„Melk-Expresse" vervoert liet puikje van Nederland's Zuivelproducten. In een kippen cafetaria Waar gy niet zyt, hoor organist, Daar zwygen allo fluiten. Eon bouwpastoor dio kan beslist Niet bouwen zonder duiten. AANBESTEDINGEN Onder architectuur van de Heer Colson word aanbesteed de horbouw ener boerderij voordo hoor A.Voeston Steeg-Leunen. Er werd ingeschreven als volgt: van de Ven, Wanssum f 20930 Hendriks, Broekhuizenvorst f 20.513 Clabbers, Tionray f 20 500 Thyssen, Oirlo f 20 100 Hoobers, Horst f 20.083 Keizers Zn, Horst f 20 080 Hutten, Oirlo f 10.998 Coppens, Horst f 19.800 M. Keizere, Horst f 10.700 van Bergen, Heide f 10.570 Akerboom, Venray f 18.000 A. Pijpers, Leunen f 18 614 G. Janssen, Venray f 13^200 Voor rekening van do Landbouwb. to Oostrum werd door Architect Colson aanbesteed het vérbouwon van de oude Zuivelfabriek te Oostrum tot opslagplaats. J ngeschreven werd als volgt P. Volleborg Zn Venray f 9.500 G. Rutten, Oirlo f 9.750 .1. Raedts, Oostrum f 10.300 L. Volleborg, Wanssum f 11.330 Herdenkingsvergadering Kath. Metaalbewerkershond In zaal Schollen kwamen de leden van do Kath. Metaalbewerkersbond St. Eloy, afd. Venray, bijeen om het feit te hordonkon, dat 10 jaar gel oden doze organisatie landelijk werd ver enigd. In zyn inleiding kon voorzitter H. O errata tot zijn vreugde constateren, dat zeer velen aan do oproep gehoor haddon gegeven, speciaal de jongeren. Spreker hoopt, dat velen mot do komende start van de Gewestelijke Sociale School te Venray uit de ryen der Metaalbewerkers zouden voort komen. Districtsbestuurder H. van Hagen uit Nijmegen sprak de herdenkings rede uit, waarin deze bogaafde sproker do nadruk legde op al datgene wat door noeste arbeid door de pioniers tot stand was gebracht. Voor dat sproker de laatste 50 jaar de reveu liet passeren gewaagde hy in grote trekken van de wantoestanden dei- arbeidersklasse in de laatste helft dor vorigo eeuw. Zendbrieven als Rorum Novarum 011 (Juadragesimo Anno waren de poilers waar het levenswerk van Ariüns, Dr. Schaepman en Dr. Pools op rustte. Do kroon zal op dit werk wordon gozet straks met de verwoze lyking van do P.B O. Spreker eindigde met een woord van hulde en dank aan die honderden naamlozen. Priesters en loken die door pionierswerk dit alles mogolyk hebben gemaakt. Onze gelukwens moot voor ons zyn eeu erfenis voor datgene wat wy ontvangen hebben on dit alles brengt voor ons verplich tingen meo dit te bewaren voor ons nageslacht. Als blijvend aandonkon konden allen een prachtig uitgevoerde asbak in ontvangst nomen. Als troost mag dionon voor do afwezigen, dat zy allen hot cadeau krygen thuisbezorgd Wordt aan do door niet gegeven Uw Rode Kruis houdt gedurende de laatste week van Mei on de oorste week van Juni a.s. zyn grote jaarlijkse inzameling. Voor Venray komen do lodon van do plaatselijke colonne Uw daadwer kelijke bydrago vragon. Zy doon dit in hun vrije tyd. Laat hen niet te vergeefs komen. Door Uw stoun kan het Rode Kruis, ook in vredestijd paraat blijven voor do lydendo mensheid. Uw daad van gevon aan de deur komt hierdoor op oen groter plan en krygt moor betekenis in hot kador van do naastenliefde. Wandeling V.V.V. Morgen Zondag een wandeling over do Diept-Venrayp Broek. Bijeen komst 10.15 v.m. op het Honsenius plein. Vcnrayse Zangvereniging Wat men vermoedde, bleek waar- hoid, want toen Zondagavond de koren stonden aangetreden in zaal Wilhel mina, om voor do eerste maal als federatie voor het Vonrays publiek op te treden, toen was de belangstel ling miuiem. Zowel do koor-deskundige, de heer Terpstra, als de hoer Gooren, vooi- zitter dor Federatie, betreurden bij hun oponingswoord doze gang van zaken, maar vertrouwden, dat dos- ondanks de koren hun prachtig werk zouden blijven doen. Aan deze zangavond namen deel de koren uit Castenray, Oirlo, Heide en Vonray, die alle enkelo nummers ton gehore brachten, die door de heer Torpstra werden beoordeeld. Do aanwezigon hebben kunnen ge nieton van goede zang en hebben een genotvolle avond gehad. Botsing De govaarlyke hoek Hofstraat Markt eisto deze week weer een slachtoffer, toen oen melkauto met aanhanger eon driewieler raakte, deze beschadigde on zijn bereider aau 't been vorwondde. Centrale stierenkenring, een groot succes voor onze Coöp. Zul vel fabriek Op de Centrale Stierenkeuring te Roermond behaalde de stieren, eigen dom van de Coöp. Zuivelfabriek Venray de volgende pry zen Rubriek IIIBetjes Jumbo, iste premie; Rubriek IVJan van Kokkelert, 1 ste B premie; Rubriek V: Bora's Paul, 1A premie; Mia's Paul, iBpremie; Maria 12 Paul, iC premie. Aan de kampioenskeuring namen o.a. doelBora's Paul, Mia's Paul en Befjes Jumbo. Bora's Paul werd tot kampioen en Mia's Paul tot reserve kampioen van Limburg uitgeroepen. Uit bovenstaande blijkt wel, dat „Venray'' beschikt over een pracht collectie stieren, m6t een grote unifor miteit. De Voorzitter van de K.I. vereni ging „Venray" de heer Asselberghs en de heren van de Aankoopcom missie Camps, van Kempen, Rutten en Wismans, ontbrak het dan ook niet aan felicitaties met hot behaalde resultaat. Ook over de verzorging van de stieren was eenieder vol lof. Doze keuring was voor de boeren van Venray een zeer grote dag een dag zo groot als menselijkerwijze iü de toekomst bij stierenkeuringen niet meer verwacht kan worden. Wy wensen de Zuivelfabriek met haar Bestuur, Commissie voor Vee verbetering, Aankoopcommissie en verzorgers van harte proficiat met dit behaalde succes. Venray maakte naam in de fokkerij van de rood bonten. 5000 K. A. B era ter bedevaart. Zoals wij reeds eerder wisten te berichten, trekken de leden van de K.A.B. van Noord-Limburg gezamelyk ter bedevaart naar St. Jozefs bedevaarts oord te Smakt op 25 Mei. Men ver wacht die dag ongeveer 5000 K.A.B ere van geheel Noord Limburg. De dag wordt ingezet met een H. Mis in do openlucht die om half tien begint. Na de verorberihg van de meege brachte boterhammen zal de bijeen komst worden gesloten met een plechtig Lof. Diefstal Verdacht van diefstal ten nadele van Baron de Weichs de Wenne te Geysteren werden deze week door de Rijkspolitie een tweetal personen aangehouden en naar Roermond over gebracht. Sluiting kappers vakschool te Yenray Nadat de leerlingen van de kappers vakschool de laatste hand aan de verschillende modellen hadden gelegd, werden deze op de eindles gekeurd door de inspecteur van het kappers vak onderwijs. Hierna was een gezellig samenzijn, waarbij de leeraar Timmermans dank werd gebracht voor het geleerde. LEUNEN. A s. Zondag zal in de Patronaatszaal als sluitstuk van de Jeugdweek worden opgevoerd door de Kemediespeulers van Maastricht, het prachtige spel van de heer L. Holtewyn ,,'t Kos aucli aanders zien". Dit spel werd in Limburgse steden en dorpen als sluitstuk van de Jeugd- weken met zeer groot succes opge voerd. Ongeluk Toen de landbouwer J. op het Veulen prikkeldraad door wou knip pen voor de afrastering van zyn weide, sprong een der uiteinde van de draad in zijn oog. Dit werd dermate verwond, dat overbrenging naar het ziekenhuis ia Venlo nodig geoordeeld werd. Nederlandse bioscooptheaters Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aar dige filmpjes van het Bio Vacantieoord, welke Stichting tweemaal per jaar in de Nederlandse bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds gaarne bereid voor het goede doel een steentje by to dragen. De Stichting „Bio-Vacantieoord", waarvan de Bestuursleden geheel be langeloos hun functies waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 6—M jaar naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, on geacht de religieuze of politieke zindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het Bestuur der Stichting „Bio-Vacantie oord" wordt nagestreefd, is, dat deze kindoren aldaar nieuwe krachten en levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag, 8 Mei a.s., vertrek ken uit onze gemeente 2 kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale oord en wy twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terug keren. Op Venlo's veiling Met de kropsla is het mis. Dit pro duet brengt het niet verder dan de vastgestelde minimum pry's. Er komen momenteel reeds grote aanvoeren koude grondsla uit Zuid Duitsland naar de verschillende markten in het Rijnland en Westfalen. Op de Duitse veilingen kost de kropsla 4 en 5 pfenning per krop en deze sla wordt op de Duitse groenten markten verkocht tegen 7 a s pfenning per stuk, terwijl de Hollandse kropsla die hier op de veiling tegen de mini mum prijs van f 5 per 100 krop wordt verkocht in verband met de hoge invoerrechten en bijkomende vracht en andere kosten reeds 12,5 pfenning per stuk kosten wanneer ze op de Duitse markt aankomt en dus 5 pfenning per krop duurder is dan het Duitse product. Ofschoon aan de Hollandse „Butter- salad", die veel malser is dan de Duitse koudegrondsla, de voorkeur wordt gegeven, is het prijsverschil toch van zoveel invloed, dat over het algemeen aan het goedkopere product van eigen bodem de voorkeur wordt gegeven. De Hollandse kropsla kan onmoge lijk met het Duitse product concurreren en dat zal er niet beter op worden als over enkele dagen we ook hier volop in de pootsla van de koude grond zitten. S.T.V.-nieuws Zondag a.s. hebben wy nog kans enkele aardige wedstrijden te zien, want dan komt Concordia S.V.D. uit. Den Bosch, met twee elftallen spelen tegen ons eersteen tweedoelftal. We zyn zo langzamerhand uitgekeken op onze competitie-tegenstanders, zodat deze nieuwe tegenstander, die in hun afdeling zich geducht heeft geweerd, aardig party kan bieden. By het eerste elftal van Concordia speelt 0 a. de bekende midvoor Stempher mede. S.V.V. heeft ook een nieuwe trainer n.l. de oud trainer van Eindhoven de heer v.d. Gevel, die ook Roermond traint. Op Hemelvaartsdag zullen 'smid- igs om half 3, het eerste en tweede onder zyn leiding een oefenwedstrijd spelen. Zy die mee naar Duitsland gaan, gelieve voor Donderdag a.s. by de leiders der elftallen naam, adres, als mede f 2.50 gebracht te hebben voor Bewijs van Nederlandschap. Zondag is na de wedstrijd der groten de finale vsn de krjng voor de Bis schopsbeker. Hierin spelen mede, Venray Ai A2, Wittenhorst Al en Wanssum. Tennis In de competitie wedstrijd tegen Tegelen, wist de Venrays© Tennis club met 6-0 te winnen." Ondanks het feit, dat Minister Lieftinck, het wetsontwerp voor ver laging van de omzetbelasting wegens de amendementen der Tweede Kamer heeft ingetrokken, bestaat goede kans, dat voor 1 Juli enkele artikelen goed koper worden. Televisie- en radio toestellen, foto- en filmapparaten, hagelslag en muisjes, behangselpapier e.v.a. zullen minder gaan kosten, om dat de Minister een nieuw wetsont werp heeft ingediend, wat m§n voor 1 Juli in Kamer behandeld meent te hebben. In Den Haag is overleg gepleegd over de herziening van de pacht normen voor landbouwgronden. De pachtprys, aangepast aan de opbrengst- waarde van de grond, zal de grond prijs bepalen. Deze pachtprys zal de pachter de mogelijkheid moeten laten van een redelijke winst, terwyl de verpachter de eigenaarslasten moet kunnen financieren en bovendien een rente geniet (voor de oorlog bedroeg deze 2 pet., nu slechts 1,2 pet.) Aan een prijsvaststelling van landbouw gronden wordt vastgehouden. De Zuid Limburgse kersenteelt wordt ernstig bedreigd door een verusziekte „Eckelrader" die 15 pet. van de kersenbomen heeft aangetast. In verschillende boomgaarden heeft men zelfs 50 pet. moeten kappen. Zuid- Limburg levert ruim een derde van de Nederlandse kersenoogst en door deze ziekte zal dan ook de opbrengst beneden die van het ^orig jaar bly ven. Bedevaartgangster gedood Een bedevaart p6r fiets naar O.L Vrouw onder de Linden te Thorn werd Woensdagmiddag wreed ver stoord toen nog geen halve kilometer na het vertrekpunt de 38-jarige mej. G. F., huishoudster van pastoor Schip pers van Leveroy, leider der bedevaart, in botsing kwam meteen vrachtauto. Zij bleef zwaar gewond op de weg liggen en overleed ter plaatse. De chauffeur van de wagen treft geen :chuld. Luchtvaartbenzine gerantsoeneerd Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 16 Mei a.s. aan verbruikers van luchtvaartbenzine in Nederland, voor lopig voor een periode van 28 dagen een toewijzing zal worden verstrekt van 63 pet. van het overeenkomstige verbruik gedurende de maand April 1952. Deze maatregel werd in inter nationaal overleg als gevolg van de staking in de Amerikaanse olie-indus trie genomen. Ons land produceert zelf geen luchtvaartbenzine en hoewel dit product niet rechtstreeks uit de Verenigde Staten van Amerika wordt ingevoerd, beïnvloed de huidige on gunstige positie van deze brandstof over de gehele wereld onze voor ziening. Daarby komt nog, dat de Neder landse vliegtuigen thans ook minder in het buitenland kunnen tanken. Pachtnormen landbouwgronden worden herzien Tussen de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en de commissie van rapporteure uit de Tweede Kamer is overleg gepleegd over de regeling van rechtshandeling met betrekking tot landbouwgionden. Uit het verslag hierover blijkt dat de minister vasthoudt aan prysvast stelling van landhouwgronden. De minister deelt thans mee dat de pachtprys, aangepast aan de opbrengst waarde van de grond, de grondprijs zal moeten bepalen. De pachtprys moet de pachter de mogelijkheid laten van een redelijke winst, terwyl de ver pachter de eigenaarslasten moet kunnen financieren en bovendien een rente genieten. Blijkens onderzoekingen bedroeg de rentevoet voor de oorlog ongeveer twee percent, terwijl deze thans on geveer 1,2 percent beloopt. In de prak tijk zal dit betekenen, dat de huidige pachtnormen enigszins worden herzien Vader liet pas geboren baby verkommeren De Bossche rechtbank eiste Donder- derdag een gevangenisstraf van zes jaar tegen de 31 jarige chauffeur T. M. uit Geïnert. Doze had in Januari j.l. zyn pas geboren kind van hot leven beroofd. Onverzorgd en ongekleed was de baby in een cartonnen doos gelegd op de cementen vloer van een slaapkamer waar een tempratuur van om en naby bet vriespunt heerste. Nadat het kindje een kwartier had liggen huilen, was het bezweken. M. heeft het toen in kranten gewikkeld en in de loop van de avond in een denne bos begraven. Do rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Jongeman gestikt in instortende pnt By het slaan van een put op hot erf van een boerderij onder de ge meente Vlodrop (L) is de 23-jarige J. P. uit St. Odiliönberg door een instortende zandmassa bedolven. P. bevond zich op ongeveer vijf meter diepte, toen de wand van de put in beweging kwam. Ofschoon onmiddel- lyk van vele zyden hulp kwam toegeschoten, slaagde men or niet 111 het leven van de jongeman te redden. Het slachtoffer was ongehuwd. Communistische gelijk heid is een fabeltje De beweringen van het Kremlin dat er in de Sow jet Unie sociale gelijkheid bestaat en dat 't nationale inkomen er veel rechtvaardiger verdeeld wordt dan in de Verenigde Staten, is door de economische afdeling van de AFL een der grootste vakcentrales, naar 't ry'k der fabelen verwezen. Als men de verdeling van het nationale inkomen in beide landen bestudeert, komt men tot de verras sende ontdekking, dat de hoogste en de laagste inkomensin de USSR veel verder uiteen liggen dan in Amerika. Vanzelfsprekend is het door het ontbreken van concrete gegevens niet mogelijk een nauwkeurige vergely king te trekken tussen het inkomen van het doorsnee Russische en het gemiddelde Amerikaanse gezin, maar wel by benadering vaststellen hoe 'n groot percentage van het nationale inkomen aan do hoogste inkomsten- kiasse ten goede komt. Dit laatste is namelijk een van de meest nauwkeurige aanwijzingen voor het al dan niet bestaan van econo mische gelijkheid. In de Verenigde Staten is de toe stand zo, dat mensen met de hoogste inkomens, die ongeveer 2.5 procent van do bevolking uitmaken 17 pet van het nationale inkomen opeisen. In het communistische arbeiders paradys valt aan diezelfde 2 5 procent niet minder dan 50 proeent van het nationale inkomen ten deel. Ben deel van dit inkomen is verdis conteerd in speciale faciliteiten, die alleen gelden voor de leden van h3t Politbureau en andere bevoorrechte personen, die tot de nieuwe Russische elite behoren. De doorsnee arbeider verdient niet meer dan sooo roebel per jaar. Een schril contrast hiermee vormt het inkomen van de communistische leiders, dat jaarlyks minstens een. millioen roebel bedraagt. Terwyl de sociale en economische nivellering in de Verenigde Staten allengs haar beslag krygt, is zy in de Sowjet Unie gaandeweg op het tweede plan geraakt. In Amerika wordt hot nivillerings proces sterk in de hand gewerkt door de zware federale inkomstenbelasting die 88 pet van alle inkomsten boven de 200000 dollar opeist. In de Sowjet Unie hoeven de „nieuwe ryken" echter niet meer dan 13 procent van hun jaarlykse inkomens aan de fiscus af te dragen. Uit het bovenstaande blykt weer, dat alle Russische theoriön over de communistische gelykheid alleen voor do ..export" bestemd zyn en zelf in Ruslandallang niet meer in toepassing gebracht worden. Elke middag om precies 12 uur vertrekt van de Rietlanden by Am sterdam een expresse trein naar het Oosten. Hy raast door het onbewogen Nederlandse weidelandschap, dendert door de donkere, sombere bossen van Noord Duitsland en arriveert nog diezelfde dag op de plaats van be stemming: Frankfort aan de Main. Zo op zichzelf is dat alles niets byzonders. Er rollen wel meer treinen naar Duitsland. Maar do trein waar het hier om gaat, wordt weieens de „Melk Expresse" genoemd, waarmee het puikje van Nederland's zuivelpro ducten wordt vervoerd. Voor ons land is do „Melk Expresse" van groot belang, want met de kostbare lading, welke is bestemd voor de Amerikaanse troepen, krygt Nederland de in deze tyd zo dringend nodige deviezen, in dit geval „harde" dollars. Earopese leveranciers gezocht Toen Amerika een aanvang maakte met het nakomen van zijn verplich tingen als lid van hot Noord Atlan tische Pact, vroeg het vraagstuk van de voedselvoorziening van de Ameri kaanse troepen in Europa meer en meer de aandacht. Vooral wat de snel aan bederf onderhevige levensmiddelen betrof. De Amerikaanse legerleiding zocht dan ook naar Europese leveranciers. Voedingsspecialisten zwermden uit en bezochten vrywel alle landen van Europa. Tenslotte werd na een nauw keurige selectie aan ons land de levering gegund van melk, room, kaas en eieren. Voorts kunnen wy er ons op laten voor staan, een kaassoort te bezitten, niet van de talloze Europese kaassoor ten de enige is, die zich leent voor een „real American cheeseburger". (Een cheeseburger is een broodje met een bal gehakt en een dikke plak kaas). De eersto trein Zo gebeurde het dan, dat op 1 Juli 1950 de ..Melk-Expresse" zyn eerste reis maakte naar Frankfort aan de Main. Sindsdien zyn er reeds mil* lioenen liters echte Hollandse melk en room duizenden kilo's kaas in koelwagens en per vliegtuig de grens overgegaan. Melk in carton Het spreekt vanzelf, dat er zich in begin moeilijkheden voordeden. Zo wensten de Amerikanen bijvoorbeeld voor de afgelegen posten de melk en room niet in flessen maar in cartonnen bekers. Goede raad was dunr. In ons land kende men deze vorm van ver pakking niet. Om de belangrijke order echter niet verloren te laten gaan werden door tussenkomst van de toenmalige E.C.A. met spoed twee verpakkingsmachines ingevoerd. Deze machines vouwen het carton, paraffiDeren het, vullen dan de car tonnen bekers met molk of room en verzegelen zo ten slotte. Vierduizend bekers levert zulk een machine per uur af. Do O I 's zyn best te spreken over onz-o molk, kaas en room. Trouwens, dat blijkt wek het duidelijkst uit de stygende aankoop cijfers. In de periode 1949—1930 leverde Nederlana aan melk ruim 234 ton, in de periode 1950—1951 9 900 ton en in het lopeDde seizoen verwacht men, dat in totaal 15 000 ton zal worden geleverd of wel 40 ton per dag. Voor room zyn de cijfers respec tievelijk 3 ton, en 1000 ton. De le vering van kaas steeg van 6 ton in de eerste periode tot 200 ton. Boven dien verwacht men, dat er in het lopende seizoen ruim 72.000 000 eieren zullen worden geleverd. Maar er gaat niet alleen melk en room naar Duitsland, doch ook naar de legerondelen in Frankrijk. De Ne derlandse leverantie is zulk een succes geworden, dat men zelfs overweegt een „melk-luehtbrug" naar Triöst in te stelien, waar men in verband met de gezondheidstoestand dringend goede melk nodig heeft. Dat ons land met zyn zuivelproduc ten in het buitenland hoog staat aan geschreven, is in de allereerste plaats te danken aan het werk van de Ne derlandse boer. Duitse melk inplaats van Nederlandse Bet Amerikaanse leger zal binnen kort Duitse melk aankopen voor ge bruik in Amerikaanse kazernes en cantines in het gebied van Frankfort. Tot nu toe werd alle verse melk voor het Amerikaanse leger gekocht van Nederland en Denemarken, omdat de Duitse veestapel niet vrij was van rundertuberculose. Ouder de nieuwe regeling zal de firma in Frankfort de melk betrekken van tuberculose-vrije veestapel in Noord-Duitsland. Het bottelen en pasteuriseren zal gebeuren in de nieuwe installatie, die verleden jaar met Marshall-hulp is gebouwd. Een ontwerp contract is afgesloten met een Duitse zuivel- coüperatie om 20.000 liter gepasteuri seerde melk per dag te verstrekken. Het tijdelyke contract, dat op 1 Juli van kracht wordt, is onderworpen aan goedkeuring door de kwartier meester-generaal van het Amerikaanse commando in Duitsland. automatisch aan- of afgevoerd en voor de gezelligheid krygt de kip ook nog een stukje muziek voorgeschoteld- Wat doet de kip Zy levert weer meer eieren en de mens is (voorlopig) tevreden. Ook in ons land Zo'n kippencafetaria is er sedert enige tyd ook in ons land. De heer W. ten Hoopen heeft er een ingoricht in het gelderse stadje Lochem. Op een kleine ruimte in een gebouwtje dat van alle gemakken en comfort is voorzien, houdt hy ruim duizend kippen. Hy is daarmee voorlopig de enige op het vasteland van Europa die over een echte kipnencafetaria beschikt. Vanzelfsprekend krygt de Heor Ten Hoopen veel bezoek in zyn cafetaria van mensen die dit eierenproduceer snufje eens van naby willen bekyken Nu, het is er niet ongezellig. Wy zyn geen kippen, maar was dat wel het geval, dan konden we ons er best thuisvoelen.; In keurige niet al te grote stalen hokken, leven de kippen in lange ryen naast elkaar in drie verdiepingen. Veel ruimte om heen en weer te lopen hebben ze niet, doch ze schynen er niet veel behoefte aan te hebben. Ze zien er allen best uit en voelen zich „kiplekker". Precies op tyd schuift een paar maal per dag heel langzaam een voederbakj e langs het hok. De kip krygt rustig tyd haar maal te nuttigen, maar net als ze nog wat nemen wil is het bakje weer weg. Nog een beetje water toe, klaar is kees. De kippen moeten zich aan een bepaald dieet houden, anders worden ze te dik en te vet en dat is schadelijk voor de eieren-prdouctie, Ze zitten er tenslotte niet voor hun lol. Overigens is het wel gezellig in dat kippencafetaria. Byna de gehele dag speelt er een radiotoestel, dat dicht by de hokken is opgesteld. Dat is ter verhoging van de productie, beduidt de heer Ten Hopen ons. Ge kunt er uw hoofd over schud den, maar toch moeten we de heer Ten Hoopen geloven als hy beweert, dat door de radio de eierproductie van de kippen aanmerkelijk hoger is dan normaal. Een goede kip zorgt per jaar ge middeld voor 170 eieren, maar de kippen in het Lochem se cafetaria leg gen over de twee honderd eieren. Er zijn er zelfs van tweehonderdvyfiig tot driehonderdvyftig en de record kip schrikt u niet, legt ruim vierhonderd eieren per jaar. De legbatterijen zyn zo gemaakt, dat de eieren vanzelf naar voren rollen en de eigenaar ze maar voor het op rapen heeft, dai zijn er zo'n dikke tweehonderdduizend per jaar. De kippen hebben natuurlijk ook hun favorieten in de muziek. Ze krij gen het precies als de mensen, maar ze vinden ook precies als de mensen, ook niet alles even mooi. De nieuwsberichten beluisteren ze met 1 schuin kopje, dr Ritter vinden ze ook wel sympathiek. Ida de Leeuw van Reeds interesseert hun niet veel en de regeringsuitzendingen nog min der. Bogie-wogie, jasz en be-bob vinden ze afschuwelijk en ze beginnen luid keels te kakelen. Maar laat OlgaLowina eens zingen, het Orkest Zonder Naam, Acordeola en vele andere stemmingmakers door de luidspreker klinken dan laten ze een zacht tok-tok-tok horen en valt er weereen ei... Stemmingsmuziek doet eieren produceren Er zyn in onze wereld veel wondere dingen. Hetvoortschryden der techniek eist grotere snelheden en hogere productie. Wy mensen zyn daaraan al zo zoetjes aan gewend. We zyn zeifs niet meer verwonderd als we horen hoe de techniek ook hogere productie eisen aan de dieren stelt. De boer heeft zolang de wereld bestaat zijn koeien gemolken op de meest aannemelijke manier. Nu kan dat niet meer, de koeien moeten meer melk leveren, het melken moet snel ler gaan en daartoe zyn vernuftige machines uitgevonden, die in een minimum van tijd een grote stal vol koeien melken, met een hogere capa citeit dan vroeger De boer kykt er naar met zyn handen in de zakken. De kippen hebben zolang zy in het gewirrewar op deze aardbodem rond lopen, geheel volgens de yzeren wet der natuur hun eitjes kunnen leggen, waar zy dat nodig achten. Zy hebben hun kiekens kunnen broeden waar zij dat nodig achten. Zo hebben hun kiekens kunnen broeden zoals de na tuur hun dat ingaf. Nu kan dat niet meer. De moederhon doet niet veel aan de geboorte van haar nageslacht dan een eitje produceren. Knap uitgedachte machines zorgen dan dat ze in grote hoeveelheden tegelijk worden uitgebroed, want er moeten meer kuikens komen. En nu mag de kip ook al niet meer zoveel, of liever zo weinig, eitjes pro duceren als het haar belieft. De mens, de vermateraliseerde wereld, vraagt hogere productie. Leggen aan de lopende band Men heeft steeds naar middelen ge zocht om de kippen eieren „aan de de lopende band" te laten leggen. Een eerste vereiste daarvoor bleken tot in de perfectie ingerichte woon ruimten voor onze gevederde vrienden. Die woonhuizen kwamen er en er kwamen, je zou haast zeggen als tegen prestatie, ook meer eieren. Het was r.og niet genoeg en zo kwam men tot complete cafetaria's voor de kippen. Alles gaat daar aan do lopende band. Hun voeder, water, hun uitwerpselen en zo meer wordt BURGERLIJKE STAND Gemeente YENRAY in de week van 9 t/m 15 Mei 1952 GEBOREN Kruysen Petrus M. G. M., Overl.weg 9 Janssen Gerarda P. M Grotestraat 3 Achten Albertus G.M.H Veltum L 15 Jaspers Wilhelmus J., Ysselsteyn N 4 Arts Petrus J. J. M Groenewoltsep. 1 Derks Frans Th. G. M., Leunseweg 2 Jans-Beken Jacoba H. M., Bosweg 6 vd. Hulst AdrianusM., Molenhofweg 2 Cox Antonia J. M., Merselo M 9 Opbergen Wilhelmina, Maash.w. 29 Barents Johannes, St. Jozefweg nw 8 OVERLEDEN Arts Peter, echtgenoot van Rongen J. H oud 70 jaar, landb., Blitterswyck ONDERTROUWD van Tilburg Marinus, oud 23 jaar, landbMerselo en Hendrix Johanna C22 jaar te Veltum. Bovee Martinus L.. 52 jaar, landb., Meerlo en Heidens Maria P., 35 jaar, Klein Oirlo. Muijres Gerard A., 27 jaar, landb., en Derks Gertruda C. M., 23 jaar, beiden te Oostrum. GETROUWD Hendriks van de Weem Arnoldus Th. M., 30 jaar, fabrieksarbeider te Vierlingsbeek en vd. Berg Catharina Fr. J 31 jaar, Langstraat. Maassen Victor J., 24 jaar, metselaar, Merseloseweg on Huybers Wilhelmina J. P., 21 jaar, Veltum. Vogels Johannes J., 33 jaar, landb, te Deurne en Jeurissen Maria Cli. Fr., 28 jaar, Ysselsteyn. Peetere Peter M 31 jaar, landb., Heyde en van Osch Johanna P., 30 j Akkerweg. van Osch Wilhelmus J. J., 26 jaar, landb., Akkerweg en Clephas Petro- nella O. J., 24 jaar, Veulen. Jacobs Hendrikus 0., 41 jaar, landb. te Oeffeit en Hoex Antonia W., 48 j., Oostrum. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWees eerlyk. Priester van de weekkap. v. Leipsig Zondag: 6 uur leesmis Petronella Mommen Hoedemakers; 7 uur leesmis Gerard Janssen; 8 uur leesmis voor de parochie; 9 uur kindermis; 10 uur Hoogmis by 40 jarig huwelijk van Ham-van Ryt, onder alle H. Missen preek en collecte voor H. Kindsheid- 2 uur kleine Congregatie; 3 uur kin; derlof met toeging' aan 't kindje Jem* van Christelijke moed hoedje en Lof. Maandag, DinsoJge' kruisdagen; o uur P* Hoogmis. Maandag: na iepr voor alle overl. paro leesmis Anna Jferia lings; 7.30 leesics J 8.15 gest. jaard. abac echtg. (ikl); 7 ziel hoedje. Dinsdago uu pr< Hoogmis voor tona; echtgenote; 7 ur U Verstralen; 7,30 lees Loonen; siagesljaai echtgenote en herzoo pl. Huwelijksmis voo Michels van Dyci Woensdag: r, er pi Hoogmis v. wedfiaes 7 uur leesmis PicDei tot zekere intent*; 8 Johanna Smulde?, Peter Gouraaij^l) tot biechten. Donderdag: fee<v.'s vaart. 6 uur leecis; Antoon Verschuur; voor de parochfc 9 10 uur Hoogmis,-j uu plechtig Lof en izen' VrydagH. Miivac leesmis Wim Clejliae; Johanna Thuyls; -.30 ast. jd. Gerard Maden Zaterdag: H.Msvai O.L. Vrouwhoogiis; wed. Drabbels Jansen; 8.15 gest. jaard. lüilil genote (sol 1 kl); s i voor zilveren brêdsp Casteren. BEDEVAART OOTR" van de H. Famiïe l 18 Mei hun jaarlpse Oostrum. Vertrefcvar 7.45. Om 8.45 is» B trum. Ook de lede vi Familie worden terzi vaart mee te mafen. MEIMAANDIeflre a (Zondag om 6.30))Iar: hoedje. KATECHISMTJsie 1 3de en 4de klas ferec 51e en 52e lesjdihoc 50e en 51e les. PINKSTERNCTO gint de noveen tor de H. Missen woien ven gebeden verriht. Patons Zondag gaan w mi Geyt-teren om Snt Patroon van onze Mi liefde voordeMiaeti zullen we er 'ifjji hebben in de bossn. Groep 1 moet on tii half 3 met de fiob b: samenkomen. Groep 2 moet eeni by het patronad 8 tien minuten voois. Groep 3 begint :m Er komt al muzis ii en de limonade wedz Zo wordt het gezélig 's avonds nog weiw; bijkomen. Waaran Hoe meer zielen hc Retraite joige Van 19-22 Jui tot Zondagmorgen 1 een kajotters retrtte nemingskosten sleht van Vakbond of I A. opgeven by bestiur de K.A.J. PATEKK 5e Zondag naPiser 6.30 voor de zielemst 7.45 voor de fanÊ-iSi 9 u. de hoogmis zoo overl.Jleden van deAa na de hoogmis prees de H. Kindsheid, p municeren begint iet vespers; 5 uur ld i gebed. Maandagvandag, morgen zyn de krusdi om ongeveer kwat 0 voor de vrucht© we niet verzuimn gebed deel te neme, immers leven va aarde. Na de proaaa Dinsdag6 uurB. Litjens; 7.30 t.e.yO, voor Theodorus Ja Hoogmis pl.m.7uru 6.30 Lof met rozefir; Woensdag: 030H. Verheyen-Vullings 7 Drabbels en Gertm voor Arnold Coenen Vespers; 4-8 bieèti Donderdagfast Hemelvaart; gen.bs 5.45 H. Mis; 6.30 v( Gertruda NiessenjU: 9 uur pl. Hoognis; begint vooraan; ie;ol 2e byz. noden; 5ï 6 uur pl. Lof. Vrydagvandaal 1 ter voorbereiding tp 7.30 H. Mis uit eek Zaterdag7 uur baarheid; 7.30 t.av 3—8 biechthoren- Iedere dag een weldoeners. Op dagen dat er f kwart voor zeven M PAROCHIEH. CM 5de Zondag na Pi voor Hendrik Claess voor de parochie; u de overl. ouders W onder de H. Missen munie voor de doel; week; 3 uur Lof; 3. vrouwen. Maandag, Dinsda; Kruisdagen. 7 uur Kruisprocessie. Maandag: 7 uur jaarg. Wilhelm Looi Dinsdag7 uur door de buurt best* Woensdag: 7 uui voor Henrica Va

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2