ALBERT HEIJN Ontwikkeling en Ontspanning Neemt een maand de proef Tussen Indus en Ganges BINNENLAND BEL BIJ BRAND 392 70c 2 SE. BESCHUIT 51c 85ct 29c 25c 20c 48c MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Gebrs. Voss en kwaliteit... ...elk seizoen... altijd - En toch.... een advertentie in PEEL EN MAAS verhoogt Uw omzet F. W. HENDRIKS nog een rekening te vereffenen met die spleetogen, die mijn been hebben toegetakeld. Toen ik dan ook in Osaka (Japan) terug was, werd ik dan weer eens onderzocht en moest op de uitslag maar wachten. Van verveling heb ik hier in het Hospitaal enkele doekjes geschilderd, waarvoor verf en linnen kosteloos ter beschikking werd gesteld door het Amerikaanse Rode Kruis. Op Dinsdag 14 Augustus weer op transport naar issthe Yokohama Army Hospitaal alwaar ik op eigen verzoek daags na aankomst ontslagen ben om contact op te nemen met de Nederlandse Missie in Tokio om zo gauw mogelijk naar Korea terug te keren. Door hun tussenkomst is het my dan gelukt om op Zaterdag 8 September by het Ned er]Bataljon wat op rust lag in Chungju (20 my'l ten noorden van Wonfu) terug te keren. In een kamp aan de oever van de Hanrivier lag het Nederlandse ten tenkamp met aan 'n vlaggenmast de Nederlandse driekleur. Bly was ik by „onze" oude jongens terug te zyn hoewel je hoorde, die is gesneuveld en die is afgevoerd. Ongeveer 200 man nieuwe hebben de allereerste afgelost en vormen de C-comp&gnie. In het kamp wordt iedere dag ge traind en op geregelde tijden appél gehouden. Hoewel de dienst vry nor maal verloopt is er weinig discipline en vooral 's avonds is het een rommel. Er wordt te veel gedronken, want er zyn vele kisten Hollandse jenever aangekomen waarvan overmatig ge bruik wordt gemaakt. Ik had gehoopt hier by het Neder landse Bataljon m'n post van drie maanden te vinden, daar ik al de tyd in Japan geen post heb gehad maar bij navraag bleek deze te zijn zoek geraakt met de verschillende gevechten en verhuizingen. Dus een tegenvaller. Op Zondag 16 September worden allen grote tenten afgebroken en vervangen door eenmanstentjes die we aan het front hebben. Er wordt al minder gelachen en gezongen want alles wijst op een spoedig vertrek naar „voren". Op Donderdag 20 September wordt er een parade gehouden voor een Koreaanse Generaal en alle officieren en manschappen worden onderschei den. Deze morgen, tijdens het baden in de Han, want deze kun je op verschillende plaatsen doorwaden, werd my aangezegd om op Zaterdag morgen 22 September om 5 uur met 25 man, waarby 3 officieren, naar „voren" te gaan als voorposten en als kwartiermakers, de rest zal Zon dag 23 September komen. Het „spul" begint dus weer en we hopen U spoedig te kunnen schrijven dat we nu meer geluk hadden als vorige maal. Allen gegroet en tot schrijf. HENDRIK AARTS Intussen is, zoals u uit de kranten bekend is, het geallieerde leger, waar onder in de voorste gelederen ook de Nederlanders, een nieuw offensief begonnen, tot heden met gunstige resultaten. RED. De nieuwste kleurenfilm van Mr. A. Hustinx De globetrotter en cineast Mr. A. Hustinx te Roermond, bekend door zijn rei8fllm8 van Afrika, Indonesia, Westlndië en Zuid-Amerika, trok het vorig jaar door zonnig Zuid-Aziö, waar hij Pakistan en India door kruiste. Reeds op eerdere réizen, was hem de exotische bekoring dezer gebieden opgevallen, vooral ook uit fotografisch en filmisch opzicht. Steeds bleef de kleurige bekoring van het Oosten hem biologeren en aantrekken, totdat hy zyn ideaal in deze kon verwezen lijken. Hy ondernam een reis van circa 20.000 km naar en door het vroegere Brits-Indië, dat thans uiteen is gevallen in twee onafhankelijke republieken: Pakistan en India. De reis duurde acht maanden en beladen met kostbare films en foto's keerde hy in Augustus van het vorig jaar in ons land terug. In bovengenoemde film zetten wy voet aan wal in Bombay en bekyken deze levendige havenplaats van bijna 4 millioen inwoners met zijn cosmo- politiBch karakter. De moderne Europese zakenwijken wisselen af met het bonte boeiende leven der binnenstad. Yan hier reizen wy naar het Noorden, waar wy Indore, met zyn primitieve, maar interessante omgeving, Bhopal met zyn oude moskee, Sanchi met zyn Boeddha- stupa, bezoeken. Dan komt het gebied der donker kleurige Bhils, meer bekend als de „misdadige stammen" aan de beurt. Een paar prachtige volksdansen te Indore sluiten dit eerste gedeelte af. Alvorens naar de provincie Rajpu- tana te gaan, trekken wy eerst nog naar het Oosten en bezoeken de koninklijke stad Agra, eens de wel varende residentie derLodi koningen. Abkar maakte er zyn hoofdstad en zyn residentie en bouwde het mach tige Akbarada, een paleisfort, van waar hy heel India bestuurde. Dit wonderlijke bouwwerk, waarin o.m. de befaamde Parelmoskee, die geheel De oude dubbeltjes gaan in Januari uit de circulatie. In Januari van het volgend jaar alle oude dubbeltjes, zilveren zowel als zinken dus, uit de circulatie worden genomen. Het intrekken van de oude centen zal vermoedelijk ook in de loop van 1952 kunnen plaats vinden. Het werkprogram van het Staats- muntbedryf omvat voor 1932 het aanmaken van 50 millioen bronzen centen; 150 millioen zilveren dubbel tjes zullen versmolten worden. By de P.T.T. is men reeds ver gevorderd met het ombouwen van de telefoonautomaten op de nieuwe, nikkelen dubbeltjes, zodat de ver wachting gewettigd is, dat by het begin van het volgend jaar alle automaten voor de nieuwe munten geschikt gemaakt zullen zyn. Waar bljjven wg 1 In de eerste zes maanden van dit jaar emigreerden in totaal 22454 per sonen naar landen buiten Europa, uitgezonderd Indonesië en de over zeese gebiedsdelen. ie halfjaar 1951 Argentinië 54 Australië 7797 Brazilië 55 Canada lil 87 Nieu w-Zeel and 886 Verenigde Staten 1183 Zuid-Afrika 1225 Overige landen 67 22454 Ontploffing in woonwagenkamp In het woonwagenkamp te Helmond zyn Maandagmiddag door een ont ploffing van een of ander projectiel twee gehuwde vrouwen ernstig ge wond. Zy waren bezig met het stoken van de was, waartoe zy de ketel hadden geplaatst op over een kuil in de grond gelegde ijzeren buizen. Deze in wit marmer is uitgevoerd, ver kondigt tot op heden ten dage, de kunstzin en grootheid der Mogolheer- sers. Het is dezelfde stad, waar twee bekende mauzolea staan, het graf van Itmah-ud-Daulah en de Taj-Mahal, ook wel het Liefdemonument ge noemd. Dit laatste bouwwerk, werd door Shah Jehan gebouwd voor zyn lievelingsvrouw Mumtaz. Zeventien jaar lang werd er door 20.000 mensen gewerkt. Dit monument is in de kunstwereld bekend als de parel der Oosterse architectuur. Daarna komt de staat Radjputana op het doek. Wy zien de roze hoofd stad Jaipur met zyn tempels, paleizen en slagenbezweerders, Udaipur met zyn witte sprookjespaleizen en lust oorden, de berg Abu (1900 m.) met de marmeren Jam-tempel, een kunst werk als uit albast gehouwen. Tenslotte reizen wy naar de woes- tynstad Jodhpur, bekend als ouden aanloophaven voor de K.L.M. vogels op hun lange weg naar Indië. Boven deze typische en romantische stad verrijst een oud mysterieus paleisfort, waar tot voor kort Prinses Rajendra, zuster van de tegenwoordige Maha- radja van Jodhpur, woonde. Het was wel een wonderlijk toeval dat Mr. Hustinx hier gelegenheid kreeg een ouderwets prinsenhuwelijk te filmen in al zyn tradionele oosterse pracht en kleur. De zoon van de vorst van Baroda kwam met zyn hof en gevolg naar Jodhpur om Prinses Rajendra te huwen. Wy zien de prinselijke bruidegom in zyn schitte rend costuum van zuiver goudbrokaat, op zyn ryk uitgedoste olifant en omstuwd doorzijn gevolg van prinsen, soldaten, muziekcorpsen, dansers, paarden, kamelen, olifanten naar het paleis van zyn toekomstige bruid gaan. De film eindigt met een reeks boeiende kleurenbeelden, die ons een avond van kunstgenot en van oosterse sprookjessfeer zal brengen. kuil bevond zich dicht by een hoop oud ijzer. Hieronder heeft zich waar schijnlijk een projectiel bevonden, dat in de kuil met vuur is geraakt. Door de ontploffing werd de zinken wasketel geheel uit elkaar gescheurd en door de rondvliegende scherven werden twee vrouwen ernstig aan 't bovenlichaam gewond. Ze zyn in het ziekenhuis opgenomen. Daling omzetten in Angustns. Blijkens de gegevens, welke deze week zyn gepubliceerd door het Economisch Instituut voor de Mid denstand, kan het omzetverloop in Augustus jl. in tal van takken van detailhandel en ambacht weinig bevrediging schenken. Ook deze maand was de situatie het ongunstigst in een aantal bran ches, in welke zgn. duurzame con sumptiegoederen worden verkocht als textiel, meubelen en schoeisel. Met betrekking tot het omzetver loop in genotsmiddelen kan het volgende worden geconstateerd. Reeds in Juli kon worden waarge nomen, dat de laatste accijnsverho ging op gedistilleerd e.d. in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken een belangrijke omzetdaling heeft teweeg gebracht. In Augustus j.l. is er geen ver betering van betekenis ingetreden. Wel werd ten opzichte van Juli een stijging van de geldomzet geboekt van 6 pet., maar do omzetten bleven toch nog 12 pet. lager dan in Aug. 1950. Uiteraard zijn de hoeveelheidsom- zetten in aanzienlijk sterkere mate teruggelopen. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit kon de omzetten in Aug. jl. niet worden gehandhaafd op het niveau van Juli en in deze branche werd dan ook een omzet daling genoteerd van 10 pet. hnn voor dl biroimde Boffii-K°'"a I Er is weer een bon Me, Albert Heljn-. .UÖt.Üfo)"'" heLller-allerfijnste kopleko 7 Neemt U tmze fell thulï Uw koll'e a Neemt U eens één meend de Pr0®b „oorden n,et «o maas.en^eemt^ „.Ik. U het-"«»« unnmmin BWMKMI Pt BEROEMDE BOFF^E-X MARGARINE Rijk aan vitaminen, per pak *r ct SOEPASPERGES QQ Merk „Sunpearl", groot blik 7 ct GEMBERJAM Met echte Chln. .Gember, 0. pot J W ct ORANJEMARMELADE- Pittig èn fris, per pot O/cl GROENE ERWTEN OQ Prima In de kook, 500 gr. 34- JL 7 ct SPLITERWTEN Krachtige voeding. 500 gr. 39- el 4 ct CAPUCIJNERS a Zacht van schil, 5Ó0 gram ct AUGURKJES Zoetzuur, per flacon 55- T"öct Uw koHlerantsoen verdubbelI mal SMALSKO smaakt als kof/la Met waardebon, per bus CACAOPOEDER Zeer voordelig, 250 gram BITTERKOEKJESPUDDING Met echte bitterkoekjes. 200 gr. FOND. BORSTPLAAT De allerfijnste 100 gr. 29- HAZELNOOT REPEN M.Clnderella plaatje, zware reep A.H. BADZEEP Iedere kleur een eigen geur, zwaar stuk CARLY TOILETZEEP Frans parfum doos a 3 Stuks IfaUct WRIJFWAS Spiegel glans Per bus/doos 115-60- JL w ct A.H. SCHOENCREME Geeft extra glans, p. doos JL Ma ct Tot en met Zaterdag 20 October Nu geldt meer dan ooitvuor Uw dure geld De Echte Zaense Met Waardebon Spaart de prachtige plaatjes voor Albert Heijn's.^ Assepoester Album NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT. HOEK ZIEKERSTRAAT '(trefpunt voor de modieuze Vrouw 51-60 Limburgse rattenvanger naar Nieuw Guinea De successen van de Limburgse rattenvanger, de heer J. Olieslager te Maastricht, bly ken ook reeds tot in Nieuw Guinea te zyn doorgedron gen. Van Pater van de Kamp o.f.m. die te Fak-Fak werkt, ontving de heer Olieslager een verzoek om de rattenverdelging en bestrijding ter hand te nemen, zo mogelijk in samenwerking met overheidsinstan ties of particuliere maatschappijen. Benzineprijs gestegen met 2 cent per 5 liter. Met ingang van Woensdag is de verkoopprijs van benzine aan de pomp in alle zones van ons land met o 4 cent per liter, dus 2 cent per 5 liter verhoogd. Deze stijging is veroorzaakt door de grotere onkosten by het oliever- voer per tanker. Orifiek op het prijsbeleid voor landbouwproducten. Het Hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw kan zich niet verenigen met de aangekondigde veranderingen in het prijsbeleid in drie categoriën ten aanzien van land bouwproducten, zoals door minister Mansholt in de Memorie van Toe lichting by de Landbouwbegroting 1952 is aangekondigd. De Stichting meent, dat er in de landbouwpolitiek vele elementen aanwezig -zijn, die onderdelen moeten vormen van een beleid op langere termijn. De landbouw kan, als onderdeel van het gehele economische en sociale beleid, dat in Nederland gevoerd wordt, aldus de Stichting, niet in een uitzonderingspositie gebracht worden. Schoksgewijze veranderingen zyn ook niet aanvaardbaar. De Stichting is uiteraard bereid met de minister over een en ander van gedachten te wisselen. Hazen-Concours. Zondag werd op de doelen van „St. Oda" het jaarlijks hazenconcours gehouden, hetwelk zich in een druk bezoek mocht verheugen. De uitslag was als volgt: ie M. van'Dyck, St. Hubertus, 25p 2e J. Pubben, St. Hubertus, 25 p 3e J. Loonen, St. Oda, 4x5 4e H. van Mey'el, Eendracht, se A. van Ooi, St. Oda, 6e M. Poels, St. Hubertus, 7e J. P. Janssen, St. Oda. INGEZONDEN In de afgelopen week werden de patiënten van het Sanatorium „Hor- nerheide", evenals de zusters en het verplegend personeel een amusante avond aangeboden door Venray's Orkest „The Playing Boys", met medewerking van diverse zangeressen en zangers. Tijdens het mooie programma werd aan de Venraysohe patiënten fruit uitgereikt door „Herwonnen Levens kracht" afd. Venray. De Yeniaysche zieken, die in tegenstelling met anderen klagen over het weinig bezoek van hun standgenoten en andere, waren zeer dankbaar voor deze avond. Een woord van dank breng ik dan hier nogmaals aan het Orkest, de afd. van Herwonnen Levenskracht, de K.A.B. en de firma's, die hun auto's geheel belangeloos beschikbaar stelden. 'n Venray's patiënt, in „Hornerheide." BURGERLIJKE STAND van 27 September t/m 4 October 1951 GEBOREN Janssen Gertruda M.D., Tuinstraat 17 Kuypers Peter J. M., Castenray G320 v. Veghel Jacobus W.J C. Merselo M 43 van Rens Gertruda L. J.M., Heide L 41 van Rens Elisabeth M.M.. Heide L 41 Zegers Herman A.EM Merselo M 14a Philipsen Johan H. A., Oirlo F 7 van Asten Albertina, Ysselsteyn 168a van Dijck Peter A M., O verbroek H 14 Creemers Petronella M. Merselo M 108 Keijzers Gerarda W.M. Ysselsteyn I 7 Geurts Gertruda J.M. Molenhofweg 2a v. Ham Leonard, Deken Thielenstr. 16 Hendrix Antonius Ysselsteyn KampE Peeters Johannes G.M. Ysselsteyn I 85 OVERLEDEN: van den Beuken Maria L., 3 jaar, Schoolstraat. Achten Gerard H., echtgenoot van Janssen Anna, 57 jaren, los arbeider, te Gey8teren. Kersten Petrus, 75 jaren, Land- weerdweg. Reintjes Jan, weduwnaar van Bom Theodora, 90 jaren, Veulen ONDERTROUWD: Janssen Petrus, 34 jaren, hoefsmid en Martens Petronella G., 26 jaren, beiden te Venray Boonen Jacobus, 31 jaren, landb. te Arcen en Velden en van Lipzig Johanna, 25 jaren, te Venray Huybers Johan, magazijnbediende, 29 jaren, te Vierlingsbeek en Berkens Gertruda, 21 jaren, te Venray GETROUWD: Gielens Gerardus, 27 jaren, kapper en Lit j ens Johanna, 25 jaren, beiden te Venray Van. de Water Herman, 32 jaren, timmerman te Meerlo en Arts Petro nella, 23 jaren, te Venray H.H. Duivenvrienden, wy hebben in voorraad Duiven drinkbakken, broodschotels, weduwschapbakjes, voederbakjes, duivenbaden. trillers, kunsteieren, zoutsteen, radivit, tekgrit, Drie Duifjes grit, bodemwit, vloerwit, kiezel wit, want wit, Ducalwit, witkalk, roodsteen, alle soorten pillen, duiventhee, Santolien, levertraan, enz. Komt zien, U bent welkom. Aanbev Langstraat 46

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4