Veuray ontving zijn 1 inwoner De „Tongenslijper" van Venray. Zieken-Triduum te Venray Zangsuccessen van Üirlo's Gemengd koor en Dameskoor Polyhymnia Venray BUITENLAND Borrel wordt nog duurder Looncompensatie i.v.m. Werkloosheidswet ORGELDOEKJE Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 14 JUNI 11952 No 24 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARG ANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITÖAVEVAN DEN MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Heden negen Juni, negentien honderd twee en vyftig, verscheen voor my, ambtenaar van de burgelyke stand der Gemeente VenrayFleurkens, Gerardus Hubertus, oud drie en dertig jaren, molenaar, wonende te Venray Ysselsteyn, die verklaarde dat in Ysselsteyn I ia, op zeven Juni negentienhonderd twee en vyftig, om twaalf uur dertig, uit zyne echtgenote, Houwen Louisa, Petronella, zonder beroep wonende te Venray, is geboren een kind van het vrouwelijke geslacht, aan hetwelk worden gegeven de voornamen WILHELMINA, JACOBA, GERARDA. Waarvan Akte, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. Het was stil op de Burgemeesters kamer, toen de heer Burgemeester Maandagmorgen deze akte voorlas en tekende, omringd door de heren ambtenaren van de burgerlijke stand. De gelukkige vader wist feitelijk niet goed hoe hy het had. Toen hy tegen 10 uur zijn eerstgeborene aan kwam geven, had de ambtenaar van de Burgelyke stand hem netjes ge vraagd even te wachten, hy had wel wat geloop en gedraaf gezien, maar ja, op een gemeentehuis weet men feitelijk nooit wat er aan de hand is. En boyendien het was zyn eerste, dus hy kende het klappen van de zweep nog niet. Hy had wel in Peel en Maas ge lezen dat de isoooste inwoner op komst was en hy en z'n vrouw had den er wel over gepraat, dat het misschien by hun kon zijn, maar daar was later met al die zorgen, die men heeft, wanneer men voor de eerste maal vader wordt, practisch niet meer aan gedacht. Toen hy dan na een kwartiertje wachten op de burgemeesterskamer werd geroepen en hy daar verschil lende ambtenaren zag staan, begon een vaag vermoeden by hem te rijzen, een vermoeden dat bewaarheid werd toen de Burgemeester hem na onder tekening der akte, van harte geluk wenste met de geboorte van zyn eerste dochtertje en hem tevens mededeling deed, dat door deze geboorte de Gemeente Venray nu 18000 inwoners ryk was. By gelegenheid van deze bijzondere gebeurtenis wilde het Gemeentebe stuur een herinnering schenken in de vorm van een spaarbankboekje, dat de Burgemeester dan aanbood. En dat spaarbankboekje opende een ry van geschenken, want even later werd door een bakker reeds de bekende beschuit met muisjes aangeboden en werd op de Burgemeesterskamer waarschijnlijk voor de eerste maal beschuit met muisjes gegeten door de aanwezigen. De vlag ging op het Gemeentehuis in top en de gelukkige vader moest direct vele felicitaties in ontvangst nemen. Een aardige attentie van verscheidene marktkooplui waren de verschillende cadeaux, die werden aangeboden, ter wijl ook de Ver.ray8e middenstand zich niet onbetuigd liet en voor vele verrassingen zorgde. Intussen lag Wilhelmina, Jacoba, Gerarda rustig in haar wiegje in de noodwoning in Ysselsteyn en trok zich van alles wat er gebeurde wei nig aan. Toen het nieuws in Ysselsteyn ook bekend werd moest de gelukkige vader het ook daar kunnen en zo werd deze geboorte van de isoooste inwoner eenblyde gebeurte nis, die weer eens te meer de gezonde groei van onze Gemeente aantoonde. Wilhelmina Jacoba Gerarda, die nu Wilma genoemd wordt, is een flinke, gezonde baby, die by de geboorte, waarby Dr. Bloemen assisteerde, 7 pond woog Nauwelijks twee dagen oud is zy al bezig, zoals de Burge meester zeide, met het vergaren van haar bruidschat. Zy is de 234 ste baby, die in 1952 in Venray werd geboren. Zy werd Zondag gedoopt in de kerk van Ysselsteyn door Pastoor Janssen en Peter was hierby groot vader de Lauw, die zyn 54 ste klein kind met Wilmabegroette. Meter was grootmoeder Fleurkens, zelf moeder van 18 kinderen, die haar 14e klein kind ten doop bracht. „Een mooier verjaardagsgeschenk" aldus grootmoeder Fleurkens had ik niet kunnen krygen, en het mooiste is, dat me dit nu voor de 2e keer over komt. Een van myn eigen dochters is al tegelijk met my jarig. In de étalage van de Antiquiteiten- handel van Zwitserlood bevindt zich op 't ogenblik een interessant geval. „Volkskunst" staat erbij 1 Of het werkelijk „Kunst" is, daar blijf ik buiten, maar volks is het des te meer en zeker is het een kunst van het volk, dat zich op zo plastische wy'ze z'n ondeugden weet voor te houden. Het geval stelt voor een scharen sliep, die in plaats van messen te slijpen, bezig is de tong van een vrouwspersoon op de wetsteen te houden, klaarblijkelijk om de lange en radde tong van de klappei wat te besnoeien. Nu moge het zwakke geslacht ook op dit punt z'n zwakheid nog als eens bewijzen, eerlijkheidshalve moeten we toegeven, dat een mannentong ook wel voor 'n dergelijke operatie in aanmerking zou kunnen komen. Dit geval trof ons bijzonder, nu in deze dagen van sensatie rond de Venrayse Jonas-tentoonstelling, 't Is net, of met het deurwaarderspapier een vrijbrief is afgegeven, om er maar op los te roddelen en de christelijke naastenliefde buiten werking te stellen. Liefst honderde stukken van Jonas zouden door „die en die" stiekum verborgen gehouden worden; A heeft er „massa's" verkocht en er 'n slordige duit aan verdiend; B heeft menig stukje aan die arme Jonas ontfutseld; van de Broeders van St. Servatius „willen we niets kwaads zeggen, maaronderons gezegd enz." En dan die dokters, die hun huis vol hebben van „gestolen goed" (toe maar) waarvan de waarde niet te schatten 1, maar „zeker in de tienduizenden moet lopen". Als ze nou „die en die" ook maar eens te pakken nemen. Enzenz. Nu wil ik niet ontkennen, dat sommige kranten (en daai hoort onze „Peel en Maas" zeker niet bij) aan bovengenoemde en dergelyke praatjes voet zouden gegeven hebben, en weet ik maar al te goed, dat een sfeer van sensatie zo gemakkelijk de tongen losser maakt, maar daarin kunnen we geen verontschuldiging vinden voor de zonden van eerroof, leedver maak, kwaadspreken en laster. Nog alty'd is het gebod der naastenliefde zeer nauw verbonden met het gebod der goddelijke liefde, Jonas zelf heeft het zo prachtig in beeld gebracht in 'n paar van z'n mooiste werken op deze tentoonstelling. Laten we dit goed in onze oren knopen, dat niemand kan verweten worden schilderijen van Jonas uit de Venrayse periode in bezit te hebben, dat bezit is „bona fide" en vol komen rechtmatig, ook voor de burgerlijke wet, zolang de rechter geen positieve uitspraak gedaan heeft, dat een ander, om welke reden dan ook, inderdaad wettelijke aanspraak kan doen gelden. Het „beslagleggen" heeft geen ander betekenis dan dat de rechter zorg moet dragen dat tijdens het geding de staat der goederen geen verande ring ondergaat. In onze rechtsbedeling, die gelukkig boven alle verdenking staat, worden de rechten van de „bezitter" evengoed als die van „eiser" allernauwkeurigst tegen elkaar uitge wogen. En wanneer dan tot in hoog ste instantie de eiseres in het gelijk zou zijn gesteld, dan kan zij, met eventuele schadeloosstelling aan de bona fide-bezitters, de goederen opvor deren. Maar zover zyn we nog lang niet. Ook wordt het aantal in die tyd geproduceerde stukken vèr en vèr overdreven, evenals de kunstwaarde van vele, en zeker de geldelijke waarde Laten we maar eens gaan kijken naar de aardige volkse Scharen slijper, waarvan ik boven sprak, en prenten we dat beeldje goed in onze geest, en bewaken we onze tong, opdat O.L. Heer niet gedwongen wordt ze ook eens „te slijpen". P.M.B, merkt de heer Lieftinck op, dat de belanghebbenden in een adres van 20 Maart j.l. stelleD, dat de omzetten in gedistilleerde dranken in het laatste halfjaar 1931 in vergelijking met het eerste halfjaar met meer dan 25 pet zyn teruggelopen. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zyn in de volgende periode de hierna genoemde hoeveelheden gedistilleerd ad 50 pet beschikbaar gekomen voor het binnen land. 1939 i38.ooo hl." (dat is gemiddeld per hoofd 1 57 11948 311.200 hl. (3.18 1); 1949 318.300 hl. (3.2 l.)j 1950 297,700 hl. (2.Q5 1.); 1951 274.000 hl. (2 67 1.); Maart iqsi —Februari 1952 228.600 hl. (2 51 1 By de met ingang van 2 Juli 1951 in werking getreden verhoging van de accijns op gedistilleerd van f 320 tot f 475, zo zegt de minister, is rekening gehouden met een grotere daling dan tot dusverre blijkt te hebben plaats gevonden. Een binnen lands verbruik van 2.51 1. per hoofd van de bevolking is nog altijd by na 60 pet meer dan in 1939. Op het internationale Zangconcours in Hengelo hebben twee Venrayse zangverenigingen grote successen ge boekt. Het Dameskoor Polyhymnia werd ie in de ie afdeling met 356 punten en lof der jury. Op een punt na be haalde dit koor het hoogste aantal punten van dit concours. Tevens werd de directeursprys behaald met hoogste aantal punten voor opvatting. Het Gemengd Koor uit Oirlo werd ie in de 2e afdeling met 329 pnt. Beide koren stonden onder de bekwa me leiding van dhr. Jacq Janssen, die zulk een groot aandeel heeft gehad by het behalen van deze prijzen. Toen de zangeressen en zangers terug kwamen uit Hengelo werden ze hier verwelkomd door haar zuster verenigingen Venray'8 Harmonie en Mannenkoor, die hun naar Zaal Wil helmina brachteD, waar Dr. Sala zyn gelukwensen aanbood namens Venrays Harmonie. Namens Venray's Mannen koor werden beide verenigingen gelukgewenst door de heer P. Gooren, die ook namens de Federatie van Zangverenigingen felicitaties aanbood. Wethouder Wintels feliciteerde namens het Gemeentebestuur Venray Vooruit. Voor de verschillende gelukwensen dankte zowel Mej. Thielen als presi dente van het Dameskoor, als de heer de Ponti namens het Oirlose Koor. Dat de heer Janssen daarby ook een pluim op z'n hoed kreeg is wel van zelfsprekend. Op de dan volgende receptie had het Dameskoor nog menig gelukwens in ontvangst te nemen. In Oirlo werd het Gemengd Koor eveneens in de bloemen gezet en beide verenigingen kunnen met trots op deze eerste Juni Zondag terug zien. Als Benelux een feit is Zodra het verdrag betreffende de economische unie met België en Luxemburg is geratificeerd zal het met deze landen gesloten verdrag tot unificatie van accynzen in zyn geheel in werking treden. Dat betekent o.a., dat de gedistilleerdaccyns andermaal zal worden verhoogd en wel tot f 596,50 per hl. ad 50 pet. In een mededeling aan de Eerste Kamer zegt de minister van Financiën intussen, dat deze verhoging in géén geval in werking zal treden vóór Januari 1953. Met betrekking tot de gang van zaken in de gedistilleerdinduslrie, AMERIKA Eisenhower, die moet trachten de candidaat van de republikeinen te worden voor het Amerikaanse presi dentschap, heeft in zijn eerste rede voeringen en persconferenties als burger teleurgesteld. Hy is de gevangene van de groep republikeinen, die hem naar voren dringen, en zelf weinig doorkneed in binnenlandse politieke problemen, moet hy wel op hun kompas varen. Zijn taak is zeer moeilyk. Hy moet eerst de republikeinen winnen. Dus keurt hy de hoge belastingen af, staatsinmenging, de „fair deal" der democraten (sociale politiek) en stuurt rechts. Voorts tellen de republikeinen minder katholieke aanhangers dan de democraten. Dus wees Eisenhower een der katholieke wensen af: subsi die van de federale regering aan het onderwys, dat een zaak is der afzon derlijke staten. Die verlenen geen subsidies voor religieus onderricht, maar federale bijdragen zouden als steun aan de ouders van schoolgaande kinderen kunnen worden beschouwd, waar die ook ter school gaan. Eisen hower was er tegen, terwijl Truman er (vergeefs) voor heeft geijverd. Maar als de generaal eenmaal republikeins candidaat is, moet hy pogen, democraten te winnen. Hij richt zich dus nu al tot de rechtse democraten uit het Zuiden, die tegen gelijkstelling zijn van negers, en elke inmenging van de federale regering in deze kwestie afwijzen. Door deze tactische houding dreigt Eisenhower het verschil tussen hem zelf en zijn mededinger Taft te ver doezelen. Hy is het met Taft oneens over de buitenlandse politiek. Taft wil, dat de V.S. een overwel digende vloot en luchtvloot zullen hebben, maar de bondgenoten aan de overzijde der oceanen voor de land troepen zullen zorgen. Die bondgenoten wil Taft wel steunen en voorlopig wil hy wel amerikaanse troepen in Euro pa laten, maar de Russen weerhouden kan alleen de amerikaanse lucht vloot. Genoeg divisies te land, om de Russen af te schrikken, kunnen de Ver. Staten nooit zenden. En 't geld kan beter worden gebruikt voor schepen en vliegtuigen. Dat is een aantrekkelijk program voor de kiezers, die ook verwachten dat het goedkoop zal zyn. Eisenhower zou daartegenover zyn politiek van steun voor Europa en troepen hier moeten verdedigen. Maar dat heeft hy nauwelijks ge daan. Hy stelde in uitzicht, dat de steun best verminderd kon worden en hamerde ook op belastingverlaging, Hy wou aldus voorstanders van Taft winnen. Maar Europa en vooral Frankrijk, wil zekerheid, dat amerikaanse troepen op het vasteland blijven. Er is aan deze taktiek ook een groot gevaar voor Eisenhower ver bonden. Taft is populairder dan Eisenhower in de republikeinse party. Kiest deze toch de generaal, dan is het, opdat deze democratische stemmen winnen zal. Maar als „Ike" zelf de weg van Taft opgaat, stoot hy arbeiders, inter nationalisten en de grote meerderheid der democraten af en zelfs meer dan Taft de negers. Er is dan geen reden hem candidaat te stbllen. De democraten houden zich tamelijk stil. Zy behoeven hun candidaat pas te benoemen, nadat de republikeinen dat de hunne hebben gedaan. Aan spanning zal het niet ontbreken. By de republikeinen heeft Taft een flinke voorsprong gekregen op Eisen hower, doordat hy de kiesmannen van Zuid Dakota en India won. Maar een volstrekte meerderheid heeft hy nogevenmin als de generaal. Zy zullen hun loc op de conventie der party, 7 Juli pas beslist zien. DUITSLAND Hoewel de verdragen van Bonn met het Westen zyn getekend zy het nog niet geratificeerd blijken de Westduitsers in meerderheid even aarzelend als weleer. En de onzeker heid in de Yer. Staten verhoogt die te Bonn. Iedereen weet nu, dat we in Juli voor de vyfde keer een Zieken- Triduum gaan houden. De datum is bepaald op: 15, 16 en 17 Juli. En het zal weer gegeven worden door: Pater GILBERTUS LOHUIS. Een aanbeveling is overbodig. Als O.L. Heer nu mooi weer geeft en een rykdom van genade aan onze zieken en veel liefde aan allo mede werkers, dan zullen deze dagen weer ryke vruchten dragen. Onder die medewerkers rekenen wy U allen Zonder Uw hulp kunnen wy niets. Er komt heel wat kyken om 150 zieken echt goed te doen, en om dit alles vlot en prettig te doen verlopen. Ik wou, dat U eens achter de schermen kon kyken, dan zou U verbaasd staan hoe de organisatie in elkaar zit. Aan duizend en een dingen moet gedacht worden. Alles moet tip top in orde zyn als we beginnen. Daarom moeten we vóór alles weten, over hoeveel financiën we kunnen beschikken. Op 't ogenblik is dat by na niets, maar de volgende week moet do beurs weer vol zyn. En dat is ie 1 Dat zult U zien Want a.s. week komen onze y verige propagandisten by U aankloppen en wy weten zeker, dat U hen niet mot lege handen zult laten gaan. We weten heel goed, dat alles duur is. Dat iedero huis moeder op de dubbeltjes moet passen. Maar juist omdat alles zo duur is, is 't voor ons ook zo veel te moeilijker geworden. Toch komen we met groot vertrouwen tot U 1 Ik weet, dat er onder U, onze goede medewerkers, velen zyn, die zich zelf iets willen ontzeggen, om te kunnen geven voor onze zieken, die tóch al zo veel moeten missen Als U dat doet, is 't werkelijk 'n o f f e r, dat U door de grote Vriend der zieken duizendvoud zal vergolden worden l Adenauer ziet zijn positie verzwakt door twist met de vakbonden over de medezeggenschap: daarvan willen vooral de liberalen coalitiegenoten niets weten. Maar tegelijk zyn er onder deze vertegenwoordigers, van de industriëlen niet weinige (zelfs Kaiser, minister voor algemeen-duitse aangelegenheden die toch vrezen, dat West-Duitsland een tweederangs positie zal hebben in het Westen, die dus stappen willen doen by de Russen en bij de westelijke gealieerden, om alle Duitsland te ontruimen, of groten deels. Veel kans daarop is er niet, maar de industrie heeft voorlopig niets te verwachten van militaire orders uit het Westen en wil dus exporteren. Daarby lokt Oost Europa en China, En niet alleen britse zakenlui zitten in Oost-Berlijn, om met sowjetstaten te onderhandelen. De Westduitsers sloten verdragen met vrijwel alle sowjetstaten af. Zij vrezen anders achter het net te vissen. Het is ean weinig verheffend spel overigens, hoe begrypelyk ook, want de Oostduitsers vluchten bij duizen den naar hetwesten, nu hun russische zone hermetisch van de andere wordt afgesloten, uit angst voor toenemende communistische terreur. Maar zaken zyn nog altijd zaken... En vooral om dat men niet weet, welke de ameri kaanse buitenlandse politiek zal zyn na November. FRANKRIJK Hoeveel tegenstellingen echter mogen bestaan in de westelijke wereld de communisten konden er nog wei nig profy't van trekken. In Frankrijk zyn hun demonstraties tegen generaal Ridgway volkomen mislukt, en de arrestatie van hun leider Duclos heeft geen enkele massa op de been ge bracht. Daartegenover hebben de berichten over zuiveringen in Roeme nië veel opzien gebaardeen zo trouw communist als Groza is afgezet als premier en met een erebaantje af gescheept. En Anna Pauker is ernstig berispt en van party func ties ontheven, al bleef zy minister. In „heilstaten" is geen communist zeker van zyn betrekking of zyn vry held, laat staan anderen. KOREA In Korea is de situatie gecompli ceerd, doordat achter het geallieerde front de regering van Syngman Rhee de staat van beleg proclameerde, een aantal parlementsleden gevangen nam en dreigde de kamer te ontbinden. Het dictatoriale optreden van de oude president, die graag herkozen wil worden, maar daartoe niet be schikt over d6 twee derde meerder heid, welke hy in het parlement nodig heeft, wekte felle protesten by de Ver. Natie-landen, die zyn land helpen beschermen. Thans is verschenen de reeds eerder aangekondigde beschikking van het College van Ryksbemiddelaars, waai in aan werkgevers de verplichting wordt opgelegd tot betaling van een by slag op het loon, waardoor de werknemer in staat wordt gesteld de door hem per i Juli verschuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheide verzekering te voldoen. De by slag is gelyk aan het bedrag aan premie, dat door de werknemer ongeacht de beschikking zou zyn verschuldigd. De bijslag wordt dus berekend door het loon zonder de bijslag te ver menigvuldigen met het werknemers deel van het door de betreffende bedrijfsvereniging te innen premie percentage. Voor de Werkloosheidswet, even als voor de andere sociale ver zekeringswetten, is de bij slag als loon te beschouwen. De bijslag moet dus by het loon worden Laten we vandaag beginnen met de verantwoording: Vorig saldo f 1676.19 Giro N.N. een orgelpijp f ioo.— Bruiloft Piet en Jo, Wirn en Nel f 14.09 R.K. Dwergenclub f 2.50 Kindertoneelclub Overl.weg f 5.14 Totaal f 1797.92 De boven aangehaalde giften zyn voorbeelden, die tot navolging strek ken. Wie is no. 2, die een orgelpijp koopt Ons beroep op de jonge paartjes heeft reeds succes gehad I Welke paartjes volgen deze week? Ook onze kinderen doen meeOnder de jeugd zyn nog wel meer mogelijk heden om by te dragen tot de bouw van onB orgel I Pak eens aan, jongens en meisjesI En gij, emigranten, wilt vóór Uw vertrek naar elders, misschien ook nog wel een offertje brengen Goed voorgaan, doet goed volgen. Bouwt ALLEN mee aan Uw orgel I Giro 576604. Orgelfonds Venray opgeteld, alvorens het aan de bedrijfsvereniging af te dragen premiebedrag kan worden bere kend. Dit heeft ten gevolge, dat de premie steeds een fractie hoger is dan de by slag. Voorbeeldby een weekloon van f 60 en een werknemers-premie aan deel voor de werkloosheidswet van 2 pet. bedraagt de by slag f 1.20. De door de werknemer te betalen premie is in dit geval 2 pet. van f 61.20 dus f 1.22. Vanwege het ministerie van Financiën is medegedeeld, dat voor de berekening van de loon belasting de premie van het loon mag worden afgetrokken. Invoe ring van de by slag heeft daarom geen verhoging van loonbelasting voor de betrokkene ten gevolge. De tekst van de beschikking van het College van Ryksbemiddelaars is opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van Dinsdag. Het College heeft volgens deze beschik king thans officieel bepaald, dat aan alle werknemers, die verzekerd zyn krachtens de Werkloosheidswet, door de werkgever boven het overigens rechtens geldende loon een byslag worden uitgekeerd ten bedrage van de per 1 Juli geldende premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering, welke door de werknemers ongeacht deze beschikking verschul digd zou zyn. In geval het totale loon in de zin van artikel 4, lid 1, sub E van de Werkloosueidswet ten gevolge van deze byslag zal sty gen boven de in dat artikel genoemde loongrens van f 6000 per jaar, zal in afwijking van het bovenstaande de byslag een zodanige vermindering ondergaan, dat deze loongrens bereikt, doch niet overschreden wordt. Tan 16 Juni 1888 De heer J. W. Rutten, klerk op het Postkantoor alhier, slaagde voor het examen postambtenaar bij de Telegraafdienst. De heer Hubert Janssen alhier, aanvaarde een candidatuur voor de gemeenteraad in de vacature Peter Niessen. Te Broekhuizenvorst overleed Pastoor Bodenstaf. In Tienray werd op 12 Juni een vergadering gehouden, die uitgeschre ven was door de leden van het voorlopig hoofdbestuur van de Ned. Protectionistische Landbouwver. in de provincie Limburg. Tot leden van het nieuw bestuur werden o.a. gekozen de heren E. en L. Haffmans en Ph. Esser, burge meester te Venray.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1