Venray's jeugd en veilig verkeer WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het College der Prov. Staten bezichtigt Venray Zieken-Triduum Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. buitenland ZATERDAG 23 JUNI 1951 No. 25 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGAN6 Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel 6roote>traat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentleprljxon worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-pri|* 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 bulten Venray I 1.30 uitsluitend bij voerultbetellng. Hoog bezoek in Venray By gelegenheid van het begin van de bouw van een electrische centrale in Buggenum heeft het College van Provinciale Staten een rondreis gemaakt door Midden- en Noord Limburg en zo kreeg Venray Maandag j 1. dit gezelschap enige uren binnen haar gemeente grenzen. Het is te betreuren, dat de reisindeling zodanig was gemaakt, dat men van onze Gemeente practisch alleen met de noden en moeilijk heden van het St. Annagesticht heeft kennis gemaakt en dat de tyd ontbrak dit gezelschap ook kennis te laten maken met de problemen van Peelontginningen, industrievestiging, boerderybouw, woningbouw, wederopbouw en de vele andere moeilijkheden, waar mede onze gemee. te, als een der zwaarst getroffenen van Neder land en een der dichts bevolkte, zo ruimschoots te kampen heeft. Het lykt ons, dat vele Statenleden, die vooral uit het industrieryke Zuiden komen, inderdaad ook met deze problemen eens gaarne kennis zouden hebben gemaakt. Men heeft echter jammer genoeg deze kans gemist. Om kwart voor een arriveerde het gezelschap op het Veulen. Twee grote touringcairen vervoerde het hoogste gezagsorgaan uit onze provincie. Van te voren was een bezoek gebracht aan Helden, waar men enkele kleine ontginningen had bezocht. Over het Veulen ging het in snelle vaart naar Ysselsteyu, waarby de heren Peters en Emonts in het voorbij ryden wezen op het ontstaan, de groei en de uitbreiding van de Peel-1 ontginningen. De tyd ontbrak echter om Peelplan-Zuid eens te laten zien. Van Ysselsteyn ging het naar Venray Aar. de Deurneseweg verwelkomde de heer Burgemeester het hoge gezel schap. In Venray zelf werd onder het voorbijrijden gewezen op de uitbrei ding in Oost en op het uitbreidings plan. Het ketelhuis van St. Servatius werd bewonderd, waarna de heren een lunch werd aangeboden in de Landbouwschool. Hier sprak de heer Dinghs een kort woord van welkom, waarby hy de Statenleden wees op de grote be tekenis van het gebied boven Weert. Wat land- en tuinbouw betreft, heeft men hier de grootste, opbrengst van Nederland, dank zyde geweldige intensivering der bedrijven. Hij wees er op hoe men steeds van het begin at aan hier paraat heeft gestaan voor een zo'n goed mogelijke ontwikkeling van het ouderwijs der boerenbevolking en wees in dit verband op mannen als Hutten, Wijnhoven en Peters, die steeds hebben gezorgd dat het onder wijs ten platte lande het aan haar bestede geld ruimschoots zyn divi dend opbracht. Doch niet alleen voor de vakontwikke ling heeft men gezorgd ook voor de mens met zyn fouten en feilen, met zyn moeilijkheden en zorgen heeft men alles gedaan en men doet dat heden nog om te zorgen voor een menswaardig bestaan, voor een ver dere ontplooiing van zyn kennis en zyn kunde. De producten, die op de feestelijk versierde tafel kwamen, waren dan ook de producten van eigen bodem en land, zodat allen eens kennis kon den maken met de rijkdom van dit land, dat dank zy stugge ijver en zeer hard werken tot zulk een rijk dom was gekomen. En de lunch, die verzorgd werd door de meisjes van de Lanbouwhuis- houdschool was inderdaad ook buiten gewoon, reden waarom zy ook van de Commissaris der Koningin een welverdiende pluim kregen. kort dankwoord jegens doktoren, ver pleegsters en zusters van St Anna voor het werk van naastenliefde, dat zy reeds zolang verrichten tot voordeel van de geestelijke volksgezondheid, terwijl hy hen daarnaast verzekerde van de altijd durende steun en hulp van het Statencollege. Na een rondleiding door verschil lende paviljoens, waarby het verschil tussen oud en nieuw welsprekend naar voren kwam en waarby in de hoofdbouw een maquettë bezichtigd was van het ketelhuis, vertrok het gezelschap naar de parochiekerk. St Petras Banden Hier luidde de zware Apostelenklok de hoge gasten een welkom toe en wachtten de heer Deken met zyn kapelaans aan de ingang van het kerkhof. Bij het graf van Mgr Poels werd een Onze Vader cebeden, waar na de kerk zelf werd bezocht. Alle aanwezigen waren vol lof over de prachtige beelden en kunstschatten die onze Peelkathedraal bezit. En de uitleg van de heer Deken en zyn kapelaans, alsmede die van de heer van Dongen werd op hoge prys ge steld. Dan begaf zich het gezelschap naar de Raadszaal op het Gemeentehuis, waar de thee werd gebruikt. Hoewel men ondertussen al byna een uur op het tijdschema ten achter was, maakte de heer Burgemeester nog gauw van de gelegenheid gebruik om de noden en moeilykheden van onze gemeente onder de aandacht van de Statenleden te brengen. Vooral wees hy op de geweldige moeilijkheden by boerderybouw in de Peelontginningen en de dwingende noodzaak van industrievestiging. In zyn antwoord feliciteerde de heer Gouverneur de heer Deken met zyn koninklijke onderscheiding en dankte hy de Gemeente voor haar gastvrije ontvangst. 40 pet. subsidie Spreker kende veel moeilijkheden van Venray, maar hy vertrouwde, dat ze toch ook opgelost zullen worden. Maar de tijden zyn nu eenmaal somber, er wordt van allerwoge be zuinigd en ook Venray zal zyn offer moeten brengen. Dat verhindert echter niet, dat Piov. Staten zich niet tot het uiterste inspannen om ook voor Noord Limburg nieuwe mogelijkheden uit te breiden. Zo had men nu weer via de Cultuur Technische Dienst klaar gekregen, dat voor boerderybouw by ontginningen 40 pet. zou gegeven worden. Al weer dus een kleine schrede op de weg naar vooruitgang. Hy boopte, dat Venray nog vele van deze schreden zou mogen zetten en kon verzekeren, dat Prov. Staten alles zouden doen wat in hun ver mogen lag om daarbij te helpen. En daarmede was het unieke be zoek aan Venray teneinde. De grote bussen reden voor en even later was het grote gezelschap op weg naar Buggenum om de bouw van een nieuwe electriciteitscentrale te gaan beginnen. St. Anua Na de lunch stond een bezoek aan Huize St. Anna op het programma, waar Dr. Veraart de hoge gasten in het nieuwe Zusterhuis ontving. Dr. Veraart releveerde in het kort de oorlogsgeschiedenis van Huize St. Anna, die 290 verpleegplaatsen van de 710 verloren deed gaan. Zo is er in St. Anna een geweldig plaats tekort. Maar niet alleen in St. Anna. In Nederland is reeds voor 5000 patiënten te weinig plaats en men schat, dat dit plaatstekort ir. 1970 reeds is opgelopen tot 13.500 plaatsen. Van deze 5000 patiënten zyn er •2000 krankzinnigen en 3000 imbecielen en idioten. Voor deze laatste, die feitelyk in een krankzinnigen gesticht niet thuis horen heeft men nu een gesticht in Ottersum, zodat Noord- Limburg hiermede al een stuk gered is. Dankbaar memoreerde hy in dit verband ook de stichting van de verschillende B.L.O-scholen voor debielen in Noord-Limburg, die als er in Helden nog een school bijkomt, niets meer te wensen overlaat. Maar met dat al is St Anna nog niet geholpen. Men moet proberen het tekort op te heffen en dat doen zover de economie van een gesticht, dus de keukens, verwarming etcdat toe laten. Zo is men met de wederopbouw van St. Anna begonnen, een weder opbouw, ingericht volgens de laatste eisen der geneeskunde, een weder opbouw ook, waarvan de raming on geveer 6 millioen bedraagt. Heden is voor 3.000.000 klaar en nu zit men met bouwvergunningen, maar geen geld. St Eugene moet worden herbouwd, de plannen voor het ketelhuis zyn klaar, de vergun ning is er, maar er is geen kapitaal. En het was hier, dat Dr. Veraart een dringend beroep deed op de Statenleden, om hun hulp en bijstand. Dan sprak de heer Gouverneur een Verkeerszooden moeten nu tot 't verleden behoren Onze gemeente stond de vorige week in het teken van Veilig Verkeer. En het is verheugend dat iedereen, groot en klein erin betrokken werd. Vooral de jeugd. Zy en dat waren de hoogste klassen van de lagere scholen, zowel meisjes als jongens ontving enkele malen instructief onderwys in de klas en dat verzorgde ditmaal niet de onderwijzer, maar de politie. Dit had een vertrou wenwekkend karakter. Want daarmede ging men min of meer vertrouwelijk met de dienaren van de H. Hermandat om eri leerde de jeugd haar anders kennen dan in laten we zeggen het boze oog. Sterker nog: ze leerde de politie kennen als haar beschermer nu in een veldtocht tegen een der grootste gevaren, die lichamelijk iedereen bedreigt en dat iedere dag al meer zyn drieste kop op steekt: het roekeloze Verkeer. Dit gevaar moet zoveel mogelyk aan banden gelegd worden. Op de eerste plaats door het kennen van de ver- keersvoorschriften en dit is wel het voornaamste door ernaar te handelen. Er ontbrak of moeten we zeggen er ontbreekt? nog veel aan. Want als men iedere dag weer ziet welke krasse en soms originele staal tjes van overtredingen er worden begaan hoe de achteloosheid en de onattendheid regeren dan moest men feitelyk de handen hoog ten hemel heffen en om erbarmen roepen voor zóveel gebrek aan gemeenschaps zin. Om zóveel gebrek aan ernst by zeer vele weggebruikers, zowel te voet, per fiets als per auto. En nu we toch eenmaal aan dit stramien borduren, moet het hooge woord er maar uitwe hebben stellig de indruk dat er niet weinige chauf feurs zyn by wie de gedachte voorzit we bedoelen hiermee helemaal niets misdadigs dat degene, die het sterkste staat, die in het meest wel doortimmerd voertuig zit, zich minder van de rest hoeft aan te trekken. Ze doen hem toch niks Wanneer we soms voertuigen over de weg zien voortstuiven en overtre dingen zien begaan, brutaal de zwakke negerend, dan weten we dat het niet overbodig is dat er enige beschavings invloed over hen neerdale. Helaas echter, dan weten we ook dat degene, voor wie een dergelijke weldoende „bui" op de allereerste plaats in aan merking komt, zich als een hypocriet teweer stelt en in gevallen als hy ter verantwoording wordt geroepen, een houding aanneemt vanik weet van niks ik heb niks misdaan. Bewys maar eens het tegendeel. Het banditisme op de weg zullen we wel nooit uitgeroeid krygen, evenmin als „het" ongeluk, waar by een plotseling gebrek aan het voertuig optreedt of wanneer de bestuurder suffig reageert - om nog niet te spreken van de ge vallen, waarin de bestuurder vry- uit gaat en „het" ongeval enkel en alleen te wyten is aan onacht zaamheid van de andere kant. Handel yolgens de regel Jeze Verkeersweek had evenwel ten doel iedereen, die zich op de weg begeeft, zoveel mogelyk met de regels van de weg vertrouwd te maken en en dit is van niet weinig belang het geleerde ook van toepassing te brengen. In Venray is dat, we constateerden het reeds, hard nodig, even goed als in zeer veel andere plaatsen in de omgeving. Hier sukkelt men in vele gevallen nog op z'n elfendertig8t, een tikje postiljonachtig voort en we vinden het 'n beetje aanstellery als we zien dat er iemand op de weg rydt fietser of voet ganger die zich prompt aan de regels van het spel houdt. Een beetje aanstellery, jawel, maar als we ver nemen hoe en waar de ongelukken met dodelijke afloop gebeuren dan moeten we niet denken dat in onze gemeente zoiets niet mogelyk is. Elders was het décor niet anders. Het is een zware taak het publiek verkeersveilig op te voeden. Noncha lance en 'n tikje eigenwijsheid om niet direct te zeggen van domheid, spelen hierbij een grote rol. Daarom dan ook is het zo verheugend dat men by de jeugd begonnen is. Die is ontvankelijk voor goede raad gevingen en ze is doorgaans spor tief, zonder nu dit woord misschien in deze betekenis te kennen. We zyn er zeker van dat zy van deze prettig gegeven verkeerslesBer. heel veel in haar zak gestoken heeft en dat zy zich deze week nog vaak zal herinne ren Nu komt het er maar op aan het geleerde eigen te maken en van toepassing te brengen. Men mag vooral niet gaan denken ziezo, nu hebben we de Verkeersweek gehad en nu kunnen we weer „gewoon" doen. Wie zo denkt, heeft niets begrepen van datgene wat de politiemannen hen voorgehouden heeft. I Die begrypt ook niets van de gevaren 1 van 't verkeer, van 't gevaar, dat ze daarin zelf vormen. Helaas voor hen moeten harde middelen aange wend worden. INGEZONDEN Waterleiding enz. Geachte Redactie, Ondergetekende kreeg ook zulk een fraai briefje thuis bezorgd en dacht ook zo ongeveer over als H.S. Het meeste treft my weer die steeds meer opkomende dwinglandy. We leven in een z.g. vry land. Hoe kan het bestaan, dat men in zulk land gedwongen kan worden zich aan te sluiten op een waterleiding, een vuilnisemmer te nemen, waar men onteigend en daarvoor uitbetaald wat de meesten veel te weinig vinden enz. enz. Neen, die vrijheid is danig aan 't vervagen. Het wordt volgens my hoogtijd, dat er een sterke beweging komt die de echte vryheid in practijk brengt en die de kopstukken in ons staatsbestel eens even voorhoud, wat zy onder het woord „Vryheid" dienen te ver staan. Als men de kranten leest kan men wel merken, dat er dikwyls gepro testeerd wordt tegen veel te veel staatsbemoeiing op allerlei gebied. Dit is zeer goed, maar er moet van alle kanten kracht by gezet worden, opdat wy niet door allerlei wetten en verplichtingen gekneveld worden. Daarom, laten we niet indutten want een eenmaal (door ons eigen schuld) verloren gegane vryheid is in een-twee-drie nog niet hersteld. Dus tegen dwingelandij, voor de vryheid. P.J. Naschrift van de redactie: Als we het goed begrepen hebben, zal er by de volgende gemeenteraads verkiezing een Party van de Vryheid moeten komen, met in haar program: Weg met de vuilnisemmers 1 Weg met de waterkranen en Weg met de onteigeningen 1 Zoveel te moerzielen zoveel te meer vreugde 1 Intussen geloven wy, dat 't zover niet behoeft te komen, want dat er over deze kwestie het laatste woord al gesproken is, betwijfelen wij. Maar we zullen even moeten afwachten Verdwijnt de Bengelsport in Venray Mynheer de Redacteui. In een artikel vorige week schrijft dat de Beugelclub „Recht door Zee", die speelt by Vollenberg aan de Merseloseweg, de kraaienmars zou blazen. Dit is niet waar. Deze beugelclub bestaat nog wel degelijk, al heeft ze zich uit de competitie teruggetrokken. En zy beugelt rustig voort. Dit is toch wel een bewys, dat de beugelsport nog lang niet verdwijnt, want hier kan iedere beugelliefhebber terecht. P.V. Naschrift van de redactie We hebben op de eerste plaats nooit beweerd, dat Recht door Zee de kraaienmars blaast. Alleen dat men daar niets van hoort en dat in competities, waarin Venray eerst toch nog wel eens een goede bal speelde de naam van Venray slechts sporadisch wordt genoemd. Het doet ons intussen genoegen, dat hier de beugelsport nog druk beoefend wordt en wy hopen, dat deze sport in Venray blijft bestaan. Met geen andere bedoeling was dit stukje ook geschreven. WEEKAGENDA van „Venray Voornit" 23, 24 en 25 Juni Grote G;ldefee8t6n v.h. Schutters gilde St. Anna te Venray in de feestweide van de Oude Tol aan de Overloonseweg. (Voor verder programma zie advertentie en artikel) Woensdag 27 Juni Vergadering v. d. K.A.B. in zaal Schellen. Repetitie Mannenkoor. Zondag 24 Juni in zaal Schaeffers, geheel koor Woensdag 27 Juni: Verbeek, 8 u. ie ten., 9 u. 2e bassen Donderdag 28 Juni: zaal Schaeffers, geheel koor Zaterdag 30 Juni: Schaeffers, 8uur ie en 2e tenoren 9 uur ie en 2e Repetitie „Polyhymnia". Maandag 25 Juni om 8 uur. Dinsdag 26 Juni om 7.45 uur Vrijdag 29 Juni om 8 uur. (Opgave voor deze rubriek vóór Woensdagavond aan V.V.V.-kantoor) Er was eens een man die al 38 jaar ziek was. Beide benen verlamd. Met grote moeite had hy zich gesleept naar het wonderbare bad Bezata bij Jeruzalem, waar zoveel zieken genazen die in het water afdaalden. Maar niemand wilde hem helpen. Zo lag hy d^ar. Toen kwam Jezus voorby en kreeg medelijden met hem. „Sta op en ga". De man stond op en liepl 'n Andere keer was Jezus in een huis te Kafarnaum. Van alle kanten kwamen de mensen aanlopen, zodat er zelfs aan de deur geen plaats meer was. Nu kwamen er vier mannen die hun zieke vriend op zyn rustbed by Jezus wilden brengen. Langs de buitentrap klommen ze op het platte dak, namen de tegels weg en lieten de lamme omlaag zakken, met bed en al. Toen Jezus hun geloof en hun liefdedaad zag, sprak Hy „Sta op en ga naar huis". En de man was genezen Meer dan 150 zieken wachten weer vol verlangen op de goede mensen die hen zullen brengen naar de kapel, waar Jezus hen wacht. Zeker, Hy komt ook by hen thuis als de Priester de H. Communie brengt. Maar dit is toch anders 1 Drie dagen van de 365 weer eens een H. Mis, Lof, prek3n; helemaal voor hen! In de mooie kapel van StAnna, in het prachtige park De auto rit alléén is al een vreugde I En het mooie is, dat niemand van ons Dekenaat weigert om de zieken er heen te brengen, zoals die mensen by Bezata. Neen, ze zyn allemaal als die vier goede mannen van Kafarnaum. Ook zy brengen hun zieke broeders en zusters naar Jezus; velen met bed en al En Jezus ziet hun liefdedienst... en glimlacht... Dan schrijft Hy in het boek des levens: „Ik was ziek en gy hebt my geholpen..." De toren van Venray Al wordt pastoor Gysbertus van der Golt of van der Gaet, als de eigenlijke stichter van de Venrayse kerk genoemd, toch werd reeds vóór zyn pastoraat begonnen met de bouw van een toren. Het volgende inschrift bevond zich er: Int Jar Ons Her MCCCCI Is gheleet desen steen Hersteld in 1867 Afgezien van het feit, of men 1401 I juist gelezen heeft, in elk geval wy verlangen naar een nieuwe steen, waarop ook voor de toren zou aan gebracht kunnen wordenHersteld in 195.... I Het herstel in 1867 betrof het hele kerkgebouw, dat toen opnieuw ge voegd werd. De toren met zyn 183 stenen trappen werd by die gelegen heid hersteld; de spits van de toren kreeg toen echter e6n geheel andere vorm. By dit herstel werden ook de schildering van de Calvarieberg achter het Koor weggehakt. Venray Kevelaar Het is bekend, dat de grote of Mariakerk in de beroemde bedevaarts plaats Kevelaer, verschillende over eenkomsten heeft met onze Venrayse parochiekerk. Het is belangwekkend eens te letten op de maat van beide gebouwen, die wy in rynlandse voeten geven. FRANKRIJK. Ook gy, Brutas Om even van de jeugd af te stappen ook de groteren kregen hun lesje. De Verkeerspolitie heeft op verschillende punten van onze gemeente steek proeven genomen. Vanuit een auto met microfoon wees zy op de fouten, die het langzame en snelle verkeer maakte. We hebben er met interesse naar staan luisteren en we moeten zeggen dat het vaak raak was Heel veel ge bruikers van de straat werden ge waarschuwd en tot beterschap aange maand, niet alleen vele automobilisten, die allerlei kwaad vergaarden, ry wieiers die als nuchtere kalfjes zich in het grootste gevaar stortten en hopeloze gevallen leken, maar zelfs ook voet gangers, die vindingrijkheid opbrach tentegen de draad in te lopen. Lopen zelfs nog niet altyd, want wat te zeggen van de twee vrouwtjes, die hun middagpraatje bykans midden op de ryweg hielden en die hevig ge agiteerd waren en als boze eenden wegwaggelden toen ze na herha ling bemerkten dat de dringend vermanende stem uit de auto voor hen bedoeld was. Och, als we individuele „prestaties" wilden noemen van hoe het niet moet dan hadden we nog wel even werk. Gewisals we de nonchalance op deze manier tentoonspreidden, zouden degenen, die verkeersregels aanstellery noemden, zich radicaal omgedraaid hebben en volledig aan de kant staan van degenen, die de ongeschonden regels van het verkeer propageren. De verkiezingen in Frankrijk heb ben geen verrassing opgeleverd. Men wist, dat de aanhang van de Gaullisten en communisten de twee groepen, die „onverzoenlijk" zyn en de basis van de vierde repu bliek willen wyzigen niet sterk was veranderd, maar ook dat door het nieuwe kiesstelsel de „midden partyen" (socialisten, katholieken, radicalen en rechtsen) die hun lijsten veelal hadden verbonden, de meer derheid der zetels zouden verwerven. Immers, in een district met uitzondering van Parys en omgeving waar de evenredige vertegenwoordi ging gold een groep de meerder heid der stemmen verwierf, had hy alle zetels. Die werden dan weer verdeeld over de partyen, die zulk een groeps lijst hadden samengesteld. In een district, waar niemand een volstrekte meerderheid had, gold weer de even redige vertegenwoordiging. Men heeft veel gesmaald op dit ontwerp van de regeringspartijen, die aldus door hun „verwantschappen" (apparentements) by kleine meerder heid in stemmen al'e zetels ver wierven. Maar men vergete niet, dat in Engeland en de Verenigde Staten dit systeem in zoverre geldt, dat altyd een zetel naar degenen gaat, die de meeste stemmen heeft. Alle andere stemmen zyn dan verloren. De bedoeling is, met een kleine voorsprong in stemmen een parle ment te krygen, met een zo duidelijk overwicht van één party, dat een stabiele regering is te vormen. Men bereikt dat niet altyd (toeval lig hebben zowel de Verenigde Staten als Engeland nu regeringen met een zeer kleine meerderheid) maar wel vaak en dit voordeel moet men niet onderschatten. Intussen is het voor Frankrijk wel ongelukkig, dat het stelsel goed kan werken by een twee partyen systeem maar dat er in Frankrijk vijftien aan bod waren. Tussen Gaullisten an communisten staan nu partyen, die wol een ver kiezingsafspraak maakten en ook „verwantschappen" aangingen, maar die zeer uiteenlopen. Zeker zyn er by, die „rechiser" zyn dan De Gaulle. Binnen 't centrum is rechts versterkt, met de kans, dat de klassentegenstellingen toenemen en het communisme in de bedrijven Kevelaer lengte (met inbegrip van toren): 220 voet. Venray lengte: 217V1 voet. Kevelaer hoogte: 72 voet. Venray hoogte: 81 voet. Kevelaer breedte (van de kruis- armen): 106 voet. Venray breedte84 voet. Daniel Menrs Deze pastoor van Wanssum was apostolisch en keizerlijk notaris. Dat was hy in 1719, want op dat jaar is gedateerd een gebrandschilderd glas, waarop ook zyn wapen staat. Hendrik Tan Erp Heer Hendrik van Erp werd in H38 door de Prior van Gaesdonck, Helmi- cius van Wesel, tot eerste prior van het convent te Oostrum benoemd. Deze Hendrik van Erp nam nieuwe leden voor het klooster aan en heeft er zelf tot ongeveer 1470 gewoond. Onde uithangborden De lievelingskleur van de schilden by uithangborden was eertyds blauw. Zo vond men op een uithangbord te Roermond„De blauwe Pijp"; in Veltum by Venray en te Maastricht kon men kopen in „De blauwe Hand"; te Maastricht ook in „De blauwe Hond" en in Echt zelfs in „De blauwe Moriaan. roeriger gaat worden. De Gaulle pleitte voor het autori taire gezag van de president, die rechtstreeks door het volk zou moe ten worden gekozen en boven de partijen zou staan (wat inderdaad op „bonapartisme" en „boulangisme" lykt uit de vorige eeuw) maar hy was bereid veel aandacht te schenken aan de sociale positie der arbeiders zoals alle autoritaire regiems van het ogenblik trouwens min of meer sociale dictaturen" zyn. Het centrum, dat nu de meeste zetels heeft, is niet homogeen en zal wel geen enkele stabiele regering kunnen vormen. De vierde republiek is gered, maar haar bestaan zal niet over rozen gaan ITALIË. De macht van de communisten is Frankrijk sterk gebleven: een vierde van de bevolking en dus een veel groter deel van arbeiders in vitale bedryven hebben zy nog achter zich. In Italië is dat ook zo. Daar zyn nu drie ronden gehouden voor de plaatselijke en provinciale raden. In 57 provinciën en in Sicilié te zamen, op ruim 17 millioen kie zers, hebben de communisten (al verloren zy door het nieuwe kies stelsel veel zetels) 35 V» pet. van de stemmen, de christen democraten van De Gaspari 38 pet., overige democr. partijen 17 pet., de neo fascisten byna 10 pet. Ook hier wordt de grote vakbond door communisten beheerst. Indien er spoedig gevaar zou drei gen voor oorlog, zouden Frankrijk en Italië er zwak voorstaan. Geen wonder, dat de Amerikanen voortgaan te onderzoeken of de West Duitsers divisies zouden willen vor men. Er wordt gesproken van 12 divisies van 250.000 man. Natuurlijk gaat zo'n plan pas door indien een conferentie der Grote Vier niet plaats vindt of mislukt en als de Westduitsers voldoende ver trouwen hebben in de overmacht van Amerika, om mee te doen. Voor de Fransen en Italianen is het pijnlijk, dat de Duitsers zo belangrijk zyn geworden, dat zy zich duur zullen laten betalen. In Rome h^ett Adenauer by zijn bezoek al gedaan, of zyn land w».er de leiding zou krygen in een duits— frans—italiaanse combinatie. Maar zover is bet nog niet: dan zou de oppositie van de socialist Schumacher tegen Adenauers politiek minder sterk moeten zijn.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1