a Boerenjeugd waarheen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Qetulqe uau £ucifac? Nieuw-Zeeland ziet graag Nederl. ongehuwde emigranten komen. Voor de Politierechter Uit „Peel en Maas" vecpiiuzutqeH ZATERDAG 21 APRIL ">51 No. 16 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Kantoorboek kandei Grootestraat 28 Yenray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Yenray f 1.10 buiten Yenray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. De strijd tussen God en Lucifer, de absurde poging van bet schepsel om de Schepper de kroon van het hoofd te stoteD, duurt nog alty'd. Steeds is er opstand geweest tegen God en in onze dagen zien wy ont kenning en miskenning als factoren van verzet tegen een onaantastbare werkelijkheid. De houding, die de mens past is aanhankelykhbid, nederigheid, volg zaamheid, als een erkennen van het eerste en enige levensprinciep, dat God is. Doch het tegenovergestelde blijkt in de geschiedenis en het vlammende woord van Lucifer: „non serviam", ik zal en ik wil niet dienen, is tot een daverende leuze geworden en een wrange daad. Dit zien wij in al degenen, die zichzelf tot middel punt maakten en maken van de kleine kring waarin zy leven. Door deze verkeerde, dwaze, be krompen en hoogmoedige instelling verliezen zy de juiste verhoudingen uit het oog, met het gevolg, dat zy vroeg of laat God voorbij gaan en vergeten. Door zich te baseren op nieuwe theoriën en moderne nonnen, die zich aanpassen aan het louter men selyke, stelt de eigen genoegzaamheid vast, dat verouderde en onweten- schappelyke ideeën hebben afgedaan. Vanwaar deze immerdurende oppo sitie van schepsel tegenover de Schepper, van degene die ontvangt tegenover de Gever Deze vraag zal by ieder van ons wel eens zyn opgekomen, want al is onze grote levenslijn op God ge richt, toch moeten wij erkennen, dat ieder ogenblikken heeft in het leven die van opstand getuigen. Wy wisten niet altijd te gehoorza men aan de wetten van het leven en maakten zo het koningschap van Christus tot twistpunt in ons leven. Het is vaak moeielyk te volgen en te erkennen dat God het Enige Zyn en het Volmaakte Leven is en dat al les uit deze bron voortkomt en dat het leven, dat alle leven uitgaat van God. Dit bepaalt de vei houdingen en betekent rechten, die God toekomen en de mens moet eerbiedigen in eon aanvaarden van zijn positie als geschapen leven. Wat is evenwel dit loven Het geheimzinnige dat de planten wereld beheerst, seizoen na seizoen, opgroeien en vergaan, toch een kring loop die tot een bestemming wordi. De dierenwereld, die zonder redelijk overleg het soort in stand houdt en generatie na generatie door instinct het leven verder draagt. De mens, die deelt in Gods schep pingskracht en steeds nieuw leven, redelyk leven doet ontstaan, is een bekroning van deze verschillende gradaties van levensontsluiting; slechts de mens is zich bewust of moest zich bewust zyn van het leven dat hij met zich draagt. De mens is het voorbehouden om de oorsprong en bet doel van het leven te begryp'en als een uitgaan en opgaan van en naar God, als Degene die het leven in alle volheid heeft. Het leven is echter het geheim van het leven als princiep van nieuw leven. De schepping mag erin delen; het punt van uitgang, de bewaarder en behoeder van alle leven blijft God. In de dode stof voeren de electronen een dans uit van niet voor te stellen snelheid, zegt de wetenschap, maar constateert eveneens, dat er geen leven ontstaat, want er is geen levenskern aanwezig. Slechts wanneer deze aanwezig is zoals plant, dier en mens wordt dit geheimzinnige goed verder gedragen door bet leven, schakel aan schakel tot het reikte aan ons. Aan ons is het dan als redelijke wezens, als schepselen met verstand en vrije wil het leven te zien als Godsgave en daarnaar te handelen en te denken. Om de schakel, die ons leven betekent in de ketting, die by God als sluitstuk moet eindigen, een sterk en krachtig element te doen zyn. Dan krygt ons leven inhoud, omdat wy er de waarde van zien, dan is er meer dan klagen en vragen, omdat ons leven een positieve bijdrage levert voor de Godsgedachte en de schepping. Dat behoedt ons voor afdwalen, voor het over 't hoofd zien van de proporties, voor materialistische tendenzen. De zucht om voor alles een ver klaring te zoeken en te vinden is prijzenswaard, mits dit in goed ver band gebeurd en de hoogmoed God niet ter verantwoording roept. De menselijke geest is knap en steeds meer zal worden ontdekt en ont raadselt, met uitzondering van dat gene, wat met het leven als voort- brengings- en bestendigingsprincipe samenhangt; dit heeft God tot een verboden terrein verklaard, daar het deelt in Zyn eigen Goddelijk Wezen. Dit ontsluieren brengt de mens niet nader tot God, want de achter grond is alty'd om God gelijk te worden en door alles te weten, alles Iedere boer kan door 2 zoons vervangen worden De zwaarste last, die de boeren stand in deze en vele andere streken vandaag aan de dag te torsen heelt, is die van een onzekere toekomst voor de boerenjeugd. Vader en moeder, die tot in de diepste vezels van hun ziel, boer zyn, hebben hun kinderen in dat voorvaderlijk beroep opgeleid. Zy hebben in die kinderen do beste tradities van dit land overgeplant en aan hun zonen en dochters de gods dienstzin, de eenvoud, de stugge vasthoudendheid en de liefde voor de bodem meegegeven, die al eeuwen lang de boer van deze streken heb ben gekenmerkt, die hem een Peel heeft doen herscheppen in vruchtbare grond en die hem, ondanks de grote zorgen en moeilijkheden in het verleden trouw hebben doen blijven aan zyn roeping, land en volk voedsel te verstrekken. Maar nu moeten zy dag na dag ervaren, dat zy niet in staat zyn om volwassen kinderen een stuk grond te verschaffen, dat deze nodig hebben om er zelfstandig het boerenbedrijf te kunnen uitoefenen, teneinde hun dagelijks brood te verdienen. Bij tientallen zijn er boerenzoons en dochters, die een langdurige ver kering nog aldoor blijven rekken, omdat het uitzicht op de verwezen lykiog van een allezins gerechtvaar digde toekomstdroom blijft ontbreken. Jonge boeren moeten iederen dag de harde werkelijkheid opnieuw onder de ogen zien, dat zij in deze streek, net zo min als elders, een boerenbedrijf zullen kunnen beginnen. Dat is al een heel vraagstuk. Maar nog klemmender dan voor de volwassenen en rijpere boerenjeugd is datzelfde vraagstuk voor het boerenkind, dat nu nog op de schoolbanken zit en van dit hele probleem nog geen besef heeft. Immers dan zullen de moeilijk heden nog veel groter zyn dan nu het geval is^ Al zijn de cijfers nog niet bekend van de Vestigings Enquête, welke de jonge hoeren hier organiseren, men kan gerust als vaststaand aannemen dat reeds nu hot overschot van jonge boeren van die aard is, dat er gemiddeld voor ieder boerenbedrijf twee volwassen zoons aanwezig zijn om de plaats van de vader in te nemen. En wat moet het dan zyn over tien jaren Reeds nu is uit te maken, dat van de honderd schoolgaande boerenkin deren er minstens zeventig zyn, die onder geen enkele voorwaarde ooit kans zullen krijgen om boer te wor den op eigen land. Reeds nu loopt hot vast en moet men emigreren, moet men bedrijven onrendabel gaan splitsen, moet men overschakelen van land- op tuinbouw en blyven nog velen zonder vooruit zicht rondlopen. Hoe moet het dan gaan over 10 of 15 jaren. Daarom moeten alle boerenouders de harde werkelijkheid eens goed onder de ogen gaan zien, dat van de kinderen, die zy nu naar de lagere school sturen, er slechts een enkeling de kans maakt ooit in deze streken of elders in Neder land boer te kunnen worden. Aan deze harde werkelijkheid zitten ijzeren consekwenties vast. Allereerst voor de ouders. Immers als deze kinderen toch worden opgeleid voor boer, dan is 't zo dat ze eenmaal vol wassen en op huwbare leeftijd zyn gekomen, ook niets anders kennen. Zy kunnen dén buiten hun 'vak ook nergens anders meer terecht, terwijl ze zich als boer nog slechts kunnen vestigen in het buitenland. Wil dit dan zeggen, dat alles wat nu aan de boerenjeugd in de school banken zit, maar moet emigreren. Neen, want het zal een grote vraag zyn of men ovdr tien, vijftien jaren nog kan emigreren Maar bovendien biedt Nederland en misschien deze streken gelukkig nog mogelijkheden. Uitstekende kansen zelfs, maar zy liggen buiten het boerenberoep. Om van deze kansen te profiteren, is het nodig, dat boerenouders tijdig het besluit (durven) nemen om hun jongen geen boer te laten worden. Tijdig, dat wil zeggen, dat dit ernstig en voor vele ouders mis schien zeer moeilijk besluit geno men moet worden, op het tijdstip, dat de jongen de lagere school verlaat. Als zuik een jongen eerst enkele jaren in het boerenbedrijf werkt, daarna in dienst moet, dan is de gunstige tyd om een vak te leren voorbij. Een jonge boer ofwel tuinder van 18-20 jaar kan prac- tisch niet meer veranderen. Geen boer worden en een ander beroep kiezen. Welk dan Het is logisch, dat dit niet in twee, drie regels hier is neer te schrijven. Daar voor is nodig, dat men eens met de jongen zelf praat, met zijn onderwij zer, mogelijk kan men hem eens laten testen via school of particulier, men kan eens gaan praten op het Arbeidsbureau en ongetwijfeld kan een goede oplossing gevonden wor den. Wy zyn ons bewust, dat dit voor vele boerenouders een zeer ernstige zaak is, die hun pyn en leed doet, maar zy moeten de moed hebben om de werkelijkheid onder ogen durven te zien en hun kind een kans geven wat van zijn leven te maken. Een kans, die men hem welbewust ontneemt, als men misschien voor wat tijdelijke hulp op de boerderij of met de gedachte, dat de toekomst wel een oplossing zal brengen, hem boerenwerk geeft en het boerenvak leert, waarvan reeds nu met zeker heid te zeggen is, dat dit fout zal lopen en dat hy over tien, vijftien jaren doelloos rondloopt en een ver bitterd mens in de maatschappij wordt Stoffelijke resten terng naar ons land Onvoorziene moeilijkheden voorbe houden hoopt de Dienst Identificatie en Berging nog dit jaar de stoffelijke resten van alle gedurende de oorlog in Duitsland overleden landgenoten, die geïdentificeerd konden worden, naar Nederland over te brengen. Kinderbijslag grote gezinnen verhoogd Alle kinderbijslagen, ook die krach tens de wet op de invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente, zullen met terugwerkende kracht tot 1 Jan. worden verhoogd van het vierde kind af met vier cent per kind en per dag. Het hiertoe ingediende wetsont werp heeft ten doel een tegemoet koming in de huurverhoging te geven aan die gezinnen, welke krachtens hun grote kindertal weinig of geen belasting betalen en derhalve ook niet profiteerden van de vanwege de huurverhoging ingevoerde belas tingverlaging. Deze nieuwe verhoging van de kinderbijslagen zal het Ry'k per jaar ruim drie millioen gulden kosten. Met de indiening van dit wetsont werp is tegemoet gekomen aan een by herhaling door de K.V.P. in de Kamer bepleite wenselijkheid. Mijn ontploft Dinsdagmiddag werd Yenray weer eens opgeschrikt door een doffe maar ditmaal veel hardere knal dan men gewoon was. Het bleek, dat nu niet in de Vredcpeël munitie tot ontploffing gebracht was, maar in de kom zelf. Bij de opruimingswerkzaamheden in de Paterstraat kwam door on bekende oorzaak een landmijn tot ontploffing, die wonder bovenwonder geen slachtoffers heeft geëist. Hoewel dicht in de nabijheid vel schillende mensen aan het werk waren, is het ditmaal zonder onge lukken afgelopen. Er werd een flink gat in de grond geslagen en de naby- staande huizen kregen veel glas schade. De belangstelling, vooral van de zyde der schoolgaande jeugd, was natuurlijk zeer groot. De Rijkspolitie stelde in samen- wei king met de Mynopruimingsdienst uit Venio, een verder onderzoek in naar munitie, maar er werd verder nie*s gevonden. Over de plek waar deze landmijn lag heeft men reeds jaren gelopen en gereden. Nu is het terrein afgemaakt en zyn borden geplaatst met „My'ne Gevaar mogelijk te maken. Het is echter fout, want ons leven moet dienen zyn tot de uiterste consequenties, dat maakt tevreden en gelukkig. Laten wy ieder persoonlijk ervan doordrongen zyn, dat ons leven van God uitging van God en ons leven een bestendiging moet zyn van het goede en ware, dat te vinden is in de Ene, die het echte leven is 1 Naar verwacht wordt zal het eerste emigrantenschip voor Nieuw-Zeeland de „Zuiderkruis" nog voor Augustus van dit jaar met 800 Nederlandse emigranten naar Wellington vertrek ken. Van het ogenblik af. dat er een emigratie overeenkomst tussen ons land en Nieuw-ZeeUnd werd gesloten zyn er ongeveer een 200tal Nederl. emigranten onder de bepalingen dezer overeenkomst naar dit land vertrok ken. Verwacht wordt, dat dit jaar een aantal emigranten van 3000 zal bereikt worden. Volgens deze overeenkomst, die zich beperkt tot ongehuwde emigran ten van 18 tot en met 35 jaar, kan er steun worden verleend voor de reiskosten. Naast de emigratie volgens de overeenkomst vindt de emigratie van personen afzonderlijk gewoon voortgang. Deze emigranten zorgen geheel voor zichzelf. Men neemt aan, dat er dit jaar op die wijze nog ongeveer ïeoo Nederlanders naar Nieuw Zeeland zullen emigreren. Volgens de vertegenwoordiger van Nieuw Zeeland, mr. Brennan, bestaat er daar de laatste jaren een groot tekort aan arbeiders. Dit kan op ongeveer 20 tot 30.000 geschat wor den. Het zuivelseizoen begint in Nieuw Zeeland in Augustus. Er kunnen dan zeer veel arbeiders op de zuivolboer- deryen en in de zuivelfabrieken worden geplaatst. Daar vinden die arbeiders circa 6 tot 8 maanden werk, voor zover zy geen vast werk voor het gehele jaar kunnen krijgen. Zy worden dan daarna gemakkeiyk in andere onder nemingen opgenomen. Er bestaat in Nieuw Zeeland vooral behoefte aan geschoolde arbeiders in de zuivelindustrie en bouwvakken en de metaal, machine en houtindustrie. Ongehuwde vrouwen kunnen even eens emigreren. Zo is er vraag naar gediplomeerde verpleegsters, personeel voor huishouding en fabriek. Er zullen binnenkort ook een i2tal Nederlandse veeartsen naar Nieuw Zeeland vertrekken. Zy werden uit 40 gegadigden gekozen. HOGE LONEN. Ten aanzien van de hoge lor en deelde de leider van het emigratie bureau mee, dat op de zuivelboerde- rijen de arbeiders ongeveer f 75.— per week kunnen verdienen met vrye kost en inwoning. De arbeiders in de zuivelindustrie verdienen ongeveer f 85 tot f 105 per week met demogelijkheid tot hogere lonen by overwerk. Een ongeschoolde arbeider verdient een minimum van f 82 per week in een 40 urige arbeidsweek. Een gediplomeerde verpleegster kan f 2500 per jaar verdienen met vrye kost en bewoning. Huishoudelijk personeel In hospitalen, hotels enz. kan tenminste f 57 per week ver dienen. Weinig woonruimte. Ook Nieuw Zeeland kampt echter met een woningvraagstuk. Daarom bestaat nog geen gelegenheid de emigratie van gezinnen te bevor deren. De emigratie-overeenkomst bepaalt zich dan ook vooralsnog tot onge- huwden van 18-35 jaar. Nieuw Zeeland zorgt voor huisvesting dezer emigranten. Zy, die los van de over eenkomst emigreren, dienen zelf voor huisvesting te zorgen. Nadat 18 maanden geleden een werkelijk begin gemaakt werd met de emigratie van Nederlanders naar Nieuw Zeeland, heeft men de ge legenheid gehad daarmee indrukken op te doen. Mr. Brennan deelde mee, dat de Nederlanders zich opvallend goed in Nieuw Zeeland hebben aangepast. Ze zyn zeer welkom in zyn land. Klachten hebben hem op het ogen blik nog in 't geheel niet bereikt. Hy merkte op, dat zyn land on geveer acht maal zo groot is als Nederland en een bevolking heeft van byna 2 millioen. Dat maakt het duidelyk, dat er volop werk is en dat men er in de laatste jaren geen werkeloosheid gekend heeft. Wat de intellectuele beroepen be treft, zijn de mogelijkheden geringer. J. YAN BERGEN f Met Jean van Bergen is deze week een merkwaardig mens heengegaan. Iemand met een grote technische knobbel en grote begaafdheid in tekenen en schilderen. Zyn uitvindingen zijn weinig be kend geworden. Van Bergen was de man er niet naar om deze met de nodige flair wereldkundig te maken. Ook de tegenslagen op dit gebied zyn hem ruim ten deel gevallen. We denken dan speciaal aan zijn kleuren fotografie, aan zyn televisie, terwyl hy voor de pas opkomende vlieg machines enkele goede vei beteringen uitdacht, hoewel hy nooit van zyn leven in een dergelijke machine had gezeten. Deze zyn allen niet erkend, maar het eigenaardige is, dat vele jaren later precies dezelfde dingen wel werden gebruikt en men van het practische nut overtuigd was. Dat heeft echter deze méns niet weerhouden,zyn teleurstellingen heeft hy voor zich gehouden en wanneer hij maar kon vissen en schilderen dan leefde hy. In zyn tekeningen en schilderyen bracht hij de wyde Peel met zyn vennen, de Maas, de Boshuizen, al die bekende natuurplekjes rond Ven- ray, die door zijn schilderyen practisch over de gehele wereld gekomen zyn. Stil en eenvoudig heeft deze man, zonder speciale opleiding, schone dingen gemaakt, die elders meer werden gewaardeerd als hier. Hy zal voortleven in de werken, die hy met zoveel liefde heeft geschapen en Ven- ray is een begaafd kunstenaar armer. Leunen in feeststemming Op de eerste kermisdag n.l. 20 Mei a.s., zal het in Leunen groot feest zyn. Dan bestaat de Eanfare St. Catharina 30 jaren en men is van plan by gelegen heid van dit feest de bloemetjes nog eens ouderwets buiten te zetten. Verschillende comité's zyn reeds gevormd en ook met de samenstelling van het pro gramma is men reeds begonnen. Ditmaal nu eens geen festival en geen concoursen, neen, dit maal zullen Boer Piet, Ger Jan Kruutmoes en de Bietenbouwers in Leunen, een daverend con cert komen geven. De grote danszaal van Weys is daarvoor al gereserveerd. Dus allen op 20 Mei a.s. naar Leunen. Vrydag j.l. hield Vrouwe Justitia, in de persoon van de Politierechter, weer zitting op de Raadszaal van ons Gemeentehuis, die zich voor bali buitengewoon leent. Ook ditmaal waren het weer de dagelijkse zonden, die hier door de strenge Officier van Justitie met een geldboete of enkele dagen brommen werden uitgewist. Het eerste geval van H. uit Venlo, was feitelijk een drama. H. leeft al jaren lang in onmin met zyn vrouw, die zo nu en dan nog eens komt kijken hoe haar spullen er uit zien. By een van dergelijke „kykpartyen" kwam er weer herrie, ditmaal over een weggestopte koffiepot, een herrie, die zo hoog opliep, dat hy haar by haar hals greep en haar dreigde te wurgen, als zij niet zou zeggen, waar die pot was. Dat laatste vertelde zyn vrouw tenminste, die als getuige in deze zaak werd gehoord. De Officier geloofde echter de verdachte echt genoot eerder, die vertelde, dat hy haar inderdaad had aangegrepen, doch alleen by de schouders, waardoor het helemaal geen poging tot doodslag werd, wat zyn vrouw er van pro beerde te maken. H. werd dan ook vrijgesproken. Twee woonwagen-bewoners uit Venlo, hadden het met een wacht meester aan de stok gekregen, hadden een goed glas bier op, reden zonder licht, waren weerspannig, hadden ge slagen, kortom, hadden een waslijst zonden op hun geweten, die de Officier slechts kon uitwissen met 1 maand gevangenisstraf. Wat dan ook prompt zal gebeuren. De heren K., veehandelaren uit Boxmeer, waren in Horst met een boer aan het vechten geslagen en hadden die boer nog al enkele op- meppers verkocht, waardoor deze „pynlyk was getroffen", reden waarom de oude en jonge K. nu voor de politierechter moesten verschijnen. Zy wisten echter hun rol zo goed te spelen, dat de volgende maal nog eenmaal de zaak voorkomt om meer getuigen te boren. Mej. H. uit Siebengewald had in verschillende winkels maar een greep in de geldlade gedaan, met het gevolg, dat zy nu van de politierechter het een en ander te verduren kreeg, zodat het een, snikparty werd van je welste. Waarschijnlijk bewogen door deze stroom van tranen, zal een reclas- seringsrapport worden opgevraagd, maar anders wordt het brommen. Mej. K. uit Venray had haar buur vrouw met een stuk y'zer bewerkt, zelfs zo erg, dat de getuige H. ge meend had, dat ze de mat aan het tyoppen waren. De doktersverklaring sprak dan ook van mishandeling en de pleister op de wonde was dan ook een boete van f 20,— K. uit Grubbenvorst heeft een vader, die alles opmaakt, waardoor niet hy alleen honger lijdt, maar er ook voor! de kippen geen voer is. Om dan echter by de buurt maar een zak maïskolven weg te halen, gaat niet op, reden waarom f 25,— boete geëist werd. Mej. F. uit Broekhuizen had haar buurvrouw uitgemaakt voor flodder, 'emiddags om 3 uur, maar mej. F. bewees met twee getuigen onder ode, dat ze om 3 uur helemaal niet in Broekhuizen is geweest. Dit kon echter niet voorkomen, dat ook zij f 10,— kreeg, wat en van verdachte en van haar getuigen de grootste gemenigheid werd gevonden en waar om zy zeker in hoger beroep zouden gaan. K. uit Arcen had met zyn katapult kraaien bewerkt, die maïs kwamen stelen. Doch de gedode kraai, bleek een kouw te zyn van een Arcenaar, die aangifte hiervan heeft gedaan. Dit drama werd nu uitgevochten voor de rechter, maar ditmaal gaf verdachte geen krimp. Hy bleef beweren, dat zelfs de Officier niet kon uit maken, als er acht kraaien zitten welke van de acht een kouw is en hoewel on gaarne, moest de rechter dat toe geven, waardoor vrijspraak het ge volg was. Minder genadig kwam R. uit Venlo er af, die wegens diefstal van 3 kg lood aan de veiling te Venlo, voor t maand moet gaan zitten. Daar hy een blanco strafregister had, mocht hy zelf bepalen, wanneer hy het liefst, naar Roermond kwam, dat behoefde hy de officier maar even te schrijven De service werd op prys gesteld. voor 50 jaren terug No. van 20 April 1901 Door onbesuisdheid van de jeugd kwam de dierenarts Herman Sala, te vallen en werd hy vry ernstig gewond. Mej. Helena Malliet, vroeger dorpsgenote, slaagde als onderwijzeres. Te Merselo kwam de oprichting tot stand van een handboogschutterij „De heibloem", later „St Hubertus" genaamd. De handboogschutterij van Over- loon nam de naam aan van: „Vrienden kring". Het bestuur bestond uit de herenJos. Poels, H. Loonen, P. Kruizen, Jan Henckens, H. Thiszen en W. Crooymans. Alphons Sanders had zich ten huize van zyn ouders gevestigd als schoenmaker. INDUSTRIE Ter aanmoediging en ter lering zy onderstaande lijst de Industrie-com missie hier ter plaatse aangeboden. Het zyn enkele korte berichtjes, die wy in een week vonden in de kranten over de uitbreiding van de Weerter industriën De Mach.-graveerinrichting heeft in een der bedrijfsruimten van de voor malige ijzergieterij waar reeds meerdere kleine industriën onderdak vonden de benodigde ruimte ver kregen. Ook het personeel kan nu worden uitgebreid. Voor Unicum's Bedrijven wordt momenteel druk gebouwd aan een nieuwe fabrieksruimte, die aan de bestaande iabriek aansluit. Meerdere nieuwe arbeidskrachten zullen in deze nieuwe fabrieksruimte tewerkgesteld worden. Unicum werkt op het ogenblik in hoofdzaak aan de productie van de pas uitgevonden vliegtuigcrick. De kort geleden gevestigde Weerter Verzinxery „Unicum" werkt sedert Maandag j.l. in ploegen om de grote opdrachten te kunnen verwerken. De nieuw gevestigde Plastic-fabriek „Algoma" is met de productie begon nen. Een o-tal mannelijke arbeids krachten werden inmiddels tewerk gesteld. De Machinefabriek Halberg N.V., d:e in Augustus jl. een geheel nieuw modern fabrieksgebouw betrok, is thans reeds te klein Enige nieuwe werkruimten zullen binuenkort bijge bouwd worden. Konden wy dat in een jaar maar vau Venray schrijven Limburgse veestapel T.B.C.-vrij Zoals bekend is, zal binnenkort een nationaal plan voor de t.b.c, bestrijding onder het rundvee ter tafel komen, waarbij o.m. wordt bepaald, dat voor het afslachten van reageerders, slacht- premies zullen werden uitbetaald. In afwachting van de goedkeuring van dit plan, is de Gezondheidsdienst voor Dieren in Limburg vanaf Maan dag overgaan tot het registreren van afgeslachte reageerders voor zover zy voor slachtpremie ln aanmerking kunnen komen. Hiervoor moet worden voldaan aan de volgende voorwaarden. Volgens plan zal deze subsidie worden uitbetaald, kort nadat het betreffende bedryf door de Gezond heidscommissie als reactie-vrij is erkend. Dit moet blijken uiteen her onderzoek, dat niet eerder dan zes woken nadat de laatste reageerder van het bedryf is verwijderd, kan plaats hebben. Men zal in principe niet méér reageerders gesubsidieerd krijgen dan by het stalonderzoek in de winter 1049—1050 op het bedryf aanwezig waren en nooit voor een dier dat aan gekocht is zonder een geldig attest. Om voor subsidie in aanmerking te komen moet de reageerder geslacht worden binnen 5 dagen, nadat dit dier van het bedryf verwijderd is, (tenzij de reageerder wordt gebracht in de weide van een erkende vet weider voor reageerders, van waaruit het dier rechtstreeks naar de slacht bank moet worden vervoerd). Voordat de reageerder van het be dryf gaat om te worden geslacht, moet de veehouder met de schets van de reageerder naar zyn dierenarts gaan om een ingevuld formulier te halen en de betreffende reageerder met de schets en genoemd formulier aan de slachtplaats aanbieden. Hij kan deze reageerder ook vor kopen of leveren aan de organisatie of handel. Hy moet daarbij in elk geval bedingen, dat het dier met de schets en het formulier aan het slacht huis tnoet worden aangeboden en dat het dier binnen vyf dagen geslacht mo3t zijn. De slachtpremie zal dan bedragen voor dieren zonder brede tanden f 60.—; voor dieren met twee brede tanden f 100,—voor dieren met vier brede tanden f 130,voor dieren met zes of meer b-ede tanden f 160, Een en ander geldt alleen voor vee houders aangesloten bjj de Gezond heidsdienst voor Dieren in Limburg.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1