deGruyter geurigheid! De eerste klap is een daalder waard Wat de Hongaren te lijden hebben 'sende Rabarber-lekkernijen Uit de geschiedenis van Venray en omgeving Uit „Peel en Maas" de koffie - en theezaak waarom BEL BIJ BRAND 392 dag van zyn heengaan een jonge ftriester naar het altaar mocht ge- eiden. Hy wees op het grote belang, dat de wereld heeft by g09de en ijverige priesters en hy sprak de hoop uit, dat God h9t priesterloven van de neomist rijk zou zegenen. Vervolgens begon in de nieuwe kerk de plechtige H. Mis, waarby de jonge priester werd geassisteerd door Pater P. de Ponti als presbyter assistens en de Paters Janssen en Op 't Veld als diaken en subdiaken. Pater Janssen hield de feestpredi- catio, waarin hy ook wees op de grote macht en waardigheid van 't priester schap. Het kerkkoor verzorgde de feostelyke gezangen op uitnemende wijze. Na de H. Mis sprak de jonge pries ter aan de ingang van de kerk een kort dankwoord jegens allen, die hem hebben geholpen dit grote ideaal te bereiken. Hy dankte verder allen, die deze dag voor hem zo onvergetelijk hebben gemaakt. Teruggeleid naar de Molenhoek, werd hij daar toegesproken namens de buurt en werden hem verschillende cadeaux aangeboden. De daarop volgende receptie duurde zeer lang, daar van alle kanten men sen gekomen waren om de pas ge wijde priester te komen gelukwensen. Een schat van bloemen en cadeaux getuigden van het grote medeleven. In de avond brachten de Oirlose fanfare en het Gemengd zangkoor nog een serenade, waarbij de heer Claes- sens namens de Oirlose verenigingen gelukwensen aanbood. Tot laat in de avond waren veel bezookers op de been om de feestelijke verlichting te bewonderen. Onder deze titel geeft de bekende architect A. Ingwerscn in Elseviers Weekblad de volgende waarschuwing Vóór alles moet ik nu duidelijk maken wat een uitbreidingsplan is, omdat velen er mede te doen kunnen krijgen. Er zyn reeds talrijke mensen gedupeerd en velen hebben grote schade geleden, omdat ze niet wisten welke procedure er by het vaststollen van oen uitbreidingsplan gevolgd moest worden. Vele klachten zyn er. De een had een stuk grond en meende dat te mogen bebouwen, maar vernam plot seling, dat het uitbreidingsplan dit niet toestaat. Een ander heeft een winkolpand en daarin een bloeiende zaak, maar verneemt tot zijn schrik dat zijn pand te zijner tyd zal worden afgebroken, want volgens het uitbreidingsp'an komt op die plaats een plein en hy wist er niets van. Weer een ander kocht een stuk grond met het voornemen daar een huis op te bouwen, maar toen by de vergunning er voor aanvroeg kreeg hij ten antwoord „Hebt ge, voor ge deze grond kocht, wel eerst hot uit breidingsplan bekeken, want daarop had ge kunnen zien, dat er een weg geprojecteerd is over dit terrein Zo gaat het door, altijd dezelfde misère, maar steeds in een andere vorm. Daarom is het zo nuttig om eens te vertellen wat ge weten moet, vooral als ge enig vast goed bezit of kopen wilt in welke gemeente dan ook. Want de wetgever zegt wel „Ieder burger wordt geacht do wet te kennen", maar dat is theorie. Van de honderd burgers weten er goen vijf wat een uitbreidingsplan beoogt en wat men moet doen wan neer in een gemeente zulk een plan in behandeling komt. Elke gemeente is wettelijk verplicht om zulk een plan te maken en er is niemand die do toestand terug zou willen hebben, zoals die was, voordat de wetgever ingreep. Vroeger ging men als men wilde bouwen, naar de directeur van Publieko Werken. Deze heer haalde dan een kaart voor de dag met de bestaande be bouwing erop geschetst, en tekende dan met zyn potlood een lijntje aan een reeds bestaande straat en daar kondt ge dan gaan bouwen. Zó zinneloos en ondoordacht en met niets rekening houdend ontston den die verschrikkelijke stadswijken waar we thans van gruwen. Dit kan nu niet meer, want er wordt een groot plan vastgesteld waarin met alle factoren rekening is gehouden die bij het bouwen van een stad of dorp kunnen voorkomen. En wel voor een tijdperk van tien jaar. Dit is natuurlijk prachtig en er kan iets groots gebeuren. Maar nu komt tevens de moeilijkheid. Want het uit breidingsplan houdt allereerst reke ning met het algemeen belang en daardoor komt het particulier belang weieens in verdrukking. Dat is niet mooi. Maar de wetgever heeft hier reke ning mee gehouden en verordend dat zo'n plan - eer het in de gemeente raad komt een maand lang ter visie moet liggen, opdat burgers, die er belang by hebben, het kunnen zien en als het hun schade berokkent kunnen protesteren. Worden er klachten ingebracht, dan krijgt de Raad die te horen en kan naar billikheid oordelen of ze juist zyn. Wordt ten slotte het plan aange nomen door de Raad, dan moet het daarna weer veertien dagen ter visie worden gelegd, opdat een ieder zien kan wat nu het vastgestelde plan beoogt. Heeft men nu nog bezwaren, dan is er nog beroep op Gedeputeerde Staten. Maar dat beroep moet binnen zes weken ingediend zyn, anders is er geen beroep meer op dit College mogelyk. Doch wat ik daar een ellende van gezien heb is hier niet te beschrijven. Want: niets van deze dingen wetend, liet men de tyd van protest voorbij paan en was de hele zaak verloren. Ten minste wat Gedeputeerde Staten betreft. Maar de wetgever, kennend 's mensen traagheid en onkunde, heeft nog een weg opengelaten waarover men kan gaan. Want er is tenslotte nog een beroep op de Kroon mogelyk. Ik kan er U niet gonoeg van door dringen, dat ge niet moet wachten om tot dit laatste od uiterste middel uw toevlucht te nemen, want dat valt niet mee. Waar de zaak zó ligt, daar voelt ge hoe moeilyk het is om dan nog ver andering in de plannen aangebracht te krijgen. De raad aan al deze vra gers en klagers is dan ookwanneer ge vast goed hebt in een gemeente - 't zij een huis of grond - enge leest in de kranten, dat er een uitbreidings plan gemaakt is, wees er dan als de kippen by om te zien of er ook iets met uw bezit gebeuren gaat. En neem dan een vakman mee, want gyzelf kunt uit zo'n ingewik kelde kaart niet wijs worden. Hebt ge dit vergeten te doen, ver waarloos dan de zes weken niet die u recht geven om by Gedeputeerde Staten in beroep te gaan. En is ook dit u ontgaan, wendt u dan met oen uitvoerig schrijven opgemaakt door een deskundig man tot de Kroon. Hendriks Voogd van a kinderen van Winand Hendriks en Johanna Evers was in i860 Willem Evers, wonende te Wanssum. Die kinderen, óók te Wans- sum woonachtig waren: t. Johanna, zonder beroep; 2. Gerard, akkerman; 3. Elisabeth, die gehuwd was met de brouwer Gerard Cremers. Een andere Elisabeth Hendriks was gehuwd geweest met een Herman Cremers, óver wier drie minderjarige kinderen de genoemde Willem Evers toeziend voogd was. Deze drie kinderen waren Geer- truida, Anna, Maria en Lambert Evers, alle drie zonder beroep wonende te Merselo. Elisabeth Hendriks huwde voor een tweede maal met Hendrik Rongen, akkerman te Merselo. yan den Hoogen Anna Maria van den Hoogen werd geboren te Ottersum; zy trad in liet huwelijk met Petrus Arts en overleed o October 1032 in het Sint Josephs- ziekenhuis te Venlo. Z\j werd begraven in Ysselsteyn. In 't Groenewolt Henriette In 't Groenewolt was ge boren to December 1856 te Venray, trad in het huwelijk met Henricus Poels en overleed 21 Juli 1939. Jans Anna Maria Jans werd geboren te Overloon, 10 April 1842, zy trad in het huwelijk met Jan Wilms en over leed te Lull-Venray 11 October iom. Petronella Jans werd geboren 15 Januari 1828 te Mersolo, zy trad in het huwelijk met Gerardus Wismans en overleed i December 1873. Zy liet zeven kleine kinderen achter. Janssen Anna Gortruida Janssen, werd ge boren 4 Maart 1856 te Venray, huwde Thomas Michels en overleed 17 Oc tober 1923. van 27 April 1889 Op de veemarkt van 24 April waren aangevoerd 170 stuks hoornvee en 200 biggen. Het aantal lotelingen bedroeg voor Venray 52—15, Meerlo u 4, Wanssum 154. van 26 April 1890 Op 27 April zou Mgr. Dr. Hoef nagels een plechtige hoogmis opdragen inde parochiokerk voor de parochianen van Venray. van 26 April 1902 Plannen bestonden een aanleg plaats voor boten en schepen te maken in Maashees. Actie werd gevoerd voor een grint weg Overloon—Venray. Op 21 April maakten 7 leerlingen van de Normaalschool in Maastricht examen voor onderwijzer. Alleen de heer Willem Verheyen van Oostrum slaagde. In de nacht van 22 op 23 April werden ergerlijke baldadigheden ge pleegd aan de windmolen van de heer Jac. Gitzels. Tot onderwijzer te Merselo werd benoemd de heer Reintjes van Veerzen, Broeder Vissers uit Blitterswijck, missionaris in Japan, nam tot ver edeling van de veestapel in zijn missiegebied, drie koeien en een stier mede. Knechting op allerlei gebied Hierbij drukken wij een relaas t van een Hongaarse priester, die door Hongarye's „ijzeren gordyn" kon ontkomen en dat een schrij nende schildering bevat van het lijden, hetwelk zyn landgenoten onder het communistische dwang- bewind te dragen hebben, alsmede van de pijnlijke teleurstellingen door hem ondervonden, toen hy moest constateren van welk een hopeloze oppervlakkigheid mensen van het „beschaafde Westen" by het kennisnemen van zyn droevige bevindingen blijk gaven. Aan een schrijven van een Hon gaars priester, die uit de hol van Hongarije wist te ontsnappen en in Graz (Oostenrijk) belandde, is het vol gende ontleend Ziehier do rauwe werkelijkheid, schrijft hij. Drie dagen lang zwierf ik ik in Graz rond, zonder dat ik iemand trof, die ware belangstelling toonde voor het lot van myn volk. Ik ging een kapperszaak binnen. De patroon begon het volgende gesprek „U bent zeker een vluchteling Be deesd, alsof men my op iets heel ergs betrapt had, zei ik „ja", want ieder een in de zaak keek mij wantrouwend aan. „Nog nieuws uit Hongarije vroeg de kapper onverschillig. Op die vraag vertelde ik alles, wat ik in Hongarije aan onderdrukking aanschouwd had. Ik vertelde hoe men daar een grote opluchting ondervindt, wanneer de jeep van de geheime communistische politie zyn woning voorby rydt, in plaats van er voor stil te houden. Hoe men in het ene dorp de boeren van hun laatste meubelstukken, in het. andere van hun laatste vee be rooft by wyze van belasting! Hoe het Kerstfeest ontluisterd is tot een werelds „feest van het licht". Hoe de politie de geheime opdracht gekregen heeft, geestelijken'en boeren aan te brengen, naar eigen goed dunken. Of de daartoe aangevoerde redenen op waaiheid berusten, kan hen onverschillig laten. Een boer b.v., die, naar het oordeel van de politie, te lang voor de kerk blyft praten, kan reeds verdacht worden, evengoed als iemand die een politieagent aankijkt op een wyze, die de agent als spottend kwalificeert. Dan vertelde ik nog van de depor taties. De woorden vlogen van myn lippen, omdat alles nog vers in myn geheugen lag en myn gemoed over- kropt was. „Tjonge, wat een beroerde boel", reageerde de kapper en ging kalm verder met knippen. De overige aan wezigen reageerden in 't geheel niet. „En laat men de kappers vry wer ken?" vroeg de coiffeur. „Ja, in de kapper kolchoze", antwoordde ik. Ver bazing! Ik legde hem uit, wat dit Russische „snufje" isniet alleen de boeren worden gedwongen tot een dergelijke „organisatie" toe te treden, maai ook arbeiders, die een ander handwerk verrichten. Alles is er aan dwangbepalingen gebonden. „Wat een beroerde toestand", zei de kapper, maar nu met heel veel meer nadruk, en ik verliet zyn zaak om ergons een glas bier te gaan'drin- ken. Ook daar kon ik niet lang myn incognito bewaren. Weer hetzelfde gesprek. Weer: „wat een beroerde Ik kon niet verzwijgen, dat er in Hongarije geen café's als particuliere ondernemingen meer bestaan, doch alleen maar aan allerlei dwangbe palingen onderworpen café bedryfs schappen. „Beroerd" en nog eens „beroerd". Dit woord hoor ik in alle talenin 't Engels, Frans, Hollands, Spaans Italiaans - maar verder niets. Ja, 't is waarmen beklaagt myn arm vaderland en de slachtoffers, die er vielen, nog zullen vallen, maar verder gebeurt er niemendal. In het Westen, zo constateerde ik, leven de mensen in grote vrijheid, maar zij maken er geen gebruik van ten goede. Veel geschetter tegen het commu nisme. Maar wat doet men om de grote massa by de verschillende vol ken warm te maken voor een grote politieke beweging tegen het com munisme Wanneer in Hongarije iemand zou zeggen, dat hij b.v. de „New York Times" wel eens zou willen lezen; of zo brutaal zou zyn om te beweren, dat hy de een of andere belasting te hoog vindt; of zou verklaren, dat by op zijn stukje land liever maïs dan de voorgeschreven rapen zou zaaien, of toppunt van misdadigheid zou vertellen, dat hy een christelijke boerenpartij zou willen oprichten, dan zou men voorgoed afrekenen met deze „contra-revólutionnaire denkbeel den en strevingen." Het eerste wat opvalt, is de bijzondere geur van De Gruyter's Goudmerk-koffie. Een geur die de belofte van verkwikking en welbehagen inhoudt. Goudmerk-koffie brengt werkelijk de goede oude tijd terug! En bedenk vooral: door 1.0 korting kunt ook U zich de luxe van een topklasse koffie veroorloven. (Tien procent korting op koffie scheelt U stukken in de prijs, welke soort U ook kiest. GOUDMERK 250 gram 230 ct. ROODMERK 250 gram 204 ct. BLAUWMERK .TT 250 gram 196 ct. ORANJEMERK 250 gram 186 ct. COFFEÏNE-VRIJE KOFFIE pak 250 ct. dingen kunnen presteren dank zy 't ingenieuze Braille .Schrift en dank zy veel geduld practich onderricht van Broeders en Zusters Wy zouden gaarne zien dat ons werk groter bekendheid zal verwerven en dat velen deze demonstratie die niet alleen leerzaam is maar ook hoogst interessant, gaan bezoeken. De blinden zullen er dankbaar voor zyn. Het Tentoonstelingscommité heeft ons doen weten dat degenen die nog ontspanning zoeken naast 'n bezoek ook van de huisvlyttentoonstolling daar volop de gelegenheid toe krijgen in de vorm van allerlei attracties en doorlopende filmvoorstelling. De tentoonstelling is geopend Za terdag 16 uur, Zondag vanaf 11 30 uur en Maandag vanaf 14 uur. degene, die zich by U aandient als monsternemer van ons instituut, maar zich niet kan legitimeren, is hy niet in onze dienst. De monsternemers, bü ons werkzaam, werken in volledige samenwerking met de assistenten van de Rykslandbouwconsulenten en Rij kstu inbou wconsulenten Alleen op de analyseresultaten van het Bedryfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek (let goed op de juiste naam) geeft do Rykslandbouw- consulent (Rykstuinbouwconsulent) een advies inzake de bemesting; ons onderzoek is gebaseerd op een 25 a 30-jarige ervaring op vele duizenden proefvelden en by vele gewassen. Demonstratie van onderricht aan blinden. Een van de grootste rijkdommen van de mens is het licht van zyn ogen. Hoevelen moeten dit echter missen? Mensen die volledig blind zijn Blind zyn 1 Wat dat betekent Geen zon, geen bloem, geen mens dus ook niet zyn eigen kind te zien of man of vrouw of vader en moeder Wat voelen wy ons toch rijk als wy met 'n blinde in aanraking komen en wij voelen ons aanstonds geneigd om hem te beklagen omdat hij zoveel moet missen. En toch wil de blinde niet beklaagd worden Hy. wil dat hem 'n kans gegeven wordt in de maatschappij. Of dat mogelijk is? Op de Huisvlyttentoonstelling Za terdag, Zondag en Maandag 19, 20 en 21 April a.s. in 't parochiehuis „ONS HUIS" der St. Lambertusparochie te Blerick zal worden gedemonstreerd hoe blinden worden tot krachten die niet „iets" maar ONGELOOFLIJKE Evenals in 1950 en 1951 bestaat ook deze zomer weer de gelegenheid om grondmonsters tegen gereduceerd tarief te laten onderzoeken door het Bedryfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. Beide vorige jaren werd ruimschoots gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de grond voor een voordelig tarief te laten onderzoeken. De korting bedraagt 15 petterwijl de monsters gedurende de periode van 15 April tot 20 Juli kunnen worden ingezonden. Voor monsters, die volgens de datumstempel op bet beurtvaartadres, na 20 Juli zyn ver zonden, kan géén korting meer worden verleend. Op het vragenformulier moet ver meld worden: „Uitgesteld Onderzoek". De monsters zullen worden onder zocht op een tijdstip, dat het beste in de laboratoriumwerkzaamheden past. Dit betekent, dat het iets langer kan duren, voordat men de uitslag krygt, dan by normale monsters. Monster^ ingezonden tegen normaal tarief, zullen steeds voorrang hebben. Indien de monsters voor het verlaagde tarief bijtijds ingezonden worden, zullen de resultaten doorgaans toch binnen 3 a 4 weken verzonden worden. Maakt men gebruik van de gelegen heid tot uitgesteld onderzoek, dan wordt een dubbel voordeel bereikt. Het eigen laboratorium van de boeren, en dat is het Bedrijfs-laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, kan dan gedurende de slappe zomer maanden op een economisch verant woorde-basis werken en de inzender krijgt een belangrijke korting op de onderzoekskosten. Bedenk, dat de kosten voor grond onderzoek veelvoudig worden vergoed door de betere bedrijfsresultaten en overlegt met de Assistenten van de Voorlichtingsdienst, welke percelen U deze zomer zult laten onderzoeken. Let goed op, wie by U monsters komt nemen, daar hierbij veel ver warring heerst. De monsternemers van het Bedryfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek kunnen zich ten allen tyde legitimeren. Indien Ieder voorjaar opnieuw verwelko men wy de rabarber met vreugde; zy is immers een welkome afwisseling op al de kool, peen en uien van de winterJa, rabarbermoes kunnen we, evenals appelmoes en stoofpeertjes als groente eten, byv. by gehakt en jachtschotel, by capucijners of bruine bonen. Ook kan ze op het brood ge bruikt worden bij wyze van jam. Doordat wy ze met aardappelen of brood eten, wordt dan meteen de zure smaak wat verzacht. Als nagerecht kan alwie van een friszuur toetje houdt, de rabarber alleen met suiker vermengd gebrui ken. Voor degenen die de smaak liever wat zachter hebben, kunnen we door het moes ook yoghurt, een melkvla, paneermeel of beschuit- kruim roeren. Sommigen zullen er ook wel eens een eierdooier aan willen besteden en dan kan er meteen door middel van het eiwit 'n schuimige rabarbervla van worden bereid. Verzachting van de zure smaak bereiken we ook door iets gezuiverd kryt aan de stukjes rabarber toe te voegen of door ze op te zetten met zoveel water dat ze half onder staan. Het sap laten we dan na het koken uitlekken en gebruiken dit met wat suiker als een verfrissende drank óf, enigszins bijgebonden, voor pudding- saus. Hoe koken we rabarber? 1. Alleen het groene blad en het onderste bruine blaadje van de stelen afsnijden. 2. De stelen niet schillen het buitenste deel geelt immers vooral de mooie kleur aan het gerecht en wordt gemakkelijk gaar en zacht. 3. Als gereedschap gebruiken: een aluminium of goed geëmailleerde pan, een roestvrij metalen of een houten lepel, een gave garde en zeef vooral geen zinken gereedschap. 4. Om de smaak te verzachten en suiker te besparen kan men per kg. rabarber een afgestreken theelepel krijt toevoegen als de rabarber gaar is. 5. Zorgen dat de rabarber niet te lang met metaal in aanraking komt om sterke verkleuring tegen te gaan; dus na het koken niet in de pan laten en geen metalen lepels e.d. erin laten staan. zamelyke brengen I Overal in ons land doen de gemeen tebesturen een beroep op de gemeen schap harer burgers. Er moeten meer woningen komen en om dit mogelijk te maken, worden er leningen uitge schreven. Deze leningen moeten voltekend worden door middel van spaargelden, waarover de burger beschikt. Is het nu zo'n rare vraag als men wil weten, of het redelijk is, dat iemand zijn spaarpenningen, met veel moeite by elkaar gebracht, offert, opdat iemand een woning zal kunnen krygen Zijn er in ons land niet duizenden mensen, die hun spaarpenningen al jarenlang onder brengen by een wo ningbouwvereniging of spaarkas en die nog steeds niet in het bezit zyn van een eigen woning Zou 't daarom niet eerder toe te juichen zyn, indien de particuliere bouwers weer aan 't werk gingen en wanneer tal -van de bouwkosten opdrijvende overheidsbemoeiingen werden afgeschaft Het is toch een normale plicht, dat eenieder zelf zoveel mogelijk voorziet in zyn eigen nood; het getuigt van gebrek aan realiteitszin, indien men aan de burger de eis stelt, dat hy 'zichzelfs iets zal ont zeggen, om het aan een ander te geven Liedjes, die men niet vergeet I De Duitser van tegenwoordig schijnt in weerwil van alles wat er gebeurd is, nog altijd te hechten aan bepaalde liedjes, die ons aan 't Hitlertydperk doen herinneren. Het bericht uit „Le Populaire" wees daar al op, maar deze neiging maakt zich ook elders kenbaar. In een andere plaats in West Duitsland vond namely k ongeveer in dezelfde tyd 'n schuttersfeest plaats, waarvoor de deelnemers in speciale costuums verschenen. Onnodig te zeggen, dat ook de nieuwe nationaal socialistische partyen en partijtjes, die zich tegenwoordig„Dationalistisch" noemen, present waren. Toen de stemming haar hoogtepunt eenmaal bereikt had, kwamen de liederen los. Uit volle borst werdo.a. een lied meegezongen, dat het orkest met geestdrift speelde: „Wy zullen de Fransen weer met glorie ver slaan" („Siegreich wollen wir Frank- reich schlagen") En dat gebeurt heden ten dage, terwijl het Westatlantische opper bevel er naar streeft, nog in dit jaar Duitse en Franse soldaten voor ge oefeningen bijeen te

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6