ALBERT HEIJN Van links Venrayse Peelparel T.b.c.-vrije Veemarkt Reken en oordeel, zie uw voordeel! Schilderijententoonstelling een groot succes Wollen Dekens BUITENLAND Bijna 40.000 emigranten trokken overzee Goudvissen F. W. HENDRIKS 200 gram heerlijke Gemengde Biscuits 35» 23 22 28 37 25 39 45 22 49 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Bekendmaking Denkt 15 Jnni a.s. aan Limburgse blinden Maandag 9 Juni Vogelkooien F. W. HENDRIKS Werken van Jonas wekken bewondering De schilderijententoonstelling van Henri Jonas, de grote Maastrichtse meester, is een groot succes geworden. Vele bezoekers hebben deze unieke collectie schilderijen bewonderd, die waren tentoongesteld in de nieuwe St. Petrus Bandenschool te Venray, die zich wel buitengewoon voor een dergelijke expositie leent. De schoonheidscommissie van Ven ray Vooruit, heeft hier weer een goed wérk geleverd. Zaterdagmiddag waren vele ge nodigden bijeen in de ruime hal van deze school om te luisteren naar een inleiding van Jules Kockelkoren, die in een interessant betoog een beeld opbouwde van de kunstenaar, wiens werken hier werden tentoongesteld. Jonas leven werd beheerst door twee tegengestelde krachten. Aan de ene kant de bruisende levensliefde van een Pallieter, aan de andere kant het strenge ascerJischo van een Sa- vonorola, dat uitgroeide tot een scrupuleus minderwaardigheidsgevoel tegenover God. Deze beide krachten kwamen in botsing en hebben zijn zielsziekte doen geboren worden, waar voor hij in Venray genezing kwam zoeken. Van deze levensblijheid, van dit ascetische zyn vele werken aan te wijzen in de schilderijen die zijn ont staan voordat hij naar Venray kwam. Van do climax echter die juist in Venray ontstond, heeft men uit een verkeerd begrepen piöteit weinig of worden prima gewassen a f 1.50 per stuk in de DU1TSL4ND Nadat verleden week het geraamte is opgebouwd voor do defensie van West Europa, hebben de communisten langs de zonegrenzen tussen beperkt, moeilijkheden verwekt in de verbin dingen van West Berlijn en getracht grote onrust te wekken in de weste lijke zones. Nu zijn daar wel vele mensen bang van toeneming der spanningen en niet weinige Duitsers zoals ds Niemöller, die in ons land sprak wensen een neutraal, en ontwapend Duitsland, opdat de eenheid der gescheiden delen spoediger tot stand zal kunnen komen. Zy dwalen echter, indien zij menen dat eenheid der zones nu bereikbaar zou zyn. Het wantrouwen tussen 't Westen en het Sowjetblok is zo groot, dat de Russen hun troepen niet zullen terugtrekken van de Elbe en de atlantische landen in het hart van Europa geen luchtledig zullen willen doen ontstaan. In feite verandert er weinig. De Westduitsers geven geen een heidsideaal pry's, want die eenheid was toch niet bereikbaar. Zij winnen echter veel als bondge noten van het Weston. Vandaar dat het met de verwachte conflicten en moeilijkheden in Duitsland nog wel mee kan vallen. Ook in Frankrijk vreesden de pes simisten meer dan er is geschied. De relletjes tegen de westelijke defensie, georganiseerd naar aanleiding van de komst van generaal Ridgway zijn hinderlijk geweest, maar er is geens zins ook al door het snelle optre den van de regering een sfeer van burgeroorlog ontstaan. De arrestaties van een communist, redacteur en van een partyleider hebben nog de meeste inkt doen vlooien. Zij zijn beschuldigd van het willen uitlokken van gewapende con flicten door hun oproepen tot demon stratie». KOREA De laatste tijd heeft het koreaanse vraagstuk van de krijgsgevangenen, die in handen zijn der geallieerden, het grote struikelblok gevormd. Ongevoer de helft van de 130.000 man wil niet naar Noord Korea of China terug. De Amerikanen willen lien be schouwen als politieke vluchtelingen, die recht hebben op asyl. De com munisten zien in hen deserteurs, die geen aanspraak kunnen maken op internationale bescherming. Practisch is het zo, dat nu de Amerikanen natuurlijk tienduizenden niet meer kunnen uitleveren aan de communistische regiems, namelyk al diegenen, die hebben verzocht in Zuid Korea te mogen blyven. Zy hebben zich bloot gegeven als anti communisten en zouden dood of kerker tegemoet gaan. Maar de Amerikanen hebben zeer onverstandig gedaan. Zy hadden de anti communi8ti8ohe gevangenen uit de rode legers eenvoudig vry moeten laten en van de aanvang af niet mceten beschouwen als soldaten. Zo hebben de communisten alle met hen sympathiserende Zuidkorea- nen,die zy gevangen namen, in hun ryen opgenomen. Nadat de Amerikanen echter alle namen hadden opgegeven van hun krijgsgevangenen, hadden zy 't risico niet meer mogen lopen, die in de kampen zelf te gaan verdelen in twee groepen. nooit iets gezien. Op deze tentoonstelling kan de aan dachtige bezoeker echter leren, dat na enkele aangrijpende angstvisioenen hier voor Jonas de vrome aanvaarding kwam. In zyn werken juist uit zijn Ven rayse tyd komt een nieuwe mens van voren, waarvan men te lang geen kennis had. Daarom is deze tentoon stelling van groot belang, omdat hier werken uit zyn Venrayse tyd hangen, werken van een ontroerende klaar heid en serene religiositeit. Van te voren had de heer Colsen als voorzitter van de schoonheids commissie van Venray Vooruit, een kort woord gesproken over de tot standkoming van deze expositie, waar bij hij dank bracht aan allen, die werken hiervoor hadden afgestaan. Burgemeester Janssen wenste ten slotte Venray Vooruit geluk met dit initiatief en* sprak de hoop uit, dat velen de gelegenheid te baat zouden nemen om deze unieke tentoonstelling te bezoeken. Na deze inleiding verklaarde hy de tentoonstelling voor geopend, waarna een rondgang werd gemaakt langs de drie en zestig werken, die uit parti culier bezit hier bijeen zyn gebracht Voor deze tentoonstelling bestond ook verder in den lande een grote belangstelling en verschillende bladen hebben naar aanleiding hiervan be schouwingen over Jonas werken ge geven. Het gevolg is ook geweest, dat die twee partijen elkaar in de kampen eenvoudig naar het leven staan en pogen te likwideren. Die dingen dwingen dan de Amerikanen weer, om in te grijpen, orde te herstellen, er wordt geschoten en dan roepen de communisten, dat de troepen der Ver. Naties gevangenen neerschieten. Des te erger is een en ander, omdat de sowjetstaten nu dreigen ook een deel van hun gevangenen te zullen achterhouden. Geen wonder, dat in de kringen der V.N. te New York stemmen opgaan, om de zaak in handen te leggen van de assemblee der V.N. Want als straks de gevech ten weer zouden oplaaien, zullen de Amerikanen vrij zeker Mantsjoerye bombarderen en China blokkeren, en zal de oorlog zich uitbreiden. De UNO-leden willen dat tot elke prijs trachten te voorkomen. Want dan zouden de Chinezen waarschynlyk ook doordringen in frans Indo China. Amerikanen, Britten en Fransen hebben nu in de ontwapeningscom missie voorgesteld, tot drastische beperking te komen der legers: i1/» millioen man voor de V.S., China en Rusland, Britten en Fransen ieder de helft. Maar veel hoop op zulk een compromis heeft men nog niet. Perzische Golf Het bezoek van de perzische premier Mossadecq aan Den Haag in verband met het oliege6chil met Engeland ging samen met Amerikaanse pogin gen tot bemiddeling. De Amerikanen hebben een sterke positie in Saoedisch Arabië (dat meer olie wint dan voor heen Perzië) en dat zowel aan de Perzische Golf ligt als aan de Rode Zee. Van die basis uit zouden Perzië en Egypte goed tegen agressie kunnen worden bygestaan, zouden oliebronnen en Suezkanaal kunnen worden ver dedigd, indien die twee landen met Arabië en met de ruggesteun van Amerika zich zouden aaneensluiten. Maar dan moeten zy hun geschillen met Engeland oplossen. En daarvoor yvert Washington dan ook in hoge mate. Ruim een derde had een beroep Hoeveel emigranten in 1951 ons land hebben verlaten valt niet precies te zeggen, maar in elk geval zijn het er meer dan 38.000 geweest, die naar overzeese landen zijn vertrokken. Volgens gegevens, ontleend aan de deviezen-persoonskaarten, waren hét er welgesteld 37.605 en wel naar Canada is 604, Australië 10.494, U.S.A. 2.262, Nieuw-Zeeland 3.187, Zuid- Afrika 2 588, Argentinië 132, Brazilië 206, andere landen 132. Aangezien echter niet alle emigranten van de deviezenverklaringen gebruik maken, zyn de verkregen cyfers in vele gevallen te laag. Zo is naar uit nadere bronnen verkregen gegevens het aantal emigranten, dat vertrokken is naar Argentinië, Brazilië en U.S.A. te stellen op resp. 101347 en 2600. Van het totale aantal emigranten behoren 13.589 mannelyke en 1.677 vrouwelijke personen tot de beroeps beoefenaren. Heel wat emigranten hebben ook blykens het jaarverslag van de Stich ting Landverhuizing Nederland, waar aan wij deze gegevens ontlenen, gebruik gemaakt van de gelegenheid om voor hun verhuisplannen finan ciële steun te krygen volgens de bestaande steunregeling. Over de gehele linie waren het er 10.8O6, of 27 pet. van het totaal. Voor Australië, Canada en Nieuw- ZeelaDd was dit percentage 3S, 41 en 30. Het aantal emigranten, dat sub sidie ontving bedroeg naar Australië 3.931, Canada 5.504, Nieuw-Zeeland 1.313, Zuid-Afrikaanse landen 1, Zuid-Amerika 35. De meesten maakten de reis naar het nieuwe vaderland per schip, maar daarnaast heeft ook het vliegtuig heel wat emigranten weggebracht. In speciale chartervluchten vervoerde de K.L.M. er naar Nieuw-Zeeland 114, naar Canada 1.965 en naar Australië zelfs 3.168! Ruitersport te Ysselsteyn Op Pinkstermaandag had te Yssel" steyn een groot ruiterconcours plaats. De uitslagen waren als volgt Dressuur achtallen klasse zwaar1 St. Gregorius, Meterik; 2. Eendracht, Ca8tenray; 3. De Peeldravers, Yssel steyn; 4. Zeldenrust, Velden; 3. So meren-dorp; 6. Bayard, Well. Dressuur achttallen klasse middel 1Bussefalos, Sevenum; 2. St- Joris, Wanssum; 3. St. Isidorus, Venray; 4. Rydt met beleid, Meerlo. Dressuur achttallen, licht: 1. Rust Roest, Deutne; 2. Ons Genot, Leunen; 3. Someren-Eind. Dressuur achttalloD, middel: 1. Horst; 2. Sport na Arbeid, Oirlo; 3. St Isidorus, Milheeze. Dressuur viertallen kl. licht: 1. In Vriendschap Trouw, Liessel; 2. Sint Willibrord, Vlierden; 3. Someren-dorp; 4. Brouwhuis; 5. Ommel; 6. Zelden rust, Velden. Ind. dressuur kl.zwaar: 1. J. Lom men, Meterik; 2 G. vd. Weyer, Yssel steyn; 3. J. Litjens, Meterik; 4. H. Deenen, Velden. Ind. dressuur kl. middel1. H. Reynders; Deurne; 2. P. Verstappen, Meterik; 3. M. Wismans, Castenray; 4 H. Reynen; Well; 5. M. Franssen Brouwhuis. Ind. dressuur kl. licht1 J. Peeters Milheeze, 2 A. vanRyssel Vlierden; 3 J. Keysers Well; 4 W. Custers Ommel; 5 J. Litjens, Meterik. Hierna werd een prachtig défilé gehouden. Aangespannen Ned. trekpaard1 J. Zongen, Milheeze; 2. H. v. Lipsig Venray; 3. FransssD, Brouwhuis. Springen middel1 K. Fleuren; Vel den; 2. Sonuemans, Someren; 3 G. Classens, Oirlo; 4. M. van Geffen, Ommel; 5 M. Marcellis, Venray; 6 J Goumans, Leunen; 7. G. Willemssn Velden; 4. Vullïnghs, Sevenum. Jeugdnummer8 lichte dressuur1 M. Peeters, Velden; 2. G. Willemsen Velden; 3. Jenniskens, Leunen; 4 A. Janssen, Ysselsteyn; 5 P. Steeghs Meterik. Aangesp, landbouwtuigpaarden1 P. vd. Heuvel, Milheeze; 2 Goossens Milheeze; 3 K. Rovakkers, Brouwhuis. Harddraven landb.tuigpaarden 1 J. van Dyck, Leunen; 2 W. Loenen Leunen. Springon zwaar1 H. van Wylick, Velden; 2 H. van Wylick, Velden; 3 J. Peeters, Velden; 5 B. Geurts, Vel den; 6 J. Custers, Oirlo. Patr. springen1 Bayard, Well; 2 Zeldenrust, Velden; 3 Bussefalos Se venum; 4 De Eendracht, Castenray; 5 Horst; 6. Zeldenrust, Velden. en iechts Op de plas by Breukelorven werd door de storm op ie Pinkster dag een kind overboord geslagen en verdronk. By de pogingen om het kind te redden, verdronk ook de vader. - Vrydag en Zaterdag is te Venlo een openbare bijeenkomst gehouden van „Jehova's Getuigen". Daar de deelnemers geen onderdak konden krygen kwam een gedeelte hiervan naar Venray, waar bjj een boer nacht- logies werd verleend. De katholieken in Venlo waren tegen deze bijeen komst gekant. In een tent waar ze waren ondergebracht werd de licht- leiding vernield. t Het plan om met stinkbommen de vergadering te ver storen, word door de politie verijdeld. 60.000 Gulden schade door cycloon in Yolkel Zaterdagavond om 7 uur heeft in de Biesthoek bij Volkel «en cycloon gewoed, die aan vyf boerderijen en de oogst te velde enorme schade heeft toegebracht. Drie schuren en twee kippenhokken werden verwoest, tientallen bomen ontworteld en de hooimijten in de luclit verstrooid. De kippen vlogen met de hokken iu de lucht en vond men later dood in de bomen hangen, Tot slot werd met ijsblokken en hagel de bui besloten. Het had niet langer dan 60 seconden geduurd. Gelukkig heeft de windhoos weinig boerderijen op zijn weg ontmoet. Geen der boeren was verzekerd. De schade wordt op 60.000 gulden geschat. Aan brandwonden overleden Het 4-jarige zoontje van de familie F. uit Tegelen is in het ziekenhuis overleden. Do kleren van het kind waren in brand geraakt toen het een lucifer aanstak. Candida ten voor Eerste Kamer De candidatenlyst der KVP voor de Eerste Kamer vermeldt wat Limburg betreft als lijsttrekker Jhr. mr. G. A. M. Ruys de Beerenbrouck, en verder de heren C. G. A. Mertens te Blerick, mr. dr. L. F. H. Regout te Meersen, mr. F. M. A. Haffmans te Helden, M. W. J. Coenders te Sittard, J. A. Koops te Venlo, prof. mr. dr. Keule- mans O. Carm. te Merkelbeek en W. A. J. Mulders te Heerlen. Heden ontvangen zeldzaam mooie originele Koudwatervis (geen inteelt). Mooie Aquaria alle maten vanaf f 3.75, thermometers, olectr. verwar- mers, glazen vuilhevels, glazen vang klokken, Tubefix glaasjes, enz. Alle soorten visvoer. Komt zien Het beste adres voor deze artikelen Langstraat 46 Telef. 713 Van Vrijdag 6 t/m Zaterdag 14 Juni Bij aankoop van 100 gram A.H. THEE a 55, 60, 66, 72 of 80 ct Hippodrome Zaan! Croquette O* jrre - Windsor VOOT Huishoudzeep Vermicelli Gemengde Choc. 100 gram 49 Dubbel stuk 250 gram vanaf Toiletzeep „Vers" 2 stukken 20 Abrikozen 1 00 gram Verjaardags Flikken _Q 100 gram «3 <r Zachte Zeep Bitterkoekjesgries Clioc. Repen Melk, puur per stuk 6 LJ 500 gram 1 50 gram Bessensap Heerlijke Jams Frisse Drups Div. smaken 1 50 gr. 3 Per fles Per potvanaf Macaroni Folia's Zaansó Koeken Per bus55 250 gram vana Fijn ko.kjo 250 gram Fijnste LIMONADE-SIROPEN per fles vanaf 89 ct BOFFIE-KOFFIE de krachtigste en de geurigste pak 250 gram173-183-188-204 ct DELICATA-KOFFIE iets heel bijzonders per bus a 250 gram 250 ct Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad in zyn vergadering van 27 Mei 1952 mede werking is verleend aan het R.K. Parochiaal Kerkbe stuur van St. Petrus Banden te Venray tot het uitbreiden van het gebouw der R.K. School voor uitge breid lager onderwijs gelegen aan de Min. Ch. Ruysstraat te Venray met 4 leslokalen en aan het R.K. Kerkbestuur van de H. Oda te Venray-Ysselsteyn tot het uitbreiden van het gebouw der R K. Lagere School te Ysselsteyn met een leslokaal. Venray, 28 Mei t952. Burgemeester en Weth voornoemd, A. H. M. JANSSEN, Burgem. J. VAN DEN BOOM, loco secr. Het is algemeen bekend, dat de blinden het meest belemmerd zijn by het zoeken naar passend werk. Naast de officiële Overheidsinstantie wil de Commissie voor Blindenzorg „Licht en Liefde" hierin de helpende hand bieden. Zy wil de blinden helpen met het aanleren van een beroep, geven daarbij loontoeslag om 'n menswaar dig bestaan te verzekeren en belasten zich met de aankoop van bepaalde grondstoffen om het geleerde beroep te kunnen uitoefenen. Indien noodzakelijk wordt de blinde tevens een geleidehond ter beschik king gesteld. In een woord, zy staat op elk gebied klaar de Limburgse blinde de helpende hand te bieden. De volgende week Zondag op 15 Juni as. zal op de Venrayse bevol king oen boroep worden gedaan dit werk te steunen. Koopt dan een speldje om hierdoor sympathie te betuigen met het lot van de blinden'en om het schone werk voor deze getroffenen te doea voortzetten. Kind door anto gedood Te Sittard Ophoven is Diasdag- middag een 2 jarig jongetje, dat on verhoeds de weg overstak, door een auto aangereden, aan de gevolgen waarvar. het is overleden. Gouverneur Honben Groot-officier in Leopolds-orde Naar de Gazet van Limburg ver neemt, heeft Z.M. Koning Boudewyn van België de Commissaris der Ko ningin in Limburg, Mr. Dr. F- J. M. A. Houben, benoemd tot Grootofficier in de orde van Leopold II van België. De Belgische Ambassadeur in Den Haag zal deze onderscheiding aan de Gouverneur uitreiken, als deze uit België terugkeert. Revolverheld in woonwagen In het woonwagenkamp te Helmond heeft een der bewoners een verschil van mening met een revolver weten te beslechten. Twee andere kampbe woners kregen een kogelwonde. Willem Ruys zonder Javaanse bedienden vertrokken De Javaanse bedienden van de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben verstek laten gaan. Zaterdag is de „Willem Ruys" onder commando van kapitein C. C. Goedewagen zonder hen ver trokken. Hun plaatsen, 210 in getal, zyn ingenomen door ruim 125 Neder landse krachten, onder wie 50 bevaren bedienden, terwyl de rest uit studen ten en kollners bestaat. Het nieuwe personeel is in eon nieuw uniform gestoken, bestaande uit een donker blauwe broek, een wit overhemd en een zwart dasje. Aan boord zyn ze ondergebracht in de verblijven van de Javanen. De Javaanse bedienden hadden met het oog op het einde van de vasten (Le'oaran) een gratificatie gevraagd. De Kon. Rott. Lloyd had twee procent aangeboden. pracht beukenhout kooien van f2.— nergens zo mooi. Glazen badhuisjes,glazen voederbakjes snoepbakjes, fonteinen alle maten, Sepia, seholpenzand, krachtvoer, opfokvoer, enz. Het meest bekendo en beste adres. Komt zien, het verplicht u tot niets. Beleefd aanbeyelend, Langstraat 46 Tel. 713 Prijzen chem. reinigen tijdelijk: PANTALON? COLBERTS COSTUUMS ROKKEN JAPONNEN MANTELS

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6