BUITENLAND Venray noodgebied Tien jaren zink I fa. v.d. 1 Ontwikkeling en Ontspanning Langer dan een maand zijn er geen ontwikkelingeavonden gehouden. Op 15 Januari begint O. en O. met het twoede deel van haar programma. Niemand minder dan Carel van Leeuwen—Boomkamp zal die avond do gamba bespelen. Hy wordt begeleid door Gerard van Blerk. Een rijk programma is aangekon digd. Moge het Vonrayso publiek door grote opkomst blyk geven, de komst van deze befaamdo spelers bijzonder te waarderen. Do dames Ellen Mac Cillavry en Nida Claus, die oorspronkelijk op 15 Januari zouden optreden, hebben met de horen van Leeuwen, Boomkamp on van Blerk gewisseld. Zij komen dus do 29ste. Jubilea bij P.T.T. Op 2- Febr. zal het. 12V1 jaar ge leden zyn, dat de heren M. van de Vorle en W. Maas, als bestellers by de P.T.T. in dienst traden. Verkiezing Tot Kringvoorzittor van de Lan delijke Ruiters werd op de gehouden kringvergadering gekozen tot voor zitter, de heer G. Geurts, Buitenweg. Prijsschieten Op de 2e Zondag van het prijs schieten met windbuks in café P. Volleberg, behaalde H. Volleberg en A. Robben resp. de 10 en 2e prijs. A.8. Zondag 3e en laatste Zondag mot extra hoofdprijs van i 15. Deze schietwedstrijden zijn ten bate van schutterij Het Zandakkor. DE DltUG BIJ GENNEP Brabant geen belangstelling Op oen te Gennep gehouden ver gadering van de Werkgemeenschap Limburg, district Gennep, is medege deeld, dat do bouw van de brug te Gennep waarschijnlijk binnen drie jaar haar boslag zal krijgen. Het rijk heeft in verband met het ontwikkelingsschema voor noodge bieden een half millioen gulden voor dit dool beschikbaar gosteld, mits de provincies Brabant en Limburg samen I 100000 aan deze brug spenderen. Het Provinciaal Bestuur van Bra bant heeft echter medegedeeld, hierin goon Brabants belang te zien. God. Staten van Limburg hebben nu aan Prov. Staten voorgesteld de f 100 000 geheel voor Limburgse Toke ning te nemen. Maandag a.s. zal laatstgenoemd college hiorovor beslissen. Bij een positiove beslissing zal terstond 60 duizend gulden worden uitgetrokken voor eon definitief plan en bestek. De verkeersbrug zal tevens spoorbrug wordon ten behoeve van de industriële ontwikkeling van Noord Limburg en van hot vervoer van werknemers uit dit arbeidsreservoir naar centra als Eindhoven en de nieuwe mingebie den bii Roormond., Dozo combinatie van spoor en ver keersbrug is iets bijzonders in ons land. Do plannen tot bruggenbouw bij Mook - door Brabant gewenst - on bij Well voor Noord Limburg hot belangrijkst - zyn vooralsnog afgesprongen op de hoge kosten daaraan verbonden, zo werd gezegd. De brug bij Mook zou s millioen gulden koston, die by Well nog iets meer. In December 33.000 werklozen meer Het aantal werklozon is in de maand December gestegen met 32.932 011 daarmee gekomen op 145.383 per sonen. Eind 1950 telde Nederland 102.899 ingeschreven werklozen. Opvallend, vooral m deze zachte wintor, is liet stijgend aantal werk- lozo bouwvakarbeiders. Op het totale aantal nieuwe werklozen in Decem ber (33000) zyn 10.000 bouwvak arbeiders. Over het gehele land telt hot bouwbedrijf thans 33 682 werk lozon. Vooral in het Zuiden lopen voel bouwarbeiders zonder werk; in het district Venlo roeds ruim duizend. In de stad Eindhoven was sedert dertion jaar geen grotere werkloos heid dan thans; het totale aantal is duizend personen. Meer bromfietsen dan personen auto's Naar de KNAC meldt, bedroeg het aantal personenauto's per 1 Januari 105 000 tegen 138 625 per 1 Augustus 1030, het aantal vrachtauto's 86000, (tegen 71 -uó) 't aantal motorrijwielen 110 500 (95.299), en het aantal rijwielen met hulpmotor 185.000 tegen 55.239 op 1 AllgUStUS 1950. Er zfin dus meer bromfietsen dan personenauto's, en het aantal brom fietsen maakt ongeveer een dorde uit van het totale motorrytuigenpark. Van Links naar Recbts Met 1 Februari a.s. zullen de tarieven van hot personenvervoer bij de Nederlandse Spoorwegen worden verhoogd. Als bewijs van een zachte win ter of vroege lente kan blijken, dat t.o Herpt een kip plotseling met twaalf kuikens het erf af opstapte. In 1951 hebben do gezamenlijke Limburgse kolenmijnen in totaal t2 millioen 420.000 ton kolen geprodu ceerd. Voor 100 van de soo arbeiders, werkzaam aan de Nedorl. Fordfabriek is ontslag aangevraagd. Het vliegveld te Beek zal worden vergroot en ingericht voor het landen er. starten van 3traaljagois en andere snello vliegtuigen. De firma Batenberg te Breda, was laagste inschriifster, met oon bedrag van t millioen 870.970 gulden. De hoenderpest heeft reeds 400 bedrijven op de Veluwe besmet met een totaal van 100 duizend kippen. In vele gevallen moeten de dieren worden opgeruimd. Waar zo tevoren mot. de „levende" entstof zijn behan deld, is 't sterftecijfer geringer. De Harmonio te Valkenswaard is bij gelegenheid van haar 73jarig bestaan het praedicaat „Koninklijke" toegewezen. Namens de burgerij ont ving de Harmonie tevens een gift van bijna f 7000.— Te Lieshout raakte een kat in brand, wat op zieh niet zo heel erg is, doch het dier vluchtte de schuur in, waardoor brand ontstond en stal en schuur in de vlammen opging. De Ned. Regering zal dit jaar bijzondere reizen laten maken naar Amerika en Canada, het meest voor emigranten. Het reisschema omvat de volgende afvaarten: 22 Jan., 12 Febr., 4 en 25 Maart, 15 en 22 April, 7, 17 en 29 Mei, is en 23 Juni, 2, 16 en 30 Juli, 11 en 26 Aug18 en 30 Sept, en 27 October. De inschrijving voor al deze afvaar ten is nu reeds mogelijk by Reis- en Passagebureau Jos. Peetors te Yenlo. In Roosendaal zijn Dinsdagavond wederom 16O vrijwilligers naar Korea vertrokken, waaronder 13 Limburgers, Het aantal radio ontvangtoestel len in ons land bedroeg op 1 Jan.jl. 1.621.412 tegen 1.613.326 op 1 Dec. voorafgaand. Waar gaat het heen met oen dikke acht duizend radio' per maand meer. Aan de andere kant hebben 2386 mensen hun radio distributie opgedoekt. Het bouwen van een nieuwe kerk te Geleen werd opgedragen aan de firma Tummers te Maastricht voor de som van f 277.380. De voetballer uit Helden, die op het voetbalveld aldaar een ver dwaalde haas buit maakte, werd door de kantonrechter te Venlo vrijgespro ken van jachtwetoverlreding benevens vergoeding van de in beslag genomen haas. De Limburgse Lourdes-bedevaart zal dit jaar plaats hebben van 30 Mei tot 7 Juni. Aanmelding kan ge schieden by de directie Bogaarden straat 36 te Maastricht. Ter bestrijding van de werkloos heid in het schildersbedrijf tijdens de wintermaanden heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in beginsel besloten aan opdracht gevers van schilderwerk, dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, sub sidie te verlenen. Nog deze winter zal met een proef worden begonnen. Opdrachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen voor schil derwerk. Deze gosubsidieerde werken moeten uiterlijk op 31 Maart 1952 eed zyn. Het subsidie is voor deze proef vastgesteld op 35 percent van arbeidslonen en sociale lasten, hetgeen voor normaal schilderwerk neerkomt op 20 pet. der totale kosten. De om vang van werk, dat voor subsidie in aanmerking komt, is voorlopig vast gesteld op 600 gulden; het staat hier bij opdrachtgevers vrij enige kleine werken te combineren tot het mini mum van 600 gulden. Volgende week komt entstof ter beschikking tot bestrijding van het nieuwe type mond- en klauwzeer, dat eind vorig jaar in enkele gevallen, ook by reeds ingeénte dieren, is op getreden. De Veeart8enykundige Dienst raadt aan, het vee, dat reeds geünt is -met vaccin O en A, eventueel A 5, nog maals'te laten enten en wel met C- vaccin, Nietgeënte dieren moeten worden behandeld met het drievoudige vaccin, n.l. type O en A en C. Amerika—Engeland Hoewel Churchill Zaterdag door de officiële leiders van de Amerikaanse politiek zeer vriendelijk verwelkomd is, was daaraan een perscampagne voorafgegaan, die de Britten zeer heeft verontrust. Aan Churchill werd - in artikelen verspreid over de gehele pers der V.S. te kennen gegeven, dat zyn bezoek onwelkom was en Truman werd gewaarschuwd, aan de lokkende vogelaar geen concessies te doen. Men vreesde, dat hy geld kwam vragen, maar meer nog, dat hy aan de Ver. Staten hun politiek zou wil len voorschrijven. Er zyn nu twee problemen, veel belangrijker dan die van het geld. Wat dat betreft kan Engeland rekenen op 300 millioen aan militaire hulp en het vraagt, dat Amerika meer tin, rubber enz. zal kopen uit gebieden van het Gemenebest, en aan EDgeland staal zal leveren voor zijn defensie-industrie, in ruil voor andere goederen. Maar de twee kernproblemen zijn die van het Nabije en het Verre Oosten. Wat de Arabische wereld betreft en Perzië, vinden de V.S., dat de Britten te halsstarrig zijn. Hier heeft Washington zoveel mogelijk de zijde van Engeland gekozen, al wil hot dat Londen zal toestemmen in beheer van de Perzische olie-industrie door de Wereldbank, om financiële ineenstorting te voorkomen van het land van de Sjah. Wat Egypte aangaat, ook de V.S. willen dergelijke defensie van het Suezkanaal, maar om dit te kunnen doen met medewerking van Egypte, ook erkenning van Faroek's koning schap over de Soedan, dat in een „personele unie" met Egypte kan worden verenigd als overigens zelf standige staat. In dit gebied, waar aan de Britten wel het opperbevel zal worden gelaten, is een overeen stemming tussen do V.S. en Engeland tenslotte echter niet zo moeilijk. Oorlog met China? Maar wat het Verre Oosten aangaat, is het een andere zaak. Daar worden de Amerikaanse zenuwen op een zware proet gesteld. In Korea hebben do communisten geen lust, in te gaan op een wapenstilstand, ondanks de Amerikaanse concessies, indien hun voorwaarden niet worden aan vaard. De Amerikanen menen, dat zij een soort ultimatum moeten stel len een bestand op de aanvaarde linie, zonder versterking van de vliegvelden in Noord-Korea en met uitwisseling van krijgsgevangenen één tegen één moet worden aange nomen. In dat geval blijven vele gevange nen in handen der geallieerden, want zy hebben er veel meer dan de com munisten. Dezen willen ruil van allen tegen allen. Blijven zy hals starrig, aldus Washinhton, dan moeten de geallieerden hun aanzeggen, dat China zelf zal worden aangevallen, in de lucht en ter zee. De Britten zijn daarvoor bang, want een Amerikaans Chinese oorlog zou grote beroering in het Verre Oosten doen ontstaan, Chinese hulp aan de opstandelingen in Indo China tot ge volg hebben, afzijdigheid in India en Burma van het WesteD. De Chinese markt zou voor Britten en Japanners verloren gaan. In December 1950 ging Attleenaar Washington, om Truman te bezweren, Mac Arthur niet vry te laten in zyn politiek van uitbreiding van het conflict. Hy won toen. Nu komt Churchill eveneens de Amerikanen „remmen", maar dezen vrezen, dat zy dan geen enkele dreiging meer hebben, om een bestand af te dwin gen. Met dit alles hangt samen, dat Londen de erkenning van Peking niet wil herroepen en het afkeurt, dat de Amerikanen Japan willen bewegen, om Tsjiang Kaj Sjek te erkennen. Dan zou de breuk tussen Japan en Peking onherstelbaar wor den, Japan zou geen kans meer hebben, aan China te leveren, markten moeten zoeken in de rest van Azië, waar de Japanners de Britten zouden verdringen. Het is niet aan te nemen, dat Churchill thans de Amerikanen over tuigt. Maar Engeland is een waarde volle bondgenoot van de Ver. Staten, het herbergt de meest vooruitge schoven atoombom-bases der Ameri kanen, en beheerst zoveel strategische punten in de wereld, dat Churchill vry zeker zal bereiken, dat de V.S. geen onherroepelijke besluiten nemen zonder toestemming van Londen. Wat de politiek ten aanzien van Rusland betreft: Churchill zou een bijeenkomst willen van Truman, Stalin en hem zelf, maar hy zal daar niet op aandringen. Wel zal hy wensen, dat het Westen er aan denkt, een constructief program op te stellen met voorwaarden vcor een vergelijk met de Russen, zodra het machts evenwicht is hersteld. Churchill's grote zorg is te voorkomen, dat de wedstrijd in bewapening tot oorlog zou leiden en hij achtte de kansen op vrede voor dit jaar nog „stevig". Te Parys stelde Wisjinski voor, de Koreaanse kwestie „op hoog niveau" te behandelen in de Veiligheidsraad. Daar bleek nog al wat aanhang voor te zijn. De V.S. zijn daar tegen, omdat dan de hele kwestie van erkenning van Peking, van Formosa enz. weer ter sprake komt. Zy zullen zich echter voorwaardelijk voor zulk een bijeenkomst verklaren, mits de zuiver militaire bestandbesprekingen in Korea er niet door worden door kruist. Europese moeilijkheden Intussen is geen enkel resultaat geboekt in zake de vorming van een Europees leger, en Frankrijk heeit al uitstel gevraagd van de atlantische besprekingen te Lissabon, óm alsnog te trachten, iets van de idee van Pleven te redden. Bovendien dreigt een Franse kabinetscrisis alles nog meer te vertragen. Gaat dat zo door, dan zullen de Amerikanen overwegen, rechtstreeks in zee te gaan met de Westduitsers, zoals zy doen met de Spanjaarden. Met dit verschil, dat Duitse eenheden dan in atlantisch verband zullen moeten worden opgenomen, terwijl Spanje zyn bases ter beschikking stelt van de V.S. buiten verband met andere landen. Nu moeten echter de andere Nato-landen en W. Duitsland zelf in zulk eer. regeling toestemmen en dat is ook niet zo gemakkelijk bereikt. Maar de bezwaren tegen een euro- tes leger waren ook zeer groot: de kleine Beneluxstaten willen geen afstand doen van hun recht, zelf te beschikken over de begrotingsgelden en het commando, zolang geen wer kelijke europese federatie is gevormd en iedere staat nog op behoud van zyn souvereiniteit staat. Rechtstreeks aan te sturen op een atlantische federatie (met de West duit8ers) nauw gebonden aan het gemenebest, zou inderdaad een betere oplossing zyn. Dan zou ieder een deel van zyn souvereiniteit af staan veel wijder verband. Maar ook daarvoor is de tyd niet rijp. En zo sukkelt men voort, met als enige geruststelling, dat de kracht van de V.S. de Russen wel zal weerhouden van het profiteren van de geschillen in het Westen. INGEZONDEN Met grote belangstelling en met voldoening nam ik kennis van het artikel in „Peel en Maas" van 5 Jan. j.l. handelend over het noodgebied Venray en omgeving. Het verheugt my, dat de noodzakelijkheid van het scheppen van werkgelegenheid, vooral voor onze jeugd, steeds meer wordt aangevoeld. Wy moeten de pers dankbaar zyn, dat zy dit vraagstuk steeds weer opnieuw voorlegt aan eenieder, die aan de oplossing hiervan kan mede werken. Het is niet aangenaam steeds weer te worden herinnerd aan een donkere toekomst, doch de realiteit gebiedt ons om, indien mogelijk, iets verder te zien, als de dag 5 morgen. Mijn reageren op dit artikel bedoelt niet te zijn een herhalen en onder schrijven van datgene wat reeds ge zegd is, doch het zijdelings beroep op Venray Vooruit, hierin gedaan, geeft mij aanleiding ora U over het werkzaam aandeel van V.V.V., in het vraagstuk der noodzakelijke industrialisatie, iets naders mede te delen. Ik heb reden om te veronderstellen dat de schrijver kennis draagt van het doel en streven van de Industrie- commissie uit V.V.V. en van datgene wat in het verleden door deze Com missie is gedaan. Uit de passage in genoemd aitikel, luidende „We weten niet of Venray Vooruit in deza nog werkt, of dat zy door geldgebrek hare actie heeft moeten staken", blijkt wel enige twijfel t.a.v. hare activiteit voor de toekomst. Deze twijfel is niet geheel ongegrond. Vooruitlopend op mededelingen; welke binnenkort aan de algemene ledenvergadering zullen worden ge daan, acht ik het toch van belang kennis te geven van de moeilijkheden, waarin Venray Vooruit thans ver: keert, waardoor hare werkzaamheden voor de toekomst in grote mate zullen worden belemmerd, zo niet geheel zullen worden opgeheven. Inderdaad is de financiële positie van V.V.V. van dien aard dat ook hier kan worden gesproken van een noodtoestand. Als gevolg hiervan ligt het in het voornemen om per 1 Febr. a s. haar bureau op het Hensenius- plein te sluiten en de bedoeling is om dit bureau over te dragen aan het Gemeentebestuur. Hierover zyn reeds onderhandelingen gevoerd en is er overeenstemming verkregen. Een der belangrijkste werkzaam heden van Venray Vooruit, n.l. het bevorderen van het vreemdelingen verkeer komt hierdoor te vervallen. Ik acht het overbodig om over de belangrijkheid hiervan nader uit te weidden, zy die zich in het verleden de moeite hebben genomen zich hieromtrent te oriënteren, en zy die hierbij hauw zyn betrokken kennen de consequentie's van dit besluit. Wanneer de vraag wordt opgewor pen of niet alles is gedaan om de financiële positie van V.V.V. voor de toekomst veilig te stellen, dan kan ik mededelen, dat medio I951 diverse besprekingen zyn gevoerd en dat toen de verwachting gewettigd was dac inderdaad aan deze financiële moei lijkheden een einde zou komen. Het leek zelfs zo, dat in de toekomst de noodzakelijk te maken kosten zoals zaalhuur en reiskosten niet meer door de individuele Bestuursleden zelf behoefden te worden betaald doch dat dit door de vereniging bekostigd zou kunnen worden. Ik kom hierby, naast het financieel bezwaar, op een punt hetwelk naar myn gevoel wel de aandacht behoeft, een punt wat remmend werk op het veelomvattende werk wat nu eenmaal ressorteert onder een vereniging met de veel omvattende naam „Vooruit". Voorop wil ik stellen, dat bestuur en Ipden van de diverse emmissie's, niet de eerste de beste keer op zy gaan voor afbrekende critiek. Doch wanneer men suggereert, dat er auto gereden wordt van het geld der goe gemeente, dan wordt het toch wel erg. Daarbij rekening houdend met 't feit, dat voor VVV heel wat KM. zyn afgelegd, doch waarvoor door hen nog nimmer één cent in rekening gebracht Uiteraard is dit niet de enigste verdachtmaking, die gelanceerd is. Het is een algemeen verschijnsel, dat men roddelt over mensen, die hun vrye tijd beschikbaar stellen voor algemeen belang en dat Venray hiermee een goede beurt maakt, kan zeker niet worden ontkend. Daar VVV haar werkzaamheden op een breed terrein heeft, is 't begrij pelijk, dat de daarin actief zynde personen hun portie van deze roddel en afbraakpolitiek mee krijgt. De voormalige voorzitter, iemand, die dag en nacht in 't geweer was om de Venray se gemeenschap te dienen, nam zonder veel ophef ontslag doch de insiders wisten, dat de op deze uitgeoefende critiek één van de reden was van zijn heengaan. Men behoeft nu eenmaal niet alles te accepteren. Een andere belangrijke factor is, dat personen, waarvoor een actief VVV van groot belang kan zyn. niet bereid zyn om 'n werkzaam aandeel te hebben in deze vereniging. Het is eveneens een algemeen be kend verschijnsel, dat steeds dezelfde mensen worden aangezocht om een functie te vervullen. Meermalen is 't bezwaar geopperd, dat 't steeds maar vreemdelingen" zyn, die in de be sturen *van diverse verenigingen op de „zetels" worden geplaatst, doch ook meerdere malen is in VVV ge tracht om geboren en getogen Ven- rayse mensen medewerking te ver zoeken, doch vaak zonder resultaat. Ik ben my bewust, dat 't wel niet 't tijdstip is, om de dingen critisch en zwartgallig te zien. Een nieuw jaar verwacht weer nieuwe moed en hernieuwde activiteit. Met de schrijver in Peel en Maas ben ik echter van mening, dat wij omwille van 't tydeigene geen struis vogelpolitiek moeten voeren, doch dat 't goed is om op tijd de vinger eens op de wonde te leggen. Dit scjiry ven bedoelt geenszins te zyn een verwijt, doch wanneer men de verwachting heeft, dat de daarvoor gewezen instantie's en dus met aé ook VVV wederom al haar krachten mobiliseert om mede te werken aan de oplossing van een levenskwestie voor onze gemeenschap, dan dient men haar ook hiervoor in de gelegenheid te stellen en zijn wij niet gebaat met een leger kijkers langs de lijn, doch dan moeten hier uit- mensen aantreden, die bereid zyn hun krachten te geven voor hun medemensen en laten de achterblijvers zich alleen dan melden, wanneer zij opbouwende critiek kunnen leveren Twijfel dus niet aan de vitaliteit en de wilskracht van de mensen die hun hart hebben verpand aan het werk van V.V.V. en die hun dienende taak willen blijven vervullen, doch de voorwaarden zullen van dien aard moeten zijn dat dit ook inderdaad mogelijk is. Mocht dus op korte termijn de „noodtoestand" in „Venray Vooruit" niet kunnen worden opgeheven, dan zal op hare medewerking voor de toekomst niet meer kunnen worden FR. JANSSEN Voorzitter V.V.V. en Secretaris Commissie Algemene Zaken S.V.Y.-nieuws, De wedstrijd van het eerste leed kennelijk onder het getal invallers. Al zagen we verschillende goede momenten, het geheel was wat slap en de uitslag was voor Helden wel zeer gunstig. In de eerste helft zagen we vooral een goed spelende midden linie, maar in de voorhoede rammelde het wel eens. Toch vielen er enkele zeer mooie goals. In de tweede helft was niet zoveel spanning en kregen we zelfs een Heidens overwicht. Al met al werd toch ook hier weer gedemonstreerd, dat men langzaam maar zeker vooruit gaat. A.s. Zondag tegen Tiglia zal men harder moeten aanpakken en beter spel laten zien. Misschien, dat enkele uitvallers dan hun oude plaats weer hebben ingenomen. Venray 2 krijgt Gennep 2 thuis en zal haar best moeten doen, wil men de puntjes hier houden. Het derde is vry. Het vierde gaat naar Kronenberg, en zal fllink moeten aanpakken om succes te behalen. Te koop een jonge zeug met biggen en 3 scheutellngen A. CAMPS, D 17a Oostrum Geachte Redactie, Als ik goed ingelicht ben, wordt er Zondagavond, door Oostrums toneel vereniging in zaal Schaeffers, een to neelavond gegeven. Het is te hopen voor alle toneelliefhebbers, dat er toch iemand is die er voor zorgen kan, dat het op 't balcon niet zo rumoerig is als by vorige uitvoeringen het geval is geweest. Ik denk, dat ik uit naam van velen spreek, als ik zeg, „dat het schande is, hoe enkele belhamels hot durven om een hele zaal te terroriseren". By de uitvoering van Venray's mannenkoor, heeft mijnheer Gooren een tydje voor rust gezorgd, maar later op de avond was het weer het zelfde liedje. Tweede Kerstdag, by de uitvoering van het Dameskoor was het nog veei erger. Het schynt, dat de zaalhouder daar niets aan kan doen. Maar waar om dan niet de hulp van de politie ingeroepen Het moest toch niet mogelijk zyn, dat een belhamel ongestraft in de volle zaal durft te roepen„laat ze maar komen" en „ze maken ons toch niets". Controle op het balcon ware zeer wenselijk. Als men een keerije uit wil, is het toch zeker voor plezier en niet om je te ergeren. In de hoop, dat met dit ingezonden schrijven in de toekomst voor eon betere orde gezorgd wordt, dank ik de redactie vriendelijk voor de verleende plaatsruimte, met de meeste hoog achting, v. G.—St. Bezettingsmnnten vieren jnbilenm Het verhaal gaat, dat tijdens de be zettingsjaren een over-yverig Winter hulpcollectant in een onzer grootste steden, op z'n enthousiast bellen, tot z'n panische schrik een grote zinken teil van beslist fors formaat voor z'n voeten gesmeten kreeg vergezeld van de vriendelijke vraag van de bezitter: „Kunt u wisselen Wat er van deze historie ook waar moge zyn, het is in ieder geval, naast een uiting van hartgrondige afkeer voor de Winterhulp, tevens een dui delijk bewys, dat het Nederlandse volk nu niet bepaald gek was op de zinken gruweltjes, die de heer Rost van Tonningen ons voor het goede oude zilvergeld in de plaats gaf. Kon men vroeger spreken van mank gaan aan te weinig geld, thans was het toepasselijk in hetzelfde geval te zeggen, mank te gaan aan te veel zink. Op 15 Januari is het precies 10 jaar geleden, dab de zinken kwartjes, dub beltjes, stuivers, twee en half en één- centsstukken hun lawaaierige entree maakten. Om dit alleszins heugelijke jubileum te vieren, heeft men onlangs Desloten, de nog resterende- zinken dubbeltjes en centen uit de circulatie te nemen, te beginnen eveneens op 15 Januari. Tevens zullen op die dag de nik kelen en zilveren dubbeltjes en de oude garde van bronzen centen van het (rollend) toneel gaan verdwijnen. Een eresaluut aan dit laatste, altijd betrouwbaar gebleken rollend mate rieel is hier zeker op z'n plaats, over het verdwijnen van hun zinken col lega's zal wel niemand rouwig zyn. Hoezeer echter de munten destijds als een der vele specifieke „zegeningen" der bezetters werden uitgekreten, de historie wyst uit, dat reeds lang voor dien de zinken munten, speciaal in tyd van nood, aan de orde van de dag waren. Is het een wonder, dat men het verschijnen van de zinken munt op het laatst is gaan zien als een voor bode tot een komende catastrofe en is het dan ook nog te verwonderen, dat toen in 1941 in Nederland berich ten doorkwamen van het bezette Polen, dat de Duitsers daar de zinken munt hadden ingevoerd, men zich als „broeder in de nood" angstig afvroeg: „Wanneer wij 5" En om precies te zijn, dit gebeurde voor ons nauwelijks enige maanden later: op 15 Januari 1942. Nu 10 jaar geleden 1 Swinkels-Hendriks; 8.15 best. jd. Jacoba vd. Munckhof—vd. Winkel en haar zoon Arie; 9 uur pl. hoogmis voor bouwvakpatroons; 7 uur rozen hoedje en zielelof; 8 uur vergadering H. Familie. Dinsdag, H. Paulus, kluizenaar, 0 30 leesmis; 7 uur Joseph Rous en Ant. Kraykamp; 7.30 Frans Pluym; s.i best. jd. Maria G. Derks-Peters. Woensdag, H. Marcellus, 6 30 lm., 7 uur voor overl. fam7.30 Antoon Cornelissen en echtg., Michiel Arts en echtg. en Johan Jacobs; 8 15 gest. Joha. Oertr. Theodora Poels, Johanna Hub. Poels en Ger. Poels, ouders, broers en zusters (ïH) Donderdag, H. Antonius abt, 6 uur leesmis; 7 uur Hondrika Willems echtg. Hub. Janssen; 7 30 H. Sacra mentshoogmis, leiding meisjes; 8 15 )st. jd. Jan Poels (iH) Vrijdag; feest St. Petrus Stoel te Rome, 6 30 en 7 uur leesmis; 7.30 lm Ardina van Haren; 8.15 gest. jd. Jan Poels en beide echtg. (2kl) Zaterdag, H. Gerlach, 6.30 O.L Vr. hoogmis; 7 uur leesmis fam. Rous— Kraykamp; 7.30 Gerard* Janssen Grisel; 8.15 gest. jd. Peter Goumans en Elisabeth Jenniskens (2kl); 9 uur pl. huwelijksmis de Jongh—Janssen; 7 uur Marialof en rozenhoedje. VELTUM: Donderdag 7.30 leesmis overl. fam. Derks—Smits. KATECHISMUS Alle schoolkinder leren deze week de 26e los. INT. BIDWEEK: van is 25 Jan zal na iedere H. Mis het voorgeschre ven gebed gebeden worden voor de hereniging der kerken. GEZINSCURSUS voor meisjes van 13 16 jaar as. Woensdag om 6 uur; voor meisjes van 17 jaar en ouder om half 8 in de Parochiekerk. Spreker Pater Bokeloh. K.A.B. RETRAITE. Op 1 Februari, begint in Venlo deze retraite, welke duurt tot Maandagmiddag. Er worden behalve de kaderleden nog 20 gewone leden verwacht. De K A B.-leden van Venray krijgen zoveel reductie, dat ze maar f 2.50 behoeven te betalen voor deze retraite. Grypt deze kans aan, de volgende keer zal 't niet 70'n koopje kunnen zyn. Geeft u komende week nog op bij de secretaris van de K.A.B. Langeweg 55 of by Kap. van Leipzig of Pater Domitius. JEUGD H. FAMILIE heden Zater- dagavom 8 uur precies in de Pa rochiekerk. Onderwerp; „De jongen in het huisgezin". Ouders werkt allen goed mee, opdat uw jongens trouw naar de Jeugd H. Famili9 k-omen. Zonder uw medewerking kan de kerk niet veel bereiken PATERSKERK. Zondagoctaafdag van Driekonin gen; H. Missen zyn om 5.45, 6.30 en 7.45 voor Joh. Boom; 9 uur hoogmis Jacoba v d. Munckhof—v.d. Winkel en haar zoon Arie; Communiceren be gint achteraan; ie collecte voor paters kerk, 2e voor byz. noden; 4.20 gez. sspers en 5 uur is 't lof. Maandag: 6 uur H. Mis voor overl. echtgenote; 6.30 tot zek. intentie; 7 u. voor Kersten als lid v.d. Aartsbroeder schap; 8 u. voor overl. fam. Engels. Dinsdag: 6 uur uitstelling van 't Allerheiligste; volle aflaat; 6 uur H. Mis voor overl. echtgenote; 7 u. voor overl. fam. Herman v. Ass en Maria Delhoven; 7 uur voor overl. fam. Luypers Philipsen; 7.30 hoogmis t.ev. St Antonius, leesmis voor Johanna v. Tienen; 8 u. tot genezing van een zieke, t.e.v. St Antonius; 6.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H.H. Bernardus en ge zellen, eerste martelaren van onze orde; volle aflaat; 6 uur H. Mis voor overl. echtgenote; 6.30 voor Peter Kersten als lid v.d. Aartsbroeder schap; 7 u. voor Hendrik Drabbels en Gertruda Janssen; 7 u. voor overl. fara. Hoedemaekers—Versteegen; 7.30 Jo hanna van Tienen; 8.30 tot zekere intentie. DonderdagH. Antonius, Abt; 7.30 voor Hubertus Sp6e; 7.30 W. Arts en Gertruda Niessen. Yrydag: feest van Petrus Stoel te Rome; vandaag begint de internatio nale bidweek tot hereniging der kerken; 7 uur H. Mis voor Hubertus Geurts en Huberdina Willems en Maria Geurts; 7.30 hoogmis; 6.30 oefe ning v.d. H. Kruisweg. Zaterdag: 7 uur Peter Kersten als lid v.d. Aartsbroederschap; 7.30 om zegen te verkrijgen over een huisgezin; 3—8 u. biechtgelegenheid. Iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. t. d< KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEEerlijk in handel, christelijk in wandel. Priester v.d. week: Kap. v. Leipzig Zondag, octaafdag van Driekoningen 6 uurleesmis; 7 uur Willem Broers; 8 uur voor de parochie; 9 uur kin dermis; 10 uur hoogmis; 2 uur kleine congregatie; 3 uur kinderlof; 5 uur vergadering H. Familie; 1 uur lof en rozenhoedje. Maandag, H.Hilarius, 6.30 zielemis voor alle overleden parochianen; 7 u. leesmis voor overl. fam.; 7.30 Wed. PAROCHIEkjfcl Zondag, «e Zoncjag 7 uur H. Commu de beide H.H. Mi- Maandag 7.30 B van Oostram, Behi voor een zieke Dinsdag 7.30 bei echtgenote en kle Woensdag 7.30 de overl. fam. Le: rozenkrans voor, hun geloof Donderdag 7.3u Vrouw uit dankbi Vrijdag, feest Rome, begin vai Bidweek en 3e V^ da Jus Missievrijdag jroc best. zm. overl. fqm, waaronder gen. Hj C kinderen voor de 'tfii Zaterdag 7.30 'gei overl. fam. Grispen; RECTORAIT ie Zondag na Brie ter ere van St. Gö&rö mis tot byz. intentie; Maandag 7.30 vd. v Dinsdag 7.30 Geiari Woensdag 7.30 Jlec Martens. Donderdag, St. Anl Maria Mommen—^ey Vrijdag, begin ,In bijzondere intentie' Zaterdag, H. Geilac Spee—Arts en over biechten, 7 uur lof. RECTORAAT Stj J Zondag, ïeZondgg; 7.30 lm overl. faia. sens; 10 uur hcLgi Coppus en Maria Sc ho lof met rozenhoedja Maandag 7 uur Jo zonen Piet en Har ry; Dinsdag 7 uur Jnse 7 45 P. A. Koenen Woensdag 7 uur M van Oscb; 7.43 ter are intentie Louis en Thi Donderdag 7 uljr Antonius; 7 45 Geijrit Vrijdag 7 uur overl. Geurts; 7.45 voor bij: Zaterdag 7 uuM Houben; 7.45 ter ere 5—7 biechten; 7 ufar Rectoraat St MM I8te Zondag^V)r» gelegenheid tot comi voor Jan Reinljes 0 uur hoogmis i.ofc ir onder beide H. Missi collecte voor de Afrii 2.30 Lof. Maandag7.30 leesn: van Kempen. Dinsdag: 7 30 loesr Clara Rief Brinkl ofi'. Woensdag: 7.30-lei Reintjes. Donderdag: 7.30 le intentie. Vrydag: 7.30 leisrai familie Fleurkens Art de internationale bich en offer. Zaterdag: 7.30 lees Bovee en Johanna van gelegenheid van 3-41 .30 Lof t.e.v. Maria mogelijk het Zaterdag PAROCHIE: H. Catharina, LEUNEN ïste Zondag na Driekoningen. 7 uur leesmis voor Martinus Peeters; 8.30 leesmis voor Peter Willemse; 10.15 Hoogmis voor de parochie; 3 uur Lof; 3.30 H. Familie der mannen; collecte voor de Afrikaanse Missiën. Maandag: 7.30 gest.jaarg. Henricus van Helden en Arnoldina Wijnhoven. Dinsdag7.30 leesmis Peter Loonen Woensdag: 7.30 Sol. gest.jaarg. Johanna Michels-van de Voort. Donderdag: 7.30 leesmis Hendrik en Lena van Soest. Vrijdag: 7.30 leesmis tot intentie van de Paardenverzekering. Heden begint de Internationale Bidweek voor de Eenheid der Kerk, welke duurt tot 25 Januari, feest van St. Paulus' Bekering. Zaterdag7.30 leesmis voor Eduard Asselberghs; biechten van 5 7 uur; 7 uur Lof t.e.v. O.L. Vrouw. A.s. Zondag H. Familie voor de vrouwen. PAROCHIEKERK ÏSSELSTEIN iste Zondag na Driekoningen; 7.30 leesmis voor Gerard Janssen; 9 uur kindermis; 10.15 Hoogmis voor de parochie; 2 uur Lof; 2.30 H. Familie voor de mannen; collecte voor de Afrikaanse Missie. Maandag7.30 leesmis voor Gerard van Dyck. Dinsdag7.30 leesmis voor Theo van de Ven. Woensdag7.30 lm. v. Harry Poels. Donderdag: 7.30 gez. jaarg. voor Antoon Smits. Vrydag7.30 gez. jaarg. v. Willem Jacobs. Zaterdag7.30 leesmis voor overl. fam. Lemmens-Poel8; 5.30 Marialof. BURGERLIJK] van 4 t/m 10 Ja GEBOREN Spreeuwenberg Jonepl Bom Reinardus, Land Hendrix Hendrina. 1 Vermeulen Lamberius van Ryt Johanna M-, Classens Antonia, St. v.d. Laar Hendriirij, O Flinsenberg Carolina, OVERLEDEN Derckx Peter Peeters Maria G., bouwer, Lull. GETROUWD Beerkens Gerarólus chauffeur, en Jans Be oud 21 jaren, beiden Gistermorgen hsldo huis de aanbesteding fabriekshal voor rel Gemeente. De uitslag H. L. Cools, Tilbu:rg Fransen, Venlo 1 Linskens, Blitters'wijc Sanders, Nijmegen: Keyzers, Horst J. Verhoeven, Venraj Haegens, Horst Wanten, SevenurcL. Gebrs. Janssen, Yen Gebrs. Verstralen, Del sing, Venlo Th. Mae8sen, Venjray Gebr. Oudenhoven, van Bree, Someren Gielen Arts, MVjïael H. Gooren T V ^iss H. Oudenhoven 11 Dinghs, Castenr.. Damen Zn, Mill Vollebergh Zn, V C. Akerboom, Vei ra) De begroting wiis i Stichting 1! De ten bate vai.de 45 gehouden filmroo ierdag j.l., het Lux wat de kindervoo-8te druk bezocht. D< a had gerust wat nei mogen hebben. Voor uw kaii( ook voor een

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2