Steunt 't Orgelfonds 1 .-«■*-h,,t Ian links t^rrrL I Spina*'e Veevoederrantsoenen verlaagd Solistenronfours BEL BIJ BRAND 39 2 Rector Janssen Pastoor in Oirlo Afgcluusterd en ieckti Thercse Neumann géén sensatie Stoom wasserij DcPcelparel 1 I sfti'SS** schreven ataat. In ons laatste nummer werd een overzicht gegeven van de C.L.O. en daarbij werd ook het resul taat genoemd van een vy'ftal keurin gen die van CLO zijde uit in een jaar wordt toegepast. O, rodeneren nu sommige mensen, onze boerenbond staat daar niet by, dus daar is het maar la la. Misschien dat het goed is voor deze mensen om hier dan nog eens te schrijven, dat de mengingen in het voer aan verschillende voorwaar den MOETEN voldoen en ook voldoen Dat op enkele willekeurige tyden do ene menging wat beter is samen gesteld als een andere, is natuurlijk zeor goed, maar houdt dan absoluut niet in, dat do andere, niet bekroonde, dan slecht is. Tussen best en slecht ligt altyd nog: goed. Het getuigt van weinig vertrouwen als die gulden middenweg niet wordt aangenomen. En dat wantrouwen is door niets-gerechtvaardigd. Schade-Enq oê te-Co m m isnie Deze week hebben wy een vriende lyke heer op bezoek gehad, welke namens de Schade Enquête Commissie voor de zoveelste maal weer eens kwam informeren hoe het met de schade stond. Allereorst moest hy aan de hand van het trouwboekje controleren of de gegevens, die door 't gemeentehuis aan de SEC waren verstrekt, wel inderdaad klopten. Toen dat gebeurd was, werd de lijst van vermiste en verwoeste goederen voor de zoveelste maal weer eens doorgenomen, bekeken en soms becritiseerd. Dan werden de huisraadschade- boekje8onderzocht en cijfers Vergele ken en opgetekend. Na twee uren waren we klaar en toen kwam de vraag natuurlijk, waarop die mynheer de hele middag al had zitten wachten. Wanneer krijgen we nu onze aanvul lende bijdrage en wanneer zal dit hele geval nu 'ds zyn afgewikkeld Een omstandig relaas toonde aan, dat na opmaak van het rapport van zyn bezoek het hele geval naar den Haag ging. Keurde die het goed, dan zou het mogelijk zyn, dat er dit jaar nog een termijn kwam. Keurde die het niet goed, dan zou die nog wel een controleur sturen.... Acht jaren na de bevrijding zitten nog verschillende gezinnen op een aalmoes (het nette woord hiervoor is bijdrage) te wachten. Is het zo'n wonder dat er gekankerd wordt. Waterleiding Deze week zyn er waterloze dagen geweest, waarop ondanks alle moge lijke pogingen geen druppel water uit de kraan kwam. We weten niet wat de oorzaak van deze plotselinge watorverdwyning is geweest, maar wel weten we dat - hierdoor veel ongemak geleden is, vooral d< or de huisvrouwen aan de schoonmaak en de was en door vele moedors van grote gezinnen. Hoogstens de jeugd heeft het ge waardeerd dat ze nu eens niet onder worpen werden aan een wasoporatie. En misschien hebben degone, die ondanks alle dringende vermaningen en voorschriften hun oudo pomp gehandhaaft hebben en niets van waterleiding willen weten, heel „stiekum" wel lol gehad, zo is de mens nu eenmaal. Maar voor de rest was het een vervelende geschiedenis. Een geschie denis, die misschien grote gevolgen zou gehad kunnen hebben, indien er brand uitgebroken was. Al zal het zeker zo zyn, dat een storing in het bedrijf met altyd te voorkomen is, het herstel van deze storing duurde te lang, wat daar de oorzaak ook van is goweest. Men kan een streek niet zonder water zetten voor uren achtereen. Daarom zal in de toekomst deze dienst zodanig moeten zyn georgani seerd, dat iets dergelijks niet meer voor kan komen in het belang van het publiek, waarvan een deel toch al tegenzin heeft tegen de water leiding, in het belang ook van de onderneming, die het water verschaft. De Reuverse Orkestvereniging R.O V organiseerde Zondag een Nationaal Solistenconcours waar de heren Stal- meier en Valkieser de verschillende solisten beoordeelden. Ook uit Venray namen enkelo muzi kanten deel aan dit concours, dat een vlot en aangenaam verloop had De Fanfare van Leunen had ver schillende afgevaardigden hier naar toegezonden, die de volgende prijzen behaalden in de 3eafdeling: G H. v. Kempen, Bugel, 2e pry's 75 pnt.; H.G. Geurts, Tuba, 2e pr. 74 p J.G. Geurts, Bugel, 3e pr. 66 pE.W. G. Weys, Bugel, ie prys, 80,3 p. Duo: J. en H. Geurts met Bugel en Tuba ie prys met 84 punten. In de tweede afdeling werd P. Weys eerste met de Bariton, 84 p.; P. Ko nings werd tweede met Trombone, met 73,3 p. In de eerste afdoling werd met de Saxefoon Sopraan eerste G. Martens, met 82 punten. '8 Avonds word de heren muzikanten een grootse ontvangst bereid. Namens de commissie van ontvangst felici teerde de heer Smits de bekroonde leden van Leunens Fanfare, en ook de B.J.B. deed haar gelukwensen horen middels twee jonge dames. De president, de heer Weys, dankte voor de huldiging en hoopte, dat dit succes weer een stap verder zou zyn tot de verovering van de voor oorlogse roem. r Van Venrays Harmonie nam M Arts deel aan dit concours. Met zyn bariton verwierf hij 80 punten en daarmede een ie prys in de eerste afdeling. De minister van Landbouw deelt mede, dat de veevoederrantsoenen voor het komende seizoen, dus met ingan g van 1 September a.s. zullen worden verlaagd. De omstandigheden voor do import van veovoedergrond- stoffen zyn zodanig, dat moet worden getekend op een verlaging van de noimon met gemiddeld tien procent. Er zal nog overleg worden gepleegd over do vraag op welku wyze de vermindering van de veevoederrant soenen over verschillende categoriön kan worden verdeeld. Deze bekendmaking heeft ten doel de veehouderij thans reeds in de gelegenheid te stellen zich eventueel door wijziging het bouwplan bjj de rantsoenverlaging aan te passen. Nadrukkelyk wordt er op gewezen dat deze mededeling niet de volstrek te garantie inhoudt, dat de rantsoe nen tot September 1953 op dit e-emiddeld peil van 90 procent der huidige krachtvoedernormon gehand haafd kunnen blijven. In dit eenvoudig bericht stelt de Minister en met hem de Stichting van de Landbouw de zeer precaire positie van Nederland, wat de vee- voedervoorzioning betreft, wel in een zeer duidelijk daglicht Hot is een laatste waarschuwing aan onze boeren, om toch te begrijpen, dat wil er vee gehouden worden, dat er dan ook voer moet zyn, voer van eigen bedryf, want uit de vreemden kunnen we het niet meer krijgen. Niet alleen is het veel te duur, het is er niet. W»1 men dus in Nederland de veestapel en speciaal de kippen en varkens op het hedendaagse peil kunnen houden dan is eigen produc tie van veevoeder de eerste en voornaamste eis. Minister Mansholt staat er niet om bekend dat hy erg scheutig is met zyn mededelingen over acties van zijn Departement. Integendeel, hij heeft meermalen de boeren voor een faite accompli gezet, maar deze k. er is hy er zo vroeg by met zyn waar schuwing dat met het bebouwings plan met do aangezegde verlaging rekening kan worden gehouden. Welk een ramp het vooral voor onze gemengde bedrijven zal zyn als hier wegens tekort aan voer dieren moeten worden opgeruimd zal wel iedereen kunnen begrijpen. Laten de boeren begrijpen, dat dit een zeer ernstige waarschuwing is, die men niet achteloos naast zich neer kar. leggen en waarvan men kan denken, dat het toch zo'n vaart wel niet zal lopen. De mededeling dat zelfs geen grotore korting als 10 pet. niet gegarandeerd kan worden, bewijst genoeg. Er is wel eens gesproken over een noodtoestand. Welnu, de veevoeder positie van ons land verkeert in een noodtoestand, maar de boeren hebben het in eigen hand of zy zelf hiervan en met hun het gehele land, de dupe er van worden. Er is slechts een oplossingzoveel mogelijk veevoeder van eigen bedryf. Al zyn andere gewassen misschien aantrekkelijker, dit is hoofdzaak. Met ingang van 15 Maart, is door Vader Bisschop als opvolger van pastoor Gerards, benoemd tot pastoor in Oirlo Rector J. Janssen, thans te Heel. De opvolger van pastoor Oorardsis 43 jaar oud en werd op 7 Mei 1908 te Blerick geboren. Zijn gymnasiale studies voltooide hy aan het Thomas Collego te Venlo, waarna hy zijn priesteropleiding voltooide op Rolduc en aan 't'.Groot-Seminarie te Roermond. Op 12 Maart 1932 werd hij priester gewijd. Op tweede Paasdag 1932 droeg hy in Blerick zyn eerste plechtige H. Mis op. In October van dat jaar werd hy benoemd tot kapelaan in Grubben- vorst, terwijl hij in 1933 naar Heel als kapelaan werd overgeplaatst. Hier bleek zijn grote liefde voor het pa rochiewerk en vooral voor de jeugd was hy een zorgzaam herder Voor hen richtte hij toen de Jonge Wacht op, die tot grote bloei kwam. In Augustus 1940 weid kapelaan Janssen benoemd tot Rector aan het St Annagesticht in Heel, een rectoraat, dat hy twaalf jaren mot grote ijver en liefde vervulde. De bewoners van het St Annagesticht zion hun rector ongaarne vertrekken, maar gunnen hem van de andere kant gaarne deze promotie. Zeg Sjang hodde 't al gehuurd, dat an 't Veulen wer èn Boerenkermis werd gebalde op 26, 27 en 28 April. Ik heb 't in de courant gelézen. Jao Sjang, verleej jaor bin ik er ok gewest en dat is meej zo goed be vallen, dat ik besloten heb er vort ieder jaor naor toe te gaan. Ze zien an 't Veulen al druk in de weir om deze kormis wer zó goed mugelyk te do n slagen en go wet welaszedaor kormis hebbo ten bate van de neej kerk dan zurge ze wel, da ge waar krygt vur ow geld. Ik heb 't reeds eenotierd, Zondag 27 April, naor 't Veulen. Mien rnegje get dit jaor ok mit. Zeg Tienus mien megjè wooj er verleej jaor ok naor toe, laoto we dit afsprêke, weej gaon mit z'n vieren op Zondag 27 April naor 't Veulen. Dan hebbe we alle vier wer enne Zondag dên af is. Bokkenrydersmethoden De alleenwonende 83-jarige H. te Susteron, hoorde Zaterdagavond klop pen. Hij maakte na enig aarzelen open voor een dame, die een vriendin mee bracht. De vriendin zou huishoudster by boer H. willen worden. H. had vaak last met zyn huishoud sters en een bonte ry was de nieuwe candidate reeds voorafgegaan. De beide vrouwen stuurden boer H. naar de kelder om wat appels te halen. Zonder argwaan voldeed het boertje aan het verzoek. Toen de beide vrouwen weei op wilden stappen en boer H-de gegren delde poort voor haar geopend had, drongen plotseling de handlangers van de vrouwen binnen. Het hele huis werd overhoop gehaald. De oude boer moest rustig op een stoel bly ven zitten en mocht kijken hoe de rovers kledingstukken, schilderyen, een fiets, een horloge en een som geld mee namen. Nadat zy verdwenen waren, rende de boer naar zyn buren en vertelde wat er was gebeurd. Aanvankelijk wilde H. de politie niet in de zaak mengen. Toen dit echter toch gebeur de, waren de brutale overvallers snel geknipt. Meisje op onbewaakte overweg doodgereden Op de onbewaakte overweg by Geulle werd Zondagmiddag de 17- jarige Els Callada uit Geulle door de sneltrein uit Sittard gedood. Witte „bergen'' in Zuid- Li 111 bnrg Het ligt in de bedoeling om in verband mot de jubileumfeesten der Staatsmijnen, de steenbergen van de Staatsmijn „Wilhelmina" te Terwin- selen, geheel wit te spuiten. Bij wijze van proef werd reeds een oppervlakte van honderd vierkante meter wit gemaakt, die tot in verre omtrek vooral 's avonds als een reusachtig wit „tapijt" tegen de donkere omgeving af steekt. 22000 mannen namen deel aan de Stille Omgang Aan de eerste Stille Omgang van dit jaar te Amsterdam hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag circa 22000 mannen deelgenomen, die met 20 extra treinen en meer dan 150 autobussen uit verschillende streken, vooral uit het zuiden en oosten van ons land, naar de hoofstad gekomen waren om als alle jaren in een zwij gende processie rond de Heilige Stede hulde te brengen aan het H. Sacra ment van Mirakel. Beide volgende Zondagen zullen wederom duizenden Nederlandse man nen met de hoofdstedelingen leze nachtelijke bedetocht maken. Dronken chauffenr reed huis in elkaar In Pummerend reed een Engelse dump wagen tegen een huis aan, waardoor de gehele voorpui instortte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur van de wagen was een Engelse militair, die op Spijkerboor is gestationneerd en ondei de invloed van sterke drank ver keerde. Tuinders bezorgd over afzet groenten naar het bnitenland. Nu de VenloBe veiling de primeur van de kassla hoelt gehad 40 kis ten a 19.70 per kist begint by de tuinders enige onrust te komen in verband met|de afzet van jonge groen ten naar het buitenland en vooral naar Duitsland. Door de in October van verleden jaar van kracht geworden invoerrech ten is 't gevaar niet uitgesloten, dat de export naar Duitsland hiervan dit voorjaar de terugslag zal gaan voelen. Inmiddels zijn van Nederlandse zyde onderhandelingen bezig om tot ver zachting vsndeze maatregel te komen. Therese Neuman heeft medegedeeld, dat zy dit jaar op Goede Vrijdag, wanneer gewopnlyk de vyf wonde- tekenen in haar lichaam bloeden, niemand anders dan haar eigen dorps genoten wil ontvangen. Daarmede maakt zy resoluut een einde aan de sensatie, welke zich rond haar persoon heeft ontwikkeld. Grote mensenmassa's begaven zich de laatste jaren naar het Beierse plaatsje Konnersreuth en reisbureaux organiseerden speciale tours om de nieuwsgierigen in de gelegenheid te stellen het lyden van Therese te aanschouwen. Zoals bekend, is de gestigmatiseerde van Konnersreuth gedurende de H. Vastentijd en bijzonder gedurende de laatste dagen van de Goede Week bijzonder begenadigd. Zy, die sedert 1926 de vyf wonden van Christus in haar lichaam draagt, lydt op Goede Vrijdag heel intens mede met de smarten van Christus. Het feit, dat zy altyd eenvoudig en ongedwongen bezoekers ontving, heeft tot de buitensporige belangstelling geleid. Therest ïaar familie hebben onafgebroken .„uivaar gemaakt tegen deze massale wisatielust, als zijnde in stryd met i zuivere godsdienstige betekenis van haar stigmatisatie. De bevoorrechte zelf voelt zeer zuiver aan, dat haar Is de was U soms een kruis, Doe ze dan toch gauw uit huis. Steeds tot Uw dienst Kempweg 15-23a Tel. 586 touristische attractie mag worden voor degenen, die goedkope en opper vlakkige sensatie verlangen. Therese Neumann verklaart, dat zy door het lijden van Onze Heer leefc in een ware geest van boete en gebed en zy hoopt, dat haar bekenden het geeste lijk motief achter haar besluit van dit jaar zullen aanvaarden. Op andere tyden zo wordt verder bekend gemaakt, zal Therese voort gaan individuele bezoekers te ontvan gen, die haar graag willen ontmoeten en raad in hun moeilijkheden willen vragen. Yijf broers omgekomen Vyf broers zyn Maandag in Brescia (Italië) om het leven gekomen toen ze probeerden om elkaar te redden uit een met gas gevulde beerput op hun boerderij. De vyf broers trachtten de beerput met een pomp te legen. Toen de pomp niet meer werkte, liet de 36-jarige Jino Sirani zich in de put zakken om te zien wat er aan de hand was. Boven gekomen raakte hy buiten be wustzijn en viel weer in de put. Daarop lieten de andere broers zich een voor een in de put zakken om hun voorgangers te helpen. Zy waren Vincenzo (46 jaar), Giuseppe (4-1), Er- sillio (39) en Guerrino (36). Een zooD van Vincenzo haalde ten slotte hulp na v( rgeefse pogingen om zijn vader en ooms te redden. Toen was het echter reeds te laat. Yroawen leven langer Ondanks de* tweede wereldoorlog is het sterftecijfer in de gehele wereld tussen 1930 en 1930 met vijf procent verminderd. De gemiddelde leeftijd is sinds het begin van de eeuw met meer dan 20 jaar gestegen. Hy schommelt tussen 32 jaar op het eiland Mauritius en 71 jaar voor de vrouwen in Nederland. De gemiddelde leeftijd van vrouwen is hoger dan die van mannen. Het aantal doodgeboren jongens overtreft dat van de meisjes. 'n klaUQ Ao$e*. maaA ruat in. tfajJ H.14 NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT. HOEK ZIEKERSTRAAT '4 trefpunt voor de modieuze Vrouw B Doperv,ten I "halt bV,k ÖOet I middel «n JJ^ct Appelmoe 68ct v%liW 8b et. y m om weer eens nieuwe fleur aan de maaltijd te geven - om eens iets van de zomer op tafel te brengen om 't eens lekker gemak kelijk te hebben om waarachtig niet duur uit te zijn, door DeGruyter's 10% korting!

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6