Vacantie Zieken-Triduum WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray's Ambachtsschool gefinancierd door Venrayse mensen. BUITENLAND ZATERDAG 28 JULI 1951 No. 30 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Firmi Druk en Uitgave den Munckhof Drukkerij Kantoerboekhandel lestraaf 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijxen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 buiten Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Nog een goede week en het Venravse kermis, en gedurende d tijd sluiten de meeste zaken hun deuren. Een week daarop is het de vacantieweek voor de bouwvakken We zitten dus zo midden in de vacantie. Want al doet men alle mogelyke moeite om vacantie wat te spreiden, zeker in deze buurt, zijn de eerste weken van Augustus favoriet. Gaat men op vacantie, dan gebeurt het deze weken. Het is met die vacantie een eigen aardige geschiedenis. Voor dertig, veertig jaren terug dachij men aan geen vacantie en men moest al be paald rijk met aardse goederen ge zegend zijn, wilde men zich deze „luxe" kunnen permiteren. Maar vooral de laatste tiental jaren is men allerwege toch gaan beseffen, dat het wel eens goed is een week het werk te laten rusten om in eigen omgeving of elders nieuwe moed op te doen voor het komende jaar. Werden daarvoor vroeger de kermis dagen gebruikt, nu veler vacantie op een ander tijdstip valt, komt dat nog duidelijker naar voren. En het zijn vooral de jeugdige personen, die nu ieder jaar een dankbaar gebruik maken van de vacantietijd om eens iets meer van eigen land te leren kennen, om er eens verder tussen uit te trekken en eens elders een kijkje te gaan nemen, om zo niet alleen een prettige vacantie te ge nieten, maar tövens om hun blik te verruimen en hun kennis te ver meerderen. Daarom alleen is reeds een vacantie van harte aan te be velen. Doch dat is het niet alleen. Va cantie is, en men is dat gelukkig de laatste jaren meer en meer gaan beseffen, het logisch uitvloeisel van een jaar werken. Arbeid adelt, inder daad, en werken hoort bij een mens, maar het werk mag hem niet onder my'nen, mag geen dood ding, geen machine van iemand maken. Hij moet zyn normale physieke en geestelijke conditie door het werken niet ver liezen, zijn accuratesse en zijn activi teit moeten hieronder niet lijden. Zeker in een wereld van vandaag loopt men echter gevaar af te stom pen, als men niet eens een keer al dat werk van zich af kan zetten, eens iets anders kan doen, dan gewoon en men niet eens even uit die alledaagse sleur en spanning komt van iedere dag. En daarvoor dient de vacantie. Gelukkig is men in vele kringen tot het besef gekomen dat een vacan tie tot de noodzakelijke behoeften behoort. Al wordt nog dikwijls gezegd, dat men die vroeger toch ook niet kende, men is er toch wel van overtuigd, dat het vroeger ook niet alles was. Men kan praten over bezuiniging en versobering, maar vacantie is voor iedere werker in welk vak en in welke stand ook noodzakelijk en hiervoor behoort op het gezinsbudget gelden voor uitgetrokken te worden, evenals voor brood e.d. Trouwens een vacantie behoeft nu niet noodzakelijk handen vol geld te kosten. Dat geldt voor alle standen, Voor ambtenaren, voor middenstan ders, voor arbeiders, voor boeren, voor iedereen, die werkt en ploetert voor het dagelijks brood. De arbeiders hebben door de sociale regelingen nu al enkele jaren hiervan kunnen profiteren en was het in de beginnen zo, dat velen toen thuis nog wat karweitjes opknapten, nu is men door schade en schande wijs geworden en weet men deze enkele dagen in het jaar te profiteren. Middenstanders en boeren echter zijn niet zo gauw te bewegen nu eens er tussen uit te trekken. De ene omdat het niet kan wegens de zaak, de winst staat dat niet toe en de ander kan niet van de boerderij, vanwege de beesten en het vee. Als vacantie echter een noodzake lijke behoefte is dan zal gezorgd dienen te worden dat de economische positie van een bedrijf zodanig is, dat ook een middenstander van een vacantie kan profiteren. Als men de inkomstenderving van een week vacantie niet kan missen is het bedrijf economisch niet gezond. Voor een landbouwer, die met een stal vee zit, is het nog moeilijker maar met wat goede wil is een vacantie mogelijk, zyn dagen van rust en vertier toch te bereiken. En voor hen allen geldt dan het devies: trekt er eens op uit, al is het maar voor een, twee dagen, doe eens anders als gewoon en zorg vooral dat de moeders nu ook eens een dagje extra hebben. De jeugd heeft vacantie, papa heeft zijn kermis, maar moeder zit met de jeugd, zit met de gasten. Laat ook haar eens even profiteren. Met wat goede wil en met hulp onder elkaar kan het en waarom zou men het dan niet doen. Dat geeft nieuwe moeden nieuwe kracht. Profiteert daarom ervan. Prettige vacantie zij allen toege wenst. WIE ZAL DAT BETALEN Maandag j.l. was er op het Ge meentehuis een drukte van belang. De Raadzaal was voor deze ge legenheid veranderd in een vergader zaal, waar afgevaardigden van alle standsorganisaties uit do Kom en van de Kerkdorpen een plaats von den. Zij waren gekomen op een oproep van het Gemeentebestuur, om een „gewichtig streekbelang" te gaan bespreken. Burgemeester Janssen opende de vergadering, die verder bezocht werd door de Heer Deken, Deputé Peters, Heren Pastoors en Heron Raadsleden en heette allen hartelijk welkom. Alvorens tot de kern van de zaak over te gaan, gaf spreker allereerst een inleiding over de noodzakelijkheid van het ambachtsonderwijs. In verband met de noodzakelijke omschakeling van de gemeente Ven ray en de op haar georiënteerde streek, van landbouw op industrie en de daaruit voorkomende verplichting tot aantrekking van industrie of uit breiding der bestaande bedrijven, is na de bevrijding met algemene stem men besloten tot de oprichting van een ambachtsschool in Venray. De aan te trekken industrie of de be staande bedrijven, welke wensten uit te breiden, zouden zodoende kunnen beschikken over een voldoend aanial voorgeschoolde arbeidskrachten. Naast deze ambachtsschool, welke thans reeds de volledige afdelingen timmeren en machine bankwerken omvat, werd ook 't avondnijverheids- onderwijs opnieuw ter hand genomen. De ambachtsschool telde op i Juli 1951 reeds 130 leerlingen, nl. timmeren ie klas 30 leerl. timmeren 2e klas 19 leerl. m.bankw. ie klas ab 58 leerl. m.bankw. 2e klas 23 leerl. De avondnijverheidsschool telde op dg,t tijdstip 160 leerlingen. De huidige bezetting van de am bachtsschool is slechts mogelijk ge weest, doordat aan dnze school als enigste in den lande in een twee- ploegenstelsel door de leerkrachten les wordt gegeven. Ondanks deze onverplichte, vrijwil lige krachtsinspanning der leraren zal het gebrek aan ruimte tot gevolg hebben, dat per 1 September a.s. bij de aanvang van het nieuwe leerjaar, slechts één eerste klas voor machine bankwerken komt, zodat van de 52 jongens die zich hebben aan gemeld er slechts 19 kunnen worden geplaatst, dus 33 zijn er afgewezen. Wegens ruimtegebrek zal verder het aantal leerlingen van de avond nijverheidsschool niet meer kunnen worden uitgebreid, doch zelfs met ruim 40 moeten worden verminderd. Wanneer niet snel tot uitbreiding van de lesruimten kan worden over gegaan zal ook het twee ploegenstelsel moeten worden losgelaten en zal in 1952 zelfs geen eerste klas voor machine-bankwerken kunnen worden gevormd. Opleiding voor dat vak dus een geheel jaar moeten worden Alle rangen en standen Uit de beroepen van de ouders van de leerlingen blijkt duidelijk het belang, dat door de gehele streek in de ambachtsschool wordt gezien. Yan de 130 leerlingen waren de vaders van 35 jongens landbouwer; van 24 middenstander; van 28 los-arbeider; van 11 timmerman; van 8 metselaar; van 8 ambtenaar; van 7 verpleger; van 4 aannemer; van 3 bankwerker; van 1 schilder en van 1 sigarenmaker. Ruw geteld en onderverdeeld dus naar de drie standen behoren deze ouders dus: in 35 gevallen tot de landbouwersst. in 44 gevallen tot de middenstand in 51 gevallen tot de arbeidersstand. De laatst bekende cijfers over de zuivere en de latente werkloosheid wijzen echter uit, dat de werkelijke noodzaak tot omschakeling voor de landbouw het grootst is. Uitbreiding van de bezetting van school, doch ook zelfs handhaving van de huidige bezetting is niet mogelijk, indien niet tot de bouw van een definitieve school kan wordem overgegaan. Bouw op korte termijn is echter slechts mogelijk indien de gemeente de beschikking kan hebben over de nodige geldmiddelen, waarbij dit dan moeten zijn gelden op langere termijn. Geen geld geen school De toestand op de kapitaalmarkt is echter thans zo, dat het niet mogelijk is om een geldlening met een looptijd van b.v. 25 jaar aan te gaan, aan gezien vanwege de regering vrijwel op alle middelen van de grote instel lingen beslag wordt gelegd voor de financiering van de rijksuitgaven. Wanneer hierin wordt berust zou dit echter betekenen, dat Venray voor lopig de eerste jaren verstoken blijft van een nieuwe ambachtsschool, bet onderwijs niet kan worden uitgebouwd en aangepast aan de behoeften; Het zou ook beteken, dat niet kan worden begonnen met het geven van verschillende cursussen, welke voor iVenray van zo uitermate groot belang zijn, en met het opleiden van am bachtslieden tot gezel en meester. Het behoeft wel geen betoog, dat zulks voor onze gemeente een ramp zou betekenen, welke haar ten sterk ste in haar ontwikkeling zou hinderen, In het algemeen belang van Venray meent het gemeentebestuur dan ook een beroep te moeten doen op haar ingezetenen om gezamenlijk mogelijk te maken wat in het belang van allen noodzakelijk is, nl. door het geza men lijk bijeenbrengen van de be nodigde som. Voor de stichting en inrichting van de nieuwe ambachtsschool is benodigd een bedrag van f 600000,— Het gemeentbestuur stelt zich voor, natuurlijk met goedkeuring van de raad, hiervoor een obligatie lening te sluiten met een looptijd van 25 jaar, tegen een rente van 4 pet., uit te geven tegen de koers van 100 pet. Door notering ter beurze is tussen tijdse verkoop van de obligaties steeds mogelijk, zodat de liquiditeit van het bestede geld vrijwel niet wordt ver kleind, terwijl de te verkrijgen rente zeer aantrekkelijk is. Teneinde deelname door allen mo gelijk te maken geschiedt de uitgifte in stukken van f 1000, f 500 en f 100 terwijl de rente halfjaarlijks vervalt, tegen aanbieding van een der aange hechte coupons, bv. per 1 September en 1 Maart. Het aflossingsschema wordt als volgt gedacht in 1952—1956 jaarlijks f 15.000 in 1957—1961 jaarlijks f 19000 in 1962—1966 jaarlijks f 23 000 in 1967—1971 jaarlijks f 28 000 in 1972—1976 jaarlijks f35.000 De nummers van de voor aflossing in aanmerking komende obligaties worden jaarlijks door loting bekend gemaakt. Dringend beroep Na bovenstaande meende de burge meester weinig meer hieraan te be hoeven toe te voegen. Wanneer er geen geld is komt er geen school en lijdt daaronder 't ambachtsonderwijs, lijdt daaronder de gemeente en de gehele streek. Waar er in Venray nog kapitaal is de verslagen der boerenleenbanken bv. bewijzen dit is het toch feitelijk de plicht van de Venray se mensen om hier de ge meente te helpen. De burgemeester deed dan ook een dringend beroep op alle aanwezige afgevaardigden van de standsorganisaties en over hun hoofden heen alle inwoners van onze gemeente om te helpen, door in te tekenen op deze obligatielening. De standsorganisaties zullen hier over hun leden op korte tormijn in lichten, en hier bestaat gelegenheid om roeds voorlopig in te tekenen. Uit bovenstaande blijkt dat het 'n goede geldbelegging is, dat het een groot voordeel is voor Venray en dat men ten alle tijden over zijn geld be schikken kan. Waarom zou men dan achterblijven De burgemeester wees nogmaals op het levensbelang van onze gemeente en hoopte dat allen, die nog enig ka pitaal hebben, hiermee de gemeente zullen helpen. Emigreren of... De heer Deken onderstreepte nog eens de woorden van de Voorzitter en wees er op dat hier Venrayse mensen hand in hand xunnen slaan om de nieuwe ambachtsschool te bouwen. Zonder financiële risico's, zonder renteverlies. Waar anders onze jongere mensen zullen moeten emigreren, wordt hen hierdoor een plaats geboden in eigen streek, in eigen land. Deze kans moeten wy aangrijpen. Hij vertrouwde er op dat allen, die helpen kunnen, dit ook inderdaad zullen doen. In het belang van de Venrayse jeugd, in het belang van deze streek en in hun welbegrepen eigenbelang. Nut van het ambachtsonderwijs Deputé Peters wees dan nog eens op het geweldige nut van het am bachtsonderwijs, want zonder vaklui kan men geen industrie aantrekken en vaklui krijgt men alleen door goed vakonderwijs. Nu Venray die moge lijkheid heeft, moet men deze niet verwaarlozen. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat men in Venray het benodigde geld zou bijeen krijgen om school te bouwen, die van zulk een eminent bedrag is voor deze streek. In zijn dankwoord richtte de Bur gemeester zich nogmaals tot de afgevaardigden van de standsorgani saties en vertrouwde erop, dat deze op korte termijn hun leden bijeen zouden roepen om deze kwestie te bespreken, hiervoor propaganda te zullen maken en hen gelegenheid zouden geven om reeds hun voorlo pige inschrijvingen in te dienen. Het nabije Oosten. In de afgelopen week heeft Enge land harde klappen gekregen. De Vrijdag in de oude stad van Jerusa lem gepleegde moord op Koning Abdoellah van Jordanië was er één van. Men heeft geschreven, dat deze moord de stabiliteit in het nabije OdBten in gevaar bracht. Maar die stabiliteit bestond niet en men kan voornamelijk Z6ggen, dat het britse pogen, die te verzekeren, weinig succes meer beleeft. Abdoellah behoorde tot het huis der Haejemieten, van wie indertijd Koning Hoessein in Arabië regeerde met britse hulp. Londen bedeelde aan dit huis de heerschappij over de hele arabische wereld. Het plan was, om Hoessein's zonen tot heersers te maken over Irak, Syrië, Transjordanië en Palestina. Maar in Arabië werd Hoessein door Ibn Saoed verjaagd, die nu de bond genoot is van de V.S. In Syrië werd zijn zoon Feisal verdreven, toen de Britten dit gebied op grond van oude afspraken aan de Fransen moesten laten. Het is na de tweede wereldoorlog onafhankelijk geworden en nu was de hoop van Engeland, dat het zich nauwer zou verbinden met Irak, waar Feisals huis zich heeft gevestigd Maar tot nu toe heeft Syrië zich in de Arabische Liga sterk laten béïnvloeden door Egypte, dat om de twist over het Suezkanaal en omdat Soedan anti-engels is. Behalve Irak bleef de Britten alleen de steun van de tweede tak der Hasjemieten, in Jordanië (de naam is veranderd, want nu dit gebied ook land omvat aan deze zijde van de Jordaan, o.a. de oude stad van Jeru zalem, ligt het niet meer óver de Jordaan alleen) dus van Abdoellah. Diens vijanden zaten in Arabië, in Egypte en ook in Palestina. Hij heeft zich namelijk in feite neergelegd bij het bestaan van Israel, daaraan grotendeels Palestina gelaten en zelf 'n stukje ervan geannexeerd. De droom van de anti britse groot Moefti van Jeruzalem, die in de oor log een bondgenoot was der nazi's en o.a. onder de Mohammedanen van Irak en van de Balkan voor Hitier werkte, was daarmee vernietigd. Deze geestelijk wereldlijke leider hoopte nog steeds de joden te kun nen verdrijven uit Palestina en dan daarvan onder zijn leiding een ara bische staat te maken. Vandaar het vermoeden, dat hij achter de moord op Abdoellah zit. Zeker zullen zijn aanhangers (die nu als réfugiés vertoeven) in Jordanië proberen met Engeland te breken. Het heet, dat Abdoellah's oudste zoon, die zenuwziek of geesteszwak moet zijn, een pion zou zyn der anti britse Arabieren. Dus moet in Jor danië het legioen onder Bril se leiding (van Glubb Pasja) pogen, de tweede zoon van de koning of de zoon van de kroonprins aan het bewind te houden; die gelden voor pro-Brits. Een précaire toestand voor Londen. Daarbij komt dan het conflict tussen Engeland en Perzië, waarin de Amerikaan Harriman bemiddelde. In elk geval neemt Amerika (reeds nauw verbonden met Arabië) de leiding over. En ook de toegangsweg tot dit Nabije Oosten, de Middellandse Zee wordt steeds meer een Amerikaanse De bases der Verenigde Staten in Noord Afrika, Italië (Napels) Triëst Griekenland, Turkije en Arabië be staan reeds of zyn in wording en daar kan nu Spanje nog bijkomen. De Verenigde Staten marcheren op in Voor Azie I De Spaanse kwestie. Hoezeer de Verenigde Staten het initiatief nemen, doordat West Euro- ropa is verzwakt en niet tot eenheid kan komen, wordt bewezen door het feit, dat de Yankees buiten de at- lantische unie om bezig zyn, zich met Spanje te verbinden. Nu ligt dat militair voor de hand: Spanje beheerst de europese en noord afrikaan se toegangen tot de Middel landse zee en zou een dekkings- en voedingsbasis kunnen zyn voor Frankrijk, vrij veilig gelegen achter de Pyreneën. Maar de britse Labourregering heeft ideologische bezwaren (die de amerikaanse vakbonden overigens delen) en de Fransen geloven niet, dat de Spanjaarden voor Frankrijk zouden vechten aan Hyn of Elbe, noch dat zy zelfs voor Franco zouden vechten. Bovendien is men in West Europa bang, dat de Amerikanen toch in Joegoslavië, Spanje Italië en Noord Afrika de best verdedigbare bases zien en het vlakke deel van noord westeuropa in beginsel by een oorlog zouden willen prijsgeven om het later te bevrijden. Al die factoren hebben tot veel critiek geleid op de stappen van de Amerikaanse admiraal Sherman (die kort daarop in Napels aan een hart aanval overleed) by Franco, om bases te krygen. Anderzijds hoopt men nu, dat de Amerikaanse invloed zal leiden tot democratisering van het politieke en tot sanering van het economische systeem in Spanje. Franco heeft zyn kabinet hervormd en inderdaad aan enkele monarchisten en rechtse liberalen posten ingeruimd. Nu de drukte van het Triduum achter de rug is, rust op het Comité nog 'n aangename plicht. Een plicht van dankbaarheid. Voor onze zieken waren 't weer schone dagen. Wy behoeven daar niet veel over te vertellen. Eod der deelnemers heeft zyn indrukken reeds onder woorden gebracht en de dank en voldaanheid van alle zieken vertolkt. Maar wy willen in dit hoekje, dat de Uitgever ons al zó veel keer zo welwillend heeft afgestaan, allen danken die 't welslagen van 't Triduum hebben mogelijk gemaakt. Wy kunnen niet allen opnoemen. Er zyn er le veej. Ik denk aan de Directeur en Zusters van St. Anna, aan alle Zusters, Eerw. Heren, dames en heren, meisjes en jongens. Aan de auto-bezitters, aan alle goede mensen van ons Dekenaat en hun gulle gaven. Aan de liefde waarmee zy alles gedaan en gegeven hebben. De gezonden voor de zieken 1 Allen, allen onze oprechte dank Maar ook de zieken mag ik niet vergeten. Ook hen danken wy voor hun blijheid, hun meegaandheid, die ons het werk lichter maakte. Want 't zyn zeker mooie dagen, maar voor menige zieke toch vermoeiend. Dat zy dat offer gaarne brachten om geestelijk rijker te worden, stomt tot grote dankbaarheid. Moge God rijke wasdom geven aan 't uitgestrooide zaad, opdat onze zieken met moed en blijde offerzin mogen meewerken aan 't verlossings werk van de Grote Kruisdrager. COMITÉ ZIEKEN-TRIDUUM VENRAY Het kon bovendien wel zyn, dat de invloed der Amerikaanse vak bonden zal worden aangewend ten bate van de Spaanse arbeiders. Het is dan ook de vraag of het op nemen van Spanje in de Amerikaanse sfeer met haar afkeer van Staats bemoeiing in de economie en haar y veren voor de rechten van niet- politieke vakbonden, tenslotte niet voor Franco's dictatoriaal regiem het begin van het einde zou zyn. Op het ogenblik echter kan Franco moed putten uit de situatie. Hy is nog een de weinige heersers met vroegere sympathieën voor Hitier en Mussolini. De Duitse kroonprins Wilhelm (door zyn gedwongen verblijf in Nederland bekend) die het nazisme gunstig ge zind was, is nu ook „overleden. Maarschalk Pétain, die na de Franse nederlaag met Berlijn samenwerkte, eveneens, Hy heeft overigens naar beste weten het Europese Frankrijk willen dienen, toen hy de wapen stilstand sloot. Zyn fout was, dat-hij niet als generaal, maar als staats hoofd de stryd staakte. Was hy slechts generaal geweest, dan zou een Franse regering in Noord-Afrika of Londen de strijd hebben kunnen voortzetten. Pótains verdiensten var. 1914 1918 hebben hem echter de dank der natie toen terecht doen oogsten. Hy was de eerste Franse ambassa deur by Franco geweest in 1939, en zal niet meer hebben geweten, dat deze nu door de V.S. is aanvaard, terwijl hij, Pétain, ter dood veroor deeld, benadigd, verbannen werd en pas vry kwam toen de dood reeds zo naby was, dat hy nog in balling schap overleed. Het Verre Oosten Dat de V.S. niet alleen in het Nabye, maar ook in het Verre Oosten, hun eigen politiek doorzetten, is niet alleen bewezen ten aanzien van Japan, dat een bondgenoot der Verenigde Staten zal worden, niet slechts door een defensief verdrag tussen de V.! Australië en Nieuw-Zeeland, maar ook door de stappen, die Amerika en Australië ondernemen, om Indonesië economisch te saneren en binnen hun sfeer te betrekken. De Europese positie verzwakt in heel Azië. Wat Korea betreft, daar werden de onderhandelingen ver traagd door de communistische eis, reeds in dit stadium over het terug trekken der buitenlandse troepen te spreken, waarop de V.S. niet ingingen. VOEDSELBUREAU Henseniusplein 16 VENRAY Tel 416 REGISTRATIEKAARTEN Voor de inlevering der varkens- registratiekaarten zullen de komende week zitdagen worden gehouden als volgt Maandag 30 Juli te Merselo in café Arts om 8 uur; te Oostrum in café Camps om 9.30 u.; Smakt, in café Nellen om 11 uur; te Geysteren, in café Baltussen om 1 uur; te Wan8sum by de Wed. Weys om 2 uur; te Blitterswyck, in café de Swart om 3 uur. Dinsdag 31 Juli: te Heide, in café Litjens 8 uur; te Ysselsteyn, kant. by A.Fleurkens om half 10; te Veulen, in café van Gasselt, om 11 uur; te Leunen, in café Martens, 1 uur; te Oirlo, in café Drabbels, om 2 u.; te Castenray, in café Kuipers om 3 uur. Ook kunnen de registratie-kaarten per post worden ingezonden, men gelieve dan echter de kaarten van een postzegel te voorzien volgens brieftarief. Op uiterlyk 2 Augustus moeten alle kaarten binnen zyn, anders kan voor de eerstvolgende periode geen voedertoewyzing verstrekt worden. In tegenstelling met enkele voor gaande kaarten, dienen de thans toegezonden kaarten in zyn geheel worden teruggestuurd. De PI. Bureauhouder H. EMONTS Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Soktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venrav, brengen ter open bare kennis, dat de verordening op de heffing ener Rioolbelasting in de gemeente Venray vastgesteld by raads besluit van 3i October 1930, no. 793 en gewyzigd by raadsbesluit van 24 April 1951, no. 242, by koninklijk besluit van 16 Juni 1951, no. 7 tot 1 Januari 1954 werd goedgekeurd. Bedoelde verordening is vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder op de secretarie ter lezing neder- gelegd terwijl zy tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is Venray, 18 Juli 1951. Geslaagd Voor Engelse Handelscorresponden tie, slaagde mej. N. v.d. Putten, Jan Hensenstraat 8. Volksconcert Heden Zaterdagavond zal Venray's Harmonie om 8 uur een concert geven op de markt, en niet Zondagavond zoals eerder werd gemeld. Haagso kinderen komen op vacantie In samenwerking met het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum wil de St. Vincentiusvereniging uit Venray een aantal kinderen voor enige^veken vacantie in het dekenaat Venray onderbrengen. Deze kinderen komen uit St. Vin- centiusgezinnen van Haagse parochies en zouden oorspronkelijk elders in ons land geplaatst worden. Door een ongelukkige samenloop van omstan digheden kon dit vacantieplan te elfder ure niet doorgaan, hetgeen natuurlijk voor de betrokken kinde ren een flinke teleurstelling was. De Haagse Vincentiuscomerentie stelt nu alle pogingen in het werk om deze kinderen alsnog hun vacantie te bezorgen. Gaarne voldoen wy dan ook aan het verzoek van de Haagse en Ven rayse St. Vincentlusverenigingen om dit vacantieplan in Venray en vooral in de korkdorpen te doen slagen. Het gaat hier om meisjes en jon gens in de leeftyd van 8 tot 14 jaar. Deze kinderen zijn allen medisch gekeurd. De ouders mogen hun kin deren tijdens het verblyf alhier niet bezoeken. De kinderen worden ver wacht omstreeks 10 of 11 Augustus en zy blijven ruim twee weken in de gezinnen. Wy ifiochten reeds van verschil lende zyden goede medewerking ontvangen en hopen dat vele, katho lieke gezinnen uit ons dekenaat bereid zullen zijn deze vaak misdeelde jeugd een echte en prettige vacantie te bezorgen. Gezinnen welko gedurende twee weken zulk een kind in hun midden willen opnemen, kunnen hiervoor terecht bij de Z.Eerw. Heren Pastoors, de hoofden der scholen en de leden van de plaatselijke St. Vincentius vereniging, hetzy mondeling, hetzy schriftelijk. Men vergete vooral niet te ver melden uw naam en adres en of U een jongen of meisje wenst, benevens de leeftyd van het kind. J. R. TBC-bestrijding Evenals in de voorafgaande jaren zal ook dit jaar de Postduivenver eniging De Zwaluw een wed vlucht houden ten bate van de TBC bestrijding. Santos en Herwonnen Levenskracht zul Ion- de baten in ont vangst kunnen nemen. Inmiddels worden er nu reeds deelnamebewij zen te koop aangeboden waarvan de duiven de winnende nummers zullen aanwijzen. Gezien de prijzen welke er te verdienen zijn mag men op 'n flinke belangstelling rekenen.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1