TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Opter Drichonderste Jubilacie van der Latijnsche Schole bi de Minrebroeders tot Venraede Wetenschappelijke spenrkunst Sociaal Oharitatief Centrum houdt enquête voor oprichting Tehuis voor Bejaarden. Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Uit „Peel en Maas' Inenting tegen diptheric BEKENDMAKING BEKENDMAKING Aanmelding vreemdelingen Bouw van de ambachts school begonnen BEL BIJ BRAND 392 Z*TFRM6 27 OCTOBER '<"1 43 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Op het Gymnasium zyn er twee heel gewichtige plaatsen. De een is de Rectorskamer, de andere de aula. In de ene ontving men loon naar werken, en daar die werken (tenminste bij schrijver dezes) nu niet bepaald zo hartverheffend waren, was het loon er ook naar, en in het andere moest men werken om het loon te krijgen, daar hier het schriftelijk eindexamen werd afgenomen. En zo was het ook afgelopen Zondag. In de Rectorskamer hangt nu als loon voor het werk de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau terwijl in de aula het vele werk, wat in de afgelopen drie honderd jaren is verricht door een ry van prominente sprekers nog eens werd belicht en zijn uiteindelijke beloning kreeg in deze grootse benoeming. Voor onze ouden van dagen. Maar voordat men aan de plechtige aulazitting toe was, had Mgr. J. Goumans in de Parochiekerk, die zich voor zulk een plechtigheid uit zonderlijk leent, een pontificale Hoog mis opgedragen, om God te danken voor al het goede, wat in de afge lopen driehonderd jaren de Latijnse school in Venray, mocht gever.. Het jongenskoor van het Gymnasium verzorgde o.l.v. Pater Libentius Roze- straten de gezangen en de Grote Kerk was vol gasten, leraren en leerlingen. Na deze H- Mis begon om li uur de plechtige Aulazitting, waar naast Mgr. J. Goumans aanwezig waren Dr. F. Houben, Commissaris der Koningin; Pater Dr. Apollinaris van Leeuwen, Provinciaal der Paters Minderbroeders; Pater H. de Greeve, oud leerling van het Venrayse Gym nasium; Mgr. van Gils, oud Bisschop pelijk Inspecteur; Dr. van Buitenen, Inspecteur by het M.O; Th. Peters, Deputé; Pater Dr. D. Beaufort, Eerste Kamerlid; oud-rectoren o.a. Pater Mr. E. van Helm, Pater Honoratus Cami- nada; Deken Berden; Burgemeester Mr. A. Janssen met het Gemeente bestuur; de leraren en leerlingen van het Gymnasium. Pater Wolfgang functioneerde als „verkeersagent" en leidde de ver schillende sprekers in. Mgr. Goumans, de hoogste gast op dit feest, was de eerste, die zijn ge lukwensen aanbood en tevens de gelegenheid aangreep om de grote waarde van een klassieke opvoeding nog eens naar voren te brengen. Zijn leven lang was hij dankbaar geweest voor de kennis, die hem in Venray werd bijgebracht en hy hoopte en vertrouwde dat het Venrayse Gym nasium tot in lengte van dagen met haar zegenrijk werk zou blijven door gaan. Officier van Oranje Nassau Dr. van Buitenen, die als Inspec teur van het M.O. ook het Gymnasium reeds eerder had bezocht, had nooit vermoed, dat zulk iets jongs en iets levends, reeds zulk een glorievol ver leden had. Mocht dat hem als In specteur ontgaan zyn, het verre den Haag wist het echter des te meer. Om de grote verdiensten van het Gymnasium en zijn leraren te eren had daarom de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wiens vertegenwoordiger hy hier was, H M de Koningin voorgedragen Rector Burkhard van Summeren te benoe men tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. H M de Koningin had het behaagd op die voordracht in te gaan en daarom verzocht hy de heer Burgemeester de R-ctor de versierselen by deze orde te willen overhandigen. Onder applaus van de aanwezigen spelde de Burgemeester Rector van Summeren het eremetaal op de borst, waarna door allen het Wilhelmus gezongen werd. Wetenschappelijk bouwwerk De Commissaris der Koningin noemde in zyo felicitatie het Gymna sium een wetenschappelijk bouwwerk, dat tegen de eeuwen bestand is ge weest. Met het optimisme van een St. Frans van Assisiö hebben de Minderbroeders hier kwaliteitswerk geleverd voor geloof en wetenschap en daarom was hy graag gekomen om de gelukwensen van het Provin ciaal Bestuur over te brengen. Met de beste wensen voor een goede toekomst besloot de Commissaris, die ook even dieper was ingegaan op de klassieke opvoeding, zijn speech. Nadat het jongenskoor een lied van Haydn op verdienstelijke wyze ten gehore had gebracht, sprak Pater Dr. Apollinaris van Leeuwen, de Provin ciaal der Minderbroeders. Het feest van het Gymnasium was het feest van de Nederlandse Minder broeders Provincie. Want het Gym nasium is een ryk bezit, vooral in geestelijke zin, het is een kweek plaats van roepingen, van mannen van deugd en karakter. Daarom was men trots op deze onderwys-inrichting en hy dankte de leraren dan ook uit de grond van zyn hart voor het vele en verdienstelijke werk, wat zy in al die jaren hebben gedaan. Met dankbaarheid herdacht hy ook allen, die aan de oprichting, de groei en de bloei van de school hebben gewerkt en zeer speciaal noemde de spreker Pater Regalatus Hazebroeck onder wiens bewind het grote inter naat werd gebouw en het jus promo vendi werd verkregen. Hy hoopte en vertrouwde, dat ook in de toekomst het Gymnasium in Franciskaanse geest mannen zou vormen van deugd en karakter. Bruin en Zwart De heer Deken bood namens de parochiegeestelykheid zyn gelukwen sen aan, waarbij hij tevens wees op de goede samenwerking tussen kloos terlingen en wereld geestelijkheid Doordat men in Noord-Limburg zovele kloosterscholen vindt worden de wereldgeestelijken ook halve monnik ken, aldus de heer Deken, en gaat men elkander veel beter begrijpen. In zijn eigen parochie staan Fran ciskaanse kapelaans en de Latijnse school, gesticht door de parochie- geestelijkheid, is door de Minder broeders overgenomen. Hij hoopte en vertrouwde, dat deze samenwerking, die zoveel goeds heeft doen geboren worden, getuige dit eeuwfeest, ook in de toekomst goede en grote vruchten zal mogen voort brengen. Nadat Pater Wolfgang uit de vele felicitaties, die waren binnengekomen, er een voorgelezen had van Z.H. de Paus, die Venray's Gymnasium veel geluk wenste voor de toekomst en al zijn bewoners Zyn Apostolische Zegen verleende, alsmede een van Mgr. Lemmens, die dank bracht voor het vele werk in het verleden, sprak de heer Burgemeester. Aan de hand van de geschiedenis zo kundig te boek gesteld door Pater C. Sloots wees spreker er op hoe er altijd een nauw contact is geweest tussen gemeentebestuur en het Gymnasium. Een contact dat het werken aan de school steeds heeft vergemakkelijkt en de uitbreiding heeft mogelijk gemaakt. Spreker bracht de dank over van het Ge meentebestuur voor al het goede wat er is gedaan en dat Venray's naam zo'n uitstekende klank heeft gegeven. Namens dit bestuur bood hy de ver sierselen aan behorende by de Offi ciersbenoeming. Tussen al deze bedrijven door kon het Jongenskoor nog een Italiaans lied ten gehore brengen en zorgde een rethoor a la Toon Hermans voor enige muzikale klachten Dankwoord De nieuwe Officier, Pater Rector, moest kort zijn, buiten stond Venrays Harmonie al te 'blazen. Hy dankte alle spiekers voor hun waarderende woorden en vooral Hare Majesteit, voor de grote gunst, die Spr. echter onverdiend achtte voor zichzelf, maar die hy gaarne geaccepteerd had voor de leraren, die hier al twintig Jaren en langer hun krachten gegeven hebben om de naam van Venrays Gymnasium hoog te houden, door jongens op te leiden naar het altaar van God, om hen mannen te maken waar Kerk en Maatschappij trots op mogen zyn De Harmonie blies het jubilerende convent een „Lang zullen ze leven" toe, terwijl Dr. Vercauteren, namens de inwoners van Venray, Rectoren en Leraren van harte gelukwenste. Hamlet* Daarmede was dan de ochtend voorbij. 1° de namiddag was een feestmaaltijd voor de genodigden en gasten, terwyl in de avonduren het Limburgse beroepstoneel een uit stekende uitvoering gaf van Shakes- pearo's Drama „Hamlet" Zo sloot deze buitengewone feestdag voor Venray'8 Gymnasium en met volle moed is men aan de vierde eeuw begonnen. O. en O. Er is een misdaad gepleegd. Mis schien bestaat er slechts vermoeden op misdaad. Wie is de dader Heeft hy sporen nagelaten Misschien geen of misschien slechts zulke, die alleen door een deskundige met speciale methoden te ontdekken zyn. En wat heeft men daaraan Het boeit de mensen te horen hoe op ingenieuze wijze sporen ontdekt werden en nog meer hoe de deskun dige van zo'n spoor, zo'n luttele aanduiding, vaak tot een verrassende oplossing komt. „Wetenschappelijke speurkunst" is de titel van de lezing, welke de bekende politiedeskundige van Ledden Hulsebosch, op Dinsdag 30 October voor O. en O. komt houden. Deze titel is zeer treffend. Want er is inderdaad een wetenschap opgebouwd, welke leert hoe men speuren moet, hoe men gegevens moet verzamelen, hoe men deze gegevens moet waarderen, hoe men verder moet gaan. Maar met wetenschap alleen komt de politiedeskundige dikwijls niet ver genoeg. Nodig zijn nog aanleg, begaafdheid, kunstenaarschap om die wetenschap te gebruiken en tenvolle tot haar recht te doen komen. Wetenschap en kunst hebben ieder hun speciale aantrekkelijkheid. Deze wetenschap en deze kunst vinden wellicht nog een bijzondere aantrek kingskracht door het avontuur, dat Door verschillende oorzaken is de laatste tientallen jaren het aantal personen van 65 jaar of ouder onder onze bevolking naar verhouding be langrijk toegenomen. Deskundigen schaiten, dat over 20 jaar ons land meer dan 1 millioen bejaarden zal tellen, dat is dan circa 10 pet van de gehele bevolking. Vanzelfsprekend moet met de be langen van deze groep rekening wor den gehouden, niet alleen voor hen zelf, maar ook voor ons volk als geheel. Hoe zullen deze 10 pet van wie de meesten niet meer yrerken, worden gehuisvest, verzorgd, zo nodig ver pleegd; hoe zal er moeten worden voorzien in hun behoeften aan ont spanning; hoe zullen zy hun leven nog inhoud kunnen geveD, zo, dat zij niet het gevoel hebben overbodig te zyn? Dit zijn allemaal vragen, die van zelf opkomen, als men over dit pro bleem verder na denkt. Verschillende instanties trekken zich nu het probleem van de ouden van dagen aan. In Venray is dat het Sociaal Chari tatief Centrum, dat plannen heeftop gesteld om deze mensen een fyne levensavond te bezorgen. Op de eerste plaats ryst echter de vraag, hoeveel ouden van dagen heb ben behoefte aan deze hulp en op de tweede plaats, wat voor hulp wordt er geboden. Hoeveel onden van dagen Het Sociaal Charitatief Centrum wil eerst eens vaststellen hoeveel ouderen er in aanmerking willen komen voor en al of niet finantieel in staat zyn om de door het Centrum geboden hulp te betalen. Waarin die hulp bestaat leest U hieronder. Er wordt nu met behulp van de boden der ziekenfondsen en van de zusters van het Groene Kruis in de komende week aan alle oudere men sen een enquêteformulier overhandigd, waarop diverse vragen staan, die men moet invullen. Uitdrukkelijk zy hier vermeld, dat antwoorden geheim blijven en alleen dienen om een algemeen rapport te kunnen maken over de noden en be hoeften van de ouden van dagen in ons dekenaat. Het is dus in het belang van alle ouden van dagen, dat zy" dit formulier zo zuiver mogelyk invullen, de boden en de zusters zullen daarby gaarne hun hulp verstrekken. De plannen Wat wil men nu doen om de nood van deze mensen te verlichten Zoals de plannen nu liggen zal men zeer zeker geen gesticht gaan bouwen met grote zalen en kleine kamertjes. Integendeel, men gaar eigen kleine huisjes bouwen, midden in het dorp, vlak by kerk, gemeente huis, autobus enz. Daar komt dan een geheel complex woningen te liggen, dat men dan tezamen het TEHUIS VOOR BEJAAR DEN gaat noemen. Ieder, die dit wenst, kan hier een huisje krijgen, dat centraal verwarmd wordt, waar men zelfs zyn eten kant en klaar thuis krygt indien door ziekte of anderszins daaraan behoefte is, maar waar men ook zelf in een klein maar handig keukentje zyn eigen potje kan koken. Men is dus volkomen vry en men is zijn eigen baas. Men kan opstaan zo laat men wil, men kan thuis komen, zo laat men wil, men kan er een borrel drinken. Kortom, men kan er doen wat men wil, zonder dat er door iemand op- of aanmerkingen worden gemaakt. Het is zelfs de opzet dat men rustig zyn oude werk doet en zoveel mogelyk zelfstandig zyn tyd besteed. By al deze huizen komt een groot verzorgingsgebouw. Hier woont dan de leiding en het personeel. Daar is een keuken voor hen, die hun maal tijden niet zelf kunnen klaar maken, daar is een bibliotheek, een naai kamer, badgelegenheid, rywielberg plaats, garage, werkplaatsen, alles ten dienste van de mensen die in het Tehuis wonen. Verder zyn in dat verzorgingshuis kamers voor hen, die zich zelf niet meer kunnen of willen helpen en die daar verzorgingen verpleging krygen. Uit dit alles blijkt dus, dat hier de ouderen een net eigen huisje krygen, waardoor ze geheel zich zelf zyn, niemand, en ook hen zelf niet tot last zyn, maar in een goede en prettige omgeving een gezellige levensavond kunnen genieten, met de volledige zekerheid, dat mocht er eens hulp nodig zijn, deze volop aanwezig is en met liefde gegeven wordt. B aal te Om U een indruk te geven hoe een en ander werkt, nemen wy U even mee naar Raalte, een van de eerste plaatsen in Nederland, die een der gelijk tehuis voor ouden van dagen heeft gekregen. Hier ligt dan practisch midden in het dorp het Tehuis van Ouden van dagen, midden in het groen van park en bomen. En rondom het ver zorgingshuis liggen er de woningen, die in drie typen uit elkaar vallen. Daar zyn er voor drie personen, voor twee en voor een persoon. En als we zo'n drie persoonshuis binnen stappen, komen we in een kleine vestibule, een flinke woonkamer met ruime kasten en centrale verwarming. Daar zyn verder twee behoorlijke slaapkamers, ook weer met flinke kasten en een aardig ingericht keu kentje, met gas, waterleiding en elec- trieïteit. Bovendien een W.C. In deze woning troffen we een oude boer met zijn vrouw en een broer van de boer, we hebben hem gevraagd wat hy er van daaht. Hy vertelde dan, dat er in het begin vele mensen in Raalte, de kat maar eens uit de boom gekeken hadden. Men gaat nu eenmaal niet graag weg van de boerderij, die een zoon had overgenomen en van al die nieuwigheid moest-ie niets hebben. Maar ja op de boerderij kwam er ook ieder jaar eentje by en de oudjes raakten, ongewild, toch wel eens in de verdrukking. Kort en goed het Tehuis stond er al een poos en zo links en rechts hoorden de oudjes, dat die nieuwig heid toch best marcheerde. Er werden eens inlichtingen gevraagd en op een goede dag trok hy de stoute schoenen eens aan, zonder dat moeder de vrouw er iets van wist en... toen bleek dat het gehele tehuis al vol was. Door gelukkige omstandigheden kwam er een drie persoonshuisje vry en een week daarna zaten ze in het nieuwe huisje, waar mee, nu men eenmaal gewend is, voor geen geld van de wereld meer uit wil. Vader gaat zo dikwijls naar de boerderij als hy wil, moeder vindt het maar wat gezellig en de broer knut selt de hele dag in het verzorgings gebouw, waar hy de bibliotheek byna door is. Zo is het overal in deze huisjes. We troffen er een oude onder wijzeres en deze dame kon haar geluk nog steeds niet op. Haar hele leven heeft zy op kamers gezeten en in deze tyd van woningschaarste zag zy haar pensioendag met angst en beven naderen. Altyd afhankelijk van andere mensen, totdat het tehuis voor ouden van dagen kwam, waar ze een keurig eenpersoons woning heeft en waar ze in het keukentje nu eens zelf kan koken wat ze wil en wanneer ze wil. Ze kan op vacantie gaan, ze kan gasten ontvangen, kortom zy is vrijer en meer haar eigen baas, als ze ooit in haar leven was. Wie zal dat betalen Het is logisch, dat een en ander geld kost en natuurlijk zyn onze oudjes nieuwsgierig, hoe dat met de kosten moet. Hier komen de cijfers Een drie persoonswoning f65—194; Een tweepersoonswoning f54—18O; Een een persoonswoning f 38-175. In ueze cijfers ligt opgeslotende huur; verwarming; het schoonmaken van de buitenkant van het huis (ramen enz); lidmaatschap Groene Kruis; 30 dagen maaltijden uit het verzorgingshuis (indien men deze door ziekte of anderszins niet klaar kan maken); gebruik van badkamers, bi bliotheek, naaikamers, rijwielberg plaats etc. Bovendien wordt de was tegen zeer billijke prijzen in het verzorgingshuis gedaan. Een alleenstaande, dio volledig pen sion genieten wil, die kan terecht in het verzorgïngstehu s en betaalt hier voor een ruime en van alle gemakken voorziene kamer f 93 tot f 123 per maand. Voor twee kamers (b.v. voor een echtpaar) bedragen de kosten f 175 tot f 288 per maand. Op de formulieren, die worden uit gegeven, staat een en ander nog eens duidelijk omschreven. Men leze dat op zyn gemak nog maar eens door en heeft men er interesse in, dan schrijft men dat op en vermelde er tevens bij, wat men hiervan betalen kan. Zo alleen is uit te maken of er inderdaad behoefte bestaat aan een dergelijke woongelegenheid voor onze oudjes en zo alleen is uit te maken, hoe groot de nood en behoeften zyn! Het is daarom te hopen, dat allen, die hierbij betrokken zyn, onze oudjes by deze actie helpen, om zo deze en quête te doen slagen, waardoor in de toekomst mogelyk een oplossing gevonden kan worden, voor veel wat hen nu bezwaard. men vermoedt en het rechtsgevoel, dat wordt bevredigd, als een misdaad gaat ontmaskerd worden. De lezing, die eldere groot succes had, wordt door lichtbeelden verdui delijkt. voor 50 jaren terng No. van 21 Oct. 1901 Op 19 October hield de Gemeente raad een openbare vergadering. In de muziekzaal werd 21 October de nieuw-opgerichte cursus voor tuin en landbouw, onder directie van de Heer E. Kruytzer, op enigszins officiële wijze geopend. Bij de op 20 October gehouden wedstrijd onder de leden van de Handboogschuttery „Diana" werden de prijzen behaald door1. E. van der Putten; 2. A. van de Water; 3. W. Wijnhoven; 4. P. Theuws; 5. P, Coopman8. Peter Hebben By het Kruisaltaar in de parochie kerk kozen meerdere Venrayse fami lies haar begraafplaats. Zo reeds in de 16e eeuw de familie Pouwelsen inde 18e eeuw de familie Hebben. Aan de voet van het altaar lag de Priester Petrus Hebben, die 29 October 1759 overleed en die professor was geweest aan de Latijnse school. In 1769 stichtte Maria Peters, we duwe van Jan Hebben, voor haar echt genoot, zichzelf en haar zoon Petrus een jaargetijde op 10 Maart. Deze weduwe was ook een wel doenster van het Minderbroeders klooster, waaraan zij de kleine monstrans schonk. Andries Sclienck van Nideggen Hy was in 1666 lantscholtis Ampts Kessel. Zijn naam en die van „Jof- frouwe Elisabeth Roemer" stond met een wapen eertijds op een glasruitje in de kapel van Merselo. Gerrit van Eyk Jonker Gerrit van Eyk was af komstig uit Geysteren. Hij had in 1592 en 1602 zitting in de Staten van het Gelders Overkwartier. Aan hem behoorde een derde deel van de grote tiende van Wanssum; de pastoor genoot de andere twee derden. Op de erfgenamen van de tiende van Gerrit van Eyk, rustte de last een jaardienst te laten verrichten voor zijn zielerust door de Pastoor van Geysteren. Smakt Heel vroeger stond op de Smakt een Sint Luciakapelletje. Toen de uitoefening van do katho lieke godsdienst in 1648 in het land van Cuyk onmogelijk werd gemaakt, bouwde men daar een kerkenhuis, door de bevolking „Bracksche Jen" geheten. Hier werd vermoedelijk op 8 Dec. 1664 door Pater Joannes Timmermans, een Dominicaan van Calcar, een rozenkransbroederschap opgericht. In 1699 bouwde men h6t oude Sint Josephkapelletje. De Venrayse Scliaays- compaghie Oprichters van deze compagnie waren de heren Poels, Trines, Raedts Wisman8. Samen met anderen brach ten zy met energie en werklust deze compagnie tot grote bloei. Jan van Lent Jan van Lent was in 1666 schepen van het Kerspel Venray. Zijn vrouw heette Maria Rutiens. In 1666 gaf hy een gekleurd ruitje cadeau aan de kapel te Merselo. Op het ruitje stond een voorstelling van Sint Jan, de Evangelist, die wel zyn patroonheilige zal geweest zyn. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis dat op Maandag 29 October 1951, om 2 uur, in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg de gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting van de KINDEREN BOVEN DE ZES MAANDEN uit de GEHELE GE MEENTE, die tot op heden niet werden geënt tegen diphterie. Deze gelegenheid staat ook open voor de schoolkinderen, die nog niet tegen deze gevaarlijke kinderziekte werden geënt. Men wordt verzocht het trouw boekje, waarin de te enten personen staan aangetekend, mede te brengen. De herinenting heeft plaats op Maandag 26 November a.s. op dezelfde plaats en hetzelfde uur. Aangeraden wordt in het belang van de gezondheid en de veiligheid van de jeugd van deze inentingen gebruik te maken. Venray, 24 October 1951 Burgemeester en Weth. voornoemd, Mr. A. H.M.JANSSEN, Burgem. H. VORST,. Secretaris De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat voor de in Nederland gevestigde of verblijvende vreemde lingen de navolgende voorschriften van kracht zyn: 1. dat alle in Nederland gevestigde vreemdelingen, met uitzondering van kinderen beneden de leeftijd van dertien jaren, die by hun hier te lande wonende ouders verblijven, in het bezit van een geldige verblijfs vergunning moeten zyn; 2. dat het in het algemeen een vreemdeling niet is toegestaan in Nederland te verblijven, zonder houder te zyn van een geldige ver blijfsvergunning; 3. dat de vreemdeling verplicht is zich binnen 30 dagen na binnenkomst in Nederland aan te melden by het Hoofd van Plaatselijke Politie waar hy verblijft ter verkrijging van een verblijfsvergunning. 4. dat by verhuizing naar een andere gemeente in Nederland de vreemdeling aan wie een verblyfs vergunning is verleend, zich moet afmelden in de oude gemeente en zich binnen 24 uur na aankomst moet aanmelden in de nieuwe gemeente van inwoning. 5. dat niet-nakoming van een der hiervoren genoemde voorschriften op grond van artikel 25 van het Vreem delingenreglement gestraft kan wor den met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden, ingevolge artikel 24 Wetboek van strafrecht tot maximaal f 5000 te verhogen. Venray, 19 October 1951 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN De Burgemeester der gemeente Venray, Hoofd van Plaatselijke Politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelingenreglement, vestigt de aandacht op artikel 27 van het „vreemdelingenreglement 1918", waar bij is bepaald, dat ieder, die een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht is daarvan hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, BINNEN 24 UUR kennis te geven aan de Politie der gemeente, waar het nachtverblijf verschaft wordt, terwyl overtreding van dit voorschrift gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete tot maximaal f 500.— De aangifte kan geschieden by de Groepscommandant der Rijkspolitie Langstraat 39 dan wel ter gemeente secretarie, afdeling II, en wel onder opgave van naam, voornamen, natio naliteit, woonplaats en adres, datum en plaats van geboorte, zomede, indien aan de vreemdeling een Neder lands visum is verleend, van een korte omschrijving van het daarby vermelde. Tevens wordt hierby de aandacht van hen, die er een beroep van maken aan personen nachtverblijf te ver schaffen, er op gevestigd, dat zy bovendien gehouden zyn in het register, bedoeld in artikel 438 Wet boek van strafrecht, ten aanzien van de vreemdeling, aan wie hy onder dak verschaft, de bovenstaande ge gevens aan te tekenen. Venray, 18 October 1951. De Burgemeester van Venray Hoofd van plaatselijke politie, A. H. M. JANSSEN Ziekenfonds „Sint Ludovicus" vierde 21 October haar patroonsfeest. De vereniging was in 1879 opgericht. Tot bestuursleden werden herbe noemd Mart. v. Aarssen, president en Leonard Verbeek en Mart. Jacobs, com missarissen. Secretaris Penningmees ter was Gerard Potten. In 1606 werd het schoenmakers- gilde Sint Crispinus opgericht. Sinds dien werd jaarlijks het patroonsfeest gevierd, dat in 1901 op 21 October gebeurde. De heer Henri van den Bosch vertoonde toen weer zyn buiten gewone vaardigheid in het vaandel- draaien. De functies werden verdeeld als volgtPeter Baltesen; G. Vollenberg en W. Marcellis, Dekenen; Frits Ver beek, Vaandrig. N.L. van Marle, Commies der belastingen, werd overgeplaatst naar Zevenaar. In zyn plaats kwam J. Langman te Mook. De Castenrayse kermis had een minder aangenaam verloop door een vechtpartij en het verbrijzelen van ruiten. Met vliegende vaandels en slaande trommen zijn de leerlingen van de ambachtsschool, Dinsdag opgetrokken naar het terrein t,o. St Jozef, om daar met enige plechtigheid de eerste spade voor de nieuwe school in de grond te steken. En die spade was er zo eentje van om en en nabij de 5 meter. De Burgemeester vergezeld van de wethouders, hield een korte toespraak waarin hij wees op het belangrijke ogenblik, dat nu na jaren van amb telijke gevechten, eindelijk aan de verwezenlijking van de Ambachts school kan worden begonnen. Hy hoopte, dat nu niet zoveel tyd meer nodig zou zyn om Venray een groots opgezette school rijker te doen worden, waardoor de mogelijkheden voor Venrays jeugd weer een stuk groter zou worden en de industriali satie weer betere kansen kreeg. Hy feliciteerde het aanwezige schoolbestuur met dit begin en excu seerde de heer Deken, die door ambts bezigheden elders, verhinderd was deze plechtigheid te verrichten. Hy wenste de aannemer, de Fa. Poels uit Horst, alle succes toe en sprak de verwachting uit, dat het nieuwe schooljaar het volgend jaar kon beginnen in een nieuw en fris gebouw, met nog meer cursussen en met een betere outilage. Daarna werd met vereende krach ten „de eerste spade" in de grond ge stoken, waarna op de afloop van de bouw door de gasten een glas wyn gedronken werd en door de jongens een flesje limonade. De publieke be langstelling voor deze plechtigheid was zeer groot.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3