4je4d Peelplan-Zuid nadert zijn voltooiing Ratten-actie Min. Lieftinck spreekt WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit „Peel en Maas" BEL BIJ BRAND 392 Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. in het zakenleven Even üitrnsten PEEL EN MUS ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 No. 48 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhol Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden ep aanvraag gaarne verstrekt Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 bulten Venray I 1.30 uitsluitend bi] voer-ultbetallng 860 ha door ontginning bruikbaar gemaakt voor de landbouw Ergens op het Gemeentehuis hangt een versleten kaartje, geel geworden door de jaren. Het is een tekening van het gebied der Gemeente ten Zuid Westen van Ysselsteyn, een kaartje van de grond, die daar besloten ligt tussen de grens van de Gemeente Horst en de Gemeente Deurne. Het is een kaartje van Peelplan- Zuid, waarin met rechte lijnen de te ontginnen kavels getrokken zijn en waarop met grote letters vermeld staat Vak I, Vak II, Vak III. Dit kaartje is daar nieuw en fris neergehangen, op die gedenkwaardige dag in 1938 dat Prof. mr. C. P. M. Romme, Min. van Sociale Zaken, daar ergens in die wijde Peelvlakte, midden tussen het buntgras, een feestelijk versierde schop in de aarde stak en daarmede een aanvang maakte van het ontginningswerk in Peelplan-Zuid. Op dit geel geworden kaartje heeft men in de loop van de afgelopen 12 jaren de ene naam na de andere ingevuld en nu wachten nog enkele vakjes op een naam, dan is dit reuze werk voltooid. Daar ergens in die wyde Peel zijn 'n honderdtal mensen in DUW-verband bezig de laatste kavels gereed te maken, zijn ze voor het laatst in dit project de kostbare humus aan het vermengen, en de grond aan 't egaliseren, opdat ook hier een jonge boer een bestaan zal kunnen vinden. Het waren beroerde dagen toen Minister Romme de eerste spade stak in dit project. Duizenden werklozen vroegen om arbeid, die er niet was en we mogen bjjna zeggen ten einde raad werd aan dit ontgin ningswerk als werkverruimingsobject begonnen. 9 Er werden barakken gebouwd voor hen, die van ver kwamen, en toen is dit grootse werk begonnen. De mens vergeet zo gauw en zeker de ellende. Ellende is er geweest, ook bij deze ontginningen. De sociale toestanden van voor de oorlog waren allesbehalve schoon en daar in die wy'de Peel is menigmaal gevloekt geworden. Hard gevloekt. Nu wy de flinke boerdery'en daar zien en dit uitgestrekte Poollandschap zien om getoverd in goed bouw- en weiland, mogen we ons toch wel eens realise ren, dat dit werk niet zonder meer tot stand is gekomen, maar zyn oorspong vond in die grote ellende, die ook nu weer over ons aan het komen is, de werkloosheid. Naast de grondwerker stond hier de werkloze kantoorbediende, naast de timmerman stond er de sigaren maker en de lonen waren niet denderend. Hier is gezwoegd en ge werkt en toen de oorlog kwam en het werk stil werd gelegd waren bijna 450 ha klaar en hadden een dertigtal boeren een nieuw bedrijf kunnen stichten. Na de oorlog Toen de bevrijding kwam en daar mede het probleem van het grote grondgebrek, waren er practisch geen arbeiders. Het bedrijfsleven kende een grote bloei en er was geld in over vloed. Maar er was geen grond en in Peelplan Zuid lagen nog honderden hectaren goede ontginningsgrond te wachten op de schop. De Gemeente Venray nam toen het grote en wijze besluit, de ont ginningen verder door te zetten, maar nu op mechanische wijze. En zo ver schenen in 1948 by de oude land- bouwschuur de grote bulldozers, die met hun machtige schoppen hele stukken land klaarmaakten. In vak III werden door deze oude oorlogs monsters bijna 200 ha klaar gemaakt en in verloop van korte tyd konden B. en W. 12 nieuwe boerderijen uit geven. Goddank was er een kleine moge- lykheid voor boerderybouw, zodat zy het dan niet in die mate als vroeger en als men nu graag gewild zou hebben toch nog onderdak gegeven kon worden aan de pioniers, die onder betrekkelijk gunstige voor waarden deze kavels in pacht kregen. De economische toestand van ons land werd er echter niet beter op door de politionele acties m Indonesië en het gebeuren in de wereld en zo moest op zekere dag ook de Gemeente Venray weer werklozen gaan opne men in dit ontginningsproject. In 1949 begon men, nu in DUW- verband aan de laatste 70 ha. in het westelijke gedeelte van Ysselsteyn, waarmede Vak III zyn uiteindelijke voltooiing kreeg. Einde 1950 begon men eveneens in DU W-verband aan het nog te ont ginnen gedeelte van Vak II (Oostelijk) en Vak I (Westelijk) een project van een goede 100 ha, dat nu zyn vol tooiing nadert. Daarmede is dan een einde gekomen aan de ontginning van Peelplan-Zuid, een der grootste ontginningsprojecten van voor de oorlog. Misschien dat nog 30 tot 60 ha herontgonnen zullen worden, maar het project als zodanig is dan gereed. Balans Het Is nog te vroeg om een balans op te maken van dit werk, maar een globaal overzicht toont dat met wegen en afwatering er by gerekend meer dan 860 ha goede ontginnings grond ter beschikking is gekomen van de Venrayse boeren, waarvan vooral de jeugd heeft geprofiteerd. 58 Nieuwe bedrijven zyn hier ge sticht, wat dus betekent, dat 58 ge zinnen hier een bestaansmogelijkheid is geschapen, op bedrijven van ge middeld 13 ha. Dat het niet allemaal goud is wat er blinkt, hebben we hierboven reeds aangetoond toen wij wezen op de voor oorlogse sociale omstandigheden, waar onder hier gewerkt is. We kunnen echter dankbaar con stateren, dat de naoorlogse tijd, hier een verandering ten goede heeft gebracht. De naoorlogse tijd heeft echter ook andere en grote problemen meegebracht. De boerderybouw ligt practisch stop en zo is iedere nieuw uit te geven kavel meteen aanleiding voor een nieuw kippenhok geval, dat misschien nog jaren kan duren. Er is hier wel een schrijnende tegen stelling tussen de Rijksontginningen, waar meteen pracht boerderijen op ge sticht worden en de Gemeentelijke, waar de jonge pachter met 6en schuur of kippenhok genoegen moet nemen. Dan is er de geweldige prijsver hoging die zowel voor de gemeente als voor de nieuwe pachter geweldige problemen opwerpt. De nieuwe pachter moet wel zeer kapitaalkrachtig zyn om de begin- moeilykheden .te kunnen overwinnen en de grond te geven wat hij toekomt. Iets wat wel niet rechtvaardig is ten opzichte van de minder kapitaal krachtige, maar waartegen in een arm land als het onze op dit moment weinig schijnt te doen. De kosten van dit project zijn moeilijk te zeggen. Het Ryk en de Gemeente heeft hier veel geld in gestoken, maar zoals reeds is gezegd, het werk was en is bedoeld als werkverruiming. Had men het geheel b.v. mechanisch ontgonnen, dan zouden de kosten veel minder zyn geweest, maar had men daarnaast ook diegenen, die een stuk brood met dit ontginningswerk heb ben verdiend, ook moeten steunen en was men het geld toch kwyt. Zo zijn dus de zuivere kosten van deze ontginning als zodanig zeer moeilyk te schatten. Maar met in begrip van deze werkverruiming heeft de ontginning van Peelplan Zuid het fabelachtige bedrag geëist van f 2 087.088 90 Nu rest rond Ysselsteyn nog een goede 180 ha., welke liggen ten Zuiden van de Deurnese weg. En dan het grote stuk van daar uit naar de Bakelse dyk. Daarachter dan nog de Vredepeel. Honderden hectaren grond en plaats voor tientallen boerdery'en. Is het een wonder, dat Venrays vroede vaderen zware zorgen hebben. Men zou wel willen, maar het zal niet gaan. De centen, of liever de millioenen guldens, die dit alles kosten moet, zyn zo moeilyk te vinden. We nmgen dankbaar zijn, dat het Peelplan Zuid klaar gekomen is en misschien dat we binnenkort betere berichten krijgen over de Vredepeel, maar we moeten daarnaast ook bedenken, dat dit alles nog maar een kleine verlichting is van de geweldige landhonger en dat de meeste jonge boeren slechts door emigratie hun verlangen naar een eigen boerderij kunnen bevredigen. voor 50 jaren terug No. van 7 Dec. 1901 Voor de lichting 1902 van de Na tionale Militie zouden 12 lotelingen uit Venray, 5 uit Meerlo,2uit Wans- sum en 2 uit Broekhuizen worden opgeroepen L. Donders, postbode, werd be noemd tot brievengaarder te Baarïo. 2 December vierde het Gilde „St Eligius", patroon van smeden, Koper slagers enz. zyn patroonsfeest. 6 De cember deed dat het aloude St Nico laasgilde. Tot de feestvierders op St Nicolaas, patroon van de bakkers, be hoorden ook de leden van de sigaren makersvereniging „de Vriendenkring". Op 7 December vereerden de bijen houders hun patroonSt Ambrosius. 4 Beklaagden inzake de mishan deling van H.N gepleegd in de nacht van 21 op 22 October aan het Schoor stonden 2 December voor de Recht- Bestrijding geconcentreerd op één week De landelijke actie ter bestrijding van de bruine rat, die, zoals bekend, telkenjare door de Plantenziekten- kundige Dienst, in samenwerking met de gemeentebesturen wordt georganiseerd, zal dit jaar, in afwij king met voorafgaande campagnes, gedurend 1 week gelijktijdig over 't gehele land plaats hebben. Van 14—21 December as. zal in de meerderheid van de Nederlandse gemeenten tot de aanval van de bruine rat worden overgegaan. Naar mag worden verwacht, zal deze geconcentreerde actie de resul taten van vorige bestrydingscampagne die gedurende opeenvolgende perioden werden gevoerd, overtreffen. Teneinde zekerheid te hebben, dat het vergiftigde lokaas, dat onschadelijk is voor mensen en huisdieren, op de juiste plaatsen wordt gedeponeerd, is het noodzakelijk, dat iedereen, in wiens omgeving ratten vertoeven, de burgemeester van zyn woonplaats hiervan in kennis stelt. Op het platteland kan men zich hiertoe eveneens tot zijn landbouw organisatie wenden. Re8nltaten blijven niet nit De ervaringen ty'dens de acties in voorafgaande jaren wijzen uit, dat de resultaten over het algemeen de verwachtingen waren overtroffen. In verschillende gemeenten heeft intensieve bestrijding tengevolge gehad, dat de rattenschade, vergeleken met enkele jaren geleden, met meer dan de helft is verminderd. Daar de bruine rat zich echter snel voortplant een nakomeling schap van 250 exemplaren van 1 rattenpaar per jaar is geen zeldzaam iets blykt voortdurend waakzaam zyn geboden. De schade, welke door de bruine rat wordt veroorzaakt, kan aanzienlijk zijn. Bij een geraamde rattenbevolking van 10 millioen stuks in ons land, wordt de totale schade op 35 millioen gulden per jaar getaxeerd. Deze schade bestaat hoofdzakelijk uit vretery aan voedsel en vernieling. De vraatzucht van de rat kent geen grenzen; vrijwel alles wordt tot buit verklaard. In de zomer zyn het de gewassen op het veld en in de winter de opgeslagen oogst en voedselvoorraad in pakhuizen, kelders, kasten enz. waarop de rat het heeft gemunt. De schade, die door 't aanbrengen van vernielingen wordt veroorzaakt, berust hoofdzakelijk op de knaag en graaflust van de bruine rat. Letterlijk alles wordt vernield: de vloeren, deuren, dakbedekkingen, waterleiding, electriciteitskabels, ook manufacturen, emballage enz. Alle medewerking geboden Ook uit hygiënische overwegingen is het dringend gewenst, de bruine rat als overbrenger van verschillende ernstige besmettelijke ziekten, het leven in ons land onmogelijk te maken. Vry'wel alles, waarmee de rat ii_ aanraking komt, wordt door hem ock verontreinigd. Om een enkel voorbeeld te noemen by een graanhandelaar worden per kg graan 28 uitwerpselen van de bruine rat gevonden. Op zyn voorraad van 400 ton graan moeten er dat ongeveer 11.000000 zyn geweest- Er is derhalve veel aan gelegen, dat bij de komende bestrydingsactie kan worden gerekend op de hulp en medewerking van de gemeentelijke autoriteiten en van de gehele bur gerij. Op het platteland is het van zeer groot belang, dat de landbouworga- saties de actie steunen. Zolang deze medewerking niet volledig verleend wordt, blijft het gevaar bestaan, dat op verscheidene plaatsen in ons land rattenhaarden ongemoeid worden gelaten. Van hieruit kunnen de gesaneerde gebieden dan weer met ratten besmet worden, hetgeen uiteraard, het effect van de inspanning, die de deelnemers aan de actie zich getroosten, niet ten goede komt. By aller medewerking daarentegen staat van tevoren vast, dat de opzet van de landelijke rattenactie: ons land ratten vrij te maken, goede kans van slagen maakt I bank te Roermond. Voor drie hunner werd een gevangenisstraf van 8 dagen geëist. Tot postbode van Griendtsveen werd benoemd G. Tiemessen. Te Overloon brak op 2 December brand uit by de landbouwer Ant. Peeters. Huis, stal en schuur met in boedel werden een prooi der vlam men. Het vee kon gered worden. Niets was verzekerd. Peter Franciscus Boys Peter Franciscus Buys werd geboren in Venray op 3 Maart 1797. Hij stu deerde te Keulen en was na zyn priesterwijding rector en pastoor te Helden. Hy werd 11 October 1841 pastoor te Meerloo en overleed daar 17 Juli 1848. Meerloo In 1800 werden Blitterswyck, Meer loo, Swolgen en Tienray, tot één mairie verenigd. Anton van Litt Deze was schout van de heerlijk heid Spraelandt—Oostrum. Zyn broer was van 1614—1637 prior van het Kruisherenklooster te Venlo. Deze noemde zich Godefridus van Litt, de Lith, Littius. Franciscus Antonins Yermenlen Hy werd geboren te Venray 21 Januari 1776. Zyn vader was koster in de parochiekerk, een post, die vele jaren in de familie bleef. In 1793 ontving Franciscus het kloosterkleed van de Kruisheren te Venlo. Op 22 Februari 1797 werd het klooster Sint Nicolaas gesupprimeerd en moest de frater elders een onder komen zoeken. Hy werd in 1799 te Emmerik pries ter gewijd en was eerst assistent, dan kapelaan en I8I6 pastoor te Lottum. In 1842 nam hy zyn emeritaat en ging in Venray wonen, dicht bij het klooster „Jerusalem". Hy overleed te Venray 15 Februari 1858. Vermeulen was een man van tengere lichaamsbouw, klein van gestalte, minzaam in de omgang en zeer ge hecht aan zyn familie. Een plotselinge dood Op 31 December 1723 stierf plotseling te Wanssum N. La febre. De man was van beroep klokkengieter. Hy had opgegeven, dat hy van Roermond afkomstig was. Oostrum De naam Oostrum is sinds 1594 in gebruik. Van die tyd komen voor Oosterham (1237), Oesterham (1451), Oesterum, Ostrum, Oistrum (1405), Oistrum (1570). In 1628 komt nog voor: Oestenroy. De grondtoon van by na elk gesprek met zakenmensen in de laatste tyd is te vinden in het simpele zinnetje„Uitgezonderd deze Sint Nicolaastyd, is het veel stiller geworden in de zaken." Inderdaad een zin, die aan alle kanten en in practisch alle branches bevestigend wordt onderstreept. Wat zyn nu de oorzaken van aeze slapte, hoe kunnen we deze wegnemen en hoe ziet dan de toekomst eruit. Een drietal vragen, die menig middenstander toch wel eens over wogen zal hebben. Als men dan de zakenmensen vraagt, wat nu de oorzaak is van de slapte, die voor de St. Nicolaastyd zovele zakenlui deed klagen, dan treft het telkens weer te horen, dat de koopkracht van het publiek sterk is gedaald en dat de inhaalvraag is opgehouden. Met deze '„inhaalvraag" bedoelt men dan het volgende Het publiek is er na de oorlog, toen dat alles weer langzamerhand verkrygbaar werd, van uitgegaan, dat men zyn bezit aan kleding, schoeisel en andere duurzame gebruiksartikelen weer op een vooroorlogs peil moest brengen. Het zakenleven heeft zich daarop met haar productie en verkoop ingesteld. Maar zowel publiek als zakenlui hebben zich daarmede ver gist. Want elke tyd kent zyn eigen economisch leven, zowel by aanbod, als by vraag en we hebben nu duidelijk kunnen zien dat men met heel wat minder tevreden is als voor d© oorlog. Noodgedwongen hebben de kopers op een gegeven moment moeten zeggen, we stoppen met inkopen, want er is geen geld meer, dat, ondanks het feit, dat men zijn voor oorlogse kwantum aan verbruiks- goederen nog lang niet had bereikt. Het zakenleven draagt van deze koperstaking nu de lasten. Wanneer het publiek met zyn kopersactiviteit zou volhouden tot alle oorlogsschade zou zijn vervangen natuurlijk in de veronderstelling dat hiervoor het geld beschikbaar zou zyn dan zou er voorlopig geen vuiltje aan de lucht zyn. Nu is men door geldgebrek en door de regeringspolitiek van harder werken en zuiniger leven, gedwongen zich op een lager consumptie-niveau te stellen, wat zyn gevolgen heeft voor de productie en voor de verkoop 1 Niet te vermijden De vraag naar goederen is dus, zy het dan gedwongen, voortijdig ge ëindigd. Hiervan worden een aantal producenten de dupe. Dit was onver- mydely'K, omdat de na oorlogse resul taten by elk bedrijf een min of meer opgeblazen karakter droeg. Er was een overvloedige vraag en het aantal nieuwe bedrijven, dat zich mede beijverden om aan deze vraag te voldoen steeg met ce dag. Vele hiervan gry'pen nu vergeefs naar orders of zyn er mede oorzaak van dat het klein aantal orders wat gegeven wordt, door eens zoveel ge deeld wordt. Deze periode was onvermijdelijk. Ze moest eens komen, zo oordeelt men algemeen. Een combinatie van een maximum aan verkoopkunde en vakkennis, gepaard gaande met finan cieel uithoudingsvermogen en ver ziende koopman8blik zal hier onge twijfeld de overwinning behalen. Het beeld in de afgelopen jaren was abnormaal, wat wy nu zien is eveneens abnormaal, menen velen. Ook de eerstvolgende jaren zullen we nog niet een zich rustig ontwik kelde economische toestand zien. De concentratie van krachten op de bewapening zal in bepaalde takken van 't bedrijfsleven een buitengewone opleving teweeg brengen en elders geweldige slapte veroorzaken. Wy zullen dit moeten aanvaarden omdat een en ander aan het bedrijfsleven wordt opgedrongen. Er zyn hier niet-economische krach ten aan het werk, die echter ver gaande economische gevolgen in het leven roepen. De overheid ziet haar politiek van koopkrachtvermindering en afgifte van bewapeningsorders als noodzakelijk voor het algemeen be lang. Zij, die in de gelegenheid worden gesteld hoge winsten te maken zullen zoveel mogelyk door fiscale maat regelen worden getroffen. Nu zou men anderzijds mogen verwachten dat de slachtoffers van deze economische politiek door regeringsmaatregelen zoveel mogelijk zouden worden gesteund. Het is de enige consequentie van een diepgaand ingrijpen der overheid in het bedrijfs leven. Van die steun is echter nog maar zeer weinig te merken. Of wil men van overheidswege de toestand eerst eens aanzien Dan kan men alleen maar hopen op een niet te lange wachttijd. Wat staat ons te wachten? Moet men een verdergaande terug gang in het zakenleven verwachten In het algemeen is deze vraag zeker niet te beantwoorden. Voor verschil lende bedrijfstakken zal de maand December met zyn vele feestdagen nog iets goed maken. Wellicht leidt hier de gedaalde koopkracht bij ons volk tot enkele jaarlijkse diepe depressies, waarvan er dan zeker een in het najaar moet vallen omdat men dan financieel pleegt adem te halen voor de hoge December-aanko- pen. Van de andere kant is het ook zo, dat deze koopkrachtdaling voor een klein deel mede veroorzaakt is door te hoge winsten, die ondanks prysbeheersing enz. toch in bepaalde takken werden berekend. Dit zal voorlopig wel van de baan zyn, mede als de Sint Nicolaas drukte voorbij is, dat is U wel ge gund, maar niet langDe dagen voor Kerstmis en het nieuwe jaar vragen dan weer Uw onverdeelde aandacht 11 U moet Uw omzet op peil houden, of liever nog ver hogen. Dat kan als U de aandacht van het publiek vraagt en blijft vragen door regelmatig te adverteren in Sluit nu een jaar-contract 1 door de steeds groter wordend© concurrentie. Zo kan men dan nu spreken van een herfsttij in handel en iadustrie, waarby een lange ry „pof-klanten" de zorgen van de winkelier nog groter maken dan ze reeds zyn. Wil dat nu zeggen, dat we de winter ingaan, een winter, zoals we die in de dertiger jaren hebben gekend Wy geloven het niet, maar ook de winkelier en middenstander zal de tering naar de nering moeten setten en niet alleen zyn collecties met beleid en goed koopmanschap moeten samenstellen, maar daarnaast ook zyn financiën zuinig moeten beheren. Zy kan dan eisen van de overheid, dat zy niet het slachtoffer wordt van de zuinigheidspoiitiek en deze alles zal doen wat in haar vermogen ligt, om alle motoren en machines op gang te helpen. Want by werkloos heid en een onderkomende midden stand is 's lands positie allerminst gebaat. In de memorie van antwoord van de Minister van Financiën aan de Tweede Kamer is te lezen; dat met betrekking tot de stand van zaken ten aanzien van de f 300 en f 1000 biljetten per i November 1951 waren geregistreerd 18.264 verzoeken. De afdoening hiervan was op die datum zover gevorderd, dat op 9750 verzoe- (f 28.® 13.000) gunstig was beslist. Per 1 November 1951 waren 82«a ver zoeken tot een bedrag van f 28.in.oo® afgewezen. Oorlogsschade Het is de minister een voortduren de zorg een spoedige en vlotte uit voering van de wettelijke regelingen van de oorlogsschaden zoveel mogelyk te bevorderen. De vast te stellen flnancieringsregehng voor woningen en kleine bedrijfspanden is thans In een zodanig stadium van voorberei ding gekomen, dat zeer binnenkort de publicatie daarvan in de Ned. Staatscourant kan worden verwacht. Dit geldt eveneens voor de zgn. kern- flnancieringsregeling en de flnaneie- ring8regeling voor boerderijen. Naar het zich laat aanzien zal de afwikkeling van de huisraadschade voor wat betreft de berekening en de vaststelling van de aanvullende be dragen in het begrotingsjaar 1932 goeddeels haar beslag krygen. Per 1 November j.l. waren ongeveer 400 000 van de ööö.ooo schadegevallen deAni- tief berekend en vastgesteld. Aanslagregeling De achterstand in de invordering van de inkomsten-, vermogens- en ondernemingsbelasting loopt geleide lijk terug. De definitieve aanslagregeling in d® inkomstenbelasting over de jaren 1948 en 1949 en in de vermogens belasting over de belastingjaren 194® en 1930 was op 1 October 1951 voor ongeveer 73 pet. gereed. De verwach ting bestaat, dat deze aanslagregeling overeenkomstig de planning op de meeste inspecties tegen 1 Februari 1932 zal zyn beëindigd. De voorlopige aanslagregeling in de inkomstenbelasting voor het jaar 1051 was op 1 October 1951 voor 80 pet. gereed. Deze aanslagregeling zal voor 1 December 1931 zijn beëindigd. De minister heeft in de memorie van toelichting gezegd, dat het nood zakelijk is „het contröle-apparaat" uit te breiden. Deze mededeling slaat niet alleen op het controleapparaat voor de inkomstenbelasting, maar ook op dat voor de loonbelasting en omzetbelasting. De Rijksaccountants dienst zal meer by het toezicht op de uitvoering van het besluit op de omzetbelasting worden ingeschakeld. Meer luchtvervoer voor emigranten Met ingang van 1 Januari is er een nieuwe regeling getroffen ten aanzien van het vervoer, zowel over zee als door de lucht naar de verschillende landen waarheen wordt geëmigreerd. Daar er een groot tekort dreigt te ontstaan aan scheepsvervoercapaciteit voor emigranten, heeft de regering besloten voor het volgend jaar ook een aantal chartervluchten per K.L.M. in te voegen, zowel naar Canada, ala naar Australië en Nieuw-Zeeland. De prijzen voor de passage per vliegtuig zullen gelyk zyn aan d® tarieven voor de bootreis. Voor Canada wordt de passageprys per vliegtuig f 636, zynde de hut- accommodatieprys per boot, vermeer derd met het bedrag, dat het vliegen in Canada op de treinkosten bespaart. Auto met drie man te water Daar zijn auto by het remmen slipte is Maandagmiddag de 44 jarige F. T. uit Roermond met zyn auto, waarin nog twee personen zaten, in de Koninginnegracht te 's Gravenhage gereden. De inzittenden zagen geen kans meer tijdig de wagen te verlaten en verdwenen met het voertuig in de diepte. Drie voorbijgangers begaven xich onmiddellijk te water en slaagden er in twee inzittenden te redden, nl de bestuurder en de heer C. S. uit Maas tricht. De derde inzittende verdronk.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1