f 200.000 Venray's vroede vaderen vergaderden Pitfs ptils WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN NIEUWE KERKEN ORGELHOEKJE Triduum 11. Familie ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 No 5 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG TEXTIEL is goed en goedkoop PEEL EN MAAS Ondervindt 't Kleding wint 't GROOTESTRAAT 28 TELEF. SI2 GIRO 150652 Zoals olders in dit blad te lezen is, heeft B. en W. de inschrijving open gesteld voor een 4 pet. obligatielening, groot f 200 000, op het kantoor van de Gemeente ontvanger, de Boeren leenbanken en by de Ned. Crediet- bank. Reeds lang hadden wy niets meer over deze obligatielening gehoord en er werd feitelijk gefluisterd, dat deze lening was mislukt en niet door zou gaan. Het tegendeel blijkt nu waar te zyn. De obligatielening komt er wel en als dit blad verschijnt zyn de eerste obligaties al uitgegeven. B. en W. heeft daarmede dan tevens het Venrayse pessimisme weer eens in het ongelijk gesteld. Zy kon ook moeilijk anders. Reeds verschillende malen is in dit blad aangetoond hoe groot de woning nood is in onze gemeente, welke een grote behoeften ook voor de toekomst nog te verwachten is en zelfs het Gemeentebestuur heeft dit alles nog eens in een persoonlijk schrijven aan ieder der ingezetenen herhaalt en onderstreept. Willen we al die huis-zoekenden niet teleurstellen, willen we een einde maken aan veel ellende en geruzie, willen we wanhoop aan de toekomst de kop indrukken, willen we industrie hier kry'gen, dan moeten er woningen gebouwd worden. En woningen kan men nu ten enemale niet bouwen zonder geld. Geld, wat nergens meer te krijgen is, geld, wat de Venrayse Gemeenschap dus als plicht heeft te verschaffen. Honderden bouwvakarbeiders staan te snakken naar werk, honderden paren zoeken een woning, Venray zelf zal dat mogelijk moeten maken We kunnen kranten volschrijven over de ellende, hier in Venray, die woningnood veroorzaakt op alle ge bied, moreel, geestelijk en maatschap pelijk. We zouden kranten vol kunnen schrijven over het ellendig getob van jonge paartjes, die het eeuwig ver loofd zijn moe, nu eindelijk eens een paar kamers willen hebben, maar dat is allemaal niet nodig. In iedere familie, kent men daar voorbeelden genoeg van en eenieder die even redelijk nadenkt en zyn ogen de kost geeft kan begrijpen, dat we vast komen te lopen als er niet gebouwd wordt, als er geen nieuwe huizen bijkomen. Dat kan, maar er moet geld zyn, geld dat er niet anders komen kan, als met deze obligatielening. Er zijn daaraan bezwaren verbon den, maar we mogen nooit vergeten, dat het een MISDAAD is als hier in Venray millioenen op de spaarbanken staan, duizenden elders worden be legd, terwyl hier in Venray de nood zo groot is. Van al dat geld kan dan zeker een deel besteed worden ter delging van deze nood. Deze twee ton zyn een proef, een proef, die getrokken wordt op Venray's naastenliefde, op Venray's toekomst. Want-als deze lening inderdaad niet zou slagen, laten wij dan maar voor taan thuis bly'ven en maar nooit meer iets zeggen, want dan zyn we inderdaad te lamlendig dat we nog rondlopen. Dat geldt voor iedereen, want kan men geen duizend gulden missen, dan vijfhonderd of zeker honderd. Dit is een levensbelang voor onze gemeenschap, dit is bittere en harde nood lenigen in ons eigen dorp, in ons eigtn gehucht. Als we dat niet willen begrijpen, komt misschien eens de tijd, dat het ons hardhandig aan ons verstand gebracht wordt en ongelukkig dan diegenen, die schuld bekennen moet. Eens hebben we in een kapot geslagen dorp door samenwerking en naastenliefde een nieuwe toekomst kunnen opbouwen, een nieuw Venray doen herrijzen. Ook nu vraagt een der grootste kwalen van deze tyd bestrijding. Het zal onze taak zyn ook nu weer de handen ineen te slaan, ook nu weer naastenliefde daadwerkelijk te tonen, door in te tekenen op deze obligatielening. By'na veertig paren kunnen daar door gelukkig worden. Veertig ande ren kunnen dan weer gaan trouwen. Het is aan ieder van ons, ofwel deze mensen ruw terug te stoten, ofwel te helpen. De keus kan voor een mens, die zich katholiek noemt, niet moeilijk zyn. De grondloterij verdwijnt. De Mater Amabilis-School. Wegen en Peelgronden. Fraaie luchtkastelen bouwen Kan men zonder steen en zand. Kerken bouwen in onz' gouwen Is het werk van milde hand. Giro 102080 NIKE Zo begonnen Venray's vroede vaderen aaD de eerste vergadering in het nieuwe jaar, een jaar vol zorgen, maar een jaar ook, dat toch weer veel goeds kan brengen voor onze gemeente. De heren Selder, Oomens, Camps en H. Janssen waren niet aanwezig. Voordat de VOORZITTER met de agenda begon, bracht hy de Raad nogmaals dank voor alles, wat zy in het afgelopen jaar mede tot stand brachten tot heil van de gemeente Venray. Op de drempel van 1951 had het geschenen, of de toekomst zeer moeilijk zou zyn en al hebben we ook ruimschoots moeilijkheden gehad in het afgelopen jaar, de resultaten mogen er toch ook zyn. 351 Inwoners kreeg Venray meer, zo dat we met 17.857 mensen 1952 ingaan. De hoop is gerechtvaardigd dat Venray dit jaar zyn I8.00oste inwoner zal krijgen. Wat de huisvesting betrof kon met trots gewezen worden op drie woning complexen waardoor 9o gezinnen ge huisvest konden worden. Door parti culieren werden 25 woningen gebouwd en een viertal boerderijen. 10 Boer derijen werden weer hersteld. Aan openbare gebouwen kwamen verschillende nieuwe complexen by. Spreker dacht hierbij aan de nieuw bouw van de Smakt, de kerk in Oirlo, het Ziekenhuis van St. Servatius en het nieuwe Postkantoor. Venrays scholen 'werden vernieuwd en uitge breid. Hierby werd vol trots gewezen op de nieuwe jongensschool, het Gym nasium van Jezuzalem, de landbouw- huishoudschool, de uitbreiding van de school in Merselo en de uiteindelijke aanbesteding van de ambachtsschool, die men dit jaar hoopt te ver we- zelyken. Openbare werken Het door de oorlog getroffen Venray herstelde ook in 1951 zyn oorlogs wonden, waarby tevens gebruik ge maakt werd van nieuwe vindingen en betere aanleg. Zo werden meer dan 3.5 km. nieuwe riolering aange legd, terwyl ia Venray Oost zelfs een geheel nieuwe stamriool kon worden aangelegd. Het wegenplan van Venray Oost sloot nu aan op de ring rond Venray en vormt hierdoor een schitterend wegenplan. In D.U.W. verband werden 34 zandwegen in orde gebracht, ter wijl de wegschaaf, ondanks de aan vankelijk slechte functionering er nog 14 voor haar rekening nam. De ontsluiting van de Vredepeel had wel haar stempel gedrukt op 1951 en vol goede moed kunnen we die jaar daaroek veel van verwachten. De uiteindelijke voltooïng van Peel- plan Zuid bood nieuwe grond voor vele boeren. Indnstrie vestiging De grondhonger en de grote uitbrei ding van Venray maakt het noodza kelijk voor industrie te zorgen, opdat Venrays jeugd ook in de toekomst een bestaan gewaarborgd wordt. Dit jaar bracht de N. V. Blitta naar Venray, waarvoor een nieuwe fabrieks hal werd aanbesteed. Gelukkig werd Venray tot noodgebied verklaart, ge lukkig in die zin, dat nu met steun van Ryk en Provincie een up to date industrieterrein kan worden aangelegd dat van alle gemakken voorzien, weer andere fabrieken zal aantrekken. Met verschillende fabrikanten zyn onder handelingen lopende en wy moeten hiervan het beste hopen. 1952 ziet nu weer somber aan. Het ge tal der werkelozen blyft stijgen, ter wijl ook de blijvende werkeloosheid zeer groot is. Alle krachten zullen dus ingespannen moeten worden om arbeidsgelegenheid te vinden en boven dien woningen gebouwd te krygen. Met steun echter van de Heer van alles is het mogelyk, ook in 1952 veel voor de gemeente te doen, als wy allen, aldus de Voorzitter, maar doel bewust streven naar een welvarend Venray. Laagheidseweg en begroting. Na deze Nieuwjaarsrede van de VOORZITTER begon men dan aan het gewone agendawerk, dat ook ditmaal weer opende met de ingezon den stukken. Het waren allen schrijven van Ged. Staten, waarin de volgende raadsbe sluiten werden goedgekeurd: Verkoop van grond 25—9—'51; Vaststelling kindertoelage-verorde ning; Verpachting van grond 30-10—'31; Aangaan kasgeldlening van 1 mil- lioen 28—12—'51; Wijziging verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. Voor kennisgeving werden deze stukken allen aangenomen. Verder was er nog een schrijven van de Buurtvereniging „Eendracht" over de toestand van de Laagheidse weg. In haar toelichting schreef B. en W. hierover, dat deze weg in 1951 op de begroting stond, maar doordat deze nog steeds niet is goedgekeurd en het jaar 1951 inmiddels is ver streken, zal niet meer geput kunnen worden uit de destijds ter beschikking gestelde middelen. Van de andere kant zien B. en W. echter wel de mogelijkheid om de gaten wat te dichten, zodat de toe stand wat beter wordt. Zowel de heren ODENHOVEN, Fr. JANSSEN, VERMEULEN en STEEGS zyn geschrokken van deze toelichting. De begroting 1951 is niet goedge keurd en aangezien het 1952 is, zal die weg niet meer op de begroting 1951 gemaakt kunnen worden. Nu zal het herstel op de begroting 1952 komen, maar veronderstel nu eens, dat Ged. Staten deze begroting ook weer niet goedkeuren voor 1953, een mogelijkheid, die gezien het verleden, zeer groot is, dan zal deze weg ten eeuwige dage zo blijven. De VOORZITTER wierp olie op de woedende baren, door te vertellen, dat het zo'n vaart niet loopt. B. en W. zal vragen om incidentele goed keuring van de begroting, voor wat betreft deze weg en dan zal inder daad deze weg dit jaar nog worden opgeknapt. Wat de fietspaden langs deze „be- vrydingsweg" zoals de heer Oden hoven de Laagheidseweg maar blijft noemen zullen worden opgeknapt door de gemeentelijke werkverschaf fing. De noodvoorzieningen, die wor den getroffen, zullen later gebruikt worden bij het totale herstel. De heer STEEGHS, die weer eens een pleidooi hield over de wegen in de kerkdorpen en hier zelfs een „achteruitstelling" meende te moeten constateren met de kom, werd ook weer eens gewezen, dat èn de ma teralen schaars zyn èn dat ook hier de begroting weer in beslist. Toen werd ook dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Allemansmarkt, In de Politieverordening staat, dat op Kermisdagen, Vastenavonddagen en Allemar.8markt een verbod kan worden opgelegd voor de verkoop van sterke drank. Allemansmarkt staat hier aange duid als de derde Maandag in Januari en nu is dit verkeerd met de nieuwe marktregeling. Dit moet veranderd worden in de tweede markt van Januari. De heer ODENHOVEN vondt dat maar flauwe kul en zag geen verschil meer tussen een gewone markt en allemansmarkt. Hy vroeg dus maar om het hele artikel te schrappen. Met die jeneverzucht liep het zo'n vaart niet meer, hy kon 's middags tenminste rustig zyn café sluiten. De VOORZITTER was daar niet van overtuigd. Deze markt is om de een of ander onbekende reden nog altyd veel drukker en zelfs dit jaar waren er nog slachtoffers. Hy bleef dus by het voorstel van B. en W. Dat deed ook de rest van de Raad, waarop de heer ODENHOVEN aan tekening verzocht van tegen gestemd te hebben. Verpachtingen B. en W. stelden voor om het raads besluit van 23 Sept. 1931 te wijzigen, waarin de Raad toondertijd kavel 14 van Vak L in Peelplan-Zuid, verpacht aan M.H. Smits Ysselsteyn I33. Een dochter van Smits gaat n.l. trouwen met G.M.H. Arts in Peelplan-Zuid en deze Arts zou die kavel graag over nemen. Misleid door de redactie van dit voorstel, meenden de heren JANSSEN, VERMEULEN en de BRUYN, dat hier meer achter zat. Uit dit voorstel bleek wel, dat Smits grond had ge pacht, die hy helemaal niet nodig had, maar alleen mee geloot had voor zyn dochters, terwyl bovendien Arts ook nog meelootte, zodat hy dan 2 kansen had. Zy gingen dan ook niet met dit voorstel accoord. De heren CUSTERS en WISMANS brachten deze herenvaan het verstand, dat een en ander toch wel anders is gelopen als nu werd voorgesteld. Smits heeft in 1945, toen er geen vraag naar grond was, deze twee half- ontgonnen kavels van de gemeente zonder loting gepacht en in orde ge bracht. Hiermede was èn de gemeente èn Smits geholpen. In 1951 zyn deze stukken zonder meer herverpacht en spreker begrijpt niet, waarom genoemde Smits nu niet een van zyn stukken mag af geven aan zyn schoonzoon, die hier door ook eens eindelijk wordt afgevoerd van de lyst der liefhebbers. Hier zit dus geheel niets achter. De heren VERMEULEN, JANSSEN en de BRUYN lieten, toen zy hoorden hoe de vork aan de steel zat, hun bezwaar vallen en Arts kan rustig het stuk grond van schoonpapa gaan bewerken. Loterij kl In de laatste raadsvergadering was G. Willems M 81 een van de weinig gelukkige die een kavel kreeg toe- toegewezen. Nu bleek genoemde heer hem niet meer nodig te hebben .en sfelden B. en W. voor om uit de over gebleven liefhebbers dan maar weer te loten. De heer HOUBEN is hier op tegen, omdat ook dit geval weer duidelijk laat zieD, dat de urgentie van al deze car Jidaten lang niet even groot is. De heer Fr. JANSSEN heeft ook de indruk gekregen, dat met die lotery maar bedrog in de hand wordt gewerkt, men probeert twee loten te krygen en doet al het mogelijke voor een stuk grond. Hy is er voor, dat de Landbouwcommissie de antecedenten van de gegadigden terdege zal onder zoeken, zodat ook dergelijke gevallen zich niet meer vooT kunnen doen en hieruit candidaten kiest, die dan door de Raad gesanctioneerd kunnen wor den. Die hele loterygescbiedenis vindt hy niets. De heer de BRUYN vindt een en ander niet bepaald fraai. Nu moet er weer geloot worden en staat mis schien diegene, die het hardst de grond nodig heeft, weer aan de kant Als niet-belanghebbende, wilde hy daarom voorstellen deze grond te geven aan van Vegchel op de Heide, die reeds verschillende malen heeft meegeloot en wiens geval inderdaad toch wel ernstig genoemd kan worden. De heren VERMEULEN, WISMANS, CUSTERS, ODENHOVEN, STEEGHS gaan daarmede accoord en doordat B. en W. het voorstel ook overnemen, is deze zaak gauw beklonken. Vele belangstellenden liefhebbers op de publieke tribune werden zo wel ruw uit hun dromen gehaald, maar de Raad beslist. De VOORZITTER stelt dan voor, het voorstel van de heer Janssen te handhaven, waardoor in de toekomst de lotery vervalt en de Landbouw commissie zelf advies zal uitbrengen aan wie de stukken gegeven moeten worden, een en ander na behoorlijk onderzoek. De heren PUBBEN en STEEGHS, die aanvankelyk hiertegen bezwaren hadden, omdat zy de nieuwe regeling niet begrepen, gaan by nader uitleg daarmede ook accoord, alhoewel dé hoer STEEGHS opmerkt, dat de Land- bouwcommissie blijkens bovenstaande ook niet onfeilbaar is. Maar by wordt gerustgesteld, dat de Raad en B. en W. nog corrigerend kunnen optreden. Marktgelden. Voor de tarieven op de marktgelden voor standhouders is een uniform tarief nodig. B. en W. stellen voor dit nieuwe tarief, dat geldt voor krameryen, groente- en fruitstanden, maar niet voor de zuivere veemarkt, aan te nemen volgens de ter inzage gelegde stukken. De Raad keurde deze goed z.h.s. Mater Amabilisschool. Reeds jaren is het vraagstuk be studeerd, hoe de meisjes, die de bestaande dag- of avondcursussen der Landbouwhui8houdschool niet bezoe ken, voor hun verdere vorming aan getrokken kunnen worden. Huishoudonderwys is toch voor elk meisje nuttig, men kan wel zeggen noodzakelijk. Speciaal de categorie fabrieksmeisjes blyft geheel verstoken van dit onderwijs. De dagcursussen kunnen zy van zelfsprekend niet volgen, terwyl het hen ook niet kwaiyk is te nemen, dat zy de bestaande avondcursussen niet bezoeken. Deze omvatten namelijk 9 lesuren per week gedurende het gehele jaar met uitzondering van de normale schoolvacanties. Dit blijkt voor hen, naast hun gewone arbeid in de fabriek, te veel te zyn. Men moet niet uit 't oog verliezen dat die arbeid, bestaande in zich telkens en telkens maar weer her halende simpele handgrepen in een snel tempo gedurende een 8—8V,urige arbeidsdag, zeer veel energie van hen vraagt. Nu is het plan opgevat aan de r.k. Landbouwhuishoudschool een Mater Amabilis school te verbinden. De Vereniging voor Landbouw-onderwys te Roermond heeft hiertoe hare medewerking toegezegd. Het onderwijs aan de Mater Ama bilisschool zal slechts ongeveer 41/, lesuur per week omvatten en dan nog slechts gedurende de winter. De lessen worden zo ingericht, dat het voor de meisjes weinig moeite kost hun aandacht daaraan te geven. Het uitsluitend technisch onderwijs waaronder is te verstaan koken en naaien, wordt afgewisseld door lessen in opvoedkunde, medische raad en een zg. vragenbus, welke de meisjes in de gelegenheid stelt by hen gerezen vragen anoniem in te zenden, terwyl de beantwoording en bespreking zoveel mogelyk in een bepaald lesuur ge schiedt. Het gehele onderwijs is erop gericht, het „eeuwig vrouwelijke" aan te spreken, dus datgene, waaraan meis jes van 17 jaar en ouder behoefte hebben. Bovendien zal getracht wor den hen zoveel mogelyk te helpen bij de bestrijding van de gevaren, welke fabrieksarbeid, vooral voor meisjes in deze leeftijd met zich brengt. B. en W. stelden nu voor de in de Nijverheids onderwijswet voorgeschre ven verklaring, dat de oprichtiDg en instandhouding van de cursus voor fabrieksmeisjes nodig geoordeeld wordt, af te geven. Hierdoor zal het mogelyk zyn, dat het Ryk de onder de bepalingen dier wet vallende kosten der Mater Ama- lilis-school gaat subsidiëren. De heer Fr. JANSSEN had met ge noegen geconstateerd, dat deze school nu eindelijk zou starten. De vraag is nu alleen maar, kan dat nog lang duren Volgens de VOORZITTER niet, want den Haag moet dit pro gramma alleen nog goedkeuren. Hy verwachtte dat nog dit seizoen kon begonnen worden. De heer de BRUYN, die schrik had, dat met deze school in de toe komst het zelfde zou gebeuren, als metdeoude landbouwhuishoudschool namelijk op zekere keer op straat te worden gezet, werd gerustgesteld. Dit onderwys wordt gesubsidieerd en de landbouwhuishoudschool heeft er hoogtens profijt van. Verkeersonderwiys Op aandringen van meerdere zijde is B. en W. er toe overgegaan verkeers- voorlichtingen te laten geven op de scholen door de leden van de Rijks politie. De St. Ursulascholen willen hiervoor t.b.v. fl 200 leermiddelen aan schaffen en vragen hiervoor de nodige toestemming. B. en W. menen dat dit niet nodig is, daar de Rijkspolitie zelf voor materiaal zorgt. De heer Fr. JANSSEN die er des ondanks toch voor voelt, wordt ver der gewezen op het feit dat hierdoor een precedent geschapen wordt, dat de gemeente met haar 18 scholen op vijfduizend gulden kan komen staan en toen ging ook deze heer maar gauw met het voorstel van B. en W mede. Ziekenkostenregeling Door Afdeling Limburg van de Ver. voor Ned. Gemeenten is een Zieken kostenregeling voor het gemeente- personeel ontworpen, waarby de Lim burgse Gemeenten dus zelf een Ziekenfonds gaan stichten voor hun ambtenaren. (Ziekenfonds is eigenlijk niet de juiste uitdrukking, omdat de ambtenaren niet als fondsleden wil len aangemerkt worden). De heer Fr. JANSSEN vindt een en ander zeer schoon, maar vraagt zich af of hier het paard niet achter de wagen wordt gespannen. Terwyl men druk doende is om het Zieken fondswezen te saneren, in die zin, dat men alle mogelijke kleine fondsen in enkele grote gaat overbrengen om kosten en moeite te besparen (zie hierover ons artikel in het tweede blad), gaan de Limburgse Gemeenten weer een Ziekenfondsje maken, met weer ambtenaren, weer kosten e.d. er by. Juist de overheid moest hier een voorbeeld geven. De VOORZITTER meent dat een en ander zo'n vaart niet loopt. Dit gebeurt met voorkennis van Minister en organisaties en men gaat hier een verbintenis aan voor vyf jaren. Na die tijd kan men nog zien wat er ge beurt. Om geen spelbreker te zyn be sluit de Raad het dan maar eens vyf jaren aan te zien. Be Rondvraag begon by de heer "WISMANS, die vroeg of het puin, dat men gebracht had op de weg van Slangen naar Peelplan Zuid niet ingewalst kon worden, daar die weg nu onbegaan baar was. Weth. WINTELS zou dat eens onderzoeken. De heer CUSTERS vroeg of de fietspaden door de gemeentelijke werkverschaffing volgens een bepaald plan zouden worden gemaakt. De VOORZITTER vertelde dat dit inder daad zou gebeuren. Eerstdaags zou de commissie van Openbare Werken dit plan ter goedkeuring voorgelegd wor den. Ook informeerde de heer CUSTERS of de schoolartsendienst nog altyd bestond, daar in Oirlo verschillende grote kinderen nog steeds niet onder zocht waren. De VOORZITTER ver telde dat deze dienst er inderdaad nog was en dat hy zou informeren waarom dit onderzoek niet had plaats gehad. De heer Fr. JANSSEN had tot zyn genoegen in Peel en Maas gelezen, dat de obligatielening is uitgeschreven. (Ter geruststelling zy hem medege deeld, dat de kostbaarheid der adver tentie best meevalt Red. P. en M.) maar wilde tevens graag 2ien dat door particulieren meer gebouwd.zou wor den. Volgens spreker gebeurt dit niet, omdat de mensen de regels daarvoor niet kennen en daarom vroeg hy B. en W. deze eens middels de pers be kend te maken. Dit werd door de VOORZITTER toegezegd. De heer de BRUYN informeerde naar de inwerking-treding van de ge meentelyke werkverschaffing en kreeg te horen dat dit spoedig z'n beslag zou krygen. Nadat de heer DERICKX gewezen had op de slechte toestand van de Servatiusweg tussen de Stationsweg en Maasheseweg en hem beloofd was, dat de Gemeentewerken alvast eens zouden gaan kijken, werd de Raad zitting gesloten en konden de heren van hun presentiegeld, een borreltjt gaan drinken. Het is waarachtig geen kleinigheid, vyf tig duizend gulden (een halve ton) voor een orgel hoor ik u zeggen. Inderdaad een peulschilletje is 't niet. Maar laten we denken aan 't gezegde: Keulen en Aken zyn niet op één dag gebouwd. Die som hoeft ook niet een, twee, drie Dy elkaar te zyn. Vele kleintjes maken een groot. Er wordt wel eens gezegd, dat 't uiterst moeilijk is de eerste duizend gulden by elkaar te scharrelen. En men voegt er aan toeals je die eenmaal hebt, is het een klein kunstje, dat bedrag te verdubbelen. Welnu, zo heeft, 't Orgelcomité er ook over gedacht. Immers onze propaganda, zo eenvoudig mogelyk opgezet, met geen cent in kas, hoopt spoedig in staat to zyn haar actie zover te ontplooien, dat behalve de geregelde offers in de orgelbusjes bedragen van honderden, zo mogelyk zelfs van meer dan duizend gulden ineens zullen toevloeien. Te zijner tijd hoort U daar meer van. Kyk nog eens naar Uw orgelbusje Daar leest U Bouw mee aan Uw orgel! Gironummer576604. Het triduum voor de leden en aspirantleden van de H. Familie zal gehouden worden op 7, 8 en 10 Februari a.s. De plechtige opening is Donderdag avond om 8 uur in de Parochiekerk, de 2de oefening is Vrijdagavond om 8 uur. Zaterdagavond gelegenheid om te biechten Zondagmorgen 10 Februari om 7 uur H. Mis en algemene H. Communie. Namiddags om 5 uur plechtige op dracht van de nieuwe leden, huldiging van de jubilarissen en sluiting. Komt allen evenals vorig jaar weer in grote getale deze oefeningen bijwonen. Bijzonder willen wy een verzoek doen aan de ouders, waarvan de jongens zijn overgegaan naar de grote H. Familie, dat deze trouw de oefe ningen komen meemaken, om Zondag a.s. hun plechtige opdracht te kunnen doen. We maken de ouders er op attent, dat de Maandag na de 2de Zondag van de maand ook vergadering is van de H. Familie en wel om 8 uur. Deze avond is bijzonder geschikt voor onze jongere leden. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 7 Februari Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Hondenbelasting 1952 Burgemeester en Wethouders van Venray, vestigen de aandacht van houders van honden op de bepaling van artikel 12 der verordening op de heffing van hondenbelasting in de gemeente Venray, volgens hetwelk zy, die vóór of op 31 Januari 1952 geen aangifte-biljet hebben ontvangen, ver plicht zyn vóór 20 Februari a.s. aan gifte van het houden van een of meer honden te doen, door invulling en ondertekening van een ter secretarie, Afdeling IV, kosteloos verkrijgbaar aangiftebiljet. Aan de eigenaars van honden, die na laatstgenoemde datum worden aangetroffen, zonder dat daarvan aan gifte is gedaan, zal afgezien van een eventuele strafrechtelijke vervolging, een ambtshalve aanslag worden op gelegd tot een veelvoud van het nor maal verschuldigde bedrag. Venray, 30 Januari 1952. Ontwikkeling en Ontspanning VIERDE MUZIEKAVOND Het was jammer, dat Lida Claus het Concert voor Piano van Bach maar matig lot zyn recht deed komen. Veel meer bleek zy tegen haar taak opgewassen by de weergave van Fuigi Yama, een combinatie van 6 korte indrukken door B. v.d. Sig- tenhorss Meyer. Deze muziek ver mocht echter slechts oppervlakkige indruk te maken omdat zy noch werkelijk ryk, noch diep is. Minder pretentieus en meer geslaagd leken ons de fluitsolo's van dezelfde componist, welke Ellen Mac Gillavry vertolkte. Dat op het programma ook aan Nederlandse Componisten een niet onbelangrijke plaats was gegeven, is zeer te waarderen. De sonate van Willem de Fesch voldeed ons zeer goed, evenals die van Handel. Minder gelukkig vonden wij de keuze van Blavet's Sonate la Iumagne, en Doppler's Fantaisie pastorale hongroise. In het laatste stuk kon Ellen Mac Gillavry haar virtuositeit ten volle tonen, nadat zy by de andere vertolkingen al de indruk van een zeer gevoelige kuns tenares had gegeven. De begeleiding was matig.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1