TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Ons rijke bosbezit 46 1651 - 1951 Venrays Gymnasium bestaat 300 jaar Jachtwet. Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Lekker is geen luxe! Een jaar B.L.O.~school in Venray. Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 21 JULI 1951 No. 29 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Toen de heren Raadsleden Zaterdag uit de bus stapten, die hen gevoerd had langs de bezittingen van de Gemeente, vroeg een toevallige voor bijganger, wat er aan het handje was. Op het antwoord, dat de Raad de bossen van de Gemeente eens was gaan bekijken, kwam de merkwaar dige opmerking„Dat schemmel bietje zal gauw bekeke zien". Merkwaardig, omdat by nader onderzoek meerdere inwoners van Venray deze mening hebben en feite lijk niet eens weten dat wij (d.w.z de Gemeente Venray) ons de trotse bezitters mogen noemen van 1100 ha bosgrond, wat men toch bezwaarlijk „een schemmel bietje" kan noemen En inderdaad mogen wij ons de trotse bezitters hiervan noemen, want afgezien van de grote kapitalen, die hier liggen in de vorm van dui zenden kubieke meters hout, ligt hier eeo prachtige schat aan natuur schoon, die menig Venrayer jammer genoeg niet kent en wat erger is, niet waardeert en waarvoor duizen den vreemdelingen verre tochten ondernemen naar vreemde landen. Men komt er niet gauw toe, om achter Merselo eens te gaan kijken de hatelyke bordjes van „verboden toegang" zijn er rijkelijk opgehangen maar de schoonheid van deze streek is waard beter gekend en meer waardeerd te worden. Maar daarvoor ging de Raad per slot niet op stap, zo gauw de cijfers een woordje mee gaan spreken, ver dwijnt zo dikwijls de schoonheid. En om de cijfers was het tenslotte de Raad te doen. Uit de voorlichting, die geboden werd door de heer Houtvester Baron van Oldenzeel tot Oldenzeel en verder door de heer Boswachter Goosens konden wy de volgende gegevens putten 1100 ha De bossen der gemeente, die een oppervlakte beslaan van ongeveer ïoo ha, zyn voor het grootste ge deelte aangelegd met behulp van een door het Rijk verstrekt renteloos voorschot. De mogelijkheid tot het verkrijgen van een dergelijk renteloos voorschot werd in 1907 geschapen, om zo woeste gronden, die toender- tyd practisch geen waarde hadden en niet voor ontginning in aanmer king kwamen, toch productief te maken. De gemeente Venray heeft die kans dan ook direct aangegrepen en was de eerste van alle Nederlandse ge meenten, die hiervan profiteerde. De bossen in het Zwart Water zyn daar nu nog de levende getuigen van. Deze zyn nog aangelegd met behulp van ossen en stoomploegen. Dat men daar in de buurt toen ook goede landbouwgrond ook bebost heeft, kan men het toenmalige Ge meentebestuur moeilijk kwalijk ne men, daar wel niemand rond de eeuwwisseling een dergelijke grote landhonger vijftig jaren later heeft kunnen voorzien. Maar voor het overgrote deel zyn de bossen aange legd op voor bouwland niet geschikte grond. De gemeente is met de bebossing doorgegaan tot 1940 toe, toen de oorlog kwam en daarmede het einde van de bebossing. Kempkesberg kreeg de laatste bomen volgens bovenge noemde bebossingsvoorschotten. De Regering gaf deze voorschotten dus op de eerste plaats voor de woeste gronden, maar op de tweede plaats om de houtvoorziening niet helemaal op het buitenland aange wezen te zijn. Het feit dat alleen minder goede gronden in aanmerking kwam voor bebossing, beperkte de houtkeuze tot de naaldbomen, zodat in het begin alleen de grove den (later de Corsi- kaanse en Oostenrijkse den om hun rechtere stammen) werd gebruikt. Ook werden in den aanvang naald- houtbossen aangelegd zonder enige menging met loofhout, maar hierop is men later, mede door het werk van Boswachter Min, wiens werk men niet genoeg waarderen kan, teruggekomen. Men is toen overge gaan tot het bij poten van eikels om zo een betere vertering van blad en naaldafval te krijgen, waardoor het bacteriënleven in de grond een betere kans krygt en de verzuring wordt tegengegaan. Is er alleen naaldafval, dan komt deze zeer vast te liggen, zodat vocht en lucht slecht kunnen doordringen, en het bacterie- en schimmelleven, dat een grote rol speelt by de blad vertering, verhinderd wordt. Teneinde een grote houtopbreDgst te krygen is men de laatste tiental len jaren in ruimere mate gebruik gaan maken van uit het buitenland ingevoerde soorten naaldhout, vooral op de iets betere gronden. Bij de aanplant van dergelijke bossen wordt evenveel loofhout tussen geplant als er van het naaldhout wordt gebruikt. Zet men dus 5000 dennen, dan komt daartussen 5000 stuks loofhout, wat het karakter van een bos wel enigs zins wy'zigt. Na de oorlog had meer dan 1/3 gedeelte onzer bossen de tol voor de bevrijding betaald. Door vordering, bosbranden, granaat- en bominslag was bijna 330 ha bos totaal vernield en verdwenen en gedurende drie jaren heeft het Staatsbosbeheer hard moeten werken om al deze schade weer te herste'len. Door gebrek aan arbeidskrachten werd het einde 1947 voordat met herbebossing kon worden begonnen en sindsdien werden per jaar meer dan 50 ha beplant en bezaaid, zodat nu byna 250 ha opnieuw zyn inge plant. Vooral bij deze herbeplanting heeft men veelvuldig gebruik gemaakt van buitenlandse naaldsoorten, die door hun rechtere stammen en vlotte groei een betere houtopbrengst heb ben. Zo zyn er 39 ha Corsikaanse en 25 5 ha Oostenrijkse dennen en 15 ha Larix geplant alsmede 33 ha Douglas, 8.5 ha fyn spar, 9.5 ha Sitka, 6.5 ha Grandis en 4 ha beuken, accacias etc. Als loofhout gebruikte men in hoofd zaak eiken (die men probeert op te trekken en later laat overblijven, als het bos wordt omgekapt) witte els, vogelkers en lysterbes, deze drie laatsten worden om de drie jaren gekapt om zo grote bladvorming te krijgen. Toekomstplannen Heeft men nu de afgelopen jaren feitelijk niets anders gedaan, als wat door de oorlog werd afgebroken weer op te bouwen, Staatsbosbeheer kijkt verder. Daar is allereerst een 130 ha aan de Paardenkop in Ysselsteyn, waar achter en langs het Duitse kerkhof weer enkele schitterende boscom- plexen zullen komen. Dat gaat men reeds dit jaar ploegen en in 1953 hoopt mer. met de inzaai te beginnen. Dan wachten er 230 ha in de Vredepeel, die by het verdelingsplan bestemd zyn voor bebossing. Ook hiermede hoopt men binnen enkele jaren gereed te zyn, terwijl er verder nog plannen worden opgesteld voor de hogere stukken in de omgeving van de Hazenhut. Is dat alles klaar, dan zal de-ge meente Venray 1600 ha bos hebben en daarmede iets terug hebben van het oude bossengebied, wat eersttyds een van Venrays grootste rijkdom men was. Boven de duizend hectaren bos ryst ver uit de brandtoren en wanneer men dit roestige gevaarte, dat wat verf bitter hard nodig heeft, heeft beklommen, heeft men een schitte rend overzicht over al die dennen, eiken en die tientallen boomsoorten daaronder, waarin konijnen, hazen en reeën een veilige schuilplaats hebben, dan begrijpt men iets van de trots der boswachters en hun helpers, die dit ryke bezit verzorgen en uitbreiden en beseft men een der mooiste plekjes van ons land vlak by huis te hebben, terwijl men het misschien elders is gaan zoeken. DeBurgemeester van Venray brengt ter algeme kennis, dat door de Heer Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het navolgende bepaald. De jacht op grof wild zal in alle provincies geopend zijn als volgt: GROF WILD: reebokken van 23 Juli t/m 11 Au gustus 1951; reegeiten van 2 Januari t/m 5 Janu ari 1952; KLEIN WILD: patrijzen van 1 September t/m 31 December 1951; fazantenhanen van 1 October 1951 t/m 31 Januari 1952; fazantenhennen van 1 October t/m 31 December 1951; houtsnippen van 16 October 1951 t/m 31 Januari 1952; hazen van 1 Oct. t/m 31 Dec. 1951; korhanen van 1 December t/m 31 December 1931. WATERWILD: alle soorten ganzen, behalve brand- ganzen, rotganzen en Canadaganzen van 1 Septembor 1951 t/m 15 Februari 1952; wilde eenden (anas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha) en slob eenden van 24 Juli 1951 t/m 15 Jan. 1952, met dien verstande, dat de jacht over het tijdvak van 24 Juli t/m 6 Augustus 1951 slechts is ge opend van een half uur voor zons opgang tot 8 uur en van 16 uur tot een half uur na zonsondergang; slobeenden van 16 t/m 31 Jan. 1951; alle overige soorten eenden, behalve eidereenden, bergeenden en kroon- eenden van 7 Augustus 1951 t/m 31 Januari 1952; watersnippen van 7 Augustus 1951 t/m 15 Januari 1952; goudpluvieren van 16 October t/m 15 December 1951; dat de jacht niet wordt geopend: a. eenden van welke soort ook, die wegens hun onvolledige beveder- ing niet in staat zyn tot vliegen; b. edelherten, damherten, reewild geboren in 1951 (waarvan dus de derde kies in de onderkaak 3delig is); dassen, steenmarters, boommarters korhennen, zwanen, brandganzen, rotganzen, Canadaganzen, eidereenden bergeenden, krooneonden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes. Venray, 14 Juli 1951. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN Gebruik tegen bederf HENDRIKS' Verf F. W. HENDRIKS Langstraat KLASSEN EN STUDIE. De lessen werden gedoceerd in klassen, die elk een naam droegen. Deze werden genoemd rudimenta, figurae, grammatica, syntaxis, poësis en rhetorica, of ook wel: figurae, grammatica, syntaxis, poësis, rhe torica, graeca en dialectica. Uit het aantal namen mag zeker niit besloten worden, dat de studie een gelijk aantal jaren duurde. Dikwijls vooral werden poësis en rhetorica in één jaar afgemaakt op deze wyze, dat men na Pasen met de hoogste klas begon. Nog in 1750 is overal op de Latijnse scholen de vijfjarige studie regel. In Venray begon men in 1651 met vyf klassen of scholen. Maar, zoals wy al weteq, werd door de actie van Roermond op 26 October 1655 beslist, dat Venray geen volledige school mocht hebben, maar dat het Gymnasium slechts uit drie klassen mocht bestaan, waarin alleen de grondbeginselen van hetLatyn moch ten onderwezen worden. Kort daarna werd het Gymnasium echter hersteld en begon men weder om met de humaniora of de vyf latynsche scholen. Deze vyf klassen kregen door het reglement van Coninx een andere naam. Hy spreekt van de classis infima of voorbereidingsklas, de middelste klas of media classis gram- maticae en de hoogste klas of suprema classis grammaticae. De twee hoogste klassen werden verdeeld in de infima classis poësis et rhetoricae en de altera classis eloquentiae. Zoals wy zeiden, werd in deze klassen gedoceerd, maar men hield er ook de studie en wegens de ge brekkige verlichting was het aller- wege voorschrift, dat althans het schriftelijk werk zoveel mogelijk by daglicht moest gemaakt worden. Men kende dus ook huiswerk, al noemde men dat wellicht anders. Tot bevordering van ijver werden ook punten gegeven. En men kende notae diligentiae, negligentiae, bono- rum en malorum morum, punten dus voor vlyt en gedrag. Elke Zaterdag werd in plaats van les een herhaling gehouden van wat in de afgelopen weekwas behandeld. Elke maand had er een compositie of concours plaats, waarvan de uitslag in het begin van de volgende maand met plechtigheid werd afgekondigd. Daar het om rangplaatsen ging en ook de einduitslag van het minder of meer succes afhing, waren de con- coursdagen net zo goed als nu spannende dagen. Het gebruik van de maandelijkse composities, dat in Venray zeker al in 1698 bestond, werd door Coninx gehandhaafd. Deze voerde echter nog een driemaandelijks proefwerk in. Op het einde van het jaar had een openbaar examen plaats. Het ligt voor de hand, dat de leraren met elkander vlijt, vorderingen en gedrag van de studenten wel besproken hebben. Zeker moest dat gebeuren, om te bepalen, wie de verschillende prijzen zouden Coninx bepaalde, dat deze leraren vergadering elke laatste Dinsdag van de maand zou plaats hebben. Wat de prij8uitdeling betreft, vele jaren heeft men die gehandhaafd, en men heeft er honderde jaren een groot middel in gezien om een eer lijke en mooie* wedijver onder de studenten te bevorderen. Zeker heeft die ook in Venray plaats gehad. Dan kwam de élite van Venray en omgeving byeen, leken en geestelijken. Er werd toneel gespeeld, oraties stak men af in het Latijn en later ook in andere talen. Jammer echter, dat weinig by'zon derheden over deze plechtigheid tot ons kwamen. Mogelijk heeft men ook te Venray de invloed ondergaan van de bepa lingen, die omtrent deze plechtigheid in de Zuidelijke Nederlanden waren gemaakt Daar werd sinds 1777 het toneel spelen een beletsel geacht voor gestage studie, vooral in de laatje maanden van' het jaar. Bovendien achtte men de vormende waarde van de opgevoerde stukken al heel ring. Ter vervanging ervan stelde men toen in de openbare „exercitationes scholasticae". Wy kunnen die het best vergelijken met een publiek mondeling examen, waarbij de tal rijke genodigden het recht hadden vragen te stellen. C.S. De Katechismns van Napoleon Zoals het met alle despoten gaat, was het ook met Napoleon. 4 April 1806 kwam er een keizerlijk decreet, dat bevel gaf om iedere Ka- techi8mus, die niet volgens zyn aan wijzingen was ingericht, in beslag te nemen. In Venray zal men zich weinig aan dergelijke oekases gestoord hebben. Dat kan afgeleid worden uit een brief van de maire van Horst aan zyn ambtgenoot te Venray, waarin hij de aandacht vestigde op genoemd keizerlijk besluit. De bnrcht Spraland In 1357 was het kasteel of burcht Spraland in het bezit van de heren van Appeltern. Van dat kasteel bleef niets bewaard. Spraland vormde indertijd met Geysteren en Oostrum een Heerlijk heid, die in de Franse tijd werd op- geheven- De Fransen schaften alle Heerlykheidsrechten af. Alles werd gebracht onder de heerschappij van de enige en ondeelbare Republiek. Godefridu8 Henschenius Het standbeeld van deze beroemde Venrayer, dat eertijds op een gra nieten voetstuk zich verhief op het Henseniusplein, was vervaardigd door de beeldhouwer Oor te Roermond. Het Minderbroedersklooster te Yenray 30 Juni kan als stichtingsdatum beschouwd worden van het Minder broedersklooster te Venray. Want op „den lesten dagh van Juni 1647" gaven de schepenen van Venray aan de Paters verlof tot het bouwen van hun „timmeragie", onder voorbehoud, dat zy en hun opvolgers niets zouden doen wat tot last of ondienst zou zyn van de gemeente, de kerk of de armen- gilden. Vanzelfsprekend beloofden de Paters deze voorwaarden te zullen onderhouden en wy geloven, dat de getuigenis van de eeuwen daar is, dat zy die beloften trouw, ridderlijk en goed onderhielden. Wie trouwens zou zich Venray kunnen indenken zonder het bruin van Sint Franciscus' zonen De akte werd ondertekend door Pater Hermaaus Lysens, die toen Provinciaal was, Gulielmus Fabri, de ïardiaan van Weert, vanuit welke "iefelyke plaats de stichting onder nomen werd en Petrus Verberkt, die toen de herdersstaf over Venray voerde. Jerusalem gespaard 1 In 1588 trok Maarten Schenck, de woesteling van BI yenbeek, ook door Venray en Horst. Natuurlijk eiste hy van beide dorpen de nodige schat tingen, maar beide plaatsen weigerden die te geven. Dat was die „Heer" niet naar de zin en daarom wist hy zyn wraak niet beter te koelen, dan door heel Venray zowat in brand te steken. Echter was elk goed gevoelen niet in hem gestorven. Hij had in vroeger jaren een tante gehad als zuster in „Jeru- Hjj was er altijd goed en hartelijk ontvangen en zyn erkentelijkheid wilde hy blijkbaar by deze gelegen heid op negatieve wijze tonen door het klooster niet te laten delen in de grote verwoesting. Zo ontving een goede daad zyn be loning tot welzyn van de zusters zelf, maar ook tot die van de Venrayse bevolking. Hel ligt voor Je hand, dat U in deze lijd graag koude scholels op tafel brengt. Er zijn immers volop loma len en komkommers en U hebt wel bijna dagelijks restjes, die uitstekend ge schikt zijn om koud te ver werken. Dal is bijzonder smakelijk te doen met De Gruyter's mayonnaise. Werkelijk een heerlijkheid en een groot gemak De Gruyter's mayonnaise kunt U krijgen in potten van 85 en 150 cent. Deze mayonnaise is heel voor delig in het gebruik en bovendien zorgt 10% kor ting ervoor, dal lekker geen luxe meer is. Neem eens de proef met een potje! Het is nu byna een jaar geleden, dat in St. Jozef begonnen werd met het buitengewoon lager onderwijs, voor kinderen, welke de gewone lagere school niet konden volgen. Men heeft daar indertijd nogal wat sceptisch tegenover gestaan, zoals dat gewoonlijk met nieuwe dingen gaat. Maar nu een schooljaar achter de rug is, nu blykt niet alleen hoe groot de behoefte aan een dergelijke school was, maar ook, dat èn het onderwijzend personeel èn de ouders het grote belang beseffen van deze B.L.O. school voor de kinderen. Voor 180 kinderen, afkomstig uit de gemeenten Venray, Horst, Wans- sum—Meerlo en Broekhuizen, werd om opname gevraagd. Hiervan waren alleen door de hoofden der scholen reeds 154 kin deren aangewezen, ofwel 3 pet. van het totaal aantal leerlingen van de lagere school in bovengenoemde ge meenten. 33 van deze 180 kinderen konden niet getest worden, omdat ze ofwel te oud waren, ofwel niet niet verschenen. 147 kinderen werden getest, waar van er 80 toegelaten konden worden omdat hun intelligentiequotiënt lag tussen 60 en 79. 8 kinderen bleken imbecil te zyn en werden niet toe gelaten. Van 63 kinderen bleek het intelligentie quotient te liggen boven 80. Deze kinderen horen op de B.L O. school niet thuis, hoewel 'n gedeelte van hen, van wie het I.Q. tussen 8O—95 ligt, niet geheel aan de eisen van het lager onderwijs kan vol doen. Zy vragen dus wel de bijzon dere aandacht van de onderwijzers. Van de 80 kinderen zijn er ten slotte 7i overgebleven, omdat een stal ouders weigerden hun kinderen naar deze school te zenden. Hoe zy dat kunnen verantwoorden tegenover hun kinderen, is een vraag die in dit bestek niet thuis hoort. Van deze 71 kinderen zyn 46 jongens en 25 meisjes. Deze ver deling bevestigt weer zeer treffend de regel, dat er ongeveer tweemaal zoveel debiele jongens als debiele meisjes zyn. De verdeling van die 71 leerlingen naar de gemeenten waar zy wonen, is byna evenredig aan het inwonertal dier gemeenten. Venray heeft namelijk 39 kinderen op school, Horst 23, Meerlo 3, Wans- sum 4, Broekhuizen 2. Voor de school heeft men nu in gebruik 4 ruime klaslokalen, 1 zaal voor handenarbeid, 1 gymnastieklo kaal en 1 overblyfplaats, terwijl een tweetal zusters, twee onderwijzeressen en een onderwijzer de lessen geven. Tenslotte nog een enkel woord over de medewerking van de ouders. Hoewel boven reeds staat vermeld, dat de ouders vaD kinderen weiger den hun kind toe te laten, kan men verder niets dan grote lof hebben voor hun medewerking. In 138 gevallen werd hun spontane medewerking gegeven en stelden zy het belang van hun kinderen hoger dan mogelijke praatjes van de buurt, die schynbaar nog maar steeds niet beseffen wil, dat de B.L.O. school niets minderwaardigs is, maar alleen een uitstekend hulpmiddel om de kinderen, wier verstandelijke vermo gens niet zodanig zyn, dat zy het lager onderwys kunnen volgen, toch het dringend nodige onderwijs geven en tot zo volwaardig mogelijke men sen in de maatschappij te vormen. Over de medewerking van de hoof den der scholen is het bestuur der B.L.O. school ook vol lof. Alleen de Jongensschool van Horst-America en de scholen van Griendtsveen, Meterik en Swolgen hebben nog geen candi- daten opgegeven, maar dat zal zijn oorzaak vinden in de vervoersmoei- lykheden, die niet gering zyn. Van de andere kant verwondert het ons echter dat de R.K. School op de Heyde en de H. Hartschool in Leunen ook nog steeds geen candi- daten hebbsn opgegeven, wy kunnen moeilijk aannemen dat hier geen debiele kinderen zyn. De B L.O.-school sluit haar eerste jaar nu af, een jaar met vele begin- moeilykheden, maar een jaar ook waarin bewezen werd hoeveel goeds een dergelijke school voor deze streken kan bieden. Reqetinq mUke.nl qezinsieianqen Bond voor gezin uit felle critiek Op dit ogenbiik kan men niet spreken van een familiale balasting- politiek doch de verbetering in de verhouding in de opbrengst der belas tingen is door minister Lieftinck ge weld aangedaan. Deze woorden sprak de heer van Meegeren tijdens de opening van het congres van de Bond voor het Gezin, Zaterdag en Zondag j.l. te Maastricht gehouden. De wijzigingen in de verschillende belastingen besprekend concludeerde de bondsvoorzitter, dat de regering in deze een anti-familiale politiek voert. En wat de woningbouw betreft: men bouwt woningen, waarin voor het kind geen plaats meer is. Verschillende facetten, de belangen van het gezin betreffende, zijn op de vergadering besproken, waarbij vooral de vermindering van de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek op het belast bare bedrag voor de inkomstenbelas ting hevig protest uitlokte. Volgens verscheidene sprekers had de regering hierdoor inbreuk gemaakt op haar gedane belofte in de regerings verklaring i.z. de grote gezinnen. De hierover gevoerde discussies leidden tot een motie, waarbij met klem tegen deze geëffectueerde achter- uitgang van de grote gezinnen in j economisch opzicht werd geprotes teerd. Ook was de vergadering van mening, dat er aan de mentaliteit t.o.v. de gezinspolitiek in de regeringskringen nog heel wat ontbreekt en dat by de K.V.P* een te grote offerbereidheid bestaat aan het regeringsprogram van informateur prof. Romme. De K.V.P. dient haar koers in dit verband resoluut te wijzigen, waarom er dan ook naar gestreefd zal worden voor de volgende Tweede Kamer verkiezing een kwaliteitszetel voor het gezin te verwerven. Tot nieuwe bondsvoorzitter werd gekozen dr. J. Gilissen, burgemeester van Gennep. De Zondagbijeenkomst werd ge- deeltyk bijgewoond door de gouver neur mr. dr. F. Houben. In zyn toespraak tot de centrale raad bracht de gouverneur, die tevens lid van de bond is, hulde aan het werk van de bond voor de belangen van het grote gezin en wees op de steun, die de provincie niet direct maar indirect aan het grote gezin bewy'st, vooral in de sectoren indus trialisatie, volksgezondheid en so cialisatie. voor 50 jaren terug No. van 27 Juli 1901 Een grote heibrand aan de rech terzijde van de dyk by de Kraaien hut was een grote schadepost voor de bijenhouders, daar deze diertjes nu geen voedsel konden vinden. Ongeveer 35 ha werden totaal kaal gebrand. Onderstaande horoscoop gaf een duidelijk inzicht, welk 'n schoon plan in de boezem van Venrays' Vroede Vaderen lag opgesloten, n.l. 'n tram naar Deurne BurgemeesTer EsseR Jan Arts Martin Poels A. LooNen P. CAmps L. JAnssen Jac. AeRts P.J. Derks J. LoEnen HUbert Janssen TheodoR Slits Victor FoNck J.M. MichEls Op 24 Juli had in 't Gymnasium I.C. de prysuitdeling plaats. De fees telijkheid werd bijgewoond door de Burgemeester en enige geestelijke autoriteiten, en werd opgeluisterd door het kranig muziekkorps van de studenten. De prijzen van goed gedrag vielen bij stemming van de leerlin gen ten deel aan Arie Verkley en Arie de Vos uit Bloemendaal (Gouda) en Nico Dieben uit Dortrecht. Vanuit „Jerusalem" vertrokken op 26 Juli zeven zusters naar Java. De jaarwedde van de gemeente ontvanger P. A. Voesten werd met f 200 verhoogd. Generaal Bergansius, oud-minis ter van Oorlog, bracht een bezoek aan „Jerusalem", waar een van z'n doch ters religieuss was. De fotograaf Simon Frank uit Groningen maakte goede foto's van Venray. De gehele inrichting voor boter- bereiding ging over aan een coup. zuivelvereniging te Nistelrode. Op 2i Juli werd in het „lief ge hucht Merselo" de doelen van de handboogschutterij „Sint Hubertus" plechtig geopend. Het terrein van de doelen by de heer M. Arts was zeer netjes versierd. Het feest werd beslo ten met een schitterend vuurwerk van Karei Dewez. Tot onderwijzer aan de openbare school te Griendsveen werd benoemd de heer J. v. d. Beuken, die al tyde- lyk aan die school was verbonden. By de verkiezing van een lid der gemeenteraad te Maashees Overloon in de vacature van wylen de heer W. van Dijk werd met 100 stemmen gekozen dhr G. Janssen. Dhr Henri Stevens had 90 stemmen. Hengelsportartikelen prachtsortering zeer mooie Werp hengels, Snoekhengels, Schepnotten, enz. Komt zien, U bent welkom, niets verplicht U. Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3