Deken W. Berden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Officier van Oranje Nassau Inkomen van Middenstanders Uit „Peel en Maas" Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. De Algemene Plattelands- Molestverzekering ZATERDAG 5 HEI '«"SI N». 18 TWEE EN ZEVENTIGSTE IAARGANG Druk en Uiig ave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 buiten Venray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Grootse huldiging van „ozze Deke" Tot»n Peel en Maas Zaterdag j.l. door haar gele bulletins bekend maakte dat het by gelegenheid van Haar Verjaardag H. M. de Koningin had behaagd om de HoogEerw. Heer Deken W. Berden te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, sloeg dit nieuws allerwege in als een bom. Hoewel de regen in stromen viel, werd allerwege op het laatste ogen blik nog een huldiging in elkaar „gebokst." om onze gryze deken by gelegenheid van die onderscheiding nog eens even duidelijk te laten blijken, hoezeer Venray deze Konink lijke geste op haar plaats achtte. En dat is gelukt. Om ïo uur 's morgens werd de Heer Deken door de heer Burgemeester en de persoonlijke afgevaardigde van de Commissaris der Koningin in Limburg, Deputé Peters, van het heugelijke nieuws op de hoogte gesteld. Deken Berden schrok wel van dit nieuws, dat hy helemaal niet had verwacht, vooral toen de Burgemees ter voorstelde om de plechtige uit reiking van deze ridderorde 's avonds op het stadhuis te doen plaats heb ben. Maar er viel niets tegen te doen, hy zou en moest dan maar eens horen wat Venray van hem dacht. Zo gebeurde dan ook. Terwijl in het dorp allerwege de vlaggen gehezen waren ter gelegen heid van dit feest, werd de Hoog Eerw. Heer Deken in een open wagen, vergezeld van de Heer Burgemeester en Deputé Peters, voorafgegaan door de beide Schutterijen en de Harmonie, naar het Stadhuis gereden, waar zich intussen alle geestelijken van het Dekenaat, Pater Gardiaan, de Oversten van St. Seivaas en St. Pascalis, Kerkbestuur, Ge meenteraad, vertegenwoordigers der Standsorganisaties, doktoren en ge nodigden in de feestelijk versierde Raadszaal hadden opgesteld. Tevens was daar aanwezig de familie van de Deken. Toen de Deken arriveerde nam de heer Burgemeester het woord. De strijder In een hooggestemde rede ging Burgemeester Janssen na, de ver schillende verdiensten als mens en burger, die aanleiding zijn geweest voor Hare Majesteit om de Deken van Venray deze decoratie te verle nen. We hebben in Deken Berden naast een groot priester ook een ware mensenvriend, aldus de leer Burge meester, die als een good herder waakt over zijn kudde en haar niet in de steek laat, zeker niet in tijden van gevaar en ellende. Een principieel mens en een groot vaderlander, die geen blad voor zijn mond nam, wan neer het ging voor de goede zaak en andere leidde en leiding gaf in tijden van gevaar en grote zorg, die vocht voor de aan hem toevertrouwde mensen en op maatschappelijk en sociaal gebied anderen te voorbeeld was. Vooral op de oorlogsgeschiedenis ging de spreker verder in en hy toonde met voorbeelden aan de grote vader landsliefde van de Heer Deken, die openlyk en zonder schromen de bezet ter wees op zijn fouten en die zelfs voor de bedreigingen van Gestapo niet zwe^g, maar van de kansel af zijn mensen op de grote gevaren van die tyd wees. Doch niet alleen met woorden, ook met daden deed hy afbreuk aan het werk van de gehate bezetter. Twee jaren lang was een joodse familie de gast van de Deken, terwijl het nieuws van Radio Oranje in Deken Berden een vurige verspreider vor.d. Het verzet steunde hy met alle kracht. Niets was hem teveel om de lijdende evenmens te helpen. En wie over de oorlog vertelt, ver telt het verhaal van een parochie herder, die onversaagd de Duitsers tegemoet trad, die de trotse toren, waarin de vlag voor de bevryding klaar lag, wilden opblazen. Het heeft niet mogen baten, zijn prachtige kerk nieuw reerd ging ten onder, maar de Deken bleef. Zyn tochten door de kelders, zyn bulp en bystand, het zyn verbalen van moed en durf, van vastenberadenheid en heldenmoed. En ook na de bevryding bleef zyn liefde voor het zwaar getroffen volk van Venray, overal was hy vragend, verdedigend, eisend. En nu ruim zes jaren na de ver schrikkelijke bevrijding van onze gemeente is, mede dank zy het werk van de heer Deken, het grootste werk volbracht. Als symbool van die wederopbouw is er de St. Petrus Banden, aan wier voltooiing en wederhouw hy onver saagd zijn beste krachten gaf. Dit alles is voor Hare Majesteit reden geweest om deze stille werker en harde vechter voor de Venrayse gemeende te ridderen. De Heer Burgemeester bood zijn gelukwensen aan namens de Minister van Justitie, namens hemzelf, die zo menigmaal de steun en de hulp van de Deken in moeilijke tijder. mocht ondervinden, namens de gehele ge meente Venray, die trots is op zijn Pastoor en Deken. En terwy'l dan alle aanwezigen gingen staan, spelde de Burgemeester de zichtbaar geroerde Deken de medaille van Officier in de Orde van Oranje Nassau op zyn borst. OFFICIER, Namens de Commissaris der Ko> nlngin, die hem speciaal hiervoor had verzocht, sprak dan Deputé Peters, die ook even inging op de grote verdiensten jegens Land en Staat, van de zo juist benoemde Officier. Spreker meende, dat inderdaad deze bevordering juist was gekozen. Deken Berden is namelijk als een officier, die zyn troepen op ieder terrein van het maatschappelijk en sociaal leven aanvoert, om van het godsdienstige dan nog maar te zwygen. Hy is op recht verheugd namens de Commis saris en de leden van het Provinciaal Bestuur, de Deken hartelijk gelukte kunnen wensen met deze hoge on derscheiding en hy vertrouwt er op, dat hy nog vele jaren dit ordeteken in goede gezondheid moge dragen. Spreker dankt hem voor alles, wat hy voor Venray en zyn Dekenaat gedaan heeft en hoopt, dat ook O.L. Heer hem later moge ridderen in den Hemel, omdat hy was als de goede Herder, vol zorg voor de aan hem toevertrouwde kudde. Dr. Vercauteren sprak dan een korte gelukwens namens het Kerk bestuur, dat zich gelukkig achtte, een Deken als Deken Berden tot Voorzitter te hebben. Mochten vorige sprekers hem een strydpr en officier genoemd hebben, het Kerkbestuur kan getuige, dat dit by hun bestuur niet het geval is geweesi, maar hy zich ook hier toont de ware leider, die met een grote werklust en ijver zich inspanl voor alles, wat maar kan tot meerdere glorie van God en tot heil van de aan hem toevertrouwde gelovigen. Namens het Kerkbestuur bood spr. hem de versierselen aan van deze orde. Voordien hadden enkele bruidjes de HoogEerw. Heer Deken, onder een toepasselijk versje een grote ruiker bloemen aangeboden. Het versje zelf ging nog wel wat stotterend, maar het had ook zo hals over kop moeten gebeuren, dat de aanwezigen het de kleinen gaarne vergaven. Niet mig, maar Venray... In zijn dankwoord bracht, de Heer Deken allereerst dank aan H M. de Koningin voor haar grote gunst, hem verleend, dank aan Commissaris der Koningin en de Heer Burgemeester, op wiens voordracht deze onder scheiding is verleend. Hy dankte allen voor hun aanwezigheid by deze plechtigheid. Wat de onderscheiding zelf betrof, hy had ze aanvaard, maar met geen andere gedachte, dan ze te ontvangen namens Venray, namens al die talloos LINTJESREGEN By gelegenheid van de ver jaardag van H M. Koningin Juliana zyn o.m. nog aan de volgende personen onder scheidingen verleend Officier in de Orde van Oranje Nassau Pater Chris tinas Kops, letterkundige, oud leeraar aan het Gymna- nasium I.C. te Venray C E P.M. Raedts, directeur der Oranje Nassau myn te Heerlen. Ir. Raedts is Ven- rayer van geboorte; Ridder in de Orde van Oranje Nassau J M F. Baron de Weichs de Wenne, bur- gemoester van de gemeenten Wanssum en Meerlo W.P. Everts, burgemeester van Sevenum, Watergraaf v. de N L. beken ten Westen der Maas J v. Maris, Helden, voor zitter Coöp. Venlose Veiling l l I I I ül I I .I I I I I l i l: I I I I I I I I III II I velen, die gevochten en gewroet hebben, die geleden hebben en stierven, namens allen, die in de duistere dagen van de bevrijding, stuk voor stuk helden waren, die na de bevryding met het weinige wat over bleef, Venray weer hebben gemaakt, tot een plaats, waar het goed is te wonen. Alleen daarom bad hy deze onderscheiding aanvaard en bij was er van overtuigd, dat alleen daarom ook deze onderscheiding was verleend. H.M. de Koningin heeft haar be wondering uitgesproken voor alles wat hier is gebeurd en de Commissaris der Koningin, die een goed vriend van Venray is, heeft dat meermalen gedaan. En daarom gaan al die lof betuigingen terug naar het Venrayse volk, waarvan hy hetgeestelyk hoofd is, dat juist in die dagen de stoot voor geheel Nederland heeft opge vangen. Uy feliciteerde daarom al de mensen van Venray met deze Koninklijke belangstelling en vertrouwde, dat Venray ook in de toekomst deze Koninklijke belangstelling moge blij ven behouden en bewaren. Moed en vertrouwen Buiten had het publiek, dat ondanks de stromende regen nog was opge komen, de plechtigheid uit de Raads zaal kunnen volgen door de luid sprekers, maar nu ging de Deken zelf op het bordes. De geweren der schutterijen werden weer gepresenteerd en plechtig klonk het Wilhelmus van de Harmonie. Daarna feliciteerde de Heer Burge meester nogmaals de Heer Deken met zyn bevordering tot Officier, waarna enkele meisjes van de buurt de Heer Deken weer een bouquet bloemen aanboden. Dan sprak Dr. Sala namens de Harmonie en de bewoners van het Dekenaat. Hy bood zyn hartelijke gelukwensen aan met deze uitver kiezing en hy hoopte en vertrouwde, dat het Dekenaat nog lang onder leiding mag staan van Deken Berden, die in het verleden wel heeft getoond een eminent leider te zyn, die slechts er op uit is de geestelijke en materiële belangen van de bewoners naar best vermogen te dienen. Namens de Venrayse jeugd sprak dan de heer Colsen, dre de moed en de vastberadenheid, de eerlijkheid en de liefde tot de evennaasten van de Heer Deken, de gehele Venrayse jeugd ten voorbeeld stelde. Namens de jeugd bood hy de Heer Deken zijn hartelijke gelukwensen aan. En terwyl buiten de muziek haar vrolyk „lang zal hy leven" speelde, stelde men zich binnen op voor de daarop volgende receptie, waarbij jong en oud, rijk en arm, van de kerkdorpen en van de kom, hun parochieherder kwamen felici teren en al bromde hy wel, dat hy er pijn van in zyn handen kreeg, het. was een overduidelijk bewys, dat Venray het van harte eens is met deze decoratie. Als Deken Berden op deze regen achtige dag van April zal terugzien, dan zal hy weten, dat het Veniayse volk nog steeds zyn priesters weet te eren en dat zy hem op simpele maar spontane wijze hebben willen doen bliiken van hun genegenheid en liefde. En dat zal de schoonste her innering zyn van deze nieuwe Officier in de Orde van Oranje Nassau. Foto'sM. Hoedemaeker8 te Venray Bonafide zaken en randbedrijven. Dr. W. L. Groeneveld, directeur- generaal van de Middenstand, heeft Dinsdag in de vergadering van de Christ. Middenstandsbond te Utrecht eer. rede gehouden over de sociaal- economische positie van de onder nemers in 't midden- en kleinbedrijf. Wy bezitten in Nederland aldus spreker een groot aantal zaken en zaakjes, waarvan men vaak niet weet of zy nog tot de bomfide midden standszaken kunnen worden gerekend. Velen daarvan vervullen zeker een maatschappelijke functie, kleine win keltjes op het platteland of in afgelegen woonwijken zijn vaak van groot nut. Daarnaast zijn er ook tal van zaak jes, waarvan men niet weet waarom ze eigenlijk zyn opgericht, waarvan ze bestaan en wat eigenlijk hun nut is. Kan men nu met overtuiging zeggen, dat deze randbedryven, waar de vrouw buiten haar huishouding de winkel zo goed en zo kwaad mogelyk be dient, waar de man als kantoor bediende, sluiswachter, verzekerings agent, reiziger of wat ook, werkzaam is, waar men niet eens de illusie heeft het zaakje tot een zaak uit te bouwen, waar men noch georgani seerd is noch een vakblad leest, vol waardige middenstandsbedry ven zijn Neven-inkomsten Wy hebben over het verschynsel van de neveninkomsten geen concrete cijfers, wel enkele gegevens, zo ver volgde spr. Naar zyn mening zyn er in Nederland van alle sigarenzaken nog geen 15 pet. die van de opbrengst van de sigarenwinkel alleen bestaan. De bedrijfsgroep Horeca beschikt wel over exact materiaal Gebleken is, dat van ruim 30.000 ingeschreven Horeca bedrijven er ruim 11.000 zyn, waar nevenberoepen worden uitgeoefend. In deze 11 000 bedrijven wordt dus niet de volle kracht op de zaak gezet, maar is het bedryf slechts een middel om tot een gewenst gezinsinkomen te geraken. Hioruit blijkt volgens spr.,hoe voor zichtig men moet zijn met algemene uitspraken over „de middenstand" wanneer die gebaseerd zyn op cyfers, waarvan de waarde niet gewogen is. Nog onlangs hebben de bladen ver ontrustende berichten gegeven over de inkomsten van de middenstand in Nederland, cyfers die, aldus spr. ge baseerd waren op een verkeerd be grepen uiting in 'het overigens voor treffelijke boek van de heren Tobi en Luykx. „80 pet. van de Nederlandse middenstanders verdient nog geen 5000 guldenluidde het kranten bericht, waaraan dan verder de som berste conclusies over de positie en de toekomst van de Nederlandse middenstand ontleend werden. Moet daarom uw zoon geen midden stander worden Laat hem dan ook geen officier worden. Als men het gemiddeld in komen van een Ned. militair wil be rekenen en uitgaat van het gemid delde van het zakgeld van de miliciens en de salarissen der beroepsmilitairen zal het gemiddelde salaris van een Ned. militair wel niet meer zyn dan een paar honderd gulden. Een volwaardig middenstandsbedry f is naar sprekers mening een bedryf waaraan de ondernemer, zo nodig ge holpen door zyn gezinsleden, zyn vol ledige krachten geeft. Hy is van mening, dat het „mid denstandsklimaat" zodanig moet zyn, dat by een behoorlijke bedrijfsvoering de ondernemer in staat moet zyn daarvan zyn gezin te onderhouden en de toekomst van zyn gezin te ver zekeren. Hy acht het nodig, dat overheid en organisaties, maar ook de schrijvers over middenstand, het oog steeds ge richt zullen houden op deze volwaar dige middenstandsbedryven, waar de zaak de bestaansbron is van het gezin. voor 50 jaren terug No. van 28 April 1901 In de gemeenteraadszitting van 2 Mei werd tot vroedvrouw van de gemeente Venray benoemd, Maria Catharina Haan, geb. Zenden, welke later de benoeming niet aannam. Aan kapelaan A. Beek werd een rustkuur voorgeschreven. Tot lid van de gemeenteraad te Maashees en Overloon werd met 141 stemmen gekozen de heer G. Kusters uit Holthees. W. Greefkens bericht per ad vertentie, dat hy zich als Mr. Tim merman gevestigd had en tevens het café van de Wed. F. Potten aan het Henssniusplein had overgenomen. Pastoor-Deken Roebroeck. In Januari 1666 was door het overlijden van Petrus Verberckt, ook genaamd Huebers uit Maashees af komstig, het pastoraat van Venray vacant gekomen. Dit pastoraat stond toen ter be geving van de Munster-abdy te Roermond. Op 21 Maart 1666 stelde de abdis Francisca de Bossu aan de Bisschop tot pastoor voor: Matthias Roebroeck. Deze was geboren te Valkenburg, studeerde te Leuven, waar hy het Bacchalaureaat. in de Theologie behaalde en was by zyn benoeming tot pastoor te Venray nog te Leuven als regent of econoom in het College van Standonck. Daar hy niet dadelijk uit Leuven kon vertrekken, kreeg hy van de Bisschop enig uitstel. In 1684 werd Pastoor Roebroeck Deken van hef Land van Kessel en hy overleed 11 September 1716. Zyn grafzerk bevond zich onder de toren van de parochiekerk, waarheen deze zerk in 1838, by het leggen van een nieuwe vloer, vanuit de kerk was verplaatst. Yenray verkocht! In 1655, op 11 Mei, vergaderde de Rekenkamer van Gelder te Roer mond. Op de agenda stond de behandeling van een ontwerp, dat de voorwaarden inhield, waaronder Koning Philip IV de jurisdictiën over verschillende dorpen in het O verkwartier wilde verkopen. Onder die dorpen bevonden zich ook Swolgen, Broekhuizenvorst, Ven- ray en Wanssum. De Kerk te Merselo. In 1890 werd het oude, onaanzien lijke en onogelyke kerkje van Merselo gesloopt. Naar het plan van de heer Kayser, architect te Venlo, weid toen met de bouw van een nieuwe kerk begon nen. De aannemingssom bedroeg toen f 12 750; (tegenwoordig de pry's van een kleine woning) waartoe de Provincie en de gemeente met een subsidie bijdroegen. Aannemer was de heer Willem Wijnhoven, die 12 jaren later de nieuwe grindweg naar Merselo voor f 6200 had aangenomen. Rector Otten beyverde zich zeer om deze som voor het kerkgebouw hy elkaar te krygen, daar het ree toraat zelf geen inkomen had. Toen men de bepleistering in het priesterkoor, dat om de schone, go tische stijl behouden bleef, afkapte, ontdekte men verschillende muur schilderingen, die zeker enkele eeuwen oud waren. hield Dinsdagmiddag voor do by haar aangesloten leden een voorlichtings vergadering in zaal Wilhelmina, die gezien het weer, druk was bezocht. Door de Directeur van deze verzeke ring werd allereerst een korte uitleg gegeven van de manier van werken, waarna ieder der aanwezigen met zyn moeilijkheden naar voren kon bomen. De A.P.M. bleek ontstaan te zyn door samenwerking van verschillende boerenorganisaties, die ten doel had de oorlogsschade zo volledig mogelyk en zo snel mogelyk op te lossen. Tot 1944 is dat gelukt, maar nadien is de grootste ellende over alles en ook over de molestverzekerden ge komen. Want wat was het geval. Duizpnden in den lande werden ge troffen en de moeilijkheden op fiscaal en financieel gebied waren van dien aard, dat van een snelle afwikkeling niets kon kom6n. Men heeft toen allereerst, omdat zelfs een klein kind kon zien, dat de schade zo enorm was, dat met het verzekeringsgeld toch veel te weinig hersteld kon worden, de 55.000 aan geslotenen de omslag gestuurd. Volgens de statuten kon deze niet meer bedragen als 1 pet. van de ver zekerde som en deze heeft men dan ook gevraagd. Deze procedure heeft bijna meer dan 3 jaren geduurd. Ontelbare beledigingen zyn naar de hoofden geslingerd van allen die werkten aan de molestverzekering, maar desondanks werd doorgewerkt. Want van al de schade, die er was, moesten rapporten worden opgesteld en toen men dat eens by elkaar had, toen bleek aldra, dat over 1944 geen 100 pet. kon worden vergoed. De vergoeding die men krygt van de verzekering gaat over de schade min de Ryksbydrage. Heeft dus iemand f 10.000 schade en krygt hy van het Ryk f 5000.— dan zal de verzekering over de overgebleven f 5000.— een uitkering geven. Het wachten van de verzekering is dus op de vaststelling van die Ryks- bijdrage, die wordt verleend, voor gebouwen, vee, huisraadscbade, be- dryfsuitrusting enz. enz. en die in heel veel gevallen nog niet is vast gesteld. Om nu toch eindelyk de mensen aan wat geld te helpen, is de A.P.M. er toe overgegaan voorschotten te geven en de laatste maanden geeft men zelfs een voorlopige uitkering, maar alleen in gevallen waarbij de Ryksbydrage bekend is. Deze uitke ring moet indien zy tenminste groter is dan f lOOO.— op de Herstelbank worden gestort, waar ze een maand daarna voor de getroffene beschikbaar is, mits hy kan aantonen, dat hy zyn zaak daarmede hersteld. Die maand wachten dient om de fiscus gelegen heid te geven de achterstallige be lasting daarvan af te trekken. Indien de vergoeding minder is als f 1000 dan zal hoogstwaarschijnlijk rechtsstreeks kunnen worden uitbe taald, maar definitief is dit nog niet, wel is het ieder moment te ver wachten. Tot heden kan men slechts f 400 direct krygen. Wat is nu de schade voor de A.P.M. Nogmaals, deze is niet uit te maken zolang niet alle Ryksbydrage bekend zyn. Maar de totale schade is voor 1944 43 millioen gulden en men hoopt hiervan, na aftrek van de Ryksbij- drage, te kunnen vergoeden 40 tot 50 pet., een en ander natuurlijk indien men juist verzekerd is. Voor 1945 bedraagt de totale schade 22 millioen gulden en hiervan denkt men 80 tot 85 pet. te vergoeden, na aftrek van de Ryksbydrage. Dit ver schil vindt zyn oorzaak in het feit, dat de A.P.M. per jaar de schade regelt, vaststelt en uitbetaalt. Uit de vergadering zelf kwamen nog vele vragen naar voren. Zo bleek o.a., dat geen rente wordt vergoed door de Molestmaatschappyen over de uitkeringen, daar deze rente dient om de onkosten te bestrijden. Schade aan opstallen onder de f 3000,— krygen geen vergoeding, daar het Ryk, mits de eigenaar niet in de Vermogensbelasting valt, alles ver goed. Valt de eigenaar in de Vermogens belasting, dan wordt slechts 75 pet. door het Ryk vergoed, over de over gebleven 25 pet. vergoed dan de ver zekering. Wanneer men onderverzekerd is - en dat was practisch in de meeste gevallen rekent de verzekering in procenten. Een pand, dat voor f 10000,— ver zekerd is, maar f 15000,— waard was, krygt slechts 10/15 vergoedt van de 10/15 van de schade min 10/15 van de Ryksbydrage. Mocht de verzekerde overleden zyn, dan betaalt b.v. het Ryk r.iets uit aan Huisraadschade in verschillende gevallen. De Molestverzekering echter wel en wel aan de erven. Men ver wacht dat het 2 jaren zal dn ren voor dat alle ryksbydrage zijn uitgerekend, waarna dan ook de A.P.M. tot defi nitieve uitkering kan overgaan. In verband met de grote drukte op de kantoren werd wel verzocht om niet voor ieder wiswasje naar de A.P.M. te schryven, daar dit nood zakelijk de behandeling van andere zaken ophoudt. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst lioktoreu. Van Zaterdagavond 8 urn tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur Juvenaat in Yenray Naar wy vernemen verkeren de plannen van de Orde der Minder broeders om in Venray een Juvenaat voor opleiding van broeders op te richten in een vergevorderd stadium. Het is de bedoeling doze volgelingen van St. Frans onder te brengen in het Gymnasium en ze voor de prac- tische opleiding onder te brengen bij Venrayse mensen, terwyl deze jongens ook de ambachtsschool, indien nodig, zullen volgen. Mogelyk dat men in September reeds een begin zal maken. Springstoffen Nog steeds blijken er onverstandige mensen te zyn, die nog niet genoeg geleerd hebben, door de laatste on gelukken en die nog even rustig springstof op hun boerderij of in hun huis bewaren, in de heilige ver onderstelling, dat hen niets ge beuren kan. Ook wordt nog steeds springstof gevonden, hetzij met hulzen of anders zins. Men wordt nogmaals dringend verzocht dit spul direct op te geven op het Gemeentehuis, waarna de Hulpverleningsdienst het gevaarlijke materiaal weg komt halen. Men krygt dan ook geen proces-verbaal en men is van het gevaarlijke goedje af. Mocht de politie echter hy controle nog dergelijk spul in huis of op Uw erf ontdekken, dan zal men zeker ter verantwoording worden geroepen. Daarom doet verstandig en probeert niet om wat luttele centen Uzelf en Uw tvenmena in gevaar te brengen, maar geeft Uw oorlogsmateriaal op aan het Gemeentehuis.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1