i esige voor myn dochter U SLAAGT STUKKEN GO Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Over Indonesië en nog wat Kermis Venray De Nationale Reserve groeit alle soorten Fruitbomen hem aan. Maar hy verweerde zich, terwijl hij door de sneeuw ging om de dokter te halen. Zijn ziel kroop weg achter zijn ambt, zoals hy zelf gewoon was weg te kruipen, sluipende door de bossen. Hy had als jachtopziener zyn plicht gedaan en hij zou die blijven doen, maar hy zou het ook als Christen doen. Hy zou procesverbaal opmaken en tegelyk zorgen, dat er brood in dat gezin kwam. o— Maar terwijl hij dat procesverbaal schreef, kwam de post met een ex- prer8e bestelliDg en bracht, alsof het zo wezen moest, juist nu zijn benoe ming tot jachtopziener in zyn ge boorteplaats. Hij schrok ervan en de uitgelaten heid van zyn vrouw ergerde hem bijna. Die benoeming kon hem nu geen blijdschap meer geven. Hy stond voor het raam te peinzen en had het gevoel, alsof hy die ten koste van Harm Oldengarra veroverd had, alsof die besmeurd was met diens bloed. Hy floot. Hoog en schril en vals als van een gebarsten snaar klonk dat gefluit en hy zag in zyn verbeelding niets anders dan die kerel met zyn grauw gezicht temidden van de ontreddering in zyn huis. Hy wist het tenslotte heel zeker: als deze brief een dag eerder gekomen was, zou hy vanmorgen niet hebben geschoten. Die ellende in dat kleine huis, daar was alleen zijn haat de oorzaak van. Luut Willink vloekte tussen zyn tanden. Wat zee je vroeg zyn vrouw Da'k even naar boven moet, antwoordde Luut. Hij ging naar boven. Hy draaide de deur var. de slaapkamer op slot Een bons daarbinnen, daarna was het stil. Toen hij weer in de kamer kwam, bleek het, dat hij een schone zakdoek had gehaald. Er was een vochtige glans in zyn ogen, terwijl hy met het half voltooide procesverbaal in handen stond. Buiten over het besneeuwde blin kende land, door de zonnige feeste lijke morgen, luidde de kerkklok. Kerstfeest zei Luut Willink tegen zichzelf. Christusfeest dacht hy. Feest van Gods ontferming En onderwijl scheurden zyn handen het verbaal en wierpen de snippers in de blauwe, begerig lekkende vlam men van het felbrandende kacheltje. Een SENSATIESCHOEN voor een SENSATIEPRIJSSolide lederen kinderschoen met een zeer sterke aan het bovenwerk gevulcani- seerde loopzooi. m. 27-29 7.95 m. 30-33 8.95 m. 34 38 9.95 RECLAME AANBIEDING Een mooie bruine of zwarte lederen dames wandelschoen voor een prijs die uniek is in Nederland. Met sterke gerlbte rubber zool. Alléén bij Bata I SENSATIE. AANBIEDING I Een prachtschoen met bruinlederen bovenwerk en de bekende transparant rubber profielzool. 'n Ideaal Kerst geschenk. RECLAME AANBIEDING! Geen koude voeten meer in deze warm gevoerde lederen bontlaars I Uit mooi bruin leder en met een zool vpn soepele, zeer sterke crêpe. Echt iets voor haarl SENSATIE! Zeer solide herenmolière in zwart of bruin. Rundlederen bovenwerk en oersterke kernlederen zool. maar waar! Een sportieve herenmolière uit eerste klas rundbox met een dubbele zool van crêpe- rubber of kernleder. Uitsluitend en alléén bij Bata I Voor deze prijs alléén bij Bata! PRACTISCHE DAMESOVERSCHOEN. Met platte hak en gemakkelijke rits sluiting. Onmisbaar in de winter, 'n Nuttig Kerstgeschenk voor weinig geld. dess. 31 Een practised en welkom geschenk! Heerlijk warme dameskraagpantoffel. Met kameelharen bovenwerk en zachte, soepele rubberzooi. Grote keuze Nylonkousen in div. soorten en prijken. Hét adres voor dames-, heren- en kinderkousen en sokken uit eigen fabriek! NERGENS VOORDELIGER! Dl I D Al FILIAAL: VEHRAY GROOTESTRAAT 1 Heer van Tenray trouwt in Gejjsteren Op 13 April 1698 trad ton over staan van pastoor Portmans uit Roer mond, in de Sint Willibrorduskapel te Geysteren, in het huwelijk: Jan Albert, Baron van Neer—IJsche, Heer van Venray, Helden, Macken enz. Zyn gelukkige bruid was Maria Aemilia Antonetta Raba, Barones van Gelder, van het huis Arcen. Jan Frans van Kesteren Deze was geboren op 17 Februari 1792 te Nijmegen en werd priester gewijd 23 September i»26 te Munster. Na assistent geweest te zyn in Heumen en kapelaan te Afferden, was hy van 31 December 1845 tot in 1858 rector te Castenray. Hy woonde te S wolgen en te Broekuizervorst, waar hy 16 Mei 1864 overleed. Frans Hendrik Knoops Deze was 7 April 1739 te Geysteren geboren en was achtereenvolgens kapelaan te Wanssum en Horst en sinds 1780 pastoor te Blitterswyck. Hy overleed er io Juli 1809. De naam Venray in 1340 In de „Staat der Inkomsten en Uitgaven" van het algemeen rent meesterschap des hertogdoms Gelre en graafschap Zutphen over het jaar 1345 wordt Venray genoemdRode. Ook komt voor de naamRodhem. Johannes Clabbers Johannes Clabbers was geboren te Well, 18 Maart 1786 uit het huwelijk van Jan Clabbers en Martina Mar- garetha Kievits. Hy is o.a. rijksont vanger te Venray geweest Hij overleed te Well 21 Mei 1833. Venrayers, pastoor in Blitterswijck In 1672 was pastoor in Blitterswyck, Matheus Vermeulen; hy overleed 24 December 1710. Simon Peter Giltay was geboren in 1704 te Venray, hy was in 1731 pas toor te Blitterswijck en overleed 9 November 1736 Zijn broer, Herman Leonard Daniöl Giltay, geboren 1716 te Venray, was pastoor te Blitterswyck in 1750 en overleed 22 Augustus 1780. Wilhelmus van der Linden Wy ontmoeten deze priester als kapelaan-schoolmeester te Oirlo, op 18 AugU8tUS 1721. In 1730 was hy kapelaan te Affer den. Hy was geboren in Horst in 1696 en overleed op 7 Maart 1768, Geaehte Redactie van Peel en'Maas, U hebt my een plaatsje gegund een paar maal per jaar, om 't hoofd te kunnen bieden aan de vergetelheid. Mag ik dus eens liften in Uw blad De eerste indrukken wanneer men in Djakarta (Batavia) de Javaanse bodem weer betieedt zyn wat is het hier druk 1 Wat is het hier warm. In Djakarta is het waarlijk een wirwar van voertuigenauto's, kar retjes, vrachtwagens, fietsen, ossen karren, betjaks (driewielers waarin voor 2 zitplaatsen en achterop de fietser). Met het strengste éénrichting verkeer zou uw Hofstraat of zelfs uw Grotestraat, dat niet of slechts met de grootste moeite verwerken; in elk geval een afmat-puzzl9 voor uw vroede vaderen. Daarby, het was October en we stonden voor de kentering, de warmste jaarmaand. Kom je dan in Soerabaia dan merkt men enig verschil. Soerabaia is ook zeer druk, ook daar waar de wegen niet versmald zyn door de kraampjes en verkopers die als woekerplanten steeds meer de straat op groeien of daar hun handeltje uitstallen. Maar het scheelt toch één punt met de hoofdstad. In warmte geeft het Djakarta niets toe en dit jaar zyn de regens weer eens byzonder traag, zodat ik met de enkele kilo's levenskracht die ik op en onder de ribben had meegebracht uit. het dierbaar oord, eent weer moet wennen Maar dit was min of meer bekend en verwacht leed. Wat minder verwacht was en meer tegenviel was, dat mijn achtergelaten kisten niet veilig waren geweest en ze stonden nog wel op hot klein seminarie. De kist met boeken was ongeschonden, misschien wat stevig dichtgespijkerd, misschien ook wisten de bedienden die me berooid hebben, hoe ik myn bullen had verdeeld. De kist met kleren, met een hang slot gesloten, was nog keurig dicht, maar met een passende sleutel ge opend geweest en men had me daar uitgehaald juist wat je nodig hebt by terugkomst; myn indisch ondergoed broeken weg, sokken weg, een paar togen weg, een stofjas (nodig by het reizen in onze vuile bussen langs stoffige wegen) weg. Er waren nog 3 togen over, geluk kig (een versleten is intussen afge keurd door de zuster van de was). Verder wat gereedschappenweg (ik zaag n.l. nu en dan wel eens een plank, misschien niet zo goed als Hoer Jezus van Nazareth); de motten- ballek es zelfs alles weg tot en met de reuk. Onder confraters kun je nog wel eens wat geleend krijgen, maar de grote opluchting was toch toen wat ondergoed binnen kwam uit de winkel van Py Is, U allen bekend. Dat had ik nog losgebedeld voor de missie, ik moet zeggen het zat niet zo heel vast en zo zie jede mis sionaris kind van de Voorzienigheid en Pijls de hand der Voorzieniheid. Dank U Intussen kwam onze Takek (de naam betekent: wetgeleerde) opdagen, de onsterfelyke die al meer dan dertig jaren, vroeger de zwarte, nu de witte togen voor de geestelijken maakt. Hy kent ieders maat, bekykt je even of je wat slanker of gezetter bent geworden, je hoeft niet te passen, (hoe vaak hebben we niet geboord nas precies menir) hy brengt je de Toog aan huis als confectie. De veilig heid is er intussen wel op vooruit gegaan, daarvan niet. Toch blijft het oppassen voor alles wat ligt of staat of hangt. Zo ver loren we in veertien dagen hier een tafeltje uit de voorgalerij, daar toog en kleren van de kapstok (onder het onweer had men 't muskietgaas in gedrukt en de buit door de tralies naar buiten geheDgeld) elders sloten en scharnieren van de kisten geprutst. Doch dit geve geen slechte indruk van het geheel, al blijft het nog wat het zelfde liedje. Mynheer de redacteur, dank voor het staanplaatsje. Lezers, weldoeners, missievrienden Zalig Nieuwjaar li December i93i (sterfdag van meester de Haen). H. VAN MEGEN Missionarist - Lazarist Pastorie Kepadjen 9 Soerabaia Java Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend, dat inschrij vingen voor standplaatsen op de in 1952 te Venray te houden kermis van 3 tot en met 7 en 10 Augustus vóér is Januari 1952 worden inge wacht. De inschrijvingen dienen te geschie den onder opgaaf van de juiste grootte van de inrichtingen', alsmede van de te betalen pachtsom en moeten tevens inhouden een uitvoerige om schrijving van do aar der vermake lijkheid. Vermakelijkheidsbelasting wordt niet geheven. Inrichtingen als vogelpik, licht- sportbedrijven, vissen of touwtjes trekken e.a., welke in stry'd zyn met de Loterij wet, worden niet toegelaten. Onder gelijke voorwaarden kan tevens worden ingeschreven voor de verschillende op de kerkdorpen Leu nen, Oirlo, Heide, Merselo, Ysselsteyn Castenray en Oostrum te houden kermissen in 1952 Voor vergunning tot het innemen van een standplaats met een kermis- inrichting komen slechts in aanmer king degene, die hetzy een vestigings vergunning krachtens het B.A.V.K., hetzy een bewijs van lidmaatschap der vakgroep overleggen. Venray, 12 December 1951, PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondagvandaag 4de Zondag v.d. Advent; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 u. de beide H. Missen; 3 u. lof en Derde Orde. Maandag: 7.30 best. gez. H. Mis voor Johan Camps. Dinsdag: hoogfeest van Kerstmis; 6 u. Nachtmis; 7 u. de tweede H. Mis; 9.30 de hoogmis; 3 uur lof. Woensdagtweede Kersdag; 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 u. de beide H. Missen; 3 uur lof. Donderdag: 7.30 H. Mis tot zek. int. Vrijdag7.30 H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van Oostrum. Zaterdag: 7.30 best. zm. voor Ed. Thompson; 7.30 Marialof, RFCTORAAT St. Jojef, Smakt: 4de Zondag vd. Advent, 7.30 lm overl. fam. Kersten—Geurts; 10 uur hoogmis voor onze weldoeners en hun intenties, waarna Mariagarde meisjes 4 uur lof met preek. Maandag vigilie van Kerstmis, 7 uur lm overl. ouders en fam.; 7.45 lm P. Koenen; 4—7 biechten Dinsdag, hoogfeest van Kerstmis, 5 uur pl. nachtmis, daarna 2 leesm. waaronder de H. Communie wordt uitgereikt; 7 uur beginnen de volgende 3 leesmissen; 9 uur en 9.30* lm; 10 uur pl. hoogmis; 4 uur vespers, daarna biechtgelegenheid. Woensdag, 2de Kerstdag, 7.30 lm t.e.v. St. Joseph intentie Louis en Thea; 10 uur hoogmis t.z.i., waarna pauselijke zegen; 4 uur lof en rozenh. Donderdag 7 uur lm voor overl.; 7.45 tot zekere intentie. Zaterdag 7 uur lm M.A. Keursten- Houben; 7.45 t.e.v. O.L. Vrouw; 5—7 biechten; 7 uur Marialof schrijft Mevrouw K.-B. uit Eindhoven Mijn oudste dochter wordt al een hele dame en ze had haar zinnen gezet op een snoes van een tas die ze in de stad gezien had. yt Was werkelijk een snoesmaar my veel te duurzelfs voor een verjaardag. Er zou ook zeker niets van gekomen zijn als ik niet aan de cassabons had gedacht. Dpar^Tcreeg ik^8 gulden)voor terug en zo kwam de tas er! Dat heeft me zoveel plezier gedaan, dat ik het V even moest schrijven - Mevrouw K. heeft dus voor 80 gulden aan bons ingewisseld. Die heeft ze in twee maanden bijeen; zelfs al besteedt ze per week voor niet meer dan tien gulden aan De Gruyter-artikelen. U hoeft er niets voor te plakken, U hoeft er niet naar te raden. U hoeft er niet op te wachten: De Gruyter's cassabons zijn ALTIJD geldig, ALTIJD inwisselbaar cn U krijgt ALTIJD een gulden terug voor tien gulden aan bons. In de laatste weken blijkt dank zy een intensieve propaganda-actie een steeds toenemende belangstelling voor de Nationale Reserve te bestaan. Vele adspirant-vrywilligers, die de ernst van de tegenwoordige tyd be grijpen en wekelijks een paar vrye uren willen opofferen voor de goede zaak en voor het behoud van onze vrijheid meldden zich aan. Uit Venlo en omgeving vooral, maar ook uit Venray, Meyel, Heythuizen, Roermond en Maasbree en vele andere plaatsen uit ons Limburgse Gewest kwamen by het Districts-bureau in Venlo, via de plaatselijke Commissie's „Steun Wettig Gezag" talrijke aan meldingen binnen. Al deze vrijwilligers zullen om streeks half Januari a.s. in de Frederik Hendrik Kazerne te Venlo, worden gekeurd door de Mobiele Keurings- raad van de Nationale Reserve uit Den Haag, die hiervoor enige dagen naar Venlo zal komen om de talrijke keuringen te verrichten. De adspiranl-vry willigers ontvangen tydig tevoren een oproep voor deze militaire keuring. Nadat de uitslag van de keuring bekend is, zullen de vrijwilligers zo spoedig mogelijk worden gekleed, waarna met de oefeningen zal worden begonnen. Het vormen van verschillende nieuwe oefenklasson zal in verband met deze grote toeloop van vrijwil ligers noodzakelijk zijn. De oefendagon en uren worden in overleg met de vrijwilligers vast gesteld. Aangeboden Ligustrura, Haagdoorns, Ahuia, Bloem- en Sierheesters, enz. Kerstbomen 100-160 cm Aanbevelend, P. H. Wijnhoven Oirlo

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4