Kleine boeren en de premieregeling GROOT SUCCES voor Venrays Mannenkoor Zes jaren levend begraven in een bunker.... Schouw der Waterlossingen in de gemeente VENRAY. Schrikdraad en silobouw bevorderd Ter bevordering van de rationali satie van het kleine boerenbedrijf wordt door de Overheid aan dergelijke bedrijven reeds jaren een bijzondere steunverlening in de vorm van premie's verstrekt. Verschillendo objecten, die in het kader van de productieverhoging een noodzakelijke verbetering behoeven, zijn door deze regeling, waarvan de uitvoering bij de Dienst Kleine Boeronbedryvon berust, bestreken. Zo werden aldus Ir. J. v. Bueren, Rykslandbouwconsulent, gedurende de jaren 1948, 1949 en 1950 op de kleine bedryven 30.000 electrische weide-afrasteringstoestellen met pre mie in gebruik genomen. Door mid del van de premie is niet alleen de aanschaffing, maar ook het goede gebruik sterk bevorderd. Wanneer men daarnaast bedenkt, dat de kosten van aanschaffing onge veer oen derde bedragen van die van de oudo prikkeldraadafrastering, kan men constateren, dat deze premie regeling nationaal gezien niet alloon oen grote productieverhoging hoeft bevorderd, doch dat daarenboven vooral voor de toekomst een grote besparing op materieel is verkregen. Een ander punt, dat de volle aan dacht had, was de silobouw. Er is oen premie verleend voor de bouw van groenvooder silo's en silo's voor gestoomde aardappelen. Wat de groen- voedersilo's betreft, is met premie 260.000 m3 siloruimte voor groen* voeder gebouwd, hetgeon betekent, dat thans voor oen kleine 100.000 koeien meer dan in 1947 in de stal- periode goed kuil voer beschikbaar is. Door het gebruik van silo's kan kuil voer van een zoor goede kwali teit worden verkregen, terwyl daar naast het kantverlies, dat by open kuilen ruim 10 pet. bedraagt, tot hot uiterste beperkt blyft. Ook de inhoud van aardappelsilo's op de kleine bedryven werd dank zy de premie verstrekking met 50.000 m3 uitge breid. Gedurende do drie jaren werden 40.000 ha met het gras- en klaver zaad, dat verkrijgbaar was, ingezaaid. Aangelokt door de lagere pryzen zaaide men op de kleine bedryven veelal zaad v.in mindere kwaliteit. Door by de premieverlening echter eisen ten aan zien van de herkomst te stellen, werd deze min of meer gebruikelijke handelwijze volledig doorbroken en zal men binnen enkele jaren overtuigd zyn van het feit, dat alleen goed zaad gebruikt moet worden. Aanschaffing werktuigen De gierkelder- en mestplaatbouw was eveneens een object voor premie- verstrekking. In de laatste jaren nam de inhoud van do gierkelder met 225.000 m3 toe, terwijl 011 byna 350.000 m2 mestplaat werd gebouwd. Dit stimuleerde vooral de betere verzorging bij de bewaring van de mest, hetgeen, gezien de be sparing op de verliezen van groot belang is. Tot Januari 1951 hebben 400coüpe- ratios met premie werktuigen aange schaft. Deze werktuigenverenigingoi. hebben een werkgebied van 115 000 ha cultuurgrond; zy zyn vrijwel alle gevestigd in de provincies met veel kleine boeren, nl. Noord Brabant. Limburg, Gelderland en Overyssel. Tot 1 Januari 1951 zyn door doze coöperaties bijvoorbeeld 600 aanaard- wiedmachines, meer dan 350 aard appelrooiers, een zelfde aantal weide- slepers en maaimachines en 450 zaai- macbines aangeschaft. In 1951 is het aantal premie ob jecten uitgebreid. Zo werd dit jaar voor het eerst een premie voor ver plaatsbare zomerhokkon voor pluim vee gegeven. Dit zyn hokken, waarin jonge hennen van ongeveer 6 woken tot een half jaar worden gehuisvest. Voorts heeft men diverse premies in verband met de watervoorziening van het vee en de bevordering van de individuelo voeding in do stal. Tenslotte verdient het aanbeveling, de siloruimte nog dit jaar uit te breiden. Er wordt thans f 5.— perm3 groenvoedersilo en f7.50 perm3 aard appelsilo aan premie gegeven. Daarnaast zal begin Augustus een premieregeling komen voor de aan koop van opzetstukken voor groen voedersilos. - Alleen die bedryven komen voor een premie in aanmerking, welke ten minste over een siloruimte voor groenvoeder van 2 m3 per stuks rund vee boven 2 jaar beschikken. Aan be dryven met minder siloruimte wordt geen premie verstrekt. Het aan te kopen opzetstuk mag niet tweedehands zyn. De premie zal 40 pet van de werkelijke aankoop kosten tot een maximum van 8C gulden bedragen. Dank zy de uit de Marshall-fondsen afkomstige gelden, zullen vele be dryven naar mag worden verwacht, tot doeltreffende rationalisatie van het bedrijf kunnen overgaan. EERSTE IN DE ERE-AFDELING Op 't grote nationale zangconcours dat was uitgeschreven door het Ny- meegse Mannon koor Adolf Kolping" heelt het Venrays Mannenkoor een groot succes mogen boeken. Meldden wij vorige week dat dit koor zou uit komen in de afdeling Uitmuntendheid, nu bleek echter dat zy zongen in de Ereafdeling, waarin zy met 320 punten de eerste prijs behaalden. Hiermede bereikten zy 'n hoogtepunt, dat geen enkel koor in deze streken ooit behaalde. Voor directeur Jac Janssen en zyn mannen een welverdiende bekroning van veel werk eu veel repeteren. Na zich in vaal Wilhelmina eerst nog eens wat los gezongen te hebben vertrok Zondag het Mannenkoor allen deftig in 't zwart - naar Ny- megen, waar voor 'n gulle ontvangst gezorgd was. Het verplichte nummer: ,,'t Haze- grauwt" van Willem Landré, werd met veel gevoel gezongen en de jury was zoer tevreden over stemming eu 8temmenmateriaal, getuige de I6i p. die hier voor werden verleend. By het vrije nummer waarvoor men „Plianomen" van Felix Petyrek gekozon had zong men wel vrijer maar ook iets nonchalanter, waardoor men slechts 159 punten behaalde, ln totaal dus 320 punten. Hiervoor feli citeerde het talrijke publiek de zan gers met een langdurig applaus. De jury sloot zich daar direct by aan en kende hen de eerste pry's toe in de ereafdeling. Natuurlyk word dit goede nieuws spoedig naar Venray geseind en wa ren ondanks het onweer reeds velen in zaal Wilhelmina aanwezig om de zangeis bij aankomst geluk te wensen. Woldra geleek de zaal 'n bloementuin on werd er gespeecht dat het een lieve lust was. Namens Venrays Harmonie sprak A. Poels die zangers en directeur prees voor het vele werk dat verzet is om dit succes te kunnen behalen. Hy sprak de hoop uit dat Venrays Mannenkoor ook in de toekomst im mer crecendo zou mogen gaan. De heer Fr. Janssen feliciteerde namens Venray Vooruit en dankte het Mannenkoor voor de reclame die zy op deze manier voor Venray maakten. Mej. Tbielen sprak namens het Dameskoor „Polyhymnia" en bood directeur en zangers de wensen van de zustervereniging aan. By de daarop volgende receptie werden nog vele gelukwensen aan geboden, toasten uitgebracht en een schat van bloemen bezorgd. Onder al die bedryven doorzorgden verschillende leden van Venray's Harmonie en een orkestje voor vro lijke muziek, zodat er weldra een opgewekte stemming in de zaal was. Tegen sluitingsuur bracht de heer Gooren, president van 't Mannenkoor, zyn dank over aan allen, die in dit succes zo hebben meegeleefd. Hy deed een dringend beroep op allen, om ook in de toekomst ditzelfde medeleven te bewaren en te vergroten, opdat door eendrachtige samenwer king Venray's naam op alle gebied steeds verder en beter zou worden uitgedragen. En na deze gloedvolle woorden moest het Mannenkoor en zyn kun dige directeur voor het laatst nog eens de hulde van het publiek laten welgevallen, waarna de feestelijkheid voor dien avond werd beöindigd. Maandag werd voor deleden onder elkaar nog een avond gegeven en ook toen werd Vonray's Mannenkoor nog eens hartelijk gehuldigd door verenigingen en particulieren met hun groot succes INGEZONDEN Yenray's Mannenkoor Op het groot Nationaal-Jubileum Zangconcours, uitgeschreven door het R.K. Mannenkoor „Adolf-Kolping" Nijmegen, behaalde op Zondag 22 Juli „Venray's mannenkoor" in de Ere afdeling de eerste prys met 320 pnt. Door 66 verenigingen werd aan dit concours deelgenomen. Als men begrijpt wat het betekent om in de op één na hoogste afdeling een eerste prys te behalen, dan ver wondert men zich niet over de vele felicitaties en geschenken welke het mannenkoor en haar Directeur, de heer Jacq. Janssen, van vele muziek liefhebbers en verenigingen mochten ontvangen. Gezongen werden, het verplichte werk't Hazegrauwt, muziek van Willem Landrè, tekst van Guido Gezelle en het vrye werk Phanomen van Felix Petyrek, tekst van Goethe. Het gaat met Venray's mannenkoor in stygende lyn, getuige de navolgende bekroningen Concours te Delft, 23 November 1946, in de tweede afdeling ie prys met lof der jury en directeursprys; Concours te Amsterdam, 23 Mei 1948, eerste afdeling ie prys en con cours te Nymegen, 31 Juli 1949, af deling uitmuntendheid ie prys. De muzikale leiding van Venray' mannenkoor is sinds 1945 in handen van de heer Jacq. Janssen. Bestuur en leden van Venray'1 mannenkoor hopen, dat door dit succes weer vele mannen boven 18 jaar zich als werkend lid zullen aan melden by de secretaris, C. Hendricx. Maasheeseweg 4b. om zodoende onze gelederen te verstevigen, om in de toekomst Venrays mannenkoor te voeren in de hoogst te bereiken af deling. Hengelsportartikelen prachtsorteriDg zeer mooie Werp hengels, Snoekhengels, Schepnotten, enz. Komt zien, U bent welkom! niets verplicht U. Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46 slechts een van de zes mannen bleef leven Zes mannen zes jaar lang in een donkere, van de wereld afgesloten bunker... en slechts één hunner slaag- er in, de verschrikkingen van 't duistere graf te overleven, om echter geestelijk ontwricht en blind te voor schijn te komen. Lovend begraven. Dit was een sen sationeel bericht, dat do vorige maand door heel de wereldpers de ronde deed. Ergons by Gdynia, de grote Poolse haven in de voormalige z.g. corridor, hadden de Polen de moeite genomen een tunnel to breken in de 20 meter dikke betonnen muren van 'n Duitse bunker, een machtig gebouw, dat echter niet op de grond stond, maar in de grond lag, met slechts een be trekkelyk kleine, byna onaanzienlijke toegang. Op een Duitse, krijgsgevangen ge maakte kwatiermeester, aldus „De Stem", was indertijd 'n tekening van eon grote onderaardse bunker govon- den, die kennelyk oen soort voorraad schuur moest zyn geweest, want op de tekening stonden cyfers, welke niet anders dan op voorraden betrek king konden hebben en enkele bijge voegde notities bewezen dat het hier niet ging om een opslagplaats voor munitie, maar om een van le vensmiddelen, wijn, tabak, sigaretten enz. In de wirwar na de oorlog raakte de tekening zoek en tevens de kwart iermeester. Een vreemd wezen Op een goede dag vond iemand op een militair bureau de tekening. Ze intrigeerde hem. Na lang zoeken en speuren vond hy by in beslag geno men Duitse bescheiden een ander do cument, dat op de bewuste bunker betrekking had. En hieruit kon hy do juiste plaats van de bunker con cluderen, in de omgeving van Gdynia, Na een langdurig praten ging men er van officiöle zyde toe over, een onderzoek naar de bunker in te stel len. Met een reeks van ontploffingen werd de toegang geforceerd en een kleine tunnel maakte het toen mo gelijk, de bunker te betreden. Waar op men gespeculeerd had, bleek in derdaad het geval te zynde bunker ;at nog vol met levensmiddelen Maar opeens kwam uit het duister van een trappenhuis een wonderlijk wezen te voorschijn, een man met weeldrig, grys hoofdhaar en 'n lange baard en een op perkament gelijken de huid. Het wezen kon nog nauwe lijks menselijke klanken stamelen. Toen de man naar de oppervlakte werd gebracht, bedekte hy zijn zicht met de handen. Desondanks bleek het plotseling contact met het daglicht fataal. De man werd blind. Diepe stilte Hy werd snel naar een ziekenhuis overgebracht. Daar klopten journalis ten te vergeefs om nadere inlichtingen aan. De Poolse kranten die aanvan kelijk het bericht van de man in de bunker gepubliceerd hadden, gaven geen nadere bijzonderheden meer en van officiële zyde hulde men zich in een diep stilzwijgen. Dit was aanleiding, dat sommigen aan de waarheid omtrent het bericht van die man uit de bunker begonnen te twijfelen. Men meende dat het be richt berustte op 'n dergelyk voorval dat inderdaad een twintigtal jaren tevoren in deze omgeving had plaats gevonden. Toen was een Russische soldaat uit de puinhopen van 'n fort te voorschyn gekomen, waar hy 9 jaar in volkomen afzondering had vertoefd, levend van de er in aan wezige voorraad levensmiddelen. De man was, toon het fort zou worden opgeblazen, de provisiekamers binnen gedrongen en, onwetend wat de be stemming van de versterking was, had hy er zich heerlijk te goed ge daan en zich nog het een en ander klaar gezet, om mede te nemen. De ontploffing sloot zyn terugweg naar de buitenwereld af Vyf kameraden Ondertussen zyn ondernemende re porters op nadere inlichtingen uitge gaan en toen ze hun bijzonderheden niet aan de Poolse bladen konden kwytraken, smokkelden zo 't nieuws naar het buitenland. Met het resul taat, dat thans o.a. te Berlyn een moeder er van overtuigd is, dat haar zoon, Werner Lafeld, tot de zes man nen behoorde, die in de bunker van Gdynia levend begraven werden, De man die na zes jaar, levend, maar in deerniswekkende toestand te voorschyn kwam, is 1.8O m lang en 32 jaar oud. Meer is men niet van hem te weten gekomen. Maar wel is men in staat geweest, een tamelijk samenhangend verhaal samen te stel len van de lotgevallen van de zes die de bunker by Gdynia binnen drongen, om daarin zich van tabak en sigaretten meester te maken. Het hoofdkwartier had bevel gegeven tot de terugtocht en tevens bepaald dat de bunker met voorraden en al ver nietigd moest worden. Het werd een graf Een peleton mannen van de genie, onder leiding van een korporaal ging hiertoe met bekende duitse „gründ- lichkeit" over. Het was onwetend van het feit, dat zes duitse soldaten, die er de brui aan gegeven hadden, zich nog onder de grond bevonden. Zo de bevelvoerende korporaal het geweten had, zou hy er zich hoogst waarschijnlijk weinig om bekommerd hebben. Befehl was immers Befehl.... Hy plaatste zyn lading springstof in de enige toegang tot de bunker, die er aan de oppervlakte als 'n bak stenen bruggetje over 69n droogge- lopen sloot uitzag. Dit was de oor zaak, dat zelfs de bewoners van de onmiddelyke omgeving van de bun- kor nooit een nader onderzoek heb ben ingesteld. Ze wisten bovendien niet, dat daar onder de grond een voorraad lag, groot genoeg voor een heel waren huis de provisiekast voor de officiers keukens. De zes ingeslotenen hoorden tot hun ontzetting de ontploffing, maar hoopten aanvankelijk nog, zich een uitweg te kunnen verschaffen. Ze zouden hiertoe, zo meenden ze, metho disch te werk kunnen gaan, zulks vooral, omdat een hunner, de ge noemde Lafeld, by de genietroepen behoorde. Ondanks de ontploffing bleek de verlichting nog te werken. De dynamo waarmede de electrische stroom werd opgewekt, bleef nog veertien dagen functioneren. En toen kon een enorme voorraad kaarsen worden aangespro ken. Eten was er genoog. Te drinken BEKENDMAKING Hel Bestuur ven het Waterschap NOORD-LIMBURG brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op de 'daarachter vermelde data. LEGGER A. De bunker was in vier grote voor raadkamers verdeeld. Van de zolde ring van een dier kamers hingen honderden hammen en zyden spek in een andere lagen duizenden flessen wy'n opgetast. Maar helaas, het kwam spoedig vast te staaD, dat het opblazen van de toegang de bunker tot een graf had gemaakt. Met de hun ter be schikking staande middelen zouden de mannen nooit door de nauwe met ettelijke meters puin gevulde trechter naar de oppervlakte kunnen komen. Hun enige hoop was hulp van buiten. Misschien zou iemand er achter komen, wat daar ondor de grond aan levensmiddelen lag en pogingen doen, ze te bereiken. Doden in het meel Maar de tekening lag ergens te vergelen, terwyl zes mannen met de dood en de wanhoop worstelden. De jongste, die dagen en nachten achtereen poogde, met zyn bajonet het beton stuk te krabben verdween ten slotte met een fles wy'n naar do onderste voorraadkamer en kort daarna hoorden de vyf anderen een schot. Ze keken elkander veelbeteke nend aan Een hunner wist, dat de Russische boeren hun doden des winters in het meel bewaren, als het te koud is om te begraven en dat ze dan volkomen vermummificeerden. Ze bogroeven de dode toen in het meel. Ze trachten elkander op te monte ren, zeggend, dat ze toch wel ontdekt zouden worden. Maar toen de dynamo stil was blyven staan, probeerde een ander, een eind aan zyn leven te maken, door zyn hoofd in een vat olie te steken. By werd tenslotte krankzinnig en weigerde te eten, ofschoon hy temidden van een over vloed leefde. Hy stierf volkomen uit geput. De vier overlevenden bleven er nog van overtuigd, dat men de bun ker zou vinden, aangezien ze wisten, dat by het oppercommando al deze voorraadkamers bekend waren. Maar er ging een heel jaar voorbij. En een hunner liep een infectie aan een been op. Hy stak het in een zak met meel, om het te desinfecteren. De lucht was eenvoudig verpestend. Slechts door wyn te drinken hield hy zich in leven. Hy lag daar, steeds naar de foto van zyn verloofde starend. Te langen leste gaf ook hy de geest. De jaren 1946 en 1947 gingen voor bij. De opgeslotenen trachten, uit onderdelen een radio te construeren. Het lukte niet. De kaarsen begonnen op te raken. En zo gingen de jaren voorbij, tot er nog twee mannen over waren. Die hoorden soms flauwe geluideD. Ze werden veroorzaakt door werklieden, die een boven de bunker staand huis sloopten Toen kwam de bevrijding. Echter voor slechts twee van de zes. En de vyfde kreeg, toen hy naar buiten waggelde een hartaanval en stierf ter plaatse No. 1. Smakter Spurkt op 16 Augustus 195 No. 2. Spurkt op 16 Augustus 195 No. 3. Uit de Rieten op 16 Augustus 195 No. 4. Zijtak uit de Rieten op 16 Augustus 195 No. 5. Loonse Pas op 16 Augustus 195 No. 6. Zijtak Giezevennekens op 16 Augustus 195 No. 7. Dalland op 16 Augustus 195 No. 8. Zijtak Dalland op 16 Augustus 195 No. 9. De Straat op 16 Augustus 195 No. 10. Klein Dorp op 16 Augustus 195 No. 11. Endepoel op 16 Augustus 195 No. 12. Zwart Water op 16 Augustus 195 No. 13. Burggraaf op 17 Augustus 195 No. 14. Zijtak Burggraaf op 17 Augustus 195 No. 15. Landweer t op 17 Augustus 195 No. 16. Brabander op 17 Augustus 195 No. 17. Hiept op 17 Augustus 195 No. 18. Weverslosche beek op 17 Augustus 195 No. 19. Zijtak Weverslosche beek op 17 Augustus 195 No. 20. Vlakwater op 17 Augustus 195 No. 21. Zijtak Vlakwater op 17 Augustus 195 No. 22. Kempkensberg op 21 Augustus 195 No. 23. Litsenberg op 21 Augustus 195 No. 24. Ysselsteynse waterlossing op 21 Augustus 195 No. 25. Zijtak Ysselsteynse waterlossing op 21 Augustus 195 No. 26. Nachtegaal op 21 Augustus 195 No. 27. Rouwkuilen op 21 Augustus 195 No. 28. De Kustert op 21 Augustus 195 No. 29. De Scheide op 22 Augustus 195 No. 30. Zijtak De Scheide op 22 Augustus 195 No. 31. Brienshoek op 22 Augustus 195 No. 32. Leunse beek op 22 Augustus 195 No. 33. Brugskense beek op 22 Augustus 195 No. 34. Heide op 22 Augustus 195 No. 35. Het Veulen op 22 Augustus 195 No. 36. De Steeg op 22 Augustus 195 No. 37. Breevennen op 22 Augustus 195 No. 38. Zijtak Breevennen op 22 Augustus 195 No. 39. Leiding van Overbroek op 22 Augustus 195 No. 40. Op de Buis op 23 Augustus 195 No. 41. De Zompen op 23 Augustus 195 No. 42. De Zompen I op 23 Augustus 195 No. 43. De Zompen 11 op 23 Augustus 195 No. 44. De Zompen III op 23 Augustus 195 No. 45. Boschhuizer Maas op 23 Augustus 195 No. 46. Zijtak Boschhuizer Maas op 23 Augustus 195 No. 47. Zompgraaf op 23 Augustus 195 No. 48. Zijtak Zompgraaf op 23 Aügustus 195 No. 49. De Pomp op 23 Augustus 195 No. 50. Falkenskamp op 23 Augustus 195 No. 51. Trans Cedron op 24 Augustus 195 No. 52. Lullse pas op 24 Augustus 195 No. 53. Oirlose pas op 24 Augustus 195 No. 54. Zandhoek op 24 Augustus 195 No. 55. Zijtak Zandhoek op 24 Augustus 195 No. 56. Witte Vennen op 24 Augustus 195 No. 57. Oostrums Veen op 24 Augustus 195 No. 5S. Zijtak Oostrums Veen op 24 Augustus 195 No. 59. Vossevennensloot ■op 24 Augustus 195 No. 60. Diepelengse beek op 24 Augustus 195 De onderhoudsplichtigen van de waterlossingen en van de daartoe beho rende of daarmede in verband staande voorwerpen en werken, benevens de bedieningsplichtigen van de op de waterlossingen gevestigde molens en andere waterkerende of waterstuwende werken, worden gewezen op hun verplichtin gen, opgenomen in de artikelen 18 en 20, 2e lid, onder a, van het Reglement op de waterlossingen in Limburg. VENRAY, 28 Juli 1951. Het Bestuur van het Waterschap voornoemd, Watergraaf, EVERTS. Secretaris, VISSERS. Door het Waterschap worden dit jaar geveegd: Uit de Bossen; De Wig: De Straat; Veulense wateren; Het Volen, Kas- rayse pas: Kastenrayse loop; Kastenrays Broek; Klein Oirlo: Zijtak Klein Oirlo; Zijtak Boddebroeker loop; Uit de Bergen; De Ontginning; Grenssloot. Rot- vennerloop.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4