IDóóï de C cnwiunle(eeden HET WARENHUIS Aqi uaria 7ly}a&óndó~ml66ie POELS-JANSSEN Glas-, Behang-, Wit-, O Waterverf- of Schilderwerk Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Behangselpapier F. W. Hendriks LINOLEUM Paardenmarkt te Venray Donderdag 26 April Ten dele achtte zft „haar" gebed reeds verhoord, toen „haar" kleine Jan eenmaal overgegaan naar de grote school by de Zusters mis dienaar werd en haar dagelyks meer stichtte door zijn houding en zijn devotie aan het altaar. Het hinderde haar alleen, dat deze „lieve jongen" buiten de kapel soms wat erg kort aangebonden kon zijn hy liet zich nooit een lof pry zend woord noch een toespeling van haar op de toekomst welgevallen. Hy wist - naarmate hy groter werd precies wat hy wilde, deze knaap en dat zou hy met vader e)i moeder wel uitmaken. Daar had de Zuster niets mee nodig... Vader die zeepzieder en kuiper was van beroep, verhuisde in 1878 met zyn gezin naar Alkmaar om er deel genoot te worden in de bierbrouweryen van zyn broer, Hij vestigde zich in de voormalige pastorie der Minderbroe ders naast de kerk van St Laurenlius aan het Vordronkenoord. Hy heeft op school een vertrouwde vriend Evert Rykenborg, die priester wil worden, evenals hyzelf.Zy praten daar samen veel over en bereiden er zich alvast zo'n beetje op voor door ln hun gezelschap nooit een onver togen woord van schoolmakkers te dulden. Voor het overige zijn het een heerlijke rakkers, die bij tijd en wijle het hele huis aan het Verdronken oord in rep en roer kunnen zetten... Seminarist Samen met zyn vriend Evert ver trok Jan Witte i8si naar het Semina rie Hagevold, beiden in lange broek. Dat hoorde zo. Eenmaal priester ge worden, konden zij immers nog lang genoeg in kuitbroek rondlopen Maar jongen, wat moest je daar een hoop voor leren om priester te wor den I En met Jan Witte z'n studie wilde het maar slecht vlotten. Of wilde hy beslist pater worden? ln Mei 1883 verhuisde hy van Hage- veld naar het college der Minder broeders te Venray, doch in '83 gaf hy het op. „Priester worden" zei hy „is té hoog voor my. Ik ben het niet waardig"... Bakkersknecht Na zyn „mislukte" priesterstudie wilde Jan Witte kunstschilder wor den. Hy bezat een aangeboren vaar digheid in het hanteren van penseel en tekenstift. Fantaseren kon hy ook, want hy stelde zich maar meteen voor eenmaal opgeleid te kunnen schilderen als.... ja, als Rembrandt. Waarom nietl Hoe hoger je mikt, hoe meer je bereikt. Vader bekeek het wat nuchterder. „Als je er een vak by leert" zei hy „is het my goc-n. Van de kunst alleen, is maar armoede lyden. Voor mynpart wordt je er bakker by..." Jan Witte werd bakker, wat de eerste tyd vooral hierin bestond, dat hy met de broodmand langs de huizen moest gaan om te horen of ze hier en daar wat nodig hadden. En meestal was het dan: „We hebben eigenlyk niets nodig, bakkertje, maar omdat jy het bent, zullen we iets nemen. Je bent altijd zo beleefd en zo vrien delijk... Portretschilder Zyn begaafde jongen - want dat was hy iedere dag aan de over kant van het Verdronkenoord langs de huizen te zien leuren, verdroot vader Witte weldra meer dan hy tegenover zyn zoon liet bly'kbn. Up aandringen van de pastoor der parochie maakte hy er een eind aan en deed zyn zoon in de leer by zekere Klftzenier, toentertijd in Alkmaar een bekend portret- en kerkschilder. Onder diens leiding maakte Jan Witte snelle vorderingen. Met onverdroten ijver legde hy er zich op toe de geheimen van het „vak" onder de knie te krijgen, raakte op die manier zyn ietwat angstvallige schuchterheid kwijt en ging van tyd tot tyd met de trekschuit naar Am sterdam om in het Rijksmuseum vooral het coloriet en de lichtval van Rembrandt te bestuderen, welke hem bijzonder boeiden. Hy bleek in menig opzicht een een begaafde jongeman te zynhy was een meester in het schoonryden op de schaats, maar ook tezamen met zyn leraar een vaardig arran geur van kunstzinnige uitvoeringen in de stadsgehoorzaal. Met vertrouwen kon hy de toekomst tegemoet zien. Toch had hy andere plannen, die hy reeds met kapelaan Mohr uit- uitvoerig had besproken. Deze nam hem een keer mee naar de Benedic- tyner-abdy van Maredsous in België. Onvoldaan kwam Jan Witte van deze reis terug en meldde zicli bij de Minderbroeders om er als lekebroeder in te treden. Midden in zijn werk aan een groot familieportret kreeg hy bericht, dat hy zyn intrede kon doen in het klooster Alverna te Wychen. Begin November 1891 zegde hij zyn kunstenaarsloopbaan vaarwel om leke broeder te worden, hy was toen 23 jaar oud. By zijn kleding als broeder nam Jan Witte naam aan van zyn vroegere schoolvriendEverardus. Dit werd in de dagelijkse omgang Evert. Maar zo noemden hem met verloop van tijd alleen nog zyn medebroeders. Mensen van buiten het klooster kenden hom niet an ders als „de heilige broedei" en eenmaal portier geworden in Megen, waar hy met een korte onder breking vijftig jaar heeft gewoond als „het heilige bruurke..." Direct na zyn kleding werd broeder Evert aan het werk gezet om deuren en raamkozijnen te verven, ruiten in te zetten en wat dies meer zy'. In- plaats van het penseel mocht hy voortaan de verfkwast hanteren. Weg schoonheidsidealen en Rembrand- teske dromen 1 Doch wat zou dat 1 Hij was niet in het klooster ge komen om zijn eigen wil te doen, hij was er gekomen om... een „heilige" te worden. Ja heus, een heilige l Wie voor iets anders in het klooster komt, is stapelgek. Sterk van gestel kon hy veel van zichzelf vergen. Honger, koude en verdere ongemakken van het klooster leven verduurde hy, zonder daarbij ooit zyn gelijkmoedigheid en zijn vriendelijke voorkomendheid te ver liezen. Van meet af aan was hy een aantrekkelijke „heilige"... Zonder een man te zyn van gebed, zou broeder Evert nooit een „heilige" kunnen worden in de ware zin van het woord Gebod maakt nederig en nederigheid is ten slotte het enige fundament, waarop een leven van waarachtige christelijke volmaakt heid kan worden opgebouwd. Ziin dag verdelend in gebed en gestage arbeid, bereidde broeder Evert na verloop van oen achttal jaren zich voor op zyn professie als Minder broeder. By die gelegenheid preekte zyn oude schoolvriend, de eerw. heer Rykenberg. „Wees een kunstenaar van uw ziel" besloot deze zyn rede. Vier maanden na zijn professie, afgelegd 22 Januari 1899 werd broeder Evert overgeplaatst naar Megen om er de vertrouwenspost van portier te vervullen en tevenn hét schilderwerk in huis te verrichten. Wat dit laatste betreft, liet de toenmalige gardiaan hem beginnen met een paar schilder stukken te maken voor de zy-altaron in de kloosterkerk. Dat was werk naar Evert's hand, zoals liet ook work naar zyn hand bleek te zyn arme mensen aan de poort gul van aalmoezen te voorzien, hen te leren bidden en de catechismus te onderrichten. „Het zijn zulke goede mensen" was hy gewoon te zeggen „en zy missen toch al zoveel"... Hoe hy zelf bad, konden de studon- ten van het gymnasium iedere Zondag bewonderen, wanneer zy, voor in de kerk gezeten, broeder Evert op zyn bidstoel naast de deur naar de sacris tie zagen zitten onbeweeglijk neer geknield, de magere handen ineenge vouwen op de leuning van de stoel, het hoofd diep gebogen. Altyd precies hetzelfde en altijd geheel en al op gaande in aanbidding van het heilig sacrament. Daar, by het tabernakel konden hem zyn medebroeders vinden, zodra zyn ambt als portier of zyn bezigheden in huis hem maar één ogenblik de tyd daartoe gunden. Toch bleef hij voor ieder toeganke lijk, voor eenieder vriendelijk eu voor komend. Nimmer gaf hy iets pry's van zyn aangeboren voornaamheid, ofschoon hy voor het oog althaus zichzelve volkomen scheen te ver waarlozen steeds droeg hy een tot op de draad versleten habyt, zocht aan tafel het geringste voor zichzelf uit, deed daar zo mogelijk nog oen handvol zout by en sliep, totdat hy werd ontdekt en het hem werd ver boden, op de kale grond- Een kluizenaar Broeder Evert had slechts één doel voor ogen zichzelf geheel en zonder enig voorbehoud aan God te kunnen overgeven. Niets, maar dan ook let terlijk niets meer van zichzelf over houden om alleen met God en met God alleen te kunnen zyn: een klui zenaar, die do stilte en de eenzaam heid nodig heeft om zich geheel naar God te kunnen uitleven. Omstreeks het feest van St. Joseph 1919 was hy zover. Ondanks de duisternis, waarmede God hem omgaf om hem op zyn trouw te beproeven, waagde broeder Evert de sprong in Gods armen, daarbij enkel en alleen vertrouwend op de raad van zyn biechtvader, dat het goed was wat hy voorhad. Kon het heldhaftiger, kon het eenvoudiger: een kind, dat zich aan zyn Vader overgeeft, vol komen Sinds dat ogenblik zocht broeder Evert beslist veracht en miskend te worden, zocht hy eenzaam te zyn, temidden van zyn medebroeders, uit medelijden met de mensen zijn een zaamheid vullend met gebed voor hun noodwendigheden, wanneer zy hem daai om vroegen Heldhaftigheid van deugd Een tiental jaren, nadat hy zich geheel aan God had overgegeven, werd broeder Evert vanwege een euvel aan de voet ontheven van zyn portiersfunctie, die hy dertig jaar lang uiterst voorzichtig en uiterst gereserveerd in de omgang met allerlei slag van mensen had vervuld. Hy had haar volkomen smetteloos ver vuld. Dit alleen reeds sluit 6en heldhaf tigheid van deugd in, welke enkel door een diepdoorleefd inwendig leven kan worden verklaard. Zyn grote ziel was in staat gebleken hetgeen hij zich aan kennis van het inwendig leven had verworven tot de uiterste konsekwenties inpractijk te .brengen, ondanks twijfels en nachtrumoer waarmede de Boze hem van de een maal ingeslagen weg trachtte af te brengen. Maar in alles, ook in het allergeringste van iedere dag, stipt gehoorzamend aan de leiding van overste en biechtvader bleef broeder Evert zijn koninklijke weg gaan een door God geleide en door God begenadigde mens, die nog tijdens zyn leven Gods wezen mocht aan schouwen. Wjj bidden Wanneer ty'dens zyn leven iemand aan broeder Evert vroeg om voor hem te willen bidden, antwoordde hy steevast: „Goed, wy zullen er samen voor bidden" Doet hij, gestorven, dit nogmee bidden met degenen, die thans zyn voorspraak by God willen inroepen Dezelfde avond, Dinsdag 27 Februari 1.1., toen pater Lohuis in zijn lijdens meditatie voor de radio broeder Evert had herdacht, begon iemand in Am sterdam tot hem te bidden om een betrekking. Donderdag daarop had hy die betrekking MARKUS DE BRUIN Diverse maten ontvangen. Verder Vogelkooien, Fonteinen, Voederbakjes Vogelbadhuisjes, Draadnestjes, enz. Beleefd aanbevelend F. W. HENDRIKS ^0 Tel. 713. Langstraat Let op 't huisnummer MISSIE-ACTIE Father L. Bartels kan tevreden zyn over de actie die men in Venray heeft ondernomen, om het hem mo gelijk te maken in Brits Oost Afrika een ziekenhuis te bouwen. Evenals ln Maastricht en Venlo is ook in Venray deze missie-actie een groot succes geworden. Daar was allereerst de tentoonstel ling van de stukken die Zuid-Neder landse kunstenaars hebben afgestaan voor een grote Nationale verloting ten bate der Nyabondo missie. Op 't laatste ogenblik bleek het mogelijk deze tentoonstelling hier in Venray te krijgen, dank zy het werk van V VV. Burgemeester Janssen opende met een geestig speech je deze ten toonstelling. Vooraf sprak de voor zitter van het werkcomité, Dr. Ha- vermans, een kort woord, waarin hy nog eens wees op het doel van de gehele actie, nl. te komen tot een betere medische verzorging van de inboorlingen, waardoor het contact met deze mensen veel beter kan wor den gelegd en het werk der missio narissen gemakkelijk wordt gemaakt. Op deze tentoonstelling waren ver schillende mooie stukken aanwezig, waarby vooral opviel het werk van Pastoor Adams, Bellofroid, Collete, Vos, Vermeulen en van Woerkum. Nu Zondag zal de trekking plaats hebben van de loten die hier werden verkocht, zodat men dus binnenkort kan weten of men van een dezer werken de gelukkige eigenaar is ge worden. Om 8 uur 'savonds was Venrays „nieuwe concertzaal" zeer goed bezet om te komen luisteren naar Ger de Koos en zijn mannen die in vlot tempo, vanaf de aardig ingerichte tribune, de zo wel bekende shiagers brachten. Peter Picos ver zorgde een zeer goede conference en de Drie Musketiere zongen als van ouds. Al met ai was het een gezel lige drukte, met zyn bijkomende verlotingen etc. en dergelijke avonden smaken naar meer. De Kinderoperette op Zondagmiddag trok vooral van de jeugd een meer dan geweldige belangstelling en de 1 Wilhelmina leek wel een bijen korf, toen het kleine grut begon te spelen. Dit stuk was zeer aardig en de costumering dikwijls feënryk. Geen wonder ook, dat de jeugd best te spreken was, vooral toen nader hand een goochelaar hen nog eens met enkele knappe staaltjes van zyn kunnen kwam verrassen. Ook Zondagavond was Ger de Roos en het Orkest Zonder Naam weer present en in hetzelfde vlotte tempo als daags tevoren werd een goed programma afgewerkt. De keurige Franse poppen werden vorloot en ook deze avond, hoewel niet zo druk als Zaterdag had een vlot en plezierig verloop. Maandag word met frisse moed begonnen met de Modeshow georganiseerd door de Fa. Jac. Fonck en de Fa. Frits van der Ven uit Den Bosch. Verder werkte daaraan mede Maison Hawinkels en de Fa. Coenen, met hoeden en lederwaren. De Venrayse dames konden do verleiding niet weerstaan dit gebeuren zo maar achteloos voorbij te gaan. Integendeel, want op beide shows was het druk en het was inderdaad de moeite waard. In de door de Fa. van Ham en Hermus kleurrijk versierde zaal "Wil helmina werd een keurcollectie aan mantels, japonnen en bont getoond, die de volle belangstelling had van al de dames. U vergeeft het Uw ver slaggever wel als hy niet verder uitwydt over al dat schoons wat werd getoond, daar het hem ten ene male onmogelijk- is een ook maar dragelijke beschrijving te geven van wat hier allemaal werd getoond. Alleen moet het hem van het hart dat de belangstelling van de kant der heren niet zo bijster was, waar door hy meer en meer het gevoel kreeg een vreemde eend in de bijt te zyn. Wij geloven echter wel, dat deze eerste Venrayse modeshow ten volle is geslaagd en daar is het toch maar om begonnen, terwijl de dames meer dan voldaan waren over het gebodene. Dan kwam Dinsdag het slot met een tweede voorstelling van de Kin deroperette, die ook weer de nodige belangstelling trok, wat zij ook inder daad verdiende. Hieraan werkte verder mede Sjef Titulaer en Gertie Claassen, die beide enkele operette fragmenten zongen met begeleiding van Mevr. Heynsbroek. Bertus Hum mel, die wy wel eens beter hebben medegemaakt, verbond met wat flauwekul het nogal onsamenhangende programma. En daarmede was het einde daar van een „korte maar hevige" actie voor een onbekende missionaris, die desondanks toch de volle steun kreeg voor zijn geweldig missioneringswerk in de Nyabondo-missie. Het moet voor de organisators van deze avonden en middagen een plezierige genoegdoening geweest '_"n hun werk met een dergelijk succes bekroond te zien en Venray heeft weer eens te meer getoond niet tevergeefs een beroep op zich te laten doen. Hel schip van de werf Dan Hendriks' verf prachtkleuren, hoge glans. Zaksel vrij. Snelle droging. Voldoet aan de hoogste eisen. Neemt eens proef en koopt, uw verf by het juiste adres Schildersbedrijf F.W.Hendriks, Langstr.46 Telefoon 713 dèn, ja dan hoefde ik me niet om De Gruyter s 10 procent korting te bekommeren. Maar nü, nu ELKE extra gulden een uitkomst is, ben ik een trouwe klant van De Gruyter. Voor elke tien gulden, die ik besteed aan De Gruyter-artikelen. krijg ik één gulden contant weer terug. Daar heb je wat aan 1 Het voorjaar heeft eindelijk zyn intree gedaan. Heerlijk om er dan met de fiets op uit te trekken. Voegt nu de daad bij het woord en schaft U een nieuwe fiets aan Nu nog leverbaar. Vraagt er na bij de zaak waar U steeds tot volle te vredenheid voordelig slaagt GROOTESTRAAT26 I Vraagt prys. Beleefd aanbevelend Telefoon 713 Let op huisnummer Langstraat 46 ■uuü 1,1.11! in i tin i ii ii mi rnihi ii ij i minim iiiiiiiiiiiiMiumimiiinii Lakverf, "Waterverf, Borstelwerk Prachtsortering, komt zien. Niets verplicht U Tel. 713. Langstraat 46 Let op 't huisnummer Kippenhokken Kolonie-hokjes Zy, die zelf timmeren, kunnen wat verdienen, als ze by my prys vragen voor plankhout, ramen, deuren, golfplaten enz. Dit verplicht U tot niets. J. DE WIT Wanroijseweg C 162c MILL Telefoon 138 v.h. Pannerden Kerkboeken Missaals Gedachtenis-Prentjes bedrukt-onbedrukt - ^a. ti. d. VluHchko^ n 1Ë 111111111'i.uj 111 u 1111111111111111111 iirmiiri mm mim voor tafels en vloereu Tafelzeil in alle kleuren Schoorsteenzeil Kachelzeiltjes Balatum, 2 m breed Balatum-lopers, alle breedten Cocos-lopers, alle breedten Cocos-karpetten Traplopers Traproeden Viltpapier Gordijnroeden Schuifroeden Railgarnituren Gordijnringen Verder alle schoonmaak artikelen Alles wordt op verlangen thuisbezorgd. Hofstraat Telefoon 509 en 566

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4