TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Spionnage z» oud ills de wereld VIT KOREA 1651 - 1951 Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar Bereidt U voor op het voederwinnigsplaa 1952 Nog 20.0000 ha. grasland moet omgeploegd worden MATA HARI Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Jongveekenring te Ysselstcyn Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 No. 41 TWEE EN ZEVENTIGSTE! JAAF6ANG VOOR DE BOER De internationale voedergraanpo- sitie, baart nog steeds grote zorgen voor de naaste toekomst. Ook voor Nederland, dat 7 tot 8 pet. importeert van de totale hoeveelheid die uit de voergraan leverende landen ter be schikking komt, oefent deze situatie een nadelige invloed, uit. Deze min of meer sombere mede deling van de pas benoemde Inspec teur van de Landbouw, Ir. J. M. A. Penders in de onlangs gehouden radiocauserie, weid bovendien nog onderstreept door het feit, dat er ernstig rekening mee moet worden gehouden, dat voor het seizoen 1952— 1953 geringere hoeveelheden kracht voer beschikbaar zullen worden gesteld Daarom is het in het bijzonder voor de veehouder zaak, nu reeds in zy'n weide- en voederbouwplan voor het volgend jaar de nodige voorbereidin gen te treffen. De maatregelen, die nu reeds voor het volgende jaar kun nen worden genomen bestaan in het zaaien van snijrogge voor de voor- jaarsoogst, waarbij men rond 200 kg zaaizaad per ha. zal moeten zaaien. Snijrogge houdt de grond bedekten vormt bovendien een uitstekend over gangsvoer zowel in het begin van de staltijd, waarvoor men in begin Sep tember gezaaide en in November December te maaien snijrogge kan gebruiken als op- het eind van de staltijd, waartoe de thans te zaaien snyrogge zich leent. Ongeveer 5 are snijrogge per koe is voldoende om aan het begin of einde van de staltijd een rantsoen van 30 kg. te verstrekken. Het overige deel is zeer goed geschikt om in te kuilen, zo mogelijk onder toevoeging van fijn gohakselde voederbieten, die eind October begin November worden gerooid. Voor een silo van 3 bij 2 meter is de op brengst van een ha snijrogge en 5 are voederbieten nodig. Per koe is een siloruimte van drie kubieke meter voor gras of groenvoe- der noodzakelijk, terwijl het boven dien aanbeveling dient een extra silo te bouwen om in een groeizaam jaar voeder te kunnen reserveren. Meer yoeraardappelen De oppervlakte* voederaardappelen neemt in verhouding tot de varkens stapel onvoldoende toe en dit, terwijl hiermede van een hectare een dub bele roggeoogst aan voederwaarde kan worden verkregen. Gestoomde voeder aardappelen kunnen de helft, zo niet meer, van het meelrantsoen by var kens vervangen, terwijl men bij kip pen ruim een derde op het benodigde korrelvoer kan besparen by half korrel-, half meelvoedering. Voor een baconvarken heeft men 500 kg. gestoomde voederaardappelen of de opbrengst van 2,5 are, voor een slagersvarken 900 kg of de opbrengst van 4 are nodig; voor 100 legkippen 3000 kg. of de opbrengst van ruim 10 are. Met snijrogge als voorgewas is de voeder opbrengst ook minstens tweemaal zo hoog als die van rogge, gevolgd door de stoppelknollen. Als men de verbouw van een hec tare rogge vervangt door die van aardappelen, wint men een extra hoeveelheid aan zetmeelwaarde die overeenkomt met 3000 kg voergraan, hetgeen bij de huidige prijzen neer komt op rond f 1000. Voederaardappelen moeten zo spoe dig mogelijk na het rooien worden gestoomd, vooral indien het gewas is aangetast door Phytophora, de aardappelziekte, die dit jaar in hevige mate optreedt. Door een hectare rogge te ver vangen door die van voederbieten, waarvoor overigens vochtige en meer kalkhoudende grond nodig is, wint men een extra hoeveelheid van wel 5000 kg voergraan. By de teelt van suikerbieten, die het op vochtige zandgrond goed doen en die gerede afzet kunnen vinden, daar ons land nog onvoldoende suiker voortbrengt, wint men alleen aan koppen en blad aan voederwaarde een haveroogst, het stro Ook mais Wat de maisteelt betreft, zy ver meld, dat de behoefte van de huidige pluimveestapel groter is dan de op brengst van 40 duizend ha. Door grotere uitbreiding zal de vogelschade, waartegen overigens reeds afweermiddelen bestaan, ook in de bosrijke streken op zandgronden kunnen verminderen. Rassenmais brengt per ha rond 1000 kg meer korrel voort dan rogge, terwijl de voederwaarde hoger is. By de hybridenmais, die zich ge makkelijker laat oogsten, zal dit ver schil mogelijk groter worden. By de bouw van gazen droogrennen ont vangen de kleine bedrijven een premie. De voederlupine is tenslotte een zeer eiwitrijk groenvoer, zelfs eiwit rijker dan klaver. Het levert per ha ruim driemaal zoveel eiwit als rogge. Een koe kan por dag wel so kg ver werken. Bij zaadwinning verkrijgt men on geveer 1500 kg zaad, met een eiwit gehalte, dat een kwart hoger ligt dan dat van lijnmeel. De verzorging van liet grasland is een factor, die zeker niet moet wor den onderschat. Vooral met het oog op de productie in het volgend jaar, is het van belang reeds nu de sloten schoon te maken. Wanneer de sloten, dus de afwate ring, in orde zyn, kunnen de na het weideseizoen aan te brengen greppels direct volledig dienst doen. Men kan van de goede verzorging van het grasland alle mogelijke profijt trek ken. Het blijkt, dat men op de zuivere weidebedry'ven de koeien in de winter op 15 liter melk kan houden op een rantsoen van goed ruiterhooi en kuil- gras, bereid volgens de koude methode, zonder toevoeging van krachtvoer of gedroogd gras. Op de gemengde bedrijven, waar eiwitrijker groenvoer ter beschikking staat van het bouwland, zal men zelfs tot 17 a 18 liter melk p9r dag met voedering van ruwvoeder in de winter kunnen komen. Grasland onder de ploeg Dit neemt echter niet weg, dat de weidebouwexploitatienaar verhouding minder kost dan die van de voeder- bouw op bouwland en dat het op enkele bedrijven inde weidebedryven reeds mogelijk blijkt de koeien by een rundveebezetting tot twee stuks grootvee per ha te voeden van gras en grasproducten met slechts een gering deel van de huidige officieel toegewezen krachtvoederrantsoenen De oppervlakte grasland noemt ook op minder voor grasland geschikte grond evenwel sterk toe. Bovendien kan men van grasland geen varkens en kippen voeden. Daar om wordt zelfs geschat, dat ongeveer 200 000 ha grasland onder de ploeg zouden moeten. Wat in de afgelopen jaren op het gebied van de verhoogde veevoeder productie gepresteerd is, pleit voor de richting, waarin de landbouw zich ontwikkelt. Hierin komt vooral de Nederlandse boer een belangrijk aan deel toe. Hij toch is het, die het tenslotte doen moet en die ook voor de ko mende tijd zal beseffen waar het om gaat en daarnaar zal weten te han delen in zijn welbegrepen eigenbelang Mata HariOog van de Morgendat was de naam van een tijdens de Eerste Wereldoorlog befaamde danseres en spionne. Zy heette geboren te zyn op Java, opgevoed in een Hindoetempel, gered door een dapper Engels officier en zy danste in de wereld steden van Europa voor de groten der aardetot de dag kwam waarop ze tegen de staak stond en onbevreesd keek in de twaalf geweerlopen van het vuurpeloton. Mata Hari was noch geboren cp Java, noch opgevoed in een Hindoe tempel; ze heette Greetje Zelle en was geboren in Leeuwarden, dochter van een eerwaardige koopmansfamilie. Ze trouwde met een kapitein van het koloniale leger en het was geen gelukkig huwelijk. Deze kapitein, MacLeod, was een bruut en toen het - echtpaar naar Amsterdam terugkeerde draaide het op een scheiding uit. Toen verdween Greetje MacLeod- Zelle en kwam Mata Hari, Javaanse tempeldanseres op het toneel. Ze had terstond een uitbundig succes, zo op als achter het toneel. Ministers, hoge ambtenaren, officieren waren haar vrienden. Toen kwam de oorlog. En Mata Hari danste in Parijs. Mata Hari had bijzonder goede connecties onder de Duitse leger leiding. En de Franse Geheime dienst begon te vermoeden dat zy als spionne voor de Duitsers werkte. Wanneer Mata Hari al betaald werd door de Duitse Geheime Dienst, dan is het nog zeer de vraag of zy inder daad waardevol werk voor Berlijn heeft verricht. Zy liep te veel in 't oog om werkelijk belangrijk werk te kunnen doen. Het vermoeden is wel geopperd, dat de Duitse officieren voor hun privé genoegens met de befaamde danseres betaalden uit de kas van de Geheime dienst en Mata Hari's optreden als spionne dus min of meer een camouflage was. Vast staat wel dat ze heel wat Duits geld heeft ontvangennimmer heeft men echter kunnen vaststellen of de Duitsers ook waar voor hun geld hebben gehad. Dank zy haar invloedrijke relaties slaagde ze er in naar Madrid te komen. Spanje was toen neutraal. De Duitsers hadden er, zoals in alle neutrale landen, een zeer actieve spionnage centrale. Zy verkeerde daar op een voet van grote intimiteit met de Duitse mili taire attaché Von Kalle en die drukke vriendschap bleef natuurlijk by de Franse Geheime Dienst niet onopge merkt. Maar de Duitsers hadden genoeg van Mata Hari. Ze kostte hun teveel geld. Ze moest worden geliquideerd en wel op de makkelijkste manier..., door haar in handen te spelen van de argwanende Fransen. De danseres stond bij de Geheime Dienst van het Keizerrijk bekend H 21 en dat wisten de Fransen ook wel. Ze kenden ook de code waarin Von Kalle instructies ontving ten aanzien van H 21, maar dat wisten de Duitsers ook wel. Dat was juist de bedoeling. En toen Mata Hari met een cheque van 15000 peseta') in haar tasje op Franse bodem arri veerde, werd ze terstond gearresteerd, Er was, als gezegd, weinig of geen bewys dat Mata Bari werkelijk met vrucht ten koste van de Geallieerden voor Duitsland had gespionneerd Maar er waren wél bewijzen dat ze stond ingeschreven by de Duitse Geheime Dienst, dat ze een en ander maal grote geldbedragen had ontvan gen van hooggeplaatste Duitse officieren. En al betoogde Mata Hari dat ze die geldsbedragen voor „andere diensten" had getoucheerd, ze had het tij tegen. Frankrijk had er aan de Marne zeer benauwd voorgestaan. Clemen ceau, de Tijger, had gewaarschuwd tegen het défaitisme dai overal de kop opstak. Dat défaitisme moest worden onderdrukt. De Franse burger, de Franse soldaat moesten weer ver trouwen krijgen in regering en leger leiding. Het opzienbarend proces tegen een notoire spionne zou Frankryk ervan overtuigen dat de Franse Geheime Dienst paraat was. Het stond reeds van te voren vastMata Hari zou het lot van een spionne ondergaan. En zo gebeurde het. Na een ge ruchtmakend proces, waarby de danseres zichzelf herhaaldelijk in haar zelfverdediging verwarde, maar waaruit men sterk de indruk kr< dat ze meer uit zucht tot avontuur en gewichtigdoenerij in spionnage had geliefhebberd dan dat ze werke lyk een te vrezen tegenstandster zou zyn geweest, werd zy ter dood ver oordeeld. 0— Nimmer zijn meer raderen in be weging gezet om een veroordeelde van de dood te redden, dan toen het vonnis tegen Mata Hari bekend werd. Zy had talrijke zeer invloedrijke vrienden en het heet zelfs dat Min.- president Cort van der Linden per soonlijk by Koningin Wilhelmina stappen deed om te interveniëren ten gunste van deze opzienbarende vrouw van Hollandse nationaliteit, Maar tevergeefs. Op 15 October 1916 zag Greetje Zelle voor het laatst het Oog van de Morgen zich openen. Ze. aanvaardde haar lot gelaten maar dapper. De non die haar zou begeleiden tot de plaats van executie was tot tranen toe bewogen en inplaats van dat zij de veroordeelde troostte, legde deze haar de hand op de schouder en vermaande haar niet zo verdrietig te zyn. Allen waren onder de indruk van haar kalme vastberadenheid. Toen ze tegen de staak stond, weigerde ze de blinddoek. Onbevreesd staarde ze naar de soldaten, die veel nerveuser waren dan zy. Een af_ beten commando, een ratelend salvo, Mata Hari, alias Greetje Zelle, had haar meteorieke loopbaan beëindigd. Drieduizend ton boter naar Engeland. Met Engeland is overeenstemming bereikt over de levering van drie millioen kilo roomboter. Na tekening van het contract zal de koelhuisboter binnen zes weken worden geleverd. De verkoop van deze 3000 ton is torafgegaan door een proefzending van 100 ton. Nadat van Engelse zjjde de kwaliteit van deze koelhuisboter accoord werd bevonden is de koop Volgens een opgave van 't bedrijf schap voor zuivel bevindt zich in Nederland nog een voorraad van 14 millioen koelhuisboter. Deze botervoorraad is niet abnor maal groot. Na de levering op het nieuwe contract met Engeland zal de voorraad koelhuisboter nog ruim 10 millioen kilo bedragen. Het in en verkoopbureau voor zuivel heeft deze koelhuisboter ter beschikking van de handel gesteld. Hierby is echter de beperking gemaakt, dat de boter niet naar België en Luxemburg, West Duitsland en voorlopig ook niet naar Frankrijk mag worden geëxporteerd. Deze maatregel dient onder meer om ingevolge de afspraken de Bel gische markt voor een grote hoeveel heid goedkope Nederlandse boter te beschermen. Als gevolg van het verhoogde in voerrecht op de boter voor West Duitsland staat de boterexport daar heen sinds begin October practisch stil. Dit is een ernstige handicap voor de Nederlandse zuivelindustrie en de handel. West Duitsland heft maar even 25 percent op de geïmporteerde boter. Dit verhoogde invoerrecht maakt concurrentie op de Duitse markt zeer moeilijk. Naast de levering van 500 ton boter aan Frankryk hoeft Nederland echter in Canada een nieuwe klant gevonden. Voor het eerst zal sooton Noderlandse boter naar Canada ge ëxporteerd worden. Gister Vrijdag is de boter van Antwerpen uit ver scheept. Blykens officiële cijfers moet de binnenlandse omzet van roomboter stygen. Volgens deskundigen kan er Rector en Leraren III In 1844 hadden de Minderbroeders voor goed de zorg op zich genomen van de Venrayse Latijnse School, het tegenwoordig Gymnasium I C. Het was voor de eerste Prefect geen gemakkelijke taak dit werk aan te vangen: gebrek aan krachten dwongen hem tegelijkertijd overste van het klooster te zyn en ook zyn krachten te geven aan het College en aan het Lectoraat in de Philoso phic. Deze eerste Prefect is geweest Pater Georgius Franciscus de Jongh. Hy was 4 Augustus 1819 te Rotter dam geboren, hy ontving het ordes kleed als Minderbroeder 18 October 1840 te Weert en werd 24 September 1842 priester gewijd. De last, die op de schouders van deze 25jarige man was gelegd, bleek spoedig te zwaar. Reeds in 1846 moest hy zyn taak nederleggen. Na vele andere nuttige bezigheden op diverse plaatsen verricht te hebben, overleed hij op 2 Februari 1895 te Megen. Zyn opvolger als Prefect was Chr. Matth. van Schalen. Deze was te Gorcum geboren op 10 December 1821 ingekleed in de Minderbroedersorde te Weert 18 October i840en priester gewyd 20 December 1845 te Roer mond. Reeds voor zyn priesterwijding in September 1844 was hy leraar geworden voor de Poësis en Rhetorica aan het Gymnasium. By 't aftreden van de eerste Prefect in de grote vacantie van 1846 werd hem het bestuur van 't Gymnasium toever trouwd. Reeds 16 September 1847 werd hy van het ambt ontheven. Verschillen de ambten bekleedde hij dan, totdat hy te Venray overleed op 10 Maart 1872. De derde Prefect is geweest Pater Joannes Dominibus de Bruin, van 22 September 1847 tot 22 Januari 1851. Hy was geboren 12 Maart 1822 te Reek, werd op 18 October 1840 minderbroeder en werd op 19 Oct. 1845 priester gewijd. Hy was Pro vinciaal van 1853 tot 1861 en overleed te Weert 11 October 1900. Pater Lucas Josephus Stramanwas prefect van 22 Januari 1851 tot Juni 1853. Van geboorte was hij een Am sterdammer. In 1831 ontving hy het kleed van Vader Franciscus te Urbino in Italië. Op 23 Maart 1833 werd hy priester gewijd. In 1847 werd hy tot professor te Venray benoemd, Vele posten heeft hij bekleed. Hy overleed als pastoor te 's Gravenhage op 13 October 1875. De vijfde prefect was Pater Chris- topborus Joannes Lonink, geboren 1 October 1827 te Utrecht. Op 3 Oct. 1847 was hy Minderbroeder en op 20 December 1851 Priester geworden. Hij kwam in Juni 1853 als prefect naar Venray vanuit Gouda, maar reeds 2 Augustus 1855 stierf de rijk- begaafde man aan de tering. Tweemaal prefect is geweest Pater Michael van der Mazen, die 29 Sept. 1826 te Megen geboren was. Hy ontving op 3 October 1844 het kloos terkleed en werd 22 December 1849 priester gewyd te Roermond. Intussen was hy al op 20 Mei 1846 leraar geworden aan het Venrayse Gymnasium. Na de dood van Pater Lonink werd hy op 28 Sept. 1855 benoemd tot prefect. Hy vertrok in 1861, toen op 12 Mei gekozen was tot vieariu8 Provincialis. Na o.a. van 1862 Provinciaal geweest te zyn, werd hy in 1877 opnieuw met het bestuur van het Gymnasium belast. Hy overleed plotseling te Oudewater 14 October 1878. Van 1861 tot aan zyn onverwachte dood op 22 November 1866 was prefect Pater Gjjsbertus Trix. Hy was 27 Februari 1825 te Boxmeer geboren, legde 5 Mei 1846 zyn geloften af en werd op 22 December 1849 priester. Ook hy was wegens gebrek aan voldoend personeel reeds als frater sinds 15 Juli 1846 leraar. Kort heeft het Gymnasium bestuurd Pater Nicolaus Aussems. Hy was 24 November 1830 te Culemborg geboren, trad in by de Minderbroeders te Weert op 18 Oct. 1845 en werd 17 December 1853 te Roermond priester gewyd. Hy was prefect van 7 December 1866 tot October 1867. Hy overleed als pastoor te Haarlem op 11 Juni 1896. Zyn opvolger was Pater Wilhelmus Laumen, wie wij later wat meer aandacht zullen schenken. Het is ons gemakkelijk gemaakt door Pater Rogerius Burgers, die in „Huistele foon" van Juni 1951 een artikel aan deze merkwaardige man wijdde. C. S. Yicarii van het H. Kruis- altaar in de parochiekerk Als Vicaris van het H. Kruisaltaar in de parochiekerk te Venray zyn bekend in de jaren: 1639: Willem van Hegelsom, 1666- Peregrinus van Daell, over wie wy reeds handelden. Op 22 Juni 1676 werd aangesteld Hubertus Roebroeck, die ook professor was van de Latijnse school. Hy overleed in December 1687. In 1694 neemt Gerardus van Loon het ambt waar. Hy was Rector van de Latynse school. In 1717 is Vicaris Mathias Schuls, die pastoor was, eerst te Geysteren en later te Breyel. Sedert 1720 was met het ambt bekleed Augustinus Peters van de Grave, die in 1777 overleed. Op de Buas. Op de Buus, daarmede werd e tjjds een hoeve bedoeld. Daar in de buurt woonde een scheper oftewel schaapherder, die de hele dag, in weer en wind zyn kudde hoedde op de eenzame heide. Zoals by velen, was ook by hem de godsdienstige kennis al zeer ge ring. Toen de hofkapelaan van het kas teel Makken hem by een wandeling eens ontmoette, wilde hij die kennis wel eens peilen. En hy vroeg aan de herder: Hoeveel goden zyn er Daar stond de man met de mond vol tanden en bracht er ten slotte uit, dat hy er op de Buus nog nooit een ontmoet had. De kapelaan was door deze on wetendheid zeer geschokt en by zijn terugkeer op het kasteel sprak hy met de baron over zulke treurige toestanden. De baron besloot toen aan de kapel op de Smakt een schenking te maken echter geen sprake zyn van een Btyging in de consumptie. De omzetstijging van de boter moet louter worden toegeschreven aan de grote boterinkopen van de Belgen in de Zuidelijke grensgemeenten. Doch ook de botersmokkel naar België is vrij groot. Een Belgische huisvrouw, die uit Nederland 1 kilo boter over de grens kan brengen, verdient hierop twee gulden. De boteromzetten van verschillende boterfabrieken en winkeliers in de grensstreek zyn dientengevolge zeer groot. In Putte of Baarle Nassau zou men tot de verkeerde conclusie kun nen komen, dat de inwoners alleen maar boter eten. met het doel om op vaste tyden aan de opgroeiende jeugd godsdienston derwijs te geven. De Sint Leonardos- of Sint Lindertskapel te Wanssnm Deze kapel werd in het begin van de 17de eeuw gebouwd. Eertijds werd er elke Maandag een H. Mis gelezen en op de feestdag van Sint Leonardus (6 November) was er zelfs een hoogmis met predikatie. Allerlei herinneringen kon men er aanschouwen, die men er uit dank voor verkregen genezingen had neer gehangen. Fanlns de Paderborn Deze was „archiscriba" van het district Kessel. Hy en Isabella Maes de Lookere gaven een ruitje cadeau aan de Kapel van Merselo. Zyn wapen was er op aangebracht. Blitterswijck in 1630, Uit een document betreffende de St. Annakapel teBlitterswyck komen wy te weten, wie op 26 Februari 1630 de schepenen e.a. waren. Wy zien deze ondertekening: Schepen: Lens Symons, Erken Merselens, Johan die Gerechte, Peter Noldt, Jan Huyben, Jan Hennekes. Vereyden: Herman Schaers, Jacob Coppens, Hendrik Huyben. Pastoor was toen Andr. Raets. Op Dinsdag 2 October werd te Ysselsteyn een jongveekeuring ge houden, waarop pl.m. 70 stuks jong vee werd aangevoerd. De belangstelling bleef jammer ge noeg wel iets beneden de verwach tingen hetgeen wel te wyten zal zyn aan de zeer drukke werkzaamheden op de landbouwbedrijven. De Jury was zeer tevreden over 't aangeboden jongvee en constateerde, dat de veehoudeis in Ysselsteyn goede vorderingen maakten met de fokkerij. Vooral de jongere rubrieken vertoonden meer uniformiteit en beter type. De uitslag van de keuring was als volgt: Rubriek 1. Melkvaarzen, 1 x afge kalfd, geboren voor 1 Juli 1948. 1. Witje I van H. Jenniskens; 2a Aaltje 3 van S. Lemmens; 2b Antje van L. Philipsen. Kleine voldoende rubriek. Rubriek 2. Melkvaarzen, geboren tussen 1 Juli 1948 en 1 Juli 1949. 1 Dora van Wed. J. Willemse; 2a Fientje van G. Wismans; 2b Toosje van Lambert Janssen. Goed ontwik kelde voldoend soortige dieren. Rubriek 3. Vaarzen geboren voor 1 Juni 1949. ia Mina 4 van M. Derikx; lb Martha van M. Arts; 2a Anna van L. Janssen. 2b Truus van M. Strybos; 3a Agnes 5 van H. van Lipzig; 3b Mia van A; Swinkels; 3C Anna van A. Swinkels; 3d Jes I van Th. Janssen; 3e Betje 2 van L. Nyssen. Behoorlijke klasse met twee goede kopnummers. Rubriek 4. Vaarzen geboren tussen 1 Juni 1949 tot 1 Januari 1950. ia Jansje van H. Hubers; ib Clara van P. Claessens; 2a Jes I van Wed. J. Willemse; 2b Mia van Th. Janssen; 2c Mien van A. Swinkels; 3a Truus van A. Swinkels; 3b Martha 4 van H, Willems; 3c Antoinetta van W. Vollenberg. Matige klasse met twee voldoend soortige kopnummers. Rubriek 5. Pinken geboren van 1 Jan. tot 15 Maart 1950. ia Toosje van A. Willems; lb Jetje van H. Michels; ic Nellie van A. Willems; ld Witje 2 van H. Jennis kens; ie Martha 5 van H. Willems; 2a Anna 3 van H. Jenniskens; 2b Riek van G. Wismans; 3a Martha van G. Wismans; 3b Dora van P. Claes sens. Goed typische klasse pinken met extra kopnummer. Rubriek 6. Pinken geboren 15 Mrt. tot 1 Mei 1950. ia Marian 2 van M. Arts; ib Truuaje 2 van M. Arts; 2a Jetje van A. Swin kels; 2b Thoosje 3 van S. Lemmens; 3 Marie 3 van L. Arts. Gewoon goede klasse met twee goedsoortige kop nummers. Rubriek 7. Pinken geboren 1 Mei tot 1 Juni 1950. ia Thoosje 1 van P.Spreeuwenberg; lb Jetje van P. Claessens; 2a Marietje van H. Michels; 2b Thea van W. Vol lenberg; 3a Piëta 2 van P. Claessens; 3b Mina 5 van M. Derikx. Voldoende klasse met 2 goedsoortige kopnum mers. Rubriek 8. Pinken geboren tussen 1 Juni en 1 September 1950. ia Lena 2 van H. JenniskenB; ïb Bernardina van B. Camps; 2 Truus van H. v. d. Ven; 3a Marie van J. Jaspers; 3b Roos van J. Jaspers; 4a Agnes 6 van H. v. Lipzig; 4b Toos van P. Spreeuwenberg. Vry goede klasse met 2 goede typische kopnum mers. Rubriek 9. Pinken geboren tussen 1 September 1950 en 1 Januari 1951. 1 Koza 3 van L. Janssen; 2 Martje van M. Hubers. Kleine rubriek. Rubriek 10. Kalveren geb. tussen 1 Januari en 15 Februari 1951. la Witje 3 van H. Jenniskens; lb Jenny 2 van H. Willems; 2a Drika3 van J. H. Geurts; 2b Lies 3 van P. Spreeuwenberg; 3a Tonie van H. van de Ven; 3b Beatrix I van J. Jaspers. Vry goede rubriek met 2 beste kop nummers. Rubriek 11. Kalveren geboren na 15 Februari 1951. ia Drina vanH. Michels; ïb Treesl van P. Janssen; 2a Tini 5 van H. Jenniskens; 2b Nelli2van H. Michels; 2c Leent je I van J. Jaspers. Goede rubriek kalveren. voor 50 jaren terng No. yan 12 Oct. 1901 Aan het oud-hoofd van de school te Oostrum, de heer J. Derksen, werd een pensioen v«rleend van f 396,—. Aan Louis Wijnhoven werd het vergroten en gedeeltelijk verbouwen van de dorpsschool als laagste in schrijver gegund voor f 3507,—. Jos. Vollebergh was de laagste inschrijver (voor f 397,-) voor het aanbrengen van een verandering aan de woning van de heer H. Trynes. Na een hartroerend afscheid ver trokken vanuit Venray naar Zuid- Chansi de paters Prudentius Hen- drikse en Theophilus Ouwer,s. Een storm, die een orkaan leek, woedde 6 October over Venray. Een ijzeren kruis op een van de gevels van het Gymnasium brak af en stortte naar beneden. Vele waren de ver woestingen in het dorp en de om geving. Mej. Gerdessen, brievengaardster te Vierlingsbeek, vroeg eervol ontslag. Aan de heer W. Baltussen, eertijds onderwijzer aldaar, werd een jaarlijks pensioen verleend van f 155,—. CHUNGJU, 21 Sept. 1051 Even een brief in telegramstijl, liggend in m'n een manstentje en by het licht van en kaars. Op 1 Augustus 1.1. kwam ik weer terug in Korea nl. in Pusan alwaar ik me nog voor 'n geneeskundig onderzoek moest melden in het Swe- disch Hospitaal. Na foto's genomen te hebben van mijn been werd ik opgenomen en via vliegveld K 9 van Pusan naar Japan teruggeëvacoeerd om volgens de doktoren afgevoerd te worden naar Nederland. Ik heb hiertegen geprotesteerd, niet omdat ik nu zo graag terug wil naar Korea, maar mijn vrienden zien kameraad na kameraad verdwijnen, dood of terug naar Nederland en dat is niet prettig, want onze groep die 31 Maart uit Rotterdam vertrok is als een grote familie met een hechte kameraadschap. Bovendien heb ik

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3