TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS »a\the De populier verdient 'n populaire boom te worden Dagboek van een krijgsgevangene Uit de geschiedenis van Venray en omgeving Uit „Peel en Maas" BEL BIJ BRAND 3 9 2 Deurnesc boerenleenbanken bieden flink de helpende hand Tien tips voor onze geen chocola voor pa ZATERDAG 21 JUNI 1952 vT No 25 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Door snelle groei rijke vruchten Het is bekend, dat onze houtvoor- raad, voor zover liet levend hout betreft, gering is. Wy moeten met ons bosareaal zuinig omspringen. Door de ontginningen zijn de laatste eeuw vele percelen bos aan de hout hakkersbijl ten offer gevallen en ook de beide oorlogen hebben er geen goed aan gedaan. Daarbij komt nog, dat de wereldbehoefte aan hout met fantastische sprongen omhoog is gerend en men met bezorgdheid de toekomst tegemoet ziet. f§ Vooral de couranten verslinden c; enorme hoeveelheden van dit kost- bare materiaal, doch ook andere industrieën kunnen het nog steeds v niets zonder hout stellen. „Hout is F goud" hebben we eens horen beweren naar aanleiding van prijzen en be hoefte tegenwoordig. Inderdaad ie het voor een land van groot belang om over een bepaalde voorraad hout te kunnen beschikken. Dat is niet alleen nodig met het oog op de grote en kieine industrieën doch ook de honderdduizenden boeren hebben hout nodig voor alles en nog wat. Men noemt dat „boerengerief- hout". Het is het „waai-bomenhout", waar de boer zo van alles van maakt: omheiningen, lynpalen voor 't drogen van de was enz. Hij gebruikt het afval voor het aanmaken van kachels of de veevoederketels. Het wilgenhout uit de grienden wordt in sommige streken benut om er kunstig horden van te vlechten, welke voor allerlei kunnen worden aangewend, zelfs voor brugdek over sloten. Nationaal belang Het is van nationaal belang, dat de houtstand goed verzorgd wordt en dat er wordt aangeplant, waar zulks mogelijk en verantwoord is. Niet voor niets en zeker niet alleen voor het mooie heeft men in de nieuwe Zuiderzeepolders veel houtgewas geplant. De vogelstand wordt daardoor bevorderd en elke boer weet, dat vogels weliswaar schade kunnen berokkenen, doch dat zij ook het ongedierte weghouden. De natuur moet in evenwicht zijn on de mens is zo spoedig geneigd dat evonwicht *e verstoren met alle funeste gevolgen daarvan. Het bezwaar aan houtgewas ver bonden is o.a. de moeilijk te maken keuze welke boomsoort men zal planten. Een boerenspreekwoord zegt „Boompje groot, mannetje dood". Maar dat hoeft niet. Bomen kunnen wel degelijk profijt opleveren, mits men zich goed laat voorlichten en voorts bedenkt, dat ook bomen ver zorging, zy het een geringe, nodig hebben. De boomsoort, welke onze voor ouders reeds veelvuldig aanplantten (men bezie slechts de landschap schilderyen van een Ruysdael), is de populier of peppel. Daarvoor wordt ook de laatste jaren de nodige aan dacht gevraagd in de kringen van de landbouwkundigen. Wij lazen eens, dat een teler en verbruiker van hout de teelt van populieren vergeleek met een levensverzekering, waarvoor men geen premie hoeft te betalen. Dat ziet er aanlokkelijk uit, maar dan moet men er toch wel iets voor doen. Men moet de jonge stammen van 8 ii ïo jaar oud tot 4 a 6 meter hoogte opsnoelen. Op latere leeftijd tot op 8 a ïo m. Waterlot dient men natuurlijk te verwijderen, zo om streeks Juli, terwijl verder de kroon ongemoeid gelaten moet worden. Gouden vruchten Wanneer men deze werkwijze zorg vuldig verricht, hetgeen toch werke lijk maar een geringe moeite is, dan kan men daar t.z.t. de gouden vruch ten van plukken, want een peppel groeit snel, is wel het vlugst rijp van al onze bomen (25 a 30 jaar). Goed onderhouden bomen brengen gemiddeld 4 tot s gulden per jaar op, volgens de deskundigen. Een Frans leerboek over de popu lierenteelt zegt, dat de teelt van deze boom een „politieke aangelegenheid" geworden is. Ook in Duitsland be schouwt men het zó. De populier is een snel groeiende en goed produ cerende boom. In Duitsland heeft men berekend, dat 'n aanplant van 100 peppels tegen een bedrag van DM 200, na 20 jaar een houtwaarde vertegenwoordigt van... 10.000 mark en 15 000 mark na 25 jaar. Men ziet, dat ook voor de kleine landbouwer hier mogelijkheden liggen. Door populieren te planten kan men een aardig spaarpotje maken voor de oude of zieke dag en men verricht er tevens een daad mede van nationale betekenis. Celstof leverancier De populier schy'nt een ideale celstof leverancier te zyn, beter zelfs dan de beuk; hij heeft een groter cellulose gehalte dan de spar, zodat populierenteelt in een levensbehoefte der papierindustrie voorziet, afgezien nog van andere verwerkingsmogelyk- heden o.a. voor het maken van klompen. Zonder bezwaar kunnen honderden, zo niet duizenden kilometers weg- en kanaalbermen beplant worden, terwijl ook onze grote autowegen (en meer in het bijzonder daarvan de midden stroken) ons daartoe geschikt lyken. Een grotere actie om op het grote belang van deze boom by voortduring te wijzen zou ons geen luxe toe schijnen. Wanneer men nagaat dat in de Verenigde Staten met haar enorme bossen de toestand thans reeds zódanig geworden is, dat over 50 jaar die bossen niet meer in staat zuilen blijken in Amerika's behoefte aan hout te voorzien en men daar aller wegen „boomscholen" aanlegt en de boeren en grondeigenaren kosteloos jonge bomen ter beschikking stelt, zegt dit toch wel iets. Het geeft reden om na te denken, temeer om dat het bosareaal in Nederland uiter mate klein is en onze behoefte zeker niet gering. Voor de boer moet echter nóg een belangrijke factor een rol spelen: zy'n grond zo productief mogelijk --te maken. Dat kan op de hierboven geschetste wyze weer verbeterd worden. Hengelsportartikelen Prachtsortering, laag in pry's. Door jarenlange ervaring weten wij het beste te bieden op dit gebied. Aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46 (naast Coopmans Zaadhandel) XIII 18 Maart 1943: Ik lig alweer 3 weken plat op mijn rug en ren om de haverklap naar het beluchte kamertje. Dat hokje is te vies om te beschrijven. Langs de wanden staan 12 grote bloempotten en emmers. Dat zy'n de WC'svan de zaal dysentrie lyders. Je zit er broederlijk naast elkaar en telkens staan er luitjes tussen ons te wachten, tot er één recht gaat staan. Een verpleger ieegt de volle potten in een vat, dat midden in het kamertje prykt. Wie hier zonder dysentrie binnenkomt, gaat er mot weer uit. Hygiëne is iets, waar ze nooit van gehoord hebben blijkbaar. Bah! Eten krygen we hier genoeg; voor ieder is wel een heel kleine portie verstrekt, maar de helft eet niets en de doden worden pas enkele dagen na de begrafenis opgegeven. Dat geeft extra porties! Omdat ik die eerste dagen vergat dood te gaan, zoals zoveel anderen, ben ik weer het ventje. Maar beter ben ik niet en eruit gaan mag niet. De dokter heeft een inwendig onder zoek ingesteld. Ze steken een lange buis naar binnen, blazen je darmen op en dan kykt de dokter met spie gels en lenzen de darmwand na. Ze blijken heel erg aangetast te zyn en hele stukken darmwand zy'n geheel weggevreten door de bacillen. «Je zult er nooit meer geheel vanaf komen. Welvan de ziekte, maar je ingewanden zullen zwak blijven", is zyn oordeel. Dus blijf ik hier en dat komt van een kant goed uit. Nu de meeste Engelsen en Austra liërs weg zyn, worden ook de Neder landers met 600 per dag afgevoerd naar Siam en Burma. Hoe graag ik ook met myn vrienden had meegegaan en het afscheid zwaar, toch zegt iedereen, dat ik bof, ziek te zy'n. Ja, wat is boffen? Hier achterhlyven om misschien te sterven, of mee te gaan naar een absoluut onbekende streek en toe komst Laat O.L Heer het maar bedisselen. Loe, mijn vriend, gaat ook mee. Voor het laatst draaien we onze centenzak om op my'n matje, delen alles in tweeën en dan gaat hy weg. Loe mag hier blyven, omdat hy' te oud en tezeer vermagerd is. Deze man met zy'n diep geestelijk leven en kunstenaarsziel kan dit leven niet verwerken en zal eraan doodgaan. Maar daarginds moet, volgens ver halen, zyn enige zoon zitten en dus gaat hy. „Ik wil sterven, maar eerst wil ik Lex nog eens zien". En nu is het 18 Maart. Twaalf en een half jaar geleden knielde ik in Padang voor het altaar als bruidegom; dus is het vandaag koperen bruiloft. Zo'n dag zie je al lang te voren met schrik naderen, juist omdat je al zolang allerlei herinneringen nog eens ophaalt in je vele eenzame uren, ziek 1 AGENTSCHAPFA. WINTERS VENRAY, HOFSTR. 2 Fabrieken te Almelo, Amsterdam, Den Haag en 's Hertogenbosch. - Service-stations in alle grote steden. - Agentschappen overal In Nederland. Smits Henrica Smits was geboren te Venray op 2 Maart 1845. Voor een voorbeeldige, trouwe en zorgzame dienst van 60 jaren by de familie Professor Arts, schonk H. M. de Koningin haar de eremedaille van d® Orde van Oranje Nassau. Zy overleed 2 Juni 1923. Portmans Adam Portmans, die gehuwd was met Petronella van der Meulen of Vermeulen had een zoon Bernhard Damen Portmans. Deze was in 1688 schout te Venray. Hy huwde twee maal nl. met Cunera Ebben, weduwe van Johan Coninx en na haar dood met Metjen Versleyen (1666), Eleonara Portmans, geboren in April 1779 en overleden in April 1814 was gehuwd met Johan Jacob Pingen, notaris te Venray. Hij was in 1767 geboren en overleed kinder loos in 1844. Naar deze naam heet heel waar schijnlijk de boerderij „de Port" te Leunen, waarvan de eigenaar ge woonlijk werd betiteld met „de Port man". Trynes-Poels Toen te Venray de grote schapen compagnie bloeide, moesten de schapen op weg naar Frankrijk hier en daar op pleisterplaatsen verblijven. Dit is waarschijnlijk de aanleiding geworden, dat twee leden vati de Compagnie, Arnold Trynes en Martin Poels, beiden uit Venray, zich te Warcoing by Doornik in België vestigden. Daar woonden ook hun afstammelingen. Een dochter van Arnold Trynes huwde later met Joannes Poels uit Venray, die van 1880—1910 de Com pagnie in Londen vertegenwoordigde. Een kleinzoon van deze huwde een Venray's meisje. vim 22 Jflni 1889 De Gemeenteraad van 5 Juni be sloot het salaris van de Gemeente secretaris, de heer M. van de Voort, te verhogen tot f 850.- 's jaars. - Op 20 Juni overleed Mère Marie Brigitta (Augusta Trip), Ursuline van „Jerusalem". Zy' was vele jaren Directrice van de Normaalschool. Honderde candidaten had zy" met liggend op het harde matje, vóórdat dat de eigenlijke „feestdag" aanbreekt. Angstvallig verzwijgen we voor mekaar, wanneer onze kinderen jarig zyn, je trouwdag is of andere familie dagen herdacht worden. Je worstelt alleen met je verdriet en in de geest herleeft al dat geluk van je mooie gezinsleven, je werk en zoveel ander moois. Het laatste wat me herinnerde aan die blijde jaren, waren my'n vrienden en die zijn nu ook weg. Honderden malen haal ik het foto'tje onder myn „kussen" vandaan en liefkoos ik de kopjes, welke er op staan. Ze schynen te lachen tegen hun vader en woorden van troost te spreken. Je stopt het eg en haalt het te voorschijn. Als de nacht valt en de slaap een einde maakt aan deze koperen bruiloft, ben je God intens dankbaar. En hoe zullen ze deze dag „thuis" gevierd hebben? Ik durf er gewoonweg niet aan te denken. Want de geruchten, welke door de nieuwkomers van Java mee gebracht worden, klinken alles behalve best. De blanke vrouwen zyn einde 1942 allen geïnterneerd in een paar stads delen van Batavia, Bandoeng Semarang en Soerabaja. Die buurten zyn heus de beste niet. In Batavia is dat o.a. Tjideng, een buurt van kleine huisjes, waar vroeger „vrolijke joffers" haar beroep uit oefenden. De naam Tjideng was een symbool van bedorvenheid en frivoli teit. Ook wordt ons verteld over de behandeling en mishandeling der vrouwen, welke bar slecht moet zy'n. Maar zekerheid hebben we ook hier over niet en juist, dat gissen en raden brengt je tot fantaseren. Hoe de Jappen als „man" optreden succes opgeleid voor de akte L O. en de hoofdakte. 21 Juni 1902 Aan al de huizen van de inge zetene werd namens de Burgemeester verzocht, niets meer te geven aan rondzwervende bedelaars, waarmede de gemeente als overstroomd werd. Op 14 Juni brak brand uit in de bouwhoeve van Piet Jeurissen aan het Laagriebroek. De heren Studenten vierden het feest van de H. Aloysius. Op 22 Juni zou tevens het 50 jarig bestaan van de Congregatie herdacht worden. En op 23 Juni zouden de studenten per spoor een bedevaart maken naar Kevelaer. Op 15 Juni had onder de leden van de Handboogschuttery „Diana" het gewoon jaarlijks prys- en koning- schieten plaats. De prijzen werden behaald door: Jacob Folbers, koningsprys (107 punten in 32 schoten); Willem Jacobs, rozenprys (103 p.); Johan Gitzeis, vierenprys; Math. Tacken, drieënpry's; Math. Custers, tweeënprys; Willem Kateman, enenprys; Jos. Folbers, nullenprys; Henri Michielsen, mattenprys; L. van Hout, stroprijs; P. Hoedemakers, geheime prys. De Nederlandse Molenaarsbond, 'afd. Venlo, vergaderde op 13 Juni in het café Jac. Gitzeis te Venray. Op 16 Juni werd te Venray de gewone jaarlijkse inspectie gehouden van de verlofgangers. De handboogschuttery „Diana" uit Venray bood 16 Juni aan H. Michielsen, komiek te Asten, een massief zilveren medaille aan. Het vaandel van de Handboog schuttery" „St. Hubertus" te Merselo zou op Merselose kermis-Dinsdag worden ingewijd. De statuten van de Vereniging tot Zuivelbereiding te Oirlo werden by Koninklijk Besluit van 31 Mei goedgekeurd. Willem van Well opende een nieuw café in de Houterihoek, in het huis thans bewoond door de heer Th. Lichteveld. De naam Houtenhoek hoort men tegenwoordig zelden meer. tegen de meisjes en vrouwen weten we wel zo ongeveer. De Jappen hebben strenge instructies de blanke vrouwen en meisjes met rust te laten. Op violering staan de strengste straffen en by het mondelinge con tact heeft myn vrouw me ook ver zekerd, dat ze nimmer last van Japan ners heeft gehad. Anders staan ze tegenover de Azia tische vrouwen. In Batavia had het leger vlak naast onze kazerne in een Chinees hotel-restaurant een so-tal jonge Chinese en Indonesische meisjes samengebracht en dagelijks brachten afdelingen van leger en vloot bezoeken aan dit hotel. Het gaat by de Jap allemaal heel officieel en publiek. Elke soldaat heeft een boekje, waarin de bezoeken staan aangetekend. De meisjes staan onder medische controle. Wee de soldaat, die een venerische ziekte oploopt. Die is redeloos verloren en ten dode opgeschreven. De „zon daar" wordt in de cel opgesloten en kan daar in vrome en berouwvolle overpeinzingen zy'n einde afwachten. Meedogenloos hard is de discipline in het leger. Zo zag ik in Soekaboemi eens het volgende: Twee Japanse soldaten kwamen een Chinese goudwinkel uit, maar de eigenaar rende achter hen aan en met het misbaar, dat alleen een Chinees kan maken, werd aan de hele straat luidkeels duidelijk gemaakt, dat de heren niet betaald hadden of gestolen. Toevallig passeerde een Japanse officier, die het stel aanhield en de Chinees zyn relaas liet doen. Ik stond er met een paar vrienden vlak by. Inderdaad kwamen uit de zakken der soldaten een paar ringen te voorschijn en aan het knikken der koppen was te zien, dat ze schuld bekenden. De De Boerenleenbanken van Deurne Liessel, Neerkant en Vlierden, hebben tesamen met een lening van honderd duizend gulden het gemeentebestuur van Deurne, zodanig de helpende hand geboden, nadat diverse pogingen van B. en W. geen succes hadden op geleverd, dat nu spoedig kan worden begonnen met het ontginnen van ongeveer honderd hectaren afgeveende grond. Het betreft hier het ontginnen van een groot deel van een complex van 346 ha afgeveende grond, tot welke ontginning de raad op 22 Januari 1951 al heeft besloten. Voor het ontginnen van deze 346 ha was echter een bedrag van f 391.400 nodig. Het gemeentebestuur heeft her haaldelijk op verschillende plaatsen en by diverse instanties getracht het benodigde bedrag te.lenen, doch slaag de daarin niet. B. en W. hebben zich toen tot de Boerenleenbanken in de gemeente gewend. Deze banken hebben het grote belang ingezien, dat haar leden by het ont ginnen van woeste gronden hebben en zich bereid verklaard in totaal 100000 gulden aan de gemeente te lenende Boerenleenbank van Deurne f 45.000; Liessel f 20.000; Neerkant f 20.000; Vlierden f 13.000. Deze gelden worden gedurende ten hoogste twee jaar geleend, by wyze van voorfinanciering, tegen een rente van 4 pet. Daarna wordt een consolidatie- rekening gesloten, eveneens tegen 4 pet. De aflossing van deze consoli- datielening geschiedt in 30 jaarlijkse termijnen. Er wordt met bet ontginnen be gonnen links langs de weg naar Griendtsveen. Zo werkt men syste matisch op Helenaveen aan (achter De Snoerts). Hier volgen een tiental geboden voor de voetgangers, in de hoop, dat er notitie van zullen (willen) nemen 1. Houdt rechts op het voetpad, maar links op een ryweg, u ziet dan al het verkeer op u aankomen. 2. Steek nimmer een rijweg over in schuine richting. Doe dat ook niet als u achter een (stilstaande) auto vandaan komt, al neemt u dan ook de kortste weg. 3. Het trottoir is voor u en de ryweg niet. Alleen op het voetpad kunt u met een man of vier rustig naast elkaar wandelen en keuvelen. Denk nimmer „hy zal me wel zien"; een chauffeur moet op zoveel dingen letten, dat hy' u wel eens niet kon zien.. Geef, als u op het trottoir loopt, het u tegenkomend voetverkeer ge legenheid óók op die veilige plaats te blyven en druk hem/haar er niet af. Maak gebruik van de oversteek- het is in uw eigen belang en u bewijst er het andere verkeer een dienst mede. 7. Moeders met kinderen, uw kroost ziet geen gevaar, het is aan u om hen vertrouwd te maken met de weg en dient u er op toe te zien, dat ze van een trottoir gebruik maken. U hebt geen achterlicht en ook geen wit spatbord. Als u 's avonds of 's nachts op een fietspad of rijweg loopt, wacht dan niet tot u overreden wordt, maar ga opzij als. er een voer tuig aankomt. Voetgangers zijn heus onzichtbare obstakels! 9. De ryweg is geen speelplaats, officier trok zyn revolver en 2 schoten waren voldoende om de schuldigen morsdood op het trottoir te doen vallen. Je gruwt even van dergelijke ver toningen, maar misdragingen van militairen kwamen uiterst zelden voor. Ik vroeg eens aan my'n vriendje Susuki, de katholieke Japanner, of hy' ook wekelijks een bezoek aan het restaurant moest brengen. „Nee, alleen de Christenen zyn daarvan vrijgesteld, maar als wy wat oplopen" geldt voor ons dezelfde straf. Prevoost, licht arrest en dergelijke flauwekul-8traffen houdt de Jap er niet op na. Lichte straffen bestaan uit lijfstraffen. De laatkomer, niet-groeter en hij, die de excercities niet goed uitvoert, worden afgeranseld. En niet zo mis ook. Dezer dagen heb ik zo'n verto ning gezien vanuit ons hospitaal. Ik hing over de balustrade van de derde verdieping en keek neer op een troep Jappen buiten ons kamn. Het was gymnastiekles. Ineens werd een Jap voor de troep geroepen er werd wat geraasd en getierd, waar na een ander uit de troep de klappen moest uitdelen. Er werd geslagen en getrapt, zo als wii het geen dier zouden doen, maar de gestafte bleef stram in de houding staan en ver roerde geen vin, ook onder de hevigste slagen en trappen. Toen er naar de zin van de lesgever genoeg geslagen was, ging ieder weer op zyn plaats staan en de les werd voortgezet, alsof er niets gebeurd was. Ook de Indonesiërs, die zich als „heiho" bij de Jappen hadden aange sloten, werden op deze wyze gedrild. Keihard zyn die krompootjes tegen over vriend en vijand, als ze op bet ouders sta uw kinderen niet toe, er te gaan tollen of rolschaatsen. Een behoorlijke straf is hier-eventueel op z'n plaats. 10. Voor alle weggebruikers geldt nog steeds het bekende gezegde Beter een uur later thuis, dan een minuut eerder in het ziekenhuis. Voor de balie: De weinig indrukwekkende figuur van Gerrit Brouwer hing slap en slungelig in het verdachtenbankje, en niets deed vermoeden dat in zyn smalle borst de verpletterende botsing had plaats gehad tussen liefde en eerbied die de aanleiding was geweest tot het strafbare feit. Gerrit Brouwer had zijn aanstaande schoonvader afgeranseld op zeer onzachtzinnige wyze. Schoonvader kwam dat als getuige zelf nog eens demonstreren. Hy' greep me zo, deed hy, en toen sloeg hy zó, en toen pakje hy' me zó, enfin, het was alle maal erg duidelijk maar niemand snapte er iets van. De schrielige verdachte die dit alles had uitgevoerd knikte trots en instemmend by elke slangenmens- beweging van de aanstaande schoon vader. Hy had het gedaan, bekende hy, en hy had het goed gedaan ook. Nu wordt er wel eens beweerd, dat de werkelijke daders meestal niet terecht staan en dat was ook hier het geval. Want op de tribune stond een belangstellende jongedame met een kin als Mussolini en een mond, die alleen maar een rechte streep overdwars was. Zy was de beminde van Gerrit Brouwer en de dochter van de getroffene. Schoonvader vertelde de oorzaak van de twist. Hij had zin in een kopje chocola, zette melk op en deed suiker in het kopje. De dochter vond dat het nog te vroeg was om cacao te drinken. Ze draaide het gas weer uit. Pa stak het weer aan. Dochter lief deed het weer uit. Dat ging zo enkele malen achtereen, tot de aanstaande schoonzoon er genoeg van kreeg. Hij verhief zich, gelijk dat heet, in zyn volle lengte. Veel was dat weliswaar niet, maar een beetje dreigend zal hy' er toch wel hebben uitgezien. En toen schoon papa in zyn eigen huis met zyn eigen lucifers voor de zoveelste maal zy'n eigen gas ging aansteken, greep hy hem aan en begon de keuken met hem aan te dweilen. De dokter rekende er dertien gulden voor om hem naderhand aan alle kanten weer by te pleisteren. „Schaam je je nietriep de offi cier. „Laat hy' zich maar schamen", riep de verdachte Gerrit Brouwer terug. „Hy is begonnen het gas aan te steken. En ik heb de kant van myn meisje te kiezen, hoe dan ook!" „Tja," mijmerde de rechter, „hoe dan ook.... En als dit geval je nu eens een paar dagen gevangenisstraf gaat kosten „Ook dan zei de verdachte fier. De juffrouw met de dwarsstreep boog zich over de ballustrade. „Dan is het zy'n schuld schreeuwde ze op haar vader wyzönd. „Ik ben nu in 't gesticht. Ik lieb't een boel rustiger gekregen," zuchtte die. „Maar daar kun je toch zeker ook geen chocola maken, als je daar maar zin in hebt 1" deed het schoonzoontje brutaal. „Hou je mondkwam nu de rechter. „Je moest je schamen. Ik zou niet eens hier durven komen als ik zo iets had gedaan. Als je nog eens kinderen krygt dan hoop ik voor je dat die niet zullen doen zoals JU 1" „Laat dat maar aan my over," zei het ventje in de verdachtenbank. „Laat dan de straf maar aan my over", vond de rechter, en hy gaf hem een week. Als palingen in elkaar gestrengeld gingen ze naar de griffie om hoger beroep aan te tekenen. oorlogspad zyn. Ze laten hun doden liggen en eveneens hun gewonden. Zonodig jagen ze een zwaargewonde zelf een kogel door zyn hoofd. En telkens weer dringt zich weer die schone herinnering op aan die dag. Wat een intens mooie dag was dat. W§ hadden geen van beiden familie hier, maar de Zusters, de Fraters en Paters sloofden zich uit, om deze dag toch een echt familiefeest te maken. Ook de oude Bisschop, Mgr. Brans, kwam op de bruiloft. Ook myn voet balvrienden, de schooljeugd van myn vrouw en van my. Een plechtige Hoogmis en dan zoveel belangstelling, om de „twee wezen", zoals ze ons noemden. Dat was de bruiloft, en dit het koperen herdenkingsfeest, met dysen trie op een betonnen vloer in een Engels gevangenkamp, gescheiden van vrouw en kinderen. En dan mag je bly zyn, ook niet een „potje as" te vullen, zoals vele anderen. Hoe meer de ziekte zich stabiliseert door de lavementen met permangaan, des te meer kan ik me wyden aan allerlei baantjes, vooral als de tolk van de dokter voor jongens, die geen Engels spreken. Dan heb ik tweemaal daags een uurtje wat te doen: rondlopen over de zaal met de dokter. Het is een jonge Schot, dio zijn werk serieus opvat. Het drukt hem zwaar zoveel jonge kerels te zien sterven, omdat hy geen medicijnen en instrumenten bezit. En toch ver richten die dokters wonderen. Met

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5