TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS KING Belastingdruk fan links Als 't kleed je past... Onze financiële positie verbetert is het versleten. ZATERDAG 26 JANUARI 1952 No 4 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Tering naar de nering in Europal Onze Minister van financiën, de heer Lieftinck, was zo ver heugd over de goede resultaten van ons land in de Europese Betalings Unie, kortweg E.B.U., dat hy er in de zitting van de Eerste Kamer gewag van maakte. Is dit nu een feit van grote betekenis of moeten wy dit ministeriële gebaar overdreven noemen Elke Nederlander, die een bericht leest over een tekort zal begrijpen, dat wy er op het desbetreffende gebied niet zo best voorstaan. Nu wij in de Europese Betalingsunie dus een over schot hebben, kan men zich op de borst slaan. Toch is het ver bazingwekkend hoe weinigen er in den lande iets afweten van onze internationale financiële verhoudingen. Er zyn zoveel nieuwe Europese of wereldomvattende licha men gekomen na de oorlog, dat de gemiddelde man door de bomen het bos niet ziet en zich er eenvoudig afmaakt door nergens meer aandacht aan te schenken onder liet motto, dat Amerika maar zorgên_J»Qst dat de zaak draait. De Amerikanen moeten (helaasin het naoorlogse tydperk op allerlei gebied bijspringen. Zij doen dit echter met de bedoeling, dat de Europese landen zelf ook het uiterste doen om weer orde op hun financiële zaken te stellen. Daarvoor werd de Europese Betalings Unie opgericht, die alge meen E.B.U. werd gedoopt. De EBU is een soort verbond van Europese landen, die allen vorderingen en schulden op elkaar hebben. Nu maakt men in Parys gezamenlijk van al die tekorten en overschotten een vereffening op zodanige wijze, dat men kan zien of men per saldo meer uit de deelnemende landen invoert dan wel of er misschien export plaats vindt. Dit was een verbetering van de toestand van voor de zomer van 1950, toen er een net van tweezijdige verhoudingen over de Europese landen was gespannen. Nederland bijvoor beeld had toen oen aparte rekening lopen op België, Duitsland, Frankrijk enz. enz. Nu zegt het economisch gezien weinig of men op een bepaald land een grote vordering heeft, want wan neer men op alle andeie landen een grote schuld heeft, is er sprake van een groot invoeroverschot, waarmee dan geconcludeerd kan worden, dat men op te grote voet leeft. Met de instelling van de betalings unie werd dus in de eerste plaats bereikt, dat men bijzondere aandacht ging besteden aan de verhouding tussen in- en uitvoer met de overige Europese landen. Bovendien werd er de vrymaking van de handelsbelem meringen door bevorderd. Dat nu was de bedoeliDg van Amerika. Ondanks al deze goede bedoelingen is er van die vrymaking niet veel terecht gekomen. Nederland heeft dat tot zyn schade ondervonden. De Ne derlandse regering is steeds bereid geweest de liberalisatie van de Euro pese handel zover mogelijk door te voeren. Andere landen, zoals Engeland en Frankrijk werkten in theorie wel mee, maar handhaafden in de praktijk hoge invoerrechten of boden zulke lage prijzen voor onze goederen, dat wy onmogelijk de in- en uitvoer in even wicht konden houden. In de zomer van 1951 waren wy zo diep gezonken, dat wy een verhoging van ons kwotum moesten vragen. 355 millioen dollar schnld Dit kwotum komt ter sprake wan neer een land teveel invoert. Tenslotte kan dat iedereen wel eens overkomen en dus heeft men daarvoor een speciale regeling. Er bestaat voor zulke gevallen een lïkwiditeit8pot. Nederland mocht vroeger een schuld maken van 330 millioen dollar aan de EBU, doch na onze moeilijkheden van de verstreken zomer is dit kwotum nog met 25 millioen dollar veihoogd. Dit kwotum is verdeeld in vijf zones van twintig procent. Bij het eerste vyfde part krygt men volledig crediet van de EBU, doch naarmate men in een hogere zone komt, moet men een deel van de schuld in goud (dollars) afdekken. Tenslotte moet alles in dollars worden betaald. Op deze wyze bereikt men, dat op de duur alle deelnemende landen hun europe8e invoer moeten gelijkmaken aan de uitvoer, of zal hun tering naar de nering moeten zetten. Alles binnen europees verband. Nederland heeft met deze laatste vereiste reusachtig geworsteld. In de zomer van 1951 moesten wy verzoeken ons kwotum te verhogen, waarmee wy te kennen gaven, dat wy steeds meer schulden moesten maken. Op de vergadering in Parijs zyn er toen harde woorden gevallen. Amerika vertelde ons daar in par lementaire taal, dat wy de bakens maar dienden te verzetten. Nederland heeft op syn beurt on omwonden te kennen gegeven, dat het van de andere landen een meer loyale nakoming van de Unie had verwacht. Alle betrokkenen hebben daar te Parys nog eens de schoen uitgezocht die aan hun voet paste en sindsdien is het met de nederlandse betalings positie in Europa veel beter gegaan, In het laatste kwartaal van het achter ons liggende jaar werd het grootste deel van de schuld ingehaald en nu zyn wy dan zo ver, dat wy per saldo een vordering hebben op Europa. Onze positie niet hopeloos Betekent deze vordering een soort rijkdom Niets is minder waar. In de eerste plaats kan dit een incidenteel ver schijnsel zyn. Bovendien kan de amerikaan8e druk op andere euro pese landen na de paryse zomer van vorig jaar wel zo groot geweest zyn, dat men de Nederlanders steeds maar tegemoet gekomen is. Dan is er alleen maar sprake van een schijnvertoning. Ongetwijfeld is hier ook sprake van een verbeterd europees financieel en commercieel beleid onzerzijds. In zover kunnen wy dankbaar zyn voor het behaalde succes. Het is een tastbaar bewys van ons vermogen om de huidige welvaart niet verder in te krimpen. By waakzaamheid en krachtsin spanning zullen wy de armoede uit de deur kunnen houden. Immers, landen met een tekort zullen hun import meer en meer moeten beperken totdat zij het e^ wicht bereiken. Dit komt neer op een inkrimping van de consumptie en versobering. Het bereikte succes in de E.B.U. moge onze krachtsinspanning doen toenemen omdat wij gezien hebben dat onze positie in Europa niet hopeloos behoeft te zijn. Evenmin hoeft Europa te wanhopen jegens Amerika, mits men de bestaande kernen van samenwerking uitbouwt en uitbuit totdat ook op dit terrein de gelijkmaker is gescoord. Dit laatste zal echter nog jaren kunnen duren. Men krygt soms het gevoel, dat de mensen van mening zijn alleen in ons goede land belasting te moeten betalen, maar heus, in Amerika weten ze er ook wel over mee te praten. Een paar voorbeelden zullen dat duidelijk maken. Neem Joe Scott, een normale Ameri kaanse arbeider. Hy heeft een in komen van 3000 dollar wat 400 dollar minder is dan dat van normale fabrieksarbeiders en betaalt aan federale inkomstenbelasting 133 dollar, wat voor de Koreaanse strijd 100 dollar was. Joe's indirecte belastingen zyn ook met een derde gestegen. Óm dat hy tot de laagste inkomensklasse behoort, behoeft hy echter slechts 4.4 pet. van zyn jaarinkomen aan de inkomstenbelasting te betalen. Mej. Millicent Hardy is iemand van de middelste inkomensbelasting en verdient op het ogenblik 5000 dollar. Zy heeft geen familieleden meer, die van haar afhankelijk zyn. Wel, juf frouw Hardy moet aan de inkomsten belasting 1052 oftewel 21 pet van haar jaarinkomen betalen. Anders gezegd van elke vyf dagen werkt zy er één voor de federale schatkist. Zij betaalt 11 pet. meer dan vóór de inval in Zuid-Korea. Andrew Kane is bankdirecteur in de landbouwstaat Iowa. Daar hy 25.000 dollar verdient, zit hy in de hoogste inkomensklasse. Kane is getrouwd en heeft een kind. Aan inkomstenbelas ting betaalt hy 7000 dollar, wat ongeveer 28 pet. van zyn inkomen is. Dat is dan 1528 meer dan voor het Ko reaanse coflict. De Amerikanen zullen voortaan ook meer belastingen moeten betalen op huishoudelijke apparaten, alcoholische dranken, sigaretten, benzine, photo- graphische benodigdheden, sportar tikelen en vele andere producten. Zy, die rente trekken en coupons knippen, zullen eveneens meer inkomstenbelas ting moeten betalen. De vennootschapsbelasting werd verhoogd en bedraagt thans 30 a 52 pet. van de normale winst, afhan kelijk van de grootte van het bedrijf. "Van buitensporige winst wordt tot 82 pet. belasting betaald, maar een naamloze vennootschap zal nooit meer dan 70 pet hebben te betalen. Als men dit alles overdenkt, kan men zich toch wel een beetje in denken, dat de Amerikanen enige eisen durven te stellen aan de landen, welke haar hulp behoeven. eenstemming, welke tussen deze zo verschillende ondernemingen bestaan. In een fabriek is kapitaal geïnves teerd in de vorm van gebouwen en machines. In de landbouw is het niet anders. De fabriek werkt met grond stoffen, welke worden omgezet in eindproducten. De land- en tuinbouw gebruikt ook grondstoffen, zoals zaaizaad en mest stoffen, welke met behulp van het productieapparaat, gevormd door de grond en de landbouwwerktuigen, worden omgezet in land- en tuin bouwproducten. De fabrieksdirecteur is verantwoor delijk voor de goede gang van zaken in zyn bedrijf. Hiervoor zal hy de nodige controle moeten uitoefenen Een verouderde machine wordt ver vangen, is de keuze van grondstoffen niet in orde, dan kan het eindproduct dat ook niet zyn. Ook op een landbouwbedrijf worden verouderde machines door nieuwe vervangen. Een moeilijkheid is echter de concröle van de grond. Een boer of tuinder kan er onmogelijk een eigen laboratorium op na houden, waar hy controleert, of de grond ge breken vertoont. Samen met anderen kan hy echter veel bereiken en het bewijs van de mogelijkheden van samenwerking is aanwezig in de vorm van hetBedryfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek. Het voordeel van zo'n gezamenlijk laboratorium is, dat het onderzoek goedkoop kan geschieden. Wanneer U de kosten van het grondonderzoek vergelijkt met de resultaten, die ermee behaald worden, zult U ook zeggen „Grondonderzoek op het Bedryfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek is zeker niet kostbaar en de kosten komen er dubbel en dwars uit". Een bedrijf kan niet volledig ren dabel zyn zonder goede controle, dus, landbouwers en tuinders, maakt ge bruik van Uw eigen laboratorium, de controle is er in goede handen. DE NATUURZUIVERE R M U N VERKWIKKEND en uckts Indien U een vergelijking tussen een fabriek en een land-of tuinbouw bedrijf wilt maken, zult U getroffen worden door de vele punten van over Inbrekers in Den Haag wisten 'n woning binnen te dringen door een keukenraam, f3000.— gulden verwis selden van eigenaar. f3000.— veranderen ook in Te- gelen van eigenaar. De gemeente gaat er namelijk haar geschiedenis in boekvorm uitgeven. De laatste uitga ve dateert van 1875. Andere uitgaven deed een Gro ninger van 22 jaren, werkzaam in 't DUW kamp te Horst. Het geld voor die uitgaven kwam echter uit de zak ken van zyn collega's. Nu „duwen' ze hem 5 maanden de „bak" in. Ook in Heel wordt er „geDUWd1 maar dan de Peel in. 5,5 ha worden er ontgonnen en in cultuur gebracht. Over 14 dagen beginnen ze er aan. In Den Haag was er geen begin nen aan voor de dames. Een maniak besproeide er liefst 20 mantels rijke lijk met inkt, toen greep de politie Die zal hem nu wel leren met inkt voorzichtiger om te gaan. Onvoorzichtigheid met gas kostte in Rotterdam een 82 jarige man het leven, terwyl diens vrouw bewuste loos raakte. Oorzaak was een slecht afgesloten gasfornuis. Goed opgesloten wordt een 60 ja rige Haagse aannemer die zyn kost- juffrouw voor f 8000.— oplichtte. In Deurne werd een keukenraam opgelicht en kropen inbrekers naar binnen. Het gehele huis werd over hoop gehaald. De buit was niet erg groot. In dezelfde nacht brachten deze heren ook een bezoek aan Bakel waar op twee plaatsen een „onder zoek" werd ingesteld. In Beek en Donk stelde de politie een onderzoek in naar 'n schutter die regelmatig postduiven als jacht buit thuis bracht. Hy werd op heter daad betrapt en zal zich nu voor de rechter moeten verantwoorden. Onverantwoord zyn de telkens weer opduikende berichten als zou generaal Spoor geen natuurlyke dood gestorven zyn. Van officiële zyde is verklaard dat zyn dood geheel aan natuurlyke oorzaken te wijten is geweest. Aan het flink gestegen Maas water en de daardoor ontstane drift is het te wijten dat een, het vorige jaar verdronken Venlonaar, te Hasselt- Velden is aangespoeld. Hiermede is een onbegrijpelijke verdwijning opge helderd. (We kunnen weer volop genieten van De Gruyter's kwaliteits koffie 1 En zo extra voordelig door 10% korting1 ROODMERK 7 p. 250 gr. 2.04 BLAUWMERK p. 250 gr. f 1.96 ORANJEMERK p. 250 gr. f 1.86 Coffeïne-vrije koffie p.pak f 2.50 Het zal U weinig interesseren, dat ik één tante heb. Er zyn duizenden mensen, die dat hebben en er zyn duizenden tantes. Maar die tante van my heeft opmerkelijke dingen. Eén daarvan is, dat zy een fontein is van gezegden en spreekwoorden, die je niet alle dagen hoort. Dikwijls zyn die uitingen van men senkennis zoals zij zelf zegt aanleiding tot diepgaande gesprekken. Op zich zelf zijn er vele, die belang rijk genoeg zyn, om er eens wat publiciteit aan te geven. Zo kan zy na een gesprek, dat niet zo aan de oppervlakte is gebleven, met dit rijmpje de moraal samenvatten Als 't kleed je past, is het versleten, als je 't boek kent, is het uit, als je 't leven begint te weten, zakt het scherm, dat alles sluit. Waarmee die tante van my maar wil zeggen, dat al ons geploeter, alle jacht naar geluk maar een betrekke lijke bevrediging geeft. Nu ben ik het met myn tante, die over zo veel mensenkennis beschikt, in vele zaken beslist niet eens. Zy stamt nog uit zo'n oude patriciërs familie en kan .zich, gewend als zy was aan allerlei comfortabele dingen, moeilijk in deze tijden bewegen. De sociale voorzieningen vindt zy onzin en de eisen, die een werk nemer tegenwoordig stelt, grieven haar, ondanks dat zy zelf geen per soneel meer heeft. De belastingen zyn haar een doorn in 't oog, my ook en iedereen trouwens wel. Maar de reden van haar grieven zyn anders dan de mijne. Zy bekijkt alles vanuit de hoek van de gezeten burger met de koetjes op 't droge, ik vanuit middenstanders-oogmerk, die moet zien om zonder enige sociale voorziening toch de eindjes aan elkaar te knopen. En zo ben ik het ook niet eens met de moraal van haar oude rijmpje. Want ondanks alle moeilijkheden geeft het nog wel degelijk voldoening om te werken voor een doel of een ideaal te hebben, dat we willen bereiken. Het is alleen maar weer zaak om doel of ideaal bereikbaar te maken door niet te hoog te mikken. Be-ogen we een zaak, die alleen maar stoffelijk voordeel geeft, zeker, dan zullen we dikwyls teleurgesteld worden, want een mens is een vraatzuchtig wezen en heeft nooit genoeg. Maar behalve geld zyn er nog zo vele dingen, die méér tevredenheid kunnen schenken dan geld alleen. Natuurlijk, alles gaat gepaard met het hebben van geld, hetzij veel of weinig. Maar de geldjager zal alleen maar geluk kennen als dat by hopen in zijn lade rolt, zijn arbeid zal slechts op geld gericht zyn. De werker, die andere idealen voor ogen staan, zal er ook komen, maar waarschijnlijk meer geluk proeven. U zult byv. Uw zaak willen verfraaien wat een groot genoegen is, als U na jaren werken en overleggen, de mogelijkheid hebt gevonden om dat te doen. Wat een trots straalt er af van de man, die zyn verfraaide zaak aan vrienden toont. Wat 'n ongezellige nurks is de man, die ook zijn zaak vernieuwde, maar 6r niet blij mee is „omdat het zoveel geld kostte". Ik ken een millionair, die zyn er nog enkele in ons land, die een prachtige zaak had. Een paleis in een van onze grote steden, filialen en vestigingen in vele andere plaat sen over het hele land verspreid. Het was al jaren geleden, dat ik ook by die onderneming had gewerkt en een prachtige dosis koopmanschap had opgedaan, toen ik van betrek king giug veranderen. Het contact met die zaak was echter blijven bestaan en zo kwam het, dat ik eveneens een uitnodiging kreeg om aanwezig te zyn op een bevrijdingsfeest, dat ongeveer een jaar na de bevrijding werd gegeven voor het personeel van byna acht honderd man. Feesten was toen aan de orde van de dag en iedere respectabele zaak gaf op gezette tyden een feest of feestje. Ook by die onderneming was „de ouwe" gezwicht. Er kwam een feest, het gehele personeel was zeer enthousiast en alles werkte mee. Zo omstreeks middernacht was er werkelijk een opgetogen stemming, alleé polonai8de en danste er vrolijk op los en zelfs „de ouwe" deed daaraan mee. Toen ik hem zo in de?dans pas seerde merkte ik op, dat het een goed geslaagd feest was. Maar toen luchtte hy zyn gemoed en schreeuwde door de zaal „maar 't kost my me centen". Nu heeft niemand zich daar iets van aangetrokken en iedereen dacht zo het zyne. Maar dat grimmig gezicht en die rauwe schreeuw tussen al die geluk kige gezichten wastochfrapperend. Na enkele jaren is die zaak in andere handen overgegaan en onlangs was er by gelegenheid van een jubileum weer een feest voor het personeel, dat nu met de helft was toegenomen. Maar er klonk toen een ander geluid van de hoogste regionen. Dat was onge veer zo „Dit feest kost geld, veel geld. Nu móet u niet denken, dat onze zaak er alleen maar is om te werken en daarna te feesten. U moet dit feest zien als een oogst- en dankfeest zoals de goede boer dat viert na gedane arbeid. Zy, de directie, zyn u allen dankbaar voor uw medewerking en gunnen u daarom graag deze avond waarvoor het geld spontaan ter be schikking is gesteld. En wy hopen, dat daaruit zal overblijven een stevige band tussen ons allen en een nieuwe bezieling voor uw werk van het komende jaar." En er is gefeesc, van harte en ook lang. En nog zie ik het glunderende gezicht van de nieuwe „chef" als hy die vrolykheid om zich heen zag, waaraan hy zelf volop mee deed. Hy moedigde iedereen aan tot vrolijk heid en had voor iedereen een vrien delijk woord. En nog tintelen zyn ogen als hy over dit feest spreekt. Deze man doet ook zaken, heeft ook zorgen om winst te maken. Die zorgen zyD waarlijk niet gering voor zo'n groot bedrijf. Zeker niet by een teruggaan van de kopersmarkt, zoals in het afgelopen half jaar. Maar hy werkt om anderen in staat te stellen ook een goede boterham te verdienen. Ik weet, dat zijn eigen boterham niet altijd zonder zorgen is. Hiermede wil ik alleen maar zeggen, dat het heus nog wel de moeite waard is om te leven ec te werken, als we maar de juiste in stelling heboen. Dan zullen we al veel geluk hebben gekend voor het zakkende scherm sluit. WEERTEKENS Weer tekens kan men ontlenen aan het abnormaal gedrag van huisdieren of dieren, die in het wild leven, men kan ze ontlenen aan dampkringver- schynselen, of sterrekundige verschijn selen, enz. In de winter kan men b.v. hevige koude verwachten, wanneer de „ka merspinnen" des nachts een paar webben over elkaar weven als om zich tegen de te verwachten tempera tuurdaling te beschutten. Maar... de voorspelling, is zekerder, wanneer grote spinnen zulke webben weven. Moet men van half November tot in Januari de schapen met gew< stalwaart8 dry ven, dan kan men een langdurig winterseizoen reken' Korrende duiven voorspellen 1 derende regen. Deze wordt ook vo speld, wanneer de kat zich scho likt. Weertekens vormen de wolk al in hoge mate. Hevig onweer vi raden opgestapelde wolken, die er i ruige rotsen uitzien.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5