De werkeloosheid in deze streken Vastenaovend Ptfês Puls WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bij een terugkomst... BUITENLAND Voedselbureau Ontwikkeling en Ontspanning ORGELHOEKJE ZATERDAG 26 JANUARI 1952 No 4 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG TEXTIEL is goed en goedkoop PEEL EN MAAS Ondervindt 't Kleding wint 't DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Na zeven jaren komt het bericht, dat het stoffelijk overschot van Arie van den Munckbof terugkeert naar zyn geboorteplaats. Een van de velen, die getorven in de Duitse concentiatie- kampen, nu eindelijk, dank zij het werk van de Dienst Identificatie en Berging, in vaderlandse bodem komt te rusten. By zyn terugkeer willen we even stilstaan, om met hem de talloos velen te gedenken, die in de laatste wereldoorlog als militair en burger geen terugkeer meer kenden en in vreemde bodem, al of niet bekend, een laatste rustplaats vonden. Maar tevens willen wij herdenken, wat hjj de6d voor ons blad. Begiftigd met een goed verstand en met een groot talent voor tekenen, ging hij vol enthousiasme de lange weg van opleiding voor drukker. Na in Belgiö de vakschool doorlopen te hebben en in verschillende andere drukkerijen zijn opleiding voltooid te hebben, kwam hij in de drukkerij var. Firma van den Munckbof, de plaats waar Peel en Maas reeds lange jaren wordt gedrukt. .Naast zijn drukkersstudie had hy zich toegelegd op de bestudering van de sociale, economische en politieke geschiedenis, een terrein, waarop hij zich, getuige zijn bibliotheek, zyn geschriften en zijn gesprekken, zich zeer goed thuis gevoelde. Was het niet logisch, dat de redac- tie van dit blad hiervan profijt trok en even voor de oorlog uitbrak zyn eerste politieke weekoverzichten plaatste, weekoverzichten, die door het uitbreken van de oorlog aan be tekenis wonnen en zeer dikwijls tot conflicten leidden met de bezettende macht, die ongaarne deze artikelen las en verschillende malen de schrijver hiervoor ter verantwoording riep. Het definitieve verbod aan de heer Mokveld, toondertijd hoofdredacteur van Peel en Maas, om nog iets te publiceren, was de aanleiding dat practisch de gehele redactie voor Arie'8 verantwoording kwam. Slechts insiders weten welk een verant woordelijke taak juist in die dagen op zyn jonge schouders werd gelegd, omdai het plaatselijk blad toen dik wijls de enige krant was, die de lezers nog vertrouwden. Dat Peel en Maas, ondanks het feit. dat het drie maal verboden werd door de Duiters, toch is kunnen blijven verschijnen, is mede zyn werk en het was hem een grote genoeg doening, dat hij daarvoor het papier, wat andere drukkers ter beschikking moesten stellen, niet behoefde te ge bruiken. Dat men zijn werk, in deze moei lijke oorlogsjaren, heeft weten te waarderen bleek na de bevrijding, toen Peel en Maas, waarvan de ver schijning verboden was door de Pers wet, van het Militair Gezag als eerste nieuwsblad in Nederland weer toe stemming verkreeg om te verschynen, Dat heeft hij echter niet meer mogen meemaken. Toeji men, dank zy de medewerking van verschillende autoriteiten, ons weekblad niet kon verbieden, heeft men het getroffen door hem aan te wijzen voor de Arbeidseinzats, Hier aan werd in de aanvang gehoor ge geven en weer zyn slechts enkelen die weten wat hy deed op de Thomas- drukkery in Kempen, waar de distri butiebonnen gedrukt werden voor dat Bezirk. De Russische en Poolse krijgsgevangenen in die omgeving zullen, voor zover zij het er levend hebben afgebracht, nog wel eens denken aan deze jonge man, die hen bij tijd en wijle bonnen wist doen toekomen. Maar ook de Duitse politie kwam er achter en dank zij een gelukkig toeval kon hy .juist op tijd onderduiken. In Augustus 1944 was er een razzia in Castenray en hier trof hem het noodlot, doordat de mannen van Ommen hem te pakken kregen. Via Venlo werd hy naar het con centratiekamp Amersfoort overge bracht en terwijl wij in Venray de bevrijding verbeidden, overgebracht naar het concentratiekamp Neuen- gamme, waarvan ook hy niet meer terugkeerde. Het is de geschiedenis van een Nederlandse jongen, zoals er zovelen waren in die dagen. Zy lieten hun leven voor God en vaderland ergens in Duitsland, omdat zy weigerden te voldoen aan wat de bezetter voor schreef, omdat zy een ander ideaal dienden, en weigerden slaar te zyn. Zo keert dan ook Arie weer terug, naar zyn geboortegrond om er zyn laatste rustplaats te vinden. Zeven jaren zyn voorbij gegaan en de tyd heeft vele wonden weer geheeld. Het is aan ons zyn idealen te ver wezenlijken, zyn voorbeeld te volgen en zyn gedachtenis te eren. Wij, die meewerken aan het blad, waarvoor hy zo'n grote toekomst dromen had, zullen hieraan proberen te voldoen. Hy mog6 in vrede nu rusten. De laatste cijfers, die wy weer horen over het aantal werklozen in onze gemeente, zyn onrustbarend hoog. Het rapport over het 4de kwartaal van de arbeidsmarkt in het gewest Venlo geeft cijfers, die weer eens te meer tot nadenken stemmen. De gemeente Venray ging het nieuwe jaar in met 434 mannelijke werklozen, tegenover 230 op 1 Jan. 1951. We hebben dus een stygiDg van by na 100 pet. Een voorzichtige schatting geeft aan, dat het aantal werklozen tot heden zeer ver over de 500 gestegen is. Dat wil zeggen, dat 16.4 pet. van alle werklozen in Bergen, Gennep, Roermond, Venlo, Venray en Weert (samen 3314 man) in Venray woont, een percentage, dat zeer hoog is te noemen in vergelijking met de bevol king. Per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren zyn er in Venray 78 werkloos. Onderstaand lijstje geeft een goed overzicht van de huidige stand van Werklozen per 1000 beroepsbeoefenaren: ii 31 - 12—50 31-12 Bergen 104 132 Gennep 37 63 Roermond 22 25 Vei^o 19 37 Venray 41 78 Weert 40 38 Gemiddelde van deze gemeenten: 28 41 Provincie 19 29 Ryk 34 48 Uit bovenstaande lijst blijkt wel, dat inderdaad te Gennep, Bergen en Venray van een noödgebied sprake is. De cy'fers liggen niet alleen veel hoger als het provinciaal en landelijk gemiddelde, ook de stijging in één jaar tyds is veel groter, dan we by ryk of provincie zien. En toch wil men in Bergen, Gennep en Venray de arbeidsbureaus opheffen welke toch op de eerste plaats tot taak hebben de arbeidsmogelijkheden mee te helpen verbeteren. Een andere uitdrukking kunnen wy daarvoor niet vinden. Weliswaar maakt men volgens de bestaande plannen van de in deze gemeenten gelegen arbeidsbureaux buitenposten van het grote arbeidsbureau Venlo, maar dat 'houdt dan tevens in, dat het zakenleven in de verschillende commissies ook totaal uitgeschakeld wordt en naar Venlo worden over gebracht, waar de moeilijkheden weer op een geheel ander terrein liggen als in Venray. Bovenstaande cijfers duiden dat wel heel duidelijk aan. Het is daarom geen wonder, dat in de jongste vergadering van de Provinciale Staten door de heren Achten en Emohts op dit probleem gewezen is en dat toen gelukkig de toezegging gedaan is, dat inderdaad de Provincie die moeilijkheden aan voelt, maar dat de gemeenten de eerste stappen in deze moeten doen. We twijfelen er niet aan, of deze zullen wel wijzen op de dwaasheid van het geval, dat het Ministerie van Economische Zaken deze gemeenten tot noodgebied vei klaart en hiervoor enkele millioenen guldens beschikbaar stelt, terwijl het Ministerie van Sociale Zaken van haar kant een der voorposten. in de stryd tegen de werklooshèid i.e. de arbeidsbureaux uit zuinigheidsoverwegicgen doet opheffen. Bovendien zijn bovenstaande cijfers onjuist, in zoverre, dat hierin alleen vermeld staan de aangegeven werk lozen, maar hoevele landbouwers en speciaal hun kinderen staan hierbij niet ingeschreven, hoewel zy prac tisch werkloos zyn. De raporten die het Economische Technologisch Instituut daarvoor voor onze gemeente heeft uitgebracht, geven daarvan wel een zeer somber beeld, een beeld dat eens te meer wordt onderstreept door de vele landbouwerskinderen, die de ambacht school bezoeken en de emigranten cursus volgen. Wat is hier na aan te doen Over de gehele lyn, in ons gehele land, is een grote stijging te zien der werkloosheid. Het tekort aan geld laat zich iedere dag meer merken, waardoor niet alleen de losse arbeider maar ook vaklui zonder werk komen. De ontginning van de Vredepeel had met een gemiddelde gerekend van 500 D.U.W.-arbeiders, volgende week verwacht men er echter meer dan twaalfhonderd, voor het overgrote deel afkomstig uit deze streken. Al zyn de omstandigheden, waar onder in de D.U.W. gewerkt wordt heel wat beter als vroeger, voor een vakman is het echter geen werk, deze moet kunnen bouwen en metse len, timmeren en schilderen. Een groot deel der vakmensen komt uit de bouwnijverheid en wie vorige week de vergadering by woonde in zaal Schellen, waar bouwvak arbeiders inlichtingen kregen over het D.U.W.-werk, stond verbaasd over de grote massa vaklui, die jammer genoeg hier naartoe moeten. Van de andere kant staan hondei- den paren in deze streken op een woning te wachten en zitten jonge boeren al jaren in kippenkooien hun nieuwe bedrijven op te bouwen inde ontginningen. Maar hiervoor is geen geld. Het is een algemene landspolitiek, die dit alles ten gevolge heeft, een politiek, die is voorgeschreven door de dreiging uit het Oosten, waarvoor op militair terrein groote offers moeten worden gebracht, ten koste van woningbouw, ten koste van veel andere vredeswerken. Maar dat mag toch niet verhinde ren, dat bovenstaande cyfers niet eens ernstig worden bestudeerd. Men is er niet mee, door een brug in Gennep gereed te maken voor parti culier verkeer. Hier moet veel meer gebeuren. Het zal de hoogste tyd zyn, dat de betrokken gemeenten in samenwerking met den Haag hier voor een oplossing zoeken. De steeds maar stijgende werkloosheidscijfers dwingen daartoe. Anders zal, wat men ten koste van grote offers in het Oosten probeert tegen te houden, in eigen land en oigen streek veel aan hangers winnen. Ongemeen wilde stormen teisterden de zeeön; schepen stranden, zinken of verkeren in nood en kerels vechten met de elementen. Kurt Carlsenwas de man van de week, die als de zee held van onze tyd wordt geroemd. Hoewel by niet de enige is, wil de wereld ergens de moedige mensheid eren, ook al is de man zelf er niet van gediend. Erger dan de stormen der natuur zyn de stormen der politiek, die op het ogenbiiek de wereld in beroering brengen. Ook in deze stormen zyn er kerels. Het is kenmerkend, dat de aandacht van de mensheid vooral uitgaat naar deze sterke persoonlijk- heden. In Frankryk is het kabinet Pleven gevallen en Faure als nieuwe forma teur benoemd. In Parys is er vanwege de cabinetscrisis geen krant meer verkocht, doch de begrafenis van Maarschalk de Lattre de Tassigny, de man van het beroemde eerste Franse leger uit de tyd van de be vrijding, heeft geheel Parys op de been gebracht en is uitgegroeid tot een huldebetoon van de natie aan een groot en moedig man. Er is een andere persoonlijkheid, die de bewondering van de wereld al jarenlang geniet, de Engelse Premier Winston Churchill. Als Kurt Carlsen vecht hy geen dagen maar al jaren voor het behoud van het bedreigde Engblse Imperium. Winston Churchill heeft een bezoek gebracht aan Ameri ka, zoals hy het ty'dens de oorlog deed. In 1942 zag het er naar uit, dat hy de oude roem van „Engeland beheerst de golven" in veilige haven zou loodsen. Nu in 1952 is het de vraag, of Churchill het zinkende schip zal kunqen redden. Hy heeft er in moeten toestemmen, dat aan het hoofd van de Atlantische zee- strijdkrachten een Amerikaan zal worden geplaatst. Engeland is een geëerbiedigde medewerker van Ame rika, zoals alle Europese landen, maar het is niet meer de gelijke partner met gelijke of zelis grotere zeggings macht, die het zich kan veroorloven een uitzonderlijke en afzijdige positie in te nemen in de Europese gemeen- schag. Dit is de storm, die Engeland beangstigt en van Winston Churchill een groot maar tragisch man maakt. Ook België heeft zyn storm beleeft in een kabinetscrisishet kabinet Pholien is gevallen en de regering is overgenomen door de jonge, maar krachtige persoonlijkheid, van Houtte. In Duitsland heeft Adenauer ge streden voor de aanvaarding van het Plan-Schumann, heeft gezegevierd en Duitsland met zyn rijke bodem zal deelnemen aan de staal- en kolenpot van West-Europa. Nu zal Duitsland zyn leger moeten opbouwen. In Afrika en het Nabye Oosten is de storm tot een orkaan geworden. In Egypte groeit een onverklaarde oorlog tegen de Britse overheersing, terwyl in Tunis het verzet tegen de Franse hegemonie in het stadium van geweldpleging is getreden. Tunis is momenteel voor Frankryk een zorgwekkender probleem dan Marok ko, dat ook zelfs een einde wil maken aan de mildere vorm van kolonialis me. Engeland tobt behalve met Egypte nog alt ij d met het probleem Perzië, waar deze grootste koloniale mogendheid van weleer een van zyn laatste troeven aan het verliezen is. Het zyn ook EDgeland en Frank rijk, die ook in het Verre Oosten vechten om de laatste restanten van de eens zo ryke koloniën. Engeland rest alleen nog Hong-Kong als een geisoleerd, rijk handelscentrum, en Malakka. In Malakka duurt de oorlog van de nationalisten reeds van 1945 af. Generaal Gerald Templer werd benoemd als Hoge Commissaris voor dit gebied en zal naast zyn burger lijke functies ook de militaire en politieke operaties leiden. Generaal Templer heeft reeds te kennen ge geven, dat hy een openlijke oorlog niet -'.al vermijden, als die noodzakelyk zou blyken. Erger is het gesteld met de oude Franse kolonie Indo-China, waar de Fransen nu al meer dan zes jaren tezamen met de Vietnamezen strijden tegen de communisten. Er bestaat ernstige vrees, dat communistisch China zich met de strijd zal gaan bemoeien; volgens uit Moskou afkom stige gegevens zouden twee millioen Chinese vrijwilligers klaar staan om een inval in Indo China te doen. De Fransen voelen er niets voor de zaak aan de Verenigde Naties over te dragen, terwyl de Amerikanen en Engelsen geen steun buiten V.N.- verband willen verlenen. Politieke kringen houden ernstig rekening met de vrees, dat Indo-China het tweede front in het Verre Oosten gaat wor den. Zy zyn er niet zeker van, of de communisten de wapenstilstands besprekingen in Korea rekken om kostbare troepen van andere fronten weg te houden, ofwel dat zij willen proberen, of de geallieerden door het sluiten van een wapenstilstand blijk zouden geven van enige angst voor oorlog. Dit nu zou voor de commu nisten een aanleiding kunnen vormen om een nieuw front aan te durven. De dreigementen van Vishicsky, de gedelegeerde van de Sovjets bij de algemene vergadering van de V.N. te Fary'8, laten aan duidelijkheid niet veel te wensen over. Hy heeft concessies gedaan over het verbod op atoomwapens, die de wereld hebben verbaasd, doch zyn voorwaarden hebben diezelfde wereld beangstigd: liquidatie van het Noord Atlantisch Pact, van de Duitse her bewapening en vermindering van de totale militaire macht met een derde. Om dan nog niet te spreken van de beëindiging van de oorlog in Korea, met inbegrip van de terug trekking van alle buitenlandse troe pen daar en toelating van een communistisch China tot de Veilig heidsraad. Terzelfdertyd heeft Vishinsky met een oorlog gedreigd in grootse styl in het Verre Oosten, welke bedreiging in alle toonaarden is herhaald. Zowel Indo China als Birma en Thailand zouden in de aanvalsplannen, die de vorm van een nationalistische bevrij ding wordt aangepraat, als eerste objecten staan genoteerd. De verkiezingen in India, die nu gaande zyn, houden ook een heel beangstigende factor in: de commu nisten boeken er wel geen klinkende overwinning, maar toch een heel verrassende vooruitgang. Terwyl de Westerse landen door angst worden beheerst, de landen achter het IJzeren Gordijn in grote geheimzinnigheid zyn gehuld en de randgebieden in gestaag groeiende beroering verkeren, worden in Ameri ka de verkiezingen voorbereid en ook daar zien wy, dat de persoonlijkheid meer de aandacht van het publiek heeft dan de politiek. De candidatuur van Eisenhower, onverschillig voor welke politieke richting democraten of republikeinen hy zich candidaat stelt, heeft de sympathie van het Amerikaanse volk en zelfs van de gehele wereld. De beangstigde wereld heeft zyn hoop op kerels gesteld, die het zo bedreigde schip van de vrede niet alleen zullen bewaken in de storm zoals Kurt Carlsen het deed maar die ook kans zullen zien het na lange stryd in de veilige haven te loodsen. Nog een goede maand en dan zal de nieuwe Prins Carnaval zyn troon bestijgen en drie dagen heer en meester zyn in ons „goed alt Rooy". In deze laatste maand zal nog veel werk verzet moeten worden, maar de voorbereidingen zyn getroffen en als iedereen mee helpt, dan zal ook Vastenaovend ongetwijfeld wel slagen. Daar is allereerst de zitting, die op Zaterdag 2 Februari a.s. in zaal Wilhelmina zal worden gehouden. Ook dit jaar heeft de Raad van Ellef weer Cirkus Mök gecontracteerd die met een geheel nieuw wereld programma op de proppen komen. Een wereldprogramma waarin naast vele oude bekenden ook wilde dieren hun intrede zullen doen. De sterke dressuurstaaltjes, die met deze beesten worden uitgehaald schijnt volgens iDsiders aan het ongeloofelyke te grenzen. In deze cirkusvoorstelling zal ook het Carnavalslied 1952 ten gehore worden gebracht en de Roadse Blaos- kapel komt nu al adem te kort om al dat schoons te begeleiden. Wy hebben geen bevestiging kun nen krijgen of de nieuwe Prins in deze zitting ook officieel aanwezig zal zyn, maar wij menen te geloven, dat ook dit een der hoogtepunten van de avond zal wezen. Dan is er een Prinsenbal, waarop hy zeer zeker wel zal verschynen. Dit Prinsenbal is op Zaterdag voor Vastenaovend, de plaats zal nog nader worden be kend gemaakt. Ook dit jaar zal een vastenavond- C08tuum voorschrift zyn, wil men dit bal kunnen bezoeken. Vorig jaar is menigeen daarvoor thuis gebleven, maar er zy uitdruk kelijk op gewezen, dat een bóeren- petje ook reeds een carnavalscostuum is, dus dat men het daarom niet behoeft te laten. Het programma van de Vasten avond is precies als andere jaren en bestaat uit drie delen. Zondags wordt de Prins officieel ingehaald. Maandag is de grote optocht en Dinsdag de jaarlijks groter wordende boeren bruiloft. Voor de optocht is men al druk aan het vergaderen en blijken de geruchten juist te zyn, dan zal ook de deelname dit jaar weer groot zyn. Het is natuurlijk onnodig onze Ven- rayse mensen daarvoor nog eens extra aan te sporen, gezien de ge weldige successen van voorgaande jaren, toen Venray's optocht een der beste van Limburg was en duizenden bezoekers trok tot ver uit de omtrek. We willen hopen, dat iedereen daar aan medewerkt. Belanghebbenden, zowel verenigin gen als particulieren, zij er op gewezen dat Donderdag 7 Februari a.s. een grote vergadering dienaangaande zal worden gehouden in Hotel de Zwaan, waarbij iedereen welkom is en waar nieuwe ideën naar voren zullen worden gebracht. Na die datum zal de optochtcommissie verder weer zitting houden, om ideën te geven en medewerking te verlenen. Iedereen begrijpt het grote belang van een goede optocht en de ver wachting is dus gewettigd, dat hier aan ook iedereen deelneemt, die maar enigszins kan. Dit geldt ook voor de boerenbruiloft, die dank zy het werk der buurtverenigingen ieder jaar vrolijker en groter wordt. Toch zal ook deze nog groter moeten worden en we raden dus iedereen aan om een boerenkieleke en een boerenmuts te gaan zoeken om ook dit jaar een stukske krinteweg te kriege. Ook hierover zullen nog nadere mededelingen volgen. Tot slot zij iedereen nog aange spoord de advertentieman, die U een dezer dagen komt bezoeken, zoveel mogelyk te steuneD, opdat de propaganda naar buiten ook dit jaar zo intensief mogelyk zal wezen, opdat daardoor weer honderden naar Venray getrokken worden. Nader wordt nog medegedeeld, dat in Cirkus Mök ook de nieuwe vastel- aovesklup De Spurriemökken uit Oirlo aanwezig zullen zijn. VENRAY Zitdagen: Alle varkenshouders worden ver zocht tijdig de registratiekaarten in te leveren, anders kunnen er geen voederbons toegezonden worden. Uiterlijk 1 Februari moeten alle kaarten wederom ingeleverd zyn. De zitdagen hiervoor zullen als volgt gehouden worden: Maandag 28 Januari: te Merselo in café Arts om 9 uur vm te Heide in café Litjens om 10 uur teYsselsteyn bij A. Fleurkens 11 uur te Veulen café v. Gasselt om 1 uurnm te Leunen caféA. Martens om 2 uur te Castenray café M. Kuypers om 3.30 Dinsdag 29 Januari: te Oirlo in café M. Drabbels om 8.30 te Oostrum café Camps om 10 uur te Smakt in café Nellen om 11 uur te Geysteren café Baltussen om 1 uur te Wanssum by Wed Weys om 2 uur te Blitterswyk café de Swart om 3 uur De P.B.H. H. EMONTS Dinsdag j.l. gaf de Speelgroep Lim burg voor O. en O. een toneelavond, waarop, onder leidiDg van Joris Diels het bekende drama van Shakespeare Othello werd gebracht. Dit drama geeft de geschiedenis van Orhello, die op de dag van zyn hu welijk tegen de Turken op moet trek ken en die dank zy het werk van de sluwe Jago zyn vrouw gaat verden ken van ontrouw, een verdenking die hem tenslotte tot waanzin brengt en hem zijn vrouw en zichzelf doetfdoden. Dit werkelijk niet eenvoudige drama werd op sublieme wyze door deze speelgroep op de planken gebracht. We zagen een Theo Jacobs, die als Othello dit stuk alleen al waard maakte gezien te worden. Doch ook zyn andere medespelers bleken hun rol op buitengewone wyze te beleven en onze oprechte bewondering gaat uit naar Desdoma (Mia Goossen) en Jago (Gabriël Beckers), dieditShake- spearaanse drama tot ongekende hoog te brachten en door hun meesterlijk spel de overvolle zaal urenlang wisten mee te slepen. We prijzen ons gelukkig dat O. en O. hier door middel van deze speel groep heeft aangetoond, dat goed toneel, zelfs met zware stukken in Venray en omgeving nog wordt ge waardeerd en wy geloven niet, dat voor de opvoering van dit drama oen beter gezelschap gekozen kon zyn. Een avond, die nog lang in herin nering zal blij'ven en waardoor deze Limburgse Speelgroep menig hart voor zich gewonnen heeft. 3e Muziekavond Het meest waren wy getroffen door de Piano-Sonate in C. van Mozart, Lezeressen ^en Lezers van dit hoekje, hebt U wel een idee, hoeveel geld een nieuw orgel, onze kerk waardig, kosten zal? Wy zullen 't U zeggen. De kosten zullen bedragen (schrik niet) veertig a vyftig duizend guldon. Een flinke som niet waar En toch zal het er komen door ons aller offer. Wist U, dat ons vorige orgel be. hoorde onder de 5 mooiste orgels van ons land En zou iemand willen, dat wy 't nn met een minder mooi orgel, met een orgel van minder omvang zouden moeten doen? Dat nooit, hoor ik U zeggen. Daar om, allen de schouders er onder! In den vreemde wonen ook nog verschillendo Venrayers, die nog her inneringen hebben aae onze (majes tueuze Parochiekerk. Ook hun gaven zyn welkom. Mogen wy die Venrayers in den vreemde even 't gironummer van 't Orgelfonds noemen? Het luideOrgelfonds 5 7 6 6 0 4 Bouwt mee aan Uw Orgel zoals zy door Gerard van Blerk werd gespeeld. En verder was er de kennismaking met de viola da Gamba, waarover Carol van Leeuwen Boomkamp ver telde en waarvan hy ons het warme geluid en de ruime schakering op meesterlijke wyze deed horen. Toch liet het uitsluitende of byna uitslui tende Gambaspel'nietwat primitieve indruk na. Gelijkwaardig samenspel voldeed ons vooralsnog beter. Alles te zamen een meditatieve avond, waarin de polyphone onuit puttelijkheid van Johan Sebastian Bach en de haast boven-monselyke sereniteit van Mozart de hoogtepunten vormden. Het publiek was weer zeer voldaan. De Heer van Gooi, de speciale ver zorger der muziekavonden, die af scheid moest nemen, werd hartelijk en dankbaar toegejuicht. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 28 Januari Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepingskaarten meebrengen Donderdag 31 Januari Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat het verboden is zonder vergun ning van hun College houtopstanden te kappen welke staan op en langs wegen welke eigendom der gemeente zyn. Gegadigden die voor dergelijk hout in aanmerking wensen te komen, dienen hiertoe een schriftelijke aan vraag ten gemeentehuize in to dienen. Venray, 16 Januari 1952. GEVONDEN 1 paar kinderhandschoenen (rood met blauwe biezen z.g.a.n 1 paar bruine herenhandschoenen, Th. Voer- mans, Buitenweg 5. Een zilverbon, Hagens, Stations weg C 6b Buitengewoon Lager Onderwijs Pater Libentius Rozestraten O.F.M. is op voordracht van de Gardiaan van het Paterskloo8ter door de Deken van Venray benoemd om leiding te geven by de godsdienstige verzorging van de leerlingen dei B.L.O.-School alhier. In de vorige week werd de hon derdste leerling voo: de B.L.O.-School te Venray ingeschreven. Omdat in middels 3 leerlingen de school ver lieten, bedraagt het leerlingenaantal thans 97. Hiervan zyn er 87 in de streek woonachtig. Van de schoolplichtige jeugd alhier bezoekt thans 1.8 pet B.L.O. School. Dit percentage is zeker niet onbe vredigend als men in aanmerking neemt dat ie. de school op 6 Februari e.k.pas 2 jaar bestaat; 2e. nog geen leerlingen ouder dan 12 jaar de school bezoeken. Deze gelukkige toestand is een gevolg van de goede naam welke de school zich reeds heeft verworven en van de uitstekende medewerking, die veruit de meeste Hoofden van Scholen in het belang der B.L.O. be- hoevenden verlenen. Aan de school zyn thans 5 onder wijzers verbonden. CarnayaUbezoek Zondag j.l. bracht de Vastenaovend- klup „De Piëlhaas" een officieel bezoek aan Geleen, in verband met de viering van het 11 jarig bestaan van de Geleense Carnavalsvereniging. Een mi8klank was de diefstal van 4 jassen van de boerenkapel, maar twee dagen daarna bracht de Geleense politie alles weer netjes thuis.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1