Feest van de H. Kindsheid. R.K. Huishoudschool ten plattelande. ssssssk™ srss weekblad voor venray en omstreken Stemmen bij volmacht Mère Theodora 40 jaren bij het kleuteronderwijs. Varkensfokdagt e Horst BUITENLAND ORGELIIOEKJE De politierechter vonnist ZATERDAQ10 MEI 1952 No 19 DRIB EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS De macht van de kleinen. Zaterdag 17 Mei a s. wordt in heel Nederland hot Kindsheidfeest gevierd. Dit feest is niet alleen voor onze kinderen zelf van betekenis, het moet ook de ouders van de kinderen weer geestdriftig maken voor dit Pauselijk Missiegenootschap. Het is heus niet te veel gezegd te beweren, dat de Missie de Kindsheid niet kan missen. In ruim 400 missiegebieden in alle delen der wereld, verleent de H. Kindsheid heel veel steun aan wees huizen en missiescholen. Men schat, dat sinds de stichting van de H. Kindsheid omstreeks veertig millioen kiiideron in de missielanden, dankzij de offertjes van de katholieke kinderen gedoopt zijn en voor een groot deel ook tot goede christenen opgevoed werden. Bewijst dit niet op overtuigende wijze de geweldige betekenis van de medewerking der kinderen aan de Missie Al de katholieke kinderen moeten worden gemobiliseerd om de heiden kinderen in demissielanden te helpen. En dat gebeurt juist door de H. Kindsheid. Daardoor kunnen de kin deren gevormd worden tot kleine apostelen, tot heldhaftige jongens, voor wie geen offer te groot is, als hot erom gaat mee te helpen aan de verovering van de wereld voor Jezus. Het mooie tijdschrift van de H. Kindsheid heet in ons land niet voor niets ..de Kleine Apostel". Ouders, ziet toch in van hoe grote opvoedkundige waarde de H. Kinds heid is. Zorgt, dat uw kinderen de kleine verplichtingen van de H. Kindsheid ook goed nakomen en dat zü ook graag meer willen doen; dat zij met dat grote doel voor ogen: de verovering van de wereld voor Jezus, een en al ijver worden voor de goede zaak, echte apostelen. Zulke kinderen zullen niet alleen voor de Missie ijverig en edelmoedig zijn, maar voor elke goede zaak, dus zeker oppassende kinderen zijn, waar U plezier aan zult hebben. PROGRAMMA: Zaterdag i7Mei om half o gezongen H. Mis in de Parochiekerk voor alle kinderen met algemene H. Communie voor de Missie. De kinderen zullen de enveloppen (..Hij heeft je nodig") met het gespaarde geld voor de Missie dichtgeplakt meebrengen. Bij de offerande van de H. Mis worden deze enveloppen door enkele kinderen by het beeld van het Kindje Jezus neergelegd. Zondag 18 Mei: onder alle H.H. Missen preek over de H. Kindsheid. Om 3 uur Lof in de Parochiekerk voor alle kinderen met plechtige zegening van de kinderen en toewy- ding aan het Kindje Jezus. MISSIE-TONEEL: De kinderen zul len een alleraardigste, zeer mooie operette opvoeren en een paar missie toneelstukjes. De opbrengst is voor de Missie en voor het aankopen van kleren voor de jaarlijkse Missieoptocht. Voor de kinderen is de toegangs pry's 25 cent, voorde ouders en andere belangstellenden is de toegangsprijs 50 cent. De voorstellingen voor de kinderen (in Wilhelminazaal Schoolstraat) zijn: Vrijdagmiddag voor de meisjes, Za terdagmiddag om 2 uur voor jongens; voor ouders en belangstellenden op Zaterdagavond en Zondagavond (17 en 18 Mei) om 7 uur. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij: 1. blijkens een geneeskundige ver klaring tengevolge van zijn lichame lijke toestand vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen; 2. blijkens een door hem ingediende verklaring op de dag der stemming vermoedelijk zal vertoeven buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling is opgenomen. Deze bevoegdheid geldt niet voor kiezers, aan wie is toegestaan in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die by volmacht wenst te stemmen, moet daartoe UITER LIJK io JUNI a s. een verzoekschrift indienen by Burgemeester en Wet houders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling is opgenomen. Hij geeft daarby op: a. zijn naam, voornamen en ge boortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezers register hij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de redenen van zyn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b Len aanzien van do kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift wordt, behalve de hiervoor onder of 2 bedoelde verklaring en zo nodig bescheiden tot staving daarvan, ingediend een ver klaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hy, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet zyn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zyn tot deel neming aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigdeaannemen, behoudens dat hy een tweede aan wijzing mag aanvaarden, indien beide zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenoten behoren. Van de beslissing op het verzoek ontvangen zowel de volmachtgever als de gemachtigde mededeling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, als hiervoor onder i bedoeld, kan de volmachtgever uiterlijk 10 Juni a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproepingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezersregister behoort. Voor het verzoekschrift om by volmacht te stemmen en de mede deling tot aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zyn. Venray, 7 Mei 1952. De Burgemeester voornoemd A. H. M. JANSSEN dat jonge volkje een tweede moeder geweest en heeft zy met Zuster Christine en later met andere leer krachten de moeders ontzaglijk veel werk uit de handen genomen. Zy heeft hier weinig erkenning gekregen. Kleuteronderwijs, och, dat telt toch niet mee by de geleerdheid van vandaag, maar nu wij morgen Moederdag vieren, nu dit jubileum er is, moge dan vanaf deze plaats Mère Theodora hartelijk dank gebracht worden voor alles wat zij in de afge lopen jaren heeft gedaan. Veel vergeet men in z'n leven, doch de herrinnering aan de altijd levendige en alty'd drukke Mère Theodora, zal blijven voortleven bij die generaties, waarvan zy de lieve jeugd onder haar hoede genomen heeft. In die dank sluiten wy tevens in Zuster Christine, die na de oorlog niet meer by de kleuters terug kwam maar die ook haar leven lang voor hen heefc gewerkt. Moge Hy, die zeiLaat de kleinen tot My komen, hun dit werk rijke lijk vergoeden. Een "oud kleuter" Wanneer morgen onze kleintjes voor de eerste maal van hun levon ter Communie gaan, dan zyn er vele gelukkige mensen. Vaders, moeders en familie, die dan getuigen mogen zyn van dit grootse gebeuren in een mensenleven. En misschien zullen er enkele zyn. die dan eens omkijken naardekleinë Urseline, die onopvallend deze plech tigheid regiseert en die haar maan denlange arbeid van voorbereiding nu zo schoon bekroond ziet worden. Want zij denken dan terug aan hun eigen kindenaren, toen voor een groot deel van hen, diezelfde Mére Marcella de toegewijde onderwijzeres was, die zich met hart eu ziel aan dit mooie werk gaf. Want velen oud en jong kennen deze Zuster, zyn erdoor opgeleid voor hun later leven en zy staat in hun herinnering stevig naast die andere Zusters, die de eerste wankele schreden op het ge vaarlijke levenspad zo vol liefde heb ben gesteund. Mère Theodora en Zuster Christine. En het is feitelijk Mère Theodora, die wij vandaag even in het zonnetje willen zetten. Want in April j.l. is deze Zuster Urseline 40 jaar verbon den geweest aan het kleuteronderwijs in Venray en hoewel zy zelf het mis schien liever niet heeft, menen we toch dat dit jubileum zo maar niet voorbij mag gaan, zonder een enkel woord van waardering voor al het werk. dat zy heeft verricht voor Venrays jeugd envoor vele moeders. Theodora betekend Godsgeschenk en als ooit een naam goed gegeven is dan zeker aan deze zuster, die veertig jaren lang voor vele moeders een geschenk uit de hemel is geweest. Veertig lange jaren heeft zy de ukkepukken, die soms zo heerlijk op de meest ongelegen ogenblikken hun broek nog voldeden via matjes vlechten en versjes leren gereed ge maakt voor de grote school. Zy heeft ze versjes geleerd voor ieder huiselijk feest, zy heeft leren zingen en orde by gebracht, kortom ze heeft ze van ukkepuk omgevormd tot kind. Iedere moeder kan begrijpen welk een heilig geduld werk dit geweest is, die honderden, honderden kinderen, jaar in jaar uit bezig te houden en te leren. Nu in deze tyd gepraat wordt over een wettelijke regeling van het kleu ter onderwijs, zou Mère Theodora 40 jaren ervaring kunnen laten horen, zou zy vaders en moeders aan kunnen wyzen, die haar als eerste onderwij zeres in hun leven hebben leren ken nen en wier kinderen nu weer twee vingers de lucht in steken, ten bewijze, dat zy een grote commissie moeten doen. Zy zal het niet doen, want ze heeft het veel te druk. Veel zou zy kunne vertellen over al die jongens en meisjes die voor haar in de banken gezeten hebben en vol heilige yver daar hun eerste matje vlochten, maar ze heeft geen tyd omdat Venraysjeugd weer wacht om te gaan spelen. Veertig lange jaren heeft Mère Theodora haar beste krachten gewyd aan de Venrayse kleuters, is zy voor J. v. R. 94763 van P.A. van Dyck, Leunen. Cat. 20. Zeugen geb. in Jan. en Febr. 52. 2a J. v. R. 97717 en 97710 van G. Willems, Leunen; 2b J. v.R. 97713 en 97714 van dezelfde. Cat. 21. Zeugen met biggen geb. in '49 en '50. 2 J. v. R. 73971 van Joh. van Osch, Weverslo. Reeds jaren wordt hier voor de meisjes van Venray en omgeving huisboudonderwijs gegeven. Door het nieuwe, modern ingerichte gebouw zyn de mogelijkheden groter geworden. Het onderwijs is bedoeld voor ALLE meisjes, zowel uit middenstand boe- ren- tuinders- als arbeidersstand. Voor de leerplichtige kinderen die de zesde klas van de lagere school doorlopen hebben, bestaat er gelegen heid de twee laatste leerplichtige schooljaren op de huishoudschool door te brengen. Aan deze leerlingen (primairen) worden de volgende lessen gegeveü godsdienst, koken, huishoudwerk, wassen, strijken, naaien, verstellen, handwerken, voortgezet algemeen vormend onderwys in aansluiting op de vakken van de lagere school, gymnastiek en zang. Als deze tweejarige primaire cur sus met succes is doorlopen, wordt een diploma uitgereikt. Voor do meisjes van 16 iaar en ouder wordt twee dagen por week, gedurende de twee jaar, een dagcursus gegeven. Dit onderwijs omvat eveneens godsdienst, koken, huishoudelykwerk, naaien, verstellen en handwerken, algemeen vormend onderwijs, hygiöne en tuinbouw. Voor meisjes in loondienst werkzaam wordt, gedurende twee avonden per week, een avondcursus gegeven van een jaar. Hier worden lessen gegeven in godsdienst, koken en naaien. Er zyn plannen deze avondcursussen verder uit te breiden. Aangezien dit jaar alle cursussen zeer druk bezocht waren, verdient het aanbeveling zich zo spoedig mo gelijk voor het nieuwe schooljaar op te geven. Voor alle cursussen, zowel primaire, (dus dit zyn de meisjes die de zesde klas van de lagere school af hebben) dag- als avondcursus, begint het nieuwe schooljaar 1 September a.s. Opgave kan geschieden van 12-16 Mei a s. (huishoudschool, Mgr. Nolen straat 9) 's morgens van 9—12 en 's middags van 1—3. Zie advertentie elders in dit blad. Onder zeer grote belangstelling is te Horst de jaarlijkse varkensfokdag gehouden. Van de inzenders uit Venray, werden bekroond Cat. 4. Beren, geb. tussen 15 Aug '50 en voor 1 Januari '51. ia Nico P 90300 van Beerhoudery Ysselsteyn; lb Willy 93112 van J. v. Osch, Leunen. Cat. 6. Beren geb. tussen 1 Juli en voor 1 Nov. '51. 2e J. v. R. 91904 van Custers, Veltum. Cat. 8. Beren geb. in Jan. en Febr. '52; 2e J. v. R. 98249 en 98250 van Th. Janssen, Ysselsteyn. Cat. 9. Zeugen, geb. voor 1950. 2 Bertha 90352 van P.A. van Dyck. Leunen. Cat. 10. Zeugen, geb. ie helft van '50. ic Selka 87461 van Jos. Geerets. Castenray; 2e Wil ma 86349 van U. Jenniskens, Leunen; 2 Lientje 88005 van H. Goumans, Oostrum; 2 Rita 96656 van G. Hendrix Leunen. Cat. 11. Zeugen geb. 2e helft '50. ie Hanna 92768 van Th. Janssen. Ys- selsteyD; 2a Mieke 91893 van L. Nys- sen, Ysselsteyn; 2c Wilma 97091 van J. Wilms Weverslo. Cat. 12. Zeugen geb. van 1 Jan. tot 1 Mei '51. 2 Lena 97771 van H. Gou mans, Oostrum. Cat. 13. 2 J. v. R. 91077 van H. Peeters, Ysselsteyn. Cat. 14. Zeugen geb. in Juli '51. ia J. v. R. 91898 en 91899 van Jos. Loenen, Leunen; 2b J. v. R. 91907 van L. Nij8sen, Ysselsteyn. Cat. 15. Zeugen geb. in Aug.'51. ia J. v. R. 92774 en 92779 van Th.'Jans- sen, Ysselsteyn; lb J. v. R. 95882 en 95883 van M. Arts, Ysselsteyn. Cat. 17. Zeugen, geb. in Oct. '51. 1 J. v. R. 94590 van P.A. van Dijck, Leunen; 2 J. v. R. 94576 van G. Hen drix, Leunen; 2 J. v. R. 95056 van L Philipsen, Ysselsteyn. Cat. 18. Zeugen geb. in Nov. '51; 2 INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Als ik het raadsverslag in uw ge- eerd blad van de vorige week goed gelezen heb, dan zou een der „vroede" vaderen van mening zyn, dat er in Venray een teveel aan... plantsoenen dreigt. Hoe is 't mogelijk Gelukkig zijn B. en W. van een andere opvatting. Gelukkig, noem ik ook het initiatief van Y.V.V., om de verzorging onzer voortuintjes te stimuleren, betgeen al succfas blijkt te hebben. Dat alles kan en zal bijdragen tot de frisheid, de schoonheid van ons dorp. De mens leeft niet van brood alleen. In dit verband zou ik echter op een opvallende achterstand willen wijzen in ons gelukkig nog geheel katholieke dorp. flet betreft de toestand van ons kerkhof, dat nu juist niet de standing heeft, die het in ons midden behoort te hebben. Ik beperk me tot de be planting. En nu bedoel ik niet, van ons kerkhof een park of lusthof of iets dergelijks te maken, dat zou wel niet in overeenstemming zyn met onze Roomse opvattingen. Maar wel meen ik, dat het geheel in christelijke geest is 1) dat de plaats waar onze dierbaren de dag der Verrijzenis afwachten, een alleszins waardig aanschijn heeft; 2) dat het duidelijk spreken moet van de hoop op die Verrijzenis; 3) dat de „rustplaats" onzer doden duidelijk moet afgescheiden zyn van de_drukdoende „Wereld". Dit alles zou m.i. te bereiken zyn met wat meer beplanting tussen de graven, met wat hoger opgaand groen langs de buitenzijde, vooral aan de zijde van de Markt en Hofstraat. Is er indertijd by de oprichting van het oorlogsmonument niet gesproken van een achtergrond van bomen Waar blijven die? Het zou alvast een begin kunnen vormen. Moot men ook hier misschien wach ten op een oorlogsschaderegeling? Wie kan hier helpen Gemeentebestuur Kerkbestuur Of wie Kan V.V.V. ook hier misschien de eerste stoot geven Of een collecte organiseren onder de parochianen, natuurlijk onder goed keuring van het betreffende bestuur Er zyn toch immers geen kapitalen mee gemoeid Ik geef mijn idee graag voor een beter. Als het begin maar gemaakt wordt, ook al is alle begin moeilijk. M. v. T. Is dat wel juist Iedereen weet, dat de muziek- en zanggezel8chappen in Venray grote moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen en hun kas by na door lopend de bodem Iaat zien. Ook is reeds lang bekend, dat door de dames gemengde en man nenkoren uit de hele gemeente op 11 Mei a.s. een grote zangavond wordt gegeven, een zogenaamd Federatief Zangconcours. En nu komt als een donderslag bij heldere hemel de pu blicatie en de reclame van circus voorstellingen op diezelfde datum. Dat is zeer zeker van grote invloed op de ontvangsten van de koren uit Venray op bovengenoemde uitvoering. Dat had toch ook anders gekund P. JAPAN Zelden zal Japan binnen een week zoveel schokkends hebben beleefd. Op de 28ste April werd het land weer souverein na de vrede van San Francisco, die nu van kracht werd. Er was feest en de hele week zou dat voortduren. Duizenden begaven zich naar het keizerlijk paleis, toen de keizer (juist daarna) jarig was en zy bogen diep voor de poort van het reusachtige omheimde complex, waar in de onzichtbare eens als een god heid vereerde Hirohito troont. Het scheen, alsof de oude dagen weer waren gekomen, die van het feodale en nationale Japan. Doch tegelijk met juichartikelen in de pers werden openbaringen gehoord van diepe teleurstellingen over het feit, dat in zeventien bases leger, vloot en luchtvloot der Ver. Staten blijven gestationneerd. De premier van Japan zei dat die toestand niet altyd kon duren en dat het land zyn eigen strijdkrachten moest hebben. Hij, Truman en Ridgway spraken over de noodzaak een front te vormen tegen het communisme. Nauwelijks was dat alles achter de rug, of de eerste Mei brak aan. Drie of vierhonderd duizend mensen Tokio heeft acht millioen inwoners begaven zich naar het Meidzji-park om er te demonstreren onder socia listische en vakbondleiding, en de morgen leek idyllisch. Toen bestormden communisten het podium om een amerikaans vakbond leider het woord te ontnemen. De onrust en hot gedrang werden nu zo groot, dat de meeting werd opgehe ven en dat stoeten werden gevormd, om huiswaarts te keren. Een van die ryen begaf zich naar het plein voor het keizerlijk paleis, en toen de deelnemers, die anti- amerikaanse leuzen uitschreeuwden, daar werden verdreven door de politie, trok zy langs de boulevard waar het hoofdkwartier van MacArthur is ge vestigd en daar werden twaalf auto's in brand gestoken. Het is echter onjuist te veronder stellen, dat de massa als zodanig anti amerikaans was. Er werden geen tien vreemdelingen gemolesteerd. De actie was gericht tegen herbewape ning, tegen de te lage lonen en vooral tegen het wetsontwerp, dat bedoelt de actie van vakbonden en partyen onder strerge regeringscontrole te plaatsen. Tegen de amerikaanse bases is misschien iedere Japanner, tegen de Amerikanen als zodanig hebben alleen de communisten (wier aanhang men thans op niet meer dan 8 pet. schat) en de nationalistische rechter zijde, die veel sterker is, een vete. Deze rechterzijde is door MacArthur na 1945 tydelyk uit het zadel gelicht, zy heert zich geleidelijk hersteld als bondgenoot tegen het communisme tenslotte door de Amerikanen weer aanvaard en nu viert zy haar terugkeer door de democratie aan banden te leggen. Die democratie was geen traditie en dus uiterst zwak. De massa demonstreerde meer tegen vermindering van sociale rech ten, dan tegen de Amerikanen. Deze zullen nog last genoeg krijgen met degenen, die zich voordoen als hun bondgenoten de nationalisten, mili tairen en leiders van de weer ge vormde tru8ten. EUROPA De landen van de atlantische raad hebben op voorstel van Ver. Staten besloten, Ridgway, nu commandant in het Verre Oosten, te aanvaarden, als chef in Europa. Evenals de vorige keer vroegen ?.y Truman, een opvol ger aan te wyzen, en die gaf de voorkeur aan Ridgway, omdat hy grote ervaring ce velde heeft. Eisen hower had evenals West-Europa liever zyn stafchef zien aanwijzen, Gruenther, maar die heeft geen rang, die Truman hoog genoeg vond en geen gevechtservaring, al is hy een zeer kundig man. In de Britse Economist is vry vin nig uiteengezet, wat de Europese diplomaten niet konden zeggen dat Ridgway op de Russen zal werken als een rode lap op een stier, wat Eisenhower en Gruenther, oude bond genoten, niet betrokken by de strijd in Korea, niet deden. De Britse krant had liever een man in de schaduw gehad, terwyl dan de Europeanen Montgomery en Juin meer op de voorgrond zouden zyn getreden. Eisenhower zelf heeft steeds meer kansen, te worden gekozen als repu blikeins candidaat. By de voorver kiezingen bleek hy grote aantrek kingskracht te hebben op de kiezers en al zou de republikeinse partij leiding de voorkeur geven aan Taft, die zy meer in de hand heeft, deze laatste heeft minder kansen, stemmen te verzamelen. De vraag is nu, wat de democraten er tegenover stellen. Zy hebben geen enkele aantrekkelijke candidaat, maar wel een grote aanhang onder arbeiders en middenstandera en negers. Amerika Men weet, dat Truman, om een staking te voorkomen in de staal industrie, deze heeft doen overnemen door de staat en dat hij de gevraagde loonsverhoging gedeeltelijk opgrond van adviezen van bemiddelaars wil doen inwilligen. De eigenaars gingen in beroep, de federale rechter stelde hen in het gelijk, maar in hoger beroep won Truman het weer. Tydelyk althans, totdat het hoogste gerechtshof uit spraak heeft gedaan. Een staking werd opgeheven, toen de regering het beheer weer overnam. Truman's party krijgt daardoor popu lariteit by de vakbonden, en men moet ook overigens de aanhang van de Democraten niet onderschatten. Wordt Eisenhower die nu een voorsprong heeft op Taft - republi keins candidaat, dan is hy nog geen president, al is zyn kans groot, het te worden. Duitsland De moeilijkheden voor Adenauer zyn wel groot gebleken. Een deel van zyn eigen party, de liberalen en de Duitse party - alle leden van zijn regering zyn het oneens met de voorwaarden voor de vrede van het Westen. Daarby komt, dat de roep om eenheid steeds luider wordt. De Duitse socialisten hebben nu die van Engeland en Frankrijk overtuigd, dat het goed zou zyn, eerst een con ferentie van de grote Vier te doen houden om te zien, of die wat op levert ten bate van de eenheid van Duitsland. Wel pogen de Amerikanen haast te maken, omdat een ongeduldig Con gres de gelden voor Europa nog meer zou kunnen besnoeien, als het Euro pese leger enz. niet spoedig gereed is, maar de kans op nieuwe vertra ging is niet gering. De meerderheid in de Duitse Bonds dag eist geringere financiële lasten te dragen voor de geallieerde soldaten op Duitse bodem en vrijlating der laatste oorlogsmisdadigers. By de eerste wisseling der orgel busjes is gebleken, dat sommige wel voelden voor een gift ineens. Welnu die gelegenheid zal u binnenkort go- boden worden. Diverse personen zullen worden be zocht met de bedoeling daar eon orgelpijpje of orgelpijp te verkopen. De bedragen van de diverse pijpjes en py'pen moeten nog worden bepaald. Door deze actie hoopt het Orgelfonds comité fiinke bedragen te kunnen incasseren. Overweegt nu reeds of deze actie ook iets voor u is. Intussen gaat de busjes spaaractie on-onderbroken door. Vervolg van de verantwoording Vorig saldo f 1435,37 Orgelbusjes, Gasstraat, Heuvelstraat en Lull. f 59,10 Kaartclub de Toepers f 11,50 Offerblokken maand April f 13,so Totaal f 1519,95 Bouwt mee aan Uw Orgel Giro nummer 576604 Vorige week Vrydag hield de poli tierechter zyn gebruikelijke veertien daagse rechtszitting in Venray. Zoals gewoonlijk was het aantal ver baliseerde dronkenlui weer ver in de meerderheid. Met deze liefhebbers van het al te beste bier wordt echter korte metten gemaakt. Komt men voor de eerste maal op 't matje, dan krygt men een geldboete, by 'n tweede gelegenheid echter volgt onherroepelijk gevangenisstraf. Zo waren er ditmaal uit Horst, Well, Afterden en Venlo die dronken op een ry'wiel een gevaar vormden voor zich zelf en voor anderen. Allen werden met gelijke maat gemeten en veroordeeld tot f 25 boete, te vervan gen door 10 dagen hechtenis. Uit Maasbree was er eentje die binnen 'n half jaar voor de tweode maal „onbekwaam" op 'n'ry'wiel zat. Ondanks zijn belofte van beterschap was de rechter niet van zyn principe af te brengen en werd hij tot 7 dagen gevangenistraf veroordeeld. Wel kon de rechter er. mee accoord gaan dat verdachte tijdens de Augustus vacan- tie zyn straf zou gaan uitzitten. In Horst was or dan ook nog een drinkebroertje die wegens openbare dronkenschap door de politie werd opgebracht. In plaats van rustig mee te gaan en op de kazerne zyn roes uit te slapen, verzette hy ziuh hard nekkig tegen de dienaren der gerech tigheid. Dat kostte hem nu f 25 boete of 10 dagen hechtenis In Oirlo slaagde een klein oplichter- tje erin om via een handelaar 1650 kg. stro te kopen zonder te betalen. De handelaar is daar nu de dupe van, reden waarom hy er de politierechter bij haalde. De koper werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, onder de verplichting dat het stro alsnog wordt betaald. Een schreiende verdachte vormde een droevig beeld van een familie vete. Zy had haar zuster in het publiek beschuldigd van huwelijksontrouw en van iets wat vroeger gebeurd was, maar allang vergeten en vergeven moest zyn. Dat haar zuster zich zulke kwaadsprekerij niet liet aanleunen, bewees de aanwezigheid van verdachte Ondanks haar tranen en een boete van f 15 of 10 dagen hechtenis verklaarde zij een tegenproces aan te gaan, om dat haar zuster, haar (verdachte's) man had beledigd en een slag in het gelaat had gegeven. Ruzie makende buren, die elkaar beledigden met vuile praat was het volgende geval waaiover recht werd gesproken. De verdachte ontkende ten stelligste enig beledigend woord ge zegd te hebben. Het slachtoffer, ver gezeld van een getuige, verklaarde echter onder ede, dat zulks wel het geval was en ratelden op verzoek van de rechter een heel rijtje scheldwoor den op, welke verdachte gebruikt zou hebben. Resultaat f 20 boete of 10 dagen hechtenis. I11 Bergen was in de hitte van de politieke stryd kwaad gesproken over de wethouder der gemeente. Ook hier ontkende verdachte beslist, terwyl hy' zelfs overwoog de getuige wegens meineed te laten dagvaarden. De Politierechter nam het echter niet zo erg en herstelde liever de vrede tussen de wothouder en de raadsleden met een kleine boete van f 5 of 2 dagen hechtenis. Twee personen, een uit Wychen en een uit Mook, kwamen in Bergen hout sprokkelen. Dat zy daarbij boerengeriefhout in de vorm van 34 eiken palen meenamen, kon niet door de beugel. Dat kost hen nu ieder f 30.boete of 15 dagen hechtenis. Reeds maanden lang wordt er geprocedeerd tegen een Russische vrouw, gehuwd met een Nederlander. Bij haar in de buurt wonen Duitse vrouwen dieook gehuwd zyn met Nederlanders. Deze Duitse vrouwen kunnen haar neus niet buiten de deur steken of de Russin (die verder geen Nederlands kent) begint te schelden dat horen en zien vergaat. Dat deze woorden in geen enkel

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1