AVA i DEGRUYTER fan links EMIGRATIE T.b.c.-vrije Veemarkt te Venray Circus Boltini komt wmiiMfÏÏ VIKING GEBR. LUCASSEN I WAARDEBON j Venrayse Peelparel VERF 46 Uit ,Peel en Maas Gevonden voorwerpen: Oorlogsschade aan woningen en bedrijfsruimten Wollen Dekens en mvm KIEKEN Stöómqoecleien De Peelparel Stoomwasserij DePeelparel CONSUL DE ZWEEDSE Vogelkooien F. W. HENDRIKS vol oliebad kogellager Maaimachine MachinehandelLEUNEN i Tan 18 Mei 1889 In het district Horst werden als leden van de Provinciale Staten kozen: Clemens Baron De Weichsde Wenne en Ph. Esser. Op 12 Mei werd hot veertigjarig regeringsjubileum van Koning Wil lem III te Venray gevierd, vooreerst met een plechtige hoogmis en Te Deum. Burgemeester Ph. Esser las om 12 uur van de pui van het Raad huis een proclamatie voor. De fanfare Euterpe gaf een uitvoering. De heer van Soest, rentmeester te Geysteren werd gekozen tot lid van hot hoofdbestuur van do Maat schappij van Landbouw. houten kruiwagen, Wynhoven, Hen- seniusstraat Ha; beursje met zilveren rozenkrans, Wmr van Liorop, Hagel- weg io; etui met rozenkrans, Rongen, Landweerdweg 28; wollen shawl, Rongen, Hoenderstraat 61; nieuwe gry'ze jongenstrui, Kortman, St Anna- laan; zwarte rozenkrans, vd. Berken, Kempweg 8; bruine dameshandschoen Kazerne Langstraat; aangelopen zvr. hond, van Gerven, Maasli.weg; huis sleutel, Mommen, Veltum L 86; bos sleutels, Overl.wog 29; kettingje met medaille, Peters, Hiept M 92a; paar nylon kousen, Linders, Oostrum D 34; paar gry'ze handschoenen en blauwe muts, vd. Broek, Vlakw.wog L 76; wollen sjaal, van Es, Henseniusstr. 7; paar lage bruine herenschoenen, P. Coopmans, Langstraat 49; geruite wollen das, Peters, Kruitweg grys konyn, van Mill, Landweerdweg io; bruinieren herenglacé, Wynhoven, P. Ruttenstraat 17; huissleutel, wmr van Lierop, Hagel weg 10; sjaal, van Soest, Vlakw.weg 2; passer, Thomas sen, Grotestraat 27; zw. gobr. wollen das, Geurts, Beekweg 16; vulpotlood, v.Waayenburg, Wilhelminastr. 2; twee sleutels, Janssen, Hagelweg 8; paar br. horenglacé's, Maas, Hoide L 59; paar gebr. groene handschoenen, oen portemonnaie (ritsluiting) inh. gold en een rekening, Bardoel, Merselo M 50; zilv. rozenkrans, Schols, Paterslaan 2; paar dameshandschoenen, paar gebr. handschoenen, Kazerne Langstraat; doublé ring, Michels, Leunen K 18. Voor de zeer vele, wellicht 70 a 80.000 gevallen van oorlogsschade aan woningen en bedrijfsruimten, waarin vóór 'i Januari 1952 werd gebouwd of met de bouw werd begonnen zal de ryksfinanciering nu definitief wor den geregeld. Voor de herbouw- en herstelgeval- len, waarin, na 4 Januari 1952 nog met de bouw moest worden begonnen en waarvoor financiering nog moest worden aangevraagd, was do defini tieve wijze van financiering reeds ge regeld in de Pinancierings-en Premie regeling Oorlogsschade aan woning- en bedrijfspanden van 3 December 1951 Thans is deze regtling aangevuld met bepalingen, die de definitieve financiering regelen van die herbouw en herstelgevallen, waarvan de bouw op 4 Januari 1952 reeds was begon nen of voltooid, al of niet met voor lopige financiering van rijkswege. De aldus uitgebreide financierings- en premieregeling bestrijkt thans de gehele periode van 10 Mei 1940 af. De aanvulling is in de vorm van een beschikking van de minister van Financiën opgenomen in de Staats courant van 5 Mei j 1. Gezien het zeer grote aantal ge vallen is niet te verwachten, dat de aanvragen tot definitieve afhandeling van verleende voorlopige financiering (de aanvragen moeten woiden inge diend bij de directies van de Weder opbouw en de "Volkshuisvesting in de provincies) alle in korte tyd kunnen worden afgedaan. Reeds ingediende aanvragen behoeven niet te worden herhaald. Aangifte van stieren De Burgemeester van Ven ray her innert belanghebbenden aan hun ver plichting van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tussen 15 en 23 Mei aangifte te doen by de burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk ge- schieden op oen voorgeschreven for mulier hetwelk ter gemeenfo-secre- tarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer in houden leeftijd kleur on bijzondere kontekenen van de stier, benevens modeling of de stier al dan niet roeds goed- of afgekeurd of van rechtswege tot dekking toegelaton is. Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijs; dit bewijs moet in zijn bezit zyn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden ver- toond aan de politie. Van het houden van een afgekeurde stier moet steeds onmiddellijk aan gifte worden gedaan by de Burge meester. Niet naleving van de ver plichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering ver tonen van het bewy's van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray, 8 Mei 1932. worden prima gewassen a f 1.50 per stuk in de 4 ecktó Aanslag op twee meisjes Een 20jarige juffrouw uit Nijmegen en een logé zyn Maandagmiddag in de Groesbeekse bossen door een nog onbekende man lastig gevallen. Toen zyn pogingen geen succes bleken te hebben, heeft de man met een revol ver een juffrouw in haar linkerzij en arm geschoten. Haar logé sloeg hy met zyn revolver op hoofd en rug. De eerste dame is in het ziekenhuis te Nymegen geopereerd. De man, die met enige andoren de streek rond Groesbeek al langer on veilig maakte, is spoorloos verdwenen. 100 jaren Met veel vertoon en vreugde heeft men te Maastricht, in het gesticht Calvariönberg Maria Elisabeth Jor.gen- Montulet in 't zonnetje gezet en niet zonder reden, want Maandag zy hon derd jaar oud. Ze vierde dit feit te midden van 76 Ook wilde dieren in 't programma Het bekende viermastencircus Bol- tlni komt met een goheel nieuw programma. De galavoorstellingen te Venray op het Sportterrein vinden plaats om uur Zaterdag en Zondag 10 en 11 Mei a.s. Bovendien is er Zondag 11 Mei om 4 uur oen uitgebreide kinder en familievoorstelling met volledig avondprogramma. Circus Boltini is het echt roman tisch paardenspel. Gestadig groeit deze onderneming. Dit jaar werken ook wilde dieren mee. Enige bruine beren gaan er „Naar do spoeltuin" toe. Ze schommelen en ze draaien, ze klauteren en zo glijden, ze wippen en ze ryden dat het een lust is. En 'n drietal ponnypaardjos en aapjes speelt met hen mee. Verder zyn er voor Nederland ge heel nieuwe paardendressuren. Behal ve de heer Boltini verzorgen Althoff en Lyfering do dressuren. Een buitenlandse ruitergroep, de Italiaanse Bellini, is geëngageerd en brengt een zesvoudig jockey-nummer, dat tot het allerboste gerekend wordt wat op dit gebied bestaat. Hoogst merkwaardig zyn de Pas- de-Deux, acrobatiek en pyramiden te paard. Iemand, die van zich doet spreken is de Man van de dodensprong, de Spanjaard Cubanos. Na zyn evoluties hoog in de nok van het circus werpt hy zich in de diepte. Capitain Harry voert op de tien meter hoge zwiepen de stalen mast zyn toeren uit. Verder geestige clowns, deCavali- nio's, merkwaardige muzikale attrac ties, lucht- en parterre-acrobatiek. een komisch fietsnummer de Hartungs en nog veel meer. Dan is er nog een bijzondere ver rassing voor de lezers var» Peel en Maas aan het optreden van circus Boltini verbonden. Peel en Maas is er namelijk in ge slaagd voor de lezers van ons week blad en hun kindeien een belangrijke reductie op de ontreepryzen te bedin gen; een mooie gelegenheid om voordelig een voorstelling by te wonen. Daartoe kan men gebruik maken van de in dit nummer opge nomen bonnen. Honden bij de luchtmacht Op hot militaire vliegveld te Soester- berg worden momenteel proeven ge nomen men met honden by de bewa kingsdienst, waardoor do viervoeters na vele jaren weer hun intrede hebben gedaan by het Nederlandse leger. Eertijds in de dagen der mobili satie 19H 1918 werden zij gebruikt by de tractie van de mitrailleurs. Het inschakelen van honden te Soesterborg geldt als een proef. Als de resultaten daaitoe aanleiding geven zullen de honden ook op de andere Nederlandse militaire vliegvelden by de bewaking worden ingeschakeld. Zy worden zodanig afgericht, dat. zy slechts aan één begeleider gehoor zamen en by gevaar onmiddellijk alarm slaan. De proefnemingen worden gemaakt naar aanleiding vanjde resultaten, die o.a. de Canadese, Engelse en Ameri kaanse luchtmacht met hot gebruik van honden by de bewaking hebben opgedaan. De bewaking, welke vooral voor vliegvelden van groot belang is, bly kt met honden namelyk veel doelmatiger en afdoender te zyn. Soldaat gedood Zaterdagmiddag is in het leger kamp Oirschot naby Eindhoven de 20 jarige H. Dirks uit 's Hertogenbosch door een geweerkogel om het leven gekomen. Enkele militairen waren met ge weren aan het spelen, niet wetende dat een van de wapens met scherp geladen was. De 20-jarige Dirks werd er het slachtoffer van. BEL BIJ BRAND 392 kinderen, kleinkinderen, achterklein kinderen. Mgr. H.Paulissen, Deken Ingendael B. en W. van Maastricht - prins Carnaval bleef ook niet achter - zy allen kwamen mad. Jongen Montulet hun felicitaties aanbieden. Serenades van de muziekcorpsen bleven niet uit en het werd een grandioos feest, waaraan ieder zyn plezier beleefde. Iv Gil 10 20 80 Waar gy njót zyt, heer organist, Daar zwijgen allo fluiten. Een bouwpastoor, die kan beslist, Niet bouwen zonder duiten. Actie tegen misleiding in Ij loenibollenliftndel De president van de Haarlemse rechtbarx heeft een bioemenhandelaar verbode;. advertenties te plaatsen, tarin een tuin vol bloemen wordt oofd als men een pakket van f4.15 bestelt. Hy moet in zyn advertentie duidelijk vermelden, dat het pakket zaad bevat en geen bollen. Doet hy dit niet, dan loopt hy gevaar 1000 gulden boete te moeten betalen voor elke „misleidende" advertentie. Deze uitspraak van de rechtbank in Haarlem is gevolgd op een actie van de bond van bloembollenhande laren, die een actie is begonnen tegen de beunhazen, die thans het land overstelpen met verbazingwekkende aanbiedingen welke echter vaak niet aan de verwachtingen beantwoorden. Het hart staat niet stil Weldra zullen er operaties verricht kunnen worden, waarbij 't hart tydelyk stopgezet zal worden door verlaging van de lichaamstemperatuur als men dr. André Juvenelle van de Sorbonne geloven mag, die samen met de Zweedse doktoren Carl Weg- lius en John Lind gedurende de laatste maanden tal van experimen ten in deze richting op dieren heeft verricht. De methode, die door hen is ont wikkeld, brengt de patiënt gedurende uren in een soort bevroren toestand tussen leven en dood. De patient wordt volkomen govoelloos en alle stofwisselingsprocessen worden prac- tisch genihileerd. De patiënt zal weer tot leven gebracht worden door oen langzaam verwarmingsproces. Dr. Weglius vertelde aan een ver tegenwoordiger van A. P., dat tot nu toe deze bevriezingstechniek met succes was toegepast op meer dan honderd honden in een laboratorium van het Sabbatsberg-ziekenhuis in Stockholm. Volgens schatting van dr. Juvenelle zullen operaties op mensen verricht kunnen worden met een verlaging van de lichaamstemperatuur tot ongeveer 59 graden Fahrenheit. Bij een temperatuur van 77 graden Fahrenheit is het menselijk lichaam volledig gevoelloos. Naar zyn mening varieert de laagste temperatuur die het menselyk lichaam kan dragen, tussen 43 en 45 graden Fahrenheit. De doktoren zyn er in geslaagd, het hart van een hond voor de tijd van drie uur te bevriezen, zonder dat het dier schadelijke gevolgen aan hersenen of andere organen onder ging- Verbod van veevervoer in Engeland In een gebied van 9 8 raillioen H.A., bijna de helft van het Britse grond gebied, is Maandag het vervoer van rundvee verboden. Deze maatregel van het Britse ministerie van land bouw dient ter bestrijding van de ernstigste epidemie van mond- en klauwzeer, die sedert 28 jaar in Engeland is voorgekomen. Ook de verkoop van rundvee zal worden stopgezet. Vooidat deze order Maandag van kracht werd, was weer op tien nieuwe plaatsen deze ziekte uitgebroken. Sedert het begin van dit jaar moesten reeds 11 000 stuks vee worden ge slacht. Op de landbouwtentoonstellin gen worden geen rundvee, schapen en varkens geëxposeerd. Extra crediet voor de kolonie Rebeirao De kolonie Ribeirao zal nog een extra crediet van 350.000 gulden ont vangen, waarvoor het Ryk zich voor 9/10 garant zal stellen. Dit wordt meegedeeld in een wetsontwerp, dat minister Joekes aan de Tweede Ka mer heeft voorgelegd. Reeds eerder was een crediet van 2V1 millioen verstrekt. Dit extra crediet is nodig wegens de prijsstijging in Brazilië en de over schakeling van het accent naar de landbouwsector. Minister Joekes deelt nog mee, dat de resultaten van de kolonie thans vry gunstig zyn. Enkele bedrijven maken reeds winst en verwacht wordt dat de overige, met uitzondering van de veehoudery, zich binnenkort zullen kunnen bedruipen. Kind door bliksem gedood Maandagavond sloeg tijdens een onweersbui de bliksem op het licht- net in de woning van de landbouwer J. Harmzwiers te Dalen (Drente). Het 6 jarig dochtertje Geesje, dat in het schuurgedeelte van de woning speelde werd geraakt en op slag dood. Speciale Reclame in Vanaf 21 April t.m. 17 Mei d. i. gedurende 4 weken rekenen wy voor Herencostuums Mantels Jassen slechts f 3.25 p. stuk STOOMWASSERIJ Kempweg 15—23a Tel. 586 "Wenst U snel en zeker naar Uw nieuwe vaderland te komen, wend! U voor inlichtingen over passage lot V. V. Venray (Ned. Credietbank) Agentschap Reis- en Passagebureau Jos. Peeters, VENLO. ge glans, geweldig uitstrykvermo- gen, duurzaam, snelle droging, pracht kleuren, kortom op een bus goede verf staatF. W. HENDRIKS. Kwa liteit gewaarborgd. Zonder moeite strykt U do bus ledig tot op de bodem, dus zakselvry. Honderden zyn U voorgegaan, neemt ook U eens een proef en ge zyt te vreden. Aanbevelend, Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Langstraat Is de was U soms een kruis, Doe ze dan toch gauw uit huis. Steeds tot Uw dienst Kempweg 15-23a Tel. 586 «S3»»» w y/innaar Tulpen-Rallye 1952 UH bijna 250 deelnemer* FORD levert topprestaties onder alle omstandigheden. Dit heeft in deze monster rit ook de CONSUL weer overtuigend bewezen. De Official Ford Dealer zal U deze 5-sterren-wagen graag demonstreren. ANGLIA - PREFECT - TAUNUS - CONSUL ZEPHYR SIX - VEDETTE - FORD - MERCURY LINCOLN Official Ford Dealer te:* Venray, Autohandel L.J. van Haren, tel. 221 Markt 2a Grotestraat 2 N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FARDIEK A'DAM pracht beukenhout kooien van f2.— nergens zo mooi. Glazen badhuisjes, glazen voederbakjes snoepbakjes, fonteinon alle maten, Sepia, schelpenzand, krachtvoer, opfokvoer, enz. Het meest bekende en beste adres. Komt zien, het verplicht u tot niets. Beleefd aanbevelend, Langstraat 46 Tel. 713 mat de volgende voordelen: 3 maal gelagerde hoofdas op lange rollagers, 5 SKF kogellagers op tussenas, Vliegwielas en buskast van drijfstang Palkasten in de wielen, dus gemak kelijk bereikbaar. Levering uit voorraad. Zelfreinigende dikke middel -of dunne vingerbalk. Te leveren in ïprds. 290 kg en 2prds. 390 kg. Nog voordelige prijzen MAANDAG 12 MEI waardebon krijgt "regeD mleVenvTS ara» naC" keU" 25 et; I «rote goudrepen voor slee s j twee grote 9 eik puU[ ol m0cc=) Mia .01 en rne. 20 Mei .9" - pe w?«debenJbageinaiieDeGi(iyler.w,nkeIS. 'kxxxxxxxxx Dadelijk uitknippen en zo gauw mogelijk inleveren

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6