Oorlogsschade Een goed bericht BUITENLAND voor vele ouden van Jacob Acrts overleden toegezegd bedrag waaruit de eerste onkosten bestreden kunnen worden Natuurlyk zal óók van de oudere der deelnemende kinderen iets worden gevraagd. Gaat alles echter zoals het zich thans laat aanzien, dan zal deze bydrage van do ouders zeker niet hoger 'behoeven te zyn dan 15 cent per dag en per kind. Wanneer U bedenkt, dat voor deze luttele bijdrage Uw kind de gehele dag onder toezicht is en bovondien nog enkele prettige vacantiedagen heeft, dan is deze bijdrage toch zoker niet to hoog. Wij hebben U thans, zoel* beknopt, ingelicht over alles wat het comité „Kindervaoantiowerk" voor Uw kleinen donkt te doen. Denkt U er eens over na en beloont de belange loosheid waarmedo dit alles gedaan wordt, mot Uw zeer gewaardeerde belangstelling. U zult zich nu zeker nog afvragen WAT gaat men met onze kinderen doen en waaruit bestaat de ontspan ning die men aan onze kindoren (gedurende eon zekero tijd in de vacaotie) gaat geven. Dit vertellen wij U de volgende week. AMERIKA Het. was op i Juli vier jaar geleden dat het Marshallplan in werking trad. In 1047 was do gedachte van hulpverlening door de V S. op grote schaal aan Europa ontworpen door minister Marshall hoewol ook Acheson daarbij al een rol had gespeeld, nog voordat hy minister van buitenlandse zaken was geworden. In Amerika was men bevreesd, dat het economisch herstel der euro- pese landen op zoveel moeilijkheden zou stuiten, dat gevaar voor crises en voor communisme zou toenemen. In 1947, toen Marshall voor 'teerst van zyn plannen repte, was er in Europa een zeer onbehagelijke stem ming. De koude oorlog was kennelijk al begonnen Tussen het initiatief van Marshall en de uitvoering in, kwam ook Tetjechoslowakye onder dictatuur der communisten. I11 1917 wendden de Ver. Staten zich echter nog tot Engeland, Frank rijk en Rusland, om ook Oost Europa in het plan te betrekken. Maar Molotow, die te Parys confo- reorde met Bevin en Bidault, trok zich onmiddellijk terug en verbood aan de oosteuropese staten aan het plan doel te nemen. Vooral de Tsjechen - ook com munisten als Qottwald - waren voor deelneming en werden in Mos kon op het matje geroepen. Toen moeten de Russen ontdekt hebben, dat Praag onbetrouwbaar was en dat zo spoedig mogelijk de democratie er gelikwideerd moest worden. Gottwald bukte en offerde allerlei vroegere medewerkers op. KOREA Na de aanval van de Koreanen begonnen de Amerikanen soortgelijke gevallen van agressie ook elders te vrezen. I)e Berlynse blokkade had hen in die achterdocht gesterkt. En dus moeten de Marshallgelden voor het laatste jaar ook gedeeltelijk worden bestemd voor de defensie der begunstigde landen. Sinds 1 Januari is de oorspronke lijke organisatie dan ook vervangen door die voor Wederzijdse veiligheid. Economische hulp wordt vooral ver leend voor zover zy de weerkracht direct versterkt. Nu heeft Korea niet geleid tot een derde wereldoorlog en in Westeuropa gelooft men niet aan de onvermijde lijkheid van zulk een krijg. Vandaar de pogingen, een wapen stilstand te bereiken in Korea en ontspanning in Duitsland. Maar de Amerikanen vinden het goon tijd om met de Russen te praten. Alleen vertoon van macht, zo menen zij, kan Moskou bereid maken tot concessies bij het overleg. Britten en Fransen verwachten van zulk een harde houding echter juist, dat oorlog dan onafwendbaar zon worden. Nadat in Korea generaal Clark de electrische installaties heeft doen bombarderen op de grens van Mant- sjoerijo (wolk deel van China elec trische kracht krijgt van de geteistor- do centrales) en nadat do amerik. minister l.ovett heeft verklaard, dat geen toestemming van de veiligheids raad nodig was. om eventueel Chinese vliegvelden te treilen, hebben Fransen en vooral Britten geprotestoord. Geen van beide landen was dan ook geraadpleegd. Acheson heeft toen aan 200 leden van het Lagerhuis zijn excuus aan geboden en Londen eist, dat een Brit de plaatsvervanger zal worden van Clark en dat deze een V.N.commissie kent in alle principiële beslissingen, waarvan uitbreiding van do oorlog zou zyn te vrezen. Europese federatie De Amerikanen laten hun generaals die oen campage voeren, steeds grote vrijheid en de Westeuropeanen zijn het daarmee niet eens. In 't Engelse Lagerhuis heeft Labour oen zeer ge matigde motie van afkeuring hierover ingediend. De fransen hebben woer andere bezwaren, die wy eerder hebben leren kennen: dat de amerikanen hen te weinig steunen in Indo China, dat zij de fransen tegenwerken in Noord Afrika, dat zy niet genoeg geld geven om te zorgen dat de fransen '11 veel sterker leger houden dan de duitsers. Zulke bezwaren zyn door de franse maarschalk Juin geuit, zij zijn ook gehoord uit de mond van de Gaulle. Dit standpunt van de franse rech terzijde leidt tet gevaarlijker moge lijkheden dan dat van Labour in Engeland. Mensen als de Gaulle en Juin zyn vol wantrouwen jegens Amerika en Engeland. Zy willen dat frankrijk de leiding kry'gt van een europese fede ratie op het vaste land van Europa, hoewel dit geenszins sterk genoeg is zonder amerikaans-britse ruggesteun. Het gaat niet aan, de amerikanen milliarden te vragen en hen tegelijk te wantrouwen. De idee van een europese federatie welke zeker grote voordelen bieden zou, mits zy een onderdeel zou zijn van een atlantische eenheid, wordt nu benut om een ietwat afgesloten blok op het vasteland te vormen onder franse leiding. Daar frankrijk, italië en westduits- land geenszins zo stabiel zyn noch politiek, noch economisch - als Amerika en het Gemenebest, is het begrijpelijk, dat de Beneluxlanden niet zo geestdriftig zijn om een pro vincie te worden van zo'n beperkte federatie. RUSLAND Hoewel de atlantische eenheid zo noodwendig is, dat zy wel bestand is tegen een stootje, pogen toch de Russen party te trekken van de onderlinge geschillen. Op het ogenblik spaart Moskou weer de Britten en Fransen, om hun critiek op de V.S. aan te wakkeren, De Stalinisten richten zich met heftige en zelfs hysterische scheld woorden tegen de Amerikanen en zoeken steun by elke stroming, hoe „reactionnair" ook of hoe „kapitalis tisch" die zy hopen tegen üe Ameri kanen te kunnen mobiliseren. Het succes zal wel niet groot zyn, behalve misschien in Duitsland, waar de Russen aan de Amerikanen ver wijten, dat deze geen eenheid wensen der Duitsers. Nu zyn de Russen evenmin van plan als de westelijke mogendheden de toekomst van Midden Europa te laten beslissen door een hereend Duitsland „op de wip'''. De Russen zullen hun troepen niet van de Elbelinie achter de Weiehsel terugtrekken. Maar 't gaat er hier om, wie de „schuld" kry'gt en daarom kan het westen niet botweg weigeren met de Russen te praten. Men zal nu eersttoetsen of Moskou vrye verkiezingen wil in heel Duits land onder neutraal toezicht, wat betekent, dat in oostduitsland ook anti communistische propaganda zou kunnen worden gevoerd. Deze zomer vallen er echter toch geen beslissin gen meer. Zondag komt in Amerika byeen de republikeinse conventie om een candidaat te biezen. Eisenhower, Taft, oen ander .Twee weken later kiezen de demo craten hun man. En dan begint de stryd, die tot aan November allerlei besluiten zal doen opschorten. Begroting Donderdag werd de begroting 1952 voor de gemeente Venray, aan de horen Raadsleden aan geboden, die enkele weken tyd krygen om deze te bestuderen en dan het hunne er van te zeggen. In verband met plaatsgebrek zullen wy een uitgebreide be schouwing van deze begroting eerst volgende week geven. Eindelyk dan zyn de pogingen waarop van Gemeentewege en in de Gemeenteraad herhaaldelijk werd aangedrongen om Venray voor de toepassing der Noodwet Ouder domsvoorziening in een hogere klas geplaatst te krygen, met succes be kroond, althans wat de Kom betreft. In de Staatscourant van 30 Juni jl. opgenomen een met 1 Juli jl. in werking getreden beschikking van het College van Ryksbomiddelaars, waarby tegelijk met een zestiental andore Nederlandse gemeenten of gedeelten van gemeenten (voor Lim burg: Weert (kom) en Susteren, die ook in de 4de klas zyn gekomen) de Kom van Venray eveneens inde -ide klas is geplaatst, (de rest der gemeen te is in de 5do klas gebleven) Dit betekent dat een groot deel van onze trekkers, volgens de zg. Noodwet Drees recht op verhoging van de uitkering kunnen doen gelden, terwy'I de grens van het inkomen, dat van de uitkering uitsluit, nu voor de Kom hoger is geworden, zodat enkele personen, die er tot nu toe juist buiten vielen, er nu mede van zullen gaan profiteren. Onder „Kom" wordt voor de toe passing van deze beschikking ver staan: het deel der gemeente, liggen de binnen een grens, gevormd door de volgende lyn: van de Buitenweg af via de Over- loonseweg in noordelijke richting over de Nieuwhuisweg naar de Maasheseweg, vandaar de Maashese- weg in westely'ke richting volgend via de Landweertweg en de Akker- weg in zuidoostelijke richting tot het snypunt met do Stationsweg; de Stationsweg in oostelijke richting volgend via de Servatiusweg in zui delijke richtiDg tot het snijpunt met de Oude Oostrumsewog en deze weg volgend tot de hoek van de Leunse weg en de Paterslaan, vandaar de Leunseweg volgend tot het snypunt van de Wieënweg en de Molenhof weg en vandaar via de Wieënweg naar de Langstraat tot het snypunt van de Groeneweg en de Hardeweg; verder van de Langstraat af via de Veltumse binnenweg naar de Hoe- bert weg en vandaar ovar de Vlak wa terweg, de Kemp weg, de Vieruiter- stenweg, de Hoopweg, de Merselose weg kruisend, via de Ziekenhuisweg naar de Hoenderstraat, tot aan het snypunt met de Hiepterweg; ^verder van de Hoenderetraat af via de Hagelweg, de Beekweg kruisend via de Verlengde Buitenweg naar de Buitenweg. A. F. M. VAN HAAREN, Venray Dinsdag werd te Blerick, het stof felyk overschot van de heer Jacob Aerts ter aarde besteld, die Zaterdag op s-i jarige leeftijd aldaar is overleden. De heer Aerts is vooral voor de ouderen ons een gezien figuur, daar hy meer dan 23 jaren lid was van de gemeenteraad hier in Venray, waar van hy 22 jaren als wethouder en loco burgemeester een groot aandeel heeft gehad in de uitbreiding van onze gemeente. Mede op zyn initiatief werd rond 1900 begonnen met de ontsluiting van de Peel en vooral zijn wedijveren voor een betere verbinding tussen Deurne en Venray is bekend. Hy heeft zyn pogingen, waarvoor hy persoonlijk zeer veel werk heeft verzet, dan ook zien bekronen met de aanleg van de Deumeseweg, terwijl by by de aanvang van dat werk de eerste spade in de grond mocht steken. Trouwens verkeer en wegen hadden schijnbaar zyn hart gestolen en als hoofdconsul der A.N.W.B. en als hoofd bestuurslid van deze bond heeft hy gewedyverd voor goede wegen en fiets paden, waarvan onderzijn leiding ook Venray heeft geprofiteerd. Als sigarenfabrikant gaf hij aan velen werk en, dat zyn producten goede naam hadden bewees het feit, dat hy zelfs leverde aan het hof van Sultan Abdul Hamid Khan II, die hem onderscheidde met de Orde van Medjidië. In 1917 vestigde de heer Aerts zich in Blerick, maar bleef nauw contact onderhouden met Venray, waar bij van verschillende verenigingen nog erelid en beschermheer was. S.Y.V.-nieuws Afgelopen week-end brachten de spelers van het eerste en tweede elftal van S.V.V. een tegenbezoek aan Sportclub Schiefbahn in Duitsland, die met de Pinksterdagen de gasten der Venrayers waren. De voetballers werden op byna uit bundige wijze ontvangen en waren dan ook vol lof over het gastvrije onthaal, dat ,hun geboden werd. Zondag werd ondanks de grote hiite toch het wedstrijdprogramma afge werkt, waarbij het eerste elftal in een vooral in het begin vlotte wedstrijd, gelijk speelde met 4-4. Het tweede elftal moest in de Duit sers hun meerdere erkennen en ver loor met a—2. Na een groots bal werd Zondagavond de terugtocht aanvaard en van beide zijde heeft men er op aangedrongen, dit bezoek ieder jaar te herhalen. S.V.V.-jengd Zondag a.s. zal Ai spelen tegen Resia in de bekerwedstrijd. Als het niet al te warm is, zal deze wedstrijd wel een bezoek waard zyn. Degenen van de jeugd die meegaan op de trip door Duitsland, moeten Zondagmorgen om 10 uur in het Patronaat komen, waarnadere mededelingen hieromti ent gegeven worden. BEKENDMAKING De directeur van het Commissariaat voor Oorlogsschade is bereid alsnog tot registratie over te gaan van die oorlogsschade aan ONROERENDE goederen waarvan de getroffenen te goedertrouw of uit onkunde destyds verzuim'd hebben aangifte te doen by de Schade Enquête Commissie, echter onder voorbehoud, dat deze schade by herbouw of herstel de f 3000 niet te boven gaat. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen dat het bezitten van eenSchade Enquête kaart en nummer geen waar borg is dat alle schade is aangegeven. Getroffenen, die de oorlogsschade aan onroerend goed Lebben geleden, van wie bepaalde schadegevallen nog niet in behandeling werden genomen en niet op enigerlei wyze in kennis zyn gesteld van registratie als zodanig en die in twijfel verkeren of aangifte is gedaan, kunnen zich cot 16 Juli a.s. voor inlichtingen wenden tot de afdeling Wederopbouw ter secretarie. Venray, 27 Juni 1952. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 10 Juli: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Bureau Dekenaal Soc.-Cliar.- Centrum Yenray Van 8—15 Juli is het bureau (Patersstraat 10a) gesloten. Eindexamen Gymnasium Voor het eindexamen gymnasium A. der Paters Franciscanen alhier slaagden nog de heren: J. Snyders, H. Steerneman en W. Wynhoven te Venray, H. Op 't Veld, Oostrum, M. Verhagen, Eindhoven, P. Riemers, Rotterdam en D. Visser, Bovenkarspel. Afgewezen 1 en 2 her-examens. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie, Afdeling I, ter inzage liggen verslagen van de op 1 April 1932 te Wellerlooi (gom. Bergen), Bergen, Ottersum, He(jen (gem. Bergen), Venray en Seven um en van de 2 April 1932 te Neer, Reuver (gem. Beesel), Tegelen, Lottum (gem. Grubbenvorst) en Tienray (gem Meerlo) gebonden keuring van stieren. Venray, 2 Juli 1952. De Burgemeester voornoemd A. H. M. JANSSEN Geslaagd Te Rolduc slaagden voor het eind examen Gymnasium A P. A. J. H, Theuws, Venray en L. J. J. van Els. Wanssum.; Brand. Toen Donderdag de sirene ging, ten teken van brand, meende men aanvankelijk dat deze ontstaan was in de Geysterse bossen en men vreesde al het ergste. Gelukkig bleek het slechts een stromyt te zyn, die echter ook radicaal afbrandde. Door bliksem gedood Donderdagmorgen tijdens het hevige onweer wat toen woedde, werd een vaars van de landbouwer van Cuyk te Merselo, in de weide door de blik sem gedood. Ongeluk Een tankwagen van de Caltex My heeft op de Deurneseweg naby de Nachtegaal een viertal bomen goramd waarvan er een is afgeknapt. De chauffeur werd niet ernstig ge wond, doch in het ziekenhuis te Venray opgenomen. De oorzaak van het ongeval is on bekend. Koningscliieten By het Zondag gehouden koning- schieten, wist L. Coopmans de titel voor een jaar te veroveren met 125 punten. J. Mommen werd ridder met 112 punten. Volksconcert Morgen Zondag om 8 uur zal de fanfare „Ons Genoegen" uit Oirlo een volksconcert geven op de Markt. Metaalbewerkers afd. Venray De opgave voor de reis naar Duits land is een groot succes geworden. Een 70 tal deelnemers zijn al inge schreven. Momenteel zijn er nog eon 10-tal plaatsen vry. Hier kunnonzich ook voor melden leden van een andere vakorganisatie. Opgave zo spoedig mogelijk by de voorzitter, Hoender straat 59. Do reis vindt plaats op Zaterdag 19 Juli. In verband met het regelen van de collectieve pas moet de opgave op 5 Juli binnen zyn. Een geldig bewijs van Nederlandschap wordt vereist. Een pas na 1946 'uitgeschreveneven tueel verlopen, is ook goed. Aanbestedingen Voor rekening van den heer Jac. Gossen8 alhier werd aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Eindstraat. De uitslag was als volgt: Manders, Liessel f 35100 Verheijen, Horst f 35000 Gebr. Oudenhoven Venray f 34495 Tacken, Oostrum f 33990 Arts Gielen, Merselo f 33825 Koenen, Holthees f 33680 H. Oudenhoven, Venray, f 33533 J. Verhoeven, f33187 Gebr. Verstralen, f 33150 Raedts, Oostrum f 32775 Akerboom, f 30450 Te Oirlo werd namens de heer van der Sterren aanbesteed het bouwen van een woonhuis met broedlokaal. De uitslag was Th. Vissers Zn., Wanssum f 23886 G. Brouwers, Hor3t f 24050 Wed. Linskens Zn., Oirlo f 24150 L. Cuppen, Horst f 24200 M. Lemmen Zn, Horst f 24520 J. Keyzers, Horst f 24529 Volleberg Zn, Venray f 24800 M. Verhei)"eD, Horst f 24905 Cbr. Keyzers, f 24900 Thyssen, Swolgen f 25050 Wynhoven-v. Neerven Meerlo f 25250 L. Volleberg, Wanssum f 25280 J. Hendrix, Broekhuizen vorst f 25500 Aannemerscombinatie Well f 25690 J. Houwen, Oirlo f 25750 Gebr. Peeters, Meerlo f 25750 J. Tijssen, Oirlo f 26207 C. Rutten, Oirlo f 26300 Bergen krijgt een losw.il De gemeente Bergen ontving de verheugende mededeling, dat de steun voor het maken van een loswal aan de Maas te Ayen doorgaat.. Het Ryk zal 75 pet. van de kosten, tot een totaal van f 30 000 hiervoor beschik baar stellen. Stenen op rails gelegd Een negen jarige jongen uit Venlo, heeft Maandagavond de ontsporing van deülocomotief van de D trein Hoek van Holland—Bazel veroorzaakt. De jongen heeft bekend 's avonds op enige honderden meters voor het Venlose station enkele stenen in een bocht op de rails gelegd te hebben. Branden Tengevolge van de warmte zyn op verschillende plaatsen in ons land bos on heidebranden ontstaan, die grote schade hebben veroorzaakt. Zo zyn by het natuurbad Heelder- peel in Heel, byna 6 ha twaalf-jarige dennen in vlammen opgegaan. Ook de turfhopen in de Deurnese- peel hebben veel te lijden gehad. Woensdag j.l. moesten de treinen van Venlo naar Eindhoven op sommige plaatsen honderden meters door een verstikkende rook rijden. Tienduizen den turven zyn by deze peelbranden verloren gegaan. In Bergen ging in de onweersnacht van Donderdag de matrassenfabriek van de fa Peters uit Baarlo in vlam men op. Inyalide onder trein Op de onbewaakte overweg in Zeilberg (gemeente Deurne) is de 51- jarige K. uit Asten door een trein uit de richting Venlo gegrepen. De man werd in levensgevaarlijke toe stand naar het Ziekenhuis in Deurne overgebracht. K. die invalide is werd in een invalidewagentje door zyn 11-jarig zoontje voortgeduwd. Midden op de overweg ontdekte de jongen de naderende trein. Hii kon nog juist achteruit springen. Het slachtoffer is weduwnaar en vader van acht kinderen Mevr. Keltjen8-Bongaert8 f Op 72-jarige leeftijd overleed te Boxmeer, Mevrouw A.M.C. Keltjens- Bongaerts, in leven Vroedvrouw te Boxmeer. Op 2 dozer had onder grote belang stelling, speciaal vau haar collega's, H.H. Artsen - en een vry wel ontel baar getal moeders welke door haar zyn bijgestaan, de plechtige begrafenis Zy verleende in meer dan tien duizend gevallen verloskundige hulp. Limburgse kwartjesactie De kwartjes actie in Limburg voor de bouw van nieuwe kerken, had van Jan. tot en met Mei een opbrengst van een half millioen gulden of middeld per maand byna f 100000. In 1051 kwamen 10 nieuwe kerken gereed, met de bouw van 0 kerken is men thans bezig, terwyl binnen kort 5 nieuwe kerken worden aan besteed. Het urgentieprogramma om vat de bouw van 30 nieuwe kerken en de uitbreiding van 12 bestaande. De dieren en de warmte In de „Gazet van Limburg", d.d Juli 1.1., las ik het volgende: „Het Provinciaal Bestuur van de Limburgse VerenigiDg tot Bescher ming van Dieren, verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het zeer gewenst is voor dieren in de weide enige beschutting te plaatsen tegen de brandende zon. Voorts zorge men voor voldoende vers drinkwater, ook voor de dieren op het erf. En men late honden op zonnige wegen geen urenlang achter een ry wiel aanhollen. Zou het ook niet nodig zyn voor hen die in de vlakte en de branderige Vredopeel werken, iets beschutting te geven, of worden zy nog niet als dieren beschouwd. Kinder verlam ming In de week van 15 21 Juni zyn in ons land niet minder dan 54 niouwe gevallen van kinderverlam ming geconstateerd, waarvan 24 in Limburg. De patiënten kwamen voor: 4 in Susteren, 3 in Horst, 2 in Venray, Venlo, Nuth, Kerkrade en Geleen, 1 in Brunsum, Elsloo, Heerlen, Mun- stergeleen, Nieuwstad, Schaesberg en Sittard. In Noordbrabant valt Eindhoven op met 4 gevallen. Aldus wordt in de Nederlandse Staatscourant gemeld. De oudste inwoner van Nederland, de heer Piet Barfcelen te Roosendaal, lioopt 28 Juli 103 jaar te worden. Zyn gezondheid wordt echter met de dag minder. By de hoge tempera tuur van de laatste dagen, moest nog steeds de kachel -voor hem worden aangemaakt. De spaarpot was verdwenen De leden der personeelsvereniging van een der grootste Apeldoornse bodryven, werden verleden week bitter teleurgesteld, toen zy moesten ervaren, dat het geld, dat zy voor hun jaar lijkse uitstapje hadden gespaard, een bedrag van ca f isoo,—geheel was verdwenen. De penningmeester, de 38 jarige H. G. W., beweerde aanvankelijk, dat hij het geld had verloren, maar tóen de politie zich met de zaak ging be moeien, kwam al spoedig de ware toedracht aan het lichthij had het geld ten eigen bate aangewend. De man werd in verzekerde be waring gesteld en om de arbeid(sters) niet de dupe van zyn fraude te laten worden, besloot de directie, de kosten van het uitstapje voor haar rekening te nemen. DE ZWITSERS NIET Ze geloven cr niet aan, de Zwitsers. Waar ze niet aan geloven Wel, aan iets, waarover velen zich hier te lande zó druk maken, dat het dikwyls de inleiding vormt tot een gesprek. Althans, wanneer het niet zo warm iswat denk je, komt er oorlog Degenen, die dit vragen, zijn er ge woonlijk van overtuigd, dat de Sovjet- Russen zo hier zitten en in ieder gevaloorlog komt er, zeggen ze. Maar de Zwitsers geloven er niet aan. Ja, indertijd met Korea. Toen hebben ze gehamsterd. Met alle koopkracht van bun keiharde Zwitserse franc. Nu echter „Och kom". Ze hebben geen vet in huis geno men, geen suiker, geen zeep en geen olie. De regering heeft hierop onlangs met grote nadruk aangedrongen. En ze liet zelfs pakketten maken, een soort eenheidspakket, waarin zo het een en ander zat en dat tegen een civiele, geen zwarte prys, ter beschik king van het publiek werd gesteld. Na een maand was nog geen 20 pet. van de pakketten verkocht, al had het dan de verleidelijke naam van „fede- deraal pakket" gekregen. De kranten mochten nog zo schrijven over de noodzakelijkheid, dat in ieder Zwitsers gezin een „ijzeren rantsoen" aanwezig moest zijn, het hielp geen zier. De Zwitsers geloofden zelfs hun kranten niet of ze stoorden zich niet aan hetgeen de redacties betoogden. Het „ijzeren rantsoen" zou in geval van nood een Zwitser twee maanden in het leven kunnen houden. Ook dit heeft op de Zwitserse huismoeders niet de minste indruk gemaakt. Houden ze er rekening mede, dat de Zwitserse regering voor een jaar levensmiddelen heeft opgeslagen Nu, wij kennen een land, waarin by het uitbreken van de vorige oorlog met voldoening vastgesteld werd, dat er voor drie jaar voorraad was. Niet lang daarna bevond deze voorraad zich grotendeels by zekere Oosterburen. Wat de Zwitsers aangaat, als die nu maar niet verkeren in do positie als die befaamde herdersjongen. Toen hy om hulp riep, geloofde men hem niet. Maar, de Zwitsers zyn nuchtere mensen met een flinke dosis gezond verstand. Laten we hopen, dat ze gelyk hebben. BURGERLIJKE STAND Gemeente TENRAY in de week van 27 Juni t/m 3 Juli 1952 GEBOREN Hermsen Jacobus, Merseloseweg 11 Geurtjens Gertruda, Maasheseweg 39 van Ham Petronella, Stationsweg 6 v.d. Munekhof Leonardus, Mersel.weg Janssen Elisabeth, Beekweg N.w. van Staveren Martinus, Veulen I 25 v.d. Laar Josephina, Akkerweg 23a Arts Paulus, Klein Oilo F 34 Bonants Gerardus, Smakt B is Basten Johannes, Hoenderstraat 43 Sala Bernadetta, Oostsingel 14 Vermeulen Herman, Julianasingel 24a Coopmans Antonius, Oostrum D 7g Versteegen Joseph, Oirlo F 2 OVERLEDEN van den Berg Petrus Cechtgenoot van Huyberts J. A., 63 jaar, Langstr. Verbugt Jacobus, echtgenoot van Martens Maria E. A., 77 jaar, Veulen. Hofmans Huberdina H. J., echtgen. van Duijker8 Chr33 jaar, Meerlo. Quicken Joannes H., 63 jaar, Paters laan. Spee Lamberdina P. L, s maanden, Heide. Reynen Johanna, echtgenote van Peeters M., 80 jaar, Boshuizen. ONDERTROUWD Duy'f Gerard M., 29 jaar, mijnwerker, te Brunssum en Janssen Maria L 27 jaar, Buitenweg. GETROUWD Beurskens Hendrikus Fr. L. J., 40 jaar, landbouwer, Vierlingsbeek en Geurts Gertruda Th. P., 34 jaar, Hoogriebroek. Janssen Jacobus W., 47 jr, grond werker, Deurneseweg en Teeuwen Maria J. S., weduwe van Janssen Theodorus W., 45 jaar, St. Odastraat. Muskens Theodorus A. W. M., oud 26 jaar, ass. accountant, Schoolstraat, en van Uden Henriette A. J., 26 jaar, Oostrum. Claessens Jean J. IC., 27 jr, verk. van textielg., Leunen en Vollenborg Huberta W., 22 jaar, Veltum. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWees eerlijk. Priester van de week Pater Domitius se Zondag na Pinksteren. 6 uur leesmis voor de parochie; 7 uur lm. Antoon Verschuuren; 8 uur leesmis; 9 uur kindermie; 10 uur Hoogmis voor de vruchten der aarde en andere openbare noodwendigheden; 3 uur kinderlof; 1 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: H. CyrillusenMathodius. 6.30 zielemis v. alle overl. parochianen; 7 uur leesmis wed. Drabbels Janssen; 7.30 leesmis voor overl. familie; 8.15 gest. jaard. Hendrik Smits, Magdalena Poels en zoon Martin (2kl); 1 uur zielelof en Rozenhoedje. v DinsdagH. Elisabeth. 6 30 leesmis wed. Claessens Bistervels; 7 uur lm. zekere intentie; 7.30 leesmis Leonard Ghielen; 8.15 gest. jaard. Christiaan Beclet en ouders (3kJ); 9.30 pl. Huwe lijksmis voor bruidspaar Bergmans- Loonen. Woensdagfl. Martelaren v.Gorcum 6.30 leesmis; 7 uur Jacobus Verhalle, maaoddienst; 7.30 leesmis; 8 15 gest. jaard. Hub. Janssen en zuBter Jobanna (sol. 1 kl). Donderdag: H. Zeven Broeders en H. Rufina en Secunda; 6 30 leesmis; 7 uur leesmis Leonard Ghielen; 7.30 H. Sacramentshoogmis, leid. meisjes; 8 15 gest. jaard. Gerard Gossens en echtgenote. Vrijdag H. Pius. 6.30 leesmis; 7 u. leesmis Petronella Voesten-vd. Putten; 7.30 best. jaarg. fam. Oudenhoven- Custers en overl. kinderen; 8.13 gest. jaard. Antoon van Ryswyk, echtgen. en overl. kinderen (1 H). Zaterdag: H. Joannes Guelbertus. 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7 uur lees mis; 7.30 gest. jaardienst Peter Joh Beerkens, echtg. en overl. fam. 1H); I.15 Huwelijksmis voor bruidspaar Jans-Beken-Verstappen; 7 uur Maria- lof en Rozenhoedje; om 8 uur Jeugd- H. Familie. VELTUMDonderdag 7 uur leesmis. KATECHISMUSAlle kinderen leren deze week de laatste lessen. Patronaat Zondag begint groep 1 weer om kwart over 2 precies met een korte oefening in de Paterskerk, waarna patronaat. Groep 2 begint om 5 uur precies en eindigt om half 8 meteen oefening in de kerk. Groep 3 begint om kwart voor 8. De plannen voor de uitstapjes in de kermisweek worden Zondag ook bekend gemaakt, en hoeveel het zal kosten. PATERSKERK. 5e Zondag na Pinksteren. 5.45 lm.; 6 30 voor overl. noveen; 7.45 uit dank baarheid (R); 9 uur Hoogmis Commu niceren begint vooraan; eerste collecte Paterskerk, tweede byz. noden; 4.20 gez. Vespers; 5 uur oefening van de H. Kruisweg. Maandag: 7 uur uit dankbaarheid; 7.30 voor Martinus Claessens. Dinsdag6 uur uitst. v. 't Allerh.; 6 uur Petronella Litjeus; 6 30 t.e.v. St. Antonius uit dankb.; 7.30 Willi. Hub. Schloozs; 8 uur t.e.v. St. Anto nius; 7.30 Hoogmis; 6.30 Lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag H. H. Martelaren van Gorcum; 7 uur Hendrik Drabbels en Gertruda Janssen; 7.30 pl. Hoogmis; 8.30 overl. fam. Bergmans-Loonen; 4 uur pl. VeBpera; 6.30 pl. Lof. 5de Zondag gel. tot com®|: L'Q voor Jacobusto 2 30 uur Lof-, Maandag:.71 van zieke kin" Dinsdag: 7 'ar overledene, i Woensdag ®j Reintjes eu Donderdag en haar zoon c^oi ÉVrydarf7^ j lart van p30-01

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2