Nogmaals: de Huisraadschade. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN liïöói depólitiecechtec Zieken-Triduum Jaarvergadering S.V.V. BEL BIJ BRAND 3 9 2 ZATERDAG 7 JULI 1951 Ho. 27 TWEE EH ZEVEJITIÜ'JTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grooteitraat 28 Yenray Telefoon K4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen wotdrn op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 buiten Yenray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. De huisraadschade is nog altijd een zorgenkind voor deze streken. Nu de tweede betaling langzaam, o zo langzaam, doorgang vindt en we b\jna zeven jaren na de bevrijding nog steeds dit allerdroevigst hoofd stuk niet hebben afgewerkt, "komen weer nieuwe ongerechtigheden aan het licht. Want nu bly&t, dat vrijwel iedere bijdrage, alvorens de nieuwe aanvul lende bijdrage wordt gegeven, door de Schade Euquête Commissie in Roermond wordt herzien op grond van artikel 97 van de wet op de materiële oorlogsschade. Tot goed begrip der zaak laten we hieronder het betreffende lid van dit artikel even volgen: „Indien uit feiten, waarmede bij de vaststelling of bij de uitbetaling van een bijdrage, vergoeding, scha deloosstelling of rente daarover, toegekend ingevolge de bepalingen van deze wet, het Besluit op de Materiële Oorlogsschaden, het Be sluit op de Bezettingsschaden of het Besluit op de Materiële Oor logsschaden 1945, geen rekening is gehouden, blijkt, dat die bijdrage vergoeding, schadeloosstelling of rente geheel of ten dele ten onrechte is toegekend of uitbetaald, waaron der begrepen het uitbetalen var. voorschotten, welke de bijdrage, vergoeding, schadeloosstslling of rente te boven blijken te gaan, kan de toekenning worden herzien en het ten onrechte uitbetaalde bedrag worden teruggevorderd". Dit wil dus in iets verstaanbaar der Nederlands zeggen, dat dit artikel aan de Schade Enquête Commissie het recht geeft om op alle bijdragen, vergoedingen of schadeloosstellingen terzake van oorlogs- of bezettings- schade terug te komen, wanneer die bijdragen enz. ten onrechte toegekend zijn. Wanneer zijn deze nu ten onrechte toegekend Bij de behandeling van dit wets ontwerp, hebben enkele leden van de Tweede Kamer hierover reeds vragen gesteld aan de Regering, overtuigd als zij waren, dat deze twee woordjes wel eens aan lieden, die het met de oorlogsgetroffenen nu niet al te best voor hebben, alle mogelijke faciliteiten verlenen, om ze nog wat dieper in de put te helpbn. Daarom vroegen zij de Regering, of door deze bepaling alle vastgestel de bijdragen, welke niet strikt op de grondslag van de waarde in Mei '40 zijn opgebouwd, zouden herzier. worden. In de Memorie van Antwoord ant woordde de Regering als volgt: „Dit artikel geeft aan de admini stratie geenszins het recht om op alle vastgestelde en uitbetaalde bij dragen, vergoedingen of schadeloos stellingen terzake van oorlogs- of bezettingsschade terug te komen, wanneer deze bijdragen ten onrechte zijn toegekend. De bevoegdheid om op een eens gedane vaststelling terug te komen, staat slechts open voor die gevallen, waarin uit feiten, waarmede by de vaststelling der bijdrage geen reke ning is gehouden, blijkt, dat de by drage geheel of ten dele ten onrechte is toegekend of uitbetaald en mits dien niet voor die gevallen, waarin de bijdrage te hoog is vastgesteld tengevolge van ambtelijk verzuim met name het niet voldoende reke ning houden met de desbetreffende voorschriften. Het is dus geenszins zo, dat onder dit „ten onrechte" schuil gaat de strekking, dat alle vastgesttlde bij dragen, welke niet strikt op de grondslag van de waarde in Mei '40 zijn opgebouwd, worden herzien. Het gaat hier slechts om het recht trekken van aparte onjuistheden, welke uit het buiten aanmerking laten van vaststaande feiten zijn voortgevloeid. Toepassing van het in het eerste lid van artikel 37 bepaalde, zal dan ook slechts by hoge uitzondering plaats vinden. Het komt de Regering voor, dat de vele leden der Tweede Kamer, die de redelijkheid van het in art. 97 gestelde in twijfel trekken, na de hierboven gegeven uiteenzetting van de juiste omvang van de by dat artikel gegeven bevoegdheden, wel geen overwegende bezwaren meer zullen zien." Intussen zijn hier in Limburg verschillende aanvullende bijdragen reeds uitgekeerd en nu blijkt zonne klaar, dat wat de Regering voorspelt, dat het by hoge uitzondering zal gebeuren, hier schering en inslag is, zodat van de 16.5 millioen gulden, die de Schade Enquête Commissie te Gennep de eerste maal toekende, nu voor de tweede maal nog geen acht millioen wordt uitgekeerd. Hetgeen enkel voor deze streken alleen ruim 8 millioen gulden winst is voor het Rijk en 8 millioen tekort gedaan wordt aan de oorlogsslacht offers, die zegge en schrijven by na zeven jaren na datum, met de gewel dige naoorlogse prijsstijging etc., ondanks de geruststelling van Re geringswege, weer eens voor de zoveelste maal het kind van de rekening worden. De wet is weer eens toepast ten nadele van die duizenden, die terwille van Nederland de klappen opvingen. We zy'n benieuwd of diezelfde Tweede Kamerleden, die toen de Regering dwongen bovenstaand ant woord te geven, nu ook in 't geweer zullen komen, nu niet alleen zij, maar ook en vooral de oorlogsslacht offers voor de zoveelste maal bij de neus genomen zyn. In yerband met de a.s. seizoen-opruimingen en daarmee samenhangen de reclame-campagnes in ons blad moeten wij de adverteerders drin gend verzoeken hun ad vertenties uiterlijk 's Woensdags aan ons bu reau te bezorgen, wil len wij goede opname kunnen garanderen. Opdrachten tot plaatsing op een bepaalde plaats worden als verzoeken behandeld en zo mogelijk voldaan. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Zaterdagavond werd in het Paters- klooster door de Apostolisch Prefect van Soekaboemi. Mgr. N. Geise, namens Z. H. do Paus, aan de heer Th. N. Min alhier de decoratie ver leend „Pro Ecclesia et Pontifice".) Hierby waren, naast Pater Gardiaan aanwezig, Pater Ivo Terheli, pastoor te Batavia, Pater Sergius Emonds, Pater Efraïm Sloocs. Deze hoge onderscheiding werd de heer Min verleend wegens zijn grote verdiensten voor het Katholieke Onderwijs in Indonesië en speciaal voor zyn werk na de bevrijding in de missie van Soekaboemi. De heer Min, die in 1903 op Texel werd geboren, kwam 'naar Venray in 1912, toen zich hier het gezin van Bosch wachter Min vestigde. Vanhier vertrok hy als jong onderwijzer in 1927 naar Indonesië, waar hy eer ware zwerftocht maakte over deze mooie Archipel. Zo was hy o.a. hoofd der school in Padang en in Grise naby Soerabaja Hy stond als leraar aan de Mulo in Fort de Koek en werd later leraar aan de Kweekschool te Batavia. Daarnaast was hy hoofdbestuurslid van de Katholieke Onderwijzersbond in Indonesië en had als organisatie man in verschillende sociale en cul turele verenigingen een groot aandeel in de opbouw van de Katholieke Missie in Indië. Onder de oorlog werd hy door de Japanners in Batavia gevangen ge houden en vandaar overgebracht naar Singapore, waar hij bijna twee jaren aan het vliegveld heeft gewerkt als slaaf der Jappen. Hoe verschrikkelijk de Japanners huis gehouden hebben, blykt wel uit het feit, dat slechts 37 pet. van het onderwijzend personeel na de bevrijding de oude posten weer in kon nemen. De rest was, ofwel gedood, ofwel niet meer in staat te werken. Na de oorlog kwam hy als leraar aan de H.B.S. te Batavia, maar niet lang, want Mgr. Geise, die hem reeds van vroeger kende, vroeg hem mee te gaan naar het onveilige Soekaboe mi, om daar te midden van de Isla mieten, weer het Katholieke Onder wijs omhooè te brengen, dat door de oorlog totaal verdwenen was. Ondanks het feit, dat Batavia een goede en veilige werkkring bood, heeft de heer Min dit verzoek aangenomen en vertrok met zyn familie naar de onveilige streken van Soekaboemi, waar in 1948 begonnen werd met de opbouw van een geheel nieuw com plex scholen. Daar de Indonesische militairen de scholen, die er waren, in beslag had den genomen, werd begonnen in de open lucht, terwijl men bovendien zeer beducht moest zyn voor de sluipschutters. De middelbare school werd begon nen met 7 leerlingen en toen de heer Mm vertrok was er een nieuw gebouw en het aantal leerlingen voor het grootste deel Islamieten uitgegroeid tot 300. De resultaten op de examens waren van dien aard, dat 92 procent slaagden, een getal, dat in Indië met een gemiddelde van 40 pet. geslaag den, buitengewoon te noemen was. Toen de Broeders van Dongen en de Zusters Ursulinen deze school in 1950 dan ook weer overnamen, was in 2 jaren tyd dit onderdeel van het onderwijs ver boven zyn vooroorlogs peil. Doch hierby bleef het niet. Zoals Mgr. Geise Zondagmorgen in zyn preek in de Paterskerk al vertelde, is de bekering van de Islamieten practisch alleen te verwezenlijken door de jeugd. Hiervoor heeft men echter inlandse onderwijzers nodig en zo vlug als men maar enigszins kon, is men begonnen met een kweekschool, waarvan de eerste stu denten voor een deel oud guerillas waren, die het nu niet bepaald hoog met de Nederlandse directeur hadden staan. Maar Mgr. Geise en de heer Min kregen ook hier met stug werken en voortdurend volhouden een gunstig resultaat, zodat op dit moment al een 120 leerlingen deze school met goed gevolg bezoeken en een hele steun betekenen voor de missionaris sen. In 1950 moest de heer Min repa triëren en natuurlijk kwam hy weer gaarne terug naar het oude Venray, waar hy Zaterdagavond, geheel on verwacht, zulk een hoge erkenning mocht vinden voor het vele voortref felijke werk, wat hy in Indonesië deed voor Kerk en Maatschappij. De nieuwe ridder mogen wij dan ook van hartè hiermee gelukwensen HAAK-IN ACTIE Deze week is er eens niets bijzonders geweest voor de Haak-In Actie, men kan de boog nu eenmaal niet gespannen houden. En daarom is het des te prettiger dat er toch nog giften binnengekomen zyn voor ons Haak-In Huis. Een bijzonder woord van dank voor de verschillende bedrijven, die reeds hun offertje brachten, is wel op zijn plaats, en mis schien is het een aansporing voor anderen om ook eens wat extra te doen voor de kanker bestrijding en voor Venray's jeugd, die hier tenslotte de vruchten van plukt. Er wordt zoveel geklaagd over de balda digheid van onze jeugd. De bouw van ons Haak-In Huis, als conciërgewoning op het terrein aan de Leunense weg, zal mede er toe bijdragen om onze jeugd in het goede spoor te houden. Helpt gy dan allen mede om dit huis te bouwen, door Uw offertje, door Uw gift. Gaarne worden ze in dank aanvaard. Feest schutt. St. Anna f 50.20 Schild.-bedr. Kateman f 30 Kermis Merselo f 22.92 Kermis Holthees f 16.05 Atel. Schols-Vorsters f 5.— Hub. de Jong, Merselo f 10.— Vorige opgave f 2631.08 Totaal 2765.23 Dat het bier weer best is, werd o.a. ook weer bewezen toen Vrijdag j.l. de Politierechter hier weer voor de laatste maal in dit seizoen, recht kwam doen in naam der gerechtig heid, op de Raadszaal van ons Ge meentehuis. Liefst zes wielrijders hadden het beste bier op een cergelyke manier genoten, dat toen zy hun fiets be stegen, in een prachtstemming, maar overmoedig over 's Heren wegen zwaaiden van liDks naar rechts, tot zy terecht kwamen in de veilige armen van de H. Hermandad, die op merkte dat zy naar drank roken, hun benen waggelden en hun tong dik was, terwijl hun geest in hogere sfe ren vertoefden. Aangezien dat dit op deze mis troostige wereld nu eenmaal niet kan, stonden de zes beklaagden wel wat bedremmeld voorde rechter. Zy werden door de Officier van Justitie flink de les gelezen, het papiertje met de schrikwekkende schildering van een jenerfles en doodskoppen, werd hen ter hand gesteld en zy kregen allen een boete te incasseren van f 20 of 10 dagen. Een zekere S. uit Gennep, die als bedrijfsleider zich beijvert had om zyn baas te bestelen, ging voor drie maanden achter s'ot en grendel, evenals C. uit Arcen, die maar 20 kilo vetkolen gepikt had en hiervoor 7 dagen zal moeten brommen. R. uit Velden kreeg ruzie met zyn kameraad om niets, maar er vielen klappen'waardoor de kameraad pijn lijk werd getroffen. Bovendien de vriendschap uit en een rechtsgeding met uitslag f 15 boete. Dan was er een lappenkoopman uit Sittard, die aan een juffrouw uit At een lappen stof had verkocht. Die juffrouw was niet erg slim, want ze liet zich door de mooie praatjes van die lappenman overhalen om twee stukken stof te kopen. Volgens de verklaringen van deze koopman bestonden die voor 90 pet. uit wol. Toen de echtgenoot van die juffrouw 's avonds thuiskwam, is er menig hartig woordje gewisseld, met het resultaat, dat de juffrouw ter wille van de huiselijke vrede weer van die lappen af wou. Een onderzoek door deskundigen bracht aan het licht, dat de 90 pet. wol 90 pet. katoen was en toen hing de lappenkoopman wegen oplichting. Dat de juffrouw dom was, bewees voor de tweede maal deze zitting, want de eis tot schadevergoeding had ze zelf ondertekend en aangezien de man de baas in huis is dat wordt by de rechtbank nog altyd voor waar aangenomen kon ze daar niets mee doen en moest de juffrouw maar zien, dat ze op een andere manier aan het teveel betaal de kwam. De lappenkoopman kreeg, kennelijk tot zyn grote verbazing te horen, dat hy f 50 boete kreeg en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Dan had de juffrouw niet moeten kopen, was zyn repliek. Maar de Officier bleef er by, om dat de wet per slot van rekening ook domme juffrouwen de hand boven het hoofd houdt. Hoogstwaarschijnlijk zal deze wel geen lappen meer aan de deur kopen. Als de drank is in de man, is de wijsheid inderdaad soms ver te zoeken. Hetgeen weer eens ten over vloede bewezen werd door R. uit Arcen, die toen hy een 1 stal borrels op had, het plotseling tegen de plaat selijke dorpspomp kreeg en daar zo lang mee aan het prutsen bleef, tot zy in deerlyk gehavende toestand haar laatste droppel gaf. f 40 of 20 dagen „zitten" was de beloning voor deze watervijand. De liefde is een aardig ding, zegt een oud lied en dat geldt ook in onze dagen, want zekere H. te Blerik was zwaar verliefd op een schone maagd uit die streken. Deze gaf haar hartje echter aan zekere L. en dat beviel H. maar matig. Daarom stond hij zyn mededinger in de liefde op een donkere avond op te wachten met een klein formaat korteling, dat nu als corpus delictum op tafel voor de rechter. Toen L. terugkeerde van zyn geliefde en peinzende over de weg voortstapte, kreeg hy een slag op zyn verliefd hoofd, die hem by de zevende hemel het gehele sterrenfirmament bezorgde en hem bewusteloos deed ineenzakken. Zes weken heeft hy zyn bed niet mogen verlaten wegens hersenschudding. Dat men een meisjeshart niet met kortelingen moet veroveren, bewees de uitspraak van de Officier, die 2 maanden gevangenisstraf vroeg en vernietiging van de korteling (die er toch ook niets aan kon doen). Conform de eis, werd deze woeste jongeling veroordeeld. Aanbesteding Deze week werd aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis met winkel voor rekening van de heer A. van Aarssen, in de Patersstraat, onder Architectuur van J. Colsen. De uitslag is als volgt Dings, Castenray f 54 300,— Hendriks—Fleuren, Helmond 54.100,— M. Keyzers, Horst 53.949,— J. Haegens, Horst 51 649,— J. Verhoeven, Venray 50355,— P. Volleberg&Zn Venray 48.900,— De begroting was f 50.233,—. 10, 11 en 12 Juli. Nog enkele dagen, dan is het Triduum voor onze zieken begonnen. Dan rijden de auto's af en aan; dan staan de deuren van St. Anna's Kapel wyd open. Liefdevolle handen geleiden de zieken naar hun plaats. Op brancards liggen ze, of zitten in hun gemakkelijke stoel. Vol schone verwachting van 't vele goeds, dat hun geboden wordt. Wy zyn bly, dat we hun dat kunnen bieden, dank zy Uw gulle, liefdevolle medewerking. Reeds veel hebben we U gevraagd. Nu komen we U weer Iets vragen, 't Voornaamste: UW GEBED 1 Daaraan is alles gelegen. Wy kunnen werken zo hard we willen, God moet zyn zegen geven. De zieken zyn hun noveen al begonnen. Laten wy met hen meebidden: Goede Vader in de hemel, Gy hebt Uw Goddelijke Zoon op aarde gezonden om ons weer tot Uw kinderen te maken. Daarvoor heeft Hy geleden, daarvoor is Hy gestorven aan het Kruis. Hield Hy daarom misschien zo veel van de lijdende mensen, van de Kruisdragers Zyn zieken, die met Hem meelijden, mèt Hem hun Kruis dragen voor de verlossing der wereld, voor de redding der zielen 1 Heer, geef Uw zieken genezing als 't hun zalig is. Geef hun vooral lijdensmoed, ja, lijdensvreugde, omdat zy zö Veel kunnen doen voor onze arme wereld, voor de zondaars, die in gevaar van sterven zyn, voor de heidenen, voor onze vervolgde geloofsgenoten in Oost—Europa. Heer, laat Uw ryke zegen nederdalen over allen, die aan dit Triduum deelnemen Moge het ook dit jaar voor hen zyn een weldaad voor lichaam en ziel 1 Maria, Moeder van smarten, bid voor ons. Maria, Behoudenis der zieken, bid voor ons. H. Jozef, bid voor ons. Wie mocht menen, dat onze Voet balclub S.V.V. in het afgelopen jaar, met het tweede als kampioen en het eerste en derde elftal eindigend op een goede derdé plaats, geld heeft verdiend als water, kwam wel be drogen uit, toen hy het verslag van de penningmeester hoorde, dat nu niet precies dergelijke cijfers aangaf. Zonder nu direct voor een bankroet te staan, is het toch wel tekenend, dat een voetbalclub, die zelfs met behoorlijk resultaat haar party in de competitie heeft meegespeeld, aan het einde van haar boekjaar er nog geld bij moet leggen. De Vermakelijkheidsbelasting en de hoge reiskosten vragen nu een maal V9el van een__derde klas-club en we mogen in venray nog niet mopperen, omdat dank zy Huize St. Servatius, de velden enz. niet die bedragen vorderen, die elders een derde klasser daar nog extra voor neer mag tellen. Deze dank werd dan ook in ver schillende toonaarden door de vice- voorzitter, Jan Hendriks, naar voren gebracht op de jaarvergadering van j.l- Zaterdag. De heer Hendriks had de leiding, omdat door drukke werk zaamheden de heer Poels verhinderd was. In zyn openingswoord bracht spr. verder dank aan allen, die 't mogelijk maken, dat SVV in staat blijft te voetballen en door deze mooie sport kan meehelpen het jeugdwerk verder uit te bouwen. Hy wees op de be langrijke sportieve resultaten, die men heeft geboekt in het afgelopen jaar, haalde herinneringen op aan dtf 9 periode van het eerste en feliciteer de het tweede met 'f behaalde succes in de reserve 2de klas en wenste hun 't beste toe op de moei lijke weg naar de ie klas. Ook de jeugd werd- hierby betrok ken en de voorzitter wees er met trots op, dat geen enkele vereniging in Venray kan bogen op een zo groot aantal jeugleden, waarby hij benadrukte het grote belang van de katholieke sport by de jeugdvorming. Hy feliciteerde ook de jeugdeiftallen A 1 en A 2, die als kampioen in hun afdelingen uit de competitie zyn gekomen. De penningmeester was niet zo optimistisch en moest de boeken afsluiten met een nadelig saido, zodat het volgende seizoen naar grote kasmiddelen zal moeten worden om gezien. De bestuursverkiezing bracht door enkele candidaatstelling de oude leden t.w. de heren J. Hendriks, H. Ver stralen en W. vd. Munckhof weer op hun oude plaatsen terug. Kapelaan van Leipzig hield dan een korte speech, waarin hy benadrukte, dat een goed verenigingslid ook een goed kameraad moet zyn voor zyn medeleden en dat men elkaar moet helpen in plaats van afbreken en becritiseren. Dan zal het uiteindelijk resultaat een beter clubleven en betere resultaten te zien geven. Op voorstel van het bestuur werd de nieuwe elftalcommissie op 3 leden gebracht, waarna uit een overvloed van candidaten en een tweetal stem mingen de heren H. Derks, J. Sinten en A. Janssen tot elftalcommissie voor het nieuwe seizoen gekozen werden. De contributie werd, mede in ver band met de slechte toestand van de kas, verhoogd van 10 op 25 cent. Verder deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe sportvelden by Huize St. Servatius eerst het volgende sei zoen kunnen worden gebruikt, zodat de nieuwe competitie nog op het oude veld zal plaats hebben. Er werd een dringend beroep op de leden gedaan om de trainingen goed te bezoeken, daar zy niet alleen veel geld kosten, maar ook zo voor naam zyn om de club hoger op te helpen. Voor het nieuwe seizoen is in overleg met trainer Kliphuis, de oud trainer van PSV uitgenodigd - om mede te helpen een systeem op te bouwen en na 15 Juli zal hiermede op Maandagavond begonnen worden. In verband met de hoge kosten van een en ander, heeft het bestuur besloten, dat hy, die zonder geldige reden niet op de training verschijnt, in een wedstrijd niet zal worden opgesteld. Het is dus in het belang der spelers de trainingen zo goed goed mogelyk b(j te wonen. Na nog enkele huishoudelijke vra gen behandeld te hebben, sloot de voorzitter deze geanimeerde en druk bezochte vergadering. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 9 Juli: Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 12 Juli Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1