Veiirays vroede vaderen vergaderden JUBILE4 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Grondverkooop T.lf.C.bestrijding Zorg over ambachtsschool - Bomen om te bomen over bomen BEL BIJ BRAND 3 9 2 Afscheid van Pastoor de Bodt ORGELIIOEKJE Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 No. 35 TWEE EN ZEVENTIGSTE IAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Hunckhol Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Yenray Telefoon K4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray f 1.10 bulten Yenray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Dinsdag bogon de Venrayse Raad met frisse moed aan een agenda van 7 punten en mot een sneltreinvaart werden de verschillende hindernissen genomen. De heren de Bruyn Fr. en Hub. Janssen, waren niet, op het appèl verschenen. Allereerst werden de notulen goed gekeurd van de vorige vergadering, alsmede van enkele besloten ver gaderingen, waarna de ingekomen stukken aan de beurt waren. G.S. keurden daar o.a. in goed de raadsbesluiten a. tot toewijzing van grond aan oorlogsgetroffenen; b. tot diverse wijzigingen in de be groting over 1950; c. tot het aangaan van kasgeld- leningeD; d. tot het aangaan van een rekening courantovereenkomst; e. tot wijziging van de politie verordening; f. tot onttrekking van de Hiepter- boswog aan het verkeer; g. aan- en verkoop van gronden, Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Verkoop van grond Vorig jaar besloot de Raad aan M. Dinghs in Castenray, een stukje grond te verkopen, 900 m2, voor f 0,30 per m2. Aangezien Dinghs er geen zin in heeft, verzocht B. en W., dit besluit maar in te trekken. De heer STEEGHS gaf duidelijk te verstaan, dat dit zijn oorzaak vond in de te hoge prys, die door de meente gevraagd werd. Wethouder PUBBEN antwoordde, dat hierover met Dinghs opnieuw onderhandelingen zullen worden voerd. Verder besloot de Raad vorig jaar voor de bouw van verschillende wo ningen in Oostrum, 750 m2 grond te kopen van de kinderen Camps, Heide. Aangezien voor deze wpningen nu een ander beter stuk gevonden is, wordt ook voor dit geval de Raad gevraagd zyn besluit in te trekken. Dit gebeurde dan ook zonder commen taar. llnnr... of te dunr Roeds eerder werd een voorstel ter tafel gebracht om de huur vast te stellen van het pand Grotestraat 11, maar op verzoek van de Raad, werd dit voorstel voor nader onderzoek aangehouden. Aarigezien'er nu alweer een halfjaar daarna verstreken is, bracht B. en W. het voorstel weer ter tafel, dat in houdt een huur van f 690,- per jaar voor het genoemde pand. De heer VERMEULEN verwonderde zich wel over die lage huurpijs. Vol gens zyn gegevens, die Dog niet vol ledig zyn, heeft dit pand meer dan 15.000 gulden aan herstel gekost en telt men hierover 4 pet dan blijft er nog weinig over voor de gemeente. Hy was dan ook in de veronderstel ling, dat B. en W. zoals was beloofd, met de Commissie van Openbare Werken eens zou overleggen om dit pand te verkopen. Dit is volgens spreker de beste manier om van deze dure geschiedenis af te komen en volgens hem is de tyd daar nu wel geschikt voor. De heer CUSTERS vond ook huur wel erg laag, als men daarnaast vergelykt de huurprijzen, die men moet betalen in de zgn. woningwet woningen, dan woont men hier gratis. Ook de heer ODENHOVEN was van mening dat we dit huis maar moesten verkopen, het ligt schitte rend en volgens hem zyn er liefheb bers genoeg. Weth. WINTELS vertelde dan dat met de Commissie van Openbare Werken in het algemeen over deze zaken gesproken is en dat men toen besloten heeft deze pas herstelde panden niet te zullen verkopen. De VOORZITTER merkte boven dien op, dat een vergelijking met de nieuwe woningen niet opgaat, omdat daar heel andere factoren gelden. Inderdaad heeft het herstel veel ge kost, maar men moet niet vergeten, dat hiervan terug komt van oorlogs schade en dat er verder ook veel uitgesteld onderhoud in zit, wat de exploitatierekening de laatste jaren wel zwaar belast heeft. Het nieuw aan te gane huurcontract voorkomt verder in de toekomst zware herstel lingskosten, doordat practisch alles voor rekening van de huurder komt. De heer VERMEULEN is het niet eens met de wethouder, daar in de Commissie over dit huis totaal niet De heer STEEGHS zou de gehele exploitatierekening wel eens willen zien van dit pand, en by is er van overtuigd dat er dan bitter weinig op verdiend is. Daarom is ook hy voor verkoop. De heer CUSTERS is het ook met de zienswijze van de Voorzitter niet eens over de vergelijking van de huren. Als een nieuwe kleine woning zoveel huur op moet brengen, dan moet dat zeker zulk een statig en duur herenhuis. De VOORZITTER merkt dan op, dat afgezien van de vraag of het verkocht moet worden, ja of neen, er toch een huurcontract moet komen. Daarom stelt hy voor dit huurcon tract goed te keuren, terwijl B. en W. met de Commissie dan het vraag stuk over een mogelijke verkoop dan nog eens gezamenlijk zullen bestu deren. En daarmede ging de Raad accoord. Verpachting van grond Op 31 December 1951 lopen diverse pachtovereenkomsten af betreffende percelen grond in Oostrum. Dit zijn contracten, welke reeds dateren van 1912, toen deze gronden voor de tyd van 40 jaren in het openbaar werden verpacht. In de loop dezer 40 jaren hebben de pachters het gepachte in vele ge vallen aan anderen in gebruik gegeven. Daarom wilde B. en W. de gronden nu verpachten aan de werkelijke ge bruikers. In verband met 't groot gebrek aan gronden werd voorgesteld enige kleine gedeelten van grotere complexen, welke aan een en dezelfde pachter waren toegewezen, af te nemen en deze aan anderen in pacht te geven, die hierom verlegen waren. Een en ander op advies van de Commissie voor Landbouwaangelegen- heden. De gelukkigen zyn: P. H. Cuppen, Oostrum 1.84 ha L. v.d. Sterren, Wanssum 1.27 ha P. J. Moorrees, Lull 1.56 ha L. v.d. Sterren, Wanssum 2.58 ha G. W. Yolleberg, Oostrum 3.62 ha G. H. Verheyen en F. H. Litjens, Oostrum 2.97 ha M. Jenniskens, Wanssum 2 ha H. Rutten, Wanssum 2.31 ha P. J. Janssen, Oostrum 1.17 ha A. Reynders, Oostrum 1.34.50 ha P. Yersteegen, Oirlo 1.34.50 ha W. H. Coopmans, Yenray 2.30 ha A. Claessens, Oostrum 4.24 ha G. J. C. Rutten, Wanssum 2.- ha J. Derks, Oostrum 2.50 ha L. v.d. Sterren, Wanssum 9.69 ha De heer CAMPS was van mening dat Claessens gevraagd had, die vier hectaren te kunnen kopen, maar weth. PUBBEN antwoorde daarop, dat deze gehele kwestie nog door de Commissie van Landbouw moest be sproken worden, daar dit verzoek te laat was ingediend. De heer STEEGHS sprak er zyn voldoening over uit, dat de werkelijke gebruikers nu inderdaad ook pachter werden en dat het onderverpachten op rekening van de Gemeente, werd tegengegaan. T.B.C. onderzoek Aangezien by het schoolonderzoek op het Veulen is gebleken, dat hier een besmettingshaard moet liggen voor t.b.cis het dringend noodzake lijk om de bevolking daar weer door te lichten. Evenals by het onderzoek voor enige jaren, vraagt de betreffen de dienst nu de gemeente garant te blijven voor de kosten, die niet vrij willig door de betrokkenen worden bijeengebracht. De heer VERMEULEN vindt het natuurlijk goed, maar wou even weten of deze nieuwe doorlichting verplicht is en hoevelen er aan de vorige doorlichting hebben deelgeno men. De VOORZITTER deelt mede, dat men de bevolking niet kan verplich ten, maar gezien de resultaten van het vorig jaar, toen slechts een gezin niet deelnam, en het allergrootste belang van dit onderzoek, zullen alle mensen op het. Veulen wel zo wijs zyn om hieraan deel te nemen. Dan ging ook de Raad met dit voorstel accoord. Overname noodwoning Destijds werd door Dienst Land- bouwherstel voor de wed. Jenniskens een noodwoning gebouwd op haar grond. Dit perce9l werd door haar nadien verkocht aan J. Derikx, terwyl de bedoelde noodwoning op Lieseven L 47 door haar werd verlaten. Hier mede kwam het beheers- en eigen domsrecht op losse schroeven staan. Door de gemeente werd deze nood woning ter beschikking gesteld aan het gezin H. Cremers-Linders wat ook thans nog de woning bewoont. Onderhandelingen om in deze tot een meer regelmatige toestand te geraken hebben er toe geleid dat de huidige eigenaar Derikx zich bereid heeft verklaard de voor de woning in ge bruik zynde grond (2.55 are) aan de gemeente te verhuren voor een prys van f 12.— per jaar. Het Ryk is bereid deze noodwoning aan de gemeente over te dragen voor een bedrag van f 246.97, te be talen in 4 jaar. De overdracht zal geschieden met ingang van 26 Mei 1948. Tegen deze gang van zaken had de Raad geen bezwaar. Grondrnil In tegenstelling met wat vroeger is besloten door de Raad, verzocht B. en W. thans een voorstel goed te keuren, waarin aan de Wed. H. Oudenhoven—Rutten en cons, een even groot stuk grond wordt toe gekend, als de gemeente nodig hoeft voor de aanleg van de Deken Thielen- straat. Dat kan de Raad eveneens goedkeuren. Barakkenkamp in Ysselsteyn By de rondvraag kwam de heer VERMEULEN nogmaals terug op het barakkenkamp in Ysselsteyn en ver zocht nogmaals dringend, om by de Regering er op aan te dringen, dat deze kampen vrykomen voor jonge boeren in de Peel, in plaats van daar te liggen rotten. De VOORZITTER zeide, dat dit reeds gebeurd was en goede hoop te hebben, dat hier eerstdaags een be slissing zou vallen, omdat ook in de Tweede Kamer reeds vragen zyn ge steld en dus de zaak wel onderzocht zal worden. Maar niettemin zal het gemeentebestuur alsnog eenmaal op die kwestie attenderen. De heer SELDER zou gaarne zien, dat voor de nieuwe woningen in de Hoenderstraat, wat straatverlichting komt en dat verder het schrot daar wordt opgeruimd. Wethouder WINTELS noteerde een en ander voor gemeentewerken. Verder had de heer SELDER nog een vraag over industrie, maar hier werd de VOORZITTER zeer geheim zinnig en werd een buitenstaander niet veel wyzer. Ambachtsschool Dan hield de heer OOMENS zijn maiden-speech en vroeg de Voorzitter hoe het stond met de financiering der Ambachtsschool. Mocht hiervoor niet veel kans zyn dan was het misschien beter om eens uit te zien naar enkele barakken, want er moet verandering in komen. Nu heeft men alweer 20 jongens naar Boxmeer moeten sturen. Verder vroeg deze spreker of de politie niet eens voor wat orde en notheid achter in de kerk kon zorgen op de Zondagen. De VOORZITTER had goede hoüp, dat de ambachtsschool alsnog in orde zou komen, indien het Venrayse pu bliek mee zou helpen. Men moet niet vergeten, dat barakken, als men ze krygen kan, ook veel geld kosten en dit geld moet men ook lenen, men is dus even ver. Voor politie in de kerk, moet men zich wenden tot de Heer Deken, die hierover moet be slissen. Verkeersregeling Verder vroeg de heer OOMENS of het nog gevonden kon worden, dat bij de gevaarlijke kruispunten en voor de uitgangen der school, paaltjes met kettingen konden geplaatst wor den, zodat het publiek zo niet meer een-twee-drie de straat over kon steken met alle gevolgen van dien. De VOORZITTER vertelde, dat B. en W. inderdaad een en ander al onderzocht hadden en zelfs do ANWB verzocht hadden hier een verkeers regeling op te komen stellen. Maar alle wegen zyn nog niet klaar, dus dat zal nog even duren. De kardinale fout is echter, dat het publiek zich geheel niet stoort aan de verkeers regels. Gebeurde dit, dan bleven vele ongelukken uit. De heer CAMPS had al lang ge leden eens geïnformeerd naar de op ritten van de brug in Oostrum. Deze zouden in orde gemaakt worden. Maar heden ten dage is er nog niets aan gebeurd. Wethouder WINTELS beloofde ech ter namens gemeentewerken beter schap en betere opritten. De heer CUSTERS had ook nog een appeltje te schillen met gemeente werken, die beloofd hadden de fiets paden met sintels te bewerken, maar ook hieraan was niets gebeurd, waar op Weth. WINTELS vertelde, dat men potvast zat omdat er geen sintels waren, waardoor ook de fietspaden niet verbeterd konden worden. Bomen over bomen De heer ODENHOVEN vatte vuur op vorenstaande redenatie. Hy had de indruk gekregen, dat de nieuw aan te leggen trottoirs grrtere aan dacht kregen dan de fietspaden. Hierop stak hy een vurige redevoering af over het nut van fietspaden in het algemeen en in het bijzonder die in Venray. Hij hoopte en vertrouwde, dat de gemeente „als het ware" de fietspaden hoger zou stellen, dan de trottoirs en daaraan hun aandacht nog meer zouden schenken. Wethouder WINTELS hielp ^hem uit de brand, door te vertellen, dat er een heel plan werd opgesteld juist voor de fietspaden, dus nog even geduld en ook dat komt in orde. Maar de heer ODENHOVEN had nog andere punten op zyn programma en hy verzocht B. en W. dan ook dringend om by een volgende boom- aanplanting eens advies te vragen aan de raadsleden, opdat niet der gelijke dingen zouden gebeuren, als nu zyn voorgevallen, dat hele straten dode bomen te zien geven. Als de gemeente bomen wil plan ten, laat ze dan soorten nemen, die! over twintig jaar geld opbrengen en laat ze het doen, waar men kilometers ver kan poten, zoveel als men wil, b.v. by de grens van Venray—Overloon. De VOORZITTER vertelde dan, dat de bomen worden geplant en gekozen door de Heidemy, die, naar men mag aannemen, daarvan wel verstand van heeft. Dit alles gebeurt volgens een plan, dat de raad heeft goedgekeurd. Dat er bomen kapot gegaan zyn, go- beurt wel meer en bovendien zal hier de te late aanplant wel schuld aan zijn. Spreker behoefde zich niet on gerust te maken, Venray plant nog bomen genoeg. Hierop wilde de heer MAAS dan toch even opmerken, dat de boeren or over hot algemeen niet voor zyn, als het niet hard stuift, waarna de Voorzitter zelf geen raad meer wist. De een wou bomen, de ander niet, maar dit is trouwens ook niet aan de orde, maar met de verschillende opmerkingen zou terdege rekening worden gehouden. De heer ODEN HOVEN had dan nog een laatste verzoek en dat was een bede om hulp voor de mensen die in de Hoenderstraat een woning hebben gekregen, maar die geen tuintje kunnen aanleggen, omdat waar hun tuin is, vroeger een puinplaats was. Hier ligt nu een dergelijke rommel, dat men die alleen niet kan opruimen. Weth. WINXELS zou zien of ge meen te werken dan daar by een haadje kon helpen. De heer STEEGHS vroeg ook der gelijke hulp te willen verlenen bij de nieuwe woningen in Castenray, waarop liy hetzelfde antwoord kreeg. De heer WISMANS wilde eens in formeren naar de mogelijkheid van een wegaanleg vanaf waar de DUW nu werkt tot Ysselsteyn. een weg, die van gioot belang is, voor allen die daar werken en wonen. De VOORZITTER vertelde, dat de plannen daarvoor klaar liggen, maar wie zal hem betalen... Dan ging de raad op verzoek van de heer ODENHOVEN in besloten ver gadering, om zich nog eens te beraden over belastingreclames. Zondag j.l. nam de parochie Merselo, op hartelijke wijze afscheid van pastoor de Bodt, die j.l. Woensdag, op de herdenkingsdag van Sint Jans Ont hoofding, vertrokken is naar zyn nieuwe parochie Neer. Pastoor de Bodt meende in deze vertrekdag wel een bijzonder teken te zien, want op die dag zou ook de parochie vanSt Jan in Merselo van haar geestelijk hoofd gescheiden worden. Een onthoofding is voor niemand prettig, Z9lfs niet voor St Jan, laat staan vcoreen pastoor. En gewoonlijk meent men, dat het lichaam daar pyn van heeft, maar ook het hoofd zal dat voelen. Maar evenals St. Jan door zyn onthoofding tot een beter leven werd geroepen, zo kan ook Merselo door het weggaan van haar geestelijk hoofd tot een beter en her nieuwd parochieleven komen. En dat was wat spreker dan ook van harte hoopte. Hij dankte alle parochianen voor het vertrouwen, wat zij hem gegeven hadden en zo hy misschien wel eens onjuist geoordeeld had, dan vroeg hy daarvoor van harte vergiffenis. Hy verzocht hen vast te houden aan hun eenvoud en zijn lessen ook na zyn vertrek te blyven herinneren. Pastoor de Bodt deed dan ook een dringend beroep vooral de twee grote punten, waaraan hy zoveel waarde hechtte, n.l. het H. Misoffer en het Rozenhoedje, in ere te blyven houden. Laat Merselo, aldus Pastoor de Bodt, nooit vergeten, dat het op zulk een wonderbaarlijke wijze door O L.Vrouw is geholpen in de raoeilyke dagen der bevrijding. Maar voordat de scheidende Pastoor aan zijn laatste afscheidswoord toe was, was er al veel gebeurd. Hoewel 's morgens onder de H. Missen de Pastoor reeds afscheid ge nomen had, wilde Merselo hem toch niet zonder meer laten vertrekken. Na de hoogmis trok dan ook een groots défilé door het dorp naar de kerk, waaraan alle verenigingen, die Merselo kent, deelnamen. Namens hen allen sprak dan de heer Pubben, die diep onder de in druk was van het afscheid, dat hier genomen werd. In een hartelijke speech herdacht hy in vogelvlucht alles wat Pastoor de Bodt in de 17 jaren, dal hy in Merselo was, heeft gedaan en hy sprak daarnaast de verwachting uit, dat zijn werk in Neer ook zo gezegend zou mogen worden. Hy dankte namens geheel Merselo voor het vele en goede werk wat Pastoor heeft gedaan en bood hem als stoffelijk blijk van waardering een ameublement aan. Nadat de Fanfare nog enkele num mers geblazen had, sprak dandeZ.E. Heer Pastoor en ook hy dankte Merselo voor het vertrouwen, dat hy heeft genoten en hoopte, dat de parochie onder de nieuwe leiding nog ryke vruchten mag voortbrengen. Pater CUNIBERTUS SLOOTS 40 JAAR MINDERBROEDER. Als men 40 jaren in een Orde heeft geleefd, is dat geen titel om feest te vieren, maar wel biedt het feit een gelegenheid om te wyzen op de ver dienstelijke arbeid, welke men gedu rende die jaren heeft verricht, te meer als het een persoon betreft gelijk Pater Cunibertus Sloots o.f.m. Hij zag het levenslicht te Leiden, 5 April 1893, trad in de Orde dei- Minderbroeders te Alverna, Sept. i9i 1 en werd priester gewy'd in het jaar 1918. Grote bekendheid verwierf Pater Cunibertus in Weert, waar hy bijna 30 jaren lang onvermoeid godsdienst onderricht gaf aan de leerlingen dei- verschillende instituten en waar honderde personen zich nog steeds dankbaar herinneren zyn gedegen lessen en verklaringen van de Katho lieke geloofs- en zedeleer. Pater Cunibertus publiceerde een Kommentaar op de Katechismus, die in drie jaar tyds 16 drukken beleefde, wel een bevvy's, dat zjjn arbeid op dit gebied werd op prys gesteld en gewaardeerd. Jarenlang was deze hoogst begaaf de kloosterling archivaris van de Nederlandse Provincie der Minder broeders. Als zodanig heeft hy een uitgebreide kennis verworven, niet alleen van de archieven zijner Orde en Provincie, maar ook van ryks- en locale archieven en van alle uitgaven op historisch gebied. Van die kennis getuigen de ver schillende uitgaven en dan mogen wel met grote lof vermeld worden: Het Gedenkboek, verschenen by gelegenheid van het 25jarig bestaan van de R.K. H.B.S. te Heerlen; de uitvoerige, ryk gedocumenteerde ge schiedenis van het klooster en de statie der Minderbroeders te Leiden; het alom geprezen, van veel studie getuigend werk: Haga Mariana, Bis schoppelijk College Weert 1648—1948, 300 jaren Onderwijs geschiedenis; de verschillende biografiën van Minder broeders verschenen in Publications de Limbourg, Taxandria, Franciscaans Leven enz.; de Bijdragen voor de Geschiedenis van de Provincie der Minderbroeders in de Nederlanden, welke P. Cunibertus in samenwerking met een medebroeder uitgaf en waar van spoedig do zevende Bundel zal verschijnen. Zeer velen in het land hebben de hulp van deze kundige archivaris op historisch gebied ingeroepen en met de meeste welwillendheid werd steeds naar vermogen hulp verleend. En daarom zullen zeker allen, die van zyn kennis hebben geprofiteerd op 7 September a.s. dankbaar gedenken alle hulp en voorlichting, welke men van deze geleerde en bereidwillige, maar eenvoudige kloosterling, die om gezondheidsredenen tydelyk op het Gymnasium. I.C. te Venray verblyft, mochten ontvangen. Moge Pater Cunibertus ons nog vele jaren verblijden met verschil lende uitgaven, getuigend van zyn uitgebreide historische kennis, maar ook van zyn liefde voor Orde en Provincie. Pater Silvanusvan der Meer ofm Op 7 September a.s. zal een leraar van het Gymnasium I.C. de dag her denken, dat hy voor 25jaar het kleed van Vader Franciscus ontving in het Minderbroedersklooster te Bleyerheide Het is Pater Silvanus van der Meer. Hy werd geboren 19 Januari 1907 te Rijnsaterwoude. Na zyn H. Priester wijding op 26 Maart 1933 te Weert, werd hy door zyn overheid aangewe zen om de klassieke studie te maken aan de Universiteit te Amsterdam. Na voltoo'ing daarvan werd hij be noemd tot leraar aan het Gymnasium te Rotterdam. In de zelfde hoedanig- werd hy s April 1947 geplaatst te Venray. Naast het geven van zyn lessen ontplooide hy hier een stille, maar weldoende activiteit voor het culturele en geestelyk welzijn van de studen ten. Hij werd moderator van de z.g. soos, waar de studenten gelegenheid hebben zich te ontwikkelen door het houden van lezingen enz. Als Pater spiritualis en biechtvader was hy de aangewezen man om hun zielsaangelegenheden met veel toe wijding te behartigen. Reeds eerder in het bestuur van het klooster opgenomen, werd hy in 1950 benoemd tot conrector van het Gymnasium. De begaafde, eenvoudige, hartelijke, oprechte en echte Minder broeder, die zeer gezien is by zyn confraters en de studenten, bieden wy gaarne onze gelukwensen aan. Wy vernamen, dat zyn zilverenfeest plechtig zal herdacht worden op 23 September a.s. Nieuwe koffiebonnen Bon 507 algemeen (a- en b kaarten) en bon 515 algemeen (d- kaart) zyn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 31 Augustus a.s. worden gebruikt en blyven geldig voor het kopen van koffie by de detaillist tot en met 15 September a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerst volgende bonaan wijzing zal op 11 October a.s. ge schieden. Wie? Wat? Hoe WIE zou niet wensen, dat in onze majestueuze kerk weer orgeltonen gaan ruisen langs de gewelven van de „Kathedraal van do Peel" zoals Mgr. Hansson onze schone Parochie kerk eens noemde Zonder twijfel ieder rechtgeaarde Venrayer. WAT is daarvoor nodig Natuurlijk een orgel. HOE komen wy aan een orgel ons Godshuis waardig? Door ALLER medewerking Dat nu is 't doel der actie, die op touw is gezet. Een orgelcomité heeft de eerste stap gezet. Een zeer be scheiden stap. Immers Keulen on Aken zyn ook niet op één dag ge bouwd. Om nu aan een begin-sommetje voor propaganda te komen zullen sluitzegels worden verkocht met een sprekend propaganda-embleem. Deze sluitzegels zullen worden aangeboden op rolletjes van 100 stuks (prys f 1.— en van 200 stuks (prys f 2.-). Als nu door iedere inwoner van Venray op elke uitgaande brief een sluitzegel wordt geplakt van 1 cent, zegge EEN CENT, dan is 't comité binnen korte tyd in staat de actie verder te ontplooien. Wie doet hieraan mee? Natuurlijk iedereen I Ten geleide Eer Hem met heel Uw bezit Spreuken 3—9—10 Onze voorouders begrepen dit Schriftuurwoord. Zuivere tarwe voor hostiebrood, pure wijn, gewaden van goud en zijde en linnen, bloemen en licht, edele metalen en kostbare stenen voor monstrans, kelk en reliek schrijnen. Dit alles in een tempel met wonderbare ruimtewerking en licht- spreiding, met galerijen vol beelden en heiligen, wier houding en schouwen ons in 't bovenaardse plaatsen. De Schola van St. Petrus Banden schy'nt dat woord weer op te vatten. Ze zetten zich in cm 't beroemde oude orgel, een van de vyf besten in den lande, te doen herrijzen. Moge ook nu onze parochianen gereed staan om den Heer onzen God met heel hun bezit te eren. UW HERDER Ons Studentenhoekje De grote vacantie zit er weer op. Zaterdag a.s. 1 September wordt de slotvergadering gehouden in zaal Verheugen, 's morgen om 10 uur. Kunnen we ook nu weer rekenen op al onze leden om gezamenlijk een punt te zetten achter ons grote- vacantie-programma, dat succesvol afgewerkt is? In de laatst gehouden vergadering heeft de jaarlijkse bestuurswisseling plaats gehad. Op de meest eervolle wijze is aan het oude bestuur op zjjn verzoek ontslag verleend. Een fris bestuur heeft haar plaats ingenomenL. Oudenhoven, voor' zitter; Chr. Veraart, secretaris; J. Snij ders, penningmeester; M. Suilen, sport- commissaris. Intussen is ook „De Magneet" uit gekomen. Een keurig blaadje, dat de eenheid in onze club zal kunnen verstevigen. Tenslotte nog een afscheidsgroet aan Th. Smits, die ons gaat verlaten om aan Gods roeping gehoor te geven. voor 50 jaren terug No. van 7 Sept. 1901 Op 1 September werd in de parochie kerk het jaarfeest van de H. Familie gevierd. Pater Philibertus Sweep ofm. leidde de oefeningen. 16 nieuwe leden deden hun opdracht; Zy ontvingen uit do handen van hun Directeur, Kapelaan Beek, de medaille en het diploma. Op 3 Septerfïber hield de gemeente raad een openbare vergadering. De installatie had plaats van de nieuwe leden. Geklaagd werd over de onverschil ligheid en de weinige belangstelling by de uitvoeringen op de verjaardag van H.M. de Koningin Wilhelmina. Op 1 September vierde de Koninklijk erkende schutterij „Het Zandakker" het feest van koningschieten. De Heer Theodoor Pouwels verwierf voor de tweede maal het koningsschap. Hy schonk aan de schutterij een prachtig zilveren schild. 28 Venrayers kregen procesverbaal omdat de waterlossing, grenzende aan hun percelen, by de gehouden schouw niet in orde waren. De Heer Eug. Kruyzer, hoofd van de Voorbereidende Cursus aan 'sRyks Normaalschool te Venray legde te Wageningen met goed gevolg het ex amen af voor de akte Tuinbouw. AGENDA Zangers, die zich willen aanmelden Js lid van Venray's Mannenkoor worden verzocht Donderdagavond 6 September om 8 uur in de repetitie- zaal Wilhelmina te verschijnen.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1