F. W. Hendriks Schildersbedrijf Reken en oordeel... Zie uw voordeel! T.b.c.-vrije Veemarkt GLAS UW HUIS Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Besmettelijk verwerpen der Runderen en zijn Allemansmerret HENDRIKS maakt II het leven P. SLITS-BROUNS Kiest Behangselpapier met zorg HENDRIKS TË VENRAY Maandag 4 Februari F. W. Hendriks Waait er na de regen een koude wind, dan is nog meer neerslag to wachten. Idem wanneer de zon schuil gaat achter het wolkendek. Dondert het 's winters, zonder dat men de bliksem ziet, ook dan komt er slecht weer. Heldere maan spelt goed weer. Maar, wanneer elk geluid des avonds op grote afstand is te horen, dan volgt er minder aangenaam weer. Natuurlijk zyn niet alle weer- profeten het over deze regels eens, omdat ze by waarneming nog al eens niet uitkwamen. Ook aan de schijngestalten der maan zyn weertekens ontleend. Toch moet dit hemellichaam al heel weinig invloed uitoefenen op het weer. Het langer worden der dagen Vele lezers zal het interesseren te weten, hoe snel het langer worden der dagen voidert. Wy zitten thans midden in een miezerige, natte win ter en eenieder verlangt naar de lente. Het eerste symbool daarvan is het „lengen der dager." en het warmer worden van de zon. Wy hebben de lijst van Zon- en Maanstanden eens nageslagen en hieruit blijkt, dat het sneller opkomen niet gelijk is aan het tempo van later ondergaan. Om een voorbeeld te geven op i Januari kwam de zon op om 8 <18 uur, op i s Januari verrees zy te 8 42 uur. In 14 dagen tyds dus 6 minuten vroeger. Daartegenover staat 't onder gaan op i Januari om 16.38 uur, op 15 Januari om 16.57 uur. Verschil 10 minuten Hoe snel worden de dagen nu langer in de eerstkomende weken Op 31 Januari zal de zon opkomen om 8-23 uur en om 17.24 uur weer ondergaan. Op 15 Febiuari komt de zon op te 7.37 uur en gaat zy onder om 17.32 uur. Op 20 Februari zon op om 7.28 uur, zon onder is.ie uur. m korting Agentschap v. Venray e.o. FIRMA WINTERS, VENRAY Hofstraat 2 Telefoon 473 van kelder tot dak In HENDRIKS' LAK F. W. HENDRIKS LANGSTRAAT 46 Joannes Albertus van der Boye(o), Heer van Tenray Joannes Albertus van der Boye(u) was gehuwd met Maria Aemilia An- tonetta Raba, barones van Gelder. Uit dit huwelijk werden geboren 1. Maria Barbara Lucia Aemilia, die gedoopt werd op 22 April 1699. Zy trouwde met de weduwnaar van Charlotta d'Ennetieres, een zekere Charles Joseph, baron d'Overschie. 2. Joannes Rynerus Albertus (Jan Renier), gedoopt 16 September 1700. Hy overleed 4 September 1728. 3. Godefridu8 Willibrordus Chris- tophorus, gedoopt 18 December 1701. 4. Constaniia, Francisca, Elisabetha gedoopt 25 Januari 1703. Zy overleed 15 Juli 1726. 3. Edmundu8 Florentius Willi brordus, geboren 17 Mei 1705; hij stierf 16'Juli 1725. 6. Carolu8 Henricus Josephus, ge boren 4 November 1756. Hy overleed 17 April 1790. 7. Antonetta Petronella Raba, ge doopt 21 December 1708. Zy overleed 20 Juni 1744. 8. Joanna Frederica Beatrix, ge boren 7 Februari 1710. Zy trad in het huwelijk op 23 Juli 1738 met Judocus Baron van Hugenpoth de Stockheim Deze overleed 16 October 1751; zyn vrouw was reeds 24 Maart 1740 ge storven. 9. Theresia Carolina, gedoopt' 2 Dec. 1715, ;overleedop 30 Mei 1741. Joannes Albertus van der Boye(n) is de stichter geweest van de St Jozefs kapel op de Smakt in 1699. Jolian van Eyl Met zyn echtgenote Elisabeth van Goer was Jan van Eyl in 1502 heer en vrouw van Geysteren. Jan moet vóór 1522 gestorven zyn, wantin dat jaar wordt zyn vrouw weduwe ge noemd. Uit het huwelijk zyn twee zonen geborenJohan Sybert en Willem. „Jerusalem" Op het Rijksarchief te Maastricht berustte volgens mededeling van Jos. M. H. Evereen in De Maasgouw van 31 Maart 1902 een originele zegel stempel van het klooster Jerusalem te Venray. De beschrijving is aldus: In het veld van het zegel Christus als koning met kroon, zyn mantel om twee kinderen uitstrekkend; boven de rechterschouder een T. Omschrift in gothieke lettersS. Eventus injher' I'm, Aput Venray. Midd. 3 cM. De jaarlijkse financiële verliezen, uit de directe schade ingevolge van de brucellose, het besmettelijk verwerpen by rundvee, belopen nog altijd in de millioenen guldens. Zo wel dit kapitaalverlies als de on berekenbare schade, die aan onze volksgezondheid door de derving van onmisbare dierlijke eiwitton wordt toegebracht, dwingen ons aan deze bedreiging van de welvaart Saai en perk te stellen, aldus de eer G. M. van Waveren, Directeur van de Ryksseruminrichting te Rotterdam, in een onlangs gehouden radiocauserie. Georganiseerde actie nodig De bedreiging wordt gevormd door een kleine bacterie, die voor haar ontwikkeling in de natuur het rund, vooral het geslachtsrijpe rund, nodig heeft. Ook by de mens worden in steeds toenemende mate infecties vastgesteld in de vorm van een langdurig onwel zijn. De besmetting van het rund kan op velerlei manieren geschieden, b.v. door het opnemen van voedsel en water, waarop en waarin melk, vruchtwater en nageboorten van zieke dieren zyn terechtgekomen, terwij 1 de ziekte verwekker ook door de verwonde huid kan binnendringen. Het besmette dier levert een enorme besmettings bron op voor de overige leden van de koppel, waarbij het zelfs kan voor komen, dat alle drachtige dieren ver werpen. Becijferingen over grote aantallen runderen op hun jaarproductie ge middeld een vermindering te zien geven van 20 pet aan melk en van 40 pet aan kalveren. Bovendien geven de verdere gevol gen der besmetting, als onvruchtbaar heid en uierontsteking aanleiding tot een versnelde vernieuwing van de veebezetting met 30 pet. 'n Enorme schade dus, die naar globale schatting op 25 000 000 gulden per jaar kan worden gesteld. Tegengaan besmetting Het ligt voor de hand, dat de in dividuele veehouder een belangrijke taak by de abortusbestryding inneemt, vooral nu hy kan steunen op de waardevolle aanwijzingen, die op het gebied van brucellosebestryding zyn verkregen. De maatregelen, die in de eerste plaats van de veehouders wor den verlangd, zyn het tegengaan van smetstofverspreiding, wanneer aan tasting op een bedrijf wordt gecon stateerd. Apart opstallen van elk rund, dat verschijnselen vertoont van abortus of van op handen zijnde kalven, is noodzakelijk. Deze isolatie moet ten minste drie weken worden gehand haafd. Voorts moeten de nageboorte en het verworpen vruchtje onmid dellijk onschadelijk worden gemaakt door diep te begraven. Na opheffing der isolatie, koe wassen en stal en stro ontsmetten. Naast deze maatregelen is jaarlijks vaccinatie van alle kalveren, die voor fokkerij en melkproductie zyn bestemd van het grootste belang. De aange wezen leeftijd voor het enten der runderen is die van zes tot 8 maanden. Door deze vaccinatie wordt ge durende de eerste drachtigheidsperiode en wellicht langer een onvatbaarheid tegen een matige besmetting ver kregen. In geval de ziekte zich op een be drijf openbaart, is het geraden tevens de andere niet drachtige runderen te enten en soms zelfs runderen in de eerete helft der drachtigheid. Het beperken der besmettingskan sen blijft echter in eerste instantie geboden, aangezien niet mag worden verwacht, dat de onvatbaarheid door de vaccinatie verkregen, niet meer kan worden doorbroken. Radicale bestrijding nodig Na deze globale opsomming van maatregelen moet worden erkend, dat door hun strikte toepassing wel een aanzienlijke inperking van schade en besmetting zal kunnen worden bereikt en elders ziekte kan worden voor komen, maar dat zy niet voldoende zyn om in het gewenste tempo Ne derland vrii van brucellose te maken. Toch is deze doelstelling een eis des tijd8 en zeker voor een dicht bevolkt land als het onze, met een zeer be langrijke zuivel- en fokvee-export. De Scandinavische landen zyn ons in de radicale bestrijding voorgegaan, Nederland zal niet lang meer moeten aarzelen. Het bestrydingssysteem, dat hier bij wordt verlangd, is dat der georga niseerde bestrijding, dus op soort gelijke wijze als bij de tuberculose bestrijding onder 't rundvee. Propaganda, een reeks van maat regelen, registratie verenigingsgewyze of fabrieksgewyze samenwerking, ge zondheidscertificaten, behoren bij dit systeem, dat in de Noordelijke landen door de Staat geleid wordt en in Ne derland een uitgebreide taak voorde gezondheidsdiensten zal vormen. In Friesland is al een aanvang ge maakt met het propageren van de georganiseerde abortusbestryding en in deze provincie is reeds door 50 pet van de zuivelfabrieken tot deelneming, die overigens nog vrijwillig is, be sloten. Het is te verwachten, dat op deze wyze binnen enxele jaren grote ge bieden en zelfs provincies vrij van brucellose zullen zyn en dat alsdan een totale oprolling der resterende besmette gebieden ter hand kan wor den genomen. Allemansmerret is weer voorby. Tot diep in de nacht is het beste bier weer aanleiding geweest tot schone gezangen met nog schonere uithalen. Het is dan ook dit jaar weer druk geweest en menigeen is langer in het „durp" blijven hangen als moeder de vrouw lief was, of als hy zelf ooit gedacht had. Maar ja, het is maar eenmaal Allemansmerret in het jaar en dan... och ja het hoort er nu eindelijk zo'n beetje by. Die verordening over het verbod van sterke drank is er nu eenmaal niet voor niets. Het is eigenaardig dat deze markt, de derde Maandag in Januari, zich in zulk. een belangstelling mag ver heugen. Ouderen onder ons kunnen zich het ontstaan nog wel herinneren. De wintermarkten waren, doordat het werk op de boerderij niet zoveel ty"d vroeg, reeds vroeger goed bezocht en ook de meiden en knechten kregen gewoonlijk toestemming om deze markten te bezoeken. Zo was b.v. de laatste November- markt een zeer bekende. Deze werd alty'd gehouden een dag voor de Cuykse markt en alle marktkooplui uit Amsterdam zakten dan af naar het Zuiden om de Venray se en de Cuykse markt met hun welsprekend heid en hun artikelen te bezoeken. Daarom waren deze markten altijd druk bezocht. Toen by de bouw van St. Servatius in 1905 zo'n kleine 200 werklui uit- vroren, was het dien dag juist markt en de uitgevrorenen besloten en bloc deze markt met een bezoek te ver eren. Dientengevolge zag men enkele uren later deze troep mannen de markt opgaan en binnen enkele uren leek het in vele café's Wild-West en werd de grondslag gelegd voor de toekomstige Allemansmerret, die tot heden nog steeds om de een of andere onbegrijpelijke reden in de belangstelling staat. Ziet men nu van de ene kant schone tradities, ontstaan door de eeuwen her, wegens gebrek aan be langstelling verloren gaan, aan de andere kant ziet men dergelijke feiten, door een toeval ontstaan, jarenlang in de belangstelling blijven. Het beste bier zal daar wel meer van weten.... Door de gladheid Maandag zyn te Heerlen twee slachtoffers gevallen van de gladheid. Een 8-jarige jongen viel van de fiets en werd door een autobus overreden, terwy'l een 63 jarige arbeider door de sneeuw uitgleed en door een achteruit rijdende vrachtauto werd gedood. Piloot gedood Maandag is een Nederlands vlieg tuig in het Ysselmeer gevallen. De bestuurder kwam daarbij* om het leven. Varkenspest] Te Purmerend is varkenspest uit gebroken. Op één bedry'f werden 54 varkens afgemaakt. Smokkelen van ond ijzer Het smokkelen van oud ijzer naar België neemt steeds meer en m6er toe. Een Helmonder P. en vyf anderen werden gearresteerd. Oud ijzer, dat hier 70—80 gulden per ton oplevert, brengt in België rond 300 gulden op. 58.000 woningen in 1951 Vooruitlopende op de officiële cyfers mag worden verwacht, dat in 1951 ongeveer 58.000 woningen gereed zyn gekomen. Het hoogste voor-oorlogse bouwcyfer (1934) bedroeg 32000 wo ningen. Voor de eerstkomende tyd mag een opleving in het bouwbedrijf worden verwacht. In December is voor de bouw van negenduizend woningen rijksgoedkeuring verleend. Voor de komende maanden zullen vyf- tot zezduizend goedkeuringen per maand worden verstrekt. Dat is meer dan gemiddeld nodig is om het jaarprogramma van vyf tig duizend woningen te verzekeren. Billijke verdeling van buitenlandse rogge Op verzoek van het Bedrijfschap voor Akkerbouwproducten gaat de Nederlandse Bakkerijstichting een distributiesysteem voor buitenlandse rogge invoeren. De distributie heeft tot doel een billijke verdeling van de buitenlandse rogge onder de rogge broodbakkers te verzekeren. Hierdoor wordt voorkomen, dat gesubsidieerde buitenlandse rogge als veevoeder wordt gebruikt. De practijk heeft uitgewezen, dat veel buitenlandse rogge, die belang rijk goedkoper is dan veevoeder, in de varkenstroggen verdwijnt. Op 25 Januari ontvingen 5000 roggebrood- bakkers in Nederland de eerste bonnen voor een periode van drie maanden. Er is voldoende rogge om aan de vraag te voldoen. Van de bakkers wordt echter verwacht, dat zy de bonnen, die niet worden ge bruikt, zullen terugsturen. Hierop zal controle worden uitgeoefend. Tegen hel poffen De Haagse Middenstand zal scherpe maatregelen gaar. nemen tegen de poffery, welke daar zeer grote af nemingen schynt te krijgen. „Geen geld, dan ook geen goed", zal daar nu werkelijkheid gaan worden. Geldleningen Ten behoeve van de woningbouw gaat de gemeente Helmond een obli gatielening van f 2 millioen tegen 4 pet. en met een looptijd van 30 jaar uitschrijven. Borgemeester overleden In de ouderdom van 55 jaar is overleden de heer R. H. J. Harbers, burgemeester van Belfeld, die deze functie reeds van 1932 af bekleedde. Rijjdt per straatlnis Een 38 jarige werkloze Duitse mon teur, Heinrich Voss, heeft zyn vrije tyd gespendeerd aan het bouwen van een minuscuul bromfietsje, 't kleinste, dat ooit gebouwd is. Het vehikel is uitgerust met een tweetakt gasoline- motortje, dat een capaciteit heeft van 1.3 pk., een maximumsnelheid van 40 km. per uur en een verbruik aan brandstof van 1 liter op 100 km. Het frame is licht, het zadel en stuur kunnen worden ingekapt, zodat de scooter bijzonder weinig plaatsruimte vergt. De uitvinder zal nu ook een tas ontwerpen, waarin men de „straat- luis" (zo heeft hij zyn uitvinding ge noemd) makkelyk de trap kan op-en afdragen. Urker vissers zjjn de attractie van Argentijns vacantieseizoen De „Gazet van Antwerpen" weet te vertellen, dat de Belgische en Nederlandse vissersgezinnen, die op 22 October van het vorig jaar aan boord van een zevental vaartuigen Oostende verlieten en die zich thans te Mar del Plata gevestigd hebben, een der grootste attracties van het Argentijnse vacantieseizoen vormen. Onder de ogen van duizenden bad gasten werkt deze moedige groep landverhuizers dag en nacht en zy mag reeds thans de vruchten van haar inspanning smaken. Dagelijks brengen de vissers 200 ton vis, die in hun eigen fabriek bevroren is, op vrachtwagens naar het binnenland, waar zy grif afnemers vindt. De vissersvloot 'is door de bewoners en de vacantiegangers van Mar del Plata geestdriftig ontvangen. Zwer men vaartuigen voeren uit om de landverhuizers te verwelkomen en hun geschenken vruchten en sigaretten aan te bieden. De leider der expeditie ontving een symbolisch geschenk: een mand vol verschillende soorten Argentijnse vis. Enkele dagen later werd te Mar del Plata de eeiste steen gelegd voor een gebouw van de nieuwe maat schappij „Empresa Pesquera Martitima del Sur", welke door de Oostendse redery Van Iseghem met hulp van de Argentijnse regering is opgericht. Het kapitaal van de nieuwe maat schappij bedraagt 20 millioen pesos. De immigranten blijken zeer tevre den te zyn over hun woningen. De Nederlander F. Bakker verklaarde „Wy houden nu reeds van Argentinië. Het is een rijk land en wy zyn ervan overtuigd, dat wij hier onze weg wel zullen vinden." Rusland heeft genoeg hout Blijkens een bericht van Tass wenst de Soyjet-Unie houtproducten uit te voeren en heeft dit land voldoende hout om aan alle vraag uit Europese en enkele overzeese landen te kunnen voldoen. Het hoofd van het Sovjet houtuitvoerbureau heeft volgens het Tass-bericht verklaard, dat de hout- productie in de Sovjet-Unie alsmede het binnenlandse verbruik toenemen. Het aanbod van hout in het overige deel van de wereld neemt echter snel af als gevolg van onjuiste bosbouw- methodes en bosbranden. ADVERTENTIËN Op een bus met goede verf staat Hendriks Verven, dat zijn Verven Wilt U succes bereiken Blyft dan Hendriks Verf verstrijken. Eenmaal gesmeerd, altyd begeerd Verstandige mensen kiezen waar voor hun geld. Ondervindt 't HENDRIKS VERF wint 't Aanbevelend 4lendeik&' ScUUUu&tdoiH Langstr. 46 Tel. 713 Dankbetuiging EXZEEM. Th. van Lankveld, A 128, te Erp (N.-Br.) betuigt zyn oprechte dank voor de prachtige genezing van exzeem. Jarenlang heb ik er mee getobd en had de moed opgegeven. Ik zal het aan iedere exzeemleider aan bevelen. Vraagt inlichtingen 1 Postzegel voor antwoord. J. HARWIG, Eibergen (Gld.) voorbeeld i vele duizenden tevreden huisvrouwen. Neem een maand de proef bij Albert Heijn en U vraagt zich verbaasd af: „Zo veel, zo goed en voor zo weinig geld... is dat mogelijk?" Ja, bij Albert Heijn wel. Zie uw voordeel. Reken en oordeel. GELDERSE ROOKWORST Af) Met loodje, 100 GRAM Spliterwten 500 Gram 47 - Bruine Bonen 500 Gram 38 - Capucijners 500 Gram 60 - Grauwe Erwlen 500 Gram 52 - Augurken Zuur en zoetzuur.Pot v.a Piccaliliy Per Flacon Margarine s Per Pek 52-50- Rozijnen 100 Gram Krenten 100 Gram iQóöi h módetne $tuitaanpê.antinq in overleg met H.H. Consulenten of volgens eigen ontwerp N.A.K. B garantie LANGEWEG 26 heeft prachtsortering I geeft U waar voor uw geld laag in prijs. Komt zien, niets verplicht U. Aanbevelend Langstraat 46 Telefoon 713 enkeldik, dubbeldik, kathedraal, regendrup, Bizantyns Autoglas Tuindersglas Aquaria, Fonteinen, Glazen Voederbakjes, Kinderfies8en Inmaakglazen Alle maten, alles in voorraad. Schildersbedrijf Langstraat 40 Telefoon 713 Heden ontvangen Kanarie krachtvoer vers Inzet- en Zangkooien, Fonteinen, Voederbakjes, enz. F. W. HENDRIKS, Langstraat 46 Telefoon 713 UW HOND verhoogt in de wintermaanden zyn weerstandsvermogen door FLORA Mopjes of Puppyfood. Verkrijgbaar by F. W. HENDRIKS, Langstraat 40 Telefoon 713

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6