WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Limburg KoninkÜik dezoek aan lOettiay BUITENLAND Zieken-Triduum In Venray een afdeling van de Ned. RK. Invalidenbond. ZATERDAG 16 JUNI 1951 No. 24 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGAN6 Druk en Uiigave Firm, a Yan den den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Yenray Telefoon K4780-512 Poiirekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray I 1.10 buiten Yenray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Voor onze veehouders De officiële start van het landelijk plan tot t.b.c.-vry maken der Neder landse veestapel heeft 21 Mei 1051 plaats gehad. De gelden, die voor de uitvoering nodig zijn komen ten eerste uit de rijksmiddelen n.l. 50 millioen gulden uit de Marshall-gelden en ten tweede vit het z g. boerenkwarlje. Dit is een heffing op alle geleverde melk en wel 23 cent per 100 liter geleverde melk. Dit brengt in vijf jaar eveneens pl.m. 50 millioen gul den op. Uit deze gelden worden de slachtpremies voor de reageerders betaald. Het plan loopt dus over 5 jaren. De 50 millioen gulden van het Rijk worden niet ineens gegeven maar jaarlijks bij gedeelten. Verder komt er nog een heffing en wei gedurende de eerste 4 jaren 3 pet. van het melkgeld, d.i. 55 cent per 100 liter geleverde melk, en het 5de jaar wordt deze heffing zelfs 4 pet. van het melkgeld. Deze heffing wordt alleen geheven van bedrijven, waarop reageerders voorkomen. Dit z.g. spaar geld wordt voor iedere veehouder afzonderlijk tegoed geschreven en Ontvangt de betreffend© veehouder weer in zijn geheel terug als zijn bedrijf binnen de voor hem gestelde tijd reactie-vrij is. Het is dus voor de veehouder van het allergrootste belang dat hij zijn bedrijf binnen de voor hem gestelde termijn reactie-yrq maakt. De vee houder is zelf de bestrijder. Zy'n dierenarts en de Gezondheidsdienst helpen hem daarbij. Isoleren, d.w.z. scheiden van de reageerders en vrije dieren zowel op stal als in het wei land is daarbij van groot belang. Het beste zou men alle reageerders ineens kunnen verwijderen, maar dit is financieel vaak niet mogelijk en bovendien heeft men vaak beste fok- dioren, waarvan men nakomelingen verwacht. Zolang er dus reageerders op het bedrijf zijn moeten wy zorgen dat deze geen kwaad kunnen doen. Iedere reageerder kan open-lyder, dus smet- - ter, worden op een tijdstip, wat we jneK kannen. Dusafzonderen van onze reactie-vrije dierenWanneer wy meerdere reageerders hebben en we moeten deze geleidelijk opruimen kunnen we nog profijt trekken uit het bekende feit, dat de oudste dieren de meeste kans hebben open-lyder te zyn of te worden. Dus als we meer dere reageerders hebben zullen wij goed doen met aanstieren hiermede rekening te houden en de oudste reageerders het eerste opruimen. Het jongvee t,b.c.-vry opfokken, dus niet samen stallen of weiden met reageerders, en melk geven van t.b.c.-vrye dieren of gekookte melk. Bij eventuele aankoop dieren aan kopen met een geldig, dus niet ver lopen attest. T.bc.-vrye bedrijven mogen alleen inkopen met witte attesten. Reactie-vrijo bedrijven alleen met witte attesten of attesten met groen witte baud. Reactie bedrijven met witte attes ten, groenband attesten en ook met rode attesten. Denk erom, dat U de attesten, die U by Uw ingekochte dieren ontvangt, binnen 3 dagen inlevert bij Uw dierenarts en dat U voordat U deze attesten inlevert Uw naam, adres en busnummer (en naam van de fabriek, waarby U de melk levert), invult op de achterzijde van het attest. Zoals U reeds hekend zal zyn is de Gezondheidsdienst in Limburg reeds vanaf 16 April 1951 begonnen met de administratie van afgeslachte reageerders, die voor slachtpremie in aanmerking komen. Om voor slachtpremie in aanmer king te komen moet de betreffende reageerders geslacht worden binnen 3 dagen nadat het dier van het be treffende bedrijf is afgevoerd. Om dit te kunnen registreren moet het dier aan het slachthuis worden aangeboden met de bijbehorende schets en verder met een verklaring, de z.g. reageerders-verkaring, afgege ven door de dierenarts. De veehouder kan deze reageerder ook verkopen aan de organisatie of handel. Hy' moet daarbij in eik geval bedingen, dat het dier met de schets en ge noemd formulier aan het slachthuis moeten worden aangeboden en dat het dier binnen vyf dagen geslacht moet zyn. Verkoopt dus aan te goeder naam bekend staande handelaren, hetzy aan particuliere handelaren hetzy aan de coöperatie of rechtstreeks aan de slager, die U garandeert, dat dit dier met schets en reageerders-verklaring aan het slachthuis en de keurings dienst wordt aangeboden. Want zonder afgetekend slachtbewys kun nen wy naderhand de slachtpremie niet uitbetalen. Om deze reageerders-verklaring te krijgen moet de veehouder dus, voor dat de reageerder van het bedrijf wordt verwyderd, met de schets, die by de reageerders behoort naar de dierenarts gaan. Als deze reageerder op de stallyst voorkomt krijgt hy dan van de dierenarts, als deze reageer der voor slachtpremie in aanmerking kan komen, de z.g, reageerders-ver klaring. Welke reageerders komen in aan merking voor subsidie Men krygt alleen subsidie voor reageerders, die men heeft laten slachten met inachtneming van boven genoemde voor waai den. In principe krygt men nooit meer reageerders gesubsidieerd dan op het bedrijf aan wezig waren bij het stalonderzoek in de winter 1949—1950. Op de eerste plaats komen natuur lijk in aanmerking de reageerders, die toen aanwezig waren. Deze zullen vaak niet meer of niet allemaal meer aanwezig zijn. Ook komen in aan merking de reactie-vrije dieren, die toen op het bedrijf aanwezis waren en de dieren, die sindsdien uit de toen op het bedrijf aanwezige dieren zijn geboren en verder ook dieren, die met een geldige verklaring zyn aan gekocht, als deze naderhand reageren. E«n aangekochte of op andere wyze op het bedry'f aangevoerde reageerder, of een dier op het bedry'f gekomen zonder geldig attest, komt dus nooit in aanmerking voor slachtpremie! De slachtpremies worden pas uit betaald als alle reageerders definitief van het bedry'f verwyderd zijn. Dit moet blyken uit een heronderzoek door de dierenarts dat niet eerder mag plaats hebben dan 6 weken na dat de laatst bekende reageerder is verwijderd. De veehouder moot derhalve ver klaren 1. dat hy' alle reageerders volgens de voorschriften heeft opgeruimd. 2. dat de bij hertuberculinatie later dan 6 weken, nadat de laatste rea geerder werd opgeruimd, eventueel aan te treffen reageerders binnen 20 dagen na dit onderzoek zullen worden opgeruimd. 3. dat hy al het .ingekochte vee volgens de voorschriften, dus met geldig attest heeft ingekocht en de bijbehorende attesten binnen 3 dagen na afloop van de geldigheid heeft ingeleverd. 4. dat hij by eventuele aanvulling van zyn rundveebeslag anders dan door runderen geboren uit eigen vee stapel, uitsluitend dieren aan zyn rundveebelag zal toevoegen voorzien van geldige witte- en groenwitte verklaringen en nadat zyn bedry'f als t.b.c.-vry is erkend, alleen voorzien van witte verklaringen. 5. dat hy' zyn reactie-vrij rundvee niet in aanraking zal brengen met reactie-dieren noch door aankoop, noch door inscharen of op andere wy'ze. 6. dat hy, indien op zyn bedrijf wederom een of meerdere reageerders worden aangetroffen, deze onmiddel lijk laat isoleren en binnen 20 dagen zal opruimen. Daarbij komt nog, dat de veehou der verplicht is zijn bedry'f reactie-vry te maken vóór een bepaalde tijd, al naar gelang de klasse, waarin zyn bedryf ingedeeld is. Iedere veehouder heeft of Krygt hiervan persoonlijk bericht. De indeling in klassen is gedaan op grond van het aantal aanwezige reageerders en het aantal op het bedry'f aanwezige dieren, dat by het onderzoek 1949—1950 aanwezig was. (Iemand die nu reactie-vry' is, doch toen reageerders had is dus toch in een klasse ingedeeld. Iemand die toen vrij was en nu reageerders heeft zal spoedig bericht ontvangen in welke klasse zyn bedry'f zal vallen). Een veehouder, die zyn bedryf niet op tyd gesaneerd heeft komt niet voor slachtpremie in aanmerking. Het zal voor kunnen komen dat een veehouder, die zyn bedry'f sneller reactie-vry maakt dan hy moet, op de uitbetaling van de slachtpremie moet wachten als op dat moment niet voldoende geld aanwezig is om dit onmiddellijk te kunnen betalen. De kans dat hy op zyn geld moet wachten is echter vrijwel uitgesloten. Het verdient dus aanbeveling indien men versneld saneert hieromtrent een aanvrage te richten tot de Gezondheidsdienst. Als op een t.b.c.- of reactie-vry' bedry'f waarop geen reageerders voor komen, naderhand buiten de schuld van de veehouders een of meerdere reageerders worden aangetroffen, kan voor deze dieren een slachtpremie worden gegeven. De veehouder moet b.v. indien hy' dieren ingekocht heeft, steeds ingekocht hebben met voor zijn bedry'f geldige attesten. Deze dieren moeten dan echter binnen 20 dagen nadat ze als reageer der worden aangetroffen, worden opgeruimd en tevens moet, om voor slachtpremie in aanmerking te komen deze reageerder met de schets en reageerders-verklaring worden aange boden aan een slachtplaats en worden geslacht op dezelfde wyze als reageer ders afkomstig van besmette be drijven. Ruimt hy deze dieren niet op bin nen deze gestelde termijn, dan ont vangt hy daarvoor geen slachtpremie, terwijl zyn bedry'f komt te vallen in de spaargeldheffingen, die in dit geval niet worden teruggegeven. De houder van een bedryf, die geen oormerken laat aanbrengen, indien dit voor zyn runderen is voorge schreven en/of de dieren niet laat schetsen en/of de op zyn bedryf aan wezige reageerders niet laat merken, krygt geen door de Gezondheidsdienst voorgeschreven verklaringen by even tuele verkoop van zyn reactie vrye dieren en heeft geen recht op slacht premie voor de reageerders, die hij laat slachten. Vanzelfsprekend worden op de melk van zyn bedryf wel de heffingen ingehouden. Een dezer dagen zullen U mapjes ter hand worden gesteld, waarin de schetsen van Uw dieren kunnen worden opgeborgen. Het eventueel opnieuw schetsen van Uw dieren zal niet gratis geschieden, het is dus Uw eigen belang dat de schetsen goed worden opgeborgen en niet zoek raken. Wanneer U een schrijven richt tot onze Dienst of tot de in Uw district werkzaam zijnde bedrjjfsvoorlichter van onze Dienst vergeet dan nooit U bus- of fabrieksnummer te ver melden. De Directeur Dr. P. H. W. TACKEN HAAK-IN ACTIE Drie weken zyn we aan de gang en precies f 2000.— zyn opgehaald, voor ons Venrayse Haak-In-Huis. We hebben heel even tyd om uit te blazen en dan gaan we weer met volle moed verder. We hadden veel durven hopen, maar dit toch niet. We hebben onze funda menten er rijkelijk uit. En dat is nog niet alles. De directie van de „Blitta" in Blitterswyck, dus geen Venray se onderneming, maar een „vreemde", was zo enthousiast over deze actie, dat zij met de welwillende medewerking van al haar arbeiders, de stalen ramen voor het gehele huis gratis kant en klaar zal maken. Wat moeten onze Venrayse ondernemingen dan wel niet doen. Ongetwijfeld zullen ook zy zich niet laten „kisten" maar mede inhaken voor dit mooie doel. En dan onze verenigingen. Zo links en rechts hoort men al over plannen. Niet te lang wachten mannen, maar er direct op los. Doe als die kleine jochies van de Stationsweg, die met hün clubje ook iets voor, de Haak-In wilde doen. Een toneelstukje werd ingestudeerd en enkele dagen daarna was er voor de buurtjeugd een grote gala-openingsvoorstelling hier of daar achter op de bleek. Hun gala-voorstellingen maar vooral hun offerzin voor dit schone doel bracht meer dan f 10.— in de bus. Jong en oud, ryk en arm, zy brengen mede de stenen aan voor ons gemeenschappelijk huis, voor Venrays jeugd. Zondag rydt Venray's Wieler club haar ronde mede voor de Haak-In actie. 50 pet. is voor dit doel. Bravo renners voor dit prachtige aandeel dat jullie neemt en voor het voorbeeld voor andere. Laten we, nu de eerste tweeduizend vol zyn, nog eens extra in de handen knypen en met volle charge verder op trekken voor de Venrayse Haak-In. Vorig bedrag f 1608.51 Collecte Castenray f 28.35 Veulen f 35.20 N.N. f 8.84 Bonte avond enz. f 243 80 Diverse giften f 53.80 Collecte Ziekenhuis f 21.50 Totaal f 2000.— Zondag 24 Juni a.s. zal Venray koninkly'k bezoek ontvangen. Vele koningen, behangen met de tekenen kunner waardigheid zullen in gezel schap van hun koninginnen, allen met gevolg en bijbehorende schutterij het feest komen vieren van het 425-jarig bestaan van het St, Anna-gilde. Tijdens de feestmars door Venray op Zondagmiddag naar het feest terrein zullen juryleden de schut terijen op verschillende kwaliteiten beoordelen, alsook de generaals, de koningen en koninginnen. En dat is ze allemaal bekend, zodat de zeker heid bestaat, dat het een fraaie stoet zal zyn, welke onder de vrolijke marsen van Venrays harmonie naar 't terrein 10. St Jozef, waarop eerlang „misschien" de ambachtsschool zal komen, marcheert. Daar zal de verdere feestviering plaats vinden, terwijl op het schuttersterrein aan de Beekweg de schietwedstrijden zullen plaats vinden. Op het feestterrein zullen de andere wedstrijden worden gehouden o.a. vendelen, trommelen, roffelen en excerceren. Vele zullen de attracties zyn die een bezoek aan dit leest de moeite waard zullen maken. Zaterdagmiddag zullen de beide Venrayse verenigingen een feestelijke mars houden door Veuray, waarna van 6—7 uur receptie is van de jubi lerende vereniging in het gildehuis van A. Odenhoven. Daarna begint het dansen. Maandag zal het slotfeest zyn. Zy die nog nooit met een schutterij buks schoten krijgen nu hun kans. En nog wel met uitzicht op een beste prijs. Zaterdag is er gelegenheid tot dansenter wij 1 verschillen de attractie- bedryven staan opgesteld. Een wel voorziene consumptietent, alsmede snoep- en friteskramen zullen zorgen, dat niemand iets te kort komt. Drie en twintig verenigingen, hoofd zakelijke schuttersgilden, zullen aan dit feest deelnemen. O.m. deH. Bloed- gilde uit Boxmeer en vele andere uit de Noord-Oosthoek van Brabant, ter wijl uit Gendt zelfs een heel Pfeiffer- korps mee komt. Schuttersfeest in Horst Hebben wy op Zondag 24 Juli hier ons schuttersfeest, nu Zondag is het in Horst te doen. En niet alleen Zondag maar reeds hedenmiddag, wordt door de 350 jaren bestaande schutterij Wilhelmina, de jeugd van Horst getracteerd en van avond is er evenals Maandagavond dansen. Morgen zijn er de verschillende wedstrijden, waaraan vele schutterijen deelnemen. Or.der leiding van P. Vermeltfoort, zullen bovendien levende schaak stukken de strijd aanbinden op een groots schaakbord, om een belaagde prinses, een spel verzorgt en geregi- seerd juist als het echte schaakspel, maar nu met fraai gecostumeerde figuren en vier ruiters, waarbij boven dien tekst en uitleg van de verschil lende zetten gegeven wordt, zodat.ook zy, die het schaakspel niet kennen, de betekenis van een en ander zullen begrijpen. Maandagavond zal verder de burgerij in de gelegenheid gesteld worden om met de schuttersgeweren de vogel eens te belagen. Al met al verwacht men een zeer druk bezoek. RUSLAND. De nota van Moskou, welke in het begin van deze week werd bekend gemaakt, was gericht tot de V. S., maar in werkelijkheid veel meer aan Peking en aan Londen. En niet te vergeten aan Pary's. De Verenigde Staten hadden er Moskou van op de hoogte gesteld, dat zy afzonderlijke vredesverdragen voorstonden met Japan, omdat een gezamelyke vrede van allen, die met Japan in oorlog hadden verkeerd, onmogelijk was. Rusland weigert nu dit standpunt te aanvaarden, wyst er op, dat in verscheidene conferenties (Kaïro 1943, Jalta 1945, Potsdam 1945) was afge sproken, dat geen land een afzonder lijke vrede zou sluiten en dat Moskou en Peking met Engeland en de V.S. samen moesten confereren' over het opstellen van een verdrag, waarin dan de anderen gekend moesten worden. Dat is alles waar, maar sinds 1945 is er zoveel gebeurd, dat die afspra ken natuurlijk niet meer gelden. Men denke maar alleen aan de agressie van Noord—Korea l Moskou wil Japan, evenals West Duitsland ontwapend en geneutrali seerd houden en dan pog6n de ge wezen vijanden geleidelijk eerst economisch, dan politiek onder sowjetinvloed te brengen. Dat plan zou veel kans van slagen hebben, want West Duitsland zoekt in Oost Europa levensmiddelen in ruil voor industrieproducten, welke het kan leveren aan het Sowjetblok (ook aan China) en Japan heeft altijd zijn grootste klant in China gezien. Natuurlijk wensen de Noordameri kanen niet mede te werken tot zulk een politiek. Maar nu dreigt Rusland. Het zegt, dat een apart Japans Amerikaans verdrag een daad van agressie is tegen Moskou en Peking. Dat de Ver. Staten daarmee de bondgenoot worden vaneen agressief Japan. Het Russisch—Chinees verdrag nu van Februari 1950 houdt in, dat Rusland militaire steun zal verlenen aan China, indien het door Japan of een van zijn bondgenoten aangevallen wordt. Dus dreigt Moskou, China te hel pen indien het in oorlog komt met de V. S., beschouwd als geallieerde van Japan. Gaan Londen en Pary's mee met de Amerikanen, dan hebben zy dus grote moeilijkheden te vrezen. Dat is ongeveer de betekenis van de Russische nota. AMERIKA EN WEST-EUROPA Die nota komt op een ogenblik, dat Engeland en Frankrijk aarzelen vrede te sluiten met Japan, als voor Japan de oorlogstoestand met Rus land en China blytt voortbestaan. In de V.S. heeft MacArthur wel het pleit verloren, doch de neiging om China zelf te straffen, indien het niet bereid is Korea te ontruimen, neemt toe met het succes van de legers der Verenigde Naties in Korea, die weer ver over de 38ste breedte graad oprukken. Terwy'l ik dit schrijf, begint langzaam de avond te vallen. Wat is 't een mooie, zomerse dag geweest 'n Stralondo zon; witte wolken dreven langs de blauwe hemel, de vogels zongen in do bomen of vlogen af en aan naar hun nest met piepende jongen. En wat 'n bloemen in 't veld en langs de sloten Nu is er volop werk op 't land: er moet gedund en gewiod worden. Het koren staat hoog en wuift zyn aren met hun rijke belofte voor de oogst. God, wat is Uw schepping schoon Ik dank U voor het licht my'ner ogen, die in de wondere natuur een afstraling zien van Uw oneindige heerlijkheid. Ik dank U voor de kracht mijner armen; zy staan in Uw dienst om 't dagelijks brood te verschaffen aan Uw kinderen do mensen. Nu denk ik aan de vele zieken en gebrekkigon, die zo woinig van al die dankbaarheid kunnen genieten. Die zo graag werken willen, maar niet kunnen. H06 lang al diezelfde ziekenkamer, dat kleine stukje tuin misschien 1 Heer, ik weet het wpl: zij zijn Uw lievelingen; zy doen mis schien mèèr voor Uw Godsrijk dan wy. Maar, 't is toch hard. 'fc Valt dikwyls zwaar te dragen.Wy willen hun daarom deze vreugde van hot Triduum bereiden. Maak dan onze harten mild en warm van liefde; maak onze hand vrijgevig, want wy hebben zo veel ontvangen van U Het is reeds geruime tijd geleden, dat de Nederlandse Katholieke Inva lidenbond het Sociaal Charitatief Centrum te Venray verzocht haar bemiddeling te willen verlenen voor het totstand doen komen van een Venrayse afdeling van deze Bond. Het Bestuur van het Soc. Charit. Centrum kwam reeds spoedig tot de overtuiging; dat men deze lichamelijk gebrekkigen de hand moest bieden om in Venray een organisatorische afdeling op te richten, maar vooral dat men by die mensen een terrein had waarop het Soc. Charitatief Centrum haar sociaal en charitatief werk op zyn best kan manifesteren. De zorg van onze minder-validen werd in studie gegeven aan een daartoe in het leven geroepen com missie. Deze studie- en adviescommissie heeft in de korte tyd van haar bestaan reeds goed werk gedaan. Voorop gesteld werd, dat men onze minder-valide mensen niet lan ger meer moet beschouwen als objecten van medelijden, maar dat doelbewust gestreefd diende te wor den naar hun maatschappelijke aan passing. Ook minder-validen moeten vooral ook geestelijk bevry'd worden van de druk steeds veroordeeld te zyn om afhankelijk van hun omgeving te moeten blijven. Wy zyn ons ervan bewust, dat hier nauwe samenwerking met de verschillende instanties, als o.m. gemeente en arbeidsbureau, zeer Onverwachts is Marshall naar Korea en Tokio getrokken en naar hy" zei uitsluitend met militaire be doelingen. Dat zal wel zo zyn, want hy zeide, dat de stryd geen „party remise" zou worden, maar gewonnen zou kunnen worden. MacArthur had beweerd, dat zulks niet kon zonder Chinese vliegvelden en havens aan te vallen. Marshall is het daarmee niet eens. Maar kan een conflict uitblijven, indien de Chinezen niet vrijwillig Korea ontruimen Het is opgevallen, dat minister Acheson in Januari 1950 nog geneigd Formosa aan het rode China te laten, dit nu fel tegenspreekt en zeer tegèn Peking gekant is. Te Londen is men geschrokken van deze gezind heid. Nog alty'd hoopt Londen op een vergelijk met Peking, dat het im mers heeft erkend. In Frankrijk dat met het oog op de verkiezingen en om de com munisten wind uit de zeilen te nemen een vredelievende politiek wil voeren is men al even bevreesd, terwille van Japan nieuwe ruzie te krijgen met Moskou. Rusland 1111 poogt door de nota de tegenstellingen tussen Amerika en West Europa te vergroten. Deze tactiek houdt ook verband met de besprekingen te Pary's over een con ferentie der Grote Vier. Moskou wil die conferentie wel, mits ook het Atlantisch pact kan worden besproken. Een breuk in het Verre Oosten betekent ook een breuk in Europa. Daarmee dreigt de Sowjet Unie, wel wetende dat Engeland en Frank ryk thans zulk een verhoogde spanning vrezen. ENGELAND. De verhouding Amerika—West Europa wordt dus aan een beproeving onderworpen. Niet alleen door al het genoemde. Twee Britse diplomaten, die veel met de betrekkingen tot de V.S. hebben te maken, zyn plotseling via Frankryk verdwenen. Vooral de Amerikanen waren bang dat zy naar het Sowjetblok waren uitgeweken, wat wel zeer onwaar schijnlijk leek, maar toch is geopperd en het wantrouwen jegens Britse diplomaten in de Verenigde Staten deed toenemen. Hoewel tenslotte West—Europa en Amerika eenvoudig niet zonder el kaar kunnen bestaan en de eenheid dus wel moet worden hersteld, als het gevaar toeneemt, waren al deze gebeurtenissen weinig opwekkend. gewenst is, alsmede met medische instanties, speciaal ten aanzien van do gespecialiseerde technisch goed geoutilleerde verzorging. Uok hot, probleem arbeidszorg is hier zeer voornaam en wy denken hier aan volwaardige arbeid van deze minder-validen, aan speciaal voor hen aangepaste arbeid, waardoor wederom do zelfstandigheid en de volledige maatschappelijke aanpassing wordt bereikt. Voor ons ligt het laatste nummer van „A.V.O." het orgaan van de Ned. Vereniging „Arbeid voor Onvolwaar- digen". Iu dit nummer staat een artikel, hetwelk als titel draagt: 27890. Zeven en twintig duizend acht honderd en negentig minder-validen lieten zich in 1950 inschrijven op de afdelingen „Bijzondere Bemiddeling" der Gewestelijke Arbeidsbureaux. Het grote aantal van deze ingeschre ven werkzookenden schreeuwt om arbeid. Zijn wy ons wel voldoende bewust van het grote stuk menselijk geluk, dat misschien te geven ligt, wanneer men de minder-validen zou heipen bij het vindon van voor hen passende arbeid Ook hier deed de Commissie „Zorg voor Minder-Validen" vati het Sociaal Charitatief Centrum goed werk door met uitgewerkte en verantwoorde plannen voor de dag te komen. Wy vertrouwen, dat spoedig een Venrayse afdeling van de Katholieke Invalidenboud dit werk zal steunen. Volgens de statuten van de Bond stelt men zich ten doel, op do grond slag dor Katholieke beginselen, de godsdienstig zedelijke en .stoffelijke belangen der Invaliden in de ruimste zin van het woord te behartiger.; door alle wettelijke en geoorloofde middo'en te gebruiken, welke ten dienste staan. Deze Bond wil aan hun mensen door eigen medische adviseurs voor lichting geven op orthopaodisch en medisch gebied, alsmede juridische voorlichting betreffende geschillen bijv. met verzekeringen, Raad van Beroep, verder bijstand in allo moge lijke zaken voor zoverre de invalide hierin zelve niet by" machte is. Bij financiële moeilykkeden, zoals bij aanschaffing prothese's, orthopae- disch schoeisel, in validen wagens e.d. verleent de Bond hulp of richt zich tot die instanties, die hier helpen kunnen. Geven wy onze morele steun aan dit initiatief voor de sociale verhef fing van onze minder-validen. JR. INGEZONDEN Over de waterleiding. Geachto Redactie. Afgelopen week werd aan my en met my aan vele anderen iu ons dorp een gestencilde brief van gemeente wege thuisbezorgd, waarin wy de boodschap kregen, dat we ingevolge artikel 28 2de lid van de Bouwver ordening voor onze gemeente, nu maar eons in do korste keren moeten zorgen voor aansluiting .op do water leiding, willen wy niet strafbaar zijn volgens de Wet en andcis zal do ge meent 0 de aansluiting op onze kosten laten verrichten. Als pleister op de wonde komt dan de mededeling, dat de WaterI. Mij. alsnog bereid is om, indien voor 15 Juli a.s. om de aansluiting g- vraagd is, de aansluitingskostén slechts voor de helft in rekening te brengen. Sluit men later aan, dan moet men alles zelf betalen, terwijl do verplichting tot aansluiting op het waterleidingsnet blijft bestaan. Nu zou ik willen vragon- a. Waarom schroef de gemeente niet dergelijke brief, to n deaanslui- tir.g-skosten g- In-el door maatschappij werden betaald b. Waar do gemeente het recht vandaan haalt om de aar.sluiting op de waterleid'ng dwingend voor to schryven in huizonen gebouwen,die er reeds lang waren, voordat deze wijziging in de Bouwverordening aangenomen werd. Ir. een van de laatste raadsverga deringen is om. de Bouwverordening

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1