Appèl voor onze Jonge Boeren EMIGRATIE. KING Loop der bevolking over 1951 in Venray. Pqts WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SPORT Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. ORGELHOEKJE Dc Medische Missiezusters ZATERDAG 12 JANUARI 1952 No 2 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Ondervindt 't Kleding wint 't DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Op i Januari van het afgelopen jaar telde onze gemeente 17.506 inwo ners, oftewel 8976 mannen en 8530 vrouwen. In do loop van 1951 zijn daarbij gekomen 490 babies, u méér als in 1950. Daarvan waren er 256 jongens en 234 toekomstige dames. Ook hier dus weer meer mannen als vrouwen. De vrouwen hebben de schade ingehaald, doordat er 506 werden geïmporteerd tegen 442 mannen (In 1950 bedroegen deze cyfers resp. 326 en 423) In totaal zyn we dus in 1951 1438 mensen rijker geworden 698 mannen en 740 vrouwen. In 1950 was de totale vermeerdering 1128 men sen, zodat er in 1951 precies 210 zich meer gevestigd hebben als in 1930. In 1951 zijn overleden 84 mannen en 68 vrouwen, iets meer als vorig jaar, toen deze cijfers waren 76 en 73. Bovendien vertrokken er 545 mannen en 390 vrouwen, een cijfer, dat alle records slaat, want in 1950 waren de getallen al hoger dan ooit te voren, nl. 435 en 342. Er hebben zich dus gevestigd 648 personen en er zijn er 935 vertrokken, zodat we een overschot hebben van 13 vestigingen. De stand der bevolking bedroeg derhalve op i Januari 1952 9045 mannen en 8812 vrouwen, ofwel 17.857 inwoners van Venray, een ver meerdering tegenover i Jan. 1951 van 331 of by'na per dag. Gaan we zo door, dan zullen we dit jaar de ïs.oooste inwoner kun nen begroeten. Het aantal huwelijken is afgenomen van 113 in 1950, tot 106 in 1951. De dames, die met een scheef oog gekeken hebben naar het groter aantal mannen, moge er aan herinnerd worden, dat het dit jaar een schrikkeljaar is en dat, als men er vlug by is, alles wel in orde zal komen Door de verschillende kloosters en gestichten is het moeilyk na te gaan, wat nu precies de oorzaak is van vertrek en vestiging, maar het hoge vertrekcyfer van 545 mannen geeft toch wel te denken Intussen getuigt ook bovenstaand weer van e.en gezonde groei van Venray. Kringdog in LEUNEN Ook dit jaar hebben de Jonge Boeren van de Kring Venray de traditionele Kringdag weer in Leunen gehouden. Meer dan 300 jonge kerels gaven van hun belangstelling blyk door op deze manifestatie aanwezig te zyn. De Kringdag, die intussen ieder jaar beter verzorgd is, werd geopend met een H. Mis in Leunen's parochiekerk, opgedragen door de Bondsadviseur Rector Joosten voor het geestelijk en wereldlijk heil van alle Jonge Boeren. Daarna was de telken jaren weer treffende vaandel optocht, welke ook dit jaar weer muzikaal werd opgeluisterd door de Leunense Fanfare. Rector Joosten was de eerste spreker op deze Kringvergadering, die werd geopend door voorzitter "Wijnhoven. Hij hield een zeer ernstige causerie over de vraag of Christus in deze tijd nog wel de hoeksteen is van het gezin. En spreker moest tot zyn spijt constateren, dat in vele gevallen het schone en het heilige in het huwelijk verdrongen is en dikwijls ook vertrapt door het moderne heidendom. Goddank stonden daar tegenover de vele boerengezinnen, waarin Christus nog zulk een voor name plaats inneemt. De vraag is echter of dit zo blijven zal. Dan zal nodig zijn, dat de jonge boeren van heden de schone tradities van hun voorouders zullen hooghou den en als diepgelovige mensen ook hun huwelijk tegen het modernisme van heden weten te bewaren. Dan zal het nodig zyn, dat de jonge boer bij do keuze van zijn levens gezellin niet kijkt naar uiterlijkheden op de eerste plaats, maar naar karak ter, naar eigenschappen van hart en hand. Spreker wees in zijn rede ook nog op de plicht van de jonge boer zyn organisaties te steunen, alle mogelijkheden aan te grijpen, die deze geven om zich te ontwikkelen, actief deel te nemen aan het organi satieleven. Een dringend beroep deed hy op de jonge hoeren om zich in te zetten voor de stryd om de vrijheid in een der organen van Steunt Wettig Gezag, opdat vrede en vrijheid blyve. Rector Joosten besloot zijn rede met een dringend beroep op de joDge boeren, te begrijpen in welk een moeilijke, maar ook schone tyd qe leven en welk een grote taak deze jonge mannen hebben. Hij spoorde hen aan bewust te leven en te be grijpen, dat zy de plicht ook in de toekomst te zorgen dat Christus ook in hun gezin de hoeksteen is. Grasland Ir. van Schendel hield hierna een lezing over de verbetering van het grasland, een technisch onderwerp, dat de grote belangstelling had van alle toehoorders. Betere bedryfsuit- komsten zijn noodzakelijk, aldus Ir. van Schendel, maar dan is het ook noodzakelijk dat het bestaande gras land ernstig verbeterd wordt. Vooral in Limburg staat te veel onkruid in de weiden. Spreker illustreerde dat met sprekende cyfers. Hieruit bleek, dat vooral op de zandgronden het onkruid in veel grotere percentages aanwezig is, als op welk andere grondsoort ook. Dit is ten nadele van de zandbedrijven en daarom zal hier beter en zorg vuldiger opgelet moeten worden, waardoor de opbrengsten tot 40 pet. kunnen stijgen. Aan de hand van vele cijfers lichtte spreker het grote belang toe wat men in deze streken heeft by de aanleg van kunstweiden. Een zeer interessante lezing, die stof geeft tot vele discussies, die ongetwijfeld zo links en rechts over dit onderwerp nog wel gehouden zullen worden. Be taak van de jonge boer» In de namiddag bracht o.m. de heer Burgemeester een bezoek aan de Kringdag. Na enkele zangnummers door Merselo en een opwekkend woord van Consulent dePonti, was't woord aan de Directeur van Ons Eigen Erf, de heer vd. Steen, die in een hoog gestemde rede de opvoediDg van de katholieke jeugd onder de loupe nam. In deze vermaterialiseerde wereld, aldus spreker, is 't zeer moeilyk voor de jeugd om de juiste weg te vinden. Het geschal van de jass, 't gewroet der communisten, de sexueie over drijving en prikkeling, de ontevreden heid, het egoïsme maken het zo moeilyk veor de jeugd van nu om de oude principes van eerlijkheid, rein heid, arbeidzaamheid en nijver aan te houden. En toch zal dat moeten, wil deze wereld niet ten onder gaan. Men klaagt over de materiële toestand, maar is de verslechtering van de geestelijke toestand niet veel erger. De mensheid is ontevreden, ondanks betere sociale voorwaarden, kortere werktijden, hogere lonen. Men werkt niet meer als vroeger en dwaalt langer hoe verder af. Spreker deed een dringend beroep op de boerenjeugd, om vastberaden daartegen een wal op te werpen, om eerlyk door te gaan, rein te blijven en nederig, geen overdreven eisen te stellen en hard te werken. Dan zal de jonge boer niet alleen vreugde in het leven vinden, maar bijdragen tot redding van een wereld, die anders gedoemd is ten onder te gaan. Slot De heer Burgemeester greep in zijn rede terug naar wat de heer v.d. Steen gezegd had en onderstreepte het beroep wat deze op de boeren jeugd had gedaan. Spreker vertrouwde dat ook in ander opzicht de boeren jeugd voor zou gaan o.a. door zich op te geven voor de Nationale Reserve en daardoor de binnenlandse veilig heid zouden helpen verhogen. De heer Wijnhoven wees op het grote belang van een goede techni sche ontwikkeling, terwijl Kringvoor- zitter Rutten nog eens in het koit het gesprokene releveerde en dank bracht aan het bestuur voor deze goed verzorgde studiedag. Als dank en een hernieuwde aan sporing voor Oost-Priesterhulp draaide de heer de Ponti vervolgens een film over dit grootse werk, waarna deze zeer goed geslaagde studiedag werd gesloten. Handboogsport Vrijdag verschenen voorde winter competitie in zaal Schellen St. Hu- bertus te Merselo en St. Oda, om de strijd tegen elkaar aan te binden. De uitslag was: St. Hubertus I 389 p., St. Oda I 535 p., St. Hubertus II 240 p., St. Oda II 404 p. Daar De Een dracht, Veulen nog aan deze compe titie deelneemt, wordt voortaan ook op Woensdag geschoten, zodat op i6 Jan. St. Oda I en II en De Eendracht I en II en op is Jan. de Batavieren I en Diana I elkander bekampen zullen. - Zondag nam St. Oda deel aan het nederlaagtournooi van de Bata vieren te Venlo (Ven) op hun mooie binnenbanen. Elke vereniging schoot 25 met 14 schutters, waarvan de 12 hoogste geteld werden. De grootste nederlaag de Batavieren toegebracht, was 60 punten. St. Oda bracht haar een nederlaag toe van 153 punten, waarmee zy wel een kans maakt om de prachtige wisselbeker, welke hier voor is uitgeloofd, voor een jaar te winnen. De uitslag was: de Batavieren 890 en St. Oda 1043 punten, Verschillende sprekers behandelden dit onderwerp op de Heijde. Er is over emigratie de laatste jaren al heel wat geschreven en al heel wat gesproken, maar gezien de ernst van dit probleem, kan het ook niet genoeg gebeuren en het was daarom een goed idee van de Jonge Boeren op de Heyde, om in samen werking met Boerenbond, Boerinnen- bond en Jonge Boerinnenbond afge lopen weekend eens te besteden om het voor en tegen, alsmede de gevolgen van emigratie eons onder de loupe to nemen. Daarvoor waren verschil lende deskundige sprekers uitgeno digd en het was dan ook geen wonder dat deze studie-vergadering door vele van ook elders uit de Gemeente werd bezocht. Welke landen 1 Nadat voorzitter van Osch de avond geopend had sprak de heer Cryns, secretaris van de Vestigingscommissie der LL.T.B, uit Roermond. De zeer interessante spreker liet in zyn inleiding duidelijk zien, waar om de jonge Nederlander moet emigreren. Terwijl men in Australië een bevolkingsdichtheid kent van een persoon per km2 leven er in ons eigen land byna 300 mensen op datzelfde stukje grond. Bovendien is er voor de jonge boeren nog een andere beweegreden. Is het voor de jonge arbeider mogelyk door uitbreiding van indus trie e.d. nog een toekomstmogelijk heid, voor de meeste van de joDge boeren bestaat die niet, omdat er nu eenmaal geen grond bijkomt, in tegendeel eerder afgaat. Van de 20.000 jonge boeren, die er ieder jaar bijkomen, kunnen slechts 7000 in Nederland een zelfstandig bestaan verwerven. Do rest moet of omscha kelen, met al de daaraan verbonden moeilijkheden, of emigreren. Spreker wees in dit verband op de nog veel voorkomende fout der ouders, die hun zoons, na het verlaten van de school, in het eigen bedrijf opne men, terwyl ze toch geen kans zien, deze jongens ooit een zelfstandig bedrijf te kunnen geven. Moet men dan later omschakelen, dan valt dit niet mede. Emigreren is echter een tweede mogelijkheid en we mogen zeggen dat deze mogelijkheid inderdaad vooral voor de jonge boeren gunstige perspectieven opent. Dan is echter op de allereerste plaats nodig een behoorlijke voorbereiding, die gerust enkele jaren mag duren. Dan is nodig een gedegen vakkennis en een goede kennis der talen, zonder welke men onherroepelijk er naast staat. Dan is het zaak om via een iuiste voor lichting, die nu gelukkig by eigen organisaties te krygen is, het land te kiezen, wat het meeste geschikt is. Spreker meende dan allereerst Frank rijk te kunnen aanraden, waar een man met vakkennis en werklust wonderen kan doen. Bovendien biedt dit het voordeel, dat men per ha van de te bewerken boerderij f 350.— mag meenemen, iets wat men by emigratie naar andere landen niet mag. Als tweede land noemde de heer Crijns, Brazilië, waar men in groeps verband heen is ge emigreerd en ondanks de vele moeilijkheden, ver bonden aan het coöperatieve systeem, nu toch zover is, dat alle deelnemers een eigen boerderij hebben. Dit land leent zich echter alleen voor emigratie in groepsverband en de mogelijkheid bestaat dat hier binnenkort weer toe wordt overgegaan. Dan is er het prachtige Canada, waar de Nederlandse boer reeds goede resultaten heeft behaald. Evenals naar Australië en Nieuw-Zeeland zal men hier echter als knecht moeten beginnen en vooral in de aanvang niet bang moeten zijn, zijn handen te gebruiken. Canada biedt in zoverre grote voor delen, dat de werkmethoden en gebruiken h6t beste aansluiten by de Nederlandse. Ook de organisatie voor de emigratie loopt daar best en er wordt hier inderdaad veel voor de emigrant gedaan. Australië en Nieuw-Zeeland bieden ook goede mogelijkheden maar men moet er aan denken, dat men prac- tisch niets mee kan nemen en dus in de aanvang voor grote moeilijk heden kan komen staan. Als men echter werken wil en men kent zyn taal behoorlijk, dan zal het wel gaan. Dc plicht der ouders Rector Joosten richtte een ernstig woord tot de ouders, die dikwijls afwijzend staan tegenover emigratie plannen van hun kinderen. Dit komt vooral voor by verloofde paren, die als jong gehuwden naar andere streken willen trekken. Rector Joosten wees de ouders er op, dat zy hiertoe geen recht hebben, omdat zy hun kinderen een kans moeten geven om op eigen benen het leven door te gaan. Van de andere kant kunnen echter de ouders eisen dat emigratiecursussen gevolgd wor den en dat de parate kennis zo groot mogelijk wordt gemaakt. Voldoen hun dochter of zoon aan die eisen, dan moeten de ouders hun kind, hoe ongaarne ook, toch laten gaan. Zy moeten echter ook zorgen dat hun kinderen geestelijk sterk zijn, hoogstaande mannen en vrouwen zyn van karakter en dat kunnen ze doen in hun gezin. Daar moet de eerste en hechte grondslag gelegd worden voor het lukken der emigratie en dan kunnen ze hun kind rustig laten gaan, gevormd als het is in het gezin tot moreel hoogstaande mensen, gevormd door de cursussen als vakmensen met parate kennis. De heer Revis wees nog in een korte toespraak op het grote belang van de talenkennis en op de emigratie- cursussen, die speciaal op de praktijk zijn toegelegd en die voor de emigrant van zulk een grote betekenis zyn. Het mislukken van de meeste emigra tieplannen is gelegen in het feit dat men zijn talen niet kende, niets wist van gebruiken en gewoonten van andere landen, kortom als een kat in een vreemd pakhuis kwam, waar door het heimwee naar het oude en vertrouwde op den duur de overhand krijgt. De heer Revis spoorde de emigranten aan deze cursussen te blijven steunen en te blijven volgen. Nadat Voorzitter van Osch de ver schillende sprekers bedankt had, o.a. ook Rector Wismans, die nog eens ten overvloede wees op de mogelijke gevaren van emigratie, werd deze leerzame bijeenkomst gesloten. STEUNT het Orgelfonds Subsidie yoor prezen In i67i wendde zich „met seer ootmoedighe eerbiedenisse" Pater Henricus van Lamsweerde O.F.M. zich tot de „Eersaeme Gerichte des Kerspel Venraey". Hy deelde mede „hoe dat hy tot dienst, groot nut en de salicheyt de jonckheyt inde Godt ende Christelycke leeringhe is onder- wysende". De „gemoederen" van de kinderen worden echter zyns inziens aangelokt door „kleyne giefkens, prysen ofte beeldekens". Pater van Lamsweerde kendt echter zelf niets. Daarom vroeg hy aan de gemeente een „ge6stelycke aelmoese", om prij zen te kunnen kopen. De Regeerders van Venray vonden zyn verzoek sympathiek en stonden by besluit van 21 Juni i67i tien pattacons toe. De schoolmeester Leonardus Nabben kreeg ze uitbetaald. Hendrik Ignatius Schenk van Nydeggen Deze Hendrik, heer van Oeyen en Broekhuysenvorst, was gedurende 41 jaren syndicus apostolicus van het Minderbroedersklooster te Venray en overleed 18 Maart 1747. Willem Frans van Flemming In een document van 28 Januari 1690, dat bewaard werd in het archief van het voormalig klooster van de H. Geest te Venlo wordt vermeld: Willem Frans van Flemming, heer tot Aldenpesch, Wijmarck, Swollegen en Broeckhuysenvorst. Kirehkerten Een man van deze naam was 21 April 1809 directeur van de secondaire school te Venray. Een Bijbel yan „Jerusalem Op het stadhuis te Venlo bevindt zich een Bijbel uit het klooster „Jerusalem", de Bybel was gedrukt te Keulen in 1477. Op het schutsblad stond Ex legations magistri Gysberti VenradienBis pastoris, Pertinet ad ecclesiam Venradiensem ad bibliothe- cam in monasterao. Dit boeck salt doester van Jerusa lem te Ray behalden, want magister Ghysbert schuldigh bleeff den vorsz. doester van wütliken schuit tijn enkel gulden die niet betaelt en sijnt. Wilhelm ran Weedt Toen in 1653 het kloosterpand werd gebouwd, hebben vele kerkelijke overheden, geestelijken en edellieden uit het land van Cuyk en Kessel ge schilderde ruitjes ten geschenke gegeven. Onderschrift van een was Wilhelm van Weedt Zu der Gunne ende Anna Maria van Inhussen ehel. Ao 1653. „De Gun" was een oud kasteeltje onder Swolgen; het werd in i636voor schuld verkocht en kwam toen in het bezit van de familie van Weedt, die het bewoonden van ongeveer 1643 tot 1671. Albertina yan Schagen In de kapel van Merselo vond men een geschilderd glas met opschrift: Vrouwe Albertina van Schagen, Vrouwe derselver heerlichheiden, Vrouwe van Geysteren en Oostrum Anno 1666. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Boktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed getallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 14 Januari: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Oproepingskaarten meebrengen Donderdag 17 Januari: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Op de Rijkspostspaarbank te Venray is gedurende de maand October ingelegd f 46.162. Benoeming Als leeraar aan het R.K. Lyceum te Utrecht is benoemd de beer B. van Gooi. Hiermede verliest Venray een ijverig werker, die zich niet e. Heen bepaalde tot het les geven aan de verschillende scholen, waaraan hy hier in Venray verbonden was, zoals Jerusalem en het Gymnasium, maar daarnaast vele verdiensten heeft ver worven voor het culturele leven van Venray. De geschiedenis van Venray, vooral die van de grote St. Petrus Banden had zyn grote belangstelling en mede door zyn toedoen is het mogelyk geworden Venray's beeldenschat te restaureren en te bewaren. Voor O. en O. was hy de grote promotor van de „muzikale afdeling", die zulk een groot succes geworden is en waardoor by vooral de jeugd aan zich verplicht heeft, doordat hy hen op voortreffelijke wijze de muziek leerde kennen, begrijpen en beminnen. In vele andere acties, die de Parel der Peel op cultureel gebied meer glans gaven, had de heer van Gooi een werkzaam aandeel. Velen hebben deze stille werker ongaarne zien ver trekken. Hebt U allen een orgelspaarbusje ontvangen Vergeet dan niet elke week een kleine bijdrage daarin te storten. Eén cent per gezin per week. Is er iemand jarig, doe er dan het aantal centen in van de bereikte leeftijd. Kaart eens één keer per maand voor het orgelbusje. Niemand lijdt schade door dit verlies en het orgel fonds wint er by Vindt U deze bijdragen te gering, praat eens met het Orgelfondscomité. Er zyn kleine pijpjes, grote pijpjes en nog grotere pijpen nodig in een orgel. Wilt U eenpypofpypje schenken? Misschien zelfs een heel register Dankbaar zal het Comité Uw by- drage aanvaarden Maar zorgt eerst dat de busjesactie slaagt. Bouwt ALLEN MEE aan UW ORGEL Als Makelaar in roerende en on roerende goederen is te Venlo beëdigd de heer A. G. de Vries, directeur van Handelsonderneming „Succes" in Venlo, waarvan ook in Venray een afdeling is gevestigd. Gewestelijke Sociale School Het valt niet mee, als men al vy'ftig jaren geweest is, om dan nog eens in de schoolbanken te gaan zitten om zo wat ontwikkeling op te doen. Toch is dat aan verschillende arbei ders gelukt, die de Sociale Cursus twee jaren lang hebben gevolgd. De namen van de geslaagden zyn H. Gerrats, J. BraDjé, P. Jeuken (Metaalbewerkers); W. Peeters, A. van Soest en P. v. d. Bekerom (Houtbe werkers); Zeegers (KABO) en E. de Lauw (Fabrieksarbeidersbond). Zy hebben twee jaren lang een avond in de week hun vrye tyd opgeofferd om deze Sociale Cursus te volgen, die naast Godsdienst en Ned. Taal hen ook een beter inzicht geeft in de geschiedenis en in de Sociale Wet geving. Deze cursus is in 1949 gestart met 45 leerlingen, doch slechts acht heb ben de eindstreep kunnen behalen. Het is te betreuren dat niet meerdere arbeiders deze unieke gelegenheid aangrijpen de lessen kosten een heel kwartje per week om zo hun ontwikkeling wat te vergroten, waar van niet alleen zy zelf, maar ook hun mede-arbeiders van kunnen pro teren. Tegen einde September hoopt men met oen nieuwe cursus te beginnen en we kunnen slechts hopen, dat de leden van de vakbesturen etc. deze cursus niet zullen vergeten. Bezoek Minister Beel Zaterdagmiddag bracht Z.Exc. Mi nister Beel een bezoek aan Venray. O.m. bezocht hy het klooster Jerusalem waarna hy de wederopbouw van Venray bezichtigde. Van hieruit vertrok de Minister, die was vergezeld van zyn echtgenote naar Maastricht. Vernieling Toen de eigenaar van de consump tietent aan de ijsbaan in Castenray zyn spullen in orde wou gaan bren gen, kwam hy tot de minder plezierige ontdekking, dat de inventaris groten deels was vernield. De Rijkspolitie hiervan in kenr.is gesteld wist binnen enige dagen enkele jongelui in Horst op te sporen, die een en ander op hun geweten hadden. Duiyententoonstelling Op de grote duivententoonstelling j.l. Zondag in Boxmeer gehouden, wisten ook de Venrayse duivenmel kers goede successen te boeken. 2e pry's Jonge Doffers H. Strybosch; 3e prys Oude Duiven (bont) H. Ver meulen; 2e prys Jonge Duiven (bont) H. Strybosch. zyn in Venray gesignaleerd! Wat zyn dat toch eigenlijk voor zusters Ha, dat is het juist, wat wy U willen komen vertellen. Of wist U misschien al, dat de Medische Missiezusters tot taak heb ben alle geneeskundige, verloskundige en verplegende werkzaamheden in de Missiegebeden te doen. Bovendien als onderdeel van dit werk inheemse meisjes tot verpleeg ster en vroedvrouw op te leiden als werk van naastenliefde en middel tot uitbreiding en vestiging van de Kerk. De zusters worden daarom naar de Missie uitgezonden als artsen, apo thekers, vroedvrouwen en verpleeg sters, terwyl de niet-medisch werken de zusters een taak vinden bij de vorming van de inheemse leerlingen en het administratieve, redactionele en huishoudelijke deel van 't Medisch Missiewerk. Zr. Theresia (Tony van Ham) van Venray geboortig, vertrok voor enkele jaren geleden -als Medische Missie zuster naar Makassar, waar de Mis siezusters de moederschaps- en zui gelingenzorg behartigen. Het ziekenhuis van Rawal—Pindi is als 'n 7lieg op 'n plafond. De lichamelijke nood is er zo groot en artsen zyn er te wenig. Jaarlijks sterven er 200.000 jonge moeders. Wie helpt „Doelmatige hulp" Dit doet denken aan de op merking: „Wat heb je nu aan een operatietafel Geef me liever een chirurg, die kan het dan wel met een keukentafel doen, de operatietafel komt dan wel te zyner tijd." Geef de Missiën een arts, eer. vroedvrouw. Maak daarom het werk van de Medische Missiezusters dan mogelyk. Zy zullen hierover zelf by U aankomen. ter opwekking ter verkwikking PEPERMUNT Aanbesteding Te Maashees werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met kan toorruimte (postkantoor) voor reke ning van Mej. B. Cuypers aldaar, Hoogste inschrijver was Geurts te Vierlingsbeek voor f 23590 en laagste J. Verhoeven te Venray voor f21550. Hes werk is aan de laagste in schrijver gegund. Mijnheer Klaproos Zaterdag j.l. voerde de Studenten club voor een uitverkochte aula het oude kolderstuk Mynheer Klaproos weer eens ten tonele. En deze her nieuwde kennismaking was van zeer aangename aard. Want ondanks de korte tyd van voorbereiding hadden regisseur en spelers kans gezien het talrijke publiek inderdaad een avond te laten genieten van de dwaze ver wikkelingen van de heer Klaproos met verve uit te beelden. Zonder anderen te kort te willen doen, mogen de hoofdpersonen een extra pluim in ontvangst nemen en dat het spel gewaardeerd werd, bleek wel uit de spontane reacties van het mbliek, dat zeer voldaan, maar laat luiswaarts keerde. We geloven wel dat de jaarlijkse uitvoering van de studentenclub hiervan de voordelen zal ondervinden, maar men zal een volgende maal toch ook iets orginelers kunnen bedenken. Uitslag loterjj By de nieuwe verloting van de kwartjes-actie voor nieuwe kerken in ons Bisdom, viel de 18e prys aanW. J. Steerneman en de 74e aan A. Michielsen Maasheeseweg, ten deel.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1