Het Warenhuis 'themakeu Voor Pinksteren bijna uitverkocht, gebruikte Meubelen Meimaand- Mariabeelden Zomerstofjes Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. reeds vanaf f 69.50 Gabardine en Popeline Dames- en Heren- Regenjassen Damesmantels Mantelcostuums Glas-, Behang-, Wit-, O Waterverf- of Schilderwerk Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Jaarmarkt Waterglas „De Peelparel" Behangselpapier F. W. Hendriks Hoogland s ïïleuM&e Tot welk dekenaat behoorde Venray vroeger? By bulle Regimini universalis van 7 Augustus 1561, werd ook het bis dom Roermond omschreven. Het is door allerlei omstandigheden niet zo gemakkelyk aan te geven, welke parochies ten slotte tot dit bisdom kwamen te beboren en welke er tot aan de opheffing ervan in 1801 be hoord hebben. Men kan echter in het algemeen veilig als handleiding nemen de in deling van het bisdom in o dekenaten, die de beroemde bisschop Lindanus deed op de eerste synode van 24 Mei 1360. En dan zien wij Venray en om geving gerangschikt ondei het Vierde dekenaat n.l., dat van Kessel. Dat dekenaat bestond uit de parochies Baarlo, Blerick, Blitterswyck, Broek huizen, Broekhu zervorst, Gejjsteren, Grubbenvorst, Helden, Horst, Kessel, Lottum, Maasbree, Meerlo, Oirlo, Sevenum, Swolgon, Venray en Wanssum. Mère Pelagia Op 28 September 1S38 hadden acht Ursulinen van Thildonck het oude en vervallen „Jerusalem" betrokken. Met grote energie begonnen zjj het tot een jong en vernieuwd leven op t# wekken. Reeds in November 1838 werd een pensionaat geopend met.... 4 leerlingen. In December ving men aan met de buitenschool. Van "do herrezen stichting werd op 6 September 1843 een van de op richtsters, Möre Pelagia, tot Overste gekozen. Deze wakkere en dappere vrouw verdient in herinnering te blyven, niet alleen als een vrome en zachte kloosterzuster, die steeds met boven natuurlijk inzicht leefde en werkte, maar ook om de kracht van haar wil en haar sterke geest van handelen. Onder haar voorzichtig en wijs bestuur ondergingen de scholen een grote uitbreiding en werden bevolkt met een talrijke schare leergierige meisjes. Talrijker werden de roepingen, zodat do kloostergemeente groot werd en men telkens nieuwe en beteren krach ten kon aanstellen voor de diverse mooie en God welgevallige werk zaamheden. Jerusalem kreeg naam en heeft ontzaglijk veel bijgedragen tot vorming van flinke en goed- ontwikkelde vrouwen in een verre omgeving. Het „Huis des Heren moet schoon zijn", sprak Mère Pelagia en zij stelde de alomgevierde bouwmeester P.J.H. Cuypers aan om een fraaie kapel te bouwen. In 1864 werd dit heiligdom plechtig ingewijd. Ten slotte was ook deze Overste het, die de eerste Zusters uitzond naar Java, alwaar drie Ursulinen in 1837 een vruchtbare arbeid begonnen. Op 28 Januari 1883 gaf Mère Pelagia haar rijke ziel terug aan God. Zy werd opgevolgd door Moeder Felicita8. Feest bij de Bouwvakarbeiders De leden van de Venrayse afdeling der Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef" kwamen Donderdagavond in zaal Schellen in feestvergadering by een. De ledenwervingsactie, die men voor enkele maanden was begonnen, had een resultaat opgeleverd van 53 nieuwe leden. Hierdoor is het leien- aantal gestegon tot 530, ofwel meer dan i Va pet. van het landelijk aantal. By het bereiken van deze mijlpaal was do landelijke voorzitter van de Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef", de heer Collignon naar Venray geko men. De heer Collignon ging in een hooggestemde rede dieper in op de historische groei der sociale organi saties, de verbetering van de positie der arbeiders in het algemeen en in het, bijzonder die der bouwvakarbei ders. Ook besprak liy de op stapel staande pensioenregeling. Verder deelde hy mede, dat verzet zal worden aangetekend tegen de bouwstop. Namens het bondsbestuur reikte spr. daarna de pry'zen uit voor de ledenwervingsactie. Het duo van Zwamen-van Hout ontving voor 22 nieuwe leden de ie prijs. De 2e prys was voor het duo H. Dommeck-J. Swinkels met 21 leden, de 3e pry's ontving het duo Maas-J. Martens, terwyl ook J. Theeuws voor het in schrijven van 3 nieuwe leden nog een vakboek in ontvangst kon nemen. De zes eersten kregen bovendien nog een fraai beeld van St. Jozef, de patroon van de organisatie. De districtsbestuurder, de heer W. Peeters bond de jongeren onder de nieuwe leden op het hart, dat zy bouwers moeten worden en geen „brekers" en dat zy zich zo goed mogelijk moeten bekwamen. Tevoren waren nog enige huishou delijke punten afgehandeld. Er zal 100 gulden worden gegeven aan het R K. Sociaal Charitatief Centrum van het Dekenaat Venray. Het kerkbe stuur van St. Petrus-Banden kry'gt een gift van 200 gulden voor de wederopbouw van de kerk. Voor kinderen van de leden die naar het K.A.B. vacantieoord „Groe- newoud" gaan, werd een tegemoet koming van 3 gulden uitgetrokken. De Enschedese bouwpastoor (kerk en pastorie in een barak) kry'gt van de Venrayse bouwers 25 gulden. Het jaarverslag van de penning-, meester gaf een duidelijk beeld te zien van de grote geldbedragen die in de afdeling Venray omgaan. In 1930 werd aan vacantiebons uitbe taald de som van f 62.821 (f 4526 meer dan in 1049). Er was nog een voordelig kassaldo van f 1332.-. Bij de opheffing ln 1941 telde de afdeling 101 leden, bij de heroprichting in 1943 245 en thans 5101 Grote plannen in Overloon? In Overloon heeft men weer eens grote plannen. Naast het Oorlogs museum, dat steeds meer bezoekers trekt, wil men hier nu komen tot een dierenpark, dat by het Oorlogs museum zal worden ingericht door een dierenhandelaar uit Den Bosch, die hiervoor aan de Gemeente 4 ha grond in pacht heeft gevraagd. Het is zyn bedoeling, dat hier een 25 volieres worden opgebouwd, waar in de verschillende soorten vogels worden ondergebracht, terwijl een vogelbassin voor de watervogels wordt gemaakt. Verder zullen in dit dierenpark een 300 beesten, als reeën, herten, apen etc. worden onderge bracht. In de laatste Raadsvergadering heeft de Gemeente Vierlingsbeek de uitgifte van deze grond reeds goed gekeurd. Hoewel men nog moet wachten op de beslissing van Ged. Staten in den Bosch en Staatsbos beheer, meent men in Juni a.s. dit Overloonse vogel- en dierenpark te kunnen epenen. Bovendien zal aan de Venrayse weg een groot vacantiekamp worden ingericht, waarvoor houten barakken zullen worden geplaatst, die als onderdak kunnen dienen voor de kampeerders, die in deze omgeving enkele dagen willen verblijven. De 8ceïcntun&anh uetqadeede. De vergaderingen van de Boeren leenbank in Venray verlopen altyd rustig en kalm en zo was het ook weer Vrijdagavond in de Zwaan, waar de jaarvergadering gehouden werd. De Inspecteur der Centrale Bank te Eindhoven wees de leden nog eens nadrukkelijk op het grote belang van de Boerenleenbanken, vooral ook als spaarbank, waardoor het niet nodig is, dat zy veel geld in huis hebben en waardoor betalingen enz. zonder risico gewoon door de Bank kunnen worden gedaan. Ook de boeren moeten het gemak van hei giraal verkeer over de Bank nog beter leren kennen. De aftredende leden van 't bestuur nl. de heren G. Wismans, G. Litjens en H. Wismans werden by acclamatie als zodanig herkozen. Ditzelfde viel de heren J. Volleberg en J. van de Winkel te beurt, als leden van de Raad van Toezicht. Dan gaf de penningmeester een overzicht van de bedrijvigheid der Boerenleenbank in het afgelopen jaar. Een verblijdend teken is ook, dat meer dan 2 millioen werd ingelegd op de spaarboekjes, terwijl ruim anderhalf millioen werd terugbetaald. De Bank gaf over 1950 totaal aan voorschotten uit f 170.000. De winst bedroeg ruim f 3000.— welke aan de leden wordt uitbetaald. Als een goede gewoonte werd een vierde deel hiervan geschonken aan sociale en liefdadigheidsinstellingen. Zo kreeg het Charitatief Centrum f 225.—, de parochie f 273.— enz. Dan sloot de Voorzitter, P. Janssen de vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de HoogEw. Heer Deken. St. jjciis-uietinq, Op 23 April vieren ieder jaar de Verkenners hun feest van St. Joris. Dit jaar werd deze St. Jorisviering hier in Venray voor 't eerst gehou den in het fraaie St. Joriskipelletje op 't Desselke, een bezit, waar menige Verkennersafdeling jaloers op zou zyn. Met bijzondere toestemming van Vader Bisschop werd hier voor de eerste maal de H. Mis opgedragen. Begunstigd door buitengewoon fraai lenteweer waren een honderdtal verkenners van de St. Petrusgroep en de Miguel Progroep 's morgens om 7 uur hier aanwezig. Kapelaan van Lipzig droeg de plechtige Mis op in zyn functie van aalmoezenier van de St. Petrusgroep. Plechtig en rustig klonk de zang op deze heerlijke voorjaarsmorgen. Schoner en waardiger kan een ver kenner zich zo'n viering niet voor stellen. Onder de H. Mis hield de aalmoe zenier nog een korte toespraak, waar in hy nog eens vooral de nadruk legde op de plicht van iedere Ver kenner in het dagelijks leven. Byna allen naderden ter H. Tafel. Na do H. Mis had de St. Joris- bloem-uitreiking plaats en een korte vlaggenparade op het plein. De groepsleider van de St. Petrus groep, de heer Colsen, hield nog een korte toespraak. Om 8.15 vertrokken allen weer naar hun werk, de mees ten naar school. 's Avonds werd de viering hervat by de verschillende kampvuren, die aan de rand van het dorp opvlamden. Hier werd de St. Jorisboodschap voorgelezen van de hoofdaalmoezenier en de belofte hernieuwd. Na het „Wilhelmus" was deze dag weer ten einde en keerden de jongens voldaan huiswaarts, verrijkt naar geest en hart. Inderdaad, het was die jaar een schone St. Joris 1 Carton en Wolvilt thans weer volop verkrijgbaar. Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Langstraat 40 Telefoon 713 hebben wij een speciale aanbieding Qxfobd CóduumA bekend om hun schitterende pasvorm 9 juiste coupe O prima stof de bekendste merken reeds vanaf f 49.75 in de nieuwste modekleuren en in verschillende prijsklassen in de nieuwste frisse dessins prachtsortering Door gekleed, Uw geld goed besteed 1 Vraagt prijs. Beleefd aanbevelend Langstraat 46 Telefoon 713 Let op hulsnummer PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag 5de Zondag na Pasen; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 u. de beide H. Missen; 3 uur lof. Maandag: 6.30 gest. gez.jaarg.voor Th. Verheyen, Elis. v.d. Water on Hendrina v. Dijk, hierna de processie; 7.30 pl. lof ter opening van de Mei viering. Dinsdag: 6.30 pl. H. Mis voor Mart. Camps Jr; hierna de processie. Woensdag6.30 pl. H. Mis voor Fr. Janssen, hierna de processie; 7.30 rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdagfeest van Heer Hemel vaart; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 uur pl. lof met preek en ommegang over de vlasakker. Vrijdag: ïste Vrijdag der maand; 7.30 pl. H. Mis t e.v. 't H. Hart, op te dragen voor overl. fam. Litjens— Hendriks; 7 30 pl. lof t.e.v. 'tH. Hart. Zaterdagi ste Zaterdag der maand; 7.30 H. Mis voor overl. familie van Oort—van Rooy; 9.30 pl. huwelijks sluiting en H. Mis voor het bruids paar van Oort-v.Rooy; 7.30 Marialof. RECTORAAT St. Jozef, Smakt Zondagvandaag sde Zondag na Pasen; 7.30 lm. voor Ant. Philipsen en zijn zoon Albert; 8.30 bedevaart D.O. Venray; 9.30 hoogmis voor de genezing van 'n zieke; to.30 hoogmis K.A.B. van Esch; 3 uur lof met rozen hoedje; onder de H. Missen collecte voor de Kath. Militaire Tehuizen. Maandag: Dinsdag en Woensdag zijn de kruisdagen; na de eerste H. Mis processie voor de vruchten der aarde; 6.30 lm. voor byz. gunst; 7.30 lm. voor overleden familie. Dinsdag: 6.30 lm. best. door de dameskorfbalclub; 7.30 lm. voor Piet Koenen. Woensdag: 6 30 en 7.30 lm. t.e.v. St Joseph; van 5-7 uur biechten. Donderdag's Heren Hemelvaart, tevens is het voor ons Rectoraat en Holthees de dag der ïsteH. Communie; 7.30 lm. voor het welzy'n van de kin deren; de Communiekantjes worden om 7.15 afgehaald a.h. Pelgrimshuis; io u. hoogmis; 3 u. lof en rozenhoedje. Vrijdag: iste Vrijdag v.d. maand, toegewijd aan de van 'tH. Hart; 6.30 lm. t.e.v. 't H. Hart, waarna uit stelling litanie en zegen; voor en na de H. Mis biechtgelegenheid; 7.30 lm t.e.v. 't H. Hart; vandaag begint de noveen t.e.v. de H. Geest tot voor bereiding op het Pinksterfeest. Zaterdag: 6.30 lm uit dankbaarheid; 7.30 g6z. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw; van 5-8 u. biechthoren; 7 uur lof t.e.v. O.L.Vrouw. te VENRAY Maandag 7 Mei Ammoniak Bleekwater Zoutzuur Sodaliene Creoline Rywielolie Brandspiritus Naaimachine-olie Wasbenzine Leveitraan Terpetyn Haaifixatief Lijnolie Brillantine enz. Alles in flessen in voorraad. Beleefd aanbevelend F. W. HENDRIKS SchlltUbs&edkHf. iaugóhaat «V6 Telefoon 713 LET OP HET HUISNUMMER Stoomwasserij is steeds tot uw dienst Kampweg 15-23a Tel. 586 Lakverf, Waterverf, Borstelwerk Prachtsortering, komt zien. Niets verplicht U Tel. 713. Langstraat 46 Let op 't huisnummer Kippenhokken Kolonie-hokjes Zij, die zelf timmeren, kunnen wat verdienen, als ze bij my prijs vragen voor plankhout, ramen, deuren, golfplaten enz. Dit verplicht U tot niets. J. DE WIT WanroIJseweg C 162c MILL Telefoon 138 v.h. Pannerden H.H. Duivenliefhebbers Ontvangen grote party prachtige Weduwschapbakje8 en Broodschotels. Verder verkrijgbaar Duivenbaden, Thrillers, Kunsteieren, Hennep, Bodemwit, Roodsteen, Krachteiwit, Grit, ook zeer geschikt voor kippen en kuikens, Duiventhee, Spormoon-ver8terking8pillen, Gezond heidsdrank, Levertraan, Dukalwitsel, D.D.T. enz. Beleefd aanbevelend F.W.HENDRIKS A r+ Langstraat GD Telefoon 713. Let op 't huisnummer Wij waren doch gelukkig hadden wij bijtijds nog een partij prima nieuwe meubelen besteld en af en toe druppelt daar nu nog een zending van binnen, waarvan U thans nog billijk kunt profiteren. Bovendien hebben wy steeds enkele zeer bijzonder voordelige aanbiedingen in prima welke door kwaliteit of prijs een voor sprong zullen blijven behouden. Een degelijk mens koopt natuurlijk degelijke meubelen bij Steenstraat 28 uU BOXMEER en... wij brengen ze gratl» bij U thuis, zelfs al zat U op de Mookerhei I gauw er op af! Het Snoepje van de Week is weer zo lekker en zo leuk. Iedere week bij f, 4.- aan De Gruyter- artikelen een zakje lekkers met een kinderverrassing voor slechts 10 cent. van de kleinste tot de grootste. Bloemen, Vazen, Kandelaars, Crêpepapier, Bloemendraad, Beeldentafeltjes, Hoek- en rechte schapjes Scapulieren, Medailles, Rozenkransen, Kerkboeken, Gekl. en witte kaarsen, Waxine lichtjes en glaasjes, Patentolie, Lampjes, enz. Lage prijzen. fa. Th. Pouwels Zoon Telef. zaak 509 Telef. woonh. 566

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4