Venray's Vroede Vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Grondvcrpachtingcn Industrievestiging üuisslachtingen ORGELHOEKJE ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 39 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootesirsai 28 Telefoon K 4780-512 Poihekening 150652 Yenray PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne veritrekt. Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray I 1.10 bulten Yenray 1 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling O, lala, dat was weer eens een ouderwetse raadsvergadering, die meer dan drie uren duurde en waarin de verschillende heren weer eens ouderwets van leer trokken, terwyl de voorzittershamer enkele malen feller op de tafel kletste, dan we sinds lang gewoon zyn. De agenda was niet groot, maar de heren schenen er zin in te hebben en toen de Voorzitter om zes uur de vergadering opende, ontbrak alleen de heer Fr. Janssen. De notulen van de vorige vergade ring werden, op een kleine opmerking van de heer MAAS na, volledig goed gekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Dit betroffen vooral goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten o.a. verkoop en aankoop van grond, als mede verpachtingen en overname van de noodwoning Lieseven L 47. Legesgelden Wanneer men vroeger een rybewys moest hebben, betaalde men daarvoor ten gemeentehuize f i.— legesgelden. Nu zyn de nieuwe rijbewijzen vyf jaren geldig, terwyl de oude maar 2 jaren duurde. Hierdoor zal de gemeente dus minder geld in kas krygen, reden waarom B. en W. voorstellen, die legeskosten te verhogen op f 2.50. De heer ODENHOVEN vindt de legeskosten over hot algemeen veel te hoog, maar kan er verder mee accoord gaan als de VOORZITTER nogmaals wyst op de dalende inkoms ten van de gemeente. De heer VERMEULEN merkt dan op, dat er hoogstens minder werk gedaan behoeft te worden, maar de rest van de Raad was al druk bezig met de verkiezing van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, waar H. Goumans, Lull C aan de beurt van aftreden was. Hij werd gekozen met 12 stemmen voor, terwyl de tegen- candidaat, die door B. en W. was gesteld, J. Joosten, Lull C 19, er vier verwieif. Het voorstel van B. en W. om de kindertoeslag verordening voor het gemeentepersoneel zodanig te herzien, dat hierin de laatste wijzigingen van de kinderbijslagwet verwerkt zyn, kreeg zonder meer de goedkeuring van de Raad. De Lagere Meisjesschool heeft is twee-persoonsbanken, die niet meer aan de eisen voldoen. Maar aangezien de Meisjesmulo opgeheven is, zijn daar banken over, die wel geschikt zyn en de Raad vindt het goed, dat deze laatste dan worden geruild tegen de slechte. Vyf jaren plan Bij de verbetering van de Oude Oo8trumse weg is het nodig geweest, dat de gemeente verschillende stukjes grond gebruikte van particulieren, Deze stukjes moeten nu overgeschre ven worden op naam van de gemeente en B. en W. vroeg de Raad om machtiging voor het een en ander. Daar was geen bezwaar tegen, alleen sprak de heer ODENHOVEN de hoop uit, dat deze mensen niet zo lang op de afrekening zouden moeten wach ten, als de slachtoffers aan de Over- loonseweg, die nog steeds naar hun centen „zitten te fluiten". Hier had het er de schyn van, dat het een vyf jaren-plan ging worden. Maar o wee, als de gemeentelijke belastingen niet op tijd betaald worden, dan regent het kwartjes-boeten De VOORZITTER vraagt spreker rekening te houden met de omstan digheden. Op de Overloon8eweg zyn er kadastrale moeilijkheden, waarop de heer ODENHOVEN weer antwoordt dat het kadaster, die al twee jaren geleden uitgezocht heeft, maar nu zyn er nog steeds geen centen. Het slot van het lied is, dat de mensen van de Oude Oostrumseweg echter niet onder dit vyf jaren-plan zullen vallen, terwijl over de Overloonseweg maar niet verder werd gepraat. Grondverkoop en verpachting Door de gemeente werden te Cas- tenray 7 woningen gebouwd op het terrein van de oude school. Het terrein was echter iets te smal en by de bouw werd gebruik gemaakt van het naast liggend terrein. De eigenaren daarvan bleken gene gen te zijn de nog benodigde grond aan de gemeente in eigendom af te staan. De gemeente koopt van de wed. L. Geurts 14 m2 voor f 14.— terwyl met Jakobs geruild wordt met een klein driehoekig perceeltje grond van de gemeente. Hiertegen werd geen bezwaar gemaakt. D. Lommen uit Venlo wil naast het pand van Verschuur en aan de Oude Oostrumseweg twee woonhuizen bouwen. B. en W. wil de daarvoor benodigde grond verkopen. De heer VERMEULEN vindt de grondprijzen wel wat hoog, maar de VOORZITTER wijst er op, dat Lom men dat betalen wil, en dat boven dien deze stukken heel wat meer waard geworden zyn door de verbe tering van de Oude Oostrumseweg. Dan gaat men ook hiermede accoord. De grond tegenover de Mulo-school is destijds door de Gemeente aange kocht in verband met het uitbreidings plan. Dit stuk was vroeger verpacht aan L. Volleberg, Kemp weg, en B. en W. stellen voor om zolang dit perceel nog geen bestemming heeft, het wederom aan Volleberg te ver pachten. Alhoewel men de prys laag vindt voor deze grond, gaat de Raad er mede accoord, als de Voorzitter vertelt, dat de pachter vroeger ook niet meer betaalde. Op 31 October i95i zullen eindigen de in 1945 tussen de gemeente en G. F. Deters I 33, M. H. Smits I 33d, P. A. Verheyen, Peelplan-Zuid, L. Philipsen I 51, H. M. Strybos I 52 en J. J. H. Poels M 85, Venray, gesloten pachtcontracten betreffende resp. de kavels 13, 14, 15, 16, 17 en 18 van vak I in Peeiplan-Zuid. Deze kavels werden indertijd in onontgonnen toestand uitgegeven. De pachters moesten betalen over de ontgonnen gedeelten. Alle kavels zyn nu geheel ontgonnen, de eerste vijf door de pachters zelf, terwijl kavel 18 door de Grontmy is herontgonnen. B. en W. stellen nu voor deze stukken aan dezelfde mensen weer te verpachten voor f 45.— per ha voor de eerste 5 kavels en voor kavel 18 f 55.— per ha en wel voor de tyd van 12 jaren. Dit wordt goedgevon den. In i94i is door de gemeente aan M. J. Arts, overleden in 1946, ver pacht een boerderij aan het Zwart Water, groot 31 ha terwijl de pacht prijs f 32.— per ha bedroeg. Deze overeenkomst dient nu ontbonden te worden, daar men de bestaande toe stand wil legaliseren. Hiervoor is nodig tevens te ontbinden een ander pachtcontract, waarbij aan de Erven Arts 5.33 ha verpacht is uit perceel H 1606. De boerderij wordt nu ge splist en B. en W. stellen voor io.5 ha voor f 48.— te verpachten aan G. J. Arts, Zwartwater N 15a en 25 ha aan J. P. Arts, C. M. Arts en H. A. Arts, Zwartwater N 15 voor f 55 per ha. Ook hiermede ging de Raad zonder meer accoord. Gelijke monnikken, gelijke kappen Met deze kreet bond de heer VER MEULEN de stryd aan tegen het volgende voorstel van B. en W. B. en W. wilde namelijk een per ceel grond, gelegen aan de Hoender- straat by de St. Odakapel, vroeger eigendom van A. H. Peeters, voor zes jaren verpachten aan A. van deta Munckhof-Poels, Merseloseweg voor f 60.— per ha. Het stuk is groot 1.2 ha. De pachter dient echter het daarby behorende hakhout in zyn tegenwoordige toestand te laten. Het ging de heer VERMEULEN hier allerminst om v.d. Munckhof, maar hy vond het fout, dat de Com missie voor Landbouwaangelegen- heden voor dit stuk grond geen lief hebbers had opgeroepen per adver tentie. Enkelen, die dat nu toevallig wisten, hebben een verzoek ingediend en daar is tussen geloot. Spreker vindt dit niet eerlijk, alle liefhebbers moeten een kans hebben, een mening die de heer PUBBEN bestreed, omdat dit stuk slechts voor enkele geschikt is en bovendien te klein om er veel praat over te maken. De heer Pubben zyn betoog kon de heren Maas en Vermeulen echter niet overtuigen, maar de rest van de Raad kon het nu niet bepaald een doodzonde vinden van de Landbouw- commissie en keurde dit voorstel goed. Verpachting Peelkavel Vol goede moed toog de heer Ver meulen opnieuw ten stryd tegen het dan volgende voorstel van B. en W. B. en W. vroeg hierin de goedkeu ring van de door haar in overleg met de Commissie van Landbouw aange wezen candidaat voor de pacht van kavel 7 vak III in Peelplan Zuid. Nadat de Commissie uit dertien liefhebbers een viertal mensen had uitgekozen, was door B. en W. hier over het lot geworpen en de geluk kige Th. Peters, Oirlo F 19 zal de 22 ha voor zes jaren kunnen pachten, waarby hy het eerste jaar geen pacht betaalt, het 2e en 3e jaar f 40.— en de laatste drie jaren f 55.- per ha. De heer VERMEULEN had gehoord, dat genoemde Peters ongehuwd was en nog slechts 25 jaren oud. Boven dien, dat andere candidaten, ouder en wel gehuwd, waren afgewezen. Hy zou daar wel eens meer van willen weten. Dezelfde uitleg werd gevraagd door de heren STEEGHS en MAAS, terwijl de heer ODENHOVEN dit een kolo- sale kavel vond, die toch wel in tweeën zou te splitsen zyn. De VOORZITTER antwoordde, dat dit voorstel kwam op advies van de Landbouwcommissie uit de Raad. Inderdaad is Peters ongehuwd, maar dat kan toch geen reden zyn om hem af te wyzen. Hy is goed boer en zal gaan trouwen. Een splitsing der kavels is technisch onmogelyk, gezien de verdeling der gronden en de lig ging van dit stuk. De heer PUBBEN m6rkte verder op, dat ook de Commissie dergelyke grote kavels betreurt, maar dit kan moeilyk anders. Wat dat ongehuwd zyn betreft, spreker meende, dat men er toch aan moest denken, dat men toch moeilyk een gezin met kinderen daarheen bon sturen, omdat er voor lopig toch geen kans is om daar een boerderij te bouwen en men dus weer direct een krepeergeval krijgt. Verder moet men de financiële kant van een en ander niet uit het oog verliezen. De heer VERMEULEN vraagt dan naar de namen van de drie andere mededingers en dit blijken te zyn van Dijk, Overbroek; Fleurkens uit Y8selsteyn en van Veghel, Heide. De heer VERMEULEN vraagt de heer Pubben dan hoe men v. Veghel, die wel is gehuwd en zelfs vier kinderen heeft, mee heeft laten dingen, werd dat dan geen krepeergeval als die deze kavel kreeg? De heer REINTJES antwoordt daar weer op, dat deze van Veghel inder daad een noodvoorziening voor zich gereed had, waarop de heer VER MEULEN weer vraagt of andere ge huwden dan ook geen noodvoorziening zouden gereed hebben. De heer PUBBEN wijst er dan op, dat de andere gegadigden, die gehuwd waren, reeds een woning hadden en zelfs een bedrijf, maar de heer VER MEULEN weet zeker, dat ook hier krepeergevallen onder zitten. Blijkens mededeling van de heer WISMANS is daar de Commissie niets van bekend. Inderdaad zou een gehuwd man misschien eerder kans moeten hebben, maar men moet niet vergeten dat vele jonge boeren niet aan trouwen denken, voordat ze een bedrijf kunnen stichten. Zo kent hy boeren van 35 tot 40 jaren oud, die al verschillende malen een aanvraag hebben ingediend, maar er niet aan denken te trouwen, voordat ze een kavel krijgen. En dan moet men de financiële kant van de zaak niet ver geten, 22 ha vragen nogal wat. De heer DE BRUIJN meent te moeten opmerken, dat het jammer genoeg is, dat de financiën hier zo'n grote rol spelen, maar dit schijnt nu eenmaal niet anders te kunnen. De heer STEEGHS twijfelt niet aan de kunde van Peters, maar vindt het toch wel treurig dat kerels van 35 tot 40 jaren nog steeds moeten wachten, terwijl nu een van 25 jaren met een dergelijke kavel kan begin nen. De VOORZITTER wijst er op, dat dit de schuld is van de raad, die B. en W. dwong om te loten en zodoende dus geen of weinig rekening kon houden met leeftijd e.d. Men kan het betreuren of nier, maar financiën horen nu eenmaal by een ontginning en hy is er van overtuigd dat Peters ook wat zyn kennis betreft, het wel zal rooien. Dan ontstaat een fel dispuut tussen de heer VERMEULEN en de VOOR ZITTER, waarby de eerste beweert, dat B. en W. nooit gedwongen zyn door de Raad om te loten, maar de laatste duidelijk aantoont dat dit wel is gebeurd, omdat de Raad vroeger niet accoord ging met candi daten, die door B. en W. waren aan gewezen in overleg met de Land- bouwcommissie. Onder dit dispuut wordt de voorzittershamer lichtelijk mishandeld. De heer ODENHOVEN gaat nog steeds niet accoord met de grootte van de kavel en is er van overtuigd, dat met wat grond van de buurt er bij hier gemakkelijk twee boerderijen te stichten waren. Ondanks het feit dat de VOORZIT TER vertelt, dat ieder kavel wordt opgebouwd uit verschillende by elkaar behorende stukken en dat een even tuele splitsing deze opbouw zou verstoren, liet de heer Odenhoven zich niet vermurwen en stemde juist hierom tegen dit voorstel. Ditzelfde deden ook de heren Derks, de Bruyn, Camps, Steeghs en Vermeulen, maar hun aantal was te klein en B. en W. verlieten zegevierend het slagveld. Langdradige geschiedenis Het volgende agendapunt zag er zo, op zich zelf, heel onschuldig uit, maar weer werd zwaar geschut in actie gebracht. We zullen probreren om een en ander zo duidelijk mogelijk uiteen te zetten. In aansluiting op het voorstel, dat B. en W. in de vorige vergadering ter tafel brachten, tot verpachting van grond in de Oostrumse heide, deden zy thans een voorstel tot ver deling van de aldaar gelegen gronden, voorheen in pacht by de Erven Camps. De verpachting van de beide percelen in de Oostrumse Heide, groot 4.81 ha en 3.49 ha werd ge koppeld aan de verdeling van andere gronden gelegen in de Geysterse heide en de Meerloseheide, eveneens in pacht bij bedoelde erven. Het perceel in de Geysterse heide is 3.84.50 ha terwyl het in de Meerlo- se heide gaat over 2 ha uit een perceel van 10.96 00 ha. Na overleg met de Commissie voor Landbouw- aangelegenheden was nu het voorstel voor de tijd van zes jaren te ver pachten aan: 1. P. J. M. R. Camps, Oostrum D 19a de noordelijke helft van het perceel, Oostrumse heide groot 4.81.00 ha, voor f 60.— per ha. 2. F. P. H. Camps, Oostrum D 2, de zuidelijke helft van dit perceel, voor f 60.— per ha. 3. J. Th. A. L. Camps, Oostrum D 2, het andere perceel in de Oos trumse hei 3.49 ha, voor de prijs van f 60.— per jaar en per ha, zulks nnder voorwaarde, dat ontbinding plaats vindt van de oude pachtover eenkomst over bedoelde grond gelegen in de Geysterse heide en over de 2 ha uit de Meerlose heide. Komt deze ontbinding niet voor 15 October tot stand, dan behoudt B. en W. zich het recht voor de 3.49 ba voor J. Camps aan anderen te verpachten. Uit de dan volgende discussie, waarbij natuurlijk vooral de afge vaardigden der boeren zich doen horen, blijkt dat dit voorstel eindelyk en ten lange leste tot stand is geko men en dat de Landbouwcommissie hier heel wat over heeft zitten piekeren. Eens temeer daar van de meermalen beloofde toezegging en medewerking van de Erven Camps nooit iets terecht is gekomen. De heer CAMPS had het dan ook zwaar te verduren, toen hij ter tafel bracht dat de familie het nu eindelijk onderling eens geworden was en dat slechts tijdgebrek hem verhinderd had de definitieve plannen der familie ten gemeentehuize te brengen. Dit verhaal scheen reeds meermalen ge hoord te zyn en men had er eerlijk gezegd weinig vertrouwen in. De geschiedenis werd nog onpret tiger toen het braak liggen van verschillende stukken ter sprake kwam en de heer DERKS zelfs de sociale kant van een en ander naar voren bracht. Kortom in een mini mum van tijd was er een grote stryd aan de gang tussen een deel der raadsleden, die het getraineer moe, nu eindelijk dit voorstel wilden go keuren en anderen, die alsnog de Erven Camps tot 1 October kans wil len geven de zaak onderling te regelen. Een poging van de heer CAMPS om de laatste regeling van de familie voor dit voorstel in de plaats te stellen, werd door de Voorzitter ge torpedeerd, die een en ander op schrift wilde hebben, terwijl de Landbouw commissie ten slotte zelf niet meer wist wat ze zou doen. Aangezien de heer CAMPS beloofde nog deze week de familie-voorstellen schriftelijk ter tafel te zullen brengen, lieten na stemming acht raadsleden genade voor recht gelden en kreeg zodoende B. en W. machtiging om in overleg met Cultuur Technische Dienst en Landbouwcommissie deze „familiale" voorstellen alsnog te be studeren en naar goeddunken hier mede te handelen. "Waarop de heer Camps, juist even met de hakken over de sloot, opgelucht zuchtte. Een half milioen is nodig, aldus B. en W. voor de voort zetting van verschillende kapitaalwer- ken. Men wil hiervoor een rekening courant-overeenkomst sluiten en de raad had daar vrede mee, maar eerst moest de VOORZITTER de heer Ver meulen vertellen welke kapitaalswer- ken dat wel waren. Dit geld bleek bestemd te zyn voor de bouw van woningen en de aflossing van leningen daarop. FInimen op verschillende hoeden B.en W. deed de raad officieel weten dat de N.V. Blitta uit Blitterswyck genegen is haar bedryf uit te breiden naar Venray. De Gemeente moet daar voor op het indu8terie.terrein een hal bouwen, die door genoemde N.V. zal worden gehuurd. Deze fabriekshal zal ongeveer fl 100.000.- kosten, waarin het Ryk natuurlyk in meebetalen zal. B. en W. vroeg dan machtiging om de voorbereiding voor een en ander in orde te maken. Deze volmacht ver leende de Raad gaarne en by monde van de heer de BRUYN, onderstreept door de heren Vermeulen, Oomens en Selder, werd de Burgemeester dank gebracht voor zyn voortvarendheid in deze, een dank die deze van zich af wees en overbracht naar B. en W. en industriecommissie. Naar aanleiding van een opmerking van de heer ODENHOVEN, die het spytig vond, dat deze hal door de Gemeente moest worden gebouwd, wees de VOORZITTER er op dat dit geen bezwaar is, aangezien dit een prima fabriek is, die sociaal en eco nomisch zeer goed bekend staat. Men zegt wel eens aldus de VOOR ZITTER, dat ik tegen industrie ben, maar niets is minder waar. Ik ben alleen maar tegen industrie, die niet levensvatbaar is of hier niet thuis hoort. Maar van deze fabriek ben ik overtuigd, datzy in Venray een goede toekomst heeft, waarvan uiteindelyk Venray de vruchten plukt. Ook de heer DERKS onderschreef nog eens de buitengewone goede so ciale voorzieningen van dit bedryf, waarvan ook de Venrayse arbeiders zeker zouden profiteren. Schoolartsendienst Venray hoort nu officieel tot dis trict 15 van de Limburgse schoolart sen dienst, die wordt georganiseerd door het Groene Kruis. Het zal nog wel even duren, voor dat dit hier werkt, maar de voorbereidingen zyn in volle gang Aangezien het gemeentelyk contact met Dr. v. HOMBERG die nu ge meentelijke schoolarts is, per 30 Sept. afloopt, stellen B. en W. voor deze dokter opnieuw aan te stellen als schoolarts, totdat de nieuwe regeling begint. Dit vond de raad best, maar de heer SELDER maakte van de gelegenheid gebruik om eens te vragen hoe de nieuwe schoolartsen- dienst wordt betaald. Uit het ant woord van de VOORZITTER bleek dat hei ryk een derde der kosten, de aangesloten Gemeenten een derde, de provincie een vierde deel en het Groene Kruis de rest betaalt. Wat de kosten voor de gemeente zyn, kan niet gezegd worden, aangezien de be groting nog niet klaar is, maar een vroegere berekening Kwam op 12,5 ct. per inwoner. Yleeskeuring Zoals bekend is waren tot dusverre de zgn. huisslachtingen niet aan keuring onderworpen, zulks in ver band met een verleende ontheffing van de vleeskeuringsdienst. Het aantal gemeenten waarvoor ontheffing wörd verleend is regel matig ingekrompen en per 1 October a. s. zal ook in onze gemeente iedere huisslachting aan een keuring voor en na het slachten moeten worden onderworpen. Het gemakkelijkste zou voor deze keuring feitelyk een centrale slacht plaats zyn, maar dit stuit op vele bezwaren van landbouwers e.a. Daarom heeft men by het betrokken Departement klaar gekregen, dat de keuringen aan huis kunnen gebeuren, hoewel het Departement er verschil lende malen op wees, dat by de vorige centrale slachtingen, toen hiervoor premies werden gegeven, toch niet zoveel bezwaren naar voren werden gebracht. Maar ja, wy zyn ook dikwijls zo hatelijk tegen deze heren, dat we ze ditmaal deze steek onder water rustig gunnen. Die huiskeuringen kan een keur meester echter niet af en daarom is een oproep geplaatst voor een tweede, waarop zich een twintigtal gegadig den hebben gemeld. B. en W. stellen nu allereerst voor een nieuwe hulp-keurmeester te be noemen. H. J. A. v. Loo uit Blerick, kreeg met 11 stemmen een meerder heid. Deze nieuwe keurmeester kost echter geld en aangezien de oude keurlonen reeds van 1927 stammen, moeten deze verhoogd worden. De volgende keurlonen zullen nu in rekening worden gebracht: benaming thans voorgedragen eenhoevig dier 5,— 7,50 rund 5,— 7,50 kalf 1,50 3,- nuchter kalf 1,— 1,30 varken 2,50 5,— schaap 1,— 1,50 geit 0,75 1,50 huisslachtingen 1,— 5,— Deze tarieven gelden ook voor de z.g. invoer keuring, als bedoeld in art. 8 van de Vleeskeuringswet, waar by dan het tarief voor delen wordt opgevoerd van f 0,10 per 25 kg tot 0,50. Voor de keuring van gestorven of in nood gedode dieren gelden dezelfde tarieven, maar varkens beneden de 100 kg kosten f 2,50 en varkens van 100 kg en daarboven f 5,— De heer VERMEULEN had een en ander met de grootste verbazing aan hoort. Hy had verschillende carbon- nades e.d. van huisslachtingen in ont vangst mogen nemen, die totaal niet gekeurd waren, maar desniettemin buitengewoon smaakten. Hy zou wel eens willen weten, waarom dat nodig was. Men heeft de laatste twintig jaren nooit meer van besmettelijke ziekten of wat ook gehoord. En nu die dure regeling. Een zelfde vraag stelden ook de heren CUSTERS en ODENHOVEN. Maar zy werden door de VOOR ZITTER verwezen naar de Inspecteur van de Veeartsenykundige dienst, die met het wetboek in de hand, deze regeling heeft voorgeschreven. Een regeling, die al lang ingevoerd had moeten zyn, die men elders al jaren kent, maar waarvan Venray en Horst nog altijd uitgezonderd waren. Nu is het geduld ten einde en we moeten er aan geloven. Dan werd met goede moed begonnen om de tarieven wat gedrukt te krygen. Maar B. en W. wezen maar op de begroting, die moet kloppen. De heer CAMPS, die graag de nood- slachtingen wat goedkoper wou heb ben, kreeg zelfs dat niet klaar. Ook niet de heer DERKS, die f5,— voor een huisslachting wel bar veel vond en wilde dit liever verhaald zien op de slachterskeuringen, omdat volgens hem, alleen de beter gesi tueerden nog vlees in de winkel kunnen kopen. De heer SELDER zag het vlees toch al steeds duurder worden, terwyl deze nieuwe keuringen ook wel weer voor een frisse stijging zullen zorgen. De VOORZITTER kon ter wille van de sluitende begroting al deze ver langens echter niet inwilligen. Met de beginactie van het orgel- commité, om aan enig kasgeld te ko men, gaat uitstekend. Het eerste kwantum propaganda sluitzegels is reeds verkocht. Wanneer de volgen de week het totale resultaat bekend is, zal begonnen worden met een vol gende actie. Mogen de steeds nieuwe activiteiten evenveel sympathie en steun onder vinden als de eerste dan zal langs lijnen van geleidelijkheid uiteindelyk het doel bereikt wordenEen orgel in onze Parochiekerk. Intussen reeds dank aan allen die dit mooie werk steunden. De heer ODENHOVEN meende dat de hele regeling zo'n vaart niet zou lopen, een en ander kon wel wachten, even als het kadaverhuisje al zolang wachtte. Hy vroeg hoofdelijke stem ming, waarby hy prompt tegenstemde, maar werd alleen gesteund door de heer DERKS, terwyl de overigen zich maar by de nieuwe regeling neer legden. Deze nieuwe regeling zal ook gelden voor Wanssum. Het concept voor een gemeenschappelijke regeling werd zonder meer goedgekeurd. Daarmede was de officiële agenda aan zyn einde gekomen en haalde wethouder Wintels maar vast zyn aantekenboekje te voorschijn, daar zo langzamerhand de rondvraag een mooie gelegenheid is, om de Dienst Openbare werken eens om hulp te vragen en als deze na lang zanikken niet gegeven wordt, ze dan maar de mantel uit te vegen. En ook deze rondvraag week daar niet van af. Openbare werken in het geding De heer de BRUYN vroeg, of de Waterman woningen aan de Langeweg nu eindelyk eens gecementeerd zouden worden, anders kwamen daar stukken. Dit bleek, aldus de Wethouder, nu door Maastricht te ziin goed gekeurd en kan dus nog voor de winter gebeuren. Dan vond dezelfde spreker het niet juist, dat het Kerkpad werd omge ploegd en men dan de rommel maar laat liggen, een feit, dat ook de heer ODENHOVEN nog eens verbolgen deed viagen of het Tuinstraatje waar per jaar nog niet zoveel „voetstappen" worden gezet als op een Zondag morgen op het Kerkpad, dan wel van zulk overgroot belang is. Wethouder WINTELS wist niet, wat de oorzaak was, maar waarschijn lijk zyn er geen stratenmakers, die de klinkers in het Kerkpad kunnen leggen. Het Tuinstraatje is van groot belang, omdat men niet kan gaan asfalteren als deze straat niet klaar is. Met de aannemer zal over het Kerkpad eens gepraat worden. De heer VERMEULEN wilde weten of de vernielde tuinen aan de Kolk- weg ook door Gemeentewerken her steld zouden worden. Hierover was reeds naar B. en W. geschreven. De heer WINTELS wist van geen tuin en schrijven, maar zou de zaak onderzoeken. De heer HOUBEN informeerde naar de wegschaaf en eenzelfde belang stelling voor deze machine had de heer STEEGHS, maar dan in samen werking met de DUW. De WETHOUDER zou zien of hy beschikbaar was, maar de heer STEEGHS moest geduld hebben, want voor Castenray gold de begroting 1951 en die is nog steeds niet goedgekeurd. De heer CUSTERS informeerde of in Oirlo al eens onderzocht was, wat men zou doen met de waterlozing aan de kerk, zoals reeds lang was beloofd. Wethouder WINTELS wist op dat moment niets anders te vertellen als dat B. en W. daarvoor geen opdracht gegeven hadden, maar schreef het toch op. De heej SELDER begon voor de zoveelste maal over de brug in Oos trum, maar de heer WINTELS wees op het grote personeeltekort. Op de andere vragen van diezelfde spreker kon hjj antwoorden, dat over de noodwoningen in het Vlakwater nog steeds m9t de betreffende instan ties gevochten werd en dat de gaten in de oude Draalstraat voorde winter zouden worden geëgaliseerd. De heer ODENHOVEN moet ge duld beoefenen voor de lampen op de Ga8straat en Beekweg, zy komen er wel, maar wanneer- De goot langs de Overloonseweg zal opnieuw in orde gebracht worden. De heer MAAS kreeg op zyn vraag naar de fietspaden, het oude bescheid, dat hiervoor plannen in aanmaak zyn. Rare geschiedenis De heer VERMEULEN had tot zyn verwondering geconstateerd, dat het pand Vermeulen in de Hoenderstraat was stopgezet. Dit ondanks het feit, dat de Ryksgoedkeuring er was en Gemeentewerken de zaak mede had uitgezet. De VOORZITTER vertelde dan, dat er geen vergunning was van B. en W. waarop de heer VERMEULEN weer vroeg, hoe gemeentewerken dan de zaak kon uitzetten. Dit bleek, volgens de VOORZITTER een lout te zyn van die dienst.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1