De Troonrede Economisch dieptepunt bereikt Venray's eerste tb.c.-vrije markt geslaagd! HEIJDE-FEEST WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 17 September een belangrijke dag! BUITENLAND ORGELIIOEKJE Schoolartsendienst in Noord-Limburg ZUEROAG 22" SEPTEMBER 1951 Nc. 38 TWEE EN 'ZEVENTIGSTE IAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhol Drukkerij Kanloorboakkandel 6n.lub.al 28 T.Uto.n K4780-512 PoilrekentnB 158882 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prljs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray I 1.10 buiten Yenray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling Bij de opening van de Staten- Generaal, hield H.M. Koningin Juliana een rede, waarin de Landsvrouwe een beeld gaf van de toestand, waarin ons land verkeert zowel op nationaal als internationaal gebied. In deze rede, welke van zorgen doordrenkt is, gewaagde Zy van de internationale spanningen, zodat we op onze tellen moeten passen. Dank wordt gebracht aan het detachement Nederlanders, dat in Korea tegen ae agressie vecht. De vorderingen, die gemaakt zyn met de ombouw van een gemeen De miUioenennota Een nieuw en gedetailleerd economisch plan voor het komende jaar mochten wy van regeringszijde stellig niet verwachten. De internationale toestand maakt dit onmogelijk, bovendien is dit kabinet min of meer gebonden en bestaat het by de gratie van het reeds uitgestippelde beleid in het voorjaar en tenslotte zou een getrokken vaste lyn ditmaal een extra dosis critiek uitlokken in verband met de komende verkiezingen van 1952. Een vast economisch plan kan in de moderne tyd nooit binnen het bestek van een jaar worden verwezenlijkt en dus had het ook geen zin - iets dergelijks aan de volksvertegenwoordiging van nu aan te bieden. Toch bieden de gegeven richtlijnen voldoende stof voor een waardevolle beschouwing. scnappeiJjK. D- o-- - hoop dat voldoende paraatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in -^tlan- tisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waar borgen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daar van en zal ook op cultureel geb ed de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat do handelsbetrek kingen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen bly'ven ontplooien, is in vervulling gegaan. Na gewezen te hebben op de sterke prijsstijging der grondstoffen als direct gevolg van het conflict in Korea en de gevolgen daarvan moeten we ko men tot verhoging van de productie en van uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg kan oplangere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. Middenstand De algemene prijsontwikkeling is de laatste maanden van dien aard. dat, zolang de huidige omstandig heden voortduren, geen grond bestaat voor verdergaand ingrijpen op dit gebied. De middenstand heeft in de afgelopen maanden een moeilijke tyd door gemaakt. De Regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na, welke maatregelen, gegeven de algemene financieel economische politiek, kun nen genomen worden teneinde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de groep middenstand zoveel mogelijk 't hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe Vestigingswet zal dit jaar nog aan de Staten Generaal worden aange boden. Voor de verdediging der vryheid zullen zware offers gebracht moeten worden, ook van de zijde van de jeugd. Vernieuwing van 't onderwijsstelsel dient met bekwame spoed te worden bevorderd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voorheen de algemene vorming, de bevordering van ae handvaardigheid en technisch onderwijs nauwlettende zorg gaan vereisen. Emigratie en woningbouw. In verband met de bevolkingsgroei is naast de industrialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Het streven der Regering is er op gericht de Noodwet Ouderdomsvoor ziening te vervangen door 'n wettelijke verzekering. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het verkeer en water staat dwingen de tijdsomstandigheden tot verdere beperkingen van inves teringen, die nog uitstel gedogen. Ook de omvang van de touwbe- dryvigheid ondervindt de terugslag van de noodzaak om investeringen te beperken. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40000 woningen. Het zal van het grootste belang zyn indien binnen het kader der financierings mogelijkheden het aantal kan worden opgevoerd. Dit onderstreept de noodzakelijk heid om te blijven streven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot mogelijk aantal wonin gen als duplex-woningen in te richten, teneinde met de beperkte middelen, die ter beschikking staan, een hoger nuttig effect te bereiken. Uit hoofde van zyn verantwoor delijkheid voor Nieuw-Guinea zal Nederland zyn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ontwikke ling der bevolking. De op handen zijnde economische sociale maatregelen geven het compromis-karakter van de binnen landse politieke situatie zuiver weer. Enerzijds is daar de drang te vinden van de producenten- en kooplieden wereld, die meer vrijhandel zien als het middel om de tekorten- en lasten- reeks weg te vagen en anderzijds bly'ven de voorstanders der volkomen leiding en economische controle trek ken om zoveel mogelijk van hun plannen te verwezenlijken. Tot dezelf de conclusie geeft de begroting aanleiding. Er wordt ons een stortvloed van getallen gepresenteerd, die slechts een zeer betrekkelijke waarde hebben. De uitgetrokken bedragen zyn ge groepeerd rond een aantal bewape- ningscyfers, die vast staan en waarvan wy zeker weten, dat er niet aan getornd mag worden. Slechts in bedekte termen wyst de regering erop, dat nog grotere militaire offers funest zouden inwerken op het be staande welvaartspeil, voorzover dit niet reeds is aangetast en men doet een openlijk beroep qp buitenlandse hulp. Dit betekent niet anders dan een noodzaak tot aanpassing aan de eisen die de internationale veiligheid vraagt. Onze economische en sociale toe komst is zeker niet zonder perspectief mits ons welvaartspeil niet verder door maatregelen van de zijde der grote mogendheden wordt aangetast. By dit laatste is vastbeslotenheid van de regering noodzakelijk om niet verder de weg van onrendabele mili taire inspanning op te gaan. Een zodanige opmerking in de troonrede zou een opgaande zon in de nog steeds duistere economische wereld hebben betekend. Helaas wy zoeken er vergeefs naar en dit zet met alleen elke te ontwerpen economische richt lijn op losse schroeven maar ook de begroting, hoe degelijk ook in elkaar gezet. o— Het komende Nederland in cijfers is een economisch product, dat tuigt van financiële deskundigheid en werkelijkheidszin. In aanmerking genomen de hierboven reeds uiteen gezette dwangpositie waarin wy verkeren heeft minister Lieftinck rekening gehouden met de financiële nood, waarin bepaalde sectoren van kapitaalvragers ver*eren. De overheid is van zins de kapitaalmarkt zoveel mogelijk te reserveren voor de behoeften van de gemeenten en industrie. Hij hoopt haar daarmee 9nig soulaas te verschaffen en tevens wellicht een verzachtende invloed uit te oefenen op de sty'ging van de rentestand. Is dit een poging tot handhaving van de goedkoop-geld politiek? De invloed die de minister zal uitoefenen op het bankwezen en zyn afspraken met de president van de Nederlandse Bank zyn ons helaas onbekend en daarom is elke conclusie omtrent zyn toekomstig beleid voor barig. Maar hier liggen tal van mogelijkheden tot verrassing. Wan neer echter de minister van financiën in staat zal zyn de begroting, zoals die thans is voorgelegd, sluitend te houden in de loop van het jaar en bovendien nog een deel van de kapitaaldienst er mee af te dekken dan verricht hy een financiële kracht toer van de eerste orde en wy zien Pap en yoghurt goedkoper In verband met de afschaffing van de omzetbelasting op pappen en yog hurt heeft het Bedrjjfsscbap voor Zuivel met ingang van 16 Sept. 1951 de voor deze producten geldende maxi- mum-consumptiepryzen verlaagd. Melkyoghurt, ondermelk yoghurt, alsmede met gestandaardiseerde melk bereide rijstepap, bloempap en haver moutpap worden twee cent per liter (zowel los als in flessen in prijs ver laagd. Karnemelk8e bloempap- en gortpap worden één cent per liter goedkoper. met spanning uit naar de resultaten van zyn goede gedachte. Deze bewindsman is toch wel zeer bekwaam en wy zouden hem ook wel eens in goede tyden willen zien opereren met guldens en belasting papieren. Men hoeft daarom nog niet crïtiekloos achter al zyn plannen aan te draven. De regering vond het kennelijk een meevaller dat de prijzen een stabieler bëeld gaan vertonen. Deze uitspraak is vermoedelijk enigszins voorbarig, want het herfst- en winterbeeld is dit opzicht meer maatgevend en dat kon wel eens minder opwekkend zijn. Wijle zen hier echter uit dat de overheid vastbesloten is om het loonplafond niet opnieuw naar boven te schuiven en by haar calculaties schitteren ook subsidieplannen door afwezigheid. Er zit hier mogelijk nog een adder tje onder het gras. Verwacht het kabinet een groter arbeidsoverschot, dat in staat zal zyn de drang naar loonsverhoging te compenseren Wy zien in ieder geval een drukke tyd naderen voor de vakcentrales. De klachten over onvoldoende loon komen daar nog evenveel binnen als de stromende regen in een open raam. Daarnaast vei tonen de werk loosheidscijfers een stijgende tendens. Wanneer de overheid in het komende jaar door bewapeningsorders van zins is de particuliere bedrijvigheid te compenseren, kan zy het overschot aan arbeiders in verschillende secto ren beïnvloeden en daarmee het loon, terwyl bovendien de vakcentrales in hun positie t.o.v. de regering tot een soepele houding worden verplicht. De goede verstandhouding tussen arbei dersorganisaties en het bewind zal borg staan voor de oplossing van hier opdringende problemen. Tenslotte moge de arbeiderswereld zich ver heugen over de komende werkloos heidsvoorzieningen. Een bijzonder woord van bemoedi ging kreeg de middenstand in de troonrede. De erkenning van haar moeilijke positie geeft hoop voor een toekomstige actieve middenstands- politiek, waarnaar wy reeds lang vergeefs zoeken. De regering ziet misschien nog geen weg waarlangs zij kan komen tot verheffing van dit volksdeel en dit is ongetwijfeld teleurstellend temeer daar wy toch een minister hebben, die speciaal met die problematiek is belast. Doch verheugend is het besef van de bestaande nood by het kabinet en mogelijk liggen daarin de garanties dat ook deze groep nu niet verder in haar activiteit zal worden beperkt of met lasten bezwaard. De miUioenennota geeft evenals de troonrede duidelijk aan dat in de hoogste kringen van ons volk de wetenschap is doorgedrongen van een bereikte lastengrens, die beslist niet mag worden overschreden. Mogen wy uit dit dieptepunt nu niet weg zakken in het moeras der verarming, maar kryge dit kabinet nu de inspi ratie om als grootste verdienste van haar arbeid een positief halt toe te roepen aan iedere buitenlandse druk om onze lasten nog te vergroten. Dan alleen kan vanuit het bereikte dieptepunt eindelijk een aanvang worden gemaakt met de beklimming van de borg der grotere welvaart die wii allen wensen te bestijgen en die zo'n schoon uitzicht biedt. Laten we eerlijk zeggen, dat ver schillende leden van de Marktcommis- sie j.l. Maandagmorgen wel een beetje zenuwachtig waren. Want hoewel zy de overtuiging hadden, dat alles en alles geftaan was om de t.b.c.vrye veemarkt te doen slagen men had immers tientallen conferenties belegd met belanghebbenden, men had ook tienduizenden reclamefolders/verspreid en honderden affiche's uitgehangen, advertenties geplaatst, persconferen ties belegd, landbouwers bewerkt deze Maandagmorgen moest dan toch het bewys leveren of onze boeren inderdaad hun - belang ook hadden ingezien. Dientengevolge hadden zy zich de laatste dagen vele malen afgevraagd, of de t.b.c.vrye markt ook inderdaad slagen zou en dientengevolge waren zy even over hun toeren heen, toen de eerste dieren arriveerden. En gelukkig is het by deze eerste dieren niet gebleven. Toen om 10 uur de Burgemeester met tal van genodigden het kiosk betrad, dat midden op de veemarkt stond opgesteld, waren er een sotal koeien en runderen en honderden belangstellenden, er was een drukke handel en waren de zenuwen van de leden der Marktcommissie weer even normaal als weken tevoren. Want toen kon men al zeggen, dat het experiment door een kleine groep ondernomen ten bate van de boerenstand ten bate van Yenray en omgeving inderdaad was geslaagd. Het was een voldoening, dat onze Burgemeester dit in zyn openings rede kon constateren, in een rede, waarin hy dank bracht aan allen, die deze markt hebben mogelijk gemaakt, met name de Provinciale Gezondheidsdienst voor Limburg en Brabant, Venray Vooruit, de Land- bouworganisarie's en vele anderen, die voor dit schone doel hebben gewerkt. De Burgemeester onderstreepte in zyn rede nogmaals het grote belang van de markt, zowel voor de volks gezondheid en verhoging van de export, als voor de boer zelf. Hy dankte de aanwezigen, waaron der wij opmerkten de heer Deken, Dr. Tacken, Dr. Kirch, resp. directeuren van de Provinciale Gezondheidsdienst in Limburg en Brabant, Deputé Peters, de Burgemeester van Deurne, Someren en Vierlingsbeek, de Raad van Ven ray, het bestuur van Venray Vooruit, afgevaardigden der Boerenbonden, vertegenwoordigers van vervoerwezen de vleeshandel, voor hun komst en steun en hy vertrouwde, dat deze eerste markt voor t.b.c.vrij vee een opleving mocht zijn voor het markt wezen in deze streken, waar de landbouwers in hun welbegrepen eigenbelang hun vee zullen aanvoeren en verkopen. Met deze woorden verklaarde hy de markt gepend. Zo was Venray's t.b.c.vrye markt dan officieel geopend en we mogen werkelijk zeggen, dat deze eerste markt een groot succes geworden is. Jammer, dat verschillende attesten nog te vroeg waren afgehaald, anders waren er een kleine honderd beesten geweest. Ook de handel was succesvol, bijna de helft van de dieren worden ver kocht en de prijzen waren goed. Zo kon dus rustig van een succes worden gesproken en tijdens de koffietafel, die in Lunchroom Verheu gen de gasten werd aangeboden, werd dat ook herhaaldelijk naar voren gebracht. De Bnrgemeester deed nogmaals een beroep op de boeren en de afd. besturen. Deputé Peters onderstreepte deze woorden en bracht de felicitaties over van het Provinciaal bestuur, dat het totstandkomen van een dergelijke markt toejuicht. Deputé Peters meende, dat het met de medewerking van de zijde der landbouwers wel mee zou vallen, getuige al de grote deelname aan deze markt, getuige ook het verleden, toen onze boeren immer voortvarend iedere vooruitgang aangrepen. Na deputé Peters spraken de direc teuren der Gezondheidsdiensten van Limburg en Brabant, Dr. Tacken en Dr. Kirch, die beiden Venray felici teerden met deze t.b.c.-vrije markt. Vooral Dr. Kirch hield een sym pathieke speech, waarin hy er op wees, dat hier geen provinciegrenzen mogen tellen, maar dat hier de boeren eensgezind in hun eigen belang en dat van hun medewerkers moeten samenwerken. Dit zelfde betoogde ook de Burge meester van Deurne, die ook namens zyn andere Brabantse collega's zou meewerken tot het welslagen van markt. Bleek de grens van beide gemeenten, aldus Deurne's burger vader, in 1940 een beletsel voor de moffen om Deurne binnen te trekken, in de toekomst zal niemand de Bra bantse boeren verhinderen om aan Venray's markt deel te nemen, in tegendeel zelfs, van hogerhand uit zal men dat stimuleren. Dr. Hamers sprak namens de vee- artsenykundige dienst en zeide bly te zijn, dat ook hier in het Zuiden al een t.b c.-vrye markt georganiseerd was. Hij hoopte en vertrouwde, dat in de toekomst deze markt zich steeds meer uit zou breiden. In diezelfde zin waren ook de toe spraken gestemd, van de vertegen woordigers van het vervoerswezen en de vleeshandel, die beiden hun volle medewerking toezegden voor het wel slagen van deze markt. De heer Fr. Janssen wees tenslotte als Voorzitter van Venray Vooruit op wat samenwerking vermag, 'n samen werking, die ook verder deze markt moge doen groeien en bloeien. De heer Rutten uit WansRum zegde namens de gehele kring Venray der L.LT.B, de volledige medewerking toe van de leden van deze kring. In een hartelijke speech bracht de Burgemeester dank aan alle sprekers en hij hoopte met hen, dat Venrays markt een goede toekomst tegemoet zou gaan, in het belang van onze boeren, m het belang van de gemeente en de gehele streek, die op haar is georiënteerd. Daarmede was dan een einde ge komen aan de eerste t.b.c -vrije markt. Het werk ter voorbereiding is nu af en het zyn de landbouwers van deze streken, die het nu in eigen handen hebben of deze markt inder daad zyn oude naam weer terug krijgt. Maar gezien deze eerste markt kunnen we met vertrouwen de toe komst tegemoet zien. Duitsland op weg naar de vrijheid. Dat na San Francisco het duitse vraagstuk aan de orde zou komen, was aangekondigd. Te Washington hebben Acheson, Morrison en Schuman allerlei bespre kingen gevoerd, omdat zy het eens willen worden voordat Zaterdag de atlantische conferentie te Ottawa begon. Turkije en Griekenland zullen nu worden opgenomen in de Atlantische unie en daarna valt automatisch de defensie van het Nabye Oosten binnen de sfeer van de atlantische verdedi ging. Noorwegen, Denemarken en ons land protesteerden wel tegen deze uitbreiding van de verantwoordelyk- heid en van de verplichtingen, maar het is inderdaad moeilijk om de Middellandse Zee in tweeën te snijden. Het westelijk deel behoort tot de atlantische wereld, het oostelijke deel wordt er by inbegrepen. Maar voor het Verre Oosten zou wel een apart commando komen en daarover zyn Amerikanen, Britten en Fransen het nog niet eens. De Fransen beklagen zich over achteruitstelling. Ook over de „anti koloniale" politiek van de V.S. en Engeland, die het inheemse nationa lisme te veel steunen en de franse posities in Noord Afrika in gevaar zouden brengen. Over deze problemen zullen Morrison en Schuman in November spreken. Voordien zullen te Rome de com mandokwesties voor de Middellandse zee aan de orde komen. Overigens moest men in Ottawa de verdeling der kosten te berde brsngen, een zeer netelig probleem. Het schynt wel vast te staan, dat Frankrijk zyn zware wapenen uit de V.S. zal krijgen, omdat het zyn staalindustrie niet voldoende kan uitbreiden om dit zelf te doen Doch te Washington kwamen de westelijke Grote Drie dan tot een accoord over Duitsland. Op Januari wil men Adenauer toestaan, duitse soldaten op te roepen. Op Maart moeten de eerste eenheden zyn gevormd. Zy staan onder bevel van de duitse regering te Bonn, maar krijgen hun orders in feite van een europe8e commissie, welke weer onder Eisenhower staat. In die overgangstijd moet gezagsorgaan zijn geschapen vooreen europees continentaal leger, waaraan de landen van dit vasteland troepen zullen afstaan. Daarnaast staan dan de britse en amerikaanse troepen, die de drieledige weermacht vormen van de atlantische unie in Europa. Het lykt nogal ingewikkeld, maar op die manier hopen de Fransen de Duitsers buiten de atlantische unie te houden en ze alleen binnen een europees leger te trekken. Dus geen duitse gelykgerechtigheid. Op het europese vasteland zal het duitse leger dezelfde rechten hebben als die van andere naties. Souverein wordt Westduitsland echter niet geheel, een echte vrede wordt er niet gesloten. Aldus het plan van Washington. Ingewikkeld spel. Te Bonn is men verheugd, maar niet tevreden. Het speelt vooral zyn troeven uit te Washington. De eerste is het russische gevaar, dat zo groot zou zyn, dat het Westen de duitse medewerking alleen tegen hoge prijs kan kopen. De tweede is: Korea. Als geen wapenstilstand tot stand komt,'(hoewel Ridgway Maandag weer aanbood de besprekingen te hervatten) als de luchtoorlog zo fel wordt dat Chinese bases worden gebombar deerd, zullen nieuwe amerikaanse divisies gebonden worden in het Verre Ooscen. Dan heeft Amerika er alle belang bii, dat duitse divisies de amerikaanse gedeeltelijk vervangen in Europa. Daar tegenover nu stellen Londen Parys, dat het oorlogsgevaar in Europa niet zo groot is, dat geen „gesprek" met Moskou meer mogelijk zou zijn. De Britten hebben pas een handels accoord met Rusland gesloten, dat een millioen ton graan zal leveren, op voorwaarde, dat levering van ma chines, rubber enz. door Engeland doorgaat. Parys staat op hetzelfde standpunt als de Britse economist, dat men de duitse medewerking niet tot elke prys behoeft ie kopen. De oostduitse premier Grotewohl heeft nu, om duitse herbewapening te vertragen, weer een proefballon opgeworpen van een conferentie der Grote Vier over Duitsland en vrye verkiezingen voor heel Duitsland aangeboden voor een onafhankelijke regering te Berlijn; duitse hereniging op voorwaarde van ontwapening. Nu kan men zich moeilyk voor stellen daar de duitsers in overgrote meerderheid anti communistisch zyn dat Russen en communisten alle machtsposities in oostduitsland zullen prijsgeven voor een anticommunisten regering over heel duitsland. Die propaganda manoeuvre is dus van wenig betekenis. Wel is van belang, dat Londen en Parys de mogelijkheid van 'n accoord met Moskou willen openlaten en dus ondanks solidariteit met de V.S. niet aan alle duitse verlangens zullen tegemoet komen en ook geen formele vrede zullen sluiten. Maar in de komende maanden zal er nog genoeg worden onderhandeld. Dit alles brengt mee, dat West Europa de Amerikanen zal matigen wat Korea aangaat, om uitbreiding van het conflict daar te voorkomen. Generaals als Ridgway en van Fleet hebben nog al dreigende taal gesproken, maar waarschynfyk vooral om de Chinezen te indimideren. In Washington is minister Marshall heen gegaan als minister van defen sie en vervangen door z'n rechterhand Lovett. Marshall die 4 honderd duizend Wie van de vele belangstellenden by het opdragen van de plechtige eerste H. Mis in onze parochiekerk op Zondag 16 Sept. j.l. door Pater Gossens, heeft niet gedacht en zelfs gezegd: „Wat is 't toch jammer, dat aan zulke plechtigheid niet nog meer luister kon worden bijgezet door de ruisende tonen van een machtig orgel". Bij zulke gelegenheid dienden de feestklanken de kerkruimte tot in alle hoeken te vullen. Iedereen zal moeten erkennen, dat daartoe het piepend geluid van een harmonium niet in staat is. Daarom, allen meegewerkt met 't orgelcomité De verkoop van do propaganda- sluitzegels is in volle gang. man naar Europa wilde zenden en het plan ontwierp voor economische hulp was voorstander van de „europese oriëntering" en tegen Mac Arthur, die het Verre Oosten veel belangryker achtte Men heeft wel de vrees uitgespro ken (vooral omdat het Congres de hulp aan Europa met een milliard besnoeide) dat de V.S. meer aandacht zouden gaan schenken aan Japan dan aan West Europa. Maar voor die vrees zyn nog geen doorslaggevende gronden. De Oliekwestie De Perzische oliekwestie was de afgelopen weken tot de kleinere con flicten gereduceerd. Perzië heeft geen olie kunnen verkopen en Londen heeft nu het zoveel dollars moet besteden om elders olie te kopen geweigerd perzische tegoeden te wisselen in dol lars en ook andere faciliteiten inge trokken. Washington is solidair gebleven met Londen en heeft niet willen be middelen op basis van perzische voor stellen. Tegen Mossadeq wordt de op positie in Teheran sterker, tegelyk met de financiële nood. In de V.S. wordt wel critiek geoefend op het feit, dat men de perzische sympathie dreigt te verliezen door het samen gaan met Engeland. En zeker oefent Washington ook wel druk op Londen uit. Waarschijnlijk zal echter Mossa deq moeten heengaan, voordat (met een andere perzische regering) een accoord mogelijk zou worden. Op een vergadering van burgemees ters, artsen, voorzitters van Groene Kruis-afdelingen en onderwysautori- teiten te Venray, kwam men tot de samenstelling van een Districts com missie voor het Geneeskundig school toezicht in het district Venray. Hieronder vallen de gemeenten Bergen, Gennep, Meerlo, Mook, Otter - sum, Venray en Wanssum. Deze districts commissie zal, in over leg met het hoofdbestuur van het Groene Kruis de nodige stappen doen om te komen tot 'n schoolartsendienst. In Weert en Kerkrade werden reeds proeven genomen en binnenkort zal de schoolarts in Noord-Limburg zyn prachtig werk kunnen beginnen. Dat houdt in dat alle kinderen van de scholen geregeld door de school arts zullen worden onderzocht en eventuele afwijkingen doorgegeven worden aan de huisarts. De ouders worden verzocht by het onderzoek van hun kind tegenwoordig te zyn. Reeds in 1942 ontwierpen de ge meente besturen een gemeenschap pelijke regeling voor een schoolartsen dienst, maar de oorlog maakte de uitvoering ervan niet mogelijk. De voorgestelde regeling en indeling van de districten van het Groene Kruis is voor de gemeentebesturen aanvaardbaar en men zal trachten deze zo spoedig mogelijk te ver wezenlijken. De districtscommissie voor het geneeskundig schooltoezicht werd als volgt samengesteldMr. A. Janssen, burgemeester te Venray, voorzitter, leden van Mackelenbergh, burge meester te Bergen, T. Driessen pastoor te Middelaar, J. van Rens, Ottersum, H. Vorst, Venray en een lid, als ver tegenwoordiger van de ouders. De vergadering werd o.m. bijge woond door deken Janssen te Gennep, deken Berden te Venray en dokter Smals te Well. Een vreemdeling, die Zondag en Maandag misschien eens door de Heyde gekomen is, zal zich wel met verbazing hebben afgevraagd, wat hier in zaal Litjens aan het handje was. En als men hem vertelde dat hier een eerste opvoering gegeven werd van het Heydefeestr dan heeft hij er waar8chy'nlijk toch niets van gesnapt en is waarschijnlijk heen gegaan met de conclusie, dat er op de Heyde „aarige" mensen wonen. En inderdaad, die van de Heyde zyn „aarige", maar dan in de goede zin van het woord. Toen er een school moest komen, toen kwam die er, en toen er een kerk moest komen, gebeurde hetzelf-

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1