Hiaat ecu uiutiaal ïlededand Nab ye en Verre Oosten In de wereldpers was de belang stelling voor de franse verkiezingen betrekkelijk gering. Men had er de indruk, dat er niet veel veranderen zou, wat inderdaad zo is. Daaren tegen werd veel aandacht geschonken aan Perziö, waar blijkbaar niemand de feodale regering van Mossadek kan verhinderen, bij de olie nationa lisatie steeds verdergaande eisen te stellen. Hij laat de massa's ophitsen tegen de Britse olie-maatschappij, welke hij wil onteigenen om met haar winsten sociale hervormingen door te voeren. De feodale grondbezitters en grote handelaren hebben daarvoor nooit willen betalen. Komt Engeland hem niet tegemoet, geeft het geen technici voor winning van de olie en koopt het die niet tegen goede prijs, dan heeft de staat geen geld, komen de opgezweepte massa's in beweging en wint de communistische Toedeh party. Alleen het besef, dat dan Mossadek er zelf ook aangaat, kan zyn eisen nog iets doen temperen, maar de Britten zitten in een dwang positie, waarin militaire maatregelen hun ook weinig baten. In Korea was de impasse evenmin overwonnen. Grondgebied bezetten of verliezen is daar niet belangrijker wordt geen beslissing mee afgedwon gen. Uitbreiding van het conflict waarvoor generaal Wedemeyer even zeer pleitte als MacArthur - kan een wereldoorlog ontketenen, die (terwijl West-Europa zeer zwak staat) ook al geen oplossing biedt, omdat hy meer problemen zal meebrengen dan zal oplossen. Het voortsukkelen in een koude oorlog blyft nog het minste nadelig. Intussen gaat het Japanse probleem gelijken op het Duitso: zolang nog een derdewereld- krijg kan worden vermeden, aarzelen Londen en Parijs om de Russen uit te dagen. Zy willen wel beëindiging van de staat van oorlog met Japan, maar deinzen terug voor een afzon derlyke vrede, waarbij Japan in oorlogstoestand zou blijven met Rus land en PekiDg. HAAK-IN ACTIE Nu we tweeduizend gulden by elkaar hebben en al een duizend gulden aan mateiialen, wordt het ondertussen tijd, dat er eens oen comité gesticht wordt. Dat is deze week al gebeurd, de volgende heren zullen nu trach ten verder met Uw hulp het Haak-In huis in Venray op te bouwen. Fr. Janssen, voorzitter; A. Gom- man8, secretaris; J.Bertyn,pen ningmeester; J. Yerheggen, H. Ebberink, J. Poels, G.Wicherts, P. Schoester. C. Hendriks, A. Fleurkens, J. v. Tiggelen, W. v.d. Munckhof. Nu zyn er al volop plannen gemaakt en het eerste gaat vandaag verwezenlijkt worden. Om 10 uur hedenmorgen ver- schynt het grote Haak-In orgel, dat ouderwetse pierement, dat met zyn mopjes en liedjes ook weer enkele guldens voor ons Haak-In huis by elkaar hoopt te spelen. Om 10 uur arriveert het op de Grote Markt en hier zal de heer Burgemeester het eerste mopje uit het orgel draaien, waarna het zyn tocht door Venray's straten- begint. Als het orgel dus speelt geeft dan met gulle hand, het zyn alle maal steentjes voor ons Haak- In-Huis. Doe als de jochies van de Sta tionsweg, die met hun toneel clubje f 10.20 by elkaar speelden, doe als de jochies van de St. Annalaan die voor hun vriend jes circus speelde en geld bijeen brachten voor hun huis. Helpt alle mede, vooral de verenigin gen. De Duivenclub haakt mee in en houdt, binnenkort voor dit doel wedvluchten. Verschil lende andere beloofden hun steun. Alleen als we allen samenwerken, dan kan het Haak-In huis gebouwd woiden. Vorige verantw. t 2000.- Danstent Heyde f 46.72 Pers. Gebr. Martens f 28.— Bruiloft v.d. Hulst f 17.— N.N. f 41.25 CircusLorie St. Annal. f 18.- Toneelclub Stationsw. f 10.20 Personeel St. Anna f 49.— Stucadoorsbedr. Arts f 30.— Machinefabr. Custers f 45.02 N.N. f 1.- Totaal f 2286.10 Denkt U aan het Haak-In-Orgel al8 het lied mmorgen by U in de straat speelt? Nederlands pastoor emi greert naar Argentinië. „Denk je, dat je het daar beter zult hebben dan hier is een vraag, die de laatste tyd vaak aan pastoor J. Doeswyk uit Zevenhoven wordt gestold, sedert bekend is, dat hy 10 Juli a.s. scheep gaat naar Argentinië. „Niet omdat ik het hier niet naar m'n zin zou hebben, of om er beter van te worden", zegt pastoor Does wyk, „ga ik naar Argentinië, maar omdat ik weet van hoeveel nut een Nederlands priester daar kan zyn onder de emigranten. De mees- Katholieke boerenfamilies wonen ver van een kerk verwijderd en bovendien verstaan zy in 't begin geen Spaans, zodat ik daar met met huisbezoek veel nuttig werk kan doen." De emigrerende pastoor is geboren te Voorschoten uit een boerenfamilie en een groot deel van zyn 20jarige priesterloopbaan bracht hy door op boerenplaatsen, de laatste tien jaar als pastoor in Zevenhoven. Hy heeft dus volop gelegenheid Een glas echte vruchtenlimonade kost nog géén dubbeltje O ui Je kosten hoeft U het zeker niet te laten: voor een grote fles De Gruyter's vruchten- limonadesiroop (sinaasap pel of frambozen-bessen) betaalt U maar f 1.50 en daar gaat nog 10% korting af. U krijgt 15 flinke glazen uit een fles. De Gruyter's vruchten limonadesiroop, bereid uit zuiver vruchtensap, is de lekkerste en goedkoopste limonade die U zich den ken kunt. Wilt U minder besteden, kies dan uil grenadine en sinaasappellimonadesiroop van f f, 10 per fles. Oók met een cassaboti voor 10 korting. gehad de noden onder het boeren volk te leren kennen. Dagelijks ziet hy om zich heen, hoe jonge boeren niet tot een trouwdag komen, omdat er voor hen geen bedrijf te vinden is. Enige jaren geleden emigreerde een broer van pastoor Doeswyk met vrouw en tien kinderen naar Argen tinië, waar hy thans een grote boerderij beheert. In het najaar van 1949 ging pas toor Doeswyk hem opzoeken en godurende drie maanden had hy gelegenheid de toekomstmogelijk heden voor katholieke Nederlandse boeren te bestuderen. Enthousiast kwam de pastoor terug en op vele plaatsen hield hy lezingen over dit land, waar. nog zoveel plaats is en waar men de Nederlandse boer gaarne ziet komen. „Men hoort in Nederland vaan spreken over het verwaterd ge loofsleven van de Argentynen", vertelde pastoor Doeswyk. Inder daad houden zy er andere opvat tingen op na dan wy gewend zyn. Ik neem een miskoffer mee en zal vaak op reis zyn. Vooral zal ik de mensen huisgodsdienst moeten leren, want zy zullen het vaak zonder priester moeten stellen." Pastoor Doeswyk krijgt in het dorp Madeira een klein, aardig kerkje, waarachter een zeer eenvoudige wo ning. De bisschop van Mercedes, in welk diocees de meeste emigranten wonen en waarin pastoor Doeswyk zal werken, verklaarde teen hy het bericht vernam: „Ik ben bly dat hy komt en ik wilde dat alle landen zo'n zorg zouden besteden aan hun emigranten." De pastoor blijkt geen voorstander te zyn van al te grote kolonievor ming. Nederlanders moeten op den duur Argentijnen worden en geen staatje in de staat gaan vormen met eigen kerken, scholen, winkels enz. Zy zullen hun eigen geloofs- en ook gezintradities moeten behouden en daarnaast aanpassing moeten zoeken aan het Argentijnse leven. De emigrantenpastoor is er van overtuigd een druk en zwaar, maar dankbaar arbeidsveld te vinden. De gang van zaken by de Nationale -Reserve is verre van bevredigend, aldus de minister van Oorlog. Het is een dringende noodzakelijkheid, dat hier grondig wordt ingegrepen. In weerwil van groots opgezette propa ganda acties, die honderdduizenden guldens hebben gekost, beschikt de Nationale Reserve slechts over een gering aantal leden, waarvan een heel klein gedeelte werkelijk geoefend is. Dit is een betreurenswaardige toe stand, die men niet langer kan tolereren. De taak die voor de Nationale Reserve is bestemd is heus niet zo licht als misschien velen veronder stellen. In geval van een gewapende aanval van een vreemde mogendheid zullen naar alle waarschijnlijkheid zoals dat in de moderne oorlogvoering gebruikelijk is, troepen achter het front worden neergelaten, die als taak hebben strategische punten te be zetten, de aanvoer naar het front te belemmeren en sabotage in de meest uitgebreide vorm te plegen. De verschillende groepen van de Nationale Reserve hebben tot taak, deze vijandelijke eenheden op te vangen of aan te vallen en binnen de kortst mogelijke tijd onschadelijk te maken. Dat deze opdracht niet licht is, treedt duidelijk naar voren, wanneer wy bedenken, dat een eventuele aan valler voor het bereiken van de boven omschreven doeleinden, naar alle waarschijnlijkheid elite troepen zal inzetten, waarvan verwacht mag worden, dat iedere man in staat is bijzondere prestaties te verrichten. Tegen dergelijke troepen zal onze Nationale Reserve het eventueel op moeten nemen. Het is dus begrijpelijk, dat wanneer wy onze defensie goed en grondig willen opbouwen, onze Nationale Reserve over een behoorlijk aantal prima geoefende manschappen moet beschikken, die, wanneer het nodig mocht zyn, met goed gevolg de strijd kunnen aanbinden met vijandelijke keurtroepen. De minister van Oorlog heeft dan ook besloten hier een ingrijpende ver andering aan te brengen. In overleg met de chef van de generale staf en de inspecteur van de Nationale Reserve zyn een aantal richtlijnen opgesteld betreffende de opbouw en de taak van de Nationale Reserve. In deze richtlijnen wordt onder meer gesteld, dat de Nationale Reserve over een constante sterkte van 16.000 man moet beschikken. Deze troepen zullen moeten worden beschouwd als een onderdeel van het territoriale leger. De vrijwilligers zullen zich voor langer dan een jaar moeten verbinden. De werving zal worden gereorgani seerd. Tevens bevatten deze richt lijnen een duidelijke omschrijving van de taak v^n de Nationale Reserve. Hierby wordt tevens gewezen op het feit, dat deze troepen ook in actie moeten komen by een eventuele aanval van een binnenlandse vijand. Haar taak zal dan zeker zwaar zyn, daar in dit geval de vijand plot seling en op de meest onverwachte plaatsen opduikt en even zo snel en spoorloos kan verdwijnen. Wil men dan paraat zijn en overal tegelijk kunnen zyn, dan zal de Na tionale Reserve over een groot aantal manschappen moeten kunnen be schikken. Het ligt in de bedoeling van de Nationale Reserve een instituut te maken, dat een weerbare samenbun deling is van alle gezagstrouwe Nederlanders. Het ingrijpen van de Minister in deze kwestie is dan ook van groot belang voor onze defensie en het is te hopen, dat de resultaten van deze ingreep bevredigend mogen wezen. En een Luchtwaclit. In navolging van Engeland en als uitvloeisel van de ervaringen opge daan by de laatste grote luchtoefe- ning „Ombrelle" krijgt Nederland nu ook zyn vrywillige „Luchtwacht dienst". Deze instelling zal voor het grootste gedeelte uit vrouwen bestaan en zal enige duizenden personen omvatten. Het vrouwelijk deel zal worden ondergebracht by het V.H.K., het mannelijk deel bij do Nationale Re serve, met vermelding, dat zy niet bij gevechtsacties mogen worden ingezet. De instelling „Luchtwachtdienst" zal voorzien in een dringende be hoefte, namelijk het deskundig en snel opsporen van vreemde vliegtuigen die opweg naar of reeds ons land zijn. Het bepalen van het type, snelheid, richting enz. het bedienen van radartoestellen, radio en tele foon. Laat men, en hiermee doelen wy speciaal op het Nederlandse volk, deze beide instellingen met kracht steunen. Stand aardappelgewas niet bijzonder goed. Ofschoon het nog te vroeg is, om een definitief oordeel te vellen, ver heelt men in kringen van land- en tuinbouw toch niet, dat de stand van het aardappelgewas niet bijster rooskleurig is. Dit betreft voornamelijk 't vroege iwas en 't pootgoed. Door ongunstige weersomstandig heden, te veel regen in het voorjaar, is de oogst van vroege aardappelen reeds enige weken verlaat. Weliswaar is reeds aanvoer van van kleine soorten nieuwe aardap pelen geweest, maar de grote stroom laat nog steeds op zich wachten. De droogte van de laatste weken is hier de schuld van. Slechts met kunstmatige besproeiingen kan men het groeien en rijpen bespoedigen. Indien de droogte echter blyft aan houden, vreest men mislukking van een deel van de pootaardappeloogst. Indien dit product schaars wordt, zullen waarschijnlijk vry hoge prijzen worden gemaakt. Vele telers zijn voor grote stroppen door verdroging bang. In de veenkoloniale streek staat het gewas der fabrieksaardappelen eveneens matig voor. Ook hier wordt de groei door droogte belemmerd. Van de latere soorten consumptie aardappelen is op het ogenblik nog weinig te zeggen. Indiener voldoende regen valt, kan de oogst hiervan nog redelijk goed worden. Een minder goede aardappeloogst zal, naar algemeen wordt aangeno men,. geen bijzondere weerslag op 't binnenlands verbruik met zich mee brengen. Ieder jaar wordt ruimschoots ge teeld om de Nederlandse markt te voorzien en daarnaast kan doorgaans een flinke hoeveelheid voor export en veevoeder beschikbaar komen. Indien de aardappeloogst zou tegen vallen, dan verwacht men overheids maatregelen ter bescherming van de binnenlandse menselijke consumptie, bijvoorbeeld door een totale of ge- deeltijke exportstop. Zolang echter niet voldoende zeker heid over de opbrengst der aardap polakkers te krijgen is, kunnen op dat punt geen maatregelen genomen worden. Indien het behoorlijk wil regenen, is voorshands nog geen reden voor pessimis8ie. hoewel men nu reeds kan zeggen, dat de velden geen recordoogsten beloven. Bij geboorte, communiefeest, ver loving, ondertrouw, Jubilea en over lijden steeds familiedrukwerk van Firma van den Munckhof Voor alle reparaties van leder en lederwaren, goed en goedkoop naar L. KNAPEN, KEMPWEG 18 tevens een leerjongen gevraagd Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Boktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag a.s. van 2 tot 3 uur Kleuterbureau, voor hen die zijn opgeroepen Woensdag a.s. in pl. van Donderdag van 2 tot 3 uur Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Zieken-tridnum De zieken die misschien vergeten zyn, dus die nog niet gevraagd zyn, gelieven zich te doen opgeven bij een der Wyk-zusters af by Pater Adjutor. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen hierby ter kennis van belanghebbenden, dat zy voornemens zyn aan de raad der ge meente Venray een voorstel te doen tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de Hiepterbosweg, voor komende onder no. 41 op de Wegen legger der gemeente, en dat tegen dat voornemen tot en met 26 Juni a.s. bezwaren kunnen worden inge bracht by de gemeenteraad. Venray, 20 Juni 1951. Burgemeester en weth. voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Inenting tegen diphterie Op Maandag, 25 Juni 1951 zal de gelegenheid worden gegeven tot het voor de tweede maal laten inenten tegen diphterie van de kinderen uit de kerkdorpen, die slechts de eerste inenting hebben gehad. Deze inenting is opengesteld voor alle kinderen boven de zes maanden, dus ook voor hen, die de school be zoeken of op de bewaarschool zitten. De inenting zal plaats hebben om 200 uur in het Patronaatsge bouw te Leunen; om 2 30 uur in de byz. lagere school te Castenray; om 3.00 uur in de meisjesschool te Oirlo; om 3.30 uur in de bijz. lagere school te Oostrum. Men wordt verzocht stipt op tyd aanwezig te zyn en het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangetekend, mede te brengen. Vertrouwd wordt, dat alle ouders wier kinderen nog niet volledig tegen deze gevaarlijke kinderziekte zyn geënt, van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Venray, 20 Juni 1951. Burgemeester en Weth. voornoemd, A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Jacht on Yisserjj De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat ter Gemeente secretarie, Afdeling I, formulieren verkrijgbaar zijn voor het aanvragen van jacht-, vis- en hengelakten. Venray, 20 Juni 1951. Gymnasinm I.C. By het voortgezet examen op het Gymnasium I.C. alhier, slaagde als nog Jan Vossen uit Tegelen. Van de 7 B.-candidaten werd geen enkel afgewezen. Van de 27 A.-candidaten slaagden er 25. Zodat dus vande34candidaten er 32 het einddiploma verwierven. Dr. Bloemen in het zilver Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag van Dr. Bloemen, om zyn zilveren ambtsjubileum geheim te houden, heeft hem dat niet mogen baten. Patiënten én belangstellenden hebben net zolang gezocht en ge vraagd tot de datum bekend werd en zo zal Dr. Bloemen dan vandaag in de bloemen worden gezet. Dr. Bloemen is heden vijf en twintig jarefi in Venray en tot in de verre omtrek heeft men deze sympathieke dokter leren kennen waarderen. Als assistent en later als opvolger van Dr. Struben, heeft hy vele mensen metterdaad geholpen en ongetwyfeld zullen velen vandaag de jubilaris komen feliciteren. Hoog bezoek aan Venray Nadat de Gouverneur Mr. Dr. F. Houben Maandag in gezelschap der Provinciale Staten een bezoek aan Venray had gebracht, was hy ook Dinsdag weer in Venray, ditmaal vergezeld van Prof. Dr.'Beel, oud- minister-president. Zyn bezoek stond ditmaal in verband met wederopbouw- ffiioeilykheden. Na een langdurige bespreking keer den de hoge gasten, die vergezeld waren van enkele ambtenaren weder om naar Maastricht en Nymegen. Pater Christinas Kops O.F.M. Op 16 Juni overleed te Nymegen de geroemde Dantekenner Pater Christinus Kops O.F.M. Hy werd ge boren te Haarlem 2 Juli 1876, trad in 1895 in de Orde van de Minder broeders en werd in 1901 Priester gewyd. Wegens zyn letterkundige ver diensten werd hy door de Neder landse Regering benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vele jaren was hy een gezien leraar en conrector aan het Gymnasium alhier, waar hy vooral getuige gaf van een sterke en zeer juiste opmer kingsgave. Grote waardering onder vond hy voor zyn knappe vertaling van de Divina Comoedia van de be roemde Italiaanse Dichter Dante. Ook van verschillende literaire periodieken was hy medewerker, terwyl een by zondere bezieling van hem uitging naar jonge kunstenaars. Zyn uitvaart en begrafenis had plaats te Megen op 20 Juni. R.IP. Drievoudige bruiloft De bruiloft van de drie gebroeders van der Hulst, met resp. de dames Nelly Janssen, Veulen, Ali v. Staveren, Veulen en Tilly Reintjes, Leunen, trok Woensdag j.l. veel belangstellenden naar de Leunens9 kerk, waar om 10 uur de plechtige huwelijksvoltrek king plaats vond. Twee broers denken reeds einde volgende week naar Nieuw-Zeeland te vertrekken, waar hen niet alleen reeds het werk wacht, maar zelfs een groot huis. Deze buitenkans hebben zy gekregen via een in deze streken ondergedoken Jood, die via relaties in Nieuw-Zeeland dit contact heeft gelegd. Brand De brandweer werd Dinsdagmiddag gealarmeerd voor een brand aan de Wieënweg. Gelukkig was er slechts wat hout in brand gevlogen, dat was opgeslagen by de landbouwer J. Fersoneel van de Zuivelfabriek kon echter erger voorkomen en had de brand reeds geblust toen de brand weer arriveerde. Motorongeval Maandagmiddag kwam J. uit Venray in Horst zodanig met zyn motor te vallen, dat hy daarbij zyn enkel brak. J. werd overgebracht naar het zieken huis alhier. Vertrek van missionarissen Maandagmorgen had in de Paters kerk de uitzending plaats van twee paters en drie fraters, die werden uit gezonden naar de Missiegebieden van Pakistan en Ned. Nieuw-Guinea. Dat deze ontroerende plechtigheid veel belangstelling trok, was wel duidelijk. Pater Provinciaal reikte de zend brief en het missiekruis uit, nadat een der missionarissen Pater Justus Paulussen uit Heerlen, een plechtige H. Mis had opgedragen. In een korte rede wees Pater Pro vinciaal op de betekenis van deze plechtigheid en hy wenste hen alle succes toe by de zware taak, die zy op zich hebben genomen. Het missiekruis werd uitgereikt aan Pater Gervasius Janssen uit Nymegen, die naar Pakistan vertrekt, aan de Fraters Anicetus Broers uit Arnhem, Ferminus Jans uit Overloon en Caro- lus van Hoof uit Afferden, die hun theologische studiën in Pakistan zullen voortzetten om na daar Priester gewyd te zyn, aan het missiewerk deel te nemen. Tenslotte werd nog het missiekruis uitgereikt aan Pater Justus Paulussen, die naar Nieuw-Guinea vertrekt. Nadat alle Paters, Fraters en Broe ders zich in een lange ry hadden opgesteld, gaven zy hun vertrekkende ordegenoten de vredeskus, waarna het afscheid der familie volgde. Onder gejuich en handgeklap ver trokken zy dan per auto naar Roer mond, vanwaar zjj verder reisde met de boottrein naar Genua, om van daaruit scheep te gaan naar de ver schillende missiegebieden. Zaivelfabrlek Op Maandag a.s. zal de Zuivelfabriek „Venray", een algemene ledenverga dering houden, waar o.m. het jaar verslag 1950 zal worden behandeld: verder is er verkiezing van bestuurs leden en leden van de Raad van Com missarissen, terwyl verder een verslag zal worden gegeven van de stier- houdery in 1950. Er zal worden voorgesteld een nieuw tanklokaal te bouwen, alsmede de ver- en nieuwbouw, van kantoren en laboratorium, terwyl verder aan aan schaffing van nieuwe machines wordt gedacht. Anthoniuszegen Dat vele Venrayse huismoeders een grote verering koesteren voor de H. Anthonius van Padua is wel een bekend feit, getuige de drukte by een Anthoniusnoveen e.d. Maar ook Zondag werd dat weer eens bewezen, toen aan de kinderen de traditionele Anthoniuszegen werd gegeven. Ondanks hetfeit, dat hieraan weinig ruchtbaarheid was gegeven, was het Zondag in de Paterskerk een af en aanrijden van kinderwagens en Pater Gardiaan, die de plechtigheid ver richtte had handenvol werk om de kleintjes de Anthoniuszegen te geven. Ongeluk Maandagnacht werd W. v.d. P., onder Veltum door een passerende wagen aangereden en van zyn fiets geslingerd, v.d. P. brak daarby op twee plaatsen zyn arm en liep ver schillende schaafwonden op. Hy werd naar het ziekenhuis overgebraeht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Geslaagd Aan de Kweekschool te Dongen, slaagde voor onderwijzer, de heer P. Clephas te Venray, Beek weg. Schutterssuccessen Op de schuttersfeesten te "Wel werd „Het Zandakker" uitverkoren als eerste wegens de schoonste koningin Voor het mooiste geheel kreeg zy de 3e pry's en voor marsslaan de ie prijs. Op het te Horst gehouden schut tersfeest behaalde het St. Anna Gilde de volgende prijzen. 2e pry's mooiste houding optocht, 2e prys mooiste koningin. Medaille Naast de medailles die het Sint Annagilde voor haar feest ontving en die reeds elders staan vernoemd, is nu ook bericht gekomen van Z.K.H. Prins Berhard dat door hem een zilveren medaille beschikbaar is ge steld. Succes voor Leunens fanfare Zondag werd in Berg aan de Maas het eerste Limburgse Bondsmuziek- concours gehouden, waaraan van de 160 aangesloten bondsleden slechts 5 gezelschappen durfden deelnemen, Een van deze stoutmoedigen was Leunens fanfare St Catharina. En met goed resultaat. Zy' werd n.l. eerste in de derde afdeling met 268 pnt. Toen de leden van St Catharina 's avonds in Leunen terug kwamen, was 't vooral Leunens jeugd, die haar met dit grootse succes kwamen feliciteren. In optocht werd de fanfare naar het versierde Patronaat gevoerd waar Mevr. Dietz bloemen werden aange boden en Mej. Weys namens Leunens jeugd de fanfare hartelijk gelukwenste met dit succes. Het hoeft geen betoog, dat nog menig vrolijk wijsje werd geblazen dien avond, totdat de president P. Weys zyn dank bracht voor deze warme ontvangst. Vele ouderen die op deze avond niet aanwezig konden zijn, lieten zich echter ook niet onbetuigd en over handigde met hun felicitaties, in de loop van desïB week ook een enveloppe met inhoud. Rode Kruis-oefening Donderdagavond viel by het Sint Odapark een vliegtuig neer, waarin maar liefst 11 passagiers zaten. Toen de machine gevallen was, lagen deze passagiers, voor het merendeel zeer ernstig gewond, her en derwaarts over het terrein verspreid. De Rode Kruis-colonne moest hier uitkomst brengen, voor wie trouwens de gehele oefening in elkaar was gezet. Het duurde nogal een poos voordat zy ter plaatse was, maar toen waren ook -in een minimum van tyd de slachtoffers verbonden, gespalkt, enz. in het ziekenhuis over gebracht. De oefening werd voortgezet tot in de operatiezaal, waar Dr. de Jong wees op gemaakte fouten en verdere raadgevingen gaf aan de Rode Krui8helpster8 en helpers, die door deze oefening in de praktijk een goede training kregen. Limburgs Thuisfront Toen vry'wel alle jongens uit Indië waren teruggekeerd, werd enige tyd geleden in een speciale zitting welke in Roermond werd belegd, het Lim burgs Thuisfront ontbonden. Het comité, dat in de Parochie St Petrus Banden meerdere jaren het Limburgs Thuisfrontwerk heeft ver zorgd, heeft thans op zyn beurt zich zelf ontbonden. De nog aanwezige kasmiddelen zyn voor de ene helft ter beschikking ge steld voor de bouw van een Militair Tehuis te Venlo, terwyl de andere helft werd afgedragen aan de nieuwe organisatie Het Nationaal Katholiek Thuisfront, dat voor geheel Nederland thans is opgericht en aan het werk Het comité heeft echter gemeend voorat een klein bedrag te moeten besteden voor het' laten lezen van een plechtige H. Mis voor de zielerust van de Venrayse Militairen die in Indië hun leven lieten, alsmede tot dankzegging voor de behouden terug keer van de overigen. Deze plechtige H. Mis zal in de Hoofdparochiale kerk van St Petrus Banden worden opgedragen op Zondag 1 Juli a.s. om 10 uur. Het Comité verwacht, dat de Pa rochianen van St Petrus Banden, die steeds zo mild het werk hebben ge steund, alsmede vele anderen uit Venray, deze H. Mis voor alle ge wezen Venrayse militairen, zoveel mogelijk zullen bijwonen. Het Comité dankt dan hierby nog maals allen die steunden en hoopt, dat zy in dezelfde mate zullen bij dragen aan het nieuwe comité, dat in onze parochie zal komen voor het Nationaal Katholiek Thuisfront. Kerkwijding in Gejjsteren Was het aanvankelijk de bedoeling, dat Mgr. Lemmens de nieuwe Sint Willibrordu8kerk in Geijsteren, zou wijden. Zondag arriveerde aldaar Mgr. Hanssen, die zeide bly' te zyn „ut aide Geijsteren is te kunne bezuuke". Hy werd daar ontvangen door pastoor v. Wijngaarden, de Z.E. Heren Geurts, ruiterclub, fanfare, schutterij en schoolkinderen en werd in een grote stoet naar de nieuwe kerk geleid, waar Baron de Weichs de Wenne hem hartelijk welkom heette. Pastoor Geurts wees Monsiegneur verder op het geestelijk en parochieel leven van Geijsteren, waarna Mgr. Hanssen een kort dankwoord sprak en allen aan spoorden als een nieuwe Willibrordus door het leven van deze tyd te gaan. Na een kort lof werd Mgr. Hanssen naar de oude kerk gebracht, waar hem het dameskoor een serenade bracht en de schutttery enkele aardige staaltjes van vendelzwaaien toonde. Maandagmorgen droeg Monseigneur een H. Mis op om 7 uur, en half 0 namen de plechtigheden der kerk wijding een aanvang. Na de inzegening droeg pastoor van Wijngaarden een plechtige H. Mis op, hierbij geasisteerd door de pastoors Antoon en Aug. Geurts. Yanaf 5 Juli prijslijsten In de slagerswinkels. In alle slagerswinkels moeten van af 5 Juli twee lysten worden opge hangen, waarop de „vleespryzen per eenheid, de juiste benaming van de vleessoort en van het dier waarvan het vlees afkomstig is", vermeld moeten staan. Eén lyst moet zo worden opgehan gen, dat het publiek in de winkel de pfyzen en vleessoorten makkelijk kan lezen. De andere ly'st moet „vanaf de openbare weg duidelijk leesbaar zijn". Deze prysaanduidingsplicht is tot stand gekomen met instemming van de Vakgroep Slagerij. Reclame-ontwerper Kool „verhuurde" kamers De trouwlustigheid van enkele Hagenaars speelde de 27-jarige J. C. K., reclame ontwerper uit 's-Graven- hage, die ook in Venray een goede bekende is, goed in de kaart, toen hy' in Februari 1951 de kamers ging „verhuren" van het pension waarin hy zelf als pensiongast op een klein zolderkamertje woonde. De hoofdbe woner van dit perceel was gedurende enige tyd afwezig enK.zag2yn kans schoon. Minder rok en si Minister In 't V by de opening vai tage-woningen in gewezen, dat hi Nederlandse volk huizen komen. Als werkend N< zou gaan werke daarvoor niet in gatjes in een won ontvangen, zou verbeteren. Vourts van tien pet. 0 alcohol, tabak, sne artikelen reeds een opleveren, dat daa bouw uit het slop men iets dergeli men my niet ver bewindsman ah woningen meer w Plan voor riiwiri KOSTEN GERAJ Blijkens een d- rijwielpaden commi ingediend ontwerf geheel afzonderliil paden in de provjj deze commissie ee. omvattende in to meter aan te verdeeld over tien 1 lopen door verscl in Noord-Limburg, en Zuid-Limburg worden voorgestelc By het opmaker zuiver toeristisch zakelijk gebleken i gebruik te make "angs de grote weg paden en voorts t op te nemen enij sluitendals rywielp bestemd. Overigen» uit afzonderlijk gel Het totaal bedra wordt geraamd op Groenten en DuitA De invoercommi Duitse regering mi zy de invoer toes ter waarde van 1 1 vers fruit ter v dollars uit Nederla 100.000 guide Een 22-jarige s dienst van Publii gemeente Amste: jezien in korte tjj bijna f 100.000 te va mede ons land te 1 Ongeveer een mi de jongen weg vai ontving daar de brief, waarin hy sc te hebben genome! gelukt was te 1 schip, hetgeen reed bedoeling was gev wijze van ontslaj ongebruikelijk vankelyk geen enlii toen enkele dagen ning van 't girokai waarom de jonge was gaan varen. Inmiddels neem dat hy van de vi heeft gemaakt 01 buitenland te bej komen vast te sts bezit was van ee Zyn signalement et opsporing zyn dan' verspreid. Concours Hip) Zondag 24 Juni 1 Ryvereniging „Spo; ijroots opgezette iet terrein van del aan het Boddebroei 100 paarden aan di Voor de dressuu: A.B.C. zal een békt andere fraaie patrouillespringen uitgeloofd. Voor sp den de pry zen, ges name, nog verhoog Aanvang dressuu uur vertrekt de clublokaal M. Drai leiding van de fani naar 't sportterreir S.Y.V.-nieuws Zo was er Zo tegen Heerlen, een het begin van c paar schitterende voor S.V.V. 2, da^- opzette en doorn de tweede helft m schrik om hun hai Ging het in de t goed, in de tweede nogal gemodderd, voorsprong werd men feitelijk blij het einde kwam. Wy kunnen 01 de laatste loodjes 1 het warme weer factor, die deze 1 maakte als ande andere kant is 1 men eenmaal op en men er goed goed aangepakt moet worden. De strijdlust w* de tweede helft 1 les in enthousiaj van Heerlen, dan ruststand, even da; ten strijde trok. wy in de laatste' tweede elftal en] enthousiasme, <hj gebracht. Nu Zondag d: tegen Weert op be] zal men zich di realiseren en va: laatste minuut ten om de goals.'"

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2