Kindsheidsfeest Vergadering Gcm.Raad Voor de premievorlening zal voor 1052 beschikbaar zyn 3 millioen gulden uit het Tegenwaardefonds van de Marshallhulp. Over de samenstelling van de richt lijnen waarvoor het departement van Financiën nog definitieve goed keuring moet vorlonen hooft nauw ovorlog plaats gehad tussen het mi nisterie van Landbouw. Hierbij is in ruime mate rekoning gehouden met do wensen van do georganiseerde landbouw. De belangrijkste voorwaarde, waar aan de kleine boer moet voldoen om voor een premie in aanmerking te komen is, dat rationalisatie van bet bedry'f hierdoor bevorderd moet wor den, d w z. dat de verstrekte subsidie moet leiden tot een verbeterde bedrijfs voering. De maximum bedrijfsopper vlakte mag niet groter zijn dan 10 ha; aan zuivere ontginningsbedryven kan de mogelijkheid geboden worden even eens van doze regeling te profiteren, mits de grootte van het bedrijf 15 ha niet te boven gaat. Het hoofdberoep van de aanvrager moet zyn land bouwer of veehouder. Deze golden zullen grotendeels in do vorm van credieten beschikbaar worden gesteld aan de landbouwcon- sulenten, die voor de uitvoering van deze regeling zullen zorg dragen. Zy zullen in overleg met de Pro vinciale Kleine Boorencommissie of met, het bestuur van de Provinciale Stichting vooi de Landbouw een plan opstellen voor welke objecten en in welke urgentie de gelden kunnen worden besteed. Por consulentschap kan uit onderstaande objecten een keuzo worden gedaan A. Directo individnele premieverstrelikiiig 1Aankoop en inzaai van een gras- of klavermengsel; 2 Aankoop en inzaai van rode klaver; 3. lupine; 4 Bouw van groenvoedersilo's; 3 Aanschaf en gebruik van opzetstukken voor groen voedersilo's; 6. Bouw van aardappel silo's; 7. Bouw van gierkelders; 8. Aan koop en gebruik van 'n verplaatsbare drinkwatervoorziening; 9 Aankoop aanleg van een drinkwatervoor ziening door pompinstallaties; 10 Aankoop en gebruik van vol-automa- tische drinkwaterbakjes in de stal; 11 Aankoop en gebruik van verplaatsbare zomorhokken voor pluimvee; 12 Aan schaf en gebruik van schotten voor individuele voedering in de stal; 14 Aanschaf en gebruik van ruiters; ió Inrichting en verbetering van stal ruimte in een bestaand gebouw; 17 Verbetering van houw-en grasland; 18 Bekalking; 19 Onderzoek grondmon sters; 20. Onderzoek gewasmonsters; 21. Voorraad bemesting metfosforzuur (proef); 22. Bruggenbouw. B. Directe premieverstrekking in groepsverband l. Landbouw werktuigencoöperaties; 1. Coöperatiove verenigingen voor be waring van pootaardappelen; 3. Wed strijden en keuringen; 4. Aansluiting by een vereniging voor kunstmatige inseminatie. Objecten A 1 (aankoop en inzaai van gras of klaverzaad mengsel) en B 1 (werktuigencoöperaties) zyn voor alle provincies verplichgesteld. Uit de overige objecten dient do ryksland- bouwconsulent in overleg met de kleine boerencommissie een keuze te doen voor het betrokken ambtsgebied Behalve voor de objecten onder A en B zyn aan de consulenten ook credieten verstrekt ton behoeve van do voorlichting, zoals voorbeeldbe drijven en percelen, demonstratie be drijven voor mechanisatieen bijzondere teelten, 0 a. kruidenteelt e.d. Iedere kleine boer, die meent zyn bedrijf te kunnen verbeteren met een of meer van bovenstaande premie- mogelijkheden, dient hiervoor spoedig contact op te nemen mot de assisten ten van de Rykslandbouwvoorlich- tingsdienst, die alle gewenste inlich tingen hierover kan verstrekken. Uiteraard hangt het af van het plan, dat is vastgesteld voor het betrokken landbouwconsulentschap, welke mogelijkheden voor de premie verlening er voor de kleine boeren in dat gebied aanwezig zijn. In de gewestelijke landbouwbladen zullen hierover nog wel nadere mededelingen worden gepubliceerd. Nu door de verlaging van de sub sidies op importgranen hpt kracht voer belangryk duurder is geworden, zal de kleino boer al het mogelijke moeten doen om de voedselpositie van zyn bedrijf te verbeteren. Hii zal daarom iedere mogelijkheid, welke do premieverlening hem hiertoe biedt, moeten aangrijpen. Ouders, Op Zaterdag 17 Mei wordt in hoo Nederland het feest van de H- Kinds heid gevierd. Dit feest moet ook in Venray weer ia z'n vroegere luister geviord worden, ook met kinder toneel en zo mogelijk met een optocht. Do Missie-ijver van de kinderen moet nog hoger opgevoerd worden, ook hun edelmoedigheid in het brengen van offers voor de Missie. Ouders, loert uw kinderen edelmoedig offers te brengon door minder te snoepen. Leert hen de centen, die ze minder voor snoep uitgeven, te sparen en te offeren voor de heidonkinderen, voor de missie, voor de uitbreiding van Jezus Rijk Nu vooral in de vastentijd. Voor dat doel worden op school aan de kinderen enveloppen mee naar huis gegeven om hen behulpzaam te zijn by het sparen van de centen voor de missie. Op de enveloppe staat ge drukt: Hij (dit is Jezus) heeft je nodig Op de Kindsheidsdag laten de kinderen hun moeder die envelop met snoep en spaarcenten dicht plakken. En op die Kindsheidsdag loggen zo na do FT. Mis die envelop neer by het beeld van het kindje Jezus. Ouders, werkt allen mee dat voor taan alle kinderen bidden en sparen en offeren voor de heidenkinderen. Donderdagavond hield de Raad van Venray een vergadering, waarin o.m. werd besloten twee onteigende perc grond terug te verkopen aan de vroe gere eigenaars, daar nu gebleken is, dat de gemeente deze grond niet nodig -had. Het betrof hier 194 M2 grond van de familie van Bergen aan de Langstraat en 400 M2 van de heer Truyen aan de Tuinstraat. Aan B. J. Linders te Ysselsteyn werden 20 are grond verkocht naast zijn noodwoning, voor de bouw van een woning. De kosten bedragen f50 per are voor het voorterrein en f 20 voor het overige. Voor vergoeding per leerling werd voor 1952 vastgesteld: f 30 voor het gewoon lager onderwijs; f 43 voor het uitgebreid lager onderwys; f 35 voor het voortgezet lager onderwys en f 83,50 voor hot bijzonder lager onderwys. Aan 't schoolbestuur in Ysselsteyn werd verlof gegeven en tevens de installatiekosten toegewezen voor het inrichten van een schoollokaal in de sacristie van de kerk. B. en W. kreeg verder verlof om een lening te sluiten van f 150.000 voor de bouw van een nieuwe school aan de Heide en Oirlo, alsmede de verbouw van de school in Ysselsteyn en de uitbreiding van de ULO in Venray-Kom. In de rondvraag kwam de restau ratie van verschillende wegen naar voren, terwijl bekend gemaakt werd dat voor de obligatielening nog maar f 74.600 was binnengekomen. Wy stellen ons voor in het volgend nummer een uitgebreid verslag van deze zeer korte vergadering te geven. St. Jozef van Smakt. De maand Maart is weer begonnen en daarmwde komt St. Jozef van Smakt meer dau anders in de belangstelling etaan. Reeds sinds 1699 heeft St. Jozef daar vele mensen tot zich getrokken uu ook heden ten «lage komen nog duizenden ieder jaar by het genade bueldje om zyn hulp en by stand vragen. Ook dit jaar z'ullen velen St. Jozef weer op gaan zoeken, want deze een voudige heilige, Patroon van een zalige levensstaat, zal ook nu weer klaar staan om hen, die vol vertouwen hem komen bidden, te helpen. Op de Zondagen in Maart en op Woensdag 19 Maart zyn er gelezen H. Missen om half zeven en half acht. De hoog mis is om half tien. Tevens is er dan in de namiddag om 3 uur lof met preek. Op Woensdag 5, 12 en 26Mrt. is er om 8 uur een hoogmis en om 3 uur Lof met preek- Op het feest van St. Jozef 19 Mrt. zal de heer Deken op Smakt een plechtig Lof opdragen. Op Zondag 30 Maart zal een pontificaal Lof op worden gedragen door Vader Bisschop. Door de week zyn de H.H. Missen om half zeven, zeven uur en kwart voor acht, terwyl om zeven uur nog een H. Mis wordt opgedragen in de Genadekapol. Op 16 Maart zal de regionale omroep Zuid een reportage geven van St Jozef op Smakt, terwyl op 29 April het Ziekenlof door de K R.O. vanuit Smakt zal worden ver zorgd. Op Woensdag 19 Mrt. zal het hele hoofdbestuur van de R K. Bouwvak arbeidersbond St. Jozef met de dis trictsbestuurders en het personeel van het hoofd bureau ter bedevaart komen op Smakt. S.V.Y. nienws Dat het in de achterhoede van ons eerste Zondag wel wat rammelde, werd bewezen door de uitslag 7-2 waarmee Venray in Arcen 't onder spit moest delven. Toch kan men niet zeggen, dat de Carnaval de spelers in de benen zat, maar het lukte weer eens niet en daarbij 't rammelend achterstuk en deze nederlaag, hoewel geflatteerd voor ArceD, was geboren. Hoewel we practisch niets hadden te verliezen en deze wedstrijd voor Venray niets betekende, is 'n dergelijke nederlaag wel wat te veel van het A.s. Zondag zal tegen I.V.O. toch anders aangepakt moeten worden. Deze oude concurent zal Arcens voor beeld willen volgen, het isjaan S.V.V. om dit definitief te veranderen. Venray 3, dat Zondag op over tuigende wyze van de Meterik won, zal Zondag a.s. hier spelen tegen Melderslo. Handboogsport Vrydag 22 Febr. kwamen nog eens alle schutters byeen die aan de wintercompetitie hadden deelgenomen voor een onderlinge wedstryd, welke een aangenaam en gezellig verloop had. Na een toepasselyk woord van de h6er Laurensse, werden de corps- prijzen aan de betreffende verenigin gen uitgereikt. De personele wedstryd wolke hierna gehouden werd, had de navolgende uitslag. Eerst kwamen de hoogste schutters van elk zestal tegen elkaar, om uit te maken wie uiteindelijk de sterkste was. De uit slag hiervan was als volgt: ie Jac. van Osch, St. Joris, 37 p 2e H. vd. Putten, St Oda, 34 p 3e F. Schellen, Diana, 32 p 46 H. Arts, St Hubertus 17 p De verdere uitslag was als volgt: 1 H. Theeuwen, St Oda, 35 p 2 A. van Ooi, St Oda, 35 p 3 G. Gielens, St Joris, 2x5 4 M. Pools. St Hubertus, 2x5 5 P. de Kort, Diana, 6X4 6 J. Arts, St Oda, 5x3 7 K. Hendriks, St Oda, 5x2 8 G. Arts, St Oda, 4 x 1 9 C. vd. Heuvel, St Oda, legeh.pr. 10 O. Aarts, Diana, 2e geb. pr. Na een woord van dank aan de schutters voor hun trouwe opkomst op de wintercompetitie, tevens aan de heer Schellen voor de bereidwil ligheid waarmede hy de schutters in de gelegenheid stelde ook deze winter weer te kunnen oefenen en ook een woord van dank aan de uitgever van Peel on Maas voor de opname van alle uitslagen, zodat handboogschut ters en liefhebbers zich op de hoogt hebben kunnen houden van deze zo mooie sport ook in de winter, werd de competitie 1952 gesloten. Volgend jaar hoopt men weer met meerdere zestallen aan zulke wedstryd te kun nen deelnemen. (Namens de redactie dank aan de ijverige secretaris Th. Voermans, die geregeld en tydig de volledige uit slagen ter onzer beschikking stelde.) BUITENLAND WEST-EUROPA Vrijdag en Zaterdag zijn er te Lissabon cijfers bekend gemaakt over de westelijke verdediging, welke ongetwijfeld de aandacht hebben ge trokken, omdat men doeleinden heeft gesteld, welke moeilijk zijn te ver wezenlijken. Er zyn twee plannen, welke men behoorlijk uit elkaar moet houden. Het eerste betreft de zeer reële atlanti8che defensie van veertien landen. (De bijdragen van Griekenland en Turkije zyn nog niet in de plannen opgenomen). Twaalf landen zouden dan dit jaar in Europa onder commando van Eisenhower vijftig divisies moeten hebben uitgerust. Dat betekent niet, dat die alle in het veld staan. Hoevele er „paraat" zyn of „nagenoeg paraat" weet men niet by voorbaat. Men veronderstelt, dat de helft van die divisies waar bij dus de amerikaanse, britse, en canadese troepen zijn inbegrepen in het veld zal staan. De rost zou bestaan uit reserves. In feite zal men dus kunnen spreken van 23 divisies, Le meer daar het vast staat dat voor het einde van dit jaar de andere 25 niet volledig zullen zyn uitgerust. Bovendien moeten er 4000 vliegtuigen staan. Dat resultaat zal worden verkregen onder hoge druk en met amerikaanse financiële steun. De Fransen wilden eerst slechts tien divisies klaar heb ben, in plaats van de veertien die waren gevraagd. Nu zal Washington wat eerder reeds toegezegde gelden los maken, en daarmee kan Frankrijk dan twaalf divisies op de been heb ben. Het engelse tempo is ook ver traagd; want alles is intussen duurder geworden, er zijn niet genoeg arbei ders beschikbaar vooral niet voor de vliegtuigindustrie, waar men van de 80000 benodigde nog maar 30.000 arbeidskrachten heeft en het plan van drio jaar (dat niet 4700 maar 5200 millioen pond zal kosten) zal meer tijd eisen. Do streefgetallen zyn dus alle geflatteerd, nog meer wat militairen als eis stelden voor 1954: namelijk honderd divisies. Misschien rekenen zy dan de griekse, turkse en duitse mee (de laatste zijn er nog helemaal niet) om indruk te maken. Op wie? De Russen zullen 't wol precies weten, gezien.de openbaarheid van alle gegevens, waarover Europa in werkelijkheid beschikt. Maar Ache8on en Harriman moeten indruk maken op het amerikaanse Congres, dat weer nieuwe milliarden moet beschikbaar stellen. Intussen lijkt het een beetje kinder lijk, dat het Congres werkelijk zou worden geïmponeerd door te hoge cy'fers. Het kan zelf wel begrijpen, dat de financiële mogelijkheden in Europa beperkt zyn, en dat de Ver. Staten nu eenmaal moeten bijsprin gen, om waardevolle bondgenoten in Europa weerbaar te maken. De grootste waarborg tegen een russische aanval is gelegen in de macht van de Ver. Staten zelf. Dat zij eisen, dat Europa het zijne bijdraagt, is volkomen begrypelyk. Maar de koude oorlog kan heel lang duren en een jarenlange paraatheid eisen. Dan is de economische gezondheid een eerste vereiste. In West-Europa verwacht men geen onmiddellijke agressie, maar men is wel bang van verdere inflatie en economische crisis. Zo zoekt men naar een compromis tussen de uit gaven voor defensie en voor investe ring, woningbouw enz. Europees leger Men verwarre nu deze atlantische defensie niet met de plannen van het ouropese leger, al zyn toekomstige divisies natuurlijk begrepen in de cijfers. Dat europese leger zal alleen door zes naties worden gevormd, en vyf van hen zijn leden van de atlan tische gemeenschap. (Dus vyf van de veertien). Zy moeten een europees I continentaal leger vormen van 43 divisies: 14 Franse, 12 Duitse, 12 Italiaanse, 5 benelux. Wanneer? Niemand weet het. Er is te Lissabon een compromisvoorstel aanvaard, dat Duitsland dan nog moet goedkeuren. Maar alle zes parle menten moeten het aanvaarden. Dan moet Bonn beloven, er zich uit te zullen, terugtrekken. In het voorge stelde vredesverdrag („contract") moet het zich verplichten, lid te blijven van het europse leger en Amerika, Engeland en Frankrijk moeten dit ratificeren. De eerste twee garanderen dan aan Parys, dat de Duitsers geen kans krijgen, weg te lopen. In ruil zal West-Duitsland in hoge mate souvorein worden en via de europese defensiegemeenschap nauw contact hebben met de atlanti sche pactlanden. Overigens geven deze zes landen een deel van hun souvereiniteit prijs, hoewel zy niet kunnen worden ge dwongen, meer te betalen, dan zy zolf in hun parlementen hebben be sloten. Maar de besteding der gelden, de leiding over de troepen enz. berust by organen die met tweederde meer derheid belangrijke beslissingen kun nen nemen. Het europese opperbevel staat nu weer onder dat van de Nato. Het wordt hoogst ingewikkeld. De zes landen hebben dus een ander soort troepen (europese) dan de overige negen atlantische. En dat alles, omdat de Fransen de Duitsera niet in de atlantische organisatie willen hebben en de Amerikanen beslist willen, dat de Duiters meedoen. Het compromisvoorstel bevredigt echter evenmin de franse als de duitse parlementen. Zullen zij het aanvaar den, al heeft Schuman er zyn fiat aan gegeven en al schy'nt Adenauer bereidwilligheid te tonen? Men moet hot afwachten. In elk geval is het enige concrete plan dat van de atlan tische organisatie. Te Lissabon is de indruk gewekt, dat er veel meer is bereikt dan vast staat. Het Yerre Oosten De Amerikanen hebben geen geringe zorgen. Op do atlantische landen kunnen zij bouwen. Op Duitsland al minder. In het Verre Oosten ver trouwden zij op Japan. Maar dat is ook maar een twijfelachtige bondge noot. Hot wil er met amerikaanse dollars boven op komen, maar zich vooral richten op Azië, en ook op handel met het rode China, om van daar ijzer en steenkool en vetten te krijgen in ruil voor industrieproduc ten. Nu heeft het een soortgelijke ruil overeenkomst gesloten met de Russen, die steenkool leveren. Japan wil de weg naar Peking openhouden en Tsjiang Kai sjek alleen erkennen als beheerder van Formosa. Bovendien is do japans9 pers nu een campagne begonnen tegen het blijven van 'amerikaanse bases. Een onbehaaglijk gebeuren. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondngsdieiut Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maai dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed getallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 6 Maart: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Benoeming Tot Directeur van'tEvert-juvenaat, dat verbonden is aan het Gymnasium IC. is door de Provinciaal der Paters Franciscanen benoemdPater Liben- tius Rozenstraaten. Einde barakkenschandaalI Men verwacht in Venray, binnen enkéle dagen de gelden en de toe stemming tot verbetering en herstel van de veel gbsmade Peelbarakken. In het najaar zullen deze gerestau reerd moeten zijn opdat Duw arbeiders er kunnen wonen. De kosten voor het bewoonbaar maken worden op i 80.000 geraamd. Goaden Priesterfeest De <Z Eerw. Pater Emmanuel van Berlo," O.F.M. van de Vlaamse Pro vincie, uit Leunen geboortig, hoopt op 15 Aug. a.s. zijn gouden Priester feest te herdenken. Wy komen hierop nader terug. Yenray Yoornit Meer dan 3000 uitnodigingen waren verzonden aan alle Venray se mensen, om te komen op de heroprich tings vergadering j.l. Vrijdag van Venray Vooruit. Slechts een kleine dertig mensen hadden aan deze oproep gehoor ee- geven en waren in Lunchroom Ver heugen aanwezig, om de nieuwe plannen te beluisteren. Het pleit voor het Bestuur van Venray Vooruit, dat zij, desondanks toch besloten is door te blyven gaan met haar werk en, dat staande de vergadering besloten werd alsnog particulieren aan te sporen lid te worden van Venray Vooruit, opdat deze vereniging kan blijven werken ten algemene nut. Ieder der aanwezigen gaf zich niet alleen spontaan op als lid, maar be loofde tevens nieuwe leden aan te werven. Het is te hopen, dat deze ledenactie slagen zal, opdat ook in de toekomst, die vooral voor vreemdelingenverkeer en industrievestiging van belang is, Venray Vooruit kan blijven werken. Het voorbeeld van deze enkelingen mogen eindelijk eeDS de grote massa wakker schudden. Het is ons aller belang. Terog nit Korea Aalmoezenier Buyssen, zal op 3 Maart a.s. met de Nederlandse Kruiser Jah van Galen naar Nederland terug keren. Zoals bekend is Pater Buyssen aalmoezenier by de Marine. Voordat hftt schip echter huistoe vaart, zal het o.m. een bezoek brengen aan Zuid en Noord-Amerika en nog deelnemen aan manoeuvres op de Atlantische Oceaan. Op 21 Juni wordt het schip thuis verwacht. Pater Buyssen zal na een korte vacantie, waarschijnlijk weer terug keren naar de Koreaanse wateren. Gevonden 1 paar nylons, M. Geurts Smakt. Jongelui opgelet Op Donderdag a.s. zal voor alle werkende jongemannen van Venray de bekende spreker Luc. Geurts een spreekbeurt komen houden over de meisjes. Deze bijeenkomst is in zaal Schellen en is speciaal belegd voor jongens van 17-25 jaar. Dat dit geen saaie vergaderiug is met nog saaiere spreker, zal allen duidelijk zyn, die Luc Geurts in het verleden op dikwijls humoristische en interressante wyze verschillende „dingen van de dag" heeft horen bepraten. Trouwens het onderwerp is inter- res8ant genoeg. Bovendien zijn er voordrachten en muziek, zodat onze jongelui zich zeker best amuseren zullen. Bekroning Op de paardenkeuringen, die ieder jaar weer opnieuw op de Lihate wordt gehouden werd als eerste ge classificeerd by de Merrieveulens geboren in het vorig jaar, Nicoline van Nieuw huis. eigen.G. Goumans Venray. 2a werd in deze groep Nicora van 't Hofke van de Wed. O. Dircks uit Oostrum. By Merrieveulens geboren in 1950 werd Rinka van Ingemal van O. van Beuken 2e, terwijl by de Merries geb. tussen '44 en '47 gr. m eerste werd Johanna van Willemhof van de Wed. O. Dircks uit Oostrum Yan het steiger gevallen Bij de bouw van de kerk te Baarlo, is Woensdag een ernstig ongeluk ge beurd. De uitvoerder Ant. Smits, Langstraat, alhier, viel van grote hoogte van het steigeren werd daarby zo ernstig gewond, dat hij in bewus teloze toestand is vervoerd naar het Ziekenhuis te Venray. Ongevallen Zondag wilde een zoon van W. uit Leunen een paard uit de weide halen en hierop naar huis ryden. Hy kwam echter te vallen en brak daarby z'n been. Hij werd in het Ziekenhuis opgenomen. Na de optocht viel W. uit Ysselsteyn van de wagen en werd daarby nogal ernstig verwond Hij werd naar het Ziekenhuis, overgebracht, vanwaar hy 's anderdaags kon vertrekken. Ruzie DUW arbeiders uit Meerlo kregen afgelopen week ruzie in de Vrede Peel en er werd een stevig robbertje gevochte. Het eindresultaat was enkele beschadigde gezichten en een politie rapport je. Rookwedstrijd De eerste Vonrayse rookwedstryd op Carnevals-Zondag, was wel een groot succes. Deze wedstrijd, die gehouden werd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sigarenmagazijn „Maan", trok veel belangstelling en tegen 12 uur kon men van al de rook, ter nauwernood de deelnemers terug vinden in zaal Wilhelmina. In allerlei standenen bochten zaten daar detoebacksuigersom te proberen hun sigaar zo kalm mogelijk op te roken, om zodoende hiervan het langst te kunnen profiteren en verder om zo lang mogelijk de as aan de sigaar te houden. Eet wedstrijdreglement was niet alleen komisch maar ook streng en het duurde dan ook niet lang of de eerste slachtoffers moesten de rook arena verlaten. Tenslotte bleven over de heren Pouwels en Sassen, die ieder een kistje sigaren wonnen, doordat zy het langst over hun sigaar rookten en daarby tot het bittere eindje de as er aan wisten te houden. Recollectiedagen Ditmaal verzorgde de jonge boeren van de Heide, de halfjaarlijkse recol lectiedag van de 4 Venrayse jeugd standsorganisaties, die Zondag j.l. werd gehouden. Als gewoonlijk waren hetvooraLde jonge boeren, die ook op deze dag met grote aantallen aanwezig waren. 's Morgens was er een H. Mis in de Veltumse kapel, waarna koffietafel in zaal Litjens op de Heide. Hier sprak Pater Amandus Ongesch. Carmeliet, over de meer bewuste houding die vooral de jongere Lim burgse katholiek moet hebben. Volgens spreker waren de Limbur gers beste, goede mensen, maar wel laks en te gemoedelijk, ook op het gebied van de godsdienstkennis. Dit zal echter moeten veranderen. De katholieke jongeren heeft tot taak; zich bewust te zijn van de grote be tekenis en de waarde van zyn geloof, zal zich daarin moeten verdiepen en zal een eigen mening moeten vormen. Het daarop volgende debat toonde aan, dat sprekers woorden wel waren ingeslagen. „Zeg liedde ut okgelinerd" Merselo heeft zijn Carnaval ingezet met de eerste Merselose revue, die door de toneelclub K.D O. op de plan ken werd gebracht. Dit gebeurde op zeer verdienstelijke wyze, mede door dat achter het geheel vaart zat en de spelers zich goed hadden ingeleefd in hun rollen. Al met al een onschuldig geval, waarbij menig mistoestand een >eg uit de pan kreeg. Aanbesteding kerk Yierlingsbeek Bij de aanbesteding van de nieuw te bouwen kerk te Vierlingsbeek, o.l.v. architect Schriks, kwam als laagste inschrijver uit de bus Gobr. Janssen Venray voor f 271.925; De hoogste inschrijver was Fa vd. Broe uit Someren met f 328.900. De Duvelschuur in het Gymnasium Wie op 24 Februari 's avonds de aula van het gymnasium bezocht, heeft genoten ^an het gezappige, vlotte Vlaamse stuk De Duvelschuur, geschreven door C. Lindemans, ten tonele gebracht door de studenten van het Gymnasium onder regie van P. Laurentius Hovens O F.M. Vlot is het stuk geschreven en vlot werd het opgevoerd met een gezellig, stem mig decor als achtergrond. Al weigerden de voetlichten tijdens het eerste bedrijf hun dienst, het spel was er niet minder om. Het was echter jammer dat de publieke be langstelling zo miniem was. Ongeluk Donderdagmiddag werd in de Grote straat de heer v. S. uit Wanssum, door een Belgische auto aangereden, v. S. werd tegen de grond gesmakt en werd daarby zodanig gewond, dat hy naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Sigaren 3 rent goedkoper De verlaging van de accijns op sigaren, die in het voornemen van de regeriDg ligt, zal naar vernomen wordt, tot gevolg hebben, dat de goedkopere sigaren ongeveer drie cent per stuk goedkoper worden. de Hamert by Velden reed boekje van pa -Ollf.n fürran nnr. rfil „4-^ - Op een luxe-auto tegen een stil staande vrachtwagen. Vier van de vyf inzit tende werden bewusteloos uit de wa gen gehaald en in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. In Midden Limburg is de gevrees de varkensziekte uitgebroken. By een landbouwer te Wessem bezweek de gehele stal aan deze besmettelijke ziekte. De Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de 50 jarige weduwe van P.v.d.B. uit Mierlo (N.Br.) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar. De vrouw had in een vlaag van drift haar man gewurgd toen deze weer eens dronken thuis kwam. Eis was 9 jaar. BURGERLIJKE STAND van 21 t/m 28 Februari 1952 GEBOREN de Graaf Francisca O E., Grotestraat 25 Steegs AntoniaM.H Oirlo F 40a Ivessels Antonius H.J., Oostrum D 8g Kessels Martinus M.P., Janssen Johanna W.M., Oostrum C33d Theeuwen Maria H.C., D 7e Nelissen Gerardus A.COverl. weg 33 van Lierop Peter M., St. Jozefweg 9 Oudenhoven Henricus, Leunsew. 19b de Weert Petrus J. E Ysselsteyn 133c Lormans Jacobus, Oude Oostr.weg 26 Verheijen Hermanus, Stationsweg 15 van Ass Jacobus W. H., Ysselsteyn OVERLEDEN: Bistervelt8 Maria Th., wed. van ClaGssens Johannes, 86 jaar, Lull. GETROUWD van Gestel Franciscus J., 19 jaar, timmermam, en van Dijk Johanna W. G., 18 jaar, beiden te Venray. Veenema Hendrik J, 27 jaar, mar. klasse en Claassens Petronella 0. 32 jaar, beiden te Venray. Philipsen Martinus Th., 19 jaar, en Jans-Beken Agnes 0. H., 18 jaar, beiden te Venray. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWees eerlijk. Priester van de week: Pat.er Domitius ïste Zondag van de Vasten; 6 uur leesmis voor de parochie; 7 uur lees- mis Gerard Janssen; 8 uur leesmis Antoon Verschuuren; 9 uur kindermis; 10 uur Hoogmis; 3 uur kruisweg voor de kinderen; 7 uur Miserere, Lijdensmeditatie en Lof. MaandagH. Mis v. d. dag; 6.30 zielemis voor alle overl parochianen; 7 uur leesmis Wed. Drabbels Janssen; 7.30 leesmis overl. ouders van Dyck- Jenne8kens; 8.15 best, jaard. Arnold Coenders; 7 uur zielelof en rozen hoedje. Dinsdag H. Casimirus, 4de der 9 Dinsdagen t.e.v. St. Antonius, verering der reliquie; 6 30 leesmis Piet Derks; 7 uur leesmis voor Apostolaat d68 Gebeds; 7.30 best. jaard. Petronella Peters en Peter Johan Peters; 8.15 gest. jaard. Antoon Roelofs (3 kl). WoensdagQuatertemperdag. Vas ten- en onthoudingsdag. 6e der 7 Woensdagen t.e.v. St. Jozef, verering der reliquie; 6 30 leesmis; 7 uur lees mis Kees Henkens; 7.30 best. jaard. Johanna Petronella Janssen; s.ii gest. jaard. Jacobus Schaefferp, echtg. en zoon Piet (1 H) DonderdagH. Perpetua en Félicitas 6.30 leesmis; 7 uur leesmis; 7.30 H. Sacramencshoogmis, leiding jongens; 8 15 gest. jaard. Catharina Molders (3 kl); 6 7 uur gelegenheid tot biech ten; 7—8 H. Uur. Daarna nachtelijke aanbidding. Vrijdag: Quatertemperdag. Vasten- en onthoudingsdag. H. Thomas van Aquino. Eerste Vrijdag. 6 30 leesmis; 7 uur leesmis Piet Derks; 7.30 H. Harthoogmis; 8 15 leesmis Antoon Verschuuren; 7 uur Kruisweg, Lof en verering van reliquie van H. Kruis. ZaterdagQuatertemperdag. Vasten- en onthoudingsdag. H. Joannes de Deo. Priesterzaterdag; 6.30 O.L. Vrouw hoogmis; 7 uur leesmis Wed. Drabbels- Janssen; 7.30 gest. jaard. Hendrik Hendriks, echtg. en overl. kinderen (1H); 8.15 gest. jaard. Jacob Bistervels en Anna Maria Lemmens (1 H); 7 uur Marialof en Rozenhoedje; 8 uur Jeugd- H. Familie. VELTUM. Donderdag 7.30 leesmis KATECHISMUS: Da kinderen van de 3de en 4de klas leren deze week de 33e en 349 les; de hoogsto klassen leren de 37e en 38e les. PATERSKERK. ïste Zondag van de Vasten. 5.45 en 6.30 H. Missen; 7.45 uit dankbaar heid (R); 9 uur Hoogmis; Communi ceren begint achteraan; ie collecte voor de Paterskerk, 2e voor de byz. noden; 5 uur ïste Lijdensmeditatie getiteld „Christus tegenover de zonde". De meditaties worden gehouden door pater Benedictus Coenen. Maandag7.30 H. Mis voor Joh. van Dijk-Jenneskens (Aartsbr); 8 uur H. Mis Wed. Claassen (D.O.). Dinsdagvierde Dinsdag van de Antoniusnovcen; 6 uur wordt 't Allerheiligste ter aanbidding uitge steld; 6 30 H. Mis tot 'n byz. intentie en een H. Mis tot gen. v.e. zieke; 7 uur tot z.i7.30 t.e.v. St. Antonius, eveneens 7.30 pl. Hoogmis t.e.v. St. Antonius; 8 uur voor Antonius Bosch; 's avonds 7.30 pl Lof met predikatie en gebeden van de Noveen door pater magister Claudianus v. Veldhuizen. Woensdag: 7 uur Hendrik Drabbels en Gertruda Janssen; 7.30 t.e.v. Sint Antonius; 8 uur voor overl. ouders; 6.30 Lof ter ere van Sint Joseph. Donderdag: 7 uur voor Gerardus Janssen; 7.30 t.e.v. S. Teresia; 8 uur Anna Dinjens Thomassen; 4—8 uur biechtgelegenheid. Vrijdag: Eerste Vrijdag v.d. maand; 6 30 voor Hendrik en Piet Claessens; 7 uur ter gel. van een verjaardag; 7.30 Hoogmis t.e.v. 't H. Hart; 8 uur voor 'n overl. moeder; 6.30 Lof met oefening en eerherstel. Zaterdaggeen intenties; biecht gelegenheid van 3—8 uur. NOTA BENE. Nu de Vasten be gonnen is, sporen wy U byzonder aan tot het bijwonen van de Lijdens meditatie op Zondagmiddag en van de Kruiswegoefening op Vrijdagavond. Kent U 't devotieboekje tot O.L. Vrouw van Zeven Smarten al Achter in de kerk verkrijgbaar. Dit mooie

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2