Venrays vroede vaderen vergaderden Kringvergadering WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN der Boerenbonden. Jliiaetkeidóóckccl ZATERDAG 28 APRIL 19S1 No. 17 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootcstraat 28 Venray Toleloon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prrjs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray I 1.10 buiten Venray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Grondverpachting en -verkopen Onteigeningsperikelen Het ding weer in „geding" Do Raadsvergadering van j.l Dinsdag verliep heel kalm en rustig, de agenda bevatte trouwens ook weinig belang rijke punten. Wethouder Heintjes en de heer Wismans ontbraken op het appèl. De Ingekomen stukken bestonden uit goedkeuringen van Ged. Staten van de volgende raadsbesluiten: a. verhoging van hypotheek van H. M. J. Nellen en de verlening van een hypotheek aan A. H. Hermus; b. de wijziging van de verordening op de heffing van vergunningsrecht en van het verlofsrecht; c. de wijziging van de bouwver ordening; d. de verkoop van grond aan P. Potten, Verder deed G S. mededeling, dat de Raadsbesluiten tot verpachting van grond aan P. J. van Rjjswyck en aan G. H. In 't Hulst verdaagd zijn in verband met het onderzoek naar de pachtprijzen. Punt i van de agenda was een in formatie van Ged. Staten, die wilden weten boe de Raad stond tegenover een verhoging van de wedden van de wethouders met 10 pet., met ingang van Jan. j.l. Niemand van de Raads leden zei wat, zodat zy er wel mee accoord gaan. Speelterrein In de vorige vergadering werd in principe besloten, dat een stukgrond van do fam. Poels in de omgeving van het Smaalpedje ter grootte van 3875 m2, zou onteigend worden. Deze procedure is aan de gang en door de betrokkenen is hiertegen protest ingediend. B. en W. heeft intussen nieuwe voorstellen gedaan en wel dat de verbindingsweg Hofstraat—Mgr. No- lensstraat, alsmede de weg naar de speelplaats van de school gratis zal worden afgestaan aan de gemeente, terwijl deze voor de grond, benodigd voor de speelplaats, f i,50 p. m2 zal betalen. Van de rest van de grond wordt dan niets onteigend. De fam. Poels kan met het eerste gedeelte van 't voorstel accoord gaan, maar zij vragen voor de speelplaats f 2,— p. in2, waarbij ze dan nog wel extra grond willen afstaan voor ver breding van het oude smaalpedje om zodoende een goede extra verbindings weg te krijgen naar de school. B. en W. stellen nu ïn verband met een en ander voor, dit punt nog even aan te houden, tot duidelijk is ge worden, hoe de partijen tegenover elkaar staan. De Raad kon hiermee accoord gaan, echter niet, nadat de heer JANSSEN uitdrukkelijk ver klaard had weinig bewondering te hebben voor deze manier van zaken doen. Beschoten daken In de bestaande bouwverordening staat, dat op de te bouwen daken een houten beschot moet worden aan gebracht. B. en W. wil het in deze dure tijd ook mogelijk maken, dat ander ma teriaal daarvoor gebruikt wordt en stelt voor de bouwverordening dus danig te wijzigen. Ook hier heeft de Raad niets op tegen, alleen meent de heer Fr. JANSSEN te moeten op merken, dat dit wel als mosterd na de maaltijd komt, aangezien reeds lang ander materiaal gebruikt wordt. De heer VAN HA AREN vraagt, wie nu beoordeeld of het andere materiaal gelijkwaardig is aan het houten beschot. Dit zal B. en W. toch moeten doen om in de toekomst ruzie te voorkomen. Daarom had hij dit ook graag in de verordening opgenomen Uit het antwoord van de VOOR ZITTER blijkt echter, dat deze redactie voorgeschreven is door de Prov. Griffie, zodat ook Venray zich hier maar aan moot houden, terwijl hij de heer ODENHOVEN, die terwille van de kleine bouwersom een soepele toepassing van deze verordening vroeg, gerust stelt met de mededeling, dat B. en W. wel op zullen letten. Toelagen goedgekenrd De Raad ging vervolgens accoord met de voorstellen van B. en W. om in beginsel van toepassing te ver klaren de verschillende Uitkering?- besluiten voor het gemeentepersoneel, waarin de verschillende loonrondes over het afgelopen jaar nader zyn vastgelegd. Eveneens gebeurtdat met een kleine wijziging in de rioolbelasting die van ondergeschikt belang is. Onrendabele uitbreidingen van het electriciteitsnet is het vol gende punt van de agenda. Deze kosten de Gemeente nogal wat geld. Ook al in verband met de nieuwe regeling, die de Raad voor enige tyd heelt aangenomen, waarbij hiervoor een ruime subRidie gegeven wordt aan de mensen, die willen electriflceren. Hiervoor is echter op de begroting geen post uitgetrokken aangezien mon niet wist welk standpunt Ged. Staten hiervoor innam. Nu echter bexicht gekomen is, dat Ged. Staten niet on genegen staan tegenover deze subsidie verlening, is het nodig, alsnog een bedrag hiervoor uit te trekken. Hoewel B. en W. van mening waren, dat f ïoooo,— genoeg was, blykt uit de reeds binnengekomen aanvragen, dat zeker f 12.000,— hiervoor moet worden gereserveerd. Hiertegen bad de Raad geen bezwaar. By het volgende punt was dat echter anders. Grondonteigeningen In de afgelopen jaren hebben een aantal grondonteigeningen plaats ge had door de gemeente, welke be nodigd waren voor woningbouw. By de vereiste opmetingen voor het kadaster bleken, dat de werkelijk in gebruik genomen oppervlakten af wijken van de oppervlakten welke waren aangegeven by de onteigenings- aanzegging. Rectificatie zal moeten plaats hebben. B. en W. stelt derhalve voor hiertoe de nodige besluiten te nemen. De heer VERMEULEN vond dat allemaal heel mooi, maar vroeg nog maals wanneer al die onteigeningen nu eens betaald zoudeuworden. Reeds in 1945 is grond onteigend en niemand heeft er nog wat van gehoord. Spreker achtte dit onjuist en noem de deze gehele onteigenings-geschie- denis diefstal met het wetboek in de hand. Hij stelde daarom voor eens krachtig te protesteren tegen de zeer late uitbetaling van de onteigende grond, die pracriseh voor een groot deel waardeloos is geworden, door de verminderde koopkracht van de gulden. Sprekor noemde dit e9n groot schandaal en meende, dat het zo wel 1980 kon worden voor dat de mensen geld zagen, waarop enkele raadsleden, die blijkbaar geen grond onteigend waren, hartelijk lachten. De VOORZITTER moest inderdaad toegeven, dat de uitbetalingen lang op zich lieten wachten, maar dat er niemand van uitbetaling gehoord had was toch niet juist. Verschillende mensen hadden al bericht ontvangen dat hun deel op het Grootboek van de Wederopbouw bijgeschreven is, zodat ze het geld toch kunnen krij gen. Maar bovenstaande maatregel zal er ook toe bijdragen, dat de uit betaling snel afkomt, terwyl B. en W. bereid is, om nogmaals op een spoedige uitbetaling aan te dringen Dan ging de Raad cok hiermede accoord. Destyds werd B. en W. door de Raad gemachtigd over te gaan tot toewijzing van de nieuwe kavels by het herverkavelingsplan. B. en W. vraagt nu dezelfde mach tiging voor toewijzing van onteigen de of op andere wyze verkregen gronden, gelegen buiten het herver kavelingsplan, die nodig is voor het verschaffen van grond aan oorlogs getroffenen, die voor herbouw van hun verwoeste kavel een nieuw terrein nodig hebben. Zonder commentaar werd die machtiging verleend. Grondverkopen. Door H. van Asten te Ysselsteyn is gevraagd hem een perceeltje grond te verkopen van 30 aren, gelegen achter de boerdery van H. van Ass. Genoemd terreintje is niet opgenomen in het bebossingsplan. zodat uit dien hoofde tegen verkoop geen bezwaar behoeft te bestaan. De Commissie voor Landbouwaan- gelegenheden kan zich met deze verkoop 7erenigen. B. en W. stelde voor deze grond te verkopen voor f 150 in totaal. Voorts is door A. G. J. Brouwers, Gasstraat 32, gevraagd om verkoop van een overhoekje, ter grootte van 153 m2., gelegen achter zyn woning. Aangezien het hier onteigende grond betreft, waarvan de door de gemeente verschuldigde vergoeding nog niet is vastgesteld, zal voorbehoud moeten worden gemaakt omtrent de pry's, welke vermoedelijk zal liggen tussen f 1.50 en f 1 60 per m2. Beide verkopen konden zonder meer doorgaan. 0, die financiën.... De verhoging van het promesse disconto door de Ned. Bank schijnt de genadeslag te worden voor de kasgeldleningen der Gemeenten. Yoor onze gemeente is het al zo, dat binnen 3 weken f 500.000 moeten worden terugbetaald, omdat de geld schieters liever hun geld ergens anders beleggen. Bovendien is er al aanschrijving gekomen, dat op 1 Juli nog eens f 200 000 moeten worden terugbetaald zodat de Gemeente in ernstige finan- ciöle moeilykheden kan komen. De redding is echter gevonden, er is nog een zekere mynheer X (wie of wat werd niet bekend gemaakt), die voor een millioen een rekening-courant overeenkomst met de Gemeente wil sluiten tegen een rentepercentage tussen 3 en 3Vi Pet. In verband met de onderhandelin gen, die nog gaande zyn, verzoekt B. en W. om toestemming om een dergelyke rekening-courant overeen komst af te sluiten, daar de gemeente anders voor grote moeilykheden zal komen. Volgende vergadering zal hierover nadere mededeling worden gedaan evenals over de financieringsplannen voor de nieuwe scholenbouw en boerderyenbouw in de Peel. Stroomyerkoop-dictator By de Rondvraag begon de heer Fr. JANSSEN gewoontegetrouw en hy' drukte er zyn verwondering over uit, dat ditmaal nog niet de verkoop van grond aan „Jerusalem" in de Gasstraat op de agenda stond, hoewel dit uitdrukkelijk is beloofd. De VOORZITTER beloofde inder daad ook, dat hij hierover opheldering zou geven, maar dan in besloten vergadering. Verder drukte de heer Fr. JANS SEN zyn misnoegen er over uit, dat hy nu reeds meer dan een jaar had gevraagd om de transformator op 't industrieterrein, maai steeds is hy afgescheept met de mededeling, dat hy binnenkort zou komen. Zyn vraag is nu wat onder „bin nenkort" wordt verstaan. De heer STEEGHS is ook niet te spreken over dit punt, de lamp in Castenray is er nog steeds niet. De VOORZITTER meet erkennen, dat inderdaad hier langer tyd voor nodig is als men heeft gedacht, maar alles ligt aan de Stroomverkoop. Wanneer deze het willen doen, zyn beide punten er morgen, maar men kan geen maatregelen hiertegen treffen, want anders komt er niets. Afwachten dus De heer STEEGHS ziet verder vol verwachting naar de wegschaaf, die in Castenray piachtig werk kan verrichten. Daarom komt hy eens vragen naar de plannen voor deze nieuwe machine. Verder wil hy nog weten, wanneer in Castenray met de woningbouw begonnen wordt, want het woidt toch wel urgent, wil men de mensen voor de winter uit de kippenhokken hebben. De VOORZITTER vertelt, dat men de toekomstige bestuurder van ue wegschaaf reeds aan het testen is. Plannen voor de inzet is men nog aan het opstellen. Verder heeft de aannemer verklaart, dat de huizen te Castenray voor de winter klaar zullen zyn, dus wachten De heer STEEGHS hoopte, dat men dan by de plannen voor wegenver harding zeker Castenray niet zou vergeten. Het Noordelijk deel van ons dorp heeft in de heer H. ODENHOVEN een warm pleitbezor ger. Ook in deze vergadering kwam hy zeer sterk op voor deze, volgens hem verwaarloosde, streek van onze gemeente. Terwyl men aan de ene kant van de gemeente, aldus de heer'Odenho- ven, maar schitterende straten aan legt en nog schitterender trottoirs, duit men van de andere kant, dat op de Overloonse weg een grol e greppel vol modder en rommel maar blyft stinken en een groot gevaar vormt voor de schoolgaande jeugd, afgezien dan nog van de hygiënische nadelen, hieraan verbonden. De VOORZITTER wyst er dan nogmaals op, dat dit samenhangt met de riolering. De verbetering hiervan staat op de nieuwe begroting en men moet dus nog wat geduld hebben, het kan nu eenmaal niet anders. Wat men er nu aan doet is weggegooid geld. Tante Post op de mat. De heer VAN HAREN vroeg of er nu niets te doen was tegen de zeer slechte postverbindingen hier in Venray. Er wordt alleen post ver zonden om 7 uur 's morgens en om 7 uur 's avonds en voor de rest blyft hy maar liggen. Dit is zeer nadelig voor Venray. Nu zal dat wel komen door de spoorregeling, maar men heeft daar toch auto's en er ryden toch bussen. De VOORZITTER zou zich in ver binding stellen met de Directeur- Generaal. Peelkayels. De heer OUSTERS heeft de vorige vergadering te horen gekregen, toen hy over een spoedige uitgifte van kavels in de Peel vroeg, dat dit een kwestie was van de Commissie voor Landbouwaangelegenheden. Nu is deze Commissie nog steeds niet by elkaar geweest en de jongelui staan er om te springen om te beginnen. Kan het nu niet zo gevonden worden dat B. en W. gemachtigd wordt de kavels uit te geven in overleg met die Commissie, om zodoende niet tot de volgende vergadering behoeven te wachten. Na enig gewirwar kon de VOOR ZITTER zich daarmede verenigen en het zal aldus gebeuren. Industrie. De heer SELDER had zich verwon derd over een artikel in het Dagblad van Noord-Limburg, waarin in het kort gezegd, de Venrayse magistra- Algemeen Voorzitter Mertens sprak over OORLOGS-SCHADEREGELING. Woensdag jl. waren de bestuurderer van de Boerenbonden op een kring vergadering byeen in Hotel de Zwaan Bovendien waren aanwezig de heren Mertens, voorzitter van de L.L.T.B. in Limburg, Kluitmans en Timmer mans, welke laatste voor de aanwe zigen iets vertelde over de oorlogs- schaderegeling. Voor het zover was, hield Voor zitter Mertens een spreekbeurt over de sociaal economische toestand. Moeilijkheden. De heer Mertens gaf een kort over zicht van de toestand van Nederland, wiens betalingsbalans na de oorlog alle zorg baarde? maar die zo lang zamerhand weer in orde zou gekomen zyn, als niet het conflict in Korea op grandioze wyze roet in het eten had gegooid. De grondstoffen gingen daardoor veel meer kosten en onze import overtrof verre onze export. Dat kan zo niet doorgaan, willen we vandaag of morgen niet voor een bankroet staan. Hier moeten dus maatregelen tegen getroffen worden. Maatregelen die ieder afzonderlek raken en die de verschillende groepen der bevolking zullen treffen. Er zal versoberd moe ten worden, er zal minder geïnves teerd en verbruikt mogen worden, en er zal veel meer geproduceerd moeten worden. Ook de Nederlandse boer moet daarvoor zyn steentje by dragen en evenals hy in het verleden menige keer voorop ging, zal hy er ook nu de spits af moeten by ten. Naast het conflict in Korea, hebben wy in Nederland nog geweldig te lijden aan de oorlogsschade, die nog betaald moet worden en zijn wij Indië kwijt, zodat de economische situatie op dit moment wel totaal op de kop is gezet. Wy hebben prijsstijgingen op alle gebied, terwyl verschillende loonron des dit proberen te compenseren. Voor de boeren kwam daar nog by het verlies van de subsidies op het veevoeder, de stijgende pry's van het kunstmest. Toen dan ook de laatste loonronde van 5 pet. kwam heeft de Stichting van de Landbouw zich ernstig bera den of deze moest worden doorbere kend ln de verschillende pi ijzen, of dat men evenals de industrie, deze niet zou doorberekenen. Voor tal van artikelen, zoals b.v. fruit en groenteD, die een vrye prys- tuur werd beschuldigd van het feit, dat zy" de industrievestiging in Ven ray tegenwerkte door het verworpen van aanbiedingen, het tegenwerken van de commissie van industrievesti ging in de Raad en het verhinderen van practische resultaten. Hoewel hy' er zich van bewust was, dat gezien de practyk, de be weringen uit dit Dagbladartikel, on juist waren, wilde hy dan nog wel eens uitdrukkelijk horen of het waar was dat: a. aanbiedingen voor industrie vestiging waren „weggewerkt"; b. hinderlijke oorzaken waren ge vormd, die practische resultaten op dit gebied in de weg zouden staan; c. of de commissie voor industrie vrijheid van handelen had. De VOORZITTER heeft dit artikel ook gelezen en kan slechts zeggen, dat een beschaafd mens een dergelijk bravourstuk, zonder overleg met de betrokkene zeker niet geschreven zou hebben. Hy moet dan ook ten stelligste ontkennen, dat de industrievestiging in Venray van hogerhand wordt tegen gewerkt, integendeel, de contacten die er zyn gelegd, zijn zeer behoorlijk afgewerkt, dat zy geen resultaat hebben gehad, is zeker niet de schuld van het Gemeentebestuur, maar vindt zijn oorzaak in het feit, dat de be trokkenen elders beter zijn geslaagd. Hinderlijke oorzaken zyn hem dan ook totaal onbekend. De commissie voor industrie heeft volle vrijheid van handelen, zy is juist ingesteld met het doel om voor bereidend werk te doen. De heer Fr. JANSSEN meent dan echter te moeten opmerken, dat ner gens een omschrijving staat van de taak van deze commissie. De VOORZITTER blyft er echter by, dat deze commissie informatief kan optreden en al de inlichtingen in kan winnen, die zy nodig oordeelt te hebben. Dan was het einde daar van de openbare zitting. De Raad trok zich terug in geheime vergadering om bela8ting-reclame'8 te behandelen en de geschiedenis van de oude kuil in de Gasstraat en getuige het feit, dat de verslaggevers veilig werden opge borgen in een van de afdelingen van het Gemeentehuis, ver van de Raads zaal, zal „het ding" ook wel weer ter sprake zyn geweest. Na heropening was er tenminste weer stemming (waarover werd niet bekend gemaakt) en de heren VER MEULEN en JANSSEN stemden tegen, de rest van de Raadsleden voor. vorming kennen, was doorberekening natuurlijk niet mogelyk, maai voor melk en bacon ligt de situatie anders. Hiervoor heeft men minimum garan tieprijzen en hier ging de boer verlies lyden, als die 5 pet. niet werden doorberekend. Immers de minimum prijs is gebaseerd op de kale kostprijs plus een bescheiden ondernemings winst. Zo is de pry's van het bacon ge baseerd op de kale kostprijsberekening van bèt LEI. nl. f 1.70 plus 20 pet. winst, waardoor men kwam aan de pry's van f 2.04 per kg, een pry's die de laatste tyd ook inderdaad berekend is. De styging van de veevoederpryzen en de loonronde maken het nu nood zakelijk dat hierby' een kwartje meer wordt berekend en volgens de heer Mertens zal de Regering met een prys van f 2.31 zeker accoord gaan, omdat op het gebied van de varkens, waarvan het vlees voor Nederland en Engeland voor een groot deel moet komen, de Regering nog wel te vinden is voor een hogere prys. Voor de melk is dat echter anders, daar dwingt niet zulk een noodzaak, met het gevolg dat de melkprijs te laag is vastgesteld, zeker voor deze streken. Spreker meent dan ook dat de Stichting van de Landbouw, die de loonsverhoging a 0.4 ct. per liter heeft gesteld, hierover met de Rege ring nog wel een robbertje vechten moet. Wat de eierprys betreft, hiervoor is spreker, ondanks de moeilykheden op het ogenblik toch optimistisch en beschouwt heden het verbroken con tract met Engeland nog steeds als de beste maatregel, die men heeft ge nomen. Inderdaad loopt de export naar Duitsland iets moeilijker, maar spreker vertrouwt dat ook deze moei lykheden zullen worden opgelost. Al metal zyn er vele moeilykheden, moeilijkheden die slechts in organi satorisch verband kunnen worden opgelost, daarom is het nodig dat iedere boer niet alken een papieren lid is van zyn organisatie, maar ook daadwerkelijk zich daarvoor inzet, de leiding volgt en alles doet om zyn bedrijf zo rendabel mogelyk te maken. Spreker bepleitte ook het onder linge contact met de verschillende landbouworganisaties in het buiten land, waardoor mede vele moeilijk heden voorkomen kunnen worden. Verder sprak hy de hoop uit, dat de vele moeilykheden, die de Neder landse boer in het huidige bestel ondervindt, niet zodanig mogen worden, dat hy er onder bezwijkt, maar dat het hem gegeven mag worden desondanks toch zyn steentje by te dragen tot de uiteindelijke wederopbouw van Nederland, zowel op geestelijk, sociaal als economisch terrein. Financiën. De heer Kluitmans gaf een korte toelichting op de resultatenrekening van de bond, die dit jaar een batig saldo behaalde van f 682.93. Uit dit verslag bleek onder meer, dat in 1950 de leden het respectabel bedrag van f 139.161.45 aan contri butie opbrachten en dat de nieuw ingestelde Emigratiedienst f 7408 85 kost. De Landelijke Ruiters kosten f ii.733.50, maar aan contributies en subsidies komen daarvan f 6.195.92 terug. D6 dienst Jonge Boeren en Tuin ders vroeg f 17.656.34, terwyl onze Boerinnenbonden het deden met f 6 086.13 uit de grote pot. Deze overvloed van getallen werd in een vlot tempo over de vergadering uitgestort en in een even vlot tempo goedgekeurd, waarna de heer Tim mermans, hoofd van 't Adviesbureau voor Oorlogsslachtoffers van de L.L. T.B., in 't kort iets zei over de Oorlogsschaderegeling. Allereerst sprak by over de Molest verzekeringen. Nog al te velen stellen zich daar heel veel van voor, maar men moet nooit vergeten, dat deze slechts de schade veigoeden, dieniet door het Ryk is betaald. Bovendien is de schade in 1944 zodanig groot geweest, dat byv. de O O.M Sneek, en Renotum, drie maatschappijen, die vooral in deze streken hebben gewerkt, slechts 10 tot 15 pet. van de „restschade" zullen uirbetalen, De Alg. Plattelands Molestverz. zal ongeveer 50 pet. uitbetalen. Dëze cijfers gelden men gelieve daaraan te denken in hun alge meenheid. Wanneer gaan deze nu uitbetalen? Alleen als de Wederopbouw totaal klaar is, dat wil zeggen, dat men precies weet wat men krijgt van de Wederopbouw (geel formulier) en als men precies weet wat men krijgt van de Huisraadschade (ie en 2de uitbetaling). Dus niet eerder. Weet men deze cijfers, dan is het dienstig deze aan getekend op te sturen naar de ver zekering, die dan tot uitbetaling overgaat, voor een deel aan contanten en voor een deel over de herstelbank. Wat de aanvullende bijdrage voor Landbouwhi-rstel botreft, waarop nog velen wachten, kon de heer Timmer mans vertellen, dat nog niet eens bekend is, waar en hoe men deze moet aanvragen. Het Adviesbureau zal dit echter tydig genoeg bekend maken en men gelieve daaraan dan ook de hand ie houden- In verband met de behan deling van dit onderwerp, werd de medewerking gevraagd der boeren, om de cyfers in te zenden van de werktuigen en het vee, dat verloren is gegaan en wat en tegen welke prys men er voor heeft terugontvan gen. Het Bureau heeft nog te weinig cyfers om by hogerhand om betero voorziening aan te kloppen er. hy vraagt daarom dringend medewerking van de boeren. In verband met veel voorkomende oplichteryen, wees hy de mensen nogmaals nadrukkelijk er op, onder geen enkele voorwaarde geld uit te «even om formuiieren ingevuld te krijgen voor de Wederopbouw. Nog steeds vallen ook hier in Venray slachtoffers, die zich door de een of ander laten helpen tegen betaling van idem zoveel en men bereikt er niets mee. Het Adviesbureau wil graag iedereen helpen en het kost geen cent. Verschillende problemen kwamen uit de vtrgadering nog naar voren, die de heer Timmermans zo g09d en zo kwaad als het ging ter plaatse reeds oploste. Daar het intussen vry laat gewor den was, leverde de rondvraag niet veel nieuws op, waarna de voorzitter de vergadering sloot, waarop alle afdelingen, behalve Venray kom, ver tegenwoordigd waren. AVOND- reikt diploma's uit Zaterdagmiddag had onder natuur lijk grote belangstelling van de daarby betrokken jeugd de diploma-uitreiking plaats voor de cursussen van de Avond- nijverheidsschool in 't Luxor-theater. Na opening door de voorzitter van van het Schoolbestuur, de Hoog- Eerwaarde Heer Deken, die in zijn openingswoord nog eens duidelyk onderstreepte het grote belang van goede vakkennis voor iedere jongeman, kreeg de Directeur der Nijverheids school het woord. De heer Oomens bracht dank aan leraren voor het vele en moeilijke werk, door hen verricht in het afge lopen jaar. Het valt nu eenmaal niet mee om op verschillende plaatsen het onderwijs te geven. Om in de toe komst- een dergelyke harrewar te voorkomen is besloten, dat geen nieuwe leerlingen worden aange nomen voor de komende avondcursus. Eerst als de nieuwe bouw klaar is, zullen de cuisussen weer normaal leerlingen op kunnen nemen. Boven dien zal de nieuwe avondcursus be ginnen in September om te voorkomen dat men na 1 April nog door moet werken. Spreker, pratende over de nieuwe ambachtsschool, was vol optimisme wat de uiteindelijke verwezenlijking der plannen betrof. Binnenkort hoopt men het Venrayse publiek via een manquette te laten zien hoe de nieuwe Ambachtsschool er uit zou zien en spreker hoopte, dat Venray het schoolbestuur een helpen de hand zou bieden by het installeren van de cantine, opdat de nieuwe school ook een nieuw begin mag zyn, waarin de leerling naast zyn ver plichte lesuren ook een goed en ge zellig onderkomen heeft in zyn vrije tijd. Ter zy'ner tyd zullen hierover nog nadere mededelingen komen. Voor timmerlieden, metselaars en machinebankwerkers, die op Rijks- werkplaatsen gewerkt hebben of nog zeer weinig theorie hebben gehad, zal a.8. zomer nog een aparte cursus komen, die hen vooral hierby Kan helpen. Opgave hiervoor moeten voor a.s. Zondag binnen zyn. Aan deze cursus zal een diploma verbonden zyn. Wat de vorderingen betreft in de avondcursussen, had de Directeur tot zyn genoegen geconstateerd, dat tegen over het vorig jaar van een grote vooruitgang sprake is Maar het zal en ffioet nog beter. Daarom zyn nieuwe maatregelen getroffen om de leer lingen nog eens uitdrukkelijk te wyzen op hun plicht tot studeren, terwyl tevens de medewerking der ouders wordt ingeroepen om hun kinderen te wyzen op het grote belang van een goede vakstudie. Nadat de namen bekend gemaakt waren van hen, die naar een hogere klas waren bevorderd, kwamen zij, die hun einddiploma verworven had den, deze in ontvangst nemen. Dit waren de volgende heren Getuigschrift 4de jaarafd A. Reüri ders J. M H.; van O^-ch J MFranssen L J., Venray; Fleurkens P. J. F., Veulen; Tissen J. G. H, A yen; Swin- kels G. H., van Hoof P M. H. Fleur kens W., Venray; Cornelissen W H Overloon; Tachen W II.M, Oostrum; Koenen H. F., Venray; Voermans G M. C., Leunen; Janssen JAM, Branje G M., Rongen G. H., Koenen G. H, Venray; totaal 16 leerlingenen 1 leer ling geen getuigschrift. Getuigschrift 6de jaar afd B: van Meyel P. J J Merselo; van Geenen G. H., Verbeek J. E Th., Venray; Euwals H. A.B. Geysteren; Reynders R H. C., van Ooi P. H., Venray; Kissels J H Oostrum; van Lieshout J. A. G., Jeuken W. A., Waayenburg

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1