Tweede Kamer verkiezingen Concours Vemav's Mannenkoor Jaarvergadering S.V.V. Zieken-Triduum te Venray Criminaliteit onder katholieken te groot. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Met de Limburgse Jagers op inars Nieuws uit ïïanssum ORGELIIOEK. ZATERDAG 21 JUNI 1952 No 25 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1. Volgende week zal het Nederlandse volk weer gaan stemmen voor de nieuwe leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zo oppervlakkig gezien toont men hier weinig interesse voor deze ver kiezing en van het oude, het strijd lustige, merkt men weinig of geheel nieis. Inderdaad liggen de omstandig heden ook wel wat anders. Do grote belangen, die men eerst- tijds had, b.v. by een strijd om alge meen kiesrecht of voor bijzonder onderwijs, liggen vandaag op een geheel ander terrein en bovendien is de verkiezingsstrijd zulk een tamme beweging geworden met het heden daagse kiesstelsel, dat de gewone kiezer zich heus geen kiezer meer voelt als hy zy'n hokje rood maakt. Dit laatste begint men al langer hoe meer te betreuren, de zeer geringe activiteit der kiezers in deze streken heeft zeker zyn oorzaak daarin. We leven hier in een katholieke streek en worden dus ook minder als b.v. op andere plaatsen aange spoord om onze stem uit te brengen op andere dan katholieke partyen. En inderdaad is er sprake van partijen, want naast de K.V.P. heeft Weiter zijn Katholieke Nationale Party ook nu weer in het geding gebracht en getuige de propaganda hier ter plaatse, meent hy ook hier op aanhangers te kunnen rekenen. Al is het voorspel tot deze ver kiezing dan ook wel zeer slap, toch moet iedereen er zich van bewust zyn dat deze van groot belang zyn en blijven. Want door deze uitslag wordt de invloed bepaald die de katholieken gedurende de eerstvolgen de 4 jaren op het Staatsbestuur en op de totstandkoming van de wetten zullen hebben. Daarom moet iedere katholiek gaan stemmen. Genoegzaam is gebleken in het verleden hoe andere partijen staan tegenover bijzonder onderwijs, tegen over de rechten van het (grote) gezin, tegenover huwelijk en echtscheiding, kinderbijslag, Zondagsrust e.d., alle maal punten die iedere katholiek ter harte moet gaan. De katholieken moeten dus hun invloed bewaren op politiek terrein, omdat met hun opvattingen enigs zins rekening moet worden gehouden. Zy moeten verder op politiek terrein hun eenheid bewaren, hun eenheid die de sterkste kracht is van de katholieken, hun eenheid, die in het verleden en ook in de toekomst uit gedragen wordt door de Katholieke Volkspartij. Nu is het jammer genoeg zo, en niemand zal dit ontkennen, dat men ook ïd deze streken niet altijd tevreden is over de resultaten, die deze party wist te behalen in de afgelopen zittingsperiode. We denken daarby speciaal aan de oorlogsschade- regeling, waarvan de uitkeringen nog steeds op zich laten wachten, we denken aan wederopbouw- en mid denstandspolitiek, waarmede velen niet accoord gaaD, we denken aan de industrialisatie-steun e.d. meer, feiten die mensen ontevreden maken en die naar een andere party doen uitzien. Of het deze reden is, die Weiter heeft doen besluiten om met zyn Katholieke Nationale Party door te gaan, ondanks het feit dat deze voor vier jaren werd opgericht zuiver vanwege de kwestie Indië een kwestie, die nu wel definitief van de baan is weten we niet, wel weten we dat de eenheid der katholieken hierdoor opgeofferd wordt aan onkele in zich belangrijke feiten, die echter op andere wijze opgelost hadden kunnen en moeten worden. Fouten en tekortkomingen in de K.V.P.moeten in de K.v.p. worden opgelost en slechts als bewezen is, dat dit onmoglyk is, heeft afsplitsing zin en nut. En dit bewijs is nog steeds niet geleverd. We moeten op de eerste plaats opbouwen. Gaan we splitsen dan breken we af. Eenheid bevordert de katholieke belangen en invloed, tweedracht doet beide partyen afbreuk en laat een derde lachend met de buit gaan strijken. Wy vermoeden, dat over deze aan gelegenheid nog wel een woordje ge zegd zal worden op de meeting, die vanavond gehouden wordt door de plaatselijke afdeling der K.V.P. op de Grote Markten waar o.a. het Tweede Kamer-lid de heer J. Peeters uit Roosteren, zal spreken. Misschien, dat dan ook wat kan worden over die feiten in het K.V.P. beleid, die nu enkelen ernstige bezwaren doen maken. En zo krijgt misschien dan toch de verkiezingsstrijd iets van zyn oude vuur terug omdat het publiek dan ook eens kan horen, met welke moei lijkheden de katholieke fractie te maken heeft en het zo broodnodige contact tussen afgevaardigden en hun kiezers weer enigszins in zyn oude glorie wordt hersteld. Tot nut van beiden. Na het grote succes dat het Man nenkoor in 1950 heeft gehad met het gehouden concours toen een der hoogtepunten van de herdenking van het 40 jarig bestaan heeft men be sloten ook dit jaar een dergelijk muziekfestijn te organiseren. En zo kwam het dat men reeds weken geleden met de voorbereiding begon, die ook dit jaar weer zo succesvol zijn bekroond. Onder een jury die bestond uit de heren S. Terpstra uit Nijmegen, O. de Vaal uit Rotterdam en Jacq Janssen uit Venray hebben Zondag j.l. verschillende koren uit alle delen van ons land in Zaal Wilhelmina gezongen. De organisatie was als vanouds prima in orde en de muziekliefheb bers hebben een genotvolle middag gehad. In de 4e afdeling zong het Dames koor Tivoli uit Eindhoven, dat zeer terecht ie werd met 344 punten.Dit koor, dat voor de eerste maal naar een concours trok, heeft wel buiten gewone successen geboekt. Niet alleen werd het eerste in deze afdeling, maar 't behaalde tevens het hoogst aantal punten van het gehele concouis, wat hen een beker opleverde, evenals het een beker verwierf als extra prijs voor het koor, dat deelgenomen heeft in een van de vier laagste af delingen en het hoogst aantal punten heeft behaald. Bovendien ontving de directeur van dat koor dhr. v. Dyk de directeursprys. 2e werd in de 4e afdeling de Gem. Zangvereniging Logeko uit Overloon, dat vlot zong, maar een minder ge lukkige vrije keuze had gemaakt. Zy verwierf 286 punten. In de derde afdeling werd het Gem. Koor Inter Nos uit Wilbertoord ver diend eerste, alsmede het Gemengd koor Canticum uit Nederweert, het Dameskoor St Cecilia uit Beek en Donk, het Dameskoor Cantabile uit Castenray en het Dameskoor Zang- lust uit Apeldoorn, resp. met 328, 320, 310, 334 en 306 punten. Vooral het Dameskoor uit Casten ray viel in deze afdeling op door zyn prima werk, terwy'l het tevens nog een premie kreeg voor 't tweede hoogste aantal punten op dit con cours. Een prestatie, die dit koor ontegenzeggelijk veel moeite heeft gekost, maar die toch ook een mooie bekroning kreeg. In de tweede afdeling werd het Gemengd koor Juliana uit Groeningen de iste pry's toegekend met 324 p. Eveneens aan de Mannenkoren St Cecilia uit Keipen, Ibis uit Nijmegen en Crescendo uit Angeren, met resp. 303, 307 en 300 punten. Het Dubbel Mannenkw. uit Blerick werd 2e met 202 punten, terwijl de Zangvereniging Spes uit Veldhoven 287 punten verwierf en daarmede ook een:2e prijs behaalde. In de afdeling Uitmuntendheid wist het Gemengd Koor C.O.V.-U.W.B.V. met 327 punten de eerste pry's te behalen, terwy'l het Gemengd Koor Con Amore uit Amsterdam met 297 punten 2e werd. Het materiaal dat aan dit concours deelnam, stond o.i. niet op een derge lijk peil als we in 1950 gehoord hebben, terwy'l ook onder de vrije werken meerdere stukken waren, die minder gelukkig gekozen waren. Over het algemeen was de jury echter best tevreden en ook de be langstelling in Zaal Wilhelmina was goed te noemen. Ook met dit concours heeft Venray's Mannenkoor nieuwe lauweren geoogst, lauweren, die men in eigen plaats misschien beter waarderen kon. Op de Zaterdag j.l. gehouden jaar vergadering werd o.m. in het jaarver slag gememoreerd, de oprichting van een Sportraad, die in de korte tijd van haar bestaan reeds veel goeds voor de voetbalclub tot staan heeft gebracht. De prestaties van verschillende elftallen werden nog 'ns genoemd en de financiële uitkomst was goed, hoe wel niet denderend. De nieuwe elftalcommissie werd gekozen en de heren Noot en, Linsen, Sinten, A. Goumans en L. Oudenhoven zullen voor het komende seizoen de verantwoording der elftalopstellingen dragen. De bestuursverkiezing bracht twee nieuwe bestuursleden t. w. de heren H. Derks en P. Schellen. Deze bestuursverkiezingen met zyn voor- en naspel bleek echter grote gevolgen le hebben. Van Huizo Servatius kwam het be richt dat deze instelling niet langer meer haar velden en haar steun ter beschikking stelde van S.V.V. terwijl ook de sportraad zyn steun introk. Voeg daarbij eeQ stroom verdacht makingen, roddelpraatjes, anonieme brieven en nog meer van dergelijk fraais, dan bly'kt hieruit wel dat de situatie alles behalve prettig was. Voor de sportlievende jeugd en voetbalminnend Venray is te hopen dat aan deze onverkwikkelijke ge schiedenis spoedig een einde komt. De verschilende partijen staan wel 1 lijnrecht tegenover elkaar, dat waarschyulyk alleen een neutraal lichaam de eerste tyd het bewind in handen kan nemen, tot de gemoederen wat gekalmeerd zyn en men beseft dat men de voetbalsport en daarmede de belangen van een groot deel der Venrayse jeugd, niet kan opofferen aan mogelijke belangen van enke lingen. De leden van S.V.V. dienen te be grijpen, dat zy ook een taak hebben tegenover de Venrayse gemeenschap, die zy reeds jaren een gezonde en goede ontspanning geven en dat zy op de allereerste plaats mede dienen te werken aan een oplossing van deze moeilijke kwestie, wat daar ook de oorzaak van geweest mag zyn, een oplossing die men echter nooit zal bereiken als men door blijft gaan met roddelen en verdachtmakingen te verspreiden of te geloven. Moge het gezonde verstand de overhand krijgen en een oplossing gevonden worden, die het voortbe staan van S.V.V. zeker stelt, tot voordeel van de leden en allen, die de voetbalsport een goed hart toe dragen. Voor de jaarlijkse Zomerwandeling, welke op Zondag 13 Juli a.s. in de omgeving van Venlo wordt gehouden, bestaat een ongekende belangstelling. Tal van militaire-politie en Rode Kruis Korpsen, sport- en gymnastiek verenigingen en vele wandelclubs nemen aan de sportieve tocht deel. Het militaire muziekkorps van het Regiment Limburgse Jagers met de drumband nemen eveneens aan de mars deel, het aantal individuele wandelaars, dat reeds in schreef is eveneens ongekend groot. Als oudste deelnemer meldde zich reeds aan de 80-jarige J. Wittelings uit Venlo, die ook het vorig jaar de tocht tot een goed einde bracht. Behalve een 25 "km mars is dit jaar ook eeii 40 km mars ingelast op ver zoek van vele wandelaars, die deze mars als laatste trainingsmars voor de „Vierdaagse in Nijmegen" willen benutten. Het hoogtepunt van deze sportieve dag vormt wel het grote défilé van alle wandelaars voor de autoriteiten op het marktplein voor het stadhuis te Venlo. De prijsuitreiking heeft plaats in het Concertgebouw tydens een fees telyke bijeenkomst voor alle deel nemers door Burgemeester Mr. Dr. J.A M. van Rooy, terwijl de sportieve dag wordt besloten met een wande laarsbal, dat uitsluitend voor de deel nemers aan de wandeltocht toegan kelijk is. Alle gewenste inlichtingen zyn ver krijgbaar by" 't secretariaat. Adjudant J.W. Jacobs, Tegelseweg 131, Venlo. Er is in Katholiek Nederland wel iets wakker geschud, nu Prof. Buy tendijk, voorzitter van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg, in het openbaar de vinger op de bloedende wonden heeft Bekroning De fanfare „Concordia" en het dameskoor „Zanglust" te Wanssum, hebben Zondag deelgenomen aan het muziek-concour8 te Ospel en beide gezelschappen wisten een eerste pry's te behalen. De fanfare kwam uit in de Ere- afdeling en het dameskoor in de iste afdeling. De dames zongen „Avondgebet" van L. Smeets en „Adoramus te Christe'" van Palestrina en de fanfare bracht „La Bohemienne" van Bouffée en ^Capriccio" van Gibson, ten gehore. Deze instrumentain en vocale suc cessen gaven natuurlijk aanleiding tot grote vreugde en ook in Wanssum zelf wilde rappe handen meteen aan de slag om beide corpsen een gepaste huldiging brengen. Door het gure weer werd na overleg hiervan afgezien. De fanfare en het koor zullen nu bij eerste gelegenheid samen concer teren, by welke gelegenheid de te Ospel uitgevoerde nummers nogmaals ten gehore worden gebracht en een isende hulde aan de bekroonde gezelschappen ten deel zal vallen. Beide gezelschappen stonden onder directie van de heer J. Wijnhoven. De Motor-Cross te Wanssum Wanssum zal Zondag de primeur hebben van de eerste kampioens- motorterreinwedstryden van de R K. N.M.B. in Limburg. Thans hebben reeds 52 renners in geschreven onder wie 3 Limburgers, n.l. Erkens, Geleen; Heynen, Geleen; Martens, Meyel; Ghielen, Helden- Panningen en Meussen, Blerick. Ofschoon de zware kl. senioren over Wij mensen, zyn toch eigenaardige wezens. We staan stomverbaasd by" een opzienbarende uitvinding hoe is 't in hemelsnaam mogelijk Maar we vergeten, dat God de schepper is van nooit vermoede natuur krachten. We staan stil-bewonderend voor een schilderstuk: „bos in de herfst". Maar we gaan niets-ziende dagelijks door Gods schone natuur; een af straling van Gods schoonheid. Er zyn een massa dingen, die we heel gewoon vinden: dat we kun nen zien, horen, spreken; indrukken opdoen in eindeloos varieërende kleuren en klanken. We vinden 't heel gewoon, dat we ademhalen,lopen, eten, slapen. Ja, we vinden 't gewoon, dat we gezond zyn en leven. Toch is dat niet zo gewoon We moesten ons eigenlijk voortdurend verwonderen over 't wonder van het gezicht, het gehoor, de werking van ons hart en onze longen en het ingewikkeld systeem van onze spieren en zenuwen. Zelfs dat we iedere morgen naar de kerk kunnen gaan, de Heilige Geheimen vieren, getuige zyn van dat grote wonder: brood wordt het Lichaam des Heren en wy' mogen ons iedere dag daarmee voeden, och, zelf, dat heilige dagelijkse kan alledaags worden. We vinden 't „gewoon" Maar als we ziek worden, oud en gebrekkig; als we doof worden of blind; als de ademhaling zo moeilijk wordt of 't hart zo zwakjes klopt; als we niet meer met de huisgenoten naar de kerk kunnen gaan, d»n gaan we al die wonderen en schatten pas waarderen. Honderdvyftig zieke medebroeders en zusters putten troost en kracht uit ons Triduum. Drie dagen een H. Mis en Communie; de goede zegen van Jezus, die rondgaat tussen de ryen; de liefde van hun medemensen Wy vragen U hen by Jezus te brengen. Uw auto ter beschikking te stellen van hen, die zo veel van hun gezondheid moeten missen. Als U uw zieken rijdt naar St Anna, dan waardeert U zeker Uw eigen ry'kdom Dat is al een beloning op zich En daarna als Jezus de zieken zegent, zal Hy ook U zeker niet vergeten Opzienbarende mededelingen van Prof. Buytendijk Wy wisten het reeds lang, dat het met de criminaliteit in ons land en in het by zonder onder de katholieken ook in de zuidelijke provincies, niet geheel en al zuivere koffie was; 15 jaar geleden is er ook druk over gesproken, doch de discussies zijn uitgegaan als een nachtkaars. Dat er veel extra arbeid verricht om verbetering in de toeBtand te brengen, is niet gebleken. Prof, Buytendijk heeft't stilzwijgen rond deze zaak gelaakt en openhartig besproken. Het is sinds lang bekend, dat de criminaliteit der katholieken in het groter is, dan die van andere gezindten en die van mensen zonder kerkgenootschap. Men schreef dit feit toe aan de economische achterstand, vooral in grote gezinnen en de hiermede samenhangende verwaarlozing van intellectuele, morele en gods dienstige vorming. Verschillende studies wyzen op een indirect verband tussen criminaliteit en confessie. Het is niot te verwachten, dat het behoren tot de katholieke kerk tot misdadigheid praedisponeert, maar het indirecte verband doet ons toch tot nadenken stemmen. Uit het overzicht blijkt, dat het aantal zedenmisdrijven in Noordbra bant en vooral in Limburg, veel groter is dan het landsgemiddelde. Van het aantal veroordeelden wegens ontucht met kinderen in 1946 en 1947 waren by na 49 pet. katholiek. Deze cijfers zyn op zichzelf niet voldoende om bepaalde conclusies te trekken. Menigeen, die zich voor de recht bank als katholiek opgeeft, practiseert vele jaren niet; doch zy' zyn allen katholiek gedoopt. In het algemeen heeft de indivi duele misdadigheid een lange voor geschiedenis en hierin komen naast sociale wantoestanden geestelijke af wijkingen in niet geringe mate voor. In hoeverre een omvangrijke gees telyke gezondheidszorg voor het katholieke volksdeel nodig is, bly'kt te meer uit de voortreffelijke en rijke ervaring berustende studies van Dr. Mr. F. M. Havermans over de crimi naliteit in Limburg. Het onderzoek van Dr. Havermans betrof 142 delinquenten, waarvan 68 sexuele delicten pleegden. Het bleek, dat 125 van de 142 delicten gepleegd werden door Limburgers en door mensen, die zeer lang in Limburg woonden. Waarschijnlijk hangt de criminaliteit voor een deel samen met het feit, dat „de grote gezinnen onevenredig aan de criminaliteit bij dragen door armoede, gebrek aan toezicht door de ouders, confessionele godsdienstigheid en verzanding var. de godsdienst door puur formalisme". Opmerkelijk is, dat Dr. Havermans schryft: „Over het algemeen is my niet gebleken, dat de godsdienstigheid van de katholieke daders klaarblijke lijk afweek van die hunner omgeving maar men mag niet vergeten, dat de godsdienstigheid van deze om geving evenmin vry was van forma lisme en ogendienerij." De vraag mag worden gesteld of niet juist de talrijke sexuele delicten voor een deel te voorkomen zouden zijn bij een betere geestelijke ge zondheidszorg, indien deze zorg niet beperkt is tot de medisch-opvoed kundige bureaux, bureaux voor hu welijksmoeilijkheden enz. Het inzicht in de geestelijke hygiëne zal in het volk zelf moeten doordrin gen en daarby hebben alle leiding gevende personen, inzonderheid de priesters, onderwijzers en huisartsen, een taak, die slechts vervuld kan worden door grondige kennis van de bestaande nood en van de middelen om deze te lenigen. Daarom zal nu van katholieke zijde met kracht een verbetering worden nagestreefd. Van harte mogen wy de oprichting van een Katholiek Natio naal Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg toejuichen. het algemeen de meeste belangstelling heeft, waar van den Oever uit Ammer zoden, Jonkers van Valkenswaard en Lamberts uit Eindhoven speciaal de aandacht zullen trekken, verdienen de andere klassen toch ook zeker de volle belangstelling. De jonge Smits uit Volkel, is inde loop der jaren populair geworden in de Senioren klasse 125 c.c. en naast Puck van Oirschot, favoriet voor deze party. Doch Zondag zal deze zelfde Smits op een spikplinter nieuwe machine, eveneens starten in de 350— 500 c.c. klasse en daar op nieuw Puck bedreigen. Ook de junioren-klasse 350—500 c.c. heeft een sterke bezetting en het is moeilyk hier een voorspelling omtrent de uitslag te doen. Zeker is het, dat v.d. Sterren uit Tilburg en Harry Maas uit Deurne, v.d. Wal uitVught en de favoriet Piet van Oirschot uit St Michiels-Gestel, een hartig woordje zullen meespreken. En wat zullen onze Limburgse deelnemers presteren in de 125 c.c. klasse Junioren? Uiteraard zullen de talrijke toe schouwers speciaal onze Limburgse favorieten aanmoedigen en wie weet met welk resultaat. Alles bij elkaar zal het aan spanning niet ontbreken op het prachtige parcours nabij het Wellse veer en met Pastoor Hoefnagels welke uiteindelijk voor zijn kerk het meest gebaat is met een druk bezoek, hopen we op prachtig weer en on gekende belangstelling. Nieuws uit Venray en Omgeving D k werd ontvangen Org.: Draalstraat, Oude Oostr. ugeu Fatersstraat f 77.27 N.N. Hoenderstraat f 5.— Vorig saldo f 1797.02 Totaal f 1830 19 We naderen de f 2000.—. Wie hr-ipt mee om dat bedrag de volgend-! w. t9 bereiken? Twee orgelpijpen v f 100.— en we zyn er? Twintig v f 10.- geoft hetzelfde effectO.' mindere bedragen zyn wo'kom. Gij allen die iets'voelt voor tn Or li i:. werkt mee, zodat wo k een belangryke lijst van gif cunnen publiceren. >r U vry gemakkelijk, want on oimmmer is 576604 Orgelfonds Venray. Bouw allen mee aan Uw Orgel I Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 23 Juni: Kleuterbureau van S tot 3 uur Oproepingskaarten meebrengen Donderdag 26 J uni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Stemming voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 25 Juni 1952 van des morgens acht uur tot des namiddags vyf uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van straf recht, luidende: Hy, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft meteen gevangenis straf van ten hoogste EEN JAAR. Herinnerd wordt aan de verplich ting, opgelegd by artikel 19 der Kieswet, dat hy, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht zich bin nen de voor do stemming bepaalde tyd aan te melden by het stembureau van het door heqx aangewezen stem- district. De kiezer die aan deze verplichting niet void.' v.oidt, tenzij van geldige rei verhindering blijk gestraft geldboete van Lgj. hoogste vijf k-n. Indien tij. het plegen van de overtreding '-een twee jaren zyn verlopen seci en vroegere veroor deling van schuldige wegens gely'ke over: r onherroepelijk is geworden, w ldboote van ten hoogste vy'fti.: nlaen opgelegd. Venraj', 17 Jr.ni 1952. BEKENDMAKING De Burgemo van Venray vestigt verbanci de op 25 Juni a.s. plaats hebbe stemming ter ver kiezing van 1 e leden der Tweede Kamer dor staten Generaal, de aan dacht van de werkgevers in een gemeente, op do artikelen I 10 en I 11 der Kieswet, welke artikelen als volgt luiden: Art. I 10 1. Iedere werkgever is verplicht te zorgen, dat iedere werk nemer, die by hem ia dienstbetrek king is en bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende tenminste twee achtereenvolgende uren tussen voormiddags acht uur en de» namiddags vijf uur daartoe gelegen heid vindt. De verplichting, in het vorige lid bedoeld, geldt niet ten aanzien van werknemers, die uit hoofde van bun dienstbetrekking op de dag der stemming tussen de in dat lid bedoelde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoe ven in een gemeente, waar zij bevoegd zyn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Art. I11. Iedere werkgever, die door personen van drie en twintig jaren en ouder arbeid doet verrichten in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in cl arbeidslok; tl gedurende tenmln twee wi-rkdiigen vóór en op cl- 1 der Btemi ;ng op zichtbare wijz opgeln con door of namens he in onde. o ly'st, de uren in lmt voorgaai-, artikel bedoeld, vermel dende voor elk afzonderlijk ot groepsgewijze of voor allen geza menlijk. Venray, 17 Juni 1952. Agenda Op Dinsdag 24 Juni zal or i Venray in hotel de Zwaan, om 0 u een zitdag worden gehouden vu aspirant emigranten. Hierbij zal chv dan do heer P. Cryns, Secretaris va de Vest igingscommissie van de L L.T.iJ p .v i 7 zijn en kunnen alle gewenste irilic gen betreffende emigratie wore; r verstrekt. Geslaagd Te Eindhoven slaagde voor het diploma coupeuse, mej. Riek Huibers, Veltum. Zy" genoot haar opleiding bij Gerda Kusters, Coupeuse-lerares. Voor het diploma Binnenhuis architect is geslaagd aan de R K. Leergangen te Tilburg de heer P. Goumans, Schoolstr. Van de elf candidaten voor het eindexamen der Middelbare Meisjes school te Venray (pensionaat Jeuuza- lem) zyn er 10 geslaagden 1 afgewezen. De j?eslaagd n E. v. Rooy, Venray M. Th. Ho stein, Gel J. en M. 1 Stein; T. Bosch; H Acker, Vo Dat het Z merkten enk goed. Op die d;i Bond van Si namens de Nederlandse 7 de volgend uitgereikt Dhr. Fleurkr van de ïsoon Venlo; A. Berg- C. Leclair, Gulpen -t.TwelloR Mour |11 inbergh-llabar, Den wissen, Echt; A. v .KDAG j.l. Vaderdag was, ayse Vaders zeer 1 n.l. door deR.K. ikeliers te Venray l ig actie" van de industrie o.m.aan Iers een kistje sigaren ïsselsteyn als vader 1. Dhr. Stelts, LaDge- weg als oudste vader in Venray. En

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1