GELUKKIG de goede oude tijd is terug! Paiket •ri j T.b.c.-vrije Veemarkt 8 FEBRUARI: Kardinaal Mindszenty driejaar gevangen SPORT Steunt het Orgelfonds ras 1 bs f.'f'lS. P. SLITS-BROUNS TE VENRAY Maandag 4 Februari Voor 's werelds beste Vulpen Waterglas F. W. HENDRIKS zien van de plannen om naast de kasteelruïne een theehuis te bouwen. De kosten waren te hoog, nu wordt alleen de ruïne voor fl. 23.000 gecon solideerd. Op de Venlose Eiermijn worden in 1951 ruim 100.000.000 eieren aan gevoord. Dit is toch nog 30 millioen minder dan voor de oorlog. Niet officieel wordt medegedeeld dat Minister Lieftinck na de verkie zing eon functie zou aanvaarden bij de N.V. Philips. Zolang er sneeuw ligt of de wegen glad zijn mogen de melkboeren en bakkers hun producten met 1 ct. per liter, lespeet ievolyk i ct. per brood van 800 giam verhogen. In Arcen lekten dezer dagen di verse daken van Bungalous, Een in gesteld onderzoek bracht aan het licht dan het hier gebezigde lood verdwenen was. Van de daders geen spoor. In Eindhoven is 'n drieling geboren 2 meisjes en i jongen, moederen kin deren maken het goed In Rotterdam raakte een 62 jarige vrouw door uitstromend gas bedwelmd Buren, die gaslucht opmerkten, konden met behulp der politie de vrouw nog tydig redden. In Horst hebben „de blinden van Grave een muziek uitvoering gegeven, als dank voor het vele werk van col lectanten en collectrices. In Venlo raakte een Venrayer tijdens een logeerpartij fl. 30 uit z'n portemonaie kwijt. De politie pikte de gastheer bij z'n kraag. 8 Februari is het drie jaar geleden, dat do Prins Primaat van Hongarije. Jozef Kardinaal Mindszenty door d* communistische bezetters van zjj vaderland tot levenslange gevangenis straf word veroordeeld. Met een weerzinwekkend schijn proces is hem het zwijgen opgelegd. Hebben wij echter zijn pro'est tegen de communistische kerk vervolgers overgenomen en krijgshaftig door i deze jaren voort gedragen als een feil laaiende tooits Of zijn wij de moedige Kardinaal Mindszenty vergeten, zoals wy ook de kleine kapitein Kurt Carlsen al reeds uit onze gedachten hebben gabannen Is de heldendeugd van een Minds zenty dan niet enorm veel groter en onstei feiijker dan de manmoedigheid van welke zeeman ook Bij de mijlpaal van 8 Februari zullen wy even stilstaan" om een eerbiedige gedachte en een smekend gebed te wijden aan de gevangen kardinaal, die zwijgend moet lijden en toozien hoe zijn volk vervolgd wordt om zijn groot geloof. Dit is echter niet genoeg De strijd van kardinaal Mindszenty is de strijd van alle christenen en christelijke volkeron. En aaarom ook is de zelfopoffering van deze hoge priester een daad, welks betekenis de grenzen van Hongarije overschrijdt. Juist nu de gevaarlijke bolsjewis tische vloedgolf alle menselijke en christelijke waarden dreigt te ver nietigen, is kardinaal Mindszenty voor ons het symbool van moed en onverschrokkenheid in de verdediging van de eeuwig menselijke en christe lijke idealen. De Kerkvorst, wiens lot wij thans herdenken, kwam voort uit het geestelijk sterke en gelovige boeren volk van Hongarije. Hij werd in 1892 te Csehimind8zenty geboren. Na zyn priesterstudie te Szombathely werd hij benoemd tot kapelaan. Na korte tijd volgde zyn benoemingtot pastoor van de provinciale hoofdstad Zalae- gerszeg. In 1019 werd hy, wegens actie tegen hot communistische regime van Bela Kun gevangen gezet. Na zijn bevrijding muntte hij uit door een ascetische levenswandel en een bijzonder talent voor preken en organisatie. Door zyn bescheidenheid en liefdadigheid nam hy in de harten der armen al spoedig een grote plaats in. Door zyn redevoeringen en charitas- activiteiten verwierf hij oen grote bekendheid in zyn vaderland Honga rije. In Maart 1942 werd hij tot bisschop gewyd. Kort daarop kwam hy in conflict met de Duitse bezetters en werd hy in het najaar van 1944 gearresteerd. Na zyn bevrijding benoemde de H. Vader hem in September 1945 tot aartsbisschop van Esztergom. Op 18 Februari 1946 volgde, tegelijkertijd met de uitverkiezing van de Neder landse aartsbisschop Mgr. de Jong, zijn verheffing tot hot kardinalaat. In de jaren voor zijn arrestatie door de communiston heeft Kardinaal Mindszenty in tal van herderlijke Kleven en predicates op scherpe wijze stelling genomen tegen het communisme Toen de regering van het inmiddels volksdemocratie ge worden Hongarije besloot tot natio nalisatie der bijzondere scholen, riep hy de Katholieken op tot openlijk verzet tegen deze maatregel. In Augustus 1048 begon in geheel Ho.igarye een campagne, waarbij de arrestaties van Kardinaal Mindszenty werd gebist. In November van dat zelfde jaar werd zyn secretaris op beschuldiging van verraad gear resteerd. De Kardinaal, ziende, dat ook zijn beurt spoedig zou zyu ge komen, verzocht zyn moeder de Kerstdagen by hem door te brengen. Toen hy op 26 December na de avondmaaltijd do psalmen bad ter ere van de H Martelaar Stephanus, overvielen de communistische beuls knechten het aartsbisschoppelijke pale's en dwongen lmm mee te gaan. De Kardinaal nam afscheid van zyn moeder en begon de zware weg der martelaren om zo zyn van eeuwig heid bestemde plicht tegenover en in het belang van zyn Kerk, zijn vaderland en zyn verweesde volk te vervullen. Op 8 Fnbruari 1948 werd hij door ziin rechters op bevel van Moskou veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Kard. Mindszenty heeft voorvoeld, wat hem te wachten stond. Schreef hy immers niet in z'n laatste herder lijke brief aan de Hongaarse Katho lieken Op de plaats waar ik sta, niet door de gratie van de partijen, doch door de gunst van de H. Stoel, zijn in do voorbije tijden zware slagen en golven van moeilijkheden niet onbe kend gebleven. Twee van my'n voorgangera zyn op het slagveld gevallen voor het Vader and en Christendom. Twee heeft men loor confiscatie van hun goederen beroofd. Martinuzzi viel door de hand van een opgehitste sluipmoordenaar. Pasmany, de grootste, werd verban nen Ook ik sta vast op my'n post vuor God, Kerk en Vaderland, want datis een plicht, welke mij wordt op gelegd door de dienst van my'n voor gangers aan my'n op deze wereld zo droevig verweesde volk. Na de ineenstorting van de Hon gaarse staat door de expansie politiek van het Kremlin kwam by velei zoals vaak in de geschiedenis van Hongarye, de goedgemeende gedachte op aan de mogelijkheid van dubbel spel. Slechts weinigen bemerkten, dat deze mogelijkheid zich in dit ge val absoluut niet voordeed. Een even tueel dubbel spel, dus een zich ge deeltelijk onderwerpen aan de bezet tende macht, was nog te verklaren geweest, wanneer alleen de keuze van een politieke stellingneming in het geding was geweest. Doch niet de politiek, maar de morele positie en het zedelijk bestaan stonden in Hongarije op het spel. Daarom was slechts de weg, welke Kardinaal Mindszenty is gegaan, de enige juiste. Thans, na zoveel jaren, wordt dit steeds duidelijker. Velen wilden des tyds de aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, tegen de kardinaal uitspelen, daar de eerste by de keuze van de communistenleider Gottwald in zyn kathedraal het „Te Deum" had ge zongen. Thans zien wy echter glashelder uit de lotgevallen van aartsbisschop Beran en van de Hongaarse aartsbis schop Grösz, die zelfs een „minnelijke schikking" met de communisten heeft getroffen, dat Kardinaal Mindszenty het gevaar toen reeds voortijdig on derkende en zijn kudde reeds in het begin heeft gewaarschuwd. Toen de terreur de mensen het vrye woord ontnam, hieldhy het voor zyn plicht voor het forum van de ganse wereld voorspreker te zijn van het Recht, de Gerechtigheid en de Vrij heid. Hy sprak als aartsbisschop van Esztergom op grond van zijn in de geschiedenis wortelende rechten na mens de individuele bedreigden, de gezinnen en zijn door de tyran ter dood veroordeelde land en volk. Namens hen de vreemde onderdrukker toeroepend „Hindert en pijnigt de Hongaren niet verkondigde hy' de buitenwereld„De Hongaarse natie heeft ook het recht te leven". Ofschoon men hem tot zwijgen dwong, leert zyn kerker ons ook thans nogver over de grenzen van Hongaryenuit...., dat „Wanneer nog in het Vaderland een hart klopt, dat bemint, gelooft en hoopt, zal de verwoesting van de kerk te vergeefs zijn. Want God leeft in het binnenste der harten", K.N.P. Handboogsport Woensdag 23 Januari ontmoette St. Joris I en II De Eendracht I en II voor de wintercompetitie, wat niemand verwacht had gebeurde, het eerste zestal van De Eendracht bracht St. Joris I de eerste nederlaag toe. Dit is een prachtige prestatie van De Eendracht. De uitslag wasDe Eendracht I 455 punten, St Joris I 451 punten; het tweede zestal van St. Joris haalde beide punten binnen, de uitslag was: St. JorisII 354 pnt., De Eendracht II 303 punten. Vrijdag 25 Januari streden Diana I en II tegen St. Hubertus I en II, Hier haalde beide zestallen van Diana de puntjes binnen. De uitslag was Diana I 454 punten, St. Hubertus I 396 punten; Diana II 376 punten, St Hubertus II, met 2 schutters, 95 pnt. Woensdag 6 Februari zullen Diana I en II en De Eendracht I en II en op Vry'dag 8 Februari St. Hubertus I en De Batavieren I elkaar ont moeten. Nieuwe Directie Venlose Veiling Het hoofdbestuur van de Venlose Veiling heeft, na het aftreden van de heer Maas als directeur, een nieuw directorium gekozen de heren J Gerads uit Blerick, Hobbelen uit Horst Meterik en Maqiné uit Venlo. De Heer Geradta, adjunct directeur van de Venlose Veiling, werd benoemd tot directeur van de afdeling groenten, de heer Hobbelen, hoofd van de Landbouwschool te 'Horst werd be noemd tot directeur van de afdeling fruit en de heer Maqiné, chef van de afdeling eieren, werd benoemd tot directeur van deze afdeling. Amerika eet Nederlandse kool De uitvoer van witte kool naar de Ver. Staten is gebleken een succes te zyn. Dit seizoen werd tussen de 7000 en 8000 ton geëxporteerd tegen 6000 ton in het vorige seizoen. Thans is het vrijwel afgelopen, omdat er nu oogsten op en dichter by het Amerikaanse continent beschikbaar komen. Verwacht wordt, dat Frankrijk binnenkort de grenzen voor „Deense witte kool", zoals de bewaarkool wordt genoemd, zal openstellen. Ook naar Duitsland verwacht men uitvoer van stapelgroenten onder de nieuwe uitschrijving van een millioen dollar. De veiling van de Noorder Markt bond te Langendyk heeft tot dusverre 5000 ton kool afgezet, waarvan 3400 ton naar Amerika. Nieuw ziekenhuis te Helmond? Het nieuwe ziekenhuis, dat men voornemens is te Helmond te bouwen, zal op het ogenblik reeds f 3.870 000.- méér kosten, dan in Juli 1950, toen het bouwplan voor het nieuwe zieken huis door de interdepartementale commissie werd goedgekeurd. Dat betekent tevens dat door de 'stijgende rentestandaard per jaar on geveer f75.000,— aan rente zal moeten worden betaald, hetgeen neerkomt op een sty ging van de verpleegprys van f 0,70 a f 0,80 per dag. Dit ver klaarde de voorzitter van Helmonds raad. Extra premie voor verbouw van suikerbieten? De Stichting voor de landbouw heeft voorstellen gedaan aan de mi nister van Landbouw om te komen tot een verhoging van de prys van de suikerbieten. Of liever tot ver hoging van de prys, die de fabrieken voor de suiker zullen kry'gen. Ter geruststelling van de burger kan hier bij onmiddellijk worden gezegd, dat de verhoging van deze suikerprijs naar alle waarschijnlijkheid geen in vloed zal hebben op de prys, die de huisvrouw in de winkel zal moeten betalen. Een groot deel van deze prijs immers is accijns en hiermede is nog wel te manipuleren. De pry 8 van de bieten resulteert uit de suikerprijs. De fabriek krijgt een bepaalde prys gegarandeerd en kan na aftrek van de verwerkings kosten aan de boeren de bieten uit betalen. De boeren hebben jaren op een ry' suikerbieten verbouwd tegen een prys die het mogelijk maakt9 in Nederland suiker te produceren ver beneden de wereldmarktprijs. Indien nu de prijs niet verhoogd wordt zou deze naar verhouding zo laag worden, dat het areaal eronder zou lijden. En dit zou nationaal-economisch niet verant woord zyn. Vooral niet, nu Nederland veel meer eigen veevoeder moet verbouwen en het daarom alleen reeds gewenst zou zyn het bietenareaal van 60.000 ha. aanzienlijk uit te breiden. Men zou dan weliswaar de suikerbieten iets duurder moeten betalen, maar daar zou tegenover staan, dat men bij een sterk verminderde import van veevoeder toch grote hoeveelheden veehouderij-producten zou kunnen blijven exporteren. „Nederlandse" Lncifers uit Slorakije en Polen De Nationale Nederl. Lucifers-in- ustrie moet op het ogenblik een oncurrentiestryd voeren tegen de import van lucifers uit Tsjecho- Slovakye en Polen. Deze beide landen importeren op het ogenblik lucifers onder een Nederlands etiket. Expor teert de Nederlandse lucifers-industrie haar product naar het buitenland, dan moet op het etiket duidelijk vermeld staan, dat het product van Neder landse herkomst is. Daarom is het niet meer dan billijk, zo vond de Kamer van Koophandel v. Midden-Limburg, dat de Nederlandse consument weet welke „nationaliteit" de lucifers hebben, die hy in z'n huis haalt. In een adres aan dè minister zal op deze vreemde toestand gewe zen worden. L0ffie ui' At silo s~ - er Je hele s (7rUyler s K°". 1 ?eurf P, is wee' L>e Jelig Inffie Gelukkig'f bijzonder £i«. "",0" ROODMERK p; 250 gr. f 2.04 BLAUWMERK p. 250 gr. f 1.96 ORANJEMERK. p. 250 gr. 11.86 Coffeïne-vrije koffie p. pak 1 2.50 Feest voor Tcgelse Passiespelers Ter gelegenheid van het feit, dat in 1926 in Tegelen het eeiste open luchtspel werd georganiseerd, zal op Hemelvaartsdag (22 Mei) in de Dool hof te Tegelen een feestelijke bijeen komst worden georganiseerd. De feestelijkheden zullen een besloten karakter hebben en uitsluitend be stemd zyn voor de medewerkers aan de Passiespelen. In 1955, by de opvoering van de Passiespelen, zal het jubileum meer naar buiten ge vierd worden. In tegenstelling tot de vroegere perioden wordt er thans tussen de passiespelers levendig contact onder houden met medewerkers en mede werksters. Regelmatig houden zij bijeenkomsten, waar gedeclameerd wordt en waar in vele gevallen beroepstoneelspelers aanwijzingen ge ven. Op deze wijze hoopt men de passiespelers voortdurend „intraining" te houden. Geen Carnaval in Eindhoven Maandagavond heeft de gemeente raad van Eindhoven met 20 tegen 16 stemmen besloten gedurende de carnavals- en kermisdagen het tap- verbod van 2 uur 's middags af te handhaven. Een debat van ruim twee uren ging aan de stemming vooraf. Aanleiding hiertoe was een verzoek schrift van een aantal verenigingen waarin opheffing van het tapverbod werd bepleit, dat sinds by na dertig jaren in Eindhoven van kracht is. Ook in 1951 en 1950 is het tapverbod in de gemeenteraad aan de orde geweest, waarby telkenmale een ver zoek tot opheffing werd afgewezen, zij het met zeer minieme meerder heid. Het „Lichtbaken" de wereld over Mee ingang van 1 Maart zullen de Nederlanders over de gehele wereld naar de radiorubriek van de Bond zonder Naam, het „Lichtbaken", kun nen luisteren. Sedert enige maanden zyn er n.l. besprekingen gevoerd tus sen pater Loop en de Vaticaanse auto riteiten, teneinde te komen tot een geregelde uitzending van het „Licht baken" over de kortegolfzender van Radio Vaticana. Thans is men tot overeenstenming gekomen. De toespraken van pater Loop zul len in Nederland op gramofoonplaten worden opgenomen en per' K.L M. naar Rome vervoerd. De uitzendingen door Radio Vaticana zullen tweemaal per maand geschieden. Vooral voor emigranten wil het „Lichtbaken" een morele steun zyn. Bovendien hoopt pater Loop via de Vaticaanse Radio de ideeën van de Bond zonder Naam over de gehele wereld te verspreiden. Dronken op een gashouder Een zwaar beschonken man heeft Zondagavond laat gezorgd voor een niet alledaagse sensatie door de Bever- wyks gashouder te beklimmen en op l£)óói 'u modecne tyiuitaan(itantinq in overleg met H.H. Consulenten of volgens eigen ontwerp N.A.K. B garantie LANGEWEG 26 VENRAY natuurlijk naar fyema IKIH den lÏluHckhóf. Uitgebreide keuze reeds vanaf f 20.50 het door sneeuw en yzel spiegelgladde dak een halsbrekende wandeling te maken. De oorzaak van deze zonder linge escapade lag in de komst van enkele agenten, die door passerend publiek waren gealarmeerd, daar een dronken man hen met lege bierflessen dreigde te bekogelen. Bij het verschijnen van de politie viuchtte de beschonkene het terrein van de Beverwykse gasfabriek op en beklom de trap van de gashouder. Tot grote ontsteltenis van de om- staanders zette hy zyn tocht voort naai de kap, die hy trachtte over te steken. Hy verloor zyn evenwicht en viel, waarby hy' zich nog vast kon grijpen aan het constructiewerk. Wonder boven wonder bleef de man ongedeerd, toen hij terecht kwam op een lager gelegen bordes, vanwaar men hem naar het politiebureau kon overbrengen. ADVERTENTIËN bestemd om uw kelder watérdlcht te maken. Zeer geschikt voor isoleren van vochtige muren of voor plakken van carton. Vraagt inlichtingen. Steeds verkrijgbaar. Aanbevelend, SCHILDERSBEDRIJF Telefoon 713 Langstraat 46 m f^.kortinq^ Agentschap v. Venray e.o. FIRMA WINTERS, VENRAY Hofstraat 2 Telefoon 473

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6