Ons Limburgse volk. J. K Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van langhebbenden, dat zy voornemens zyn aan de raad dier gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de verbindingsweg, tussen de weg Oostrum - Oirlo en de Stations weg te Oostrum, gelegen tussen de percelen, kadastraal bekend ge meente Venray, Sectie E, nummers 2030 en 2939 ter ene zijde en Sectie E, nummers 849 en 293! ter andere zyde. Belanghebbenden worden tot 14 dagen na heden in de gelegenheid gesteld van dit voorstel kennis te nemen ter gemeente-secretarie, afd. IV en hun bezwaren daartegen aan de gemeenteraad in te dienen. Venray, n Juli iosi. Geronden voorwerpen i kerkboek, Kath. man, (in Leunen) J. Geurts, Spurkt B 18a; polshorloge C. Colsen, Maasheeseweg 4a; paar zeemlederen handschoenen, H. Gerrits Stationsweg 37; sleutel, W. Swinkels Langstraat 72; damesshawl, W. Bergs Burgem. v.d. Loostraat 2; zakje ge sneden vlees en ham, Jenniskens Veltum L 69; snoer met kralen, Lamers Langeweg 30; rood gebloemde shawl, Jos. Duykers Castenray G 35b; poppen wagen en dasspeld, Weijmans Hoen derstraat 4; zilveren rozenkrans, M. v.d. Elzen, Stationsweg 32; blauwe haarstrik, Hendriks Langeweg 9; por- temonnaio met inhoud, Thyssen, Veldstraat 6; muntbiljet, Min, Grote straat 3; geldbedrag in papieren zakje, kazerne Langstr.; duif, ring no. 03607 48-292, G. Swinkels Zwarte klef: munt biljetten, P. Loenen, Leunen K 33; 2 stukken touw, G. Seuren, Hofstraat nw. 2; ruwharige hor.d, Ingenpas, Hiepterweg M 87; gebreide dames muts, P. Lenssen Hagel weg 5; porte- monnaie met inhoud, C. Krijger Lang straat 41; rijwieltas, C. van Hoof, Langstraat 21. Week-agenda Tenray Vooruit Zondag 15 Juli concert op de markt om 8 uur, te geven door de Harmonie van Oostrum. Repetitie mannenkoor: Zondag 15 Juli 111 5 zaal Schaeffers Maandag 16 Juli 8.30 idem Woensdag 18 Juli 8 30 zaal Schellen Donderdag 19 Juli 8 30 z. Schaeflers Vrijdag 20 Juli 8.30 idem Zaterdag 2t Juli 8 30 idem. Heren zangers komt allen op tijd en slaat geen enkele repetitie over Dr. J. H. M. M. Loenen cnm lande gepromoveerd Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, werd cum laude be vorderd tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte de heer J. H. M. M. Loenen geboren te Venray, op proef schrift getiteld„De Nous in het systeem van Plato's philosophie". Geslaagd Aan 't paedagogisch psychologisch instituut der RK. Leergangen te Tilburg slaagde voor 'fc examen Pae- dagogiek M.O.B. onze vroegere dorps- genote mej. H. van Rijswijck, ver bonden aan de Nazareth U.LO. te Helmond. Op het Dinsdag j 1. te Utrecht gehouden examen slaagde J. Pijpers voor 't diploma Vakbekwaamheid Detailhandel Tabak. Melkers-exameu te Heijde Vanwege 't RyksznivelconEulent- schap in Limburg had te Venray- Heijde het examen plaats van de melkerscursus, georganiseerd door de Coöp. Zuivelfabriek „Venray" te Venray. Als juryleden fungeerden J. Leen- ders, hoofdassistent Rijkszuivelconsu- lent te Roermond; J. Boonen, leeraar- voormelker C.Z.N.Z. te Roermond; K. Jenniskens, voornu-!ker te Wans- sum. De geslaagden zijn de dames: M. van Dijck, L. Geurts, C. Geurts, R. van Kempen, M. van Kempen, Truus Michels, N. Maas, L. Nellen, T. Pou- wels, N. van der Sterren en Martha Vermeulen. De heren Th. Droesen, A. v. Dijck, P. Geurts, M. Janssen, J. van Osch, P. v. Osch, H. v. Osch, P. Poels, P. Rongen er, Th. Vermeulen. De practische lessen en het examen hadden plaats op het bedrijf van de heer L. van Osch te Heijde. De theoretische lossen werden ge geven door de heer H. Baltussen te Leunen en de practische lessen door de heer L. Coumans to Leunen. Kermis te Tenray Als U het nogniotweot, maar over drie weken staan we weer voor Venray8e kermis. Opdat U bij Uw begroting voor deze- festiviteiten een klein overzicht heeft, waaraan U Uw geld kwijt kunt, volgt hieronder een lijst van bezienswaardig heden, die kermis iosi in Venray brengen zal. Dat is allereerst het oude en ver trouwde beeld van Janviers Stoom- carrousel en Lunapark. Dan is daar verder de autoscooter, alsmede de draaimolen en de luchtschommel. Op beide terreinen staan schiettenten, patates friteskramen, ijsco-, vis- en suikerkramen. Bovendien zal op de kermis, nog een andere kermis komen, namelijk een tent, waarin in miniatuur een gehele kermis compleet is opgebouwd zelfs met draaiende orgels verlichting etc. Dan zijn er nog de nodige goktentjeö als hoepla, bommensport, duikboot- sport, bumper en hoe ze al meer mogen heten. Verder komt er een kijktent, over het wat en hoe, weten wij ook niet veel meer, dus dat blijft een verras sing, evengoed als het gezelschapspel Rollo. Maar dat wachten we dan maar rustig af. Al met al zullen een 20 tal tenten er. kramen worden opgebouwd, die alle hun best zullen doen in de kortst mogelijke tijd Uw portemonnaie zo licht mogelijk te maken. Dansliefhebbers opgelet Met a 8. Kermis zal de danstent uit Geldrop voor het. eerst sinds jaren weer naar Venray komen met de band van Driek Dohmen, die intussen nogal is uitgebreid. Zij zal een stand plaats hebben bij café Swaghoven, Maasheseweg. Dader aangehouden. Op de kermis aan do Heide werd een rijwiel gestolen. De dader een woonwagenbewoner is deze week te Helmond aangehouden. Het rijwiel was nog in zijn bezit. Italianen aangehouden Door de Rijkspolitie alhier, werden Donderdag in de namiddag drie vreem delingen aangehouden, afkomstig uit Italié. Deze horen waren in het bezit van een luxe-wagen en venten met textiel goederen. De Rijkepolitio zal hen aan de vreemdelingendienst overgeven. Naar concours Morgen Zondag zal het Dameskoor Polyhymnia naar Nijmegen vertrek ken om aldaar deel te nemen aan een concours. Men zal uitkomen in de tweede afdeling. Op Zondag 22 Juli zal Venrays Mannenkoor eveneens in Nijmegen hieraan deelnemen en zij zullen uit komen in do Ere-afdeling. Telepaat Het Luxor Theater brengt deze week naast een tweetal hoofdfilms een bijprogramma, anders dan we ge woon zjjn. Ditmaal zal namelijk voor het begin der hoofdfilms optreden de telepaat professor Cord< ni, die hier enkele krasse staaltjes zal uithalen op het gebied van hypnose, telepa thie en onthullingen. Professor Cordoni heeft blijkens de vele recenties een goede pers, en dit vooral door zgn zeer beschaafd optreden en de werkelijk grote pres taties welke hij levert. Ongetwijfeld zullen ook vele deze bijzondere telepaat willen zien werken en 'n bezoek aan het Luxor Theater brengen. Televisie uit de lucht Voor de eerste maal in de geschie denis der televisie is een opname ge maakt uit een luchtballon. De „Hen ri Dunant" van het echtpaar Boes man steeg Zaterdagmiddag van het PSV-veld te Eindhoven op voor oen experimentele vlucht. Experimenteel, omdat 2ich aan boord een televisiecamera bevond, die bediend door 2 technici van Phi lips do televisiekijkers een sugges tief beeld gaf van „Eindhoven vanuit de lucht". Op een hoogte van ongeveer 60 m voer de ballon over de stad. De vrije ballonvaart die daarna werd gemaakt eindigde via Overloon en Venray in de Geisterse bossen. Peel-ontsluiting By de behandeling van het wegen plan der Provincie is door de betref fende commissie gewezen op de wen selijkheid om de Peel te ontsluiten door middel van enkele goede wegen. Ged. Staten, die gebonden zyn aan een bepaald aantal kilometers weg, waardoor plaatsing van nieuwe wegen op het provinciale plan, afvoering van andere wegen het gevolg is, hebben hierop het volgende geantwoord. Voor de ontsluiting van de Peel zal inderdaad de totstandkoming van enige wegen voor doorgaand verkeer in dit gebied nodig zyn. Vooralsnog wordt echter plaatsing van deze wegen op het tertiair wegen plan voldoende geacht. Gedacht wordt aan een verbinding van Koningslust, via America en Ysselsteyn door de Vredepeel en van Venray naar de Noord-Brabantse grens naby Rips. In de verbinding van Heythuizen met Nederweert wordt in voldoende mate voorzien door de wegen Heythuizen - Leveroy en Keipen Nederweert. De omlegging by Wanssum is ont worpen om aansluiting te geven op de toekomstige Maas-overbrugging by Well. Paardensport. Morgen Zondag zal de Ruiterclub te Castenray een competitiewedstrijd houden voor de kring Horst. Pastoor Rieter zal de zegening van ruiters en paarden verrichten. HAAK-IN ACTIE Ook deze week is de actie tegen de kanker hier in Venray weer doorgezet. Het comité is volop bezig nieuwe plannen te maken, maar kan hierover op dit mo ment nog weinig zeggen. Toch is het verblijdend, dat ondanks het feit, dat er officieel niets gebeurd, men toch nie' stilzit. Zo hebben ook deze week weer enkele bedrijven hun steentje bijgedragen voor de bouw van ons Haak-In Huis en zy volgen daarbij het voorbeeld van vele anderen. Jammer is het dat van de ver enigingen zelf zo weinig uitgaat. We bedoelen dan, dat op een enkele gelukkige uitzondering na, men nog zo weinig ziet van deze. En dat is jammer, want ook zij moeten meebou wen en eerlyk gezegd valt hun medewerking tegen. Al is het waar dat vele verenigingen zelf krap zitten, er zal toch altyd wel een gelegenheid zyn om juist voor dit mooie werk eens iets extra's te doen. Maar allez, zou de Bels zeggen, we wachten rustig af. Laten we zorgen de drieduizend vol te maken, dan zyn we bijna halfweg. Zet hem op mannen. Vorige verantw. f 2765 25 Kermis Ysselsteyn f 24.99 Wasserij De Peel parel f 13.25 Geurts Kolenhandel f 10 Rotterdamse Bank f 1.— Totaal f 2814.49 VOLKSCONCERT Zondagavond om 8 uur zal de Har monie van Ooscrum op de Grote Markt een volksconcert verzorgen Noodweer boven Limburg Het heeft er Woensdagmiddag wel gespoojct in ons Limburg, teen een zware orkaan, gepaard gaande met een enorme regenval over ons heen trok. Het duurde maar even, maar in die korte tijd, werden bakken water en hagelstenen de hemel uit gegooid en zelden zag men zo'n gordijn van regen. Verschillende straten stonden dan hier ook meer dan blank en het water gutste uit de riolen. Verkeers opstoppingen waren het gevolg en honderden kelders liepen onder. Aan akkergewassen werd voor duizenden guldens schade aangericht, mede door de geweldige wind, die de regenbui begeleidde. Electrische bo vengrondse leidingen werden ernstig beschadigd alsmede die van de radio- central». Oostrum zat hierdoor b v. een tyd lang zonder licht. I11 Venray viel in dit korte ogen blik 30 mm water, het hoogste van geheel Nederland. (Normaal is 80 mm per maand). Vooral in de omgeving van Weert kwam de wind tot zyn grootste kracht, Hier werden honderd jaren oude bomen totaal ontworteld, schuren vlogen de lucht in, boomgaarden werden vernield, terwijl d6 bliksem in meer dan een buis insloeg. In Well dwong het noodweer een sport vliegtuig tot landen. Eindles Emigratie-cursus In de Landbouwschool alhier, werd de eindles gegeven en had de uit reiking plaats van de diploma's van de eenjarige emigratie-cursus voor Engels-sprekende landen. Het diploma werd behaald door de damesH. Dierendonck, Ysselsteyn W. Pubben. Merselo; N. Smits, Yssel steyn; A. v.d. Sterren en N. Stevens Maashees; de heren H. Bouten, Venray; A. Claessens, Ysselsteyn; C. Kersten, Smakt; A. Lemmens, Venray; M. Michels, Merselo; J. van Osch en W. van Och, Venrav; J. Peetere, Wans sum; J. Pubben, Merselo; W. van Ryswyck, Merselo; L. Rutten, Oos trum; G. Thissen, Veulen; M. van Vegchel Merselo; A. Verhoeven, Vier lingsbeek; Th. Vermeulen, Heide; H. Wismans, Oirlo; J. Reintjes, Veulen en J. Verstegen, Smakt. Muziekfeest te Oirlo Het muziekfeest dat de Oirlosche Zangvereniging j 1. Zondag hield, heeft, ondanks het feit, dat het avondconcert veel hinder ondervond van het slechte weer, toch een massa muziekliefhebbers een goede middag 's Middags hadden practisch alle koren en muziekgezelschappen uit de omgeving (Venray's Harmonie zagen we niet verschijnen) hun beste num mers gebracht, terwyl 's avonds de Harmonie van Deurne en Venray's Mannenkoor een galaconcert gaven, dat klonk als een klok. Het feest werd Zaterdagavond ge opend met een concert van de vyf jaren bestaande Zangvereniging van Oirlo en de Fanfare aldaar. Uniformenfonds Op de deze week gehouden verga dering van Venrays Harmonie is op voorstel der leden overgegaan tot het oprichten van een Uniformfonds, waarin gelden worden bijeengebracht om eerlang Venrays Harmonie in uniform te steken. Verschillende acties zullen hiervoor worden onder nomen. Noviciaat St. Pascalis De op het Noviciaat St. Pascalis ondergebrachte M.U.L.O. en het Nij verheidsonderwijs zullen met ingang van volgende week worden overge plaatst naar Etten-Leur, zodat in de toekomst alleen het Noviciaat der Broeders van Liefde in Oostrum ge vestigd zal worden. AUTO IN DE MAAS GEREDEN Een der inzittenden omgekomen Maandagavond om half twaalf heeft zich by het veer te Katwy'k aan de Maas een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een persoon, de 19 jarige K. uit Mook, om het leven is gekomen. Een auto met zes inzittenden, allen afkomstig uit Mook, reed komende uit de richting Linden pardoes in de Maas, daar de bestuurder blykbaar in de veronderstelling verkeerde, dat de pont aan de Katwykse kant lag. Het vaartuig bevond zich evenwel aan de overzijde, doch terstond nadat men de vergissing van de bestuurder had bemerkt, voer men naar de Kat wykse kant. Vyf van de zes inzittenden hadden zich inmiddels uit de auto, die onder water lag, weten te bevrijden, doch de zesde bleef onvindbaar. Het slacht offer noch de auto konden worden gevonden. De inzittenden hadden een bezoek aan verschillende kermissen gebracht. Verdedigingsdienst roor alle mannen en Trouwen Tan 20 tot 60jaar? De Nederlandse Regeling overweegt de vorming van een dienst voor burgerlijke verdediging, aldus werd Woensdag van gezaghebbende zijde De beslissing hiertoe hangt af zo wel van politieke als financiële over wegingen, waarvan het resultaat, naar verwacht wordt, bekend gemaakt zal worden by de opening van het parlement in September. De verplichte dienst zou van toe passing zyn op Nederlandse mannen en vrouwen tussen de 20 en 60 jaar. Hij zou een kern van arbeiders van de burgerlijke verdediging omvatten, terwyl een groot deel van het volk opgeroepen zal worden voor diensten als bijvoorbeeld het beschermen van fabrieken van militaire betekenis. In een extra „Limburg" nummer van het weekblad „De Zakenwereld" heeft Drs. J. van de Venne, Planoloog by de Provinciale Planologische dienst de groei en structuur van de Lim burgse bevolking beschreven, waar aan wy het volgende ontlenen In een tijdperk als het onze, waarin de techniek het leven van volkeren en maatschappijen beheerst, is men maar al te zeer geneigd uit het oog te verliezen, dat de mens zelf het middelpunt is van de samenleving, doch ook dat hy het centrale pro bleem vertegenwoordigt. Maar zyn drang tot voortplanting en tot behoud van zyn soort werken voort. Dat geldt ook voor de Limburgse mens, want ontzagwekkend 6n byna peilloos van diepte, doch meteen een bewys van haar etische kracht zyn de vraagstukken, die inhaerent zyn aan de groei van onze gewestelijke samenleving. Ons woongebied bleef meer dan een eeuw lang gelijk van omvang, maar ons volk groeide in aantal, snel en onstuitbaar. In 1830 woonden in onze provincie slechts 85 personen op elke km2, thans echter bedraagt de bevolkings dichtheid ruim 300 mensen per km2 En daarmee is het meest funda mentele vraagstuk van onze samen leving gegeven. Ons gewest telde op 1 Januari 1830 186 281 inwoners; een eeuw later 550 840. Sedert 1830 werd onze bevolking meer dan drie en een half maal zo groot Langzaam was aanvankelijk het groeitempo: in 1899 was er nog geen sprake van een verdubbeling, ja zelfs in 1909 nog niet. Maar daarna begon de grote ont wikkeling, dank zy de opbloei van onze mijnindustrie - een ontwikke ling, die gestuit werd door de depressieperiode van 1930 tot 1940, maar die in en na de oorlog haar loop hernam. Hoog geboortecijfer. Zoals men weet, wordt de groe van de bevolking bepaald door na tuurlyke en sociaal economische fac toren, nl. geboorte en sterfte ener zyds en vestiging en vertrek ander zyds. Het is van wezenlijk belang erop te wijzen, dat de groei van onze bevolking, ondanks de stroom van immigranten, die werden aangetrok ken door de opkomst van de mijn industrie, in hoofdzaak werd bepaald door natuurlijke factoren. Ruim 90 pet. van de bevolkings groei in de periode van 1881 tot 1947 werd geleverd door het gehoor teoverschot. Het geboortecijfer was in Limburg steeds zeer hoog: het bewoog zich tot ongeveer 1935 steeds boven 3 pet van de gemiddelde bevolking; thans ligt het tussen 2,5 en 3 pet en daar mee boven het cijfer van Nederland. Aangezien het sterftecijfer langzaam daalde, was de natuurlijke groeire- sultante, de natuurlijke groeikracht van ons Limburgse volk, tot nu toe bijna steeds de helft hoger dan die van het gehele land. Aanwas als gevolg van sociaal economische oorzaken kende ons ge west nagenoeg niet, voordat onze mijnbouw tot ontwikkeling kwam. In de periode van 1881 tot 1911 vertrokken per saldo ruim 9000 men sen uit onze provincie. In verband met zijn overwegend agrarisch karakter was Limburg toen nog expulsiegebied. Maar daarna stroomden de immi granten in groten getale binnen. Steen in juweliers-etalage In de nacht van Maandag op Dins dag om drie uur werd een raam van de juwelierszaak van de heer M. aan de Stationsstraat te Deurne met een steen ingegooid. M*> die ontwaakt was door het glasgerinkel, zag vanuit een bovenraam de dader op een fiets de vlucht nemen. Vermist worden ca 100 gouden trouw- en sierringen, welke een flinke waarde vertegen woordigen. GROOT PAARDENFESTIJN TE BOXMEER De paardensport heeft in het Land van Cuyk en Noord Limburg steeds een grote belangstelling gehad. Naar elk concours trekt men in dichte drommen. Herhaaldelijk is de vraag naar voren gekomen of het mogelijk zou zyn /n deze streek ook eens een concours te organiseren, waaraan door de meest bekende paarden, die reeds herhaaldelijk lauweren hebben ge oogst, zou worden deelgenomen. De liefhebbers van de paardensport in Boxmeer hebben toen de hoofden byeen gestoken en zyn er op uit ge trokken. Zy hadden het gewenste succes. Een 35tal volbloedpaarden zal Zondag te Boxmeer op het terrein achter de Roskam in de ring ver schijnen voor de nummers Harddra ven A-klasse op 1500 en 2400 meter, Harddraven B-klasse op 1500 en 2400 meter en rennen 2000 en 2400 meter. Grote geldprijzen zijn beschikbaar gesteld, terwyl bovendien ereprijzen werden uitgeloofd. De deelnemers komen o.a. uit Den Haag, Rotterdam, Maastricht, Rys- bergen, Eygelshoven, Beek, Barneveld, Heer, Nieuwkerk, Lichtenberg, Spek- holzerheide, Bemelen, Sittard, Roos teren enz. Ook de bekende stallen uit de Duitse plaatsen Weze, Pfalz- dorf en Hulm zyn vertegenwoordigd. S.T.T.-nieuws. S.V.V. II had Zondag een vernieu wing ondergaan en we moeten eerlijk zeggen, dat deze verjongingskuur haar goed heeft gedaan. Na een aarzelend begin, tegen de Waubachse Boys, die van plan waren alles op alles te zetten om de kost- Tot 1930 trok onze provincie ruim 50 duizend personen van elders aan uit Holland, uit Duitsland, uit Oost Europa. Zy allen zochten en vonden arbeid in onze mijnen en de daarmee samen hangende industrie en handelsbedry ven. Maar toen de grote economische crisis kwam, begon een massale uit tocht: bijna 30000 personen verlieten tussen 1930 en 1940 ons gewest. Aan deze uittocht kwam in en na de oorlog echter een einde. Industrieele inslag. De vergroting van opnemingscapa citeit van ons woongebied was, zoals uit het bovenstaande reeds blykt, te danken aan de wezenlijke verandering van de structuur onzer werkgelegen heid. Van agrarisch gewest groeide onze provincie uit tot een gebied met duidelijke industriële inslag. De cijfers van de beroepstellingen geven hiervan een duidelijk beeld. In 1909 nog werkten by'na 40 pet van hen, die een beroep uitoefenden, in de landbouw; in 1930 telde de industriële factor nog nauwelijks mee: ruim 26 pet van de beroeps beoefenaren waren in nijverheid en ambacht werkzaam in dat jaar; in 1930 was dit cijfer echter gestegen tot 46,5. In de periode van 1930 tot 1947 voltrokken zich wederom enkele structurele wijzigingen: het aandeel van nijverheid en ambacht liep iets terug (tot 44,7 pet); dat van landbouw daalde eveneens (tot 31,1 pet), maar handel en verkeer, doch bovenal de Overheidsdiensten, vrye beroepen enz vertoonden een stijging, die uiteraard neerslag is van de ontwikkeling der ordeningsgedachte op economisch gebied en van de centrale leiding veroorzaakt door de oorlogseconomie. Tot welke conclusie leidt dit alles In de eerste plaats wel tot deze, dat er een duidelijk functioneel ver band bestaat tussen bevolkingsgroei en werkgelegenheid. Onze groeikracht is en blijft sterk. Men schat het aantal inwoners van Limburg in 1970 op rond één millioen Wil ons gewest al deze mensen opvangen, dan zal noodzakelijk zyn: uitvoering van groots industrialisatie plan 1 Meer dan ooit zyn de daartoe nood zakelijke factoren gunstig: we behoe ven slechts te wyzen op de centrale ligging van ons gewest binnen het kader van de Benelux en de West Europese economie. Doch daarnaast zal ook, hoe be scheiden de bijdrage tot oplossing van het probleem in dit opzicht ook moge zyn, alle kracht moeten worden ingespannen om de honderden heet. die nog braak liggen, te winnen voor de landbouw. En als beide middelen niet helpen, zal men, om verkommering van ons volk te voorkomen, moeten grypen naar het middel van de emigratie, waar deze slechts verantwoord en mogelijk is. En tenslotte: hoe meer bevolking, hoe meer industrie, hoe meer ver keerswegen, des te groter zullen de spanningen worden in de relatie mens—bodem, des te groter wordt het gedrang om de ruimte. Daarom: naast ons welvaartspro gramma, naast onze industrialisatie projecten, zal nodig zyn een doelbe wuste ruimtelijke planning, opdat zich ontwikkele een levensvatbare, maar ook een harmonische geweste lijke gemeenschap. bare buit binnen te halen, kwam ons tweede er stukken beter in en liet in de tweede helft nog eens voetbal spel zien, dat werkelijk een lust voor de ogen was. Toen was het gedaan met Wau- bach en met een pracht 7—2 over winning heeft men de laatste kans mogelijk gemaakt. En daar zal bet nu a.s. Zondag om gaan I Nu zal in Sevenum tegen Weert gespeeld moeten worden, waar we slechts gelijk behoeven te spelen. Maar we hebben al eens zo gestaan en toen gingen we nog verliezen. Ook nu zal Weert weer vinnig van zich afbijten Jongens, dit is nu werkelijk de allerlaatste kansVecht er dus voor op een sportieve wyze en als 't gaat met hetzelfde élan als vorige Zondag dan zal Weert in ieder geval alle zeilen by moeten zetten. De wedstrijd begint 'savonds 7 uur op het terrein te Sevenum. Veel succes 1 A.s. Maandag geen training. Firefly verongelukt Dinsdagmorgen om half tien is een „Firefly" van het vierde sqadron van de Marine Luchtvaartdienst, elf my'l van Ailsa Graiq (een eiland in de Firth of Cyde) in zee gestort. De be stuurde, sergeant-vlieger J. M. v. d. Akker is om het leven gekomen. De tweede inzittende, wiens naam by de marine voorlichtingsdienst niet bekend is, is ongedeerd. De Firefly's van squadron vier zyn op het ogenblik gestationneerd op het Engelse vliegdekschip „Indomitable". Het verongelukte vliegtuig kreeg hedenmorgen motorstoring en moest daardoor een landing op zee maken met het bekende gevolg. BESTAANSZEKERHEID yoor Land- en Tuinbouw? Een gegarandeerde bestaanszeker heid voor boer en tuinder op de duur is het eeuwige refrein van minister Mansholt, dat hy ook nu weer in de Eerste Kamer gezongen heeft. Wat dit in feite betekent, hebben we in de afgelopen jaren kunnen er varen. Een min of meer redelik en stabiel prijspeil als beloning voor een zo hoog mogelyk opgevoerde productie en een zo sterk mogelijk verlaagd kostenpeil, waarbij de vermindering van de invoer van grondstoffen een zeer voorname rol speelt. Moeten de boeren en tuinders mi nister Mansholt daar dankbaar voor zyn? Wy menen, dat het daarvoor nog te vroeg is! Want al by al heeft Mansholt de tyd mee gehad. Heeft hy in de Eerste Kamer zelf niet erkend, dat er in de afgelopen jaren grote bedragen door de Neder landse Landbouw zyn prijsgegeven ten behoeve van een beheerst pry peil Dit betekent dus, dat het de boeren zoveel te beter gegaau zou zyn, in dien minister Mansholt voorde garan tie van de bestaanszekerheid van de boeien en tuinders niet zo bezorgd was geweest. De prijsgegeven bedragen zouden dan aan hen ten goede zyn gekomen. Niet de boeren, maar de overige be volkingsgroepen moeten de minister van Landbouw op dit ogenblik dus dankbaar zyn. De boeren en tuinders zullen hem eerst dan dankbaar moeten zyn, wan neer hun die bestaanszekerheid ook gegeven zal worden, wanneer de wind niet meer waait. Want vergeten mag niet worden, dat niet de boeren en tuinders, maar de overige bevolkingsgroepen gepro fiteerd hebben van het landbouwbe leid van minister Mansholt, waardoor het de boeren en tuinders in de afgelopen jaren niet mogelyk geweest een financiële reserve te vormen voor de magere jaren, die dreigen. Wat de boeren wel gevormd hebben is een soorL goodwill-fonds, waardoor de landbouwers in de toekomst steeds aanspraak zullen kunnen maken op een zekere beheersing van de markt, die de bestaanszekerheid ook in ma gere jaren zal weten te geven. Wy zyn er van overtuigd, dat minister Mansholt zyn beleid ook met die intentie voor ogen heeft gevoerd. Wat in de Eerste Kamer de vorige week opviel, was de zeer belangrijke destrictie, welke hy maakte. Want hy bracht daar te berde, dat deze bestaanszekerheidsgarant ie nation aal niet gewaarborgd kan worden zonder goede internationale afspraken. Het kan zyn, dat minister Mans- holt's garantie alleen gerealiseerd kan worden in een wereldlandbouw- beleid, zoals hy zich dat heeft ge dacht. Wanneer dat zo is, dan is men geneigd zich af te vragen, of hy dan zijn gebouw niet al te zeer op dryf- zand heeft gebouwd Trouwens, wanneer wy ons de uitlatingen van Mansholt gedurende de afgelopen jaren nog goed herin neren, dan heeft het internationale in die zin niet van meet af aan die rol gespeeld, welke hij er thans aan toekent. Zo oud is het plan Mansholt nog niet Het zal goed 2yn de ontwikkeling van de ideën van deze minister nauwkeurig en critisch te volgen Msb. Th. P. Bij de zandboeren grote bezorgdheid De boeren van de Brabantse ge mengde zandbedryven maken het niet best en ze maken zich thans zo _;d, dat de vertegenwoordigers van kringen en afdelingen midden in het hoogseizoen hun bedrijven in de steek lieten om Dinsdag naar Tilburg te gaan, de hoofdstad van de N.C.B. en daar gezamenlijk hun zorgen te bespreken, te luisteren naar een in leiding van ir. P. Royackers, alge meen secretaris van de landelijke stichting voor de landbouw, en tot een samenspreking te komen over verschillende urgente problemen. De voorzitter van de N.C.B, de heer Zegers, vroeg zyn mensen zich ernstig te willen bezinnen op de loon- prijspolitiek van de regering, en bracht gedachten naar voren, die algemeen leefden onder de afdelingen de kringen over het landbouw beleid, die de gemengde bedrijven raken. De vrye eierprijs maakt een door berekening van de sterk gestegen voederpryzen en van de loonaverho gingen onmogelijk. Daarmee is de )luimveehouderij als reële bron van nkomsten en als pijler van de ge mengde zandbedryven komen te ver vallen. In de akkerbouw-sector werden de te hoge akkerbouwprijzen als gevolg van het afschaffen der subsidies op importvoeders een aanleiding tot een rechtstreekse verkoop van deze pro ducten ook door de gemengde bedry- V6D, die daardoor hun veredelings productie verlammen. De heer Royackers besprak de historie van de landbouwpolitiek van de laatste dertig jaar, de groei van de regeringsbemoeiing ten behoeve vari de landbouw sinds de dertiger jaren en plaats deze tegenover de evolutie van het gehele sociaal- economische leven. Er is een basis gezocht voor het landbouwbeleid, waarop Overheid, Stichting van de Landbouw <m Staten- Generaal elkaar konden vinden het verschaffen van een redelijk bestaan aan boeren, tuinders en landarbeiders in goed geleide bedryven, die sociaal en economisch redelyk verantwoord zyn. Men heeft dit trachten te verwer kelijken met een systeem van subsi dies, toeslagen en redelyke pryzen. By het vervallen van de eerste twee bleven de redelyke pryzen allen over. Ir. Royackers wees de boeren in dit verband op ernstige fouten, waar aan zy zichzelf schuldig maken. De te zwakke houding van de boeren. Waar blyft de opbouw van onderop, gestimuleerd door daadwerkelijke be langstelling voor de eigen zaak De spreker wees hier op het chronisch tekort aan geldmiddelen by de orga nisaties als gevolg van te weinig offervaardigheid. voorjaar waren, ongestoord, van groen de vastgest opbrachten sprake. Wel zyn grondsla cai kisten krop doch deze staat in ge het vorige kroppen sli spinazie tal bestemming Dit seizoen k als een uits ders met verwachting Merkwaai menteel nio Duitsland, naar België Voor de j pryzen beta die in het met duizenc vaalt ging brenger rond een erwten, di brengun mo per kilo op. Voor de seizoen do Deze week 60 centen echter in as nomen, dat meer peen 1 Tengevolg pryzen voo tuinders waarvan by de peen) ren. De vre's dat er strak^ overblijft. Nu de pi hoog ligt, waarby ook verkregen, het tand kzj Voor tal spinazie, bn de tyd om te poten, verre zeer h de kasbons naars) werd betaald, ter lopend rond wogen. Hie grondige grondsbonen Voor de gouden tyd gj product zo d Groente-export viel mee Ofschoon de vooruitzichten met betrekking tot de groenten-export naar West-Duitsland in het vroege A.s. Dond ope M( Nutrici OO BURGEI van 6 GEBOREN Kusters Jost Kennis Ant' Stiphout Mai vd. Boorn V Rommen W de Vries Pai vd. Munckhf 0VERLEDE5 van Tilburg Priester, Lou- Houben Ma ten Lodewijk 0NDERTR01 Janssen Cl Thys8en M Meulendy en Geerets GETROUW! van Well, werker te Catharina M. KEKKEI PAROCHIÏ j. PAROCHH voor de uitbi God in ons 2 Priester v. d, Zondag, yi 6 uur leesmi ouders van voor de pai 10 uur hoe uur vergadei 7 uur kruist Maandag, mei, 6.30 zie parochianen; ders—Poels: kens; 8 15 van Kuik 7 uur zielelQ Dinsdag, Gertruda S, Willems en Theodora Pouwels; 8.1 en Wilhelm. Woensdag, 7 uur Jozef best. jd. Pie Donderdag 6 30 lm.; 7.30 H. Sa meisjes; 8.1 en Gertrudii Vrijdag, en 7.30 li In 't Groe Valkenburg Zaterdag, dulphus; 6.3' lm7.30 lm 8.15 best, 9 uur pl. h paar Mulde gelegenheid Marialof en

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2