Geef mij een woning BINNENLAND vervoerd. De strijd om de gunst der Duitsers kan felle vormen aannemen, al is hij thans nog voornamelijk propagandistisch van aard. RUSLAND Tot de vredesactie van Moskou be hoort ook het feit, dat de Prawda een artikel opnam van Morrison, maar daar een veel groter artikel onder plaatste. Morrison proes de persoonlijke vrij heid en zeide, dat Moskou de Britten had gedwongon tot herbewapening. De Prawda beweorde, dat Rusland word bedreigd en dat vrij to zijn van werkloosheid de ware vrijheid was. Veel nieuws hooft het debat niet opgeleverd. Do Russen hebben al meer dan 30 jaar gehoord, dat het westerse kapitalisme agressiof is en dat de vrijheid van de westerse arbeiders steeds gepaard gaat met werkloosheid. Zolang zy geen betrouwbare verslagen krijgen over het werkelijke lever, in het Westen Van hun eigen mensen (die dan vrijuit zouden moeten kun nen schrijven) kan Moskou hun alles op de mouw spelden. Maar wie weet welk nut toch Morrisons artikel Dog heeft gehad. Perzië en India In de Engels Perzische verhouding is een ontspanning ingetreden. De Britse minister Stokes is naar Teheran vertrokken om te onder handelen en de weg daartoe is bereid door de Amerikaan Harriman. Londen moet de nationalisatie aanvaarden, maar zal wel bereiken, zo meent men, dat de Anglo-Iranian de olie kan raffineren en verkopen. Tussen India en Pakistan nam de spanning toe over Kasjmir het gebied, dat Pakistan opeist omdat de bevolking mohammedaans is en India omdat de Hindoevorst zich by India heeft aangesloten - maar door het terugtrekken van troepen van de grenzen scheen het directe oorlogs gevaar te zijn geweken. Beide landen zijn leden van het Gemenebest, dat er niet sterker op wordt. De nood, waarin het land verkeert openbaart zich schrikkelijk in het woningprobleem. De eersto levenseis, dat het Nederlandse gezin een dak boven zyn hoofd krijgt, blijft onver vuld. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft do verdeling van de bouwmogelijkheden overeen komstig do behoefte geheel losgelaten. Het aantal woningen, waarvan de bouw in de eersto helft van dit jaar is goedgekeurd, bedraagt belangrijk minder dan de helft van hetgeen in het regeringsprogramma voor i95i is voorzien. Om de doeleinden van dit programma alsnog to verwezenlijken, zou in het tweede halfjaar van losi de bouw van nog dertigduizend woningen moeten worden goedgekeurd. Het is echter onmogelijk de achterstand nog dit jaar in te halen. Overal wordt de uitvoering van nieüwebouwplannon verhinderd, door- dar de gemeenten niet kunnen vol doen aan de kortgeleden gestelde eis, dat het voor de woningbouw nodige kapitaal in de vorm van langlopende leningen moet zyn verkregen. De kortlopende schulden van de gemeenten vormen op hot ogenblik een bedrag van byna zevenhonderd millioen gulden. De regering wenst, dat deze schul den worden omgezet in langlopende leningen. De kapitalen, die ter beleg ging beschikbaar komen, moeton dus eerst voor deze omzetting worden gebruikt. Onder deze omstandighedon is het vrijwel onmogelijk, leningen voor nog aan te vangen woningbouw af te sluiten. De uitgifte van gomeentelyke obligatieleningen biedt dikwijls even min oen oplossing. Juist dezer dagen werd bekend, dat do 4 pet. obligatie lening ten laste van do gemeente Haarlem die vooral bedoeld was ter financiering van de woningbouw niet voltekend is. We kunnen echter vertrouwen, dat de door onze gemeente uitgeschreven obligatie leningen ten bate van de ambachts school alhier, wel zal voltekend wor den, maar deze ligt dan ook op het terrein van de woningbouw. Wy gaven de noodkreet weer van de Nationale Woningraad, die van de regering vraagt: voorziening in de kapitaalnood van de gemeenten, zodat de woningbouw overeenkomstig het gesteld programma voortgang zal kunnen vinden. Men kan zich een beeld vormen van de woningellende, wanneer men verneemt, dat Amsterdam, Rotterdam en Den Haag voor 195! toewijzingen ontvingen van 2.500 tot 3.200 wo ningen. In het tijdvak van 1 Januari tot midden Juli ios 1 werden in Amster dam 250, in Rotterdam 675 en in Den Haag 725 woningwetwoningen goed gekeurd Wat in Venray heden gebouwd wordt, is nog van de toewijzing van vorig jaar. Wat antwoordt do regering? Wij vinden het antwoord in de memorie van toelichting tot het on langs ingediende wetsontwerp tot wijziging van de wederopbouwwet. Daar zegt de minister De verhoogde militaire krachts inspanning noodzaakt de inves teringen te beperken en is er daarenboven do oorzaak van, dat de financiöle steun aan do woningbouw voor 't riik steeds zwaarder wordt. Het kind wordt dus by de naam genoemd. Do bewapening ontneemt ons niet alleen ons geld voor de belastingen, onze bedrijfswinst en daarmee de mogelijkheid onze zaken op te houden, maar ook ons huis. Het wordt tyd, dat er met het buitenland gesproken wordt. Deze totale verarming van de bevolking stelt ons buiten staat aan de onmatige eisen ten aanzien van de westelijke defensie to voldoen. Wat heeft het voor zin, een land economisch te ver nietigen en het daarna te verdedigen Men onthoudt ons ons huis, wat wil dit zoggen Dat betekent, men tast ons gezin aan. Dat betekentmen ontrooft aan het Nederlandse volk datgene wat het zyn eigenlijke waarde geeft. De gevolgen voor de geestelijke en zedelijke gezondheid van de natie zullen ontzettend zyn wanneer nog langer de gezinnen worden verscheurd door dakloosheid en samenwoning. En deze bouw-raalaise komt op het ongunstigst denkbare ogenblik. Ons land biedt onvoldoende huis vesting, terwyl de woningbehoefte op onrustbarende wijze stygt. Wy denken aan de funeste invloed van de woningnood op het geestelijk leven van ons volk. De minister van onderwijs maakt schone plannen om het onderwijs te individualiseren maar de minister van wederopbouw verklaart in een persconferentie, dat men niet kan ontkomen aan een aantal van acht en veertig leerlingen per leslokaal! Wy denken aan de sociale gevolgen van de huidige bouwbeperking. De minister van wederopbouw gaf toe, dat werkloosheid in aantocht is, want de bouwactiviteit in de militaire sector zal de beperking in de burger lijke sector niet opvangen. Het ligt voor de hand, dat men bezig is de oplossing van het urgente woningprobleem te zoeken in goed koper bouwen en in de normalisatie van de bouwvoorschriften. Men zou goedkoper en sneller in de woning nood kunnon voorzien, indien men gestandaardiseerde bouwelementen kon gebruiken, maar dit gebruik wordt ernstig belemmerd door de grote verscheidenheid van de mini mumeisen, die in de gemeentelijke bouwverordeningen zyn neergelegd. Het alternatief bestaat tussen snel bouwen en langzaam bouwen van zeer goede huizen. Men is bezig de woningvoorziening te verhaasten door de bouwkosten te drukken en het wetsontwerp tot wijziging van de wederopbouwwet vertoont de strek king een ondoelmatig gebruik van materialen en arbeidskrachten tegen te gaan en aldus de kloof te dempen tussen bouwkosten en huurpeil. Rationalisatie, eenvormigheid in bouwvoorwaarden zullen ongetwijfeld aan een snellere woningvoorziening ten goede komen, maar het goed koop en haastig bouwen geeft aan de andere kant slechte, afgeraffelde, onbehagelijke woningen. Onze natio nale armoede openbaart zich nergens zo duidelijk als in de armoedige bouw, die op vele plaatsen het beeld van stad en land ontluistert. Er is geen keuze. De woningnood is te nypend dan dat wy ons archi tectonische weelde kunnen veroor loven. Maar her zal toch in ieder geval noodzakelijk zyn, dat er een weloverwogen grondplan voor goed kopere bouw wordt ontworpen, opdat er van de huisvesting van onze bevolking nog iets terecht kome. Kermis 1951 De laatste dagen voor de kermis hebben wy héél wat pessimistische voorspellingen kunnen horen. De mensen zouden niet meer zo erg van dat soort amusement houden, en ze kunnen trouwens dat beetje geld, dat ze hebben in deze dure tyd wel anders gebruiken. Aldus die profeten. Wy moeten hen direct gelijk geven, als ze vertellen, dat er niet zoveel geld meer onder de mensen is. Dat is trouwens een overbekend feitl Maar dat de massa niet meer van kermis vermaak houdt, neen, daarvan werd het tegendeel de vorige week wel duidelijk bewezen. Want het was er druk, zowel by.de „spullen" zelf, als in café's en danszalen, bij palingkramen en ijscomannen. Er waren inderdaad héél wat men sen op de been om de vacantie ple zierig in te zetten, en wy kregen sterk do indruk, dat zy hier en daar nogal wat geldjieten rollen ook. Al zag men dan ook géén mensen meer, die voor 'n tientje of zo 'n groot aantal rittenboekjes tegelijk kochten en by wijze van spreken de een of andere attractie 'n tijdje lang voor hen en hun gezelschap privé lieten draaien. Zoiets was enkele jaren ge leden, in de „zwarte" tyd van vlak na de oorlog, nog mogelijk, maar die dagen zyn wel definitief voorbij. Wy hebben met verschillende ex ploitanten gesproken en de mening was, over het algemeen, dat het niet slecht ging. Noch in de café's en danszalen, noch in de kermis-attracties, noch by de verkopers van allerlei etens waren, was men ontevreden. In deze streek blijkt de kermis nog ieder jaar een hoogtepunt te vormen. Het slechte weer, wat vooral veel boeronjeugd onverwacht vrij gaf. deed niet veel schade aan het bezoek en zo ziin alle partijen over het alge meen wel tevreden. Geleerd door de les van het vorige jaar zagen we ditmaal Venray's Brandweer, keurig uitgedost, de wacht betrekken, al konden zy geen water leveren aan de kermis-exploitanten, zodat, ondanks de standgelden die de gemeente incasseert, hier de buurt weer goed mee was. Maar afgezien van dit kleine puntje was ook kermis 1931 weer ouderwets goed en had de politie ook dit jaar weer geen klagen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 29 Juli Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 22 Augustus Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Dekenaal Soc. Char. Centrum. Spreekuren van de sociale werkster: '8 Maandags van 11-12 uur '8 Woensdags van 9—10 uur '8 Vrijdags van 5—6 uur. Verder volgens afspraak. GEVONDEN: nummerplaat auto P 4229 en P 49216; sleutel met ring; autobinnen band; een blauw gebloemd ceintuur, Kazerne Langstraat; JDortemonnaiemet inhoud, Seykens, unen K 13; zakmes, van Gerven, rozenkrans met étui, Tyssen, St. Jorispark 3; portemonnaie m. inh., Baltussen, Oirlo E 33; rood handtasje met inhoud, Linders, Kruitweg 13; rode damesportemonnaie met inhoud, Euwalts, Geysteren; vuipen, Hagens, Veulen H 2; portefeuille m. inhoud, Gallen, v. Dedemstraat 3, Bergen op Zoom; portefeuille m. inh., Bergs, Burg. vd. Loostraat 2; rozenkrans en geld in étui, Wed. Cremers, Zwarte Klef A 5; portemonnaie zonder inh., Franssen, Pastoor Ruttenstraat 13; kinderportemonnaie m. inh.,Michiels, Kolk weg 10; groen kindertasje met inhoud, Rommen, Vlakwaterweg 5; vulpen, Coenen, Leunen K 10; motor- bril; Heesen, Oirlo E 11; damesporte monnaie, Vollebergh, Eindstraat 13; paar bruine dameshandschoenen, den Holder, Mereeloseweg 27; vulpotlood, Verballe, Langstraat 62; doublé arm band, Schaeffers, Schoolstraat 3. Geslaagd Op de Ambachtsschool te Venlo slaagde voor het diploma electricien J. Wynhoven uit Wanssum, model maker P. Jakobs, Castenray. Te Tilburg slaagde voor het diploma Mr. schilder de heer Jos. van Rooy, Oostrum. Op het te Amsterdam gehouden examen „Radiotechniek" slaagde de heer Jac. van Rhee voor radiotechni cus, radio-reparateur en electro- winkelier. Op het te Heerlen gehouden examen slaagde de heer H. van Rhee voor het diploma „Banketbakker"- Te Venlo slaagde voor 't midden standsdiploma de heer J. v.d. Weegh alhier. Te Eindhoven slaagde voor het diploma Boekhouden van de Nederl. Associatie de heer P. Moorrees te Oostrura. Op het te Bouvigne (Breda) gehou den examen slaagden voor Sociale Gezinsverzorgster de dames Fien Janssen en Jo Teunissen uit Yssel steyn. Overplaatsing Door de Hoog Eerw. Pater Provin ciaal werd alsnovicenmeester benoemd in Hoogcruts de Z. Eerw. Pater Theodorus Schouten, magister van het patersklooster alhier. Pater Magis ter werd vooral bekend door zyn curcussen ter voorbereiding op het huwelijk. Tot zyn plaatsvervanger werd aangewezen Pater Claud ianus Veldhuizen oud missionaris in China en thans Directeur van het Derde Orde huis in Alverna. De Klokkeluier verlaat Venray Door de Hoogeerw. Pater Provin ciaal der Paters Franciscanen is Pater Adriaan Loof, hier bekend als de Klokkeluier, overgeplaatst naar het Minderbroedersklooster in Drachten Friesland. Pater Adriaan die vooral door zyn preken bekend is, was een stuwende figuur by dekenale en parochiële ge beurtenissen in Venray, wy denken daarbij aan de Wilma, ziekentriduum, missie- en andere acties, en vooral de jeugd had zyn bijzondere aandacht. In Leunen richtte hy o.m. Jong Nederland op, een bloeiende vereni ging, die hun aalmoezenier ongaarne ziet vertrekken. De Kajotterebeweging in Limburg heeft van zyn grote ervaring ge proflteerd en vele retraites en spreek beurten werden hiervoor gegeven. Venray verliest in Pater Adriaan een ijverig priester. Tan het Groene Krnis Indien de voortekenen niet bedrie gen zullen vanaf 1 October a.s. zowel de cliönten van de vroedvrouw als die van de Heren Artsen tijdens de bevalling kunnen rekenen op assisten tie van een Groene Kruis Kraamver pleegster. Het ligt n.l. in de bedoeling van de vroedvrouw op dien datum geheel vrijwillig de verpleging van haar klanten over te dragen aan het plaatselijk Groene Kruis. Wy hopen dat dit voornemen in werkelijkheid zal worden omgezet, omdat dit voor ons Groene Kruis een zeer belangrijke bron van inkomsten zou zijn. Venrays klokken Door de fa. Petit en Fritsen, klok kengieters te Aarle-Rixtel, werden deze week gramofoonplaten opge nomen van de grote Apostelenklok van de St Petrus-Banden, om het zo mogelijk te maken het forse geluid van deze klok ook elders te laten horen. Agenda Dinsdag 21 Aug. repetitie van het Dameskoor in zaal Schaeffers, van half 8 tot half 9. Examen vakopleiding bouwbedrijf Gedurende een gehele week werd voor de leerlingen van het landelijk leerlingenstelsel in het bouwbedrijf examen gedaan in de Ambachts school te Venray. Na afloop hiervan worden in het Luxor-theater de diploma's uitgereikt in tegenwoordigheid van vele oudere, genodigden en autoriteiten. De stichting vakopleiding Bouw bedrijf had dit examen verzorgd voor die categorie jongens, die na de Am bachtsschool doorlopen te hebben, reeds by een werkgever in dienst zyn, doch op speciale voorwaarden, waarby avondcursus behoort. Na deze opleiding te hebben vol bracht staat dan de gelegenheid tot opleiding „gezel" open. Van de 29 candidaten slaagden er 16 voor het diploma timmeren. De geslaagden zijn K. P. Lucassen, Heyen; J. W. A. Wynhoven, Wanssum; P.J. Vullinghs; Meerlo; H J. Martens, Beugen; LJ.J. Troost, Arcen; W.H. v. Osch, Venray; J.J.P. Vermeulen, Oostrum; E W Nellen, Smakt; P.J. v.Mey el. Merselo; H.J. Gommans, Boxmeer; A.M. Hazen- donk, Venlo; A.F. Kater, Blerick; H J. Bakel, Venlo; J.M.Th, van Els, Wanssum; H.J. Geurts, Horst. Dienstjubileum Donderdag werd in Huize St Anna op feestelijke wy ze het feest herdacht, dat de heer J. Hendriks, chef van de technische dienst, 25 jaren in dienst was van genoemde inrichting. De jubilaris mocht van Zustere, Doktoren, verpleegsters en verpleegden, veel gelukwensen in ontvangst nemen. Nieuw fietspad Men is begonnen het fietspad langs de Horsterweg vanaf Castenray, door te trekken tot Venray. Dit werk, dat door de oorlog indertijd ontijdig werd afgebroken, zal het gehele najaar voortduren. Volgend jaar hoopt men klaar te zyn, waardoor het drukke verkeer op deze weg weer enigszins ontlast wordt. ^Aanrijding Op de Mereeloseweg liepen twee kinderen onder hun spel tegen een passerende auto op. Hoewel de be stuurder alles deed om een aanrijding te voorkomen, kon hy een botsing niet vermijden. Beide kinderen werden wegens de opgelopen kwetsuren naar het Sint Elizabeth-Ziekenhuis over gebracht. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. Gouden Schuttersfeest De beide handboogschutterijen St. Anna Venray en Merselo hebben by gelegenheid van hun 50 jarig bestaan een groots concours opgezet. Donder dag werd de eerste pijl verschotenen meer dan 21 verenigingen namen nu reeds deel en heden Zaterdag en morgen Zondag verwacht men op nieuw honderden schutters. De organisatie verliep prima en er heerste een beste stemming De re ceptie van de jubilerende vereniging werd druk bezocht en Venrays Harmo nie bracht een serenade. HAZENCONCOURS De eerste Zondag in October zal de handboogschuttery „St. Oda" haar jaarlijks hazenconcours houden. Door de bijen By maaiwerkzaamheden op Kemp- kensberg vloog een zwerm byen in de manen van een paard van S. Wil- lems uit Weverslo. Door honderden steken gewond 0 a. in de bek, sloeg het paard op hol en liep in de pin- draadafrastering. Nadat het paard naar huis gebracht was, achtte de ont boden veearts het noodzakelijk tot afmaking over te gaan. Het vlees werd voor consumptie afgekeurd. Voor de eigenaar betekent dit een flinke schadepost, vooral omdat het dier laag verzekerd was. Kindje in pnt gevallen Het 4 jarig dochtertje van de land bouwer V. aan de Brienshoek, viel Maandag bij 't spelen in de regenput. De oudste zoon, die toevallig dit ongeval zag, waarschuwde zyn vader, die gekleed in de put sprong. Gezien de hoge stand van het water wist de vader spoedig de kleine op het droge te brengen. Doktershulp was spoedig ter plaatse. Na langdurige toepassing van kunst matige ademhaling, slaagde men erin de levensgeesten weer op te wekken. Het kindje maakt het thans redelijk wel. CASTENRAY. - Nadat onlangs de Castenrayse afdeling van het Lim burgse thuisfront werd opgeheven, na verschillende jaren van zeer vrucht baar werk, is men thans als een der eerste parochie's overgegaan tot op richting van een afdeling van Nat. Katholiek Thuisfront. Als Geestelijk adviseur zal optreden de Z. E. Heer Pastoor, terwyl tot voorzitter werd gekozen de heer P. Philipsen en de heer J. Geerets, tot secretaris. Als medewerkers werden aange wezen G. Classens, M. Emonts, J. Janssen, M. Jeuken, G. van Kuyck.H Kuypers, J. Kuypers, M. Kuypers, P. Poels, alsmede twee gedemobiliseerde militairen, nl. Th. Willemsen en Th Seykens. CONCOURS Het mannenkoor van Castenray zal voor de eerste maal deelnemen aan een zangconcoure en wel a.s Zondag in de derde afdeling te Vorden Bij na verdronken By het lossen van trottoirbanden aan de Maas, viel een van de gemeente arbeiders van het schip in de Maas. Door tijdige hulp van de schipper werd erger voorkomen en bleef de schade beperkt tot een nat pak. Franse militairen opgegraven Door de Franse bergings- en iden- tificatiedien8t werden enige gesneu velde militairen, die begraven waren op het Duitse kerkhof te Ysselsteyn, opgegraven, teneinde op vaderlandse bodem in Frankrijk te worden her begraven. Ongeluk Een kind van de familie C. te Ysselsteyn dat met paard en wagen mee mocht rijden naar het land, raakte bekneld tussen dit voertuig. Het moest met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Venray worden gsbracht. Twee ernstige ongelukken De arbeider M. uit Meyel, werk zaam by de firma Janssen-de Jong aan de haven van Wanssum, had Maandag het ongeluk van de betum- molen te vallen. Met een ernstige verwonding aan het hoofd en een dybeenbreuk, werd M. overgebracht naar het ziekenhuis te Deurne. Zondagmiddag had in Wanssum, een zeer ernstige aanrijding plaats. Het 10-jarig zoontje van de heer W., reed met zyn rijwiel uit een zijweg de grote weg op en kwam onder eon juist passerende luxe wagen uit Almelo terecht. In zorgwekkende toestand werd het jongetje naar 't ziekenhuis te Venray overgebracht. Het kind had by dit ongeval een schedelbreuk opgelopen en een zeer ernstige hersenschudding. Industrialisatie in de Peel In de aan Limburg grenzende Bra bantse gemeente Someren zullen drie nieuwe fabrieken gevestigd worden. Het actieve gemeente bestuur heeft in deze bijzonder groot succes gehad Hy de gehouden aanbesteding tot het bouwen van twee fabriekshallen was Aannemer A Delsing uit Venlo laag ste inschrijver voor f 240.500.00 Hoog ste inschrijver was P. Christiaansen uit den Haag met f 341.000.00. In een fabriekshal met een vloer oppervlakte van 2500 M2 zal gevestigd worden de N. V. Deuren- en timmer fabriek Berkvens. In deze nieuwe fa briek zullen 80 arbeidskrachten te werkgesteld worden, welk aantal op gevoerd zal worden tot 120 man. In de andere fabriekshal zal geves tigd worden een filiaal van de N. V. Textielindustrie Van Engelen en Evers te Heeze. Deze fabriek zal werk verschaffen aan 40 meisjes en 40 mannen, welke aantallen geleidelijk zullen opgevoerd worden tot 60 meis jes en 60 mannen. Verder zal in Someren gevestigd worden de Fornuizenfabriek Condor uit Eindhoven. Hier zullen pl.m. 40 mannen tewerk gesteld worden welk aantal in drie jaar zal opgevoerd worden tot 80 mannen. Bovendien is men in onderhandeling voor een emailleerinrichting waar opnieuw 40 mannen kunnen tewerkgesteld wor den. S.V.V.-nieuws. Zondag a.s. krygen we een klein voorspel voor de competitie als het eerste elftal ten bate van de Missie van Pater Oudenhoven, in het veld treedt tegen Mulo I uit Helmond, een club, die de afgelopen jaren haar party wel heeft meegespeeld. SVV I komt in de volgende op stelling P. Arts Th. Claessens M. Creemers J. Reynders F. Schellen L. Vullinghs P. Philipsen V. Lucassen W. Arts M. vd Heuvel M. v Opbergen Ook het tweede speelt Zondag en gezien het drukke en intensieve bezoek aan de trainingen zyn we wel ge spannen hoe Zondag gespeeld zal worden, zowel door het eerste als door het tweede. Het tweede is als volgt opgesteld P. Bertrams L. Lucassen J. Driessen P. Thielen M. Arts L. Kronenberg P. Schellen M. Janssen J. Kusters A. Thuyls G. Swinkels Ook met het oog op de komende competitie zal een bezoek allesziDS de moeite waard zyn, afgezien nog van het goede doel, dat hierdoor ge diend wordt. Het derde elftal speelt tegen Geys teren, dat zo eervol in de tweede afdeling kwam. De wedstrijd begint om 2 uur in Geysteren en het vertrek is om 1 uur vanaf het clublokaal. Opstelling SVV 3 A. Douma J. Schoonderbeek P. Maessen Th.Kronenb. J. Hoedem. J. Verheyen Fr. v Gerven Th.vd Laar G. v Kessel W. Peetere J.vdBekerom Zondag 26 Augustus speelt het 2e elftal thuis tegen Cuyck, terwyl de Zondag daarop, dus 2 September het eerste elftal naar Hercules in Reuver gaat. Handboogsport Op het nationale schuttereconcours te Volkel behaalde de handboog schuttery SI. Oda 166 punten en schoot daarmede het grootste aantal punten van dit concours byeen. Aangezien Zondag nog geschoten moet worden is de definitieve uitslag nog niet bekend. Wielrennen Zondag j.l. namen onze renners wederom deel aan de wedstryd te Deurne. Na een felle strydmeteenuitloping van Kerreman8 en Willems, moesten zy tenslotte toch met een eindsprint van het hele veld genoegen nemen. Hierin plaatste zich Willems als 5e, terwyl Kerremans meteen 12e plaats genoegen moest nemen. Jo Weymans die zeer goed rijdt moest wegens pech opgeven. Op Woensdag j.l. namen zy deel aan de wedstrijd te Boxmeer. Nadat Aug. Willems zich had laten zien als een goed premie-sprinter, trok hy er 10 ronden voor het einde alleen tussen uit, maar kreeg echter een ronde later gezelschap van Janssen uit Venlo. Langzaam maar zeker vergrootten zy hun voorsprong en werd het een eind sprint tussen beide renners. Hierin bleek Janssen het sterkst te zyn en won met een wiellengte verschil. Jo Weymans moest hier door een valpartij opgeven. Terwyl Kerremans zich deze keer niet meer by de eerste 10 wist te plaatsen. Beklag Door de vereniging „Helmond Vooruit", is by de Nederlandse Spoor wegen een ernstig beklag ingediend tegen de slechte toestand, waarin het Helmondse station verkeert en tegen het ouderwetse en slechte materiaal, waarmee de dienst Venlo—Eindhoven wordt onderhouden. Twee soorten margarine De margarinefabrikanten zyn van plan de lagere prijsklasse margarine van een kwaliteitsonderscheiding te voorzien en wel door een z.g. ver- klikkersstof in de goedkopere soort te mengen. Deze verklikkersstof zou b.v. aardappelmeel kunnen zyn, waar door noch aan voedingswaarde noch aan vetgehalte afbreuk wordt gedaan. Branden rond Nijmegen De schade, die de laatste tyd door de branden in polder Ooy by Nijmegen is geleden, bedraagt ongeveer een half millioen. De politie tast nog steeds in het duister met betrekking tot de dader van deze.brandstich tingen. Hoevebewoners rond Nijmegen hebben een onderlinge boerenwacht gevormd ter bescherming van hun bezittingen tegen brandstichters. Zy werken nauw samen met de gemeente en rijkspolitie. Levensonderhoud van Nederlands gezin Geregeld vraagt het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen, over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris per week heeft volgens U een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen nodig, om net aan rond te komen?" Dit zjjn de antwoorden, die het NIPO in Juli kreeg tot f 40,— in de week nodig... 1 pet tot f 50,— in de week nodig... 16 pet tot f 60,— in de week nodig... 48 pet tot f 60,70 in de week nodig... 78 pet tot f 80,— in de week nodig... 89 pet f 80,— en meer nodig7 pet Weet niet en geen antwoord... 4 pet Het middelste antwoord: f 60,- is nodig voor een gemiddeld Neder lands gezin om net aan rond te komen. Hoe het verloop van de kosten van levensonderhoud geweest is, blijkt uit het volgende staatje Maart 1946 f 42,— Maart 1947 50,— April 1948 51, Januari 1949 56,— Januari 1950 58,— Augustus 1950 59,— Maart 1951 (ruim) 61,— Mei 1951 60,60 Juli 1951 60,- Zoals uit dit overzicht blykt, heb ben de kosten van levensonderhoud in Maart van dit jaar volgens h6t pu bliek een hoogtepunt bereikt. Toen had een gemiddeld gezin volgens het publiek nog f 61,- nodig om net aan rond te komen. Sindsdien is dit be drag gedaald tot f 60,— in de week in Juli 1951. Rundveestapel boven voor-oorlogs peil Uit voorlopige gegevens van het CBS blykt, dat de Nederlandse rund veestapel per Mei 1951, in vergelijking met Mei 1950 met 6 pet is uitgebreid, terwyl het aantal stuks melkvee met 2 pet. is toegenomen. De tota'e rund veestapel omvat thans 2 882.000 stuks tegen 2.723.000 per Mei 1950 ön 2.817.000 in 1939. Het aantal stuks melkvee steeg van 1.518 000 tot 1.543500 in 1951 tegen 1.566.000 in 1939. Philips een dag in Scheveningen Drie abnormaal lange treinen heb ben ongeveer vijfduizend Philips- werkers naar Den Haag gebracht en daarmee de massareis verwezenlijkt, welke het „Philips-De Jongh Ontspan ningsfonds" voor deze duizenden had georganiseerd. Het legertje Oost-Brabanders ging des avonds in prima stemming en voldaan in sneltreinvaart weer huis waarts. Richtprijs tarwe 21,25 gld. De Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat by een richtprijs van f 24,50 voor inlandse tarwe, oogst 1951, een oplopende prijsschaal zal worden in gevoerd, welke in Augustus 1951 aanvangt met f 0 80 beneden genoem de richtrrys en in April 1952 eindigt met f 0.80 per 100 kg. daarboven. Dit betekent dat het bedrijfschap er met de daarvoor ten dienste staan de middelen naar zal streven, dat de telers in de hierna te noemen maan den de daarbij genoemde prijzen zul len kunnen maken voor tarwe van gezonde doorsneekwaliteit met een vochtgehalte van 17 pet. by levering franco pakhuis handelaar. 1951Augustus f 23 45; September f 23.65October f 23.85November f 24 05 December f 24.25. 1952: Januari f 24.45; Februari f 24 65 Maart f 24.85April f 25.05 Mei f 25.05. Theo Aben dodelyk verongelukt Tijdens de motor-teireinwedstryden, die Zondagmiddag te Oisterwijk wer den gehouden, is de zuidelijke kam pioen Theo Aben uit Ledeacker, dodelijk verongelukt. Aben stond niet alleen als een zeer goed motorrenner bekend, maar even zeer als een fyn sportman.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2