Paardenmarkt Pluimveehouderij en Gezinsbedrijf T.b.c.-vrije Veemarkt te VENRAY Donderdag 26 Juni NIEUWE KERKEN Goudvissen F. W. HENDRIKS Wollen Dekens Venrayse Peelparel Franse boerderijen voor Duitsers Behangselpapier VERF Gevonden Aanbestedingen 33 155 25 29 A.H. GOUDMERK THEE Maandag 23 Juni Onder deze titel heeft Drs. F.Krie- laar» voor de Nederlandse Pluimvee federatie oen zeer interessante lezing gehouden waaraan wij het volgende ontlenen. Onder gezinsbedryf moeten we hier verstaan een bedryf dat geleid wordt door het hoofd van het gezin en waarin grotendeels met behulp van eigen arbeidskrachten en liefst ook eigen kapitaal wordt gewerkt. Do boer op zulk een gezinsbedrijf zal bij de opstelling van zijn bouw plan, by beslissing t.a.v. de omvang en samenstelling van do veestapel, kortom bij de gehele organisatie en inrichting van zijn bedrijf in bijzondere mate rbkening moeten houden met de beschikbaro arbeidskrachten uit hot eigen bedrijf, en wel zo, dat de totale arbeidsbehoefte gelijkmatig is verdeeld over het gehele jaar. Was deze arbeidsbehoefte alleen gericht op boderacultuur, dan is deze sterk onderhevig aan de gang der soizoenen. Nu eens zou veel arbeid, dan weer weinig arbeid nodig zijn. Dit zou betekenon, dat voor een gezinsbedrijf, gedurende veel tijd van het jaar de beschikbare arboidskrach- ton slechts voor oen klein deel pro ductief gemaakt zou kunnen worden. Hot is daarom begrijpelijk, dat in geheel Wost Europa, het gezinsbedrijf zich ontwikkeld heeft in de richting van do veehouderij, varkens-, rundvee- on pluimvee-, omdat deze gedurende hot gehele jaar vrijwel eenzelfde hoe- voelheid arbeid vraagt on bovendien hier ook de vrouwen bij ingeschakold kunnen worden. Varkens voeren en melken b.v. Bij deze veehouderij neemt het pluimvee eon zeer grote plaats in en het is gewoonlijk zo, dat de boerin naast haar zorg voor het huishouden ook do zorg voor de kippen - en deze vragen veel zorgen op zich neemt. Bovendien zijn vele bedrijven, door hot kleine grondoppervlak gedwongen in de richting van de pluimvee houderij. Een kleine boer zal veelal alleen een behoorlijk inkomen kunnen verdienen ook bij een intensief ge bruik van zijn grond wanneer hij een flink aantal varkens en kippen aanhoudt en het zelf gewonnen voer en aangekocht voer omzet in varkens vlees en eieren. Deze veredeling8functie is vooreen groot aantal kleinere bedrijven een noodzakelijk onderdeel van de bedrijfs voering o.a., omdat zij alleen op deze manier de aanwezige gezins-arbeids- krachten in het bedrijf productief kunnen aanwenden. Een goede landbouwpolitiek zal hiermede terdege rekening houden omdat het bestaan van eon groot deel der kleinere bedrijven uiteindelijk af hankelijk is van een flinke rendabele pluimveehouderij. Situatie in Nederland De omschakeling naar de pluimvee houderij is vooral op de kleinere be drijven van de zandgronden zeer snel gegaan. Nog geen so jaren geleden was de Nederlandse pluimveehouderij niet in staal: de binnenlandse vraag volledig te kunnen inwilligen. In löO" was er voor het eerst een klein ovorschot, dat werd uitgevoerd en in 1020 exporteerden we bij 70.000 ton of bijna 1,3 milliard eieren. Verschillende factoren hebben aan deze buitengewone groei meegewerkt. Zo is er de sterk vergrote vraag van Duitsland en Engeland geweest naar eieren. We waren rijk en konden zoveel veevoeder kopen als we wilden en waar we wilden. Er waren bijna geen invoerbeper kingen voor eieren in andere landen, terwijl hot goede landbouwonderwijs en het werk der verschillende orga nisaties vooral de zandboeren vak bekwame pluimveehouders maakten. In de crisisjaren had de pluimvee houderij inet vele moeilijkheden te kampen, maar ondanks dat, bleef Nederland een der belangrijkste eieren- oxporterende landen (1039 nog 1,7 milliard stuks). De vakbekwaamheid werd steeds moor opgevoerd, alsmede de kwaliteit van het pluimvee en zo is Nederland, ondanks een oorlog over het geheel genomen, de beBte pluimveehouder ter wereld, die op de meest efficiënte wijze voer veredelt tot eieren. Do Nederlandse pluimveehouder is in staat goedkope en goede eieren te leveren on te woekeren met het nu o, zo kostbare voergraan. Zand bedrijven Op de kleine zandbedryven vormen de inkomsten uit de pluimveehouderij gemiddeld zeker 20 pet van de totale inkomston. Voor Noord-Limburg kun nen de volgende cijfers aangenomen worden: f Inkomsten per Ha uit pluimvee varkens rundvee O-S ha 47 pet 23 pet 19 pet 1 8 ha 30 pet 29 pet 26 pet j 8-12 ha 22 pet 30 pet 20 pet I Do rentabiliteit van do pluimvee-1 houdorij, welke vooral afhankelijk is J van de oierpriJzen en do voederkosten, is geleidelijk aangedaald. In 1048 was de uitbetaalde eierprys ongeveer 2.10 per kilo. In i9|t was dit ongeveer 2.20. Het dubbeltje verschil maakte echter de sterke stijging der voeder- kosten lang niet goed Het gemiddelde inkomen per kip uit arbeid en eventueel uit winst daalde van f 7.50 in 1019 tot f 5 50 in 1951 Tot dien tijd was mede door een geleidelijke uitbreiding van de pluim veestapel en verhoging van de eier- productie nog dragelijk. Nadien werden echter de subsidies op voedergranen verlaagd met by na f 7 per 100 kg, terwijl o.a. Duitsland zyn invoerrechten ging verhogen. De kostprijs per ei exclusief arbeids kosten bedraagt volgens de L.E.I. berekening 129 cent. Rekent men de arbeidskosten daarbij dan kwam deze aan ongeveer 14,7 ct Welnu de eierprijs is practisch blyven hangen op amper i3cf, zodat nauwelyks de kale kostprijs werd gehaald. De prijzen zullen dus omhoog moe ten wil de kleine boer iets aan zijn kippen verdienen. De mogelijkheid bestaat daartoe, vooral als Duitsland zyn invoerrechten zal opheffen. Veevoedervoorzieniug De productiekosten van eieren be staan grotendeels (80 pet) uit de kos ten van het voer. Kuikenzaad, opfok voer en ochtendvoer moeten geheel worden geimporteerd, terwijl ook gemengde granen, zeker voor kleine bedrijven, voor een groot deel moeten worden aangekocht. De import van voedergranen is dus van het grootste belang. Dit moet mogelijk zyn, ie omdat dank zij de eieren export bijna 200.000.000 gulden wordt geexporteerd dus import-beperking ook export-be perking met zich zal brengen en ten 2de omdat een vermindering van de invoer en toewijzing van voer de kleine bedrijven dwingt tot aankoop van duur vrij-voer of tot inkrimping van de pluimveestapel. Dit heeft weer tot gevolg dat er werkloosheid komt in de kleine boerengezinnen. Nu nog niets vaststaat omtrent de voergraanpositie op de wereldmarkt is do aangekondigde verlaging van 10 pet. distributievoer alleszins voor barig te noemen. Echter niet alleen de hoeveelheden voer, welke toegewezen worden, maar ook de prijzen zijn van het grootste belang. Wanneer de Regering haar dollars besteed aan de inkoop van kantgen, petroleum enz. doch het veevoeder koopt in andere valuta en daarvoor noodzakelijk hogere prijzen moet betalen, dan mag de pluimvee houderij hiervan niet de dupe worden. Export Is de voedersituatio oen belangrijke onzekere factor, ook de export brengt grote risics's met zich. Duitsland is eigenlijk het enige land waarheen wy regelmatig eieren kunnen expor teren. Andere landen komen by tyd en wijle eens aankloppen. Doch ook de Duitse markt is onzeker. Beide factoren, export en voedsel situatie, zyn dus zeer onzeker en is het dus daarom verwonderlijk dat men by de huidige landbouwpolitiek welke zich als een der voornaamste doel einden gesteld heeft te zorgen voor een lonende voortbrenging van de zgn. basisproducten, ook een zekere garantie gevraagd wordt. Juist met het oog op de belangen van een grote groep gezinsbedrijven, welke een rendabele pluimveehouderij niet kun nen missen, zal een zekere garantie door de overheid niet gemist kunnen worden.' Dit is geen eenvoudige opgave, maar de tot heden tamelijk starre houding van de Overheid ten aanzien van dit probleem zal gewijzigd moeten wor den, daar zonder deze garantie van een redelijke bestaanszekerheid voor een grote groep boerengezinnen geen sprake zal zyn. Gaven vroeger slechts de tienden Mensen uit de boerenstand, Allen hebben thans als vrienden Aan de kerk hun hart verpand. Giro: 102080. allerhande hulpmiddelen gepoogd de vele, in vredestijd onbekende, ziekten to bestrijden. Elke dode wordt, voordat liy naar de oven gaat, om verbrand te worden, onderzocht. Dit sectie verrichten ge schiedt steeds door 3 dokters en de diagnose van de zaaldokter wordt aan een ernstig onderzoek onderwor pen. Vaak mag ik er by zyn, d.w.z. ik vraag, of ik eens mag kijken, hoo myn body er van binnen'uitziet. Het is hoogst interessant, deze snydery te zien verrichten. Ean mensenlichaam is een wonderlijk harmonisch geheel, een grootse schepping. Wordt vervolgd prachtige, heden ontvangen. Sterk verlaagde pry8. Komt zien niets verplicht U. Aanbevelend, Langstraat 46 Telef. 713 (naast Coopmans Zaadhandol) worden prima gewassen d f 1.50 per stuk in de Komt Nederland weer te laat Wy hebben er al herhaaldelijk op gewezen, dat het uitgestrekte Franse land concrete mogelijkheden biedt voor de vestiging van Nederlandse boeren. Theoretisch heeft het onderbevolkte Franse land nog ruimte van duizenden Nederlandse immigranten. Er zyn echter directe onderhandelingen nodig op het hoogste niveau om de emigratie naar Frankrijk in nieuwe, ruimere banen te leiden en van de theoretische kansen practische mogelijkheden te maken. Momenteel is het zo, dat de immi gratie van Nederlanders practisch is doodgelopen. Zyn onze autoriteiten er tegen, dat men naar Frankrijk emi greert Speelt wellicht de godsdienstkwestie een rol? Toch boeren er al enige honderdon Nederlandse gezinnen in het Franse land en wie, zoals wy, het voorrecht heeft vele Nederlandse boeren in Frankrijk te kennen, moet toegeven, dat het hun goed gaat. Immers, in feite biedt Marianne de zelfde kansen als Canada. Ook hier moet men hard aanpakken, de taal leren, aanpassen en sparen, wil men na verloop van tyd een eigen bedrijfje beginnen. Alleen kost de reis naar Canada hopen geld en is een tochtje naar de Yonno eigenlijk weinig meer dan een stevig vacantie-uitstapje. Geheel tegen de wind in hebbon wij enige malen beweerd, dat er in Frank rijk ook nog tientallen boerderijen leeg staan, doch er waren officiële persoon lijkheden te vinden, die zulks tegen beter weten in ontkenden. Ook thans nog staan er boerderijen leeg. Ook thans nog zyn er stevige lappen grond te huur en te koop, waarop 8en flinke boer een dikke boterham kan verdienen. Ook in 1952 kan men voor betrek kelijk weinig geld nog een klein ge doetje kopen en huren, waarop een tuinder zyn kost kan verdienen. De kans is groot, dat we voor de zoveelste keer te laat komen. Onze Oosterburen hebben Frankrijk ook ontdekt en blijkbaar zyn het in West Duitsland niet alleen de jour nalisten, die zich met de emigratie problemen bezig houden. Minister van Landbouw Lübke van Nordrhein—Westfalen heeft dezer dagen de contracten, ondertekend, waardoor Westduit.se boeren zonder grond het recht krijgen om zich te vestigen op verlaten boerderijen in Frankrijk en vooral op die in de buurt van de Zwitserse grens. Lübke zeide er van overtuigd te zyn, dat in de toekomst, vooral wanneer de Europese Landbouwpool een feit zou zyn geworden, nog zeer vele duitse boeren een goed bestaan zouden kunnen vinden in Frankrijk, hoewel wy deze weg, aldus Lübke, in verband met de houding van bet Franse volk slechts pas voor pas kunnen bewandelen. Terwy'l de duitsers dus voornemens zyn zich in het middenoosten van Frankrijk te nestelen en de Italianen met succes pogingen doen om de lege boerderijen van het uiterste zuiden in hun bezit te krijgen, beleeft Frankrijk een ware invasie van de Belgen, die vooral in het Noorden en rond Parys boerderijen en grond kopen. Maar van Nederlandse activiteit is vrij weinig te bespeuren. En toch hebben wy veel op de duitsers en italianen voor I Door nieuwe besprekingen moet de emigratie naar Frankrijk uit de impasse worden gehaald. Snel in grijpen is hierbij dringend nodig. Te veel mooie kansen gaan nu verloren. In het Zuiden staan nog steeds boerderijen leeg en uit de onderhandelingen met Westduits- land blykt, dat er ook in 't Oosten nog iets te vinden is. Er komt nog iets anders by. Langzaam maar zeker krygt de Fransman weer vertrouwen in zyn valuta. Duizenden oude boeren, die thans nog steeds hun land bewerken, om dat ze hun zaken niet durven te verkopen of verhuren uit angst voor nieuwe devaluaties en inflaties, die zullen straks als verkopers ofwel verhuurders op de markt verschijnen omdat hun zoons het bedrijf niet wensen over te nemen. Van deze kans zou ook Nederland moeten kunnen profiteren mooie sortering laag in pry's. Op een bus goede verf Staat F. W. Hendriks. U voelt zich op uw gemak wanneor uw huis staat in Hendriks lak Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat H-U Telefoon 713 (naast Coopmans ZaadhandeJ) kindorwanten en halsdoek, postcom mandant der Rijkspolitie Oostrum; balipointpen, Linskens C 39b Oostrum; gebreide sjaal, Bertrams, Smakterw.42 big, van Meijel, Hofstraat; w. gr. wanten, Willems, Veltum L 70; grijze handschoen, Rijkspolitiekazerne; zw. portem. m. inh., Clephas Gasstr. 36; jongensjas, Gooren, Boshuizen C 55; dameshandsch., Jansen, Mersel.w. 15; portemonnaie, kazerne, Langstraat; Belg. herdersh v. Sinderen, Maash.w. portemonnaie, Hawinkels, Hofstraat; damessch.armb,, Janssen, Paterstr. sa; woll. damesdas, Bonants, Veltum L 16; 2 muntbiljetten, Jacobs, Langstraat; glacédameshandsch., Dupont, Stat.weg muntbiljet, Waajjenburg, Wilhelm.str. herensjaal, kazerne, Langstraat huissleutel Lips 71, kazerne, Langstr.; zilv. rozenkr., Buwalda,Bongerdstr. 1; led. herfcnh.sch., Hendrikx, Grotestr. 5 z.g.a n. rijwiel is achtergel. tijdens de voetbalwedstrijd Cuyck Grubbenvorst, St. Servatiusgesticht; gl damesh.sch., Seuren, Hofstr. nw. 12 2 p. d. Nylon, Kemmeling8, SchoorG 44 2 gr. gestr. boorden. Rongen, Beekw.; uitl. v. bromfiets, Reijnders, Oostr. D 36 2 regenjassen, sl. Goumans, Patersstr rozenkrans, G Baken, Schoolstr. ïb. w. meisjesvest, Schünberger, Leunsew; zilv. damesring, v. Meijel, Hofstraat; damesportem. slangenl., Cals, apoth muntbiljet, Voesten, Leunen K 77; br. portem. m. inhPostkantoor; broekriem, Peters, Langeweg 36; kl. donfcerbr. beurs, v. Kessel, Overl.w. wieldop, Mercury, v. Dijk, Heide M 76; damesbeureje m. inh., Schoolstr.nw. 1 s kinderbril, v.d. Heuvel, Akkerw. 25a; bril, Dechnar, Langstraat 4; zomerpet, van Eyk, Langstraat 37; armbandhorloge, Jacobs, Boshuizen; trouwring, Postkantoor, Oostrum; Lourdeskruis, Camps, Oostrum D 7a; sleutels m. med.,Keijzers, Langew. 40; dweil, Kuypers, Stationsweg 33; huissleutel, kazerne, Langstraat; hand8choli'elm., Beerkens, Langstr. 1 ia rozenkr.en gebr meisjesv., Pelzer, Bosh. w. geh. dam8h.sch., H. Jansen, Kempw. gouden broche, Verheyen, Grotestraat br. damesportem. m. inh., van Ham, Stationsweg 29a. Een Lips sleutel, Hoenderstraat 52 Pingen, Meerlo f 19.120,— Ty8sen, Oirlo 18.570,- Mooren, Horst 18.500, Cuppen, Horst 18.450,— Lemmen, Horst 18.420,— Peters Zn., Swolgen 18.370,— Linskens, Oirlo 18.370,— Clabbers, Horst 18.320,— L. Coppes, Horst 18.220,— Thijssen, Swolgen 18 200,— J. Houwen, Oirlo 18.159,— L. Vollebergh, Wanssum 17.752,- Fa P. Vollebergh Zn Venray 17.420,— Th. Vissers fc Zn Wanssum 17.396,— G. Rutten, Oirlo 17.342,— Voor de bouw van oen landbouw- schuur aan het Veulen, onder archi tect Colsen, was de uitslag Verhoeven, Venray f 13.544 Gebr. Coppen, Horst f 12.190 Coppens-Baltussen, Horst. f 12.100 Akerboom, Venray i 11.925 Arts en Gielen, Merselo f 11.700 M. Keysers, Horst f 11 650 M. Verheyen, Horst f 11.600 Gebr. Oudenhoven, Venray f 11.380 Hoebers, Horst f 11.292 Gebr. Janssen, Horst f 10.895 Maandag werd voor Huize St Ser- vatius aanbesteed de bouw van een een nieuwe wasserij en kleermakerij, die door de oorlog verwoest waren. De uitslag was Winters, Breda f 269.920 Martens, Horst f 264.905 Fa. J.P.A. Nelissen, Venray f 263.263 Gebr. Janssen, Venray f 261.500 De begroting was f 202.700 Volgende week zal door de laagste inschrijver reeds begonnen worden. Te Oirlo werd aanbesteed 't bouwen van een boerderij voor de heer Stevens, aldaar. De uitslag was In de Venrayse Peelparel strijken Venrayse mensen de Venrayse Overhemden en Boorden Maandag, Dinsdag of Woensdag gebracht Zaterdag klaar Almelose aardappeltelers in verzet In Almelo hebben zich ongeveer 75 aardappeltelers verzet tegen een maat regel van de Plantenziektenkundige Dienst, die hun in het belang van de bestrijding der aardappelmoeheid, heeft gelast de aardappelen op hun percelen te trekken. De aardappeltelers protesteerden, weigerden de aardappels te trekken, ook toen de politie hun dit gelastte. Zij hebben zich na overleg met het college van B. en W. te Almelo tot de minister van Landbouw gewend om bemiddeling in het geschil. Ook de afdeling van de P.v.d.A. te Almelo richtte een telegram tot de minister waarin werd verzocht het uittrekken van de aardappelen onver wijld te doen stopzetten, daar de wijze waarop dit geschiedt in strijd zou zijn met recht en billijkheid. Nadat de aardappeltelers namelijk weigerachtig bleven, zijn werklieden in opdracht van de Plantenziektenkundige Dienst aan het einde van de vorige week met het trekken van de aardappelen begonnen. De minister heeft spoedig op deze verzoeken gereageerd en medegedeeld, dat de Plantenziektenkundige dienst opdracht is gegeven de maatregelen voorlopig op te schorten. Voorts is de minister bereid een deputatie van belanghebbenden in audiëntie te ont vangen. Margarine per pak Bak- en Braadvet - per pak Slaolie 1 cc hele fles .168-133 Witte Bloem 500 gram aO Rozijnen 7 1 00 gram I CUStard extra kwaliteit JP" jê dubbel pak Dt1 Bessensap per fles «3 Limonadesiroop per fles - vanaf ÖV Heerlijke Jams per pot - vanaf Appelmoes v. Goud- relneUen groot blik 80"/ Calif. Pruimen 250 gram Caiif. Perziken per blik Frisse Drups 1 50 gram Biscuits 200 gram nieuw! nieuw! Iets nieuws, iets héél bijzonders. Volgens Engels recept uft de beste Ceylon en India theeën gemêleerd. Volle, zachte smaak. - Prachtige oranje-gouden af schenk, pak netto 100 gram 92 cent Cijfers om te onthouden By een feestrede voor de Nijmeegse studenten gaf prof. G.H.L. Zeegers de volgende cijfers over de achterstand van de Katholieken „Het gaat niet aan, dat wy 44 pet van de soldaten leveren, en maar 9 pet van de intelectuelen. Van de be volkingsaanwas zyn 47 pet katholieke kinderen. Daartegenover zyn er nog 25 pet van de studerenden, nog geen 9 pet van de gegradueerden katholiek en nog geen 30 pet van het nationaal inkomen is katholiek bezit". Onthoudt het, zegt het voort en woest actief, om onze achterstand in de emancipatie in te halen. Grote Amerik. order yoor D.A.F. Van Doorne's Automobielfabrieken N.V. (D.A.F.) te Eindhoven hebben van de Amerik3anse Luchtmacht U.S.A.F. (United States Air Force) opdracht gekregen tot levering van ruim 200 tankwagens voor het vullen van vliegtuigen. De tanks zullen een inhoud krijgen van 2500 U.S. gallon (9400 liter), ter wijl er met een snelheid van 2200 liter per minuut mede getankt kan worden. De order omvat een bedrag van circa vier en een half milioen dollar. De betaling geschiedt geheel in Ame rikaanse dollars en levert derhalve voor Nederland een belangrijke devie- zenwinst op. 145 Gevallen van kinderverlamming Volgens een opgave van de Genees kundige Hoofdinspectie van de Volks gezondheid was het aantal gevallen van kinderverlamming in Nederland sinds begin 1952 op 7 Juni j.l. tot 145 opgelopen. Het grootste aantal ziektegevallen (60) komt in de provincie Limburg voor. Uit voorzorg heeft de Geneeekun dige Hoofdinspectie thans geadviseerd voorlopig geen kinderen van buiten Limburg naar het vacantieoord in Overbunde te sturen. Limburgse kinderen wordt aange raden voorlopig niet naar vacantie kolonies buiten hun provincie te gaan, De geneeskundige inspecteur voor de besmettelijke ziekten, dr. Hemmes, stelt in samenwerking met de pro vinciale inspecteur, dr. Stapert, een uitgebreid onderzoek in naar de nieuwe ziektegevallen in Limburg. Bjj zwemmen verdronken In het zwembad te Gennep, is ver dronken de 21 jarige frater W. uit Geldrop van het missiehuis van de paters van de H. Geest te Gennep. De frater was de zwemkunst mach tig, maar is vermoedelijk door kramp overvallen. Na enkele uren is zyn stoffelijk overschot uit het water op gehaald. Aanmeldingen voor emigratie naar Australië De emigratie naar Australië heeft een onverwacht grote omvang aan genomen. Ruim 30.000 personen heb ben zich voor emigratie naar dit land gemeld, waardoor het aantal aan meldingen een zodanige vorm heeft aangenomen, dat reeds nu vaststaat, dat zelfs een maximale vervoers capaciteit voor 1952 niet voldoende zal zyn om al deze emigranten te vervoeren. Om deze reden, en ook omdat nog niet bekend is, aan welke voorwaar den in 1953 zal moeten worden voldaan, wil men naar Australië kunnen emigreren, acht de Commis sie voor de Emigratie het gewenst ieder die dit van plan is er op te wy'zen, dat na 15 Juni geen enkele zekerheid kan worden gegeven, dat de aanmelding wordt aanvaard of, indien ze wordt aangenomen, dat men kan vertrekken. Wil men zijn aanvraag toch indie nen, om wanneer de aanmeldingen weer behandeld worden, het voordeel van een volgnummer te hebben, dan zal de aanvraag aangenomen worden onder genoemd voorbehoud. Het bovenstaande is echter niet van toepassing op de gevallen van gezinshereniging en op hen, die over goedgekeurde huisvestingsverklarin gen beschikken. Tevens kan worden medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid de personen die werkzaam zyn in de metaalindustrie of in agrarische beroepen, zoals tuinbouw, landbouw en veeteelt, voorrang zullen hebben bij de uitvoering van het emigratie- programma 1953 voor Australië.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6