De verkiezingen in Venray... OUDERS Zieken-tridium Venray Duitse kerkhof geopend Een week-end in Canada PAARDE10KDAG NIEUWE NEKKEN Noord-Limburgse BUITENLAND ORGELDOEKJE ZATERDAG 28 JUNI 1952 No 26 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRTAH VOOR VFNRAY FN DM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 YY V V I ErlY UlVlO I I\EfIVOi> PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Dinsdagmiddag waren op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn verschillende persmensen by elkaar. Naast de voor naamste Nederlandse bladen, waren ook journalisten van Duitse kranten door de Legervoorlichlingsdienst uit genodigd om dit soldatenkerkhof eens te bezoeken, nu het by na zover was, dat de poorten voor goed open gaan. Ook andere autoriteiten als de voorzitter van de Volksbund Deut- scher Kriegsgraborfürsorge, vertegen woordigers van bet Ministerie van Oorlog en van het Iiode Kruis waren aanwezig, alsmede enkele heren van de Dienst Identificatie en Berging. Het Hoofd van de Gravendienst van liet Ministerie van Oorlog gaf voor do aanwezigen, waaronder ook de fleer Burgemeester zich bevond, een korte uiteenzetting van het ontstaan van dit kerkhof. Uit zyn woorden bleek, dat Neder land, wat de laatste honderd jaren geen oorlog gevoerd had, op het terrein van oorlogsgraven practisch geen ervaring had. Toen dan het oinde van de oorlog kwam en Nederland ingevolge geal lieerde afspraak voor de oorlogs graven der Duitsers moest gaan zorgen, wist men feitelijk niet wat te beginnen, niet het minst omdat men geen fiauw idee had hoeveel Duitsers hier gesneuveld en gestorven waren. Meenden men begin 1044 het getal 6000 te mogen aannemen, toen na dé bevrijding alle burgemeesters de in hun gemeente begraven Duitse solda ten moesten opgeven, bleken het er meei" dan 32 000 to zyn, een aantal, dat alle ramingen overtrof. Deze 32.000 doden lagen her- en derwaarts in hot land, soms op de burgerlijke begraafplaatsen, soms op de akkers, soms op ere-kerkhoven, en vooral de beide eerste moesten wegens plaatsgebrek weg. Men besloot toen, in afwachting van het vredesverdrag met Duitsland de stoffelijke resten zoveel mogelijk op dén plaats te verzamelen, zodat vandaar uit centraal een eventuele overbrenging naar Duitsland zou kunnen geregeld worden. Men zocht daarvoor een stuk grond, ongeculti veerd, dat dicht by de grens lag en toen de gemeente Venray de Paarden kop aanbood voor deze centrale begraafplaats, had men de oplossing gevonden. Op de Paardenkop liggen nu 25.000 doden begraven op dit 25 ha grote terrein. De overige 7000 graven van Duitsers op andere kerkhoven zullen ongemoeid worden gelaten. Wie nu dit kerkhof daar ziet liggen, kan zich toch enigs zins indenken, de grote moeilijkheden die de Dienst Indentificatie en Berging ook op dit terrein heeft gehad. Want niet alleen moest deze betrekkelyk woeste vlakte enigszins in orde worden gebracht, er moesten boven dien vakken in worden aangebracht en het geheel moest beplant worden Een werk, dat de Ned. Heidemy heeft uitgevoerd en byna een jaar duurde. Intussen kwamen de eerste transporten en ieder stoffelijk over schot moest opnieuw worden gein dentificeerd. Wy, die zelf de oorlog hebben leren kennen, weten hoe in die dagen dikwyls met de gesneuvelden werd omgegaan en zo is het geen wonder dat duizenden en duizenden onbekende werden aangeroerd. Dank zy de identificatie, dank zij het nauwgezette werk van het Nederlandse Rode Kruis, dat eerst laat verbinding kreeg met de Auskunftstelle der Deutsche Wehrmacht in Berlijn, konden echter langzaam maar zeker de namen van het merendeel worden achterhaald De moeilykheden, die echter hieiby dikwyls waren op te lossen, zyn ongelooflijk, temeer ook door de zeer slechte administratie, die de Wehr macht in Nederland zelf had gevoerd. Nog dagelijks komen namen binnen en men schat dat slechts 15 pet onbekend zal blijven. Door het uitblijven van het Duitse vredesverdrag is dit kerkhof nu practisch permanent geworden en men heeft daarmede rekening gehou den met de aanplanting, die op haar beurt weer is aangepast aan de toe komstplannen, die de gemeente Venray met de Paardenkop heeft, nl. hier bossen aan te leggen. Zo is dan, zij het met ontzaglijk veel moeite en tegenslagen, dit grote werk uitgevoerd en het was de voor zitter van de Volksbund die namens ontelbare achtergeblevenen in Duits land zyn grote voldoening uitsprak over dit werk, dat aan honderden zekerheid geeft in bange twijfel. Ondanks de betrekkelyk sobere aan leg, was hy zeer tevreden over deze rustplaats, die een voorbeeld kan zijn voor vele begraafplaatsen in Europese landen. Openstelling Met een eenvoudige kranslegging door de Duitse consul uit Amsterdam is Vrijdagmorgen het Duitse kerkhof voor het publiek voortaan openge steld. Op werkdagen kan men het kerkhof bezoeken van 0 tot 4 uur en op Zondagen van 10 tot 4 uur. waar da belasting laag en de bevolking schaars is. In dit land, waar enorme afstanden afgelegd worden zonder enig voor behoud, is het geen uitzondering, dat iemand woonachtig in New York, zijn weekend doorbrengt in Montreal, Canada, een 500 km Noordelijker. Zoals u misschien wel weet kennen de meeste bureaux hier een twee daags weekend. Als er dan bovendien vanwege de een of andere feestdag, zoals b.v. de 30e Mei, Memorial Day, een Vrijdag bygelast kan worden, dan trekt iedereen Donderdag om 5 uur, of als het kan eerder, naar buiten. De kantoormeisjes haasten zich na het werk met hun koffertjes naar bussen en treinen, terwijl hun meer bevoorrechte bazen tegen 3 uur ver dwijnen in hun auto's Het verkeer is onmogelijk druk en het kost 10 minuten om een of twee blokken verder te komen, maar dat geeft allemaal niets, want men kan voor drie dagen alle zorgen van kan toor of zaak achter zich laten. Wy kozen Montreal omdat we wilden zien hoe het leven in Canada is. Nu is de provincie Quebec groten deels frans georiënteerd, terwyl de Westkust voornamelijk Brits aandoet. Montreal is een stad met twee ge zichten. Aan de ene kant is het zeer frans (de bevolking bestaat voor 65 pet uit frans—Canadezen en spreekt er voor een Fransman onverstaanbaar Frans) en aan de andere kant heeft het een Amerikaanse inslag, maar juist dit ondefinieerbare maakt het een interessante stad. Het klimaat is iets koeler, al kan hot ook warm zyn en men vindt er alle gomakken van het amerikaanse leven. Een houten kerk Naast de oude kerken daterende uit de jaren der eerste vestigingen vindt men moderne wolkenkrabbers. Er is by'v. oen kerk, een imitatie van de Notre Dame in Parijs, volledig uit hout opgetrokken, waar zelfs geen spijkers aan te pas gekomen zijn. De beelden schijnen het zuiverste marmer, maar als de gids er op klopt, blijken ze ook van hout te zijn. Alles is met de hand uitgesneden an het ls een van de grootste be zienswaardigheden van Montreal. Dan brengt de sight-seeing bus de touristen naar een huis bewoond door een dwergenfamilie, een Comte en Comtesse Nicolle. Het is vreselijk om van de nieuwsgierigheid van zyn medemensen te moeten leven, maar blijkbaar rendeert het zaakje, want ze hebben een popperige frigidaire en fornuis en de mooiste meubeltjes, allemaal aan hun kleine afmetingen aangepast en met trots speelt de gravin ons een erbarmelijk stuk voor op de kleine vleugel... Dan gaat het verder naar een wassen beeldengalerij, die de christen vervolgingen in Rome voorstelt in natuurgetrouwe catacomben. Alles ziet er angstwekkend echt uit in het halfduister en iedereen is bly het daglicht weer te zien. Tenslotte rijden de bussen door de wy'ken waar de millionnairs en de elite van Montreal wonen. De tuinen zyn een lust voor het oog en van de heuvels heeft men een prachtig ge zicht op de St. Laurens-rivier en de omstreken van Montreal. Het moet een genot zyn om daar te kunnen wonen. In de winter is Montreal een middel punt voor de skisport en ook veel Amerikanen brengen er hun vacantie door. De belastingen zjjn uiterst laag in Canada en vrijwel niets vergeleken by die geheven in de Ver. Staten, doch de meeste artikelen zyn iets duurder aangezien zy geïmporteerd moeten worden uit de V.S. of Enge land. Alleen goederen geproduceerd in Canada zyn goedkoop. Het land yan de toekomst Dit uitgestrekte land heeft slechts een bevolking van 14 millioen mensen die zich voornamelijk concentreert in de grote steden. Men hoopt echter door immigratie het bevolkingspeil omhoog te brengen en daarmede de productiemogelijkheden die er volop zyn in Cadada, zo rijk aan allerlei ertsen. Onlangs zyn er olievelden in ont ginning gebracht, die vele gelukzoekers en werkers trekken, er zyn goudmij nen, en uitgestrekte bossen. Er zyn veel boeren nodig om het voedsel te kunnen leveren voor de bevolking die elk jaar zal groeien. Canada is Als wij de verkiezingsuitslagen voor Venray van een kort commentaar moeten voorzien, dan is het voorname lijk, omdat deze uitslag ons toch ook iets te zeggen heeft. Want. deze cijfers leren toch wel, dat in onze geheel katholieke gemeente iets aan het ver anderen is. Een verdubbeling byna van de stem men uitgebracht op de party van de Arbeid, 235 tegen t03 in 194s geeft toch wel iets te donken. En of men zich dan er af kan ma ken met de opmerking, dat de vreemde arbeiders hiervan do schuld zijn, is iets wat wy durven betwijfelen. Hetzelfde kan opgemerkt worden over de vooruitgang van de commu nisten in onze gemeente, die van 41 op 56 zyn gestegen. Inderdaad kleine getallen, maar by een algemene terug gang der communisten in het gehele land, toch wel veelzeggend. Eerly'k gezegd viel ons het aantal voorstemmers van Weiter tegen. Wel iswaar heeft deze party 265 stemmen weten te behalen tegenover 97 in 1948 maar wie zyn oor te luisteren heeft gelegd, zou zeker daags voor de ver kiezingen gezegd hebben, dat Weiter c.s. hier zeker meer gehaald zou heb ben. Een nadere beschouwing van de standenly'st in ons tweede blad geeft een aardig overzicht in welke buurten bovengenoemde stemmen allemaal verkregen zyn. We zien uit „onze" uitslagen, dat deze parallel lopen met het gemiddelde uit den lande. De KVP heeft offers moeten brengen, de P. v.d. A. is om hoog gegaan, evenals Weiter en de zy'nen. Over de oorzaken van het terug lopen der KVP zal in de verschillende persoverzichten nog wel het nodige commentaar gegeven worden, wij kunnen dit dus rustig voorbij gaan. Slechts een opmerking moet ons van het hart. De hier geboerde propa ganda der KVP kon ons, en met ons vele anderen niet bekoren. Niet alleen was deze miniem slechts de laatste dagen zag men hier en daar schuch ter wat affiches hang6n maar ook de meeting viel ons eerlijk gezegd tegen. Vooral de heer Dolmans die Weiter onder vuur nam, had zyn krachten beter kunnen besteden om de verschillende problemen van deze streek eens wat nader te bespreken .0 i. zou dat meer resultaat opgele verd hebben. En misschien dat het een volgende keer voorkomen kan worden, dat in de officiële stukken, die iedere kiezer van Gemeentewege ontvangt, netjes een folder van de P.v.d.A. is ingestopt, wat wel ge makkelijk is voor Tante Pos, maar voor sommige mensen verwarrend werkt. En dat is het weer voor vier jaren! Ditmaal geen succes voor de KVP, die twee kostbare zetels af moest staan en daardoor zeker in haar werk zal belemmerd worden. Het is te betreuren dat de eenheid niet beter bewaard is kunnen worden, iets wat we voor enkele jaren zelfs niet durf den geloven. De cijfers wijzen het echter uit, ook in onze Gemeente. Misschien dat wat nu gebeurd is, een les is voor de toekomst. Nog enkele weken, on achter een juichende schare kinderen, sluiten zich de schooldeuren, voor een volle maand: de grote vacantie is dan weer begonnen l En hiermede dringt zich bij vele ouders de vraag naar voren: Hoe brengen onze kinderen deze lange vacantie door Nog afgezien van de vele zedelijke gevaren, die onzo kinderen juist in deze lange vacantie, langs de straat bedreigen, is ook bet gevaar van verkeersongelukken veel groter. Ook het oude gezegdeLangs de straat leert een kind niet veel goeds, is nog altijd waar. Bij gebrek aan voldoende speel ruimte zoekt het kind vaak zyn ontspanning wanneer het daartoe de gelegenheid geboden wordt, in 't uithalen van allerlei kattekvyaad, al is dit meestal ook niet zo kwaad bedoeld. Ook kan het kind zich in onze tyd, niet meer volledig in zijn spel op straat, dus dicht by de ouderlijke woning, uitleven, omdat het hierin beperkt wordt door allerlei verorde ningen en verboden, die in 't leven geroepen zyn, juist om het kind tegen allerlei gevaren van de straat te beschermen. Noodgedwongen zal het kind dus verder van huis moeten gaan, langs stillere wegen of in bos en lmide, om de genoegens van een lange vacantie te kunnen genieten, met als gevolg, dat het dan meteen aan het wakend oog van vader of moeder is onttrokken, met al de gevolgen van dien. Nu zal men zeggen, dit geldt toch niet voor Venray alléén. Op andere plaatsen zal het' toch ook wel zo zyn Onze tyd heeft zyn gebreken, Maar toch ook zyn goede kant Want nu krijgen vele streken Nieuwe kerken in ons land. een land dat nog in zyn kinderschoe nen staat, momenteel is het een dertig jaar ten achter by de Ver. Staten in productiviteit, doch ia een tiental jaren zal het de Ver. Staten misschien voorbij streven. De Canadese dollar, die verleden jaar nog ten achter stond by de amerikaanse dollar, is op het ogenblik 2 cent meer waard. Dit is een miniem bedrag, maar het spreekt duidelijke taal. Canada heeft grote behoefte aan geschoolde en ongeschoolde krachten, die moed en doorzettingsvermogen hebben. Later, misschien zelfs gauwer dan ze verwachten, zullen ze in goud beloond worden. Inderdaad, en zo is men er, op verscheidene plaatsen toe gekomen, de kinderen ook in de vacantie bij elkaar te brengen, hen prettig bezig te houden onder toezicht van leider of leidster, maar zó, dat het toch alty'd vacantie blijft Het initatief hiertoe ging indertijd uit van de directie's der Mijnen in Limburg. De kinderen van ouders, werkzaam in de industrie-centra van Zuid-Lim burg, hadden uiteraard weinig ont spanningsmogelijkheid. De baldadigheid onder de jeugd nam zeer toe en was vooral gedurende de vacantie zeer groot. Daar vooral de objecten der mynen van deze baldadigheid te lijden hadden zon men natuurlijk op middelen om hieraan een einde te maken. Aanvankelijk bepaalde dit „Kinder- vacantiewerk" zich tot de kinderen der beambten in dienst der mijnen, al werden ook andere kinderen wel toegelaten. Dit vacantiewerk viel echter by de ouders zó in de smaak, dat al spoedig op grotere schaal werd begonnen, zodat op 't ogenblik in vele plaatsen van Limburg 6n ook elders in ons land, goed werkende vacantiecentra bestaan en hun zegenrijk werk doen. Voor opzet en organisatie van dit „Kindervacantiewerk" beschikte men over de ervaring van de vereniging „Licht, Lucht en Liefde" te Amster dam, die reeds lange tyd met dit werk bezig was. Om een voorbeeld te noemen, en dit is slechts een greep, werken in Limburg kindervacantie-comité's o.a. te Maastricht, Heerlen, Kerkrade, Brunssum, Hoensbroek, Roermond, Venlo en Blerick e.a. Toen dit „Kindervacantiewerk" zulk een omvang had aangenomen was het byna vanzelfsprekend, dat de ver schillende vacantiecentra contact met elkaar zochten en gingen samen werken met als resultaat, dat in 1950 werd opgericht de stichting „R K. Kindervacantiewerk" terwyl een Protestants orgaan in oprichting is. Ook te Venray heeft meD, op initiatief van het „Soc. Char. Centrum" contact opgenomen met de stichting „R.K. Kindervacantiewerk" met als eerste resultaat, de oprichting van een comité, dat tot taak zal hebben dit werk hier ter plaatse voor te bereiden en te organiseren. Het comité zal dit trachten te doen uitsluitend met dit doel voor ogen de zorgen onzer Venrayse huismoeders gedurende de grote vacantie te ver lichten en onze kinderen een prettige en leerzame vacantie te bezorgen. Natuurlyk zal dit vacantiewerk dit jaar niet groots van opzet kunnen zyn, maar al doende leert men. Wat nu de plannen zyn van dit comité, kunt volgende week in Peel en Maas lezen, die U een en ander zal vertellen van de plannen die ook voor Uw kinderen van zo groot belang kunnen zijn. Het bezoek aan de Dinsdag gehou den Paardenfokdag te Horst is wel een groot succes geworden. Niet alleen was er een groot aantal in- Wat zal er allemaal zyn omgegaan in de hoofden en harten van de mensen, die naar Jezus luisterden, toen hy sprak over de liefde tot den naaste. „Ik was ziek, en gy hebt my niet bezocht. Ik had honger, en gy hebt mij niet te eten gegeven. Ik had dorst, en gy hebt mijn dorst niet niet gelest". We kunnen begrijpen, dat de mensen vroegen „Maar Meester, wanneer zagen wy U ziek, hongerig of dorstig, en hebben niet geholpen Dan komt het antwoord „Wat gij voor goeds doet aan uw evenmens, dat doet gij aan My". Dit antwoord van Jezus Dlyft altijd waar, zoals al Zyn woorden. Ik weet wel dat de zieken die aan het Tridium deelnemen, geen mensen zyn die honger en dorst lijden in de gewone betekenis van het woord. Maar als zy weer 'n heel jaar thuis gelegen of gezeten hebben, zullen zij dan niet hongeren en dorsten naar geestelijke spijs en drank Verlangen naar het gesproken woord Gods, alleen voor de zieken? Kracht putten uit het Heilig Misoffer, ook hun Offer Wy willen onze zieken deze geestelijke spy's geven. Zorgt gy, inwoners van ons dekenaat, dan voor het lichamely'ke voedsel Gy geeft het aan Jezus zelf, die in de persoon van die zieke medebroeders en zusters tot U komt. „Gy geeft het aan My." schryvingen, waaronder het puikje van de Noord-Limburgse paarden- stapel, maar ook het aantal bezoekers was zeer groot en de belangstelling voor de premiekeuringen van heng sten en merriën was ongekend groot. De keuringen werden o.m. bijge woond door de heren Bom, secretaris van het Koninklijk Nederlands Trek paard; G. Sneep, waarn. voorzitter; Ir. Groeneveld, ryksveeteeltconsulent in algemene dienst voor de Neder! Paardenfokkerij en de heer Haffmans. Nico van Melo, Costaud de Marche en Honved I gaven eveneens acte de presence en vooral de vele Belgische bezoekers waren vol lof vodr dit edele drietal. Wy laten hier alleen de Venrayse prijswinnaars volgen Categorie I. Merrieveulens, geboren in 1952, voor 23 Aprilia Josephientje van het Overbroek, eig. J. van Tilburg Overbroek; 2b Mia van Nicolina, eig. P. Rambags, Castenray. Categorie III. Merrieveulens geb. in 1951, voor 5 Mei: 2a Astrid v. Leen- dershof, geb. 4 Mei, eig. Jan Gielen, Wanssum. Categorie IV. Merrieveulens, geb. na 5 Mei 1951: iaNicolien,eig. G. Wilms Veulen. Categorie V. Merrieveulens geb. in 1950. A. grote maatia Rika van Infernal, eig. P. v.d. Beuken, Peelplan- Zuid. B. Kleine maat: ia Mimie van Rongenhof, geb. 18 Mei, eig. Gebr. Burgers, Veulen. Categorie VI. Merries geb. in 1049. A. Grote maat: ia Hermien v. Nico- lien, eig. Jan v.d. Winkel, Smakt. B. Kleine maat: 1. Paula v. Janslust eig. L.A. v. Osch, Heide; 2a Elly van Nico, geb. 29 Maart, eig. G. Peetere, Boshuizen. Categorie VII. Merries geb. in 1947 en 1948: ib Emma v.d. Nieuwenhof, eig. P.J. Hendrix, Geysteren; ib Aaltje, eig. J. Derikx, Heide; 2b Corrie v. Nico, eig. Kind. M.Claessens, Klein- Oirlo; 2c Annie v. Janslust, eig. L.H. v. Osch, Heide. Categorie VIII. Merries, geb. in 1944 1945 en 1946. Grote maat: ia Betsie van Siemushoeve, eig. G. Hendrix, Veulen; ïb Nicolien v. Heibloom, eig. Gebr. Burgers, Veulen; ie Nicolina, eig. W. v. Dyck, Lull. Categorie IX. Merries, geb. in 1944, 1945 en 1946. Kleine maat: ïb Madame v.d. Nieuwenhof, eig. P.J. Hendrix, Geijsteren; ib Co v.d. Heibloem, eig. J. Geurts, Heide; if Herbertha „Uit de Straat", eig. Th. Kleeven, Geys teren. Categorie X. Merries geb. in 1943 en vroeger. Grote maat. ia Resi van Siemushoeve, eig. B. vd. Sterren, Oirlo. Categorie XI. Merries, geb. in 1043 en vroeger. Kleine maat. ia Marie v. Beek, eig. H. van Osch, Merselo; ic Xicora v. Smakt, eig. Jan v.d. Winkel, Smakt; 2b Nicolina, eig. P. Rambags, Castenray. Categorie XII. Hengstveulens, geb. in 1952, voor 30 April: 2a Guust van Janslust, eig. L.H. v. Osch Heide; 2b Nico vd. Johannahoeve, eig. A. Bovee, Veulen. Categorie XVII. Merries met af stammelingen (minstens 2boven 1 jaar) ïb Armanda v. Beek, eig. LH. van Osch, Heide; ic Resie v. Siemushoeve eig. vd. Sterren, Oirlo; 2a Nicolina, eig. W. v. Dyck, Lull. Amerika Wederom, en zo kort na het tekenen van de conventies van Bonn on de afspraken omtrent de Europese Defensie-Gemeenschap, mo38t Acheson naar Europa komen. Onder Amerikaanse invloed zyn de besluiten tot integratie van West- Duitsland wat te haastig genomen en daarbij komt, dat men in Europa ook de Amerikaanse politiek in Korea niet geheel onderschrijft. Wat dit laatste aangaat, het bezoek van Lord Alexander, de Engelse mi nister van defensie, eerst aan Korea en Japan, toen aan Canada en Washing ton, heeft tot doel een oplossing to vinden voor de impasse, waarin de bestandsbesprekingen verkeren te Pan Moen Jon. Iedereen wil wel een wapenstil stand, maar niemand wil prestige verlies lijden. Dat de overigens goede behandeling door de Amerikanen van Laten we deze week ons orgel- hoekje beginnen met een piëteitvol godenken van ons medelid de heer Quicken. Vry onverwacht riep de Schepper hem tot zich. Het orgel comité verliest in hem een volyverig propagandist en een accuraat penning meester. Mogen wy hem, posthuum, in dit hoekje onze innige dank betuigen voor alles wat hy deed, ten bate van 't Orgelfonds. God hebbe zyn ziel 1 In verband met bovenstaand droevig feit zyn wy deze week niet in staat onze verantwoording te vervolgen. Dus tot volgende week. Bouwt allen mee aan UW orgel 1 Giro 576604 Orgelfonds Venray hun krijgsgevangenen in Korea ge paard ging met allerlei ontactische maatregelen, hebben wy eerder uit eengezet. Er is nu een plan, om een nieuw neutraal onderzoek te doen instellen naar de gevangenen, die wer kelijk als politieke réfugiés aanspraak zouden kunnen maken op asylrecht van de geallieerden. De andere zouden dan moeten terugkeren naar Noord- Korea en China. Maar er zyn andere verschillen Londen erkent nog steeds Peking, de V.S. niet. De Britse critiek op de Amerikaanse steun aan Syngman Rheo en Tsjiang Kai sjek, twee dic tators die zo gefaald hebben in hun beleid, is ook niet verminderd. Acheson in Londen en Lord Alexander in Was hington, hebben over dit alles weer gepraat. Duitsland Maar verder ging 't over de eeuwige Duitse kwestie. Adenauer heeft weer het lot van het Saargebied (nu nauw verbonden met Frankrijk en autonoom) aan de orde gesteld. Zyn militaire deskundige heeft vrijlating geëist van de oorlogsmisdadigers, voor er sprake kon zijn van Duitse herbewapening. Tegelijk heeft minister Kaiser weer eens de eenheid van alle Duitsers primair genoemd. Men schiet niet op. Nu heeft president Heuss aan het hof voor grondwetszaken gevraagd, of verdragen, die invoering inhouden van de dienstplicht, niet instrydzyn met de grondwet. De grondwet ver biedt namelijk, Duitsers te dwingen tot krijgsdienst, indien zij gewetens bezwaren hebben. Moet de constitutie worden herzien, dan heeft Adenauer een meerderheid nodig van twee derde, welke hij niet hoeft. Als er van ratificatie der conventies tussen We8t-Duit8land en het Westen deze zomer toch niets zal komen, willen Frankrijk en Engeland eerst nog wel eens praten met de Russen. Een vaag teken is, dat in Frankrijk thans geen meerderheid is te vinden voor de politiek van Schuman. Perzië en Egypte Het „anti koloniale" optreden van Amerika zet niet alleen kwaad bloed bij de Fransen in Noord-Afrika. De Britten verwijten aan de V.S., dat zy Egyptenaren en Perzen sty ven in hun houding, doordat zy niet resoluut de z'ljde kiezen van hun West Europose bondgenoten. Wat Egypte betreft, dat weet, dat zyn medewerking wordt gezocht voor de defensie van het Nabije Oostenen blijft dus ontruiming van de Suez- kanaalzone eisen en erkenning, dat koning Faroek ook koning is van de Soedan. Engeland en de Ver. Staten steunen nu oen militaire samenwerking tussen Joegoslavië, Griekenland on Turkye, om de noordelijke kusten van de Middellandse Zee af te grendelen. Met de voorlopige onwil der arabi- sche landen houdt ook de perzische weerstand verband. De nationalisatie van de britse oliemaatschappij in Perzië is nu aanhangig voor hét internationale hof in Den Haag. Maar intussen hebben enige Amerikanen door middel van een Italiaan olie gekocht in Perzië. De eerste lading is door de Britten aangehouden in Aden. De tankboot, die deze „gestolen olie" vervoerde; was van een Zwitser, die het schip heeft bevolen, Aden aan te doen. In die britse haven werd het natuurlijk in beslag geno men. De eigenaar schijnt te zijn „omgekocht" door de Anglo-Iranian

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1