30 jaren Peelont- ginning in Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN aeifielnziftqen SPORT BINNENLAND ZATERDAG 21 JULI 1951 No. 29 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kenloorboekhande! 6rooieiiraat 28 Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 Venrey PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Vonray I 1.10 buiten Vonray I 1.S0 uitsluitend bij vooruitbetaling. Wanneer men in Peelplan Zuid staat en men hoort in de verte de bulldozers ratelen en ziet hun donkere silouhetten afsteken tegen de grijze hemel en men ziet weer verder de kipkarren vol zand, dan denkt men onwillekeurig aan veertig, vijftig jaren terug Toen was de plek, waar nu de jonge boer en zyn vrouw in het kippenhok wonen, heide en veen en was er geen koren, waren er geen lupinen, geen weiland, geen koeien, toen was er niets als een woeste uitgestrekte vlakte, met modder, buntgras, moerassen, vennen en stinkend veen. In deze afgelopen vijftig jaren heeft men in de Peel iets groots verricht Moge men elders dan grote ge denktekenen hebben geplaatst voor de ontsluiting van vele hectaren vruchtbare grond, hier ziin de tal rijke boerderijen, de kippenkooien, het vee, het golvend graan, de mooi ste gedenktekenen die er zyn van wat in 50 jaren hier de Venrayse mens heeft klaargespeeld. En onwillekeurig gaan dan de ge dachten terug en overziet men de geschiedenis van die tijd, een geschie denis van zweet en kommer, maar ook een geschiedenis, die moed en steun geeft voor de moeilijke tijden, die komen gaan. Het jaar 1908. Toen in ïoos de gemeente Yenray profijt trok van de voorschotregeling, die het Rijk gaf voor de bebossing van die percelen grond, die toch niet voor landbouw of ontginning waren geschikt, toen zyn er de bossen aan het Zwarte Water aangelegd. Maar Boswachter van der Kraats, heeft toen sterk aangedrongen om de stukken grond, die hier lagen en wel voor ontginning geschikt waren, mede te ontginnen. En dat is gebeurd, zelfs meer dan dat, de gemeente bouwde er tevens een tweetal boerderijen en het waren de Hollandse boeren Kroon en Heij- man, die de stoute schoenen aan trokken. Ook elders in de lande begon men aan ontginning te denken, maar het was gevaarlijk. Een bekend gezegde uit die tijd, was dan ook, dat men beter eerst zyn ergste vijand enige jaren op een ontginning kon zetten, voordat men zich zelf op datzelfde stuk vestigen ging. Zelfs op deze eerste gemeente ontginning hielden de eerste bewoners het niet uit. De expansie was er echter en in 1918 werden de eerste flinke stukkon Peelgrond bij het nog te stichten Ysselsteyn door de gemeente ver kocht voor schrik niet, lezer f 7.- per H.A. De eerste durvers waren Peter Joh. Janssen (Niessenboer, Brukske), M. Camps (Coendere Michel) en Frans Janssen (Lieter Frenske) beiden uit Lull. Intussen hadden echter onze boeren- voormannen ingezien geleerd door de lessen van 't jongste verleden hier en elders dat het niet aan ging om de boeren zo maar, zonder meer, de Peel in te jagen en zy vormden een soort stichting, Eigen Boer, welke zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door niet alleen de boeren financiële en morele steun te geven, waardoor débacles, die zich. elders voordeden, voorkomen werden, maar die ook van de beginne af een goed geleide en georganiseerde ontsluiting van de Peel mogelijk maakte. De heren Jan Poels, Th. Peters, Meester Rutten, Jean Wijnhoven, Hubert Janssen en Christ Stappers hebben zich daarmede zeer grote verdiensten verworven, want in 1919 kwamen zij met een plan, waardoor aspirant ontginners voorschotten konden krijgen op de bedrijfsgebou wen. Voor de eerste 12 gaf „Eigen Boer" een voorschot van f 12.000 wat in dertig jaren moest worden afgelost, maar waarvan de eerste 8 jaren geen rente betaald behoefde te worden. De grond stelde Eigen Boer via de welwillende medewerking der ge meente beschikbaar met wegen en hoofdwaterlossing voor f 285 per ha, terwijl de bedryfsgrootte liep van 12 tot 20 ha. Naast de groot-ontginners als b.v. Driek Schreurs en Jaeger, die zelf hun grond kochten van de gemeente en die ontgonnen, kreeg hier dus de kleinere boer ook een redelijke kans en werden hem vooral de eerste moeilijke jaren veel verlicht. Eigen Erf gaf later voorschotten van f9600 en f 8400 uit per boerderij. We zouden wensen, dat in deze tijd voor de stichting van boerderijen zulk eenzelfde soepele regeling zou gelden, de jongere boeren in Peelplan Zuid vooral en de gemeente zouden niet voor zulk een zware lasten zitten. Ysselsteyn Nu men de Peel introk, ging het niet aan om maar in de wilde weg te gaan beginnen. Eigen Erf kreeg het, dank zy de Ministers Ruys de Beerenbroeck, Kan en Ysselsteyn klaar om via de Regering steun te krijgen voor de stichting van een kern, een nieuw dorp dus, dat in 1920—21 werd gesticht en tot heden de naam draagt van een der grote promotors van dit plan Minister Ysselsteyn. En zo is Ysselsteyn langzaam maar zeker gegroeid. We kunnen dat in twee regels schrijven, maar het werk wat daar verzet is, is niet te beschry- ven. Wat nu machtige machines doen en tientallen mensen, daar stonden de boeren toen zelf alleen voor. Al was de toestand hier gunstiger als op vele andere plaatsen, er moest hard soms veel te hard gewerkt worden. Kapitalen werden in de woeste grond gestoken en kapitalen moest hy opbrengen. Het is nu allemaal zo vlug gezegd en wie nu door het vriendelijke Ysselsteyn gaat, kan zich zo slecht realiseren dat dit dorp opgetrokken is uit het veen en de hei en dat daar menig boer kwade jaren heeft gehad, waar hy na een dag hard ploeteren, zelf niet wist of hy het financieel wel zou bolwerken. Vooral rond de dertiger jaren, toen de crisis kwam en het de boer in deze streken zo bitter slecht ging, toen was het in de Peel geen pretje Toen werd prima ontginningsgrond te koop aangeboden door de gemeente voor f 175 per ha en men nam hem niet. Kleine voorschotten werden gegeven, maar dat verhinderde niet dat verscheidene boeren na een jaar van ploeteren geen cent verdiend hadden. Toch werd doorgezet en hetzij als pachter of als nieuwe eigenaar, kwamen ieder jaar nieuwe boeren bij. Peelplan Znid In 1937 1938 was do economische toestand van ons land van dien aard, dat voor massa's werkelozen nieuwe werkgelegenheden moesten worden gezocht. Een daarvan was het nog onont gonnen deel der Peel, bekend onder de r.aam Peelplan Zuid. Hadden de boeren tot heden met meer of minder succes zelf ontgonnen, in latere jaren voorgelicht door de daartoe bevoegde instanties, nu werd onder toezicht en leiding van de Gront My, begonnen met een algemene ontginning. De exploitatie hiervan hield de gemeente mede door de oorlog in eigen hand. Toen de oorlog kwam was rond Ysselsteyn, by na 2000 ha heide en moeras omgetoverd in bouwland en weide. Misschien kunnen we in dit verband nog even wijzen op de slechte sociale toestanden, die toen hebben geheerst en die vooral bij de werklozen dik wijls verbittering teweeg brachten. De eigen exploitatie van de gemeente was feitelyk om de jonge boeren een beetje over de begin-moeilykheden heen te helpen, wanneer de gemeente dit drie jaren had gedaan, werden de kavels uitgegeven en kon de jonge boer beginnen. De oorlog legde de ontginning voor een groot deel stil. Reeds in 1939 had het werk aan de defensie velen uit de Peel weggehaald, zodat het tempo sterk daalde en met de oorlog practisch stil kwam te liggen. Onder de oorlog werden gevangenen aan dit werk gezet en ook zy hebben verschillende kavels gereed gemaakt. Na de bevrijding werd er practisch niets gedaan, het herstel der boer deryen en bedrijven vorderde alle werkkrachten, zodat het werk in de Peel stil lag. Men is in die jaren begonnen met herontginnen van de door de boeren zelf ontgonnen stukken. Hieraan konden kleine groepjes werken en deze deden zeer nuttig werk, daar de loop der jaren had bewezen, dat by zelfontginning ver schillende fouten waren gemaakt, die een behoorlijke productie van het bedrijf afremde. Met steun van bovenaf is men hiermede in 1945 begonnen en ver schillende percelen hebben hiervan veel geprofiteerd. Intussen zat de gemeente niet stil, daarbij gedreven door de grote land- honger die was ontstaan. Voortvarend als zij was in deze, was Venray een der eerste gemeenten die begon met de mechanische ontginning De oorlogswerktuigen werden aan het werk gezet voor de ontgin ning van de Peel en al had men veel tegenslag met het natte weer en al waren nog vele technische moeilijk heden te overwinnen, de eerste stuk ken die werden afgeleverd toonden aan, dat inderdaad, mits goed toe gepast de mechanische ontginning een zegen is voor een snelle beschik baar stelling van de grond. Doch ook de werkeloosheid kwam weer en daarom werd ook nu DUW-verband begonnen met de handontginning. Een ontginning, die heden ten dage nog druk bezig is. Als tegenstelling met vroeger, blyken nu de lonen gemiddeld rond f 45 per week te liggen, waarnaast nog vacantiebonnen moeten worden verstrekt en verder alle sociale by- stand gegeven wordt. Alles by elkaar zijn na de bevrij ding weer ruim 50 kavels uitgegeven waarop de gemeente een 25tal mooie boerderijen plaatste, ondanks haar zware financiële moeilijkheden. 3 kavels worden er nog ontgonnen waardoor nog een 7otal hectaren aan dit complex worden toegevoegd. Direct na de oorlog heeft men nog enkele stukken voor eigen ontginning uitgegeven, doch men is hiervan af gestapt, wegens de grote kosten die dit voor de betrokken boerer. mee bracht. Wanneer men dus de afgelopen dertig, veertig jaren bekijkt, dan kan men constateren, dat een kleine 3000 ha. grond ter beschikking gekomen is van de boeren. Zij, die direct be gonnen zijn en het zelf gedaan heb ben, zijn practisch allen geslaagd. De mechanische en de handontgin ning hebben andere eisen gesteld, ook financiëel en de vestiging heden ten dage kost veel meer dan voor dertig jaren, maar er zyn nog altijd goede kansen. We zien rond Ysselsteyn nu liggen een der beste en meest economische landbouwstukken onzer gemeente, waar opbrengsten van 3000—3500 kg per ha. normaal zyn en opbrengsten tot 4000 kg. geen zeldzaamheid. De cijfers van de Boerenleenbank in Ysselsteyn bevestigen ook dat het vele werk daar zyn vruchten heeft opgebracht. Blijft men inderdaad doorgaan met de ontginningen, dan zal de bedrijfs opbrengst nog meer stijgen en zal het nieuwe Ysselsteyn zeker nog vooruit gaan, mede doordat men op gelukkige wijze in de verschillende kavels het gemengde bedrijf heeft gehandhaafd, doordat in iedere kavel voldoende en geschikte weidegrond aanwezig is. De toekomst der ontginningen hangt voornamelijk af van de finan ciële toestand van ons land. Als men bedenkt, dat de hand ontginning ongeveer öooo—8000 gld, aan lonen per ha kost in deze tyd, bedragen, die het Kijk geheel voor haar rekening neemt, daar de Gemeen te slechts de uitvoerings- en materiaal kosten moet betalen, wat ongeveer overeenkomt met ne waardevermeer dering van de grond, dan is het duidelijk, dat verdere ontginning daar van voor een groot deel afhankelijk is. En over de financiële positie van ons land behoeven we weinig meer te zeggen, dat doet Prof. Lieftinck reeds genoeg. In Peelplan-Zuid ligt niet veel meer, enkele stukken moeten daar nog her ontgonnen worden, maar dan kunnen we dat gedeelte als af beschouwen. Aan de beide kanten van de Deurne- seweg liggen nog een 2000 ha op ontginning te wachten, maar men wil eerst beginnen met deVredepeel, waar naast Ysselsteyn een tweede kern wordt gevormd, om zo de kavels langs deze weg juist in te delen. In totaal wacht dus byna nog een zo'n groot complex als in de af_ lopen jaren is ontgonnen. We kunnen slechts hopen, dat deze in kortere tyd met hetzelfde elan en met dezelf de werklust, geleerd door de fouten in het verleden, gesterkt door de tegenslagen en de offers, moge ont gonnen worden tot heil van de jonge boeren, tot heil van de Venrayse Gemeenschap. Over ontginning zyn de meningen verdeeld, de ene prefereert zelfont ginning, de ander geeft weer voor keur aan machines, de andere wil het weer zien gebeuren in D.U.W verband en ontegenzeggelijk heeft ieder methode zyn voor- en nadelen. De kosten zyn veel groter geworden, de moeilijkheden zeker niet minder! Maar met een schat aan ervaring en met een schitterend voorbeeld voor ogen zullen de toekomstige moeilijk heden overwonnen kunnen worden. Ook heden ten dage is niet alles goud wat er blinkt in de ontgonnen Peel, integendeel, ook nu zit men voor zware lasten, maar men moet nooit vergeten dat een gezonde Ge meentepolitiek het mogelijk gemaakt heeft, dank zy de werkkracht van de Venrayse boer, om dorre stukken hei en veen om te toveren in vrucht baar land en dat geeft vertrouwen in de toekomst. Wie nu in de Peel komt en dit alles zo eens even voor ogen houdt, die verliest het pessimisme, dat met betrekking tot de toekomst van ons land, zo algemeen heerst, omdat hy hier het sprekend voorbeeld vindt van mensen die werken wilden en gewerkt hebben en die daardoor ondanks alle tegenslagen hun weg door het leven gevonden hebben. Dat is hun grootste les, die dertig jaren Peelontginning ons kunnen geven en we mogen hopen dat ze verstaan wordt. Koffie op bonnen 506 en 514 Bon 506 (A- en B-I<aarten) en bon 514 (D-kaart) geven recht op het kopen van 125 gram koffie. De bonnen bly ven geldig tot en met 4 Augustus. Het rantsoen dient voor zes weken. De volgende bon wordt op 30 Augustus bekend gemaakt. Welkomstgroet Verleden week kwamen wy door Horst en aan de ingang van de gemeente staat een eenvoudig maar keurig geschilderd bord, waarop in het koit maar duidelijk de voor naamste bezienswaardigheden van Horst staan aangegeven met een aardige tekening en een korte maar krachtige tekst. Stijlvol en doeltref fend. Daardoor schijnbaar geinspireerd hebben jongelui aan de Deurneseweg ook een „aardigheidje" uitgehaald, Men heeft daar tussen twee bomen een met stro opgevuld dameskleed- stuk opgehangen, dat de argeloze bezoeker wel wat doet schrikken en allerminst het natuurschoon daar ter plaatse verhoogt-. Men kan het aardig vinden maar o.i. toont dit weer eens te meer dat wy feitelijk niet het minste begrip hebben van vreemdelingen-verkeer, omdat de vreemdeling by het binnen rijden van onze gemeente wel een bijzondere lage dunk moet krijgen van het geestelijk peil zijner inwo ners. Allerminst een stijlvolle reclame. Derde, driedelige kies Elders in dit blad staat opgenomen een verordening van de heer Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aangaande de jacht. Laten we voorop stellen, dat wij noch jager zyn in hart en nieren, noch ontcyferaars van Ministeriële verordeningen. Dat zal dan ook de oorzaak zyn, dat wij nog steeds niet begrepen hebben de bepaling, dat men niet mag jagen op reewild ge boren in 1951 (waarvan dus de derde kies in de onderkaak driedelig is) aldus de verordening. Tot heden hebben we nog slechts een oplossing kunnen vinden, en wel dat de jager het bos intrekt een ree vangt met of zonder zout op haar staart te leggen, haar beleefd vraagt het gebit eens te laten zien en wan neer dan blijkt dat de derde kies in de onderkaak niet driedelig is, het arme beest maar overhoop te schieten. "We moeten er niet aan denken, wat dat aan zout gaat kosten en hoeveel ambtenaren hun goede tyd en onze kostbare centen aan het uit vinden van een dergelijke jachtmetho de hebben besteed. 250 Zoals U elders in dit blad kunt lezen zijn er een kleine 250 vijfjarige kinderen aangemeld voor de kleuter school. 250 kinderen, die over 10, 15 jaren om werk zullen vragen en werk moeten hebben. Telkens als men deze cyfers ziet, die op zich zelf een teken zyn van gezonde groei van onze gemeenschap, vraagt men zich met angst af, wat de toekomst brengen zal. Dit is nu het getal kinderen van een jaar en het volgend jaar zullen er weer meer zijn en hot jaar daarop weer meer. En de mogelijkheden in onze gemeente worden kleiner en kleiner. Grond is na de ontginning van de Vredepeel er practisch geen meer en de boerenjeugd kan dus niet verder meer in het bedrijf. Industrie heeft reeds lang niet de groei bijgehouden van de arbeidersjeugd en is voor deze twee groepen geen toekomst, dan de middenstandsjeugd daar zeker de gevolgen van dragen. Is er wel een klemmender argu ment om toch alles en alles in het werk te stellen om goede industrie vestigingen in Venray, zowel van eigen als van vreemden hier te krijgen, als dit onnozele cijfer van 250. Wat moeten wy zeggen als over 10 a 15 jaren zij vragen om arbeid. Dat we niet konden, wat Bergen en Uden en zo veel andere kleinere plaatsen wel klaar kregen Misschien dat die ukkepukken van vandaag, dan wel eens wat anders konden doen. S.V.V.-nieuws. De wedstrijd van Zondag, die in Sevenum werd gespeeld door het tweede elftal, tegen Weert, had veel publieke belangstelling. En dat was deze wedstrijd volkomen waard. En al moesten we met een 2—1 nederlaag het veld ruimen, niemand zal kunnen beweren, dat niet voldoende 'gewerkt is om een gelijk spel te behalen, wat voldoende zou zyn geweest voor promotie naar de reserve iste klas. Dat is natuurlijk niet prettig, maar de spelers hebben zich in ieder geval niet te verwijten, dat zy de laatste wedstrijd daarvoor niet alles hebben gegeven. Van het begin, dat wat aarzelend was tot het einde werd het Weertse doel belaagd en met man en macht werd er gewerkt om het eerste doel punt, dat Weert had gemaakt, onge daan te maken. Het tekent wel de situatie, dat de gelijkmaker kwam door een schot van Jac. Lucassen, waaraan niemand te pas kwam. De voorhoede bleek niet in staat, mede doordat men te kort speelde en üe verdediging niet uit elkaar trok, goals te maken, ondanks het feit, dat practisch 90 pet. van de wedstryd zich afspeelde voor het Weerter doel. L>e achterhoede van Weert verdient dan ook wei een extra pluim voor de handen vol werk, die zy heelt verzet gedurende deze beslissingswedstiyd. Maar nogmaals, het is jammer, want het tweede heefteen goede com petitie achter de rug en had een promotie wel verdiend. De voetbal rolt echter ook wel eens, waar men hem niet verwacht en daar moeten we ons tevreden mee tonen. In ieder geval heeft ook deze pro motie weer eens temeer bewezen, dat er voor allen nog veel te leren valt en we hopen daarom, dat alle jongelui, nu het kalme seizoen voor de deur staat, allen zonder uitzon dering, op de training zullen ver schijnen. Naast trainer Kliphuis, komt nu 's Maandags 's avonds de bekende P.S.V.-trainer Sam Wodgeworth, die vooral het spelpeil onder de loupe neemt. S.V.V. doet dus alle moeite om inderdaad vooruit te komen, helpt dus zelf mee door Maandag a.s. om half 8 op het voetbalveld te zyn. Ook die leden van de jeugd, die pas zyn overgegaan naar de groten. S.Y.V.-jeugd A.s. Zaterdag en Zondag organiseert de S.V.V.-jeugd van Venray, een groot tournooi voor A-jeugdelftallen op het terrein aan de Oostsingel. De wedstrijden beginnen elke c om 2 uur en duren telkens 2 m 20 minuten. Het programma der wedstrijden is als volgt Zaterdag: Venray Al—Wanssum, Arcen—Wittenhorst, Venray A2— Arcen, Wanssum—Irene, Wittenhorst- Swiit, Irene—America, Venray A2— Swift, en America—Venray Ai. Zondag: Wittenhorst—Venray A2, Venray Ai—Irene, Wanssum—Ame rica, Arcen—Swift, waarvan de no's 1 en 2 van beide groepen tegen elkaar spelen. De groepsindeling werd na loting: IWanssum, Irene, America en Venray Al. II: Venray A2, Wittenhorst, Swift en Arcen. Aangezien aan dit tournooi o.a. de winnaar van de bisschopsbeker, als mede diverse kampioenen der afge lopen competitie van dekringen Venlo en Horst deelnemen, wordt een span nende strijd verwacht, waarbij na afloop, de heer Poels, voorzitter van S.V.V.de mooie pryzen aan de win naars zal uitreiken. Wielrennen De ronde van Horst, dit jaar wat rommelig georganiseerd, bracht de Venrayse club weer enig succes, door dat A. Willems een goede wedstrijd reed en verdiend de tweede plaats bezette. Eerste werd Westerlo uit Deurne, na een ultlooppoging by de veertiende ronde, een uitlooppoging, die tenslotte met succes bekroond werd. Jo Weymans, werd negende en A. Kerremans, werd tiende. De afgelopen week heeft in het teken gestaan van financiën. Dagenlang is minister Lieftinck in gevecht geweest met de leden der Tweede Kamer, die de belastingvoor stellen aanvielen. Krampachtig heeft de minister vastgehouden aan het door hem vastgestelde eindbedrag, te weten een bedrag van 245 millioen gulden. In het eerste verloop van de debat ten wist de Kamer te knabbelen. Zy zag kans het eindbedrag terug te brengen tot ongeveer 233 millioen. De minister had daarentegen nog iets in petto om toch aan zyn trek te komen en wel een verhoging van de belasting op winsten van vennoot schappen. f. Deze werden liefst van 40 pet. tot een maximum van 52 pet. verhoogd. Ook het beroepsvervoer krygt weer een behoorlijke tik. Want in weerwil van de tegenstand in de Kamer heeft de minister kans gezien deze groep ook zwaarder te belasten. Aan de andere kant heeft de minister ook wel enige concessies moeten doen. Maar de hoofdzaak is toch in elk geval, dat men het uiteindelijk eens is geworden, al is dit met de nodige wryving gegaan. Het heeft er zelfs een ogenblik zeer slecht uitgezien, en men sprak" reeds van een zich terugtrekken van minister Liettinck, wanneer hy zyn belastingvoorstellen er niet door zou krygen. Dit had zeer waarschijnlijk een kabinetscrisis tengevolge gehad en daar zou ons land helemaal niet mee gediend zyn geweest. Het is gelukkig alle3 met een sisser afgelopen en de minister heeft zyn eindbedrag van 245 millioen bereikt. Maar een oplossing uit de crisis is het niet Pakken voor 1 cent. De prijzenoorlog, die enige weken geleden ook in Nederland een aan vang nam, is steeds heviger geworden. Als klap op de vuurpijl sluit hier nu de uitverkoop op aan. Dit was natuurlijk voor de heren winkeliers een prachtige kans een climax te bereiken. De grootste kolder wordt nu de massa voorgezet. Kamgaren heren- costuum8 voor 1 cent, 2 cent en 3 centd Anderen doen het weer ,iets" minder erg en bieden een dergelijk costuum aan voor 70 cent 1 Wy weten wel, dat dit natuurlijk maar een enkel exemplaar betreft en het geen regel is. Men tracht hier door de mensen naar de zaak te lokken en de verkoop te stimuleren. Maar men vraagt zich in volle ernst af, waar het eind is van een dergelijke methode. De gehele oorzaak van dit verschijn sel zit nogal diep en hiervoor zouden wy te ver in oorzaken en gevolgen moeten gaan afzakken om het hier duidelijk uiteen te zetten. Maar wat er op het ogenblik ge beurt is is geen bewys van een gezonde toestand 1 Dat het zakenleven in deze status gekomen is, dankt het voor een groot deel aan zichzelf en voor een deel aau het publiek, dat nu profi teert van de dwangpositie, waarin het bedrijfsleven is geraakt. Maar de hoofdzaak is, dat er weer liquide middelen komen, zodat de winkelier aan de wintervoorraad kan gaan denken. En dat gebeurt nu. Het geld stroomt binnen. Maar hoe of het nu staat met de winsten Orders gevraagd Al geruimen tijd bestaat er een slapte in de schoenen- en textiel industrie, die langzaam uitgroeit tot een impasse. Er zit geen schot in en een oplossing is er voorlopig nog niet in zicht. Ook de regering zit er enigs zins mee, gezien de subsidies die zij op de wachtgeldregeling moet ver strekken. De ministers van economische zaken, marine en oorlog hebben nu de handen ineengeslagen en deelden mede, dat de regering in verband.met deze slapte heeft besloten, het tijd stip voor het plaatsen van een aantal militaire orders te vervroegen. De schoenenindustrie werd het eerst geholpen en voor de textielindustrie werden voorbereidingen getroffen om zo spoedig als in verband met de tech nische omstandigheden mogelijk is, eveneens aanzienlijke bestellingen te Het betreft hier bestellingen voor het leger en wel voor overjassen, uniformen, ondergoederen,uitrustings stukken enz. Ontegenzeggelijk is dit een prach tige order evenals de orders voor de schoenindustrie. Men zal er enige tijd mee toe kunnen maar een oplossing voor de problemen Ms het niet, slechts een tydelyke hulp. En dan Wanneer er geen verandering in de toestand is gekomen, wat men in bevoegde kringen ook niet verwacht, dan staat men weer voor hetzelfde. Er moet langs een andere weg naar een oplossing worden gezocht. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 23 Juli Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 26 Juli Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat aan bouwvakar- ders, arbeiders tewerk gesteld op een D.U.W. objecten aan gedemobiliseer de militairen werkzaam in de bouw vakken, een bijslag kan worden verleend op de door hen ingeleverde vacantiebonnen, voor zover de waarde daarvan het bedrag, dat zy ingevolge de Overbruggingsregeling zouden kunnen ontvangen, niet overschrijdt. Aanvraagformulieren kunnen wor den afgehaald in de week van 23 tot en met 28 Juli ter secretarie afdeling III, alwaar zy uiterlijk 1 Augustus 1951 moeten zijn ingeleverd. Venray, 18 Juli 1951. Burgemeester en Weth. voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Geslaagd Op 13 Juli j.l. slaagde aan de Nederl. R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht, de heer Jean v.d. Tillaait, uit Venray. Tevens slaagdo hy op die dag in Den Haag voor het Staats examen voor muziek. Diploma A. jTheoretisch gedeelte). Aan de modevakschool te Oirlo, slaagde voor costumiére Mien Klaassen, Truus Vink,*Dientje Janssen, te Venray; Maria Raets, te Oostrum; Grada Jans en Nellie Litjens te Wanssum; To Friezen, Gerrie Huls man, Mia Heesen, Til de Mulder, Tonny Ermers, Jo Martens en Netty Ewals, te Oirlo.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1