ALBERT HEIJN De daad en de dader Jongens in Battle-dress BORSTPLAAT 43, MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER en BINNENLAND Op 4 October a.s. wordt de Nationale Reclasseringsdag gehouden. Het doel daarvan is niet alleen materiële steun te vragen voor het werk der reclassering, maar in de allereerste plaats dit werk, dat meest in het verborgene geschiedt, te brengen in het zoeklicht der belangstelling van het Nederlandse volk. De grote, zware gevangenisdeur gaat open en weer dicht. En in het vroege morgenuur staat daar buiten, op het trottoir, een man, een vrouw, die vele jaren lang alle contact met de maatschappij verloren had, soms met een paar honderd gulden „uit- gaanskas" in de zak. Wanneer zo'n man, wanneer zo'n vrouw in die vreemd geworden wereld zelf de weg moet zoeken, waar komen ze dan terecht, en hoe spoedig zal die grote deur zich weer voor hen ontsluiten Maar naast die deur wacht een andere man, een andere vrouw. De zoeven ontslagen gevangene behoeft niet alleen de lange, de moeilijke weg terug te gaan. Verscheidenheid en samenwerking „De Reclassering" dat is zo'n alge meen begrip. Maar het zijn vele en velerlei organisaties, die onder dat hoofd tezamen gebracht zijn en samenwerken, in verschillende secto ren van het veldtochtsgebied. Het werk der reclassering vangt meestal aan met het voorlichtings rapport. De politie maakt een proces verbaal op. Daarin vindt de rechter alle bijzonderheden omtrent de daad. Maar daarnaast dient de Reclassering een voorlichtingsrapport in. En dat vertelt de rechter een en ander over de dader, zijn milieu, zijn afkomst, zijn goede en slechte eigenschappen, zijn moeilijkheden en zijn mogelijk heden. Voorheen plachten die rappor ten wel eens het karakter te dragen van een „pleidooi" en trachtten ze „de lichtkant van de zaak" te laten zien. Ook in dit opzicht heeft men door ervaring geleerd. Volkomen objectiviteit beheerst de toon van deze rapporten, waarvan er jaarlijks zo'n tienduizend worden uitgebracht. Dit rapport kan bijdragen tot een geheel of gedeeltelijk voorwaardelijke veroordeling, tot voorwaardelyke vrij lating of ter beschikkingstelling. En opnieuw is het de Reclassering die in 't geweer komt. Want de man of de vrouw, die onder bepaalde voor waarden opnieuw de maatschappij ingaat, moeten onder toezicht staan. Niet van een politieagent, maar van een helper, een vriend, die hem begrijpt, die hem bijstaat, die ook waarschuwt wanneer het misgaat en dan het onheilspellende blauwe rap portje stuurt. De toezichthouder Die toezichthouders, die geen amb tenaren zy'n, maar particulieren uit alle lagen en kringen der bevolking, hebben een zéér belangrijk aandeel in het reclasseringswerk. Zonder te schoolmeesteren of hun neus te steken in zaken die hun niet aangaan, moeten ze toch het oog houden op de gedragingen van hun patiënt, dienen ze er op te letten of hij de voorwaarden waarop hy in vrijheid is gesteld (b.v. geen bezoek aan café's), nakomt. Maar de toezicht houder zal ook wel eens een goed woordje moeten gaan doen bij een patroon, zal ook wel eens dienen te bemiddelen bij moeilijkheden. Wie een vonnis achter de rug heeft, vindt zijn weg door het leven helaas maar al te vaak met obstakels be zaaid, en menigmaal kan de toe zichthouder een handj9 helpen met die obstakels te overwinnen. Hoe dichter hy staat by de persoon die hy tot steun moet zyn, hoe beter dat is. Men zoekt de toezichthouders dan ook niet slechts onder intellec tuelen, onder de „mensen met witte boordjes" maar ook onder de haven en landarbeiders, onder de fabrieks bazen en meesterknechts, onder allen die verantwoordelijkheid durven dra gen en toch vertrouwd zyn met de sfeer waarin de te reclasseren persoon gewend is te leven. Trouwen op de weg terug De stichting „Maria Regina" te Stevensbeek toont wel op duidelijke wy'ze het practisch werk der Reclas sering. De zusters Dominicanessen, in het witte ordekleed heten daar lachend de gasten welkom, die hier vergeefs zullen zoeken naar de sfeer van een klooster of gesticht. Fris zijn de kleuren, luchtig de gangen en vertrekken, overal bloemen uit de grote tuin. Meisjes, die zich ogen schijnlijk in niets van haar sekse genoten onderscheiden, lopen heen en weer en bieden koffie met koek aan het gezelschap, welks komst een blijkbaar welkome afwisseling vormt in de eendere gang der dagen. Men realiseert zich maar moeilijk, dat al deze meisjes het Leven, in een minder gunstige betekenis, beter kennen dan de meesten der bezoekers. Het zyn maar niet meisjes, die één keer een misstap hebben begaan. Velen hebben 10 a 12 veroordelingen achter de rug, zyn debielen of psycho- pathen, en de zusters proberen hen door de ook hier doeltreffende arbeids- therapie zowel als door morele bein- vloeding weg te trekken uit die duistere sfeer van „vroeger" en ze voor te bereiden tot een nieuwe start in het leven. „Als ze tegen een goeie jongen aanlopen" zegt Zuster Annie nuchter „redden ze het meestal wel." Dans, nonneke, dans De meisjes zyn verdeeld in kleine groepen, elk onder leiding van tweetal zusters, die heel de dag „mee op en neer gaan", zowel bij het af wassen als bij het groente schoon maken, in de strykery als in de tuin. Zy onttrekken zich aan geen der werkzaamheden van de meisjes, maar nemen ook actief deel aan spel en ontspanning. Onder leiding van de zusters heeft zich een zangkoortje gevormd, worden toneelstukjes opgevoerd en zelfs volksdansen. „Doen de zusters daar ook aan mee?" is een vraag die zich als vanzelf opdringt, maar het ant woord is reeds daar, want ook zuster Annie heeft de witte linnen schoen tjes aangetrokken en huppelt, terwijl haar zwarte sluier achter haar aan- fladdert, lustig zingend mee rond in de kring „Nu neem ik al m'n levens dagen, altyd jonge meisjes op m'n wagen I" Velerlei arbeid Dit is slechts één instelling „Maria Regina" van de vele die zich bezig houden met de reclassering, die proberen de veroordeelden weer aan te passen aan het maatschappelijk leven. Gedurende een vaak teleur stellende ervaring is men teruggeko men van veel ongegrond en ook ongezond idealisme, meest gebaseerd op de veronderstelling, dat de bouw van scholen de sloping van de ge vangenissen tot gevolg zou hebben. Heeft dit werk resultaat „De kleinste helft" zegt zuster Annie „komt terecht" maar een harer medezusters, wat optimistischer, meent dat dit wel van de grootste helft gezegd kan worden, waarop ze eendrachting be sluiten het maar op „de helft" te houden. In de cel Belangrijk werk verrichten de men sen van de reclassering ook door celbezoek. Yaak hebben ze daarbij weerstanden te overwinnen, maar nog veel vaker bemerken ze en vooral in de Huizen van Bewaring, waar de gedetineerden de behandeling van hun zaak afwachten, hoe daar in die mensen de vragen, de zorgen, de bekommernissen zich verdringen. Wie betaalt nu de huur Hoe komt mijn vrouw aan de kost Blijft ze me trouw? Hoe gaat het met de kinde ren Tussen de gedetineerde en het leven daarbuiten is de grauwe ge vangenismuur. En in die periode vindt de celbezoeker vaak de weg door die barricade van wantrouwen en verbittering heen. Dit zyn slechts enkele kanten van het moeizame, maar 0 zo belangrijke reclasseringswerk. Het wordt ge steund door vele particuliere bijdra gen, het wordt gesubsidieerd door de Overheid en het behoeft ook verder nog veel materiële steun. Maar meer nog behoeft het begrip en zo mogelijk medewerking van de brede massa van ons volk, die zich zo weinig be kommert om het lot der „bajesklan ten".... mensen zoals zy, die toch weer terug moeten in de maatschappij. Het is de reclassering die hier het werk van de barmhartige Samaritaan verricht door een daad van practische naastenliefde. In alle garnizoensplaatsen van ons land is men aan de jongens in battle dress gewend. En als je de pelotons stram in de pas ziet voor bij marcheren, zou je als burger het idee kunnen krijgen dat ons leger-in-opbouw een instelling is, waarin onze jongens gelijkgescha keld en aan de lopende band in soldaten worden getransformeerd. Deze opvatting zou echter een enorme vergissing zyn. De Nederlandse soldaat is allesbehalve een zielloos massa product. Hij wordt by de troep niet gelijkgeschakeld en verliest er ook nooit zyn eigen aard en peroonlykheid. Feitelijk vind je nergens zo'n levendige verscheidenheid als juist in het leger. DE GEEST DOMINEERT Ga maar eens nade jongens ko men in de kazerne bijeen uit alle hoeken en gaten van ons landje. Je ontmoet er de stugge maar vastbera den Friezen net zo goed als Limbur gers, Brabanders, de Drentenaar, de Groninger en de Hollanderde Utrechte naar en de Geldersman. En elke jongen brengt in zich iets mee van z'n eigen streek. Stad en land ontmoeten elkaar in de kazerze. En elke stad en elk dorp heeft z'n eigen typen. Al die jonge kerels dragen de ken merkende trekken van hun eigen mi lieu de kazerne binnen. Ze hebben eigen meningen en nog meer eigen halve meningen. Ze hebben eigen ideeën en nog meer eigen halve ideeën. Ze komen aandragen met allerlei rype en groene opvatting. Ze hebben eigen aard en aanlegen eigen karakter. Je treft er pracht ke rels by en lammelingen. En alle ver dere variëteiten daartussen. In de ka zerne kom je katholieke jongens tegen, jongens met een prachtige levendige geloofsovertuiging. Die weten dat en waarom ze katholiek zyn. Maar je vindt er ook kerels die ternauwernood weten, en zeker niet begrijpen wat R.K. achter hun naam betekent. Je ontmoet er Protestanten. Ook alweer in alle kleurschakeringen en variëteiten, Jongens met een prach tig godsdienstig leven. En kerels die ergens aan de onderste draad hangen van onverschilligheid en lauwheid. Tussen de principieel godsdiensti- gen zwermt de grote hoop van „nik8ers"'Misschien „vroeger" gedoopt maar„thuis doen ze d'r niks aan". en daarom doe ik d'r ook niks aan. Jongens zonder enig idee van gods dienst en levensdiepte. Een showfilm of een voetbalmatch vinden ze veel interessanter dan welk idee van gods- Koopt één maand AL Uw kruide nierswaren bij Albert Heijn en U zult versteld staan van de vele voordelen welke Albert Heijn U biedt. Voor delen welke „direct en sprekend" in Uw huishouding tot uiting komen. Ter kennismakingtoten metZaterdag 6 October a.s., bij aankoop van 100 gram extra geurige Albert Heijn's Thee 200 gram Allerfijnste Fondant voor slechts cent NIEUWE OOGST CAPUCIJNERS 500 gram SPLITERWTEN 500 gram39- GROENE ERWTEN 500 gram 34- TOMATENPUREE Per blik DOPERWTEN -H Groot blik vanaf ltk\ SPINAZIE Groot blik CACAOPOEDER OR Prima kwaliteit 250 gram Od ct SINAASAPPELSAP Q Zeer voordelig, per blik H ct SOEP-ASPERGES QQ Merk Sunpearl, groot blik W ct PILCHARDS QO Als Zalm, per blik ct SARDINES 0~ In olie, per blik ODct APPELSTROOP ,Q 450 gram beker i 07 ct ROOKVLEES Heerlijk mals, 100 gram HEERLIJKE JAMS Huishoud, per pot 73-55- ZOUTE BOLLETJES Onze specialiteit, per blik GEM. BISCUITS Mooie sortering, 100 gram AMANDELSPECULAAS Mot veel amandelen 250 gram PRALINES Heerlijke vulling, 100 gram Nu geldt meer dan ooit voor Uw dure geld... Spaart de Iraaie plaatjes voor Albert Heijn's Cinderella album £eMti kjk&H. NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT, HOEK ZIEKERSTRAAT 'i trefpunt voor de modieuze Vrouw dienst ook. Ze hebben zich vaak een air aangemeten, alsof ze „dat station reeds voorby zyn". Godsdienstge loof.zyn in hun verlichte geesten zo Iets als stompzinnige achterlyk- heid, waar een flinke vent zich niet mee bezighoudt. En al deze jonge mannen in battle- dress, uit alle delen van ons land, uit stad en dorp, boer, arbeider, mid denstander of high-life mijnheertje, jongens met hersens en jongens met zaagselkoppen, katholieken, protes tanten en niet katholieken, zy allen stromen door de kazernepoorten het soldatendom binnen. Gelijkgeschakeld Door de uniform, ja. Maar verderHet lykt er niet op Buiten het leger vind je ner gens zo'n verscheidenheid van mensen van stromingen en ideeën, zulke draai kolken van opinies. Midden in dat bruisende leven komt de jongen te staan, die voor de mili taire dienst is opgeroepen. Die mis schien voor het eerst van thuis weg is. Weg uit het veilige van eigen milieu. Weg uit de sfeer van „thuis". Weg uit het parochie-verband. Weg uit het verenigingsleven. Weg uit zyn eigen vriendenkring. Weg van zyn meisje of verloofde. Hier, in de kazerne, staat hy met een in het volle leven. En hier moet hy tonen wat er in hem zit. Of hy een vent is of een zandzak. Of hy een vent met pit is of een futloze slappeling- Hier in de hardheid van het soldatenleven kunnen karakters gevormd worden. Worden ook inder daad karakters gevormd. Maar dan mag de jongen niet alleen blyven staan. En nog veel minder mag hy zich laten meesleuren door verkeerde elementen, waarmede hy in contact komt. Hier moet hy zoeken naar echte vriendschap, die in het leger kameraadschap heet. Een goede kameraadschap in de troep is alles waard. Op elke katholieke jongen staat er in de kazerne een kameraad te wach ten: de Aalmoezenier. Met die man moet de jongen contact zoeken. Niet zo maar officieel, via een registratie papiertje. Maar persoonlijk levend contact opnemen. Niet alleen wanneer de knaap in de piepzak zit. Maar in alle omstandigheden. Open, eerlijk en flink. Want de Aalmoezenier staat klaar om hem te helpen. Om zijn geestkracht sterk te houden. En ster ker te maken. Een soldaat is waard wat zyn geest kracht, zyn moreel waard is. De er varingen in de wereldoorlog hebben hieromtrent veel geleerd. Maarschalk Montgomery zal geen slag beginnen zonder zyn Aalmoezeniers. Omdat die mannen de geestkracht moeten en kunnen hooghouden. Vanaf het front in Korea hoorden we Generaal Ridgway spreken over het moraal van vechtjassen. En heeft Indonesië ons niet geleerd over gees telijke verzorging in het leger? Achter de soldaat en achter de Aal moezenier staat Nationaal Katholiek Thuisfront. Waarom Om die Aalmoezenier en om die soldaat te helpen. Om die Aalmoeze nier de middelen te verschaffen waar door hy des te beter zyn jongens kan bijstaan en helpen. Nationaal Katholiek Thuisfront is niet enkel een naam zonder meer. Maar het is een werkelijk front. Een front waarop gevochten wordt. Om het geestelijk behoud van onze katholieke jongens in battle-dress. Daarom is Nationaal Katholiek Thuisfront, in samenwerking met onze K.R.O., een originele actie be gonnen onder de naam „baas boven baas". Wie op de radiofiguren „Kobus Kuch", „Merie", „2 x 1 is 1". „Lijst zonder Naam", „De Gewone Man", „Van Tutte" stemt en voor elke stem een gulden aan Nationaal Katholiek Thuisfront zendt (op giro 520.000, per aangetëkende brief, of postwissel, door een briefkaart met een gulden extra a'an postzegels) maakt niet alleen een kans op de enorme pry zen van f 7000, f 6000, f 5000 f 4000, f 3000, f 2000, f 1000, maar... steunt ook met elke gulden onze jongens in battle- Mgr. Hanssen naar Nieuw Zeeland en Aastralië. In opdracht van het Nederlands Episcopaat om zich te laten voor lichten omtrent de geestelijke aspecten en mogelijkheden van emigratie, zal mgr. dr. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond, zeer blnnenKoxt een bezoek brengen aan Nieuw Zeeland en Australië. In 1950 bracht dr. Hanssen voor dit zelfde doel reeds een bezoek aan Canada. Radiowet op komst. Over het ontwerp Radiowet zijn thans alle adviezen binnen en ten departemente bestudeerd. Indiening is dus wel spoedig te verwachten. Een goed beheer by de Omroepen heeft het tekort van f 2.600.000 in 1947 ontstaan, doen inlopen; de uit gaven blijven de laatste jaren belang rijk beneden de inkomsten; het overschot wordt voor de omroepen gereserveerd, hetgeen niet alleen wettelijk voorgeschreven, maar ook noodzakelijk is in verband met de stygende kosten voor nodige ver nieuwingen (de apparatuur veroudert vry snel.) Minimnmprijg voor de borrel: 30 cent. De vakorganisatie gedistilleerde dranken heeft thans door verhoging van de minimumprijzen, by welke verhoging tevens rekening werd gehouden met de onlangs verhoogde accijns op gedistilleerd, het door prijs verhoging van het bier verstoorde pry zeneven wicht hersteld. Een glas gewone jenever zal nu in een bedrijf van de prijsklasse 3 minimaal dertig centen kosten: een glas oude jenever tenminste vijf en dertig cent. Tussen dorsmachine gevallen Te Tuyl by Zaltbommel is de ïöjarige J. van Riemsdijk bij het dorsen tussen de draaiende delen van een machine terecht gekomen, waarbij bem een der benen werd afgerukt. Hy is aan de gevolgen overleden. Zoon steekt vader dood. Toen in het dorpje Middelroe gem. Berlicum A. van D., vader van vyf kinderen weer in beschonken toestand thuis kwam, ontstond zoals reeds meermalen was voorgevallen, een ernstige twist. De oudste zoon van zeventien jaar pakte plotseling een broodmes en stiet zyn vader daarmee in de rug. Deze is vrijwel onmidde llijk aan de bekomen verwonding be zweken. De rijkspolitie heeft nog die zelfde nacht de dader naar Den Bosch overgebracht. Piekuren bjj de radio Op twaalf November zullen by de radio de piekuren weer worden inge voerd, in verband met de electriciteits- besparing. Gedurende de ochtenduren van half 8 tot 9 uur en in de middag van half 5 tot 6 uur zullen de zen ders Hilversum 1 en 2 niet uitzenden. Kinderverlamming Een der slachtoffertjes, die te De venter door kinderverlamming ge troffen werden, een 4-jarig meisje, is thans overleden. Het was het enige dochtertje van de fam. B.inde Worp. Ook in het naburige Twello is deze gevaarlyke ziekte geconstateerd.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4