TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS KING Brief uit Korea. Carnaval Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Uit „Peel en Maas" twee jaar De beste koffie... en toch niet duur SPORT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 No 8 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Korea Front 4 Febr. 1952 Het nieuwe jaar wordt voor de chinezen ingeluid met nieuwjaar wensen in de vorm van een regen artillerievuur. Om precies 00 uur begint deze te vuren en houdt dit aau tot circa 3 uur. Voor ons worden er oliebollen en koffie opgevoerd en met deze voor f- - delicatesse - vier ik ardag. van het jaar brengt i activiteit, slechts i hier en daar een migste rustverstoor- op de Silver Star s vliegtuig naar beneden, waarvan men de piloot door middel van een helioptère tracht te redden. Door vjjandelyk vuur is het echter onmogelijk om te landen en na vergeefse pogingen verdwijnt de luchttaxi. Hoogstwaarschijnlijk zyn de inzit tenden reeds door de val om 't leven gekomen. Om i uur vertrekken twee contact-patrouilles, elk van is man sterk. Reeds om s uur keren beiden in eigen stellingen terug, daar het machinevuur van de vyand indringen wist te voorkomen. Vrydag 4 Jan. gaan wy twee aan vallen lanceren. Om 4.15 gaat een gedeelte van de compagnie ten aan val over, teneinde de vrij lage heuvels te nemen en het doel te consolideren. De heuvel is matig bezeten de chinezen schijnen niet veel te voelen voor harduekkige gevechten. Om 5 uur is deze heuvel vrijwel zonde tegenstand genomen. We hebben 2 ernstig gewonden en 3 minder, die hier over het vry vlakke terrein tamelyk snel kunnen afgevoerd wor den. Om 7 uur begint de tweede aanval die moeilijker is en daarom in het schemeren van de dageraad wordt uitgevoerd. Deze heuvel wordt door een andere hoge heuvel overschaduwd welke eveneens door de chinezen bezet wordt en vanwaar deze een zeer goede vuurpositie hebben voor hun mortieren. We ondervinden veel tegenstand en er wordt artilleriesteun gevraagd. Nadat deze na ruim een uur de heuvel stormrijp had gemaakt, stormen wij, onder het uiten van allerlei kreten tegen de helling op. Verschillende chinezen bieden hardnekkige tegen stand en blijven zelfs nadat de heuvelrug gedeeltelijk door ons is bezet, in hun bunkers doorvuren. Deze bunkers worden met machine- vuur en handgranaten bestookt en na ongeveer een uur idat behoorlijk „heet" was) zijn bijna alle weerstands nesten vernietigd. De chinezen trekken zich terug en wybezetten hun stellingen. Inmiddels blijkt, dat we de commandant sinds de stormaanval niet meer gezien hebben. Na een half uur zoeken vinden we de ie Lt. Gunnink dood aan de voet van de heuvel. Bij het zuiveren van de stellingen vinden we 21 gedode chinezen en eveneens de op 22 December vermiste soldaat Deegmulder. Hy is klaarblij kelijk door bajonetsteken gedood en is zowel van kleding als schoeisel beroofd. Hij biedt een droeve aanblik in de sneeuw. 4 Januari. De bunkers en stellingen op de veroverde heuvels, voor zover nog intact, worden door ons maar opgeblazen en we betrekken wederom onze oude stellingen, daar anders onze te bezetten sector te groot zou worden voor het bataljon. In de namiddag ontvangen we vry goed gericht mortiervuur. Er worden een verkenner en vier bommenwer pers aangevraagd, die spoedig de rust met een aantal bommen hersteld hebben. In de loop van de avond worden we gewaarschuwd, dat een bericht is opgevangen, dat de vyand in de loop van de morgen, circa 7 uur, een aanval zal beginnen. Alles wordt met haast in orde gebracht. Reeds om 3 uur staat iedereen klaar en tijdens de nacht zyn nog 40 tanks naar voren gerold. AIIob blijft echter rustig, van een kant jammer, want alles was klaar voor een goede ontvangst. Om o uur is de noodtoestand opgeheven. 7 Jan. Onze rugzakken worden naar beneden afgevoerd en dit duidt op een spoedig vei laten van de front sector. De A compagnie loopt een dag verkeniiingspatrouille zonder enige bijzonderheden. Woensdag 9 Jan. 's Nachts nemen de if anken de stellingen van ons over en wij gaan naar de tweede frontlijn in gevechtsreserve. Het is een hopeloze rommel met het vervoer en de nijpende koude maakt de stemming niet beier. De area die we betrekken ligt aan de weg en schijnt voorheen uitstekend mikpunt voor granaten te zyn geweest, te zien aan de ontelbare trechters. De zg. rustperioden kenmerken zich door inspectie's en byna dagelijks komt er de een of andere generaal of kolonel. Om ziek van te worden. Hier tegenover staat dat we ons weer eens kunnen wassen, scheren, haar knippen en van kleding verwisselen. De meesten l6iden nu een waardig soldatenbestaan, immers „luiheid siert den krijgsman' Op is Jan. krijgen we de verwachte frontinspectie, dus spoedig weer naar voren. Dit gebeurt dan op 23 Jan. Om 3 43 nemen we in dezelfde sector weer de stellingen van de Yanken, (die als kinderen zo blij zijn) over. De aflossing geschiedt zonder bijzonderheden- De normale patrouille's worden gelopen, want volgens de C.C. moeten we door patrouilitren in 't voorter rein het overwicht op de vyand houden. Zware sneeuwval en bittere koude, maar even vrolijk vertrekt Donderdag te 2 15 een patrouille van 15 man. We dringen door tot de wachtposten en stellen er met hand granaten 1 buiten gevecht. Vijandelijke versterking komt nu opdagen en we zyn gedwongen om terug te trekken. De geweren en karabijnen blyken niet in staat om er mee te vuren, de grendels zitten vast gevroren. Met handgranaten dekken we onze aftocht, die vrij snel moest gebeuren Drie rnan zyn licht gewond, maar kunnen gelukkig r.og lopen. Moe en koud keren we in de morgenuren in eigen stellingen terug. De activiteit is over het algemeen vanwege de zware sneeuwval zeer gering en bepaalt zich enkel tot artillerie en kleine gevechten. De artillerie is van beide kanten, echter met dit verschil, dat als de chinezen io granaten afvuren, zij het viervoud terug ontvangen, 'n Yank kykt niet op een paar dollars. In het voorterrein zijn ongeveer 2 Chinese bataljons waargenomen en nog dezelfde dag komen er twee Amerikaanse bataljons ter versterking in onze sector aan. Alles blijft echter volkomen rustig. Koude, sneeuw, artillerie, patrouille maar de dagen gaan tergend langzaam voorbij. Op 6 Febr. zullen wy (oude) het front verlaten om ongeveer 300 km naar het Zuiden van Korea af te zakken. Pusan de start en finish. De taak, vrijwillig op ons genomen is dan volbracht. Ellende, vermoeienis, honger en koude zijn vergeteu. Een jaar voorbij, een jaar, dat de zwaarste offers gevraagd heeft van mens en materiaal. Zy, die in deze 6tryd zyn gevallen, rusten in vrede 1 Neerlands zonen streden voor Uw belangen, voor Uw veiligheid recht, al wordt dan de naam van Korea-vry williger door velen omgezet in roekeloze avonturier. Tot ziens 1 HENDRIK AARTS. Naar wy vernemen ls 't detache ment Nederl. vrijwilligers, waarbij Hendrik behoort, op 14 Febr. vanuit Pusan naar het vaderland vertrokken. naastenliefde verwierven haar de achting van allen, die haar kenden. Zy overleed 28 Januari 1885. Een kerkehnis op de Smakt Toen in 1648 de kerkelijke goederen te Overloon waren aangeslagen, bouw den de katholieken op Venraysgrond gebied een klein bedehuis, kerkehuis. Het lag op de Smakt en was een ouderwets boerenhuis met een ruim voorhuis. Bij de aanleg van de spoorweg Nijmegen—Venlo werd 'tafgebroken Theodor Albertus van Fleming Zyn naam wordt ook geschreven Flenfinck, a Flaming, de Fleming Hy was 20 Februari 1682 te Swolgen ge doopt en was later Heer van S wolgen en Broekhuyzervorst. Op 27jaiige leeftijd woonde hy te Venray, alwaar hij ten huize van de Scholtis Jan van Dijck op 25 Juni 1709 zyn testament opstelde. Hy is korf daarna overleden en werd op i Juli 1709 te Swolgen begraven. Dekens Do Dekens van het dekenaat, waar toe sinds 1539 ook Venray behoorde, zijn bekend: 1075 Theodorus Cuychins van Venray, pastoor te Overloon. 1695 Henricus Allarts van Venray, pastoor van St Anthonis. Famtle Poels In 1858 Uit een verkoopakte van 1838 leren wy kennen: Martinus Poels was akkerman en woonde aan de Heide; Hendrik Poels was herbergier m Venray; Maria Poels was gehuwd met Peter Strybosch, herbergier en woonde aan deri Nachtegaal onder Venray; Johannes Poels, Gerard Poels en Johanna Poels, alle drie akkerlieden, woonden aan de Heide; Oertrudis Poels was in dienst te Vbltum; Margaretha Poels was gehuwd met Gerard Baltissen, hoefsmid en woonde in Venray. De ouders van deze acht kinderen Poels waren Hendrik Poels en Her- mina Evers, in leven akkerlieden aan Mease aan de Heide. Het verdrag van 1716 Daar de inwoners van Venray voort durend met de bewoners van'de na burige Meiery in onmin leefden wegens het recht op de Peel, werd door de Staten Generaal en de Koning van Pruisen, onder wie Venray ressorteer- een verdrag gesloten op 20 November 1716. Men kan dit contract vinden in Limburg'8 Jaarboek V (i897) blz. 141- 147. „Jerusalem" Tot de stichteressen van „Jerusalem" behoorde Anna, Maria Elisabeth Jaeymolte. Zy werd geboren te Lub beek by Leuven op 26 Juli 1815; zy ontving het kleed van de Ursulien- orde op 28 Mei 1838 en heette sinds Marie Pélagie. Op 20 September weid zij naar Venray gezonden, alwaar zy 20 Aug 1840 haar heilige belofien aflegde Tot overste werd zy gekozen op 6 Sept. 1843. Als overste was zy een spiegel van alle deugden; zij troostte haar zusters door het aanhoudend voorbeeld van alle goede werken. Zij onderhield de regel als de appel van haaroog. Haar goedheid, haar zachtzinnigheid, haar van 1 Haart 1890 Na de hoogmis van 23 Februari werd een Te Deum gezongen by ge legenheid van de 73ste verjaardag van Koning Willem III. De Fanfare Euterpe" bracht het nationale volks lied en andëre stukken ten gehore. Een kunstliefhebber prijst het uurwerk in de toren van de parochie kerk, dat door de Heer Eysbouts uit Asten, ongeveer in 1886 was geplaatst. Te Horst werd aanbesteed het afbreken van het oude Raadhuis met gedeelte van de Harmoniezaal en het bouwen van een nieuw raadhuis Willem Wijnhoven te Venray schreef in voor f 15.000, maar was met deze som de hoogste. Tot onderwijzer te Well werd be noemd de heer Martinus van de Berg te Leunen. Z D.H. Mgr. F.A. Boermans kende 1 Maart de tonsuur en mindere orden toe aan H. Poels. Tan 1 Maart 1902 De Weleer w. Heer Lauren t Poels— In 't Oroenewolt, Langstraat, werd benoemd tot kapelaan te Meerloo. Plannen bestonden tot het bouwen van een zogenaamde bewaarschool aan de Maasheeseweg. voor kinderen van 3 tot 6 jaar. Louis Claassens, in Venray, alge meen bekend a's „Lowie uit'tklooster'" zou in April do dag herdenken, dat by 23 jaar aangesteld weid als tuinier van „Jerusalem". Te Maashees overleed de oudste inwoonster, Wed. M. Heynen, geb Agnes Franssen, in de leeftijd van 93 jaren. BEKENDMAKING Afwijking van artikel 144 der Algemene Politieverordening, hou dende verbod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeugdige personen gedurende de Carnavals dagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem, ingevolge het bepaalde by art. 144 der Algemene Politieverordening de navolgende ontheffing wordt ver leend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijke vermakelijk heden, andere dan dansen, worden gegeven, om gedurende de Carnavals dagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laten verblijven personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Het bezoeken van de inrichtingen, waar vergunning is verleend voor het maken van muziek, door personen beneden de isjarige leeftijd is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toe gestaan. Kinderen beneden de achttienjarige leeftijd, welke zich in een der inrich tingen of lokalen, als bedoeld, na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, worden daaruit door de politie verwijderd en tegen hen zal procesverbaal worden opgemaakt. Gedurende de tyd, dat er vergun ning is gegeven tot dansen, mogen kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar de inrichtingen waar gedanst wordt, niet bezoeken, ook niet indien zy onder geleide zyn. Venray, 6 Februari 1032. BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray vestigt met het oog op de aanstaande Carnaval by deze nogmaals de aan dacht op het bepaalde by de artikelen 25 en 89 sub a der Algemene Politieverordening Venray, luidende: „Behoudens het bepaalde in artikel 56, sub ie van het Prov. Wegenreglement, is het verboden op of aan de openbare weg of op zodanige afstand daarvan, dat de gebruikers van de weg er gevaar schade of hinder van kunnen hebben, zonder Jvergunning van Burgemeester en Wethouders, tenzij krachtens wettelijke be voegdheden, kamers, kattokoppen of donderbussen af te schieten, met een vuurwapen, windbuks, windroer of dergelijk wapen te schieten, vuurwerk af te steken of voetzoekers of dergelijke ont plofbare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schieten." „Het is verboden" a. aan kinderen beneden 16 jaren buskruit of vuurwerk te verkopen of af te geven. Op een en ander zal nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en by overtreding procesverbaal opgemaakt worden. Venray, 6 Februari 1952. Dringende uitnodiging De Burgemeester van Venray verzoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hun algehele mede werking te willen verlenen, om alle wariordelykheded en drankmisbruik typens de Carnavalsdagen te voor komen en aan de kasteleins op Carnavals Maandag en Dinsdag drie uur namiddag tot tien uur nm. geen sterke drank aan het publiek to schenken. Aan ouders en verzorgers richt hy in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging; medo te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van bezoe ken van avondvermakelijkheden door kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang der ouders en kinderen zelf vastgesteld. Venray, 6 Februari 1952. Houders van dansmuziek De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmu ziek hebben bekomen, dat zy verplicht zyn, deze muziek op het door hem bepaalde nur, zynde voor de kom Venray 1030 nm. en voor de overige gedeelten der gemeente 0 30 nm., behoudens intrekking of wijziging zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt niet gewaar schuwd en van hen, die na gesloten tyd hun inrichting nog voor dans muziek geopend hebben, zal proces verbaal worden opgemaakt en even tueel zal hun vergunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zynde 10.30, respectievelijk 0 30 nm. Aan het verbod voor de onder nemers om personen beneden de achttienjarige leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen boneden de achttienjarige leeftijd om deze inrichting binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dan&muziekhouders zyn ver plicht met duidelijke op minstens drie meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te vermelder., dat de toegang voor personen beneden 18 jaar verboden By overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder als tegen bezoekers procesverbaal worden opgemaakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken, zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Bovendien zal de dansgelegenheid worden gesloten. Venray, 6 Februari 1952. Verbod vermom mi ng De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat betreffende de vermomming en het zich verkleed vertonen in 't openbaar het navolgende in de Algemene Politieverordening der gemeente Ven ray is bepaald: Artikel 107 Het is verboden, zich in het open baar te vertonen, verkleed als persoon van een andere sekse, als geestelijke of lid van een geestelijke 01de of als bedienaar van enige godsdienst, als overheidspersoon of als militair, behoudens indien by optochten of by openbare feesten of uitvoeringen daarvogr vergunning van de Bulge meester is verkregen. Artikel 108 Het ia verboden zich in 't openbaar te vertonen, het aangezicht geheel of gedeeltelijk met een masker bedekt of op enigerlei andere wyze onken baar gemaakt, tenzij met vergunning van de Burgemeester. Van het verbod in artikel 107 en 108 voornoemd, wordt alleen onthef flug verleend, voor zover het betreft personen, die op Carnavals Maandag en Di.isdag aan de optocnt deelnemen, gedurende het deelnemen aan de optocht, waaronder wordt begrepen het zich rechtstreeks begeven van huis (verenigingsgebouw) naar de opstellingsplaats en van de ontbin dingsplaats naar huis (verenigings gebouw) Het publiek wordt ernstig gewaar schuwd tegen overtreding van het verbod van de artikelen 107 en 108 der Algemene Politieverordening en wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat dit verbod ook van toepassing is in drinklokalen, dansinrichtingen en andere plaatsen, waar openbare ver makelijkheden worden gegeven. Aan de politie is opdracht gegeven ten strengste toe te zien op de naleving van bovenstaande verbods bepalingen. Venray, 6 Februari 1952 Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde by artikel 27 sub b der Algemene Politiever ordening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 133 en 137 van evengenoemko veror dening bedoelde inrichtingen ofwel plaatsen, geen danstenten zijnde, Venray Venray— de gehele Venray— toestemming wordt verleend om op Zondag 24 Februari, Maandag 25 Februari en Dinsdag 26 Februari a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aanwezig te doen zyn onder voorwaarde, dat de vrouwelijke bedienden de leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en van een onbesproken levenswandel zyn. Venray, 6 Februari 1952. Openbare vermakelijk heden op de Carnavalsdagen De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat door hen de navolgende regeling voor de openbare vermakelijkheden gedurende de a.s Carnavalsdagen is getroffen: lCarnavals Zondag 24 Februari Sluitingsuur in de gehele gemeente 12 uur nm. Het maken van muziek en het houden van voordrachten moet op 24 Februari a.s. een half uur vóór het sluitingsuur, derhalve om 11.30 nm. worden gestaakt. Carnavals-Maandag en Dinsdag 25 en 20 Februari Sluitingsuur tapperijeu en drink- gelegenhedeu: Carnavals-Maandag in Kom 1230 nm.; buiten Kom 12 uur nm. Carnavals Dinsdag gemeence 11.30 nm. Dansen Carnavals Maandag Kom van 5 I0 30nm; buiten Venray Kom van 5—0 30 nm; Carnavals-Dinsdag in de gehele gemeente van 10—12 uur nm; in Venray—Kom van 5—10.30 nm; buiten Venray—Kom van 3-9.30nm Strijkmnziek In de gehele gemeente mag strijk mnziek (geen dansmuziek) gemaakt worden tot een half uur vóór het sluitingsuur. Voordrachten In de gehele gemeente mogen voor drachten worden gehouden tot een half uur vóór het sluitingsuur. Vergunningen De aanvragen ter verkrijging van vergunning voor het houden van bal, 8trykmuziek en/of voordrachten op 24, 25 en 26 Februari a s. moeten de laatsten onder overlegging van de tokst der te houden voordrachten by de Burgemeester worden inge diend Belasting Door de houder van een der boven vermelde vergunningen is bslasting verschuldigd overeenkomstig het dienaar)gaande bepaalde in de veror dening, regelende de heffing en de invordering ener belasting op toneel vertoningen en andere vermakelijk heden in de gemeente Venray. Belanghebbenden worden nog eens speciaal gewezen op de navolgende bepaling van do hiervoor genoemde belastingverordening, welke luidt: „Ieder, die voornemens is een ver makelijkheid te geven of te doen plaats hebben, moet van dit voor nemen, evontueel onder overlegging van de daartoe docr de bevoegde macht verleende vergunning, ten minste driemaal 24 uur tevoren aan gifte doen ter secretarie, zulks door invulling en ondertekening van een daartoe kosteloos verkrijgbaar formu lier"'. De belasting moet worden voldaan op Vrydag 22 Februari a.s. of op een der daaraan voorafgaande dagen ten kantore van de gemeente ontvanger Marktstraat 10 van 0—12 uur vm. De kwitantie^moet op verzoek ter stond aan de politie worden vertoond Aan een en ander dient streng de hand te worden gehouden. Venray, 6 Februari 1951 De Burgemeester voornoemd Mr. A H M. JANSSEN. DE NATUURZUIVERE R M U N T wil O P W VERKWIKKEND In de laatste drie maanden van 1951 is door de verzekeringsmaat schappijen in Nederland een bedrag van 40 millioen gulden uitgekeerd aan houders van polissen, hetzij wegens overlijden, hetzij wegens afloop, hetzij aan renteuitkeringen. Van de door overlijden vervallen polissen waren er 1226 die nog geen twee jaar liepen. Hierop werd een bedrag uitgekeerd van f 851 965 dat is ruim negen maal zo veel als op deze polissen aan premies betaald was. stemmen wel tot Zulke cijfers nadenken 1 Iedere Nederlander met verant woordelijkheidsbesef ziet de noodzaak Als U 2.04 voor oen half pond hof f ie betaalt, dan hebt U de beste en geurigsto soort die U hrij gen hunt. Maar zelfs voor de beste en geurigsto soort is dat een héle prijs. U zou zeher erg in Uw nopjes zijn als U ruim 20 cent op een half pond zou hunnen be sparen. Waar of niet? Doe dat danf Ga nu meieen over op De Gruy- ter's Roodmerh hoffie. Dat is De Gruyter's béste soort maar door 10 kor ting is deze hoffie de goedkoopste hoffie van eerste kwali teit. die U hopen kunt. tot sparon. Is het niet terwille van zyn zaak, dan terwille van degenen, die van hem afhankelijk zyn en voor wie hy het brood verdient. En natuurlijk wordt door hem heel zorgvuldig nagegaan, hoe hy dit op de beste manier kan doen. Het meest nauwkeurig opgezette spaarschema kan echter in duigen vallen, wanneer de man, die het ontwierp er niet meer is om te zorgen, dat het wordt uitgevoerd. En om ook tegen dat risico gedekt te zyn, spaart men op de polis. Hoezeer deze 6paarmethode is toe genomen, blykt wel uit het feit, dat in 1031 een bedrag va 442 8 millioen gulden aan premiön en koopsommen op levensverzekeringspolissen werd uitbetaald dat is veertig gulden per hoofd voor iedere Nederlander, de baby zowel als de grijsaard. Do 1226 verzekerden, die stierven voordat hun polis twee jaar bestond, waren natuurlijk gezond toen zy hun verzekering sloten. Het bewijst, hoe eeu gezin plotseling in rouw kan gedompeld worden. Iedereen vreet dat en het heeft geen zin er met gesloten ogen aan voorbij te gaan. Al was er op de polissen slechts kort, ten hoogste twee jaar betaald, het volle bedrag werd nochtans toch uil gekeerd. Dat was een lichtscraal in de zo zwaar getroffen gezinnen. De zorgen van het gezinshoofd had den gereikt tot na zyn dood. Maar het was geen vriendelijkheid van de levensverzekeringmaatschap- >ijen. Zy zyn nu geen filantropische nstellingen, al zullen zy een vlotte 3n coulante afwikkeling als eerste plicht beschouwen. Dat een dergelijke uitbetaling, die negenmaal het ingelegde bedrag overtreft, kan plaats hebben, komt omdat men aan de hand van stati stieken en wiskundige berekeningen een systeem heeft gevonden, waar door men aile verzekerden samen dit risico kan laten dragen. Hier geldt dus, op volstrekt zake lijke basis: allen voor één en één voor allen In deze onzekere tyd zijn de men sen zich méér dan ooit bewust van de vergankelijkheid aller dingen En daarom zoekt men, meer dan ooit, naar wegen om tegen die risico's gedekt te zijn en is de spaarkous ver drongen door de levensverzekering- polis. Alleen immers op deze wijze kan men zyn spaarplan volvoeren, ook wanneer men daar zelf niet meer het oog op kan houden. Do verzekeringsmaatschappijen in Nederland hadden per 3! December 1931 een totaal bedrag van f 3 670 millioen belegd. Dat is het geld van de spaarders, die de polis hebben ge kozen. En wanneer^men deze bedragen ziet, dan constateert men tegelijk, dat het verantwoordelijkheidsgevoel in Nederland nog niet is afgestorven, dat we nog geen volk van potver- teerdere zyn geworden, maar dat onze zinspreuk nog immer is: Zekerheid vóór alles. Handboogsport Op Vrydag 15 Febr. zou de laatste wedstrijd van de wintercompetitie tussen De Batavieren en de Eendracht, toch de Eendracht liet verstek gaan zodat de Batavieren de eerste 2 pun ten zonder stryd binnenhaalde. De Batavieren schoten 374 punten. De einduitslag is thans als vo'gt punten in 125 pylen 1 8 2630 Iste zestallen St Oda Venray St Joris Leunen Diana Venray Eendracht Veulen Hubertus Merselo Batavieren Castenr, 54-1 54-1 53 2 5 2 3 5 1-4 3 1-4 2463 2334 1871 2034 1832

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5