Feest voor de Limb, boerenstand. 1651 - 1951 Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Uit „Peel en Maas BEL BIJ BRAND 3 9 2 ZATERDAG 14 JULI ;1951 No. 28 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uilgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel aat 28 Yenray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op 'aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 buitan Venray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Grote Tentoonstelling te Roermond 25-30 Aug. Ook Venray levert zijn aandeel. Aan de oever van de Maas op de stadsweide van Roermond zal de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond van 25 t.m. 30 Augustus zijn vijftig jarig bestaan vieren met een jubileum tentoonstelling, zoals er in Limburg wellicht nimmer een werd gehouden en welke door Zyne Excellentie de minister van Landbouw minister Mansholt zal worden geopend. Het is dan vyftig jaar geleden, dat door de samensmelting van de Lim burgs Christelijke Boerenbond en de Maatschappij van Landbouw in Lim burg de Limburgs Landbouwbond, de LL B. tot stand kwam. In 1919 werd de naam veranderd in L.L.T.B. Ofschoon reeds van IS96 in de Christelijk Limburgse Boerenbond het katholieke standsorganisatie-idee ver wezenlijkt was, is vanaf 1901 in Limburg de ene grote katholieke standsorganisatie voor de boeren er gekomen. Voor de viering van dit vijftigjarig bestaan is het hoofdbestuur van de L.L.T.B. er van uitgegaan, dat het een feest moest worden voor alle leden van de standsorganisatie; een feest voor heel de boerenstand van Limburg. Het hoofdbestuur meende dat een grote jubileumtentoonstelling hiertoe wel het best geschikt zou zijn. Langer dan een jaar is men bezig met de voorbereidingen van deze is hectaren grote tentoonstelling. Bij de opbouw van deze tentoonstelling is men uitgegaan van de gedachte dat men niet alleen de landbouw-techni- sche aspecten van het boerenleven in beeld moet brengen, maar heel het boerenleven. Zoals de standsorganisatie aandacht besteedt aan de godsdienstige, sociale, culturele en landbouw-technische vor ming van haar leden en de stoffelijke belangen behartigt, zo ook zal deze tentoonstelling zich richten op de volledige mens. De eigenlijke expositie kan verdeeld worden in drie delendoor de toe- gangsallee komt men op dat gedeelte van het terrein, dat door de twaalf kringen, waaruit de L L.T.B. bestaat, verzorgd wordt. Ieder van deze krin gen verzorgt een eigen tent en een buitenterrein. Hier vindt men dan al wat er leeft in deze kringen op de zo bovengenoemde gebieden. Er is geen kring zonder zijn heilig dom zoals een „Sterre der Zee" te Maastricht, een Sr. Joseph te Smakt enz. Men vindt in alle kringtenten een beeld van het bevolkingsverloop, beelden uit het economisch leven van de afgelopen vijftig jaar. Zo ziet men bijvoorbeeld in de Zuidelijke kringen de boeren naar de markt gaan in Aken, later naar Gulpen en nog later naar hun coöperatieve melkfabriek. Iedere kring heeft zyn aparte gebeur tenissen op cultureel gebied. Men ziet bijvoorbeeld in de kring Maastricht de „Bielemennekesbronk" in beeld gebracht, in Venlo het draaksteken van Beesel. Ook de Kring Venray heeft z'n aan deel in deze grootse tentoonstel ling. Zo zal men in de Venrayse afdeling een panorama tonen van onze Kring. Men zal er de kerken zien liggen van alle dorpen met de specifieke bijzonderheden. Zo toont men in Castenray na tuurlijk Nico van Melo, in Oirlo de kippen, in Oostrum de fruit veiling, in Merselo de Vredepeel, in Ysselsteyn het Duitse kerkhof, van de Heide hoogstammen, in Leunen de laagstammen, in Wans- sum de silo en in Geysteren de ruïne van het kasteel, kortom van iedere afdeling uit do kring zal het bijzondere naar voren worden ge bracht. Er zullen prachtige foto's zyn van onze grote kerk, van ons na tuurschoon, van onze oude en ook nieuwe boerderijen, van de zuivel- fabiiek en van de silo te Wanssum. De boerinnen zullen de ouder wetse boerenkeuken inrichten met oude werktuigen en gebruiksvoor werpen uit lang vervlogen tyden. Oude klederdrachten zullen er zyn van deze strekenen de bekende heiligen, o.a.: St. Willibrord van Geysteren, H. Maria van Oostrum en St. Jozef van de Smakt zullen er een plaats vinden. De oorlog over Venray zal er in woord en beeld worden gebracht en buiten zal men de ballonzuil vinden en het St. Odakapel. Ysselsteyn heeft verder op zich genomen de Peelontginningen zeer duidelijk in beeld te brengen, zodat ook de Kring Venray op flinke wyze naar voren komt en de vele bezoekers zullen wyzen up 't grote belang van Noord-Limburg. Onder leiding van de architecten Th. Spoelstra en Kurvers en de aesthetische adviseur Jerome Goffin is men in de vele afdelingen van de jonge boeren organisatie en de boerin- nenbond reeds maanden bezig aan het bouwen van deze stands. Op het hoofdplein staat de tent van de jubilerende L.L.T.Bwiens geschiedenis, doel en werkwijze in verschillende taferelen worden voorgesteld. Hierbij sluiten aan de stands van de jocge-boeren- organisatie- en de boerinnenbond, van de diocesane commissie van samenwerking, van de K.N.B.T.B. enz. In de vier tenten aan de Zuidkant vindt men de diverse coöperaties en instellingen, zoals Landbelang en Onderwys. In een derde gedec" vindt men ondergebracht de handel en industrie, werkzaam ten behoeve van land- en tuinbouw, de stands voor gezin en woning. Hierby aan sluitend treft men het terrein aan voor de landbouwwerktuigen, een filmtentje en een tentje van „Her bloeiend leven" wijst de weg naar de consumptiegelegenheid aan de Maas en iets verder ligt het openlucht theater. Vanzelfsprekend wordt de eigenlijke expositie omgeven door een interes sant programma, waarop vermeld staan ruiter- en sportfeesten voor jonge boeren en tuinders en jonge boerinnen, met demonstratie van goede kleding ten plattelande en fok- veedagen. Paul Haimon schreef een groots openluchtspel over het leven van St. Gerlachus in opdracht van de jubile rende vereniging. Dit spel zal onder regie van dr. Beckers en Joris Diels door de Speelgroep Limburg een vijf tal keren 's avonds worden opgevoerd. Op de sluitingsdag zal tot slot by droog weer het feest met vuurwerk uit elkaar spatten. Leerprogramma. In de grote menigte van onderwijs inrichtingen, waar men gelegenheid had zich voor te bereiden tot de studie van theologie of andere hogere wetenschappen, omvatte het studie plan vele eeuwen lang een aantal vakken, waarin geen noemenswaar dige wijziging werd gebracht. Drie van deze vakken behoorden tot het voorbereidend „hoger onder wijs" en moesten de scholares vor men tot een ontwikkeld welsprekend man. Die vakken waren 1. de grammatica, die de student bekend maakte met een vlot gebruik van de Latijnse taal. 2. de dialectica, waardoor hy om schrijvingen leerde maken van be grippen en waardoor hy zich oefende in het houden van disputen. 3. de rhetorica. Behalve deze vakken werden zeker nog andere onderwezen, zoals ge schiedenis, tekenen en de „loffelycke schryfkonste". Veranderde denkwijzen en opvat tingen misten echter op de duur baar invloed niet; de oude richting moest wyken voor een nieuwe en ook de leermethode onderging belang rijke wijzigingen. In de zestiende eeuw zyn het vooral de oude talen, die geleerd worden en het is toen de humanisten nog ééns gelukt de Latynse taal tot de wereldtaal te maken van alle gelet terden, zodat men niet alleen in die taal de wetenschappelijke werken schreef, maar ook erin converseerde en correspondeerde. Ofschoon wy over het leerprogram van het oude Venrayse Gymnasium al zeer onvoldoende zyn ingelicht, mogen wy aannemen, dat dit niet te zeer afweek van het algemeen ge bruikelijke in die dagen. De leraren zullen zich wel ongeveer ertoe beperkt hebben de te leren „hueren gramma ticalis, Latyn te spreecken, lesen, scriven ende hueren gregoriaans". Aan de hand echter van diverse gegevens kunnen wy ons wel een nader behoorlijk denkbeeld vormen van het leerprogramma, zoals dat te Venray zal gevolgd zijn. De godsdienst, „de grondslag en het toppunt, de ziel en het middel punt van alle opvoeding" werd in elke klas onderwezen. Maar dit onderricht werd niet in de week gegeven, maar op Zondagmorgen in plaats van de gebruikelijke Latynse s. Voor de Gregoriaanse zang had men sinds 1667 zeker gecharterd de schoolmeester van het dorp, die daar aan zyn vrye Zaterdagavond opofferde. Latyn was de grondstudie, het alles overheersend hoofdvak, met verwaarlozing en achterstelling zelfs van de moedertaal, die evengoed als andere talen tot barbarismen werden gerekend en dus niet werden bestu deerd. Het was zelfs een voorschrift, dat de leerlingen altijd en overal Latyn moesten spreken, ook tijdens de vrye middagen en by het spel op de area. Het werd gedoceerd in alle klassen. Ook hierby was de voertaal Latijn, zoals trouwens ook by de overige vakken. Maar deze andere vakken kon men aan de vingers van één hand tellen en zi) werden dan nog gegeven voor zoverre noodzakelijk en dienstig tot beter begrip van de Latynse auteurs. Zo werd zelfs geschiedenis min of meer als een gevaarlijk vak beschouwd en gaf men hiervan slechts enige algemeenheden, nuttig voor het ver staan van de klassieke teksten. Aan de studie van exacte wetenschappen werd vrywel geen waarde gehecht. Niet ontkend kan worden, dat dit leerprogramma elementair, zo niet voor onze begrippen te elementair was. Echter alles moet een ontwik keling doormaken, die zeker gunstig had kunnen verlopen in rustige en vreedzame tyden. De verwarrende politieke gebeurtenissen, die verlam mend hebben gewerkt, zyn zeker mede oorzaak geweest voor het niet te loochenen feit, dat het onderricht overal uiterst rudimentair geweest is en dat men het college onderwijs in de zeventiende en achttiende eeuw als verouderd en ontoereikend be stempelen moet. Wy zien geen licht punt, om voor het onaerwys te Venray daarop een uitzondering te maken. Echter werd in de Zuidelijke Neder landen door Maria Theresia feite lijk pas na 1762 aandacht gewyd aan een dringend nodige hervorming en heeft zy getracht lofwaardige verbeteringen aan te brengen in het afgetakeld leerprogramma. En al ondervond zij veel tegenwerking en miskenning, toch verdient zy voor haar pogingen de grote dank van het nageslacht. Haar taak werd voort gezet door Josef II, wiens onjuiste bemoeienissen, speciaal betreffende het algemeen seminarie, meer wan orde brachten, dan orde. Vele van zyn maatregelen echter hadden een einde kunnen maken aan een ver derfelijke sleur. De school te Venray. lag echter geheel buiten hun bemoeienissen. Maar de actie van hen had invloed ook buiten de Zuidelijke Nederlanden en zo zien wy tyd ens hun Regering ook in de Pruisische gebieden een lofwaardige ijver ontwaken tot ver betering van geheel het schoolwezen en speciaal van de Latynse scholen. Wy weten al, dat Coninx een regle ment uitgaf voor de Latynse scholen in Pruisisch Gelderland. Dat was echter pas in 1785. Uit dit reglement kan men zich een beeld vormen, welke richting men wenste uit te gaan. Ook hierin bleef Latijn het hoofdvak. Maar het onderricht erin trachtte men toch hoger op te voeren, dan alleen dat tot het maken van wat chronogram men en gezwollen redevoeringen. Een nauwkeurige methode werd omschre ven. Het blykt echter tevens, dat de vakken een uitbreiding ondergaan moesten. Voor het Nederlands werd als handboek aangewezenDe nieuwe Nederduitsche Spraekkonst door J. des Roches. Verder kwamen op het programma voor: Rekenen met enig onderricht in het Boekhouden, verder de Duitse taal. Voor deze twee vakken moesten elke week vier lesuren aangewezen worden. De studie van de geographic werd bevorderd o.a. door twee maal in de week een goede Nederlandse Courant te doen circuleren. Behalve enig inzicht in de algemene geschie denis moesten de leeilingen kennis van de vaderlandse geschiedenis worden bijgebracht. Eindelijk mocht het Godsdienst onderricht niet worden nagelaten. Zondagvoormiddag en Woensdagna middag moest op de lagere klassen de Katechismus van Fleury gedoceerd worden, wat op de twee hogere klassen moest geschieden uit de Latijnse uitgave van dezelfde of uit de Katechismus van Petrus Canisius. Wie zich zou gaan verbeelden, dat Coninx dadelyk successen is gaan boeken, komt zeker bedrogen uit. Want elk leerprogramma kan moei lijk tot zyn recht komen, als men goede en bekwame leraren mist. Gehandicapt wordt bovendien ook de knapste docent, als hy zyn lessen te geven heeft uit verouderde minder waardige en ongeschikte handboeken. Echter zouden resultaten niet zyn De koperen adelaar. Met zyn lessenaar is de koperen adelaar op het hoogkoor van onze parochiekerk een mooi en merkwaar dig stuk. Volgens een beschrijving van 60 jaar geleden, zag die er toen uit, als volgt: De adelaar stond op een driehoekig voetstuk, met gothiek ornamentwerk versierd. Aan elk van de drie zyden bevond zich een beeld, namelijk dat van de H. Maagd, van Sint Pieter en van een Bisschop. Die Bisschop, met een boek in de linkerhand, moest in de rechterhand eigenlyk een staf hebben, maar die was hy in de loop van de tyden schijnbaar kwijtgeraakt. Trouwens, ook het beeld van Maria was niet compleet. Zy miste het Kindje en had ook de beide handen verloren. Het driehoekig voetstuk rustte op een plat basement op grondslag, dat aan drie zyden vooruitsprong en ge dragen werd door drie leeuwen. Tot zover de beschrijving. Maar - zoals alle monumenten heeft ook de adelaar zyn historie. De eerste vraag luidt dan: waar komt die adelaar vandaan Wie is de vervaardiger En op die vragen moeten wy het antwoord schuldig blijven. Volgens een oude overlevering zou het kunststuk, samen met een aan tal beelden, afkomstig zyn uit de Dom van Utrecht. Een van de ka nunniken, uit Venray geboortig, zou die gered hebben uit de beeldenstorm. Het is mogelijk, maar men vraagt zich wel af, hoe heeft die goede man toen die stukken hier gekregen Dan is het prachtig werk zeker verminkt. Daar moeten de Fransen schuld aan hebben. Die zouden in de Franse tyd van vrijheid, gelijkheid en broederschap, al wat er van zilver aan was; hebben weggekaapt. Zo zouden o.a. verdwenen zyn de klauwen van hei dier en ook de uit einden van zyn vleugels, die men dan later in koper hersteld heeft. Ook moeten op zyn rug zich twee zilveren luchters bevonden hebben, aan de zyde namelijk waar de eigen lijke lessenaar is. Yrnchteloze pogingen om Yenray te „bekeren". Trots alle moeilijkheden en belem meringen bleef Venray tot op de dag van heden zyn trouw bewaren aan de aloude Moederkerk. Pogingen om de Hervormde Gods dienst ingang te doen vinden, hebben niet ontbroken. Zo zou men het eerst proberen met het zenden van „voorposten". Dat blykt uit de memorie van 19 Maart 1634, welke gezonden werd aan de Staten van het 0verkwartier door degecommiteerden, die Frederik Hendrik benoemd had. Onder no. 5 wordt opgemerkt, dat: „insgelijks drie predikanten en kosters op jaarwedden van 400 gulden voor de predikanten en 120 gulden voor de kosters, die tevens bekwaam zyn omme die jeught in 't lesen ende scryven te onderwijzen, zullen aangesteld worden in de dorpen Venray, Horst en Blitterswyck." Onder no. 6 werd bepaald, dat: „in de voornoemde dorpen ge schikte woningen voor de kerk en schooldienaren zullen worden aangewezen." De pogingen om Venray te „be keren" zyn echter vruchteloos ge weest. Leonardns Yissers Deze was pastoor in Blitterswyck. Op een gebrandschilderd glas uit 1719 - komt zyn naam voor. Als onderschrift leest men: „Komt na my en ik zal U tot vissers van de mensen maken" Duidelijk is deze tekst een zin speling op zyn naam. voor 50 jaren terug No. van 20 Juli 1901 Sy de gehouden herstemming voor leden van de Gemeenteraad op 16 Juli werden gekozen Theodor Slits en Victor Fonck. De heer Th Slits kreeg als commandant van de Schut terij „Het Zandakker" een serenade. Burgemeester Henri Esser vierde op 15 Juli zyn patroonfeest. Daarom bracht de Faufare „Euterpe" hem op Zondagavond 15 Juli een serenade. Jean Verheugen complimenteerde hem en de Burgemeester hield een schone rede. Een 2lAjarig kind van de spoor wegarbeider C. aan het Brukske werd het slachtoffer van de buitengewone hitte en is jammerlijk overleden. P. Verbeek wist zich voor de tweede maal het koningschap te verwerven van de Schutterij „Het Eindt". Zyne Majesteit maakte met zyne trouwe onderdanen een optocht door het dorp en ontving aan zyn woning een huidebetoging. Slechts een honderdtal runderen waren aanwezig op de veemarkt van 17 Juli. By de aanbesteding voor het verbouwen van het herenhuis van P. Meuws—Slits was Louis Wijnhoven voor het timmerwerk de laagste in schryver voor de som van f 497. De enige inschrijver voor het stucadoor- werk was Hendrikus Ciemers voor f 211. In de Paterskerk werd een plechtige lijkdienst opgedragen voor de missionaris in China, Pater Nor- bertus Janssens O.F.M. Hy was een oud-student van het Gymnasium. Bericht wordt, dat Nico de Haas O.F.M. Conv., oud-student van het Gymnasium op 25 Juli te Rome H. Priesterwijding zou ontvangen. De gevreesde varkensziekte had zich op enkele plaatsen in de ge meente vertoond. Daar het benoemd hoofd van de school te Oostrum nog geen op volger had te Merselo, moest de school te Oostrum nog de leiding van hem missen. is dan 40 meter en door U vóór 1 Januari 1951 een aanvraag tot water- levering by ons is ingediend. Wy verzoeken U het nemen van een aansluiting nogmaals ernstig te wil len overwegen en vertrouwen dat boven aangegeven beduidende tege moetkoming aanleiding voor U moge zyn alsnog voor 1 Januari a.s. daar toe te besluiten." Thans nu inzender w e 1 bexend is met de verplichting, trekt hy de rechtsgrond daarvan in twijfel. Ook deze twyfel is uw goed recht, doch wenst U zekerheid, welnu raadpleeg een rechtskundige, dan kan mogelijk uw twyfel worden omgezet in zeker heid. Tenslotte merk ik nog op, dat ik reeds lang de ondervinding heb, dat zy die aan de weg timmeren het meest bekijks hebben, doch dat ik by hoge uitzondering reageer op anonieme kijkers langs de lyn. Met dank voor de verleende plaats ruimte, FR. JANSSEN, Raadslid. NOOT VAN DE REDACTIE. Hiermede wordt deze discussie ge sloten. Wy kunnen uit bovenstaande niet concluderen, dat de aansluiting dwingend was en zyn met H.S. van mening, dat een betere en tydiger voorlichting van de Waterleiding en de Gemeente dit alles had kunnen voorkomen. Zoals de situatie nu ligt, is zy voor geen van beide partijen prettig en misschien is het een les voor de volgende maal. uitgebleven, als verschrikkelijke ge beurtenissen niet een omwenteling gebracht hadden in al het bestaande en het fris ontluikende niet hadden verstikt. Wie ons gevolgd heeft in het ver haal van de gebeurtenissen met de Venrayse Latynse school in de Franse tyd en daarna onder Nederlands Bestuur en Belgisch bewind, zal wel duidelijk aanvoelen, dat het onder wijs zeer gebrekkig is moeten blyven. Langzaam en zeker zal het onderwys opgevoerd worden, wanneer in 1837 en later men zich gaat aanpassen aan de overal aangebrachte hervor mingen en uitbreidingen. Uit het verslag over de prysuitdeling in 1843 weten wy al, dat toen zeker Latyn, Grieks, Nederlands, Duits en Frans werden gedoceerd. De wet op het hoger onderwys heeft zyn invloed uitgeoefend op een verdere ontwikkeling. Door de aan wijzing van het Gymnasium is dit- thans gebonden aan al die vakken, die ook op de openbare Gymnasia worden gegeven. "Wy mogen de be kendheid daarmede veronderstellen C.S. INGEZONDEN Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van H. S., handelend over de waterleiding en „wat er om hangt", wil ik een enkele opmerking maken. De geachte inzender beweert, dat hy noch anderen my om grof geschut hebben gevraagd. Ik heb niet gezegd en beweer nog niet dat H. S. my deze vraag heeft gesteld, ik kan daarover slechts oor delen, wanneer inzender zijn naam bekend zou maken. Indien hy echter beweert, dat anderen dit evenmin hebben verzocht, dan vergist hy zich. Er zyn legio mensen die de raads leden verzoeken en adviseren, meestal echter met het beleefd verzoek om hun naam niet te willen noemen. Deze categorie, geachte H. S., is zo groot, dat minstens wekelyks een raadsvergadering nodig zou zijn, in dien men deze adviezen en verzoeken alle zou moeten verwerken. Inzender zegt verder, dat hy maar een vage voorstelling heeft omtrent de taak van een raadslid, weshalve het in deze weinige regelen niet mogelijk is, hem hieromtrent duide lijkheid by te brengen. Het zy hem echter gezegd, dat alle raadsleden hebben gezworen, dat zy de belangen» der Gemeente (gemeenschap) zo goed mogelyk zullen behartigen. Dat de inzender twijfelt aan de wetenschap van de door hem genoem de 90 pet. der raadsleden, staat hem vry. Zyn geloof en vertrouwen is onaantastbaar. Bedoelt hy echter te zeggen, dat na de behandeling in de laatste raadsvergadering zelfs by de raadsleden nog twyfel bestond, dan is het my een raadsel, dat deze hier over in bedoelde vergadering niet hebben gesproken. Ik begrijp de redenering van inzen der maar moeilyk, indien hy bezwaar maakt tegen de handelwijze van de Gemeente, n.l. omdat deze niet ter kennis hebben gebracht, dat een aan sluiting verplichtend is. Mag ik U dan verwijzen naar het schrijven hetwelk alle belangheb benden d.d. 13 Nov. 1950 van de Waterleidingsmaatschappy hebben ontvangen en waarin letterlijk staat „Tot ons genoegen kunnen wy I thans mededelen, dat de Raad van Commissarissen van onze My. een regeling heeft getroffen, krachtens welke U o.m. geen kosten voor het leggen van de dienstleiding naar uw perceel in rekening zullen worden gesteld, mits deze leiding niet langer voor meisjes Door het bestuur van de R.K. MU- LO-school voor meisjes (eerw. Zusters Ur8elinen) werd besloten, om per 1 September 1951 geen nieuwe leerlin gen aan te nemen voor de ie klas. Wel zouden de reeds ingeschreven leerlingen de school tot het examen kunnen blyven volgen. Dit besluit betekende, dat bet voor onze meisjes voortaan onmogelijk zou zyn een Mulo-school te bezoeken. Spoedig nadat dit besluit .bekend was, werd door de standsorganisaties een actie gevoerd tot behoud van dit soort onderwys. Op aanraden van de Bisschoppelijk Inspecteur van het onderwys en de Rijksinspecteur en in overleg met de heer Burgemeester van Venray werd door het Kerkbestuur van St. Petrus Banden besloten niet over te gaan tot de oprichting van een nieuwe af zonderlijke Meisjes-Mulo-school, maar om voortaan meisjes-leerlingen toe te laten tot de ie klas van de reeds be staande Jongens-Mulo-school, zodat deze voortaan, als op vele plaatsen in ons land, een gemengde school zal worden. Het toelatingsexamen voor meisjes zal gehouden worden op Donderdag 19 Juli a.s. om ou.v.m. in de school aan de Min. Charles Ruysstraat. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 19 Juli Consultatiebureau voor zuigelingen uit de* KOM Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray brengt te openbare kennis, dat op de Secretarie, Afdeling I, ter inzage liggen twee verslagen van de op 29 Maart 1951 te Bergen, Otter- sum, Heyen en Sevenum en van de op 3 April i95i te Neer, Reuver, Tegelen, Lottum en Tienray gehouden kèuring van stieren. Venray, 7 Juli 1951. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat de Verordening tot heffing en invordering van een belasting in natura bestaande in de verplichting tot het leveren van hand-, span- en trekdiensten in de gemeente Venray, vastgesteld by raadsbesluit van 27 Februari 1951, No. s 1werd goedge keurd by Koninklijk besluit van 2 Juni 1951, No. 5. Bedoelde verordening is vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder ter Secretarie ter lezing neder- gelogd en in afschrift algemeen verkrijgbaar gesteld. Venray, 4 Juli I95t. Burgemeester en Weth. voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1