Venray's vroede vaderen vergaderden Zieken-Triduum Herwonnen Levenskracht WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ORGELIIOEKJE Ruggegraat ZATERDAG 5 JULI ,1952 No 27 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK kn UITüAVE firma van den munckhof GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 De doorbraak-kwestie op de Markt. Wederopbouwers in de knel. Het was or warm in onze Raads zaal i 1. Dinsdagavond, zeer warm zelfs en toen later de debatten ook nog een tikje naar de warme kant liepen, ging zelfs het kwik in de thermometer aan het koken, maar ondanks dat. heeft de Raad, zy het dan onder veol gewuif met zakdoeken de twaalf punton tellende agenda geheel afgewerkt en dikwijls nog niet zuinig ook. Daar werden allereerst zonder enig commentaar de notulen van de be sloten vergaderingen vastgesteld van 27-11, 28-2, 25-3, 20-4 en 27—5 De ingekomen stukken waren als gewoonlijk mededelingen van Ged. Staten, waarin zy de verschillende raadsbesluiten goedkeurden, zoals het verlenen van hypotheken, verkoop en verpachten van gronden en wat pies meer zy. Zy werden allen voor kennisgeving aangenomen. Wie maakte de fouten De dan volgende zaak had een iet ot wat bijzonder kleurtje. Op 6 Jan. 194 7 vroeg J. Jeuken, C 2a verlof om een woning te bouwen, 'n vergunning die by van B. en W. verkreeg op 31 Jan. daarna. Hy begon te bouwen in April 1947. Op 29 Jan. van hetzelfde jaar vroeg J. Loenen eenzelfde vergunning, die werd verleend in Mei d.a.v., waarop ook Loenen begon te bouwen. Beiden wilden bouwen volgens Financierings regeling 1917, die toen net uit was. De daarvoor benodigde formulieren waren echter op het gemeentehuis, ondanks herhaaldelijk vragen, niet aanwezig, totdat de architect deze uit Bergen meebracht en die op 10 Juni 1947, via de gemeente opzond naar Maastricht. Van Maastricht kwam netjes een brief retour, met de mededeling, dat zowel Loenen als Jeuken niet meer in aanmerking kwamen voor deze steun, omdat reeds met de bouw begonnen was. In 194S probeerde B. en W. nog eens in Maastricht de financierings regeling los te krijgen, omdat beide bouwers wel zeer gedupeerd waren. Ook dit had geen resultaat. Begin'5i wenden beide bouwers zich tot het gemeentebestuur om schadevergoe ding. Hun standpunt was, dat als de gemeente gezorgd had voor de nodige formulieren, deze ook op tyd hadden kunnen worden ingediend en dat zy daardoor dus een geweldige strop hadden geleden. B. en W. gaven ten antwoord, dat deze formulieren wel te krijgen waren en dat de te late indiening-aan de bouwers zelf te wijten was. Genoemde heren hadden zich nu tot de Raad gewend en herhaalden hun eis tot schadevergoeding. B. en W. handhaafden hun zelfde standpunt on de Raad moest nu uitspraak doen. De heer VAN HAAREN opende het vuur met in 't kort nogmaals de voornaamste punten te releveren. Hy vroeg zich af, hoe 't mogelijk was, dat B. en W. in haar toelichting op dit geval kon zeggen, dat de formu lieren wel te krijgen waren, terwyl een verklaring van de directeur van gemeentewerken aanwezig is, waarin deze verklaart van niet, terwyl ook B. en W. zelf in een schrijven naar Maastricht, dit bevestigen. Bovendien zyn deze formulieren op 10 Juni 1947 ingediend op 't gemeen tehuis, maar eerst" 15 Augustus in Maastricht aangekomen. De schade, die deze mensen lyden, kan men heel voorzichtig toch altijd op f nooo en f 5000 ramen. Wie zal dat betalen? Z.i. ligt de fout in Maastricht, dat zo maar, zonder meer probeert te profi teren van louter formaliteiten. Deze mensen hebben het hunne gedaan om de zaak in orde te maken en het is stijlloos ze nu zonder meer aan de kant to zetten. Ook de heer Fr. JANSSEN kan een en ander niet accepteren. Na de ge meentelijke goedkeuring heeft men toch nog altijd 3 maanden gewacht, voordat men begon te bouwen, intus sen hadden formulieren en goedkeur ing er ook kunnen zyn. Ook de heer SELDER spreekt er zijn bevreemding over uit evenals de heer STEEGHS, die 't treurig vindt, dat particuliere bouwers zo de klap pen krijgen. De heer VERMEULEN voelt er iets voor 0111 deze geschiedenis eens te verwijzen naar een raadscommissie omdat zo een zuiver oordeel toch niet te vormen is. Deze mening is ook de heer WIS- MANS toegedaan, die de Raad nu geplaatst ziet als rechter tussen B. en W. en gedupeerden, wat toch niet de bedoeling zal zyn. Ook de heren Odenhoven en de Bruyn stellen dit voor. De VOORZITTER kan zich hier mede verenigen al wil hy er voors hands de nadruk op leggen, dat hier B. en W. geen schuld treft, maar enkel en alleen de fout gemaakt is, dat men is beginnen te bouwen, zonder dat de stukken waren ingevuld. Waarom deze stukken dan niet te krijgen waren en waarom het zolang duurde voor ze door de gemeente naar Maastricht werden doorgestuurd, werd niet nader verklaard, doch zal deel uitmaken van de Commissie van onderzoek. De VOORZITTER stelde dan voor de Commissie van Openbare Werken hiervoor te nemen, maar de Raad wenste haar eigen commissie van onderzoek te kiezen, wat ze dan ook prompt deed. Na enkele stemmingen bleken de heren Fr. Janssen, Vermeulen, Wis- mans, Derks en van Haaren hiervoor de aangewezen personen. Doorbraak Zoals men in de hogere politiek ook maar steeds de doorbraakkwestie aan de orde stelt, zo stelde men deze ook Dinsdag in Venray's Raad aan de orde, maar nu in levende lijve. In het vastgestelde Wederopbouw- plan - wat tussen haakjes nog steeds niet door de Minister is goed gekeurd moeten enkele verande ringen worden aangebracht. NI. een wijziging van de aansluiting Stations weg aan Maasheseweg en Hofstraat, welke verandering zonder meer werd goedgekeurd en een verandering van de doorbraak van de Grote Markt af naar de parochiekerk. En dit is dan de doorbraak, waarover de Raad het hebben moest. Deze doorbraak zal nu lopen voor langs café 't Hert, over het pand Kruyssen. Hiertegen was zowel door Michiels als door Kruyssen bezwaar In het eerste plan, dat nu dus veranderd is, zou de doorbraak meer oostelijk zyn geprojecteerd, waardoor o.m. de toren ten voeten uit zou te zien geweest zyn. In dit nieuwe plan komt hy dus geheel in de hoek te liggen, terwyl tevens de mogelijkheid er is, om de doorgang te overbouwen. De heer VAN HAAREN zou eerst willen weten er nu de oude eigenaar dit stuk, behoudens dan de doorbraak, die echter overbouwd mag worden, terug zal krijgen en op de tweede plaats hoe men dit juridisch zal regelen. De heer Fr. JANSSEN voelt weinig meer voor de hele doorbraakgedachte. In de aanvang heeft men dit plan opgesteld om zo een mooie verbin ding te krijgen met de ingang onder de toren, waarbij men de toren in zyn geheel kon zien. Nu maakt men in een hoek een overbouwde door braak, waar van een doorzicht dus totaal geen sprake is. Bovendien wordt het een gevaarlijke hoek uit verkeer s-technisch oogpunt en daar we die in Venray al meer als genoeg hebben, voelt spreker er bar weinig meer voor. De heer SELDER vroeg of deze doorbraak wel dringend noodzakelijk is, terwyl de heer ODENHOVEN voor deze hele doorbraakgeschiedenis geen ander woord kan vinden als flauwe kul. Daar komen nu twee ingangen, een akelig gangetje, een beroerde hoek en een hoop heirie. De heer VERMEULEN komt daar tegen in het geweer en wil allereerst zeggen, dat de doorgang „Onder de Boog" gaat vervallen. Punt twee is dat met het interieur van de kerk rekening is gehouden met een ingang onder de toren, die door de Raad is beloofd en ten derde, dat zo er hier een beroerde hoek mocht komen, deze toch nog altijd te prefereren is boven de bestaande hoek aan de Hofstraat, Grotestraat en Markt. Ook de VOORZITTER wyst op deze punten. Inderdaad was het mooier geweest als de doorbraak gemaakt was over het pand Ousters, maar hier begon men niet aan, omdat het te duur was. Men is toen op het pand Kruyssen gekomen; heeft hier mede, mede door de toezegging van de Raad in het verleden, reeds reke ning gehouden met verkavelen en met het interieur van de kerk, en nu zal men terugtrekken. En waarom? De verkeerspuzzle kan al opgelost worden door een eenrichtingverkeer in de Marktstraat, terwyl deze door braak uitkomt op een aardig pleintje voor de toren. De bezwaren van Michiels kan Voorzitter niet accepte ren, daar diens café minstens beter wordt, terwyl de bezwaren van Kruyssen in zoverre worden ont zenuwd, dat hy op dezelfde plaats terug kan komen, en over de door gang kan bouwen. Wat de noodzaak aangaat, waar de heer Selder naar vroeg, ver wyst Voorzitter naar de vaststelling van het plan vóór twee jaren, toen de gehele Raad schijnbaar zo van de noodzaak overtuigd was, dat het plan met algemene stemmen werd aange nomen. Reeds tegenover het kerk bestuur kan men al niet meer terug, dit heeft met alles reeds rekening gehouden. De heren Fr. JANSSEN en ODEN- HOVEN sputteren nogmaals tegen, de laatste spreekt zelfs over verstop pingen en zy vragen tenslotte hoof delijke stemming. De heren Fr. Janssen, Odenhoven en Selder gaan niet met deze door braak accoord, de rest van de heren wel en dus wordt de nieuwe ingang van de grote kerk verlegd over het pand Kruyssen. Riolering Oostrnni In afwachting van de komst van een verbinding tussen de bestaande riolering in Oostrum en de riolering in Venray, waar in de toekomst vol gens 't aangenomen groot riolerings plan een persleiding voor zal zorgen, wordt het water uit die Oostrumse riolering geloosd in de Oostrumse beek. Daar dit water hoofdzakelijk maar regenwater is, (van de wegen) is er geen bezwaar tegen. Verschillende mensen uit Oostrum hebben nu ook een aansluiting op deze rioleriDg gekregen, maar mogen alléén huishoudwater afvoeren, geen faecaliën. Toch moeten zy de gehele rioolbelasting betalen. Dit is natuurlijk onbillijk en B. en W. stelden dan ook voor, deze lui de helft te laten betalen, waarmee de Raad zonder meer accoord ging. Boawcredietregeling In het vorig nummer van Peel en Maas hebben wy reeds uitvoerig stil gestaan by de plannen van B. en W. om ook in Venray, in navolgiDg van andere gemeenten, te komen tot een bouwcredietregeling. Door deze regeling zullen particu lieren in staat worden gesteld van de gemeente geldelijke steun te krijgen, waardoor het mogelijk wordt dat niet de gemeente, maar 't gezin zelf de woniDg bouwt, die 't nodig heeft. Behalve enkele kleine technische bezwaren van de heer VAN HAAREN kon de Raad zich verenigen met dit voorstel van B. en W. en is dus de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeente binnenkort de laatste wo ningen voor haar rekening laat bouwen. 34 woningen. Er is geld beschikbaar gekomen voor de bouw van 34 woningen. In verband met de financiële positie van de gemeente, zal hierbij gebruik gemaakt worden van de premierege ling Woningbouw 1950. Deze woningen kunnen bovendien aan derden worden verkocht. Een nadeel is, dat deze woning wetwoningen niet door de gemeente of een bouwvereniging gebouwd kun nen worden, maar B. en W. hadden zich voorgesteld deze moeilijkheid te omzeilen, door de bouw te doen ge schieden door een Stichting, in de geest van de Stichting Peelboerderyen, die dan het geld van de gemeente leent. De bedoelde woningen geschikt voor 8 bedden, zullen komen liggen te Ysselsteyn 6 stuks, Leunen 2, Oos trum 4, Merselo 2, Gasstraat 2 en Venray—Oost, aan de nieuwe weg, evenwijdig aan de Julianasingel, 18 stuks. Vanzelfsprekend waren het enkele raadsleden niet eens met deze ver deling. De heer OUSTERS had om. een briefje geschreven, met de vraag waarom Oirlo geen woningen krijgt, terwyl ook de heer MAAS, maar dan mondeling, dezelfde vraag stelt voor de Heide. Grondgebrek is de reden, aldus de VOORZITTER. De heer ODENHOVEN vraagt dan waarom de Venrayse woningbouw vereniging niet wordt ingeschakeld. De VOORZITTER vertelt dan, dat dit inderdaad is gebeurd, maar dat deze de zaak hebben overgegeven aan de Bouwcoöperatie Ons Limburg te Heerlen, die nu samen met de gemeente in deze nieuwe Stichting zitting heeft. De heer ODENHOVEN vindt een en ander wel raar, maar legt zich by dit voorstel neer. Toch moet hem van het hart, dat de gemeente maar klaagt over gebrek aan bouwgrond, maar dat ze toch plaats genoeg heeft. Als wethouder WINTELS hem uit nodigt, die plaatsen dan eens op te noemen, blijkt hy het industrieter rein op het oog te hebben en einde Langeweg. De heer DE BRUIJN vertelt, dat einde Langeweg, een andere bestem ming hebft en dat op 't industrie terrein, ver van het dorp, toch ook geen arbeiderswoningen behoeven te komen. De VOORZITTER wyst er dan op, dat dit alles totaal niet aan de orde is en gaat over tot het laatste punt van de agenda. Aankoop grond Door de Wederopbouw werd des tijds het restant van de schuur van de Wed. L. van Houdt verbouwd tot noodwoning. Deze noodwoning werd van het Ryk overgenomen, maar nu blykt, dat de ondergrond nog steeds geen eigendom van de gemeente is. Tegen f 367.40 kan de gemeente zowel de grond als de restanten kopen en daarmee in eigendom kry gen, waarmede de Raad z.hs. accoord gaat. Geisterse weg en andere wegen De heer CAMPS die de rondvraag opent, is allerminst tevreden over de toestand van de Geisterseweg. Reeds lang geleden heeft men beloofd hier iets aan te doen, nu de zomer er volop is, is nog niets gebeurd. Hoe zit dat nu feitelijk? De VOORZITTER vertelt, dat Prov. Waterstaat plannen klaar heeft en aan het uitwerken is. Inderdaad duurt het lang, maar zyn ze eenmaal klaar, dan zal men best tevreden zyn en met deze schrale troost moet de heer Camps het doen. De heer HOUBEN vraagt hoe het nu staat met de zandwegen, kan hier in samenwerking met de DUW niets aan gebeuren De boeren betalen nu wel hand- en spandiensten, maar er gebeurt niets. Ook de heer STEEGHS vindt, dat de DUW wel eens wat meer aan de wegen moest doen. Laat ze met de ontginningen dan wat kalmer aan doen en zich eerst met de zandwegen bemoeien of laat anders de fiets- padenploeg van de gemeente hieraan beginnen. De heer MAAS wil daar echter niets van weten. Deze mensen doen prima werk aan de fietspaden en laat ze daar in 's hemelsnaam blijven werken. Dan doen ze meer dan genoeg. De VOORZITTER vertelt, dat de wegschaaf doet wat in haar vermogen ligt en wat de inschakeling van de DUW betreft, hierover beslist de Inspectie van de DUW en daar heeft de gemeente niets over te vertellen. De heer DE BRUIJN wil weten waar de gemeente haar zaad- en jootgoed, alsmede de kunstmest roopt voor Vredepeel en Peelplan-Zuid. Het antwoord van weth. PUBBEN is: „bij de organisaties". De heer de BRUIJN vindt dat wat vaag en dringt er op aan dat Venrayse zakenmensen worden ingeschakeld. Dit wordt toegezegd. De heer Fr. JANSSEN heeft gezien dat in de Kard. van Rossumstraat reeds lang een woning leeg ligt. Wat is hieivan de reden? Volgens de VOORZITTER is dit een ruilobject. Een Venrayse familie kan in Hoensbroek een huis krijgen, mits een Hoensbroekse familie hier een huis krijgt. Aangezien de Venray se familie groter is en het door hen te verlaten huis te groot is voor die uit Hoensbroek, heeft men deze woning hiervoor gereserveerd. De heer ODENHOVEN sluit dan deze warme vergadering met het verzoek op marktdagen de Markt straat en Markt geheel af te sluiten voor fietsers, zo dat men ook de fietsen niet aan de hand kan mee nemen. Dit zal bekeken worden aldus de VOORZITTER, waarna de vergadering die niet werd bijgewoond door de heren Reintjes, H. Janssen en Ousters werd gesloten. Nog 2 weken en ons vijfde Zieken-Triduum behoort alweer tot het verleden. Alles draait al op volle toeren, want er komt heel wat kijken eer alles klaar is om onze zieken goed te kunnen ontvangen. Het MOET goed zyn, echt goed, anders kan men beter niets doen. Gelukkig begrijpen de mensen dit ook, en is de medewerking alge meen en hartelijk. Toch wil ik nog enige misverstanden weg nemen. Sommigen begrijpen niet goed dat er geld mee gemoeid moet zyn. Men hoort wel eens de opmerking„De boeren zorgen wel voor 't vlees en de groenten en St. Anna doet de rest". Zeker, onze landbouwende bevolking geeft graag en royaal van de opbrengst van land en veestapel, en we kunnen St. Anna niet dankbaar genoeg zyn voor alles. Al was 't alleen maar 't gebruik van Kapel en keuken! Maar wat komt er niet kijken voor 160 mensen! In deze 5 jaar hebben we aangeschaftbrancards met matrassen, rieten stoelen, voetenbankjes, communie doeken; dit jaar weer 3 rol-beddon. En dan is er nog heel wat nodig voor eten en drinken. Dit alles MOET er zynDit is geen luxe, maar 't zyn ten volle verantwoorde uitgaven om 't onze zieken zo prettig mogelijk te maken. Dan nug iets. Dit jaar is 't getal deelnemers zeer groot; zeker 15 meer dan anders, zodat we ons noodgedwongen moeten beperken en niet allen kunnen laten deelnemen. Maar dit betreft enkolon die toch vry geregeld naar de kerk kunnen gaan en dus niet zó veel behoeven te missen. Een ieder zal de redelijkheid hiervan inzien. Als 't maar enigszins kan zullen we ons best doen zo veel mogelijk zieken of gebrokkigen van deze mooie dagen te laten genieten. en geen redelijk wezen doet dat dat men gaat zwemmen in een over jas, dat men by dit weer in een bontjas met hoge kraag en lange mouwen op de fiets gaat zitten, dat de jongen en het meisie op wande ling vijf meter van elkaar lopen, of wat voor nonsensikale overdrijvingen meer. Maar wel mag en moet geëist worden, dat men zich gedraagt als mensen begaafd met rede en met een zedelijk verantwoordelijkheids gevoel tegenover zichzelf en tegenover anderen. Als wij, katholieke Limburgers, zelf normen en grenzen van het be hoorlijke niet meer kennen want daar lijkt het wel eens op hoe kunnen wij dan van vreemdelingen en touristen, die onze schone omge ving bezoeken, nog eisen ze wel in acht te nemen Hoe meer zomergenot, hoe liever. Op voorwaarde, dat het lichamelijk en zedelyk gezond en verantwoord is. Ook als onze eigen omgeving ons niet ziet. Ook als de pastoor er met apart over heeft gepreekt. Ook als er geen speciaal vermaan van de K.A. is aangeplakt. Ook... nou ja, ga zo maar door. Kortomals we geheel op eigen besef en eigen kracht zijn aangewezen. Dan pas zyn we mensen met ruggegraat. In 't orgelhoekje van 21 Juni gaven wy verantwoording van een bedrag van f 1880.19. Wy spraken de hoop uit de week daarop de f 2000 te bereiken. Inmiddels zijn er 2 weken verstre ken en geven wy 't vervolg van de verantwoording, waaruit zal blijken, dat de f 2000 nog niet zjjn bereikt. We hopen echter, dat voordetwoedo busjes-lichting, die weer in 't verschiet ligt voornoemd bedrag zal overschre den zyn. Yorig bedrag f 1880.10 Ei is binnengekomen 5de klas Meisjesschool, Venray f 5.10 R.K. Landbouwhui8houd8ch. f 11.67 Opbrengst offerblokken in de kerk, Juni f 17.32 Totaal f I9H.28 Bouwt allen mee aan Uw orgel I Gironummer 5 76604 Orgelfonds Venray De echt zomerse dagen, waar wij in dit land een heel jaar naar zitten te snakken, zyn eindelijk gearriveerd. En het zal ongetwijfeld de wens van tallozen zyn, dat dit soort weer de komende weken nog blijft aanhouden voor de meesten moet immers de vacantie nog komen. Doch ook thans reeds tracht iedereen in de vrye uren, die hem gegeven zyn, zoveel mogelijk van dit paradijselijk weer te genieten in Gods vrye natuur. Er zit aan dit zomerse klimaat maar één nadeel. Er zyn namelijk altijd lieden, die het paradijselijke van dit weer menen in alles te moeten overnemen en daardoor onder tussen schijnen te vergeten, dat de bevoorrechte positie van Adam en Eva al lang tot het verleden behoort. Men kan het betreuren, dat die tyd definitief en onherroepelijk voorbij is en wie zal ontkennen, dat daartoe in allerlei opzicht reden is maar het is nu eenmaal een feit, dat we te aanvaarden hebben, in al zyn konsekwenties. En dat houdt onder meer in, dat wy steeds ook onder de meest zomerse omstandigheden en overal onverschillig of we thuis in ons eigen vertrouwde millieu zyn of elders „waar men ons toch niet kent" bepaalde reserves in acht hebben te nemen. Wy dienen er, met andere woorden, vooi te zorgen ons fatsoen te houden. Die plicht hebben we al als mens; die plicht hebben we echter dubbel als christen. En wy willen er hier in het zuiden immers toch altyd prat op kunnen gaan te leven in een, ook naar buiten toe, christelijke gemeenschap en omgeving. Het is natuurlyk niet zo, dat er in de andere seizoenen minder reden zou zyn om het fatsoen te bewaren. Maar het is wel waar, dat de zomer er nu eenmaal gemakkelijker toe leidt, dat het openbare fatoen ge schonden wordt. Wy behoren niet tot de zwart kijkers. Men geniete van de zomer, zoveel men kan, doch altijd waardig. Wy bedoelen daarmee geenszins Op Zondag 6 Juli houdt Herwonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjes dag. Voor deze vereniging is dit een belangrijke gebeurtenis. Van de opbrengst hangt af, of zy op dezelfde wijze en in dezelfde om vang hulp zal kunnen verlenen voor de uitzending van haar patiënten naar het sanatorium Berg en Bosch, andere sanatoria, ziekenhuizen, of zy jhaar steun kan voortzetten aan de thuis- verpleegden en of zy evenveel rust- behoevende moeders kan blijven uit zenden. De opbrengst van de Speldjesdag in 1951 in geheel Nederland was f 150 000,—. Er is pl.m. f 850 000,— nodig in de verpleegkosten te voor zien. Het bestuur hoopt dit jaar op 2 x f 100000,—. Men hoort wel eens zeggen, omdat er zoveel gevraagd wordt, zoveel collectes zyn, dat ons volk en ook de collectrices en collectanten een zekere collecte-moeheid vertonen. Is dit zo? Wy geloven het niet. Wat de col lectanten betreft, staat er overal in Nederland weer een geheel legertje meisjes en jongens, vrouwenen man nen klaar om de giften in te zamelen, En het vrijgevige publiek? Is dit collecte moe Of gevensbereid De statistieken maken uit, dat er bij gelegenheid van openbare geld inzamelingen zeer veel wordt gegeven. Dat dubbeltje of kwartje, dat men in die collectebus werpt beschouwt m6n als een noodzakelijk, desnoods weke lijks, offertje om de helaas nu een maal bestaande vele noden te lenigen. Deze dubbeltjes en kwartjes vormen samen een kapitaal, op bewonderens waardige wy'ze bijeengebracht, ener zijds door de inspanning van vele collectanten, anderzijds door de offer bereidheid van tienduizenden land genoten. Hoeveel schoons wordt er door der gelijke acties niet opgebouwd, hoeveel nood niet gelenigd, hoeveel levens kracht niet herwonnen. Met de grotendeels bijeengebrachte dubbeltjes en kwartjes bouwde Her wonnen Levenskracht het prachtige sanatorium Berg en Bosch te Bilt- hoven, verpleegde er duizenden pa tiënten, die teruggegeven aan gezin en maatschappij hun levenstaak weer konden vervullen. Omdat de collectanten dat weten zijn zij niet collecte-moe. Integendeel, zy zullen het publiek vol vertrouwen met opoffering van hun tijd en met het geven van hun persoonlijke toe wijding graag de collecte-bus voor houden. Het bestuur van Herwonnen Levens kracht, dat nooit tevergeefs een beroep op U doet, zal ook nu, zonder enige twijfel ervaren, dat van collecte-moe heid by de „echte" gevers geen sprake is. De „echte" gever integendeel is verheugd, dat hy op deze simpele wijze een dubbeltje of kwartje in de bus - een medestrijder wordt tegen de tuberculose. In „Peel en Maas" van 28 Juni hebben wy verteld hoe in Limburg het „Kindervacantiewerk" gegroeid is, en hebben wij de noodzaak en nut van dit werk aangetoond. Wy eindigden ons artikel met de mededeling, dat ook te Venray een comité „Kindervacantiewerk" in 't leven geroepen is. Wat is nn de taak van dit Comité Op de eersto plaats, na te gaan met hoeveel en met welke kinderen men zal beginnen. Daar hier ter plaatse dit werk nog in de kinderschoenen staat, zal men zich wellicht moeten beperken tot enkele klassen der lagere school. Heeft men eenmaal de nodige ervaring verkregen, dan pas zal men op grotere schaal kunnen doorgaan. De kinderen worden natuurlijk in overleg met de Hoofden der diverse scholen en geestelijkheid aangewezen. Daar het natuurlijk ondoenlijk is de kinderen op pad te sturen zonder voldoende toezicht, zal het Comité moeten uitzien naar jonge meisjes die geschikt zijn om als leidster op te treden. Deze mogen zeker niet jonger zyn dan is jaar. In deze richting is al bet een en ander ge beurd. Het is zaak deze leidsters in een korte cursus voor te bereiden op do taak die hun wacht en hen het nodige verantwoordelijkheidsgevoel by te brengen. Bovendien moet er een hoofdleidster komen, wier taak het zal zyn, leiding te geven aan de onder haar geplaatste leidsters, pro gramma's op te stellen voor het vullen van de dagen die men voor dit vacantiewerk heeft bestemd. Dan is er de zorg voor het beno digde spelmateriaal, waarover de leidsters de beschikking moeten hebben, als ook voor verband. Verder moet gezocht worden naar geschikte speelterreinen. Waar im mers veel kinderen by een zyn, daar zal ook drinkwater, W.C. etc. aan wezig moeten zyn. Het speelterrein zal dus moeten liggen in de nabijheid van een boerderij, speeltuin of iets dergelijks. Dan zal men moeten nagaan hoe veel dit alles kost en moeten uitzien naar bronnen waaruit deze kosten kunnen worden geput. U ziet lezer, dat de taak van het thans bestaande comité „Kinder vacantiewerk" niet licht is. Men heelt echter niet stil gezeten en veel van de voorbereidende werk zaamheden die wij hierboven hebben aangegeven zyn reeds gebeurd. Ook wat de financiën betreft heeft men reeds de beschikking over een

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1