I* THOMASSEN ïSsPSs*?' KING SSSaROOT^119 4jet ktmtccóndewijs Voederwinning op de gemengde zandbedrijven assssr2S- &ZZSXZ 28 Hendriks' Verf fZiima kmkmdcekm nana11 i.~ Prima damast tafel- en ontbijtlakens teedt ttanafy BEKENDMAKING MOOIE ZWARTE „GEORGETTE" DAMES-MANTELS tegen spotprijzen De aanmelding voor het kleuter onderwijs op de Bewaarschool heeft ditmaal het respectabele aantal van 223 kinderen van de ouderdom van 5 jaren, opgeleverd. Tweehonderd drie en twintig kin doren willen dus het kleuteronderwijs gaan volgen. En we kunnen ons voor stellen, dat de zusters werkelijk ge schrokken zijn van een dergelijk getal, welke dat Jvan het vorig jaar weer overtreft. Dit te meer omdat de oude timmer werkplaats, die was omgotoverd tot een aardig kleuterklasje, gaat ver dwijnen, nu de beruchte muur aan do Maasheeseweg wordt afgebroken. Al wordt deze dan later met de werk plaats wel weer opgebouwd, een jaar moet men het toch zeker missen. Voorlopig worden al deze kleintjes nu ondergebracht in het gymnastiek lokaal en de twee oude klassen, die de meeste van ons persoonlijk hebben leren kennen. Wanneer dan later de meisjes-Mulo langzaam maar zeker gaat verdwijnen, gaan de kleintjes naar do hiervan vrijgekomen klassen, zodat zeker de vijfjarigen kleuteronderwijs kunnen volgen. Maar ook de vierjarigen vragen om een plaatsje en doen zij het niet, dan zeker hun ouders die nu eindelijk in do dikwijls toch al kleine behuizing hun zoontje en hun dochtertje een paar uur per dag kwijt willen zijn. Zij zullen moeten wachten tot de meisjes-Mulo by de zusters geheel ver dwenen is en dat duurt toch altijd nog een jaar of twee, hoewel mis schien ook voor die tijd hiervoor nog een oplossing gevonden wordt. Handboogsport Zondag had te Oirlo op de doelen van de handboogschutterij „Willem Teil", het 2e Districts-concours plaats van de kring Venray. Na een zeer spannende strijd was de uitslag als volgt Klasse A. Eerste zestallen, ie pr. De Batavieren, Castenray, 223 p. 2e St Joris, Leu ïen, 211 punten 3e St Oda, Venray, 206 punten -ie St Anthonir.s, Halfweg, 203 p. se St Hubertus, Merselo, 188 p. 6e St. Anna, Venray, 183 punten 7e De Eendracht, Veulen, 184 p. 8e Willem Teil, Oirlo, 184 p. oe Diana, Venray, 165 punten. Klasse B: ie Ons Genoegen I, Ysselsteyn, i87p. 2e St Oda II, Venray, 179 p. 3e St Joris II, Leunen, 171 p. -ie St Anthonius II, Halfweg, i70*p. 5e St Anna II, Venray 155 p. 6e St Jozef I, Holthees, 140 p. 7e St Anthonius III, Halfweg, 144 p. 8e Uitspanning Griendtsveen, i3op. oe Diana II, Venray, 126 p. Klasse C ie De Batavieren II,Castenray, 163 2e De Eendracht II, Veulen, 163 p. 3e St Oda III, Venray, 131 p. 4e De Rare Schutters I, Overloon i45p. se St Agatha I, Ayen, 140 p. 60 St. Hubertus II, Merselo, 138 p. 7e Willem Tell II, Oirlo, 137 p. 8e St Anna III. Venray, 109 p. 9e Willem Tell.III, Oirlo, 89 p. Klasse D ie Ons Genoegen 2, Ysselsteyn, i84p. 2e St Joris 3, Lounen, 146 p. 3e St Hubertus 3. Merselo, 134 p. 4e St Anthonius 4. Halfweg, 129 p. 5e St Agatha II, Ayen, 128 p. 6e St Oda 4, Venray, 119 p. 7e Uitspanning 2, Griendtsveen 112 p. se De Eendracht I, Veulen, 109 p. oe De Batavieren 3, Castenray, 96 p. 10e OnsGenoegen 3, Ysselsteyn, 93p. 11e St Jozef 2, Holthees, 88 p. 12e St Joris 4, Leunen, 82 p. 136 St Anthonius 5, Halfweg, 73 p. 14e De Rare Schutters 2 Overloon, 72 p. ise Willem Teil 4, Oirlo, 68 p. 16e De Eendracht 4, Veulen, 67 p. De extra-prijs voor de hoogste koning werd gewonnen door P. van Dooren, van St. Agatha Ayen, met 38 punten. Personele prijzen ie pr. H. Swinkels, Leunen, 27 p. 2e H. Steeghs, Castenray, 4 rozen 3e J. van Osch, Leunen, 4 vieren 4e L. Peeters, Castenray, 5 drieën se Armens, Overloon, 5 tweeën 66 G. van Kempen, Veulen, 4 enen. Drietallen ie Batavieren, Castenray, 64 p. 2e Ons Genoegen, Ysselsteyn, 61 p. 3e St Hubertus, Merselo, 60 p. Hoenderpest Gedurende de laatste weken werd in de provincie Gelderland op 23 pluimvee-bedry ven hoenderpest gecon stateerd. Een nog groter aantal verdachte aangrenzende bedrijven moesten tot algehele vernietiging overgaan. Daar deze bedrijven niet in een gesloten gebied liggen, zijn de besmettings kansen aanzienlijk groter geworden. Omdat in tegenstelling met andere districten de hoenderpest een groot gevaar voor de pluimvee-stapel gaat vormen, doet de veeartsenijkundige dienst een ernstig beroep op alle pluimveehouders, zoveel mogelijk mee te werken om deze ziekte van hun bedrijf te weren. Op de eerste plaats dient men het pluimvee achter gaas te houden, zodat contact met ander pluimvee wordt voorkomen. Bovendien wordt geadviseerd uiterst voorzichtig te zijn bij de aankoop van nieuwe dieren en deze drie weken af gezonderd te houden van het andere pluimvee, terwijl het aanbeveling ver dient het aangekochte pluimvee een eigen verzorg(ster) te geven. Voorts wordt aanbevolen de jonge dieren van de ouden gescheiden te houden en de verzorging hiervan niet aan één persoon op te dragen. Het gebruik van ontsmettingsmiddelen is onontbeerlijk. Hoe de productie kan worden opgevoerd Op de Donderdag 12 Juli 1951 te Wageningen in het kader van de zestiende Nederlandse Landbouwweek gehouden „Voederdag" sprak Ir. J. Achterstraat, Rijkslandbouwconsulent voor de Veluwe, over de voederwin ning op de gemengde zandbedrijven. Het kleine, gemengde bedrijf met een gemiddelde grootte van pl.m. 8 ha, dat op de zandgronden in ons land overheerst, heeft zich sedert het einde van de 19e eeuw ontwikkeld tot een typisch veredelingsbedryf. Dit ging echter gepaard met de aankoop van vrij grote hoeveelheden geïmporteerde voedermiddelen. De gemengde zandbedrijven staan nu de na oorlogse situatie dwingt tot beperking van deze voederimpor ten voor de noodzaak hun eigen voederproductie te verhogen. Dit kan gebeuren door intensive ring van het graslandgebruik. Betere bemesting, vooral wat de stikstof be treft, kan de grasproductie op de zandgronden nog verhogen. Op de betere zandgronden zal men verder kunnen gaan dan op de lichte, humusarmere gronden, doch een jaarlijkse hoeveelheid van 100 kg. zuivere stikstof per ha is steeds wel verantwoord te achten. Een stalmest- bemesting van pl.m. 20 ton verteerde stalmest per ha om de drie jaar is van veel belang voor de handhaving van het productievermogen van het grasland. Verhoging van de grasopbrengst dient gepaard te gaan met een doel matig gebruik van het grasland Hierbij dienen grasverliezen zoveel mogelyk te worden voorkomen. Het tijdig maaien van voldoende gras voor de winning van kuilvoeder of gedroogd gras geeft ook weer vroeg tijdig de beschikking over jong etgroen, zodat weiden in te lang gras kan worden voorkomen. Scheuren van grasland Als tweede mogelijkheid de voeder productie op te voeren noemde Ir. Achterstraat het scheuren van im productieve graslanden. Vooral op de hogere, humusarme zandgronden komt veel blijvend of althans te oud grasland voor met een slecht grasbe stand. Door dit te scheuren en na exploitatie als bouwland opnieuw in te zaaien met een geschikt mengsel kan de grasproductie belangrijk worden verhoogd. Van veel belang is het gebruik van goede, geselecteerde inlandse gras- en klaverzaden, die van 1948 ook in kleinere hoeveelheden onder N.A.K.- garantie kunnen worden verkocht. De rassenlijst bevat zeer waardevolle gegevens voor het samenstelling van mengsels, die het beste voldoen bij het gebruik, dat men van de in te zaaien percelen wenst te maken. Mengsels, waarin veredelde kropaar is opgenomen, voldoen uitstekend op droge gronden. Ook de toepassing van wisselbouw kan van veel belang zijn voor de verbetering of instandhouding van de vruchtbaarheidstoestand van de grond. Bij het scheuren verrijken de kunst weiden de grond met organische stof. Niet gewenst is het scheuren van laaggelegen graslanden met een minder goede ontwatering. Ook het scheuren van graslanden met een goed bestand, die bij behoorlijke ver zorging en bemesting een goede gras productie geven, moet worden afge raden. Wjjziging van het boawplan Ook door wijziging van het bouw plan kan de voederproductie opge voerd worden. In het algemeen, doch vooral in het midden en zuiden van het land, worden op de zandgronden nog te veel granen verbouwd. Geven de granen lage opbrengsten aan voederwaarde, de hakvruoliten (vooral bieten) daarentegen geven zeer hoge opbrengsten aan zetmeel waarde. De groenvoedergewassen leveren hoge eïwitopbrengsten. De verbouw van aardappelen kan vrijwel steeds met voordeel worden uitgebreid tot pl.m. 25 pet. van de oppervlakte bouwland. De meerdere arbeid, die dit gewas vraagt, behoeft door gezamenlijk gebruik van rooi- machine8 enz. geen rem meer te vormen. Als groenvoedergewassen noemde spreker voor de betere zandgronden vooral de rode klaver en voor de lichtere gronden de voederlupine. Een zeer eiwitrijk voeder kan op goede zandgronden met een voldoen de zuurgraad door de verbouw van een gewas erwten worden gewonnen. Op bedrijven met veel kippen ver dient maïs weer aandacht. Dit gewas levert per ha 1000 tot 1500 kg meer zaad op dan de granen. Bij een inten sieve voederwinring behoort het zoveel mogelijk inschakelen van vóór- gewassen (b.v. snijrogge) en nagewas- sen (stoppelknollen, mergkool, voeder lupine en onder dekvrucht gezaaide voederwortelen). Toepassing van goede conseireringsmethoden By een intensieve voederwinning is de toepassing van goede conser veringsmethoden noodzakelijk om verliezen aan voederwaarde zoveel mogelijk te voorkomen. De machinale methode by inkuilen geeft de grootste kans op het verkrijgen van een goed geslaagde silage. Het drogen van gras is van belang voor het winnen van een eiwitryk voedermiddel. Een rendabele exploi tatie van een grasdrogerij wordt in de zandstreken echter vaak bemoei lijkt door de onvoldoende grasaanvoer in de zomermaanden. Een doelmatig weloverwogen bedrijfsplan By de bedrijfsvoering mag niet uit sluitend de traditie doorslaggevend zyn. Op elk bedrijf behoort volgens een doelmatig, wel overwogen bedrijfs plan te worden gewerkt. De veebezet ting behoort in overeenstemming te zyn met de mogelijkheden, die het bedrijf heeft ten aanzien van de voederwinning. Verder dient nagegaan te worden welke hoeveelheden voeder voor het rundvee, de varkens en de kippen van eigen bedrijf gewonnen moeten worden. Ir. Achterstraat gaf als richtlijn voor het rundvee per stuk grootvee 1000 kg hooi, 2000 a 2500 kg kuil voeder, 2500 a 3000 kg voederbieten 2500 kg stoppelknollen en 500 kg snijrogge. Zo mogelyk nog een hoe veelheid gedroogd gras. Hiervoor is per stuk grootvee een halve ha nodig voor de winning van hooi, kuilvoei en gedroogd gras. Voor de varkens 500 a 600 kg gestoomde aardappelen en voor de kippen ter vervanging van een gedeelte van het harde voer pl.m. 30 kg gestoomde aardappelen per kip. By goede bemesting, vroegmaaien en toepassing van rantsoenbeweiding kan volstaan worden met een be weidingsoppervlakte van 20 are per koe tot het beschikbaar komen van het eerste etgroen. Kan het grasland niet voldoende hooi, kuilvoeder en gedroogd product opbrengen, dan moet hierin worden voorzien door in het bouwplan een voldoende oppervlakte groenvoeder gewassen en/of kunstweiden in te schakelen. Voor de levering van bovengenoem de hoeveelheden voeder moeten in het bouwplan voorts worden opgeno men per" stuk grootvee4 a 5 are voederbieten, 7 a 8 are stoppelknollen en 4 are snyrogge; voor de varkens 2 are aardappelen per af te mesten varkens; voor de kippen per 100 stuks 10 are aardappelen en 10 a 20 are maïs. Aan de extra arbeid tengevolge van de opvoering van de voederpro ductie, zo besloot Ir. Achterstraat zyn voordracht, kan tegemoet geko men worden door mechanisatie. Diverse werktuigen lenen zich zeer goed voor gezamenlijk of coöperatief gebruik. Hierdoor kan de kapitaals investering per bedrijf worden beperkt. De natuur in Met KING in de auto, Op 't meer, in de trein, Met KING op de tandem, Of fiets dat is fijnl Op al onze tochten Naar hei, bos en zee. Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! KING is hygiënisch En zuivert de mond, En daarbij, als hoofdzaak, Voor ieder gezond! En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING En dra ben je fit! ONTBOEZEMING VAN EEN KING-VBIEND dè natuurzuivere pepermunt Nieuwe parochie te Roermond Z.H. Exc. mgr. dr. J.H.G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft belast met de oprichting van een nieuwe parochie „DeKemp" gelegen achter de kapel in 't Zand te Roermond de weleerw. heer H. Th. Adams, kapelaan aan de kathedrale kerk te Roermond. Prof. dr. M. Goemans O.F.M. Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft tot rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen voor het studiejaar 1951-1952 be noemd prof. dr. M. Goemans O.F.M. Kiesreglement K.V.P. op de helling Naar men verneemt, zyn by het bestuur der K.Y.P. stappen in voor bereiding ten einde op de aanstaande Partijraadsvergadering te komen met een nieuw voorstel tot wijziging van het kiesreglement, waaraan reeds zovele jaren wordt gedokterd. De bedoeling is, de groslijststem ming meer effectief te maken dan tot nu toe het geval kon worden geacht, o.m. door een verandering in de techniek te voorkomen, dat 51 pet. der uitgebrachte stemmen elke wijzi ging van de volgorde kan frustreren. Een gemitigeerd puntenstelsel zou daartoe moeten. Yerder zou het in de plannen van het bestuur liggen, voor te stellen dat minstens een derde der candidaten door het daartoe bevoegde party- orgaan wordt aangewezen. En tenslotte zou de bepaling in het reglement, welke voorkeurstemmen alle effect ontneemt worden geschrapt. Dit betreft de bepaling volgens welke BEROEMDE de.e «'"*k!ab°ler.. koopt ""«lileil ontvangt. .Heen dat U U biedt- Er is sveer een b«« m" d' i dete -errokkeWke n.o.— een m uiting komen. moccablokjes c' flirts 100 GRAM "it [ruitdrups 33 ct Rollen voor o c CNGEtSE TOFFEE'S 25" fiOTErjEs" 31. Ue echte pc e r? biscuits us 55 t VOOR KWALITEIT Wkelijt PER BUK v sinaasappelsap - limonade-siroop* 5c' otteskokjbpudö/ng0" 89c' 'ck'm 200 Gr 7 O californ.makreel °'-e PER BUK ,.a. 1,1 M L S If Verdubbelt Uw UoHi me' Albert Heijn\ en kofflever"^ °"9«ëvenaarde SMALS Ko m-" 70 c, de candidaten moesten beloven geen plaats te zullen aannemen, welke zy door voorkeurstemmen zouden hebben verkregen. Limbnrgse Blindencommissie Door het dagelijks Bestuur van het Provinciaal Opbouworgaan Limburg is dezer dagen een Blindencommissie in het leven geroepen. Dit geschiedde naar aanleiding van een verzoek van het Ministerie van Sociale Zaken, afdeling Sociale Bij stand aan de Provinciale Opbouw- organen in Nederland om een nader onderzoek in te stellen aangaande de blindenzorg. Deze Commissie zal zich speciaal belasten met het onderzoek naar de mogelijkheden voor die blinden in Limburg, welke niet in het bedrijfs leven zijn ingeschakeld en die daarin wellicht nog een bestaan zouden kun nen vinden. Het Voorzitterschap wordt tydelyk waargenomen door de Rijksconsulent voor Sociale Bijstand, de heerTh.C.J. van der Yalk. Het secretariaat is ondergebracht by het Provinciaal Opbouworgaan Limburg, Lindanusstraat 5 te Roer mond, terwyl de heer M.A. Verblakt uit Roermond, als toegevoegd secre taris optreedt. SLECHTE BETALING YAN DUITSLAND YAN GROENTEN EN FRUIT De export naar Duitsland van groenten en fruit zal voorlopig onge stoord voortgang kunnen vinden, aangezien in Duitsland weer een be drag van 5.7 millioen gulden werd beschikbaar gesteld voor groenten en 1.9 millioen gulden voor vers fruit. Ongestoord, indien men tenminste van Nederlandse zyde de reeds enige tyd bestaande financierings-moeilijk- heden weet te overwinnen, dan wel indien door Duitsland een enorme achterstand in de betalingen wordt ingehaald. Naar een schatting van het week blad „Groenten en Fruit", hebben onze Nederlandse exporteurs van groenten en fruit op dit ogenblik 12 millioen gulden van Duitsland te vorderen. Berekend op een uitvoer ter waarde van 2 millioen gulden per week, wil dit dus zeggen, dat Duitsland met de betalingen zes eken achter is 1 De gevolgen aan Nederlandse zyde zyn, dat de exporteurs de veilingen niet vlot kunnen betalen, waardoor op hun beurt de veilingen weer in moeilijkheden raken by de afrekening met de tuinders. Er is echter nog een andere factor, welke er mede toe heeft geleid, dat het Centraal bureau voor de tuin bouwveilingen reeds enige weken geleden de medewerking van onze regering vroeg om te bereiken, dat de achterstand ten spoedigste zou worden ingehaald. Bij zo'n lange termijn lopen name lijk de exporteurs een hoog koers- risico. Ook in Duitsland verwacht men, dat de te hoog geachte koers van de Duitse Markt (voor de oorlog 60, thans 90 cent) te eniger tyd weer tot een meer „normaal" peil zal worden teruggebracht. ADVERTENTIEN Eenmaal gesmeerd, blijft begeerd Aanbevelend, Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Langstraat 46 Telefoon 713. Qnze SEIZOEN-OPRUIMING DUURT VOORT!! DEZE WEEK ALS EXTRA ATTRACTIE voor maaien en dorsen oogst '51 gelden volgende prijzen Maaien, per h.a. f 55.Legergranen p. h.a. f 60. Rondmaaien, reductie per h.a. f 10.— Verhoging voor beneden de h.a. 20°|„ Dorsen en persen per 100 kg f 2.50 Strosnijden p. pak 5 ct. Dorsen met binder per 100 kg een band f 2.25 twee banden f 2.50 voor een berm plaatsen f 5. Erwten, lupinen en fijn zaad nader overeen te komen Deze prijzen zyn inclusief 2 man, draad en touw DE VERENIGDE LOONWERKERS VENRAY EN OMG. Deze week hebben wy by alle koopjes extra reclame in onze over-bekende SPECIAAL GROTE MATEN Komt, ziet en overtuigt U terdege. Al is U nog zo zwaar, er hangt by ons beslist een mantel voor U klaar. BETER GEKLEED EN TOCHBIJ THOMASSEN MINDER BESTEED I

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4