PALMZONDAG Ons Patronaat Noodgebieden in de Kamers WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Christus waarschuwt eerlijk te zijn Tocht langs het front van 1944 De Politierechter vonniste BUITENLAND ORGELHOEKJE BEL BIJ BRAND 39 2 ZATERDAG 5 APRIL 1952 No 14 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG TEXTIEL Prfs is goed en goedkoop PEEL EN MAAS Ondervindt 't Pifls Kleding wint 't DRtJK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 PRIjlRp^R KWARTAALC'f lP2Slmi3uü(BONNEMENTS Buiten Venray f 1.45 Wij mogen Christus niet van sarcasme verdenken. Was dit wel mogelijk, dan zouden wij de koninklijke intocht van Christus in Jerusalem kunnen zien als een van de meest sarcastische gebeur tenissen uit de geschiedenis der mensheid. Christus, de mensgeworden God, wist maar al te goed, dat nog voor de week vol zou zijn, het Joodse volk Zijn bloed over zich zou afroepen, de moordenaar Barrabas boven Hem zal ver kiezen en Pilatus zou bestormen met de eis van Zijn kruisiging. Maar toch liet Christus Zich de Zondag voor Zijn marteldood door ditzelfde Joodse volk als Koning binnenhalen in Jerusalem met alle eerbetoon, dat het volk voorbehoudt aan koningen, die het sympathiek vindt. Maar Hij, Die de mensen door en door kende, wist dat hun hul de niet zozeer Hem gold als wel henzelf. Zij zagen immers in Christus meer de man, die hun nationalistische aspiraties zou ver wezenlijken en hun land van de gehate Romeinen zou bevrijden. Daarom juichten zij in werkelijk heid meer zichzelftoe dan Christus en zouden zij enkele dagen later als hun verwachtingen niet vervuld worden in hun teleur stelling nog luider roepen om Zijn dood. Het is dan ook kenmerkend dat Christus juist op dat ogenblik, als Hij de stad nadert, weent over Jerusalem, omdat het de tijd zijner ontferming niet heeft ge kend. Uiterlijk immers waren de Joden vol enthousiasme over Christus, maat in hun hart waren zij ver van Hem en waren zij alleen .ingenomen met zichzelf. Waarom wil Christus zich dan toch als koning laten huldigen Hij had toch de intocht in Jeru salem niet nodig om Zijn koning schap te bewijzen. Dat zal Hij wel doen voor Pilatus, de ver tegenwoordiger van het hoogste wereldlijke gezag in Jeruzalem en nog wel op het ogenblik van Zijn schijnbaar grootste neder laag. „Koning ben Ik Daartoe ben Ik geboren en daartoe in de wereld gekomen, juist om te ge- Onder deze titel verscheen in het katholieke weekblad de Linie, vorige week een groot verhaal van bijna een pagina, waarin de schrijver Jacob Ever, van zijn bezoek vertelt aan de oude frontsectoren in Noord Limburg en Oost-Brabant. Hierin staat over Yenray o.a. het volgende „Dan gaan we verder en komen in Venray, waar ons twee verras singen wachten, een goede en een slechte. De slechte in de vorm van een kerk van een twintig jaar ge leden, die er uitziet als een dure veilingshal, waarin elk architec tonisch detail te vierkant en te dik is; de goede wacht ons in de oude, laatgotische kerk, die net hersteld is van de ravage, welke de door de terugtrekkende Duitsers opgeblazen toren aanrichtte. Het is bekend hoe uit ryke Venrayse kerk in de vorige eeuw verschillende kostbare kunst werken door onwetende pastoors verkwanseld zijn en de verwoesting in 1944 deed opnieuw veel verloren gaan. Maar ook de neogotieke knoei boel verdween van de muren en het is zonder meer een feest om nu in de prachtige hoge hallenkerk binnen te komen, welks architec tonische schoonheid door de kers verse witkalk stralend uitkomt en verlevendigd wordt door de nog altijd verbazingwekkende rijkdom aan oude houten beelden, die als kleurige bloemen tegen al het wit afsteken". Dit is alles. Over alles wat zich hier sinds 1944 heeft afgespeeld verder geen woord. De ontzaggelijke moeilijkheden van tuigen voor de waarheid". Maar dan voegt Hij er ogenblikkelijk aan toe: „dat Zijn Rijk niet van deze wereld is." Op Palmzondag wilde Christus niet zijn macht manifesteren, doch de droeve werkelijkheid, dat mensen, die Zondags Hosan na roepen, Vrijdags Kruisig Hem zullen kunnen roepen, indien zij niet de diepste beweegredenen nagaan in hun eigen hart, Christus staat voor die massa en vraagt aan ieder van de per sonen, waaruit die massa is sa mengesteld, toch zichzelf te zijn eerlijk te zijn en zich niet als een gevaarlijke speelbal te laten gebruiken in de handen van hen, die geroepen zijn of zich aanma tigen het volk te leiden. Onder deze mensen moeten er velen zijn geweest, die geen persoonlijke overtuiging hadden, of, wat nog erger is, die hun meest persoonlijke overtuiging verloochenden om de voordelen te incasseren, verbonden aan het volgen van hen, die de macht en daarmee de schoonste belof ten bezitten. Schrijnender tegenstelling en tragischer wisselvalligheid in de volksmassa dan die van Palm zondag en die van Goede Vrijdag en Pasen is er in de geschiedenis van de mensheid moeilijk te vinden. Zullen wij dit gebeuren als een waarschuwing zien Zullen wij de moed hebben om geen Hosanna te roepen op Palmzondag, als wij op Goede Vrijdag toch ook het „Kruisig Hem'' zullen meeschreeuwen of om op Goede Vrijdag te zwijgen als ons juichen op Palmzondag gemeend en oprecht was 7 Op Palmzondag stelt Christus ons de vraag: „Kunt en durft gij eerlijk te zijn 7" Laten wij niet te gauw met ,,ja" antwoorden. Denken wij aan Petrus, die bezwoer Christus pooit te ver laten en die Hem in diezelfde nacht tot driemaal toe ver loochende. Geven wij liever geen ant woord, doch bekennen wij rouw moedig onze zwakheden en be loven wij oprecht eerlijk te zijn in alles. onze plaats, van dit gehele gebied, loopt de schry ver voorby, zoals zovelen dat voorby gelopen zyn en nog dage lyks doen. Wat kankeren op nieuw bouw van boerderijen en daarmede is de kous af. Dat dit hele gebied officieel zelfs al tot noodgebied is verklaard, dat nu na acht jaren nog steeds de her opbouw niet klaar is, dat nog steeds de aalmoezen van de oorlogsschade regeling niet in orde is, daarover geen woord. Dat er met man en macht gebouwd en gewerkt is, geploeterd en gesloofd, dat hier inderdaad fouten gemaakt zijn, maar ook zo ontzaggolyk veel goeds gebeurd is, daarvan ziet en hoort men niets. Wie slechts naar de herbouw van openbare gebouwen kykt, ziet zo wei nig en kan zich zo moeilijk voorstel l'en hoe de doodgewone kleine man, het eerste en grootste slachtoffer van de frontlinie, na acht jaren nog bouwt en werkt, ondanks de grote moeilijk heden, die hem ook nu telkens weer opnieuw in de weg worden gelegd. De ondertitel van dit artikel is: „Opbouw in bescheiden welvaart". Het laat zien, dat de schrijver op zyn tocht langs de frontlinie verkeerd gekeken heeft. Hoe het er met de welvaart uitziet, weten het beste zydie Noord Limburg en Oost-Brabant tot noodgebied ver klaarden; die gebouwd en herbouwd hebben; die 8 jaren na de fronttyd nog steeds niet hun schade ook maar enigszins vergoed kregen. Zijn tocht langs het front heeft hem weinig geleerd. Wat zyn opmerking over de paters kerk verder betreft, het boek 300 Jaren Minderbroeders geeft andere uit latingen over deze kerk, die door ar chitecten en door deskundigen hoog wordt gewaardeerd. Hier zullen we echter maar over zwijgen, om niet voor chauvinist gehouden te worden. In de Tweede Kamer zyn de nood gebieden deze week meermalen onder werp van gesprek geweest. Ook de heer Maenen heeft verschil lende op- en aanmerkingen gemaakt o a., dac hy meende, dat het Zuiden stiefmoederlijk is bedeeld by de toe wijzing der gelden. In het bijzonder vestigde hy de aandacht van de regering op 't Maa? kantgebied, de streek van de gemeente Oss, welke grote behoefte he^ft aan verbindingswegen naar liet Westen en het Zuiden. Deze ontwikkelingen is van groot belang voor de ontwik keling van het Peelland in Brabant en Limburg. Ten aanzien van de voorzieningen van het vervoer te water vroeg Maenen waarom in het ontwikkelingsplan voor N.O. Brabant werd afgezien van een loskraan voor de outillering van het industrieterrein te Cuyk en voor het gebied Noord Limburg van het opnemen van een rijkssubsidie voor de verbetering van de aanwezige los en laadwal te Ayen, gemeente Bergen De betreffende wal te Bergen is notabene de enige natuurlijke loswal op de 27 km lange Maasoever van de gemeente Bergen. Verbetering van deze wal acht de afgevaardigde nood zakelijk zowel om industriële als landbouw-redenen. Aan de hand van werkloosheids cijfers toonde Maenen aan, dat be vordering van industrie-mogelijkheden in het gebied van Bergen geen weelde zou zyn. Verder acht hy de kwestie van de Maasoeververbindingen zeer urgent. Tussen Venlo en Grave, een traject van 67 kilometer, is geen enkele vaste oeververbinding. Bovendien zyn de veergelden extra zwaar. In het belang van de ontwikkeling in Noord-Limburg beveelt hy de af schaffing of verlaging van veergelden ten zeerste aan. Met betrekking tot vaste Maasovergangen merkte de re gering wel op, aldus besloot de heer Maenen zyn betoog, dat voorlopig met een brug te Gennep waarvoor de plannen zyn ontworpen genoegen zal moeten worden genomen, maar het is te voorzien, dat de bouw van een nieuwe brug meer Zuidwaarts, b.v. te Well, binnen afzienbare tyd noodzakelijk zal blijken. De Minister antwoordde, dat een commissie zal worden inge steld, op zo breed mogelijke basis, die plannen op zal stellen, die in het kader van de publieke werken kunnen worden uitgevoerd, wanneer een verdere industriële ontwikkeling dat nodig maakt, Hierdoor zullen ook andere tot heden niet-noodgebieden - geholpen worden. Tot het werk van deze commissie zal gaan behoren het vraagstuk van een weg, die door Jos. Maenen wordt gevraagd van Noord naar Zuid door By de aanvang van een nieuw „zittingsjaar" was er 'n nieuwe politie rechter, die in naam der Koningin, boeten uitdeelde voor de kleine dage lijkse zonden, die in deze contreien nog al eens bedreven worden. Een der grootste euvels is dan wel het dronken op de flets over 's Heren wegen laveren. Ook by deze zitting waren er weer velen, die het beste bier naar waarde hadden geschat, wat op zich niet zo heel erg is, maar die dan vervolgens de euvele moed hadden om een fiets, of nog erger, een bromfiets te bestijgen en gewoonlijk door hun rare capriolen in politie handen terecht kwamen, waardoor het uiteindelijke resultaat zich afspeelde in de Raadzaal van ons gemeentehuis, waar 'n strenge Officier van Justitie zich zelf nog al boos maakt op deze beste bier-gebruikers Dat ondervond o.a. J. uit Arcen, die 30 gulden hiervoor mag neertellen. Een zelfde straf kreeg S. uit Venlo, W. uit Bierick en P. uit Horst. Maar ook andere delicten vroegen en kregen een rechtvaardige straf. Zoals drie jongelingen uit Overloon, die ook wat diep in het glaasje ge keken hadden, een fiets meenamen en deze op een weiland eens danig onderhanden namen (die fiets natuur lijk). Een en ander was de oorzaak van een schaderekening van ongeveer f 80 welke zy nu moesten betalen. Bovendien kregen zij ieder nog een boete van f 20 om het af te leren. Een zekere H. uit Gruobenvorst is van beroep wegwerker en deze mensen schynen van het voorby rijdende publiek nogal wat last te hebben. Zo had ook een voorbijganger hem ver weten teveel naar andere vrouwen te kyken. Maar toen was by de weg werker de maat vol, er kwam politie aan te pas en hierdoor kreeg deze nogal arrogante voorbijganger f 10 boete, voor zyn loslippigheid. H. uit Horst kwam voor de 13e maal wegens dronkenschap voor. Hoe wel anders 13 het ongeluksgetal is, het gehele Peelgebied, ter ontwikke ling van de industriemogelykhedenin Noord-Limburg, Noord- Oost Noord- Brabant en het Maiskantgebied. De commissie zal dit doen in het kader van een planning voor de ge hele Lage Maaskant, de Brabantse en Limburgse Peel, het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Minister Wemmers echter wees er op, dat zo'n weg van enorme lengte zeer kostbaar zou worden en hy denkt daarby ook aan de wens van Gelder land, om een verbinding dwars door het Land van Maas en Waal tot stand te zien komen. Speciaal aan het adres van Maenen merkte prof. v.d. Brink op, dat een loskraan in Cuyk niet in de plannen is opgenomen, omdat dan belangrijk verder zou worden gegaan dan elders. Maar de minister zal toch aan dit détail punt zyn volle aandacht geven. Op het punt van de Maasovergangen kreeg Maenen van minister Wemmers een weinig bevredigend antwoordhet onderzoek naar de veergelden zal bespoedigd, maar voor algehele af schaffing ziet de bewindsman geen aanleiding. Voor een brug by Well geeft mr. Wemmers ook geen hoop: plannen hiertoe zullen niet in overweging worden genomen, éérst zal de ontwikkeling dienen te worden afge wacht. In het algemeen deelde prof. v.d. Brink nog mee, dat dit jaar 11 mil- lioen voor de ontwikkelingsplannen zullen worden besteed, waarbij nog komt het bedrag van 3 millioen extra, dat ter bestrijding van de werkloos heid is uitgetrokken. In de ontwikkelingsgebieden heb ben zich sinds het onderzoek na de indiening der plannen reeds 71 be drijven gevestigd, die tezamen werk gelegenheid bieden aan 3200 man. Schoolartsendienst In de Eerste Kamer heeft de heer Ruys de Beerenbrouck ernsiig gepleit voor een rijkssubsidie voor de School artsendienst in Limburg. Zoals bekend wordt in Limburg, in tegenstelling met elders, de Schoolartsendienst ge organiseerd door het Limburgse Groene Kruis. Reeds aan Weerc en Kerkrade is voor deze dienst subsidie gegeven en blijkens de rapporten kan men hier best over te vreden zyn. De heer Ruys vroeg dan de Minis ter ook over te gaan tot subsidiëring van de diensten in Venray en Hoens broek, waar men al lang met de voor bereidingen klaar is, maar slechts wacht op de Rykssteun. De Rijks- steun zal ongeveer f 7000 moeten bedragen. De heer Ruys kreeg ten antwoord dat de regering er geen bezwaar tegen had ook in Venray enHoensbroek de schoolartsendienst te subsidiëren. mocht deze beklaagde zich toch wel gelukkig pry'zen, want hy kreeg slechts f 30 boete en 1 maand voorwaardelijk met een proeftyd van 1 jaar, omdat hy zich had aangesloten by een Ariëns- beweging en nu al ettelijke maanden drank vrij was. Er zal echter binnen een jaar ook geen druppel meer mogen bij komen. De concurrentie is groot in deze dagen en zelfs onder de petroleum- handelaren is de geest van samen werking heden ten dage ver te zoeken. Dat men in de concurrentiestrijd niet ieder middel maar mag gebruiken ondervond S. uit Leunen, die tegen enkele mensen had verteld, dat zyn concurrent op de fles was en niet meer zou komen. Deze concurrent nam dat niet en dus moest S. nu f 10 betalen wegens laster. De jongeling uit Arcen, die, ofschoon hy hem helemaal met nodig had, toch maar een polshorloge gapte, was een zielig geval. Ook de politierechter was van mening, dat hy hier niet thuis hoorde en liet hem met een boete van f 25 vrij. De naam van de Russin, die reeds in verschillende zittingen haar zoet gevooisde taal liet horen, stond ook ditmaal op de rol, maar wegens ge brek aan een tolk, zal die een volgende koer wel weer aan de beurt komen. M. uit Ayen had een wachtmeester der Rijkspolitie minder vriendelijk be jegend en zag zich daarvoor beloond met een boete van f 25. D. uit Nymegen had koperdraaisel opgekocht en dat kostbare spul zou afkomstig zyn van diefstal. Aangezien echter eerst de diefstal bewezen moest worden kon D. moeilijk van heling beschuldigd worden en daarom werd hy dan ook vrijgesproken. S. uit Horst rydt al jarenlang auto, zonder ooit met politie of anderszins in aanraking te zyn gekomen. Op 2e Kerstdag echter had hy een rit naar Broekhuizen, en terwyl hy daar moest wachten, ging hy een café binnen. En zie, daar wordt op hardgrondige wyze het afscheid gevierd van een emigrant, die vroeger naast hem op school ge zeten had. Zes glazen bier werden op dat droeve feit genomen, wat tot ge volg had, dat toen de wagen terug reed, hy lustig van de ene kant naar Afrika Verleden woek traden de Fransen plotseling in T'unesie hard op. De Bey had tot die tyd geweigerd, de franse resident generaal in een besloten on derhoud te ontvaDgen. Deze resident, de Hauteclocque, eiste nu zulk een gesprek en naar verluidt, dreigden de Fransen met 't afzetten van de Bey. Gelukkig kwam het zover niet, want volgens het verdrag van iss 1 is de Bey nog altyd souverein, al heeft hij dan een deel van zyn rechten op de Fransen overgedragen. De Bey liet de resident toe in zyn paleis en hy onthoud tegelyk zyn ministers. Er zyn er zeven buitenlandse zaken, fl uanciën en militaire aangelegenheden ressorteren geheel onder de Fransen. Van die zeven kwamen er vier in het paleis. Een was er ziek en twee an deren vertoefden in Parys, omdat zy de klacht hadden ingediend by de Ver. Naties tegen het Franse bestuur. Dit zou zich van vrijwel alle macht heb ben meester gemaakt. (Deze twee zyn overhaast uit Parys gevlucht naar Kairo.) Toen nu het gezelschap compleet was, eiste de franse resident van de Bey, dat die zijn ministers zou ont slaan, wegens anti franse houding. De ministers weigerden heen te gaan, de Bey aarzelde, en na tet onderhoud liet de De Hauteclocdue de vier mi nisters arresteren. De oude Bey zwicht te toen. Hy ontsloeg zyn zoon als secretaris van zyn kabinet, benoemde een premier die met de Fransen wilde samen werken en die als minister van buitenlandse zaken... De Hauteclo- que benoemde. Natuurlijk erkennen de nationalisten die nieuwe regering niet en de onrust, stakingen enz. duurden voort ondanks de staat van beleg. De kwestie zal nu door Parkistan voor de Veiligheidsraad worden ge bracht. Tegelyk begoDnen er stakingen en demonstraties in Marokko, waar veertig jaar geleden het franse pro tectoraat werd in gesteld. De moeilijk heid is voor de Fransen, dat de Amerikaanse openbare mening kenne lyk voor de nationalisten is en dat zy' de verdragen van i88i en 1912 verouderd acht. De Bey van Tunis en de Sultan van Marokko eisen opheffing van het protectoraat, volkomen binnenlandse autonomie en een verdrag met Frank rijk voor defensie en economie. Amerikaanse invloed Er zijn nu in Marokko ruim 25.000 Amerikanen, in de handel, by de bouw van vyf vliegbases, in de vloot- basis van Port Lyautey en zy bezor gen de Fransen veel last, omdat zy zich beroepen op oude verdragen met de Sultan, om voorrechten op te eisen inzake in en uitvoer, berechting door hun eigen consuls in geval van vergrijpen, privileges inzake belastin gen en dergelijke. Daarby komt, dat het noordafri- kaanse nationalisme wordt gesteund door de Arabische Liga. Het aangrenzende Lybië is nu ook onafhankelijk (hoewei het veel ach terlijker is dan Tunesië en Marokko) en de financiële zwakheid van Frankryk heeft aan het prestige van Parys (ty'dens de duitse bezetting al gedaald) ook geen goed gedaan. De Fransen hebben in deze gebieden economisch ontzaglijk veel gedaan door wegenbouw, spoorwegen, mijnen en industrialisatie, onderwijs, enz. het gebied ontwikkeld. Maar juist daardoor hebben deze gebieden zoveel bewuste nationaliteit gekregen - grotendeels in Parys gevormd, wat de leiders betreft dat die nu meenen, zelf de landen te kunnen besturen. En inderdaad heeft Marianne zich te laat rekenschap gegeven van de veranderingen in de wereld. Wat Parijs nu aan Tunesië biedt (en wat het ook aan Marokko zal moeten geven) is zelfbestuur voor inheemse zaken door middel van een inheems parlement. Voorts gemengde frans inheemse kamers voor de economische proble men. Doch buitenlandse zaken mili taire aangelegenheden en financiën in franse handen. De sfeer is echter ongunstig geworden voor zulk een compromis. Trumans besluit President Truman heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat hy niet her kiesbaar is. Hy zal in Januari 1953 (alts hij moet aftreden) acht zware jaren achter zich hebben. Hy heeft de Ver. Staten gebonden aan West Europa, Japan, Australië en Nieuw— Zeeland, de defensie dus zeer versterkt maar ook dure verplichtingen op zich genomen jegens de bondgenoten. Toch kunnen de Ver. Staten van deze poli tiek niet meer af. Ook indien niet Eisenhower, maar Taft als republikein zou worden gekozen, moet dit systeem wel blyven bestaan. Taft zal alleen beknibbelen op de geschenken aan bondgenoten, en hy zal een harder (en gevaarlijker) poli- de andere zwierde, tot de politie er een einde aan maakte. Ondanks een vurig pleidooi van zyn advocaat hoorde S. 1 maand gevan genisstraf tegen zich uitspreken, ter wyl hij bovendien zyn rybewys 2 jaren kwyt zal zyn, als er weer eens wat gebeurd. De ophaaldienst van het Orgelfonds is gestart. Een aantal busjes is reeds binnen. De totale opbrengst van alle buejes ('t zijn er een 1200) zal zo spoedig mogelyk worden gepubliceerd. De offerblokken by de orgelpypjes, aan beide ingangen der kerk worden elke maand gelicht. Ook de opbreng sten hiervan zult u in de krant kunnen lezen. Van de ingekomen giften via de giro zal eveneens een verantwoor ding in 't Orgelhoekje verschijnen, zodat iedereen op de hoogte wordt gehouden, hoe 't zit met de financiën van 't Orgelfonds. Werkt allen mee aan de versteviging van de kas. Het interesseert u toch allen Bouwt allen mee aan Uw Orgel 1 Gironummer 576604 Orgelfonds Venray tiek voorstaan ten aanzien van China. Eisenhower schijnt meer in Trumans lyn te willen voortgaan. Maar wie zal nu door de democraten worden «an- didaat gesteld? Op Truman zal sterke druk worden geoefend, om toch weer candidaat te zyn, want de anderen (Stevensou, Russell, Kerr, Kefauver) schynen niet veel kans te hebben het ooit tot president te brengen. In het andere, republikeinse kamp gaat de concurrentie voort tussen de aanhangers van Taft en Eisenhower. Men meent vry algemeen, dat als Eistnhower candidaat zal zijn, hy het zal winnen van elke democraat. Maar Taft is de gunsteling (en het werk tuig) van de „partymachine" en dus valt nog heel wat strijd te verwachten. Truman's naam zal in de historie niet slecht zyn, hy zal te boek staan als verbonden aan een periode, dat de Ver. Staten het isolationisme voor goed vaarwel zegden. Bovendien heeft hy geen enkele concessie meer willen doen aan Rusland. Het westelijke antwoord op de laatste Russische nota inzake Duits land laat geen twijfel aangaande de Amerikaanse invloed. Als concessie aan de Fransen wordt tot Moskou gezegd, dat het Westen niet kan toe staan, dat zich een nationaal Duits leger vormt: Duitse divisies moeten worden opgenomen in een Europees leger. Overigens wordt verklaard, dat ook een vereend en souverein Duitsland vry moet zyn, zich aan te sluiten by het Westen. Dan 'worden de Oostelijke grenzen (en het verlies van Duitse gebieden aan Polen) niet definitief genoemd. Vrije verkiezingen worden geëist. Het Westen rekent er op, dat de com munisten een nederlaag lijden en dat Berlijn nauwe banden zal aanknopen met de Atlantische wereld. Van een neutraal Duits rijk wil het Westen dus niets weten. Wat de overige belangrijke feiten betrefter waren in Italië en Joego slavië weer felle demonstraties voor en tegen terugkeer van Triëst'tot Italië. De Italianen verweten vooral de Britse militaire bevelhebber in Triest, dat hy partijdig was. Op Adenauer werd een mislukte bomaanslag gepleegd, het pakket met de bom doodde een expert van de politie. Men zoekt nu de daders. Verleden Zondag was de voorlopige opening van het Patronaat en reeds 105 jongens zyn er geweest. En het was goed bevallen ook, zo werd er gezegd. De leiders zelf waren er enthousiast over. Dat was een goed begin en het belooft veel voor de toakomst. Er willen nog telkens meer jongens by het Patronaat komen. Waar moet dat naar toe De ruimte wordt veel te klein, zodat we heel wat jongens zullen moeten teleurstellen, omdat ze niet aangenomen kunnen worden. In ieder geval blykt hieruit, hoe het opnieuw opgerichte Patronaat aan een zeer dringende behoefte tegemoet komt. We hopen, dat de overheid dit ook inziet en straks zorgt, dat we een grotere ruimte krygen, waar we alle jongens, die op het Patronaat willen komen, de nodige ontspanning en vorming kunnen bieden. We zyn blij, dat zo vele ouders het nut van een Patronaat goed inzien en we hopen, dat zij met de Directeur en de leiders blyven meewerken. De jongens moeten elke week een dubbeltje contributie betaleo, die vanaf 16 jaar 15 cent per week. Dat is nodig om de ontspanningsmiddelen te bekostigen en de onkosten gedeel telijk te bestrijden. De ouders zullen wel begrijpen, dat we zonder deze contributie niets voor de jeugd kunnen doen. Met deze contributie kunnen we iets doen en als alle mensen van Venray aan de maandelijkse collecte langs de huizen voor onze jeugd edelmoediger gaan bijdragen, zullen we nog meer voor de jeugd kunnen doen.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1