Leven. De nood WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Verhoogde kolenprijzen leuuie nkómóten&elastiHq IQoób de iicétiqinqs-fiecUemeH Uit „Peel en Maas" BINNENLAND ZATERDAG 7 APRIL 1951 Na. 14 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhoi Drukkerij Kantoorboekhandel Vonrey Telefoon K4780-512 Postrekening 150Ó52 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden ep aanvraag gaarne verstrekt Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venrey I 1.10 buiten Yenray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij het beleven van de Paasnacht viering is het ons duidelijk geworden, dat de Kerk de grote nadruk legt op het H. Doopsel in verband met de Verrijzenis van Christus. Deze gedachte komt in de Paastyd steeds terug: dat wij door het Doopsel herboren zijn en met Christus ver rezen, want Christus verdiende de kracht en genade om ons vrij te maken van het juk der zonde en zo deel te hebben aan Christus'Opstan ding en Overwinning op dood en duivel. Dit terugkerend motief doet ons inzien, dat geestelijke vernieuwing, welke ons zo blij maakte in een warm doorleven van Christus' werk, moet blijven voortbestaan en dat de Doopgenade als kernpunt van ons bovennatuurlijk leven moet beant woorden aan de wetten van alle leven, namelijk dat wij verplicht zijn dit leven in stand te houden en te doen groeien tot een wasdom, die overeenkomt met de verlangens en wensen van Christus. De wekroep van Christus om vol maakt te zijn, geldt voor ieder mensenkind en zeker voor ons Christus kinderen. Aan deze eis voldoen wy wanneer ons leven bezield is door het alles omvattende Christusprinciep en de grote lijn, die door ons leven loopt door God getrokken wordt. Het is dikwijls moeilijk om het leven en zeker ons persoonlijk gods dienstig leven in het juiste licht te zien, doch in deze weken waarin wij Christus' verlossingstaak tot vrucht zien worden in onze kerste ning, tot grondslag voor bovennatuur lijk. leven, doet oqs tevens bezinnen op de levenswaarden, op de grote zin van het goddelijk leven, op het godsdienstig leven. Het leven is iets, dat de mens slechts als gave verkrijgen kan. Wij hebben het aan anderen te danken, deelden in Gods scheppingsmacht; hebben er geen recht op, want wij waren er eerst toen het leven gegeven werd. Evenwel door het feit, dat er leven is, gelden er wetten en normen, die een goed ontplooien en bestaanbaar heid van leven ten doel hebben en de natuurwet in de vorm van tien geboden in ieder mensenhart als ge wetensstem neergelegd, geven dib mogelijkheid. Wil het de mens goed gaan, wil hij beantwoorden aan de zin van het leven, dat een geordend leven en samenleven ten doel heeft, dan moet hij met al zijn krachten het leven en de wetten van het leven dienen. Van deze natuuriijke instelling, dit eenvoudig dienen komt echter niet bijster veel terecht, wanneer wij de geschiedenis nazien en het beeld, dat 1951 ons momenteel biedt, De goede wil, de eerlijke inzet, de blijde opoffering, het welwillend toe geven, het spontaan tegemoetkomen, het zonder bitterheid verdragen, het gewenste aanpassen ontbreken, daar de mens en het mensdom de voet stappen van de oude Adam liever volgen, dan het pad te gaan, dat Christus bestemde om te komen tot vrijheid, vreugde en vrede. Christus leerde ons de doelstelling van het leven en dat het punt van uitgang ook moet zijn, de sluitsteen van het leven: namelijk God. Dat naast ons natuurlijk leven een bovennatuurlijk leven gecultiveerd moet worden, dat dit godsdienstig leven ons doet beseffen, dat het inderdaad leven is en een aanvoelen van de achtergrond van „Dit is Leven." I Het kan niet geproduceerd worden, niet kunstmatig in elkaar gezet worden, niet geëist worden, want het is een gave, die God ons schenkt in het Doopsel, door ons als kinderen aan te nemen en de kans te geven en de mogelijkheid om tot een afge rond geheel te worden in het Gods plan. Dit godsdienstig leven, dit op en door God gericht zijn, is niet het zelfde als een omvangrijke gods dienstige practijk. Een rjjk gevarieerd godsdienstig program is slechts van waarde, wanneer het de afstraling is, de beleving naar buiten van ons innig Christus-verbonden leven. Al te vaak leeft deze praktijk niet in het bewustzijn, is niet gedragen door een echt ideaal, maar is slechts van buitenaf opgeplakt, is een gevel versiering, die een bouwvallig geheel moet verbergen, een camoufleren van een zwak geloof. Laten wij ons bewust zyn, dat de innerlijke gesteltenis de toetssteen is voor onze waardering door God. Dan is ons God-dienen een beantwoorden aan het grot6 Gods-princiep, dat liefde is en wordt ons handelen naar buiten gedragen door liefde, die slechts leven kan zijn. Hoeveel grieven zijn er niet tegen mensen, die hiertegen misdoen en zich rustig en veilig gevoelen in het louter uitwendige volbrengen van het godsdienstige en vergeten en voorbijzien aan liet grote, waar alles door gedragen moet zyn en dat is: de Godsliefde Wy moeten als Paasgedachte de overtuiging in ons leven meedragen, dat ons natuurlijk leven van God uitging, maar dat ons bovennatuurlyk leven het blijvend contact met God Ook dit jaar weer seizoen-reducties Per i April zyn de nieuwe kolen- prijzen ingegaan waardoor de huis-1 brand per hl. met f 0,70 tot f 1,40 wordt verhoogd naargelang soort en kwaliteit. Voor anthraciet bedraagt de ver hoging f 1,40, voor nootjys 3 (ie en 2e soort) f 1.25, voor eiet kolen f 0.95 en voor gascokes f 0,60 alles por hl. Ook dit jaar worden weer seizoen- prijzen vastgesteld. De reductie op de (nieuwe) kolenprys bedraagt voor bovengenoemde kolensoorten f o,so per hl. in de maanden Mei en Juni (voor cokes f o,33 por 2 hl) in de maanden Juli en Augustus voor alle genoemde soorten f o, 15 por hl. Na 1 Sept. worden de niouwo pi yzen ver hoogd met f 0,20 (cokes f 0,15). De reducties gelden NIET voor anthraciet maar de prijzen van deze kolensoort worden na I Sept. ook NIET verhoogd. De verhoging van de kolenpryzen heeft een verhoging van de gas- en electriciteit8tarieven ten gevolge. De toegestane verhoging van de g tarieven bedraagt cent per m3, die van de electriciteitstarieven ct per kwh. Laatstgenoemde verhoging dient mede ter opvanging van de priis- styging per Jan. j.l. van de door de electriciteitscentrales gestookte kolen. Bedoelde verhogingen zijn voor het overgrote deel een gevolg van zeer sterk gestegen invoerprijzen van de kol6n. Ook de hoge zeevrachtprijzen die met name drukken op de uit Amerika ingevoerde kolen, spelen een dermate rol voor de gestegen pro ductie-kosten van de Nederlandse mijnen. In verband met het bovenstaande dient nog de nadruk te worden ge legd op het volgende. Het is voor een ongestoord verloop van de huisbrand voorziening noodzakelijk, dat de afle vering zo geleidelijk mogelijk plaats heeft. Het verdient dan ook aanbeveling, dat de bevolking zoveel mogelijk ge durende de zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor hel winterseizoen inslaat. Hierby dient er evenwel rekening mede te worden gehouden, dat ge durende de zomermaanden van de handel niet méér kolen kunnen wor den verlangd dan waarover deze in die periode uit binnenlandse productie en import de beschikking krijgt. Pastoor Rieter in de bloemen Beloken Pasen- was het feeét in Castenray. Pastoor Rieter vierde aldaar zyn zilveren priesterfeest. Grote erebogen waren opgericht en het wit geel der bloemen deed het aardig in de groene slingers, die vanaf de pastorie naar de kerk leidde en vandaar weer naar het Patronaat, waar de wereldlijke huldiging gehou den werd. Voordat het zover was had een grote stoet van verenigingen hun jubilerende herder van de pastorie afgehaald en temidden van een grote groep bruidjes en maagden ter kerke geleid, waar om 10 uur de plechtige H. Mis van dankzegging begon. Pastoor Rieter, geassisteerd door Prof. Janssen van het groot-Semina rie, bij wiens eerste H. Mis de jubilaris vroeger in Velden misdienaar was, Pastoor Dinkels uitTienray en Kape laan Keyzers, voltrok het H. Offer in de nieuwe kerk, die overvol was van belangstellenden, terwijl het koor op voortreffelijke wijze een meerstem mige Mis ten gehore bracht. Professor Janssen hield de feest predikatie, waarin hij nog eens duide lijk het grote belang van het priester schap naar voren bracht. Hy wekte de gelovigen op veel te bidden voor ide priesters, ook in Limburg, want ook het bisdom kent zyn priester nood en door de geweldige volksuit breiding van dit gewest, komt de Bisschop priesters te kort. Na de H. Mis werd de jubilaris naar het Patronaat geleid, waar de bruidjes een toepasselijk gedichtje opzegden. De schoolkinderen zongen daarna een heilwens, maar toen Castenray's Gemengd Koor 2ijn stem liet horen, spitste menigeen verbaasd zyn oren. Zuiver en mooi van voor dracht zong dit koor zyn lied. De heer P. Steeghs bood namens kerkbestuur en parochie Pastoor Rieter zyn gelukwensen aan en over handigde hem de symbolische feest je van de parochie, zijnde f 1200 en bestemd voor een nieuwe kerk raam. De Pastoor dankte in zijn slotwoord al zyn parochianen recht hartelijk voor alles wat voor hem deze feest dag onvergetelijk heeft gemaakt. Een druk bezochte receptie besloot dit feest, dat in intieme kring later werd voortgezet. Van een onbekende gever mocht de jubilaris nog misgewaden voor 4 Heren ontvangen. 'Van de sefzoen-reducties zal dus slechts voor een evenredig deel van de totale gezinsbehoefte aan huis brand kunnen worden gebruik ge- ma? kt. Voor verschillende lezers, die hier naar hebben gevraagd, laten we nu de voornaamste inhoud volgen van de wijziging van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941. Had men voorheen aanspraak op aftrek voor kinderen beneden de 2i jaar, in 1931 wordt deze leefty'ds- grens verlaagd tot 16. Een heel ver schil dus. Voor studerende Kinderen blijft de grens van 25 jaar haafd. Verder wordt de middenstand straks verblyd met een z.g. winstbelasting. Voorgesteld wordt een nieuw art. te creeëren te weten artikel 48a waarvan het eerste lid als volgt is geformuleerd: „Bedraagt de winst uit bedrijf voor een kalenderjaar of be lastingtijdvak meer dan f 8000,— dan wordt, boven de belasting volgens de vorige artikelen, naar de maatstaf van de winst belasting geheven op de voet van het volgende tarief: Winst uit bedrijf: inkomstenbelast. f 8.000—f 20.000, 5 pet. winst boven f 8.000,-; f 20.000—f 50000 f 600,— benevens 6 pet. van de winst boven f20.000; f 50.000—f 100.000 f 2400,— be nevens 7 pet. van de winst boven f 50.000,—; f 100000 en hoger f 5000.— bene vens 7V, pet. van de winst boven f 100.000,—. Een winkelier die over 1952 b.v. f 15 000,— heeft verdiend, betaalt behalve de gewone inkomstenbelas ting volgens het tarief bovendien nog f 350,— z.g. winstbelasting. Deze belasting is geen bedryfslasting en komt derhalve niet voor aftrek in aanmerking. Verder zyn er weinig andere punten, waarvoor men zich benauwd moet maken. Zo is het echter al erg genoeg moet zyn en dat wy met God moeten bouwen om te komen tot een ryk en rijp volgroeid Christenleven. Christus helpt en roept ons, ook als het zwaar en pijnlijk is; aan ons is de daad. P. H. RONGEN, O.C.R. f politierechter De zitting van de politierechter was een „tamme vertoning", als men een dergelijke uitdrukking mag ge bruiken voor 's lands gerechtspleging. We bedoelen daarmede, dat er prac- tisch alleen boetvaardige zondaars en zondaressen kwamen, waartegen de Officier van Justitie slechts de straf behoefde te eisen en die zich weer loos als een lam aan hem overgaven ter slachting. Zo werd een te Venray gepleegde looddiefstal bestraft met. f 75.— of 1 maand met een proeftijd van twee jaren. De diefstal van een electrici- teitskabel bij een aannemersbedrijf hier ter plaatse bleek niet zo'n vaart te lopen als in het breedvoerig pro cesverbaal wel stond vermeld, maar desniettemin werd de straf toch f5. of .3 dagen. Hij, die met een dronken gezicht by een café in Castönray een ruit torpedeerde werd met de schade opgeknapt en kreeg bovendien f 20.— of 10 dagen. Een boerenzoon van de Heide, die tegen Kerstmis een kerst boom had zien staan en netjes had medegenomen, kreeg, ondanks de mededeling van de eigenaar dat hy er geen bezwaar tegen had, toch f 15.— of 10 dagen. Dan was er natuurlijk ook weer een geval dat door samenwoning was ontstaan. V., die inwoonde bij een juffrouw kreeg geen licht meer 's avonds en ontstak daardoor in zodanige toorn, dat hy bovengenoem de juffrouw een draai om haar oren gaf, waardoor diezelfde juffrouw „pijnlijk was getroffen" en waarvoor hy nu f 20.— of 10 dagen zelf kreeg te incasseren. Een beetje leven in de brouwerij bracht een juffrouw uit Grubbenvorst, die haar buurvrouw had uitgeschol den voor „vadermoordenaar en kin dervergiftigster". Met tranen in d'r ogen kwam ze de rechter vertellen dat het „gar.s geloge" was, maar de rechter had reeds het strafregister van deze dame bewonderd en het bleek dat ze reeds in het verleden dergelijke fraaie dingen meermalen de wereld ingeslingerd had. Toen dan ook bleek dat haar met moeite uitgeperste tranen niet hielpen, scha kelde zy over op de versterkte zender, en zelfs zo, dat de Officier v. Justitie, die anders voor geen kleintje ver vaard is, met stomme verbazing naar het voortgebrachte geluid stond te luisteren. Dat duurde zolang, tot iedereen precies wist hoe ze over haar buurvrouw dacht, over Grubben vorst, over de rechtbank en over de gehele wereldpolitiek en toen werd ze door de politie verwijderd, maar dat verhinderde haar niet om buiten in de gang haar critiek nog door te zetten. Het einde van het droeve lied was f 25.— of 10 dagen. De pry'zen jagen omhoog en de prjjsstygingen hebben betrekking op de eerste levensbehoeften. Er zyn stijgingen van 3 tot 17 pet. per een heid Men kan zich verdiepen in de oor zaken van de noodtoestand, maar de feiten blijven omhoog staan. De feiten die culmineren in één centraal feit: de verarming van ons volk tot op het gebeente. De regering kan principieel de loonsverhoging beneden de evenredig heid met de prysstyging houden, teneinde de inflatie te bestrijden, maar de nood IS er. Onze mensen komen niet toe met wat zy verdienen. Het regent goede raadgevingen om het inkomen beter te besteden, maar zy, die de gezinnen binnen gaan en rauw en zakelyk de omstandigheden onderzoeken, het huishoudboekje, zy zien weinig posten, waarop nog kan worden bezuinigd. Dit nuchter bezoek aan gezinnen werd verricht door een redacteur van „de Volkskrant", die by Barend Hal- sema terecht kwam, garage monteur te Amsterdam, die f 300 maandloon heeft. Hoevele gezinnen van acade misch gevormden verdienen minder! Het was een gezin van 7 personen, vader en moeder, dat ijverig poogde zich te gedragen naar de adviezen geschreven door mevrouw J. Polak— Kiek, namens het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in den Haag. Mevrouw Polak-Kiek verkondigt het evangelie, dat de reserve in een gezin de belangrijkste pijler vormt, waarop het gehele financieel beleid is gebouwd. „Voor onvoorzien" trekt mevrouw Polak—Kiek een half procent uit. Dit is een daalder per maand. Er behoeft maar eens een ruit te breken kosten zes gulden en de reserve gaat voor vier maanden op de loop. Mevrouw Polak—Kiek schrijft voor een gezin met vier kinderen al een post „hulp ix. de huishouding" op haar gezinsbudget. Te weten twee procent van f 300.— maandloon. Het is zes gulden per maand, maar in Amsterdam vraagt een werkster van 94 door de bank al meer dan vijf gulden per dag. Voor vaste brandstoffen trekt deze mevrouw per maand vier gulden uit. Dat is per jaar 48 gulden. Maar ge middeld vijftien mud per steenkool seizoen is voor een enigszins grote huishouding niet te royaal. Tegen door elkaar zes gulden per mud, kost de stokerij al negentig gulden, of honderd meer dan onze propagandiste van de Voedingsraad becyfert. Terwyl de Amsterdamse tramdirec tie aan haar personeel vijftig gulden voorschot bood, voor aankoop tegen zomerprys van alvast EEN DEEL van de winterprovisie. Wy zullen „de Volkskrant" niet verder begeleiden op haar onderzoe kingstocht. Maar wy concluderen toch, uit haar rëeel betoog, dat alle theorie grauw is en dat veel abntract gecyfer bezwijkt tegen de werkelijk heid. Er ryst nog een nijpende vraag. Is de regeringstegemoetkoming aan de duurte geschied in een geest van rechtvaardigheid Is er aan alle groepen der bevol king gedacht Schromelijk onrecht werd berok kend aan een categorie van mensen, die tot de verdienstelijkste landgeno ten behoren. Wy bedoelen een reeks van genieters van Indische pensi oenen. Buiten degenen, die voor de bij slagpercentages inaanmerking kunnen komen, staan zij, wier pensioenen geheel zyn gebaseerd op de bezoldi gingen, welke van kracht geworden zyn na 3i December 1948. Er buiten vallen: alle burgerlijke pensioenen, toegekend na 1 October 1934 en alle burgerlijke pensioenen, toegekend na 1 October 1934, op welke de overgangsbepalingen van toepassing waren. Verder alle pensioenen van gewezen officieren, die voor 16 December 1936 werden gepensionneerd met een diensttijd-pensioen en alle pensioenen van gewezen niet-subalterne officieren, voor zover din rangpensioenen zyn. Tenslotte alle weduwen en wezen pensioenen. Men vergeet de oudjes. Men mist voldoende waardering voor hen, die het prijsgegeven Indië hebben gemaakt tot een voorbeeld van koloniaal bestuur. Het is begrypelyk, dat men, alvo rens naar andere uitkomsten te gaan zoeken, zich rekenschap geeft van de mogelijkheden ener andere con sumptieregeling dan die welke tot dusver in praktijk werd gebracht. Een betrouwbaar deskundige als dr. G. van de Wal, hoofddirecteur van „de Bijenkorf' heeft gewezen op de overgang by het kopend publiek van een eenzijdige naar een veelzij dige inkomstenbesteding. Bepaalde inkomensklassen zyn er toe gekomen, om zich consumptie goederen aan te schaffen, die vroeger geen of een geheel andere plaats op het huishoudboekje innamen. By de samenstelling van het na oorlogse assortiment in de detailhan del is gebleken, dat een aantal arti kelen van de minste kwaliteit voor- Enquête Onder de Jonge Boeren en Tuin ders in Limburg is een grootscheepse actie aan de gang, namelyk een enquête te houden om de vestigings- mogelijkheden in Limburg te onder zoeken. Vele Jonge Boeren en Tuinders zouden graag een gezin stichten, maar zien hiertoe geen kans, terwyl aan de andere kant dikwijls blijkt, dat men op verschillende bedrijven handen te kort komt. Wil men een goed overzicht krij gen van de moeilijkheden, dan is het een eerste vereiste, dat men over de nodige betrouwbare gegevens beschikt. De Jonge Boeren en Tuinders heb ben dan ook spontaan hunne mede werking aan deze actie verleend. Alvorens echter met deze actie over heel Limbuig te beginnen, werd er in een viertal dorpen een zgn. proef-enquête gehouden, welke ten doel had, te onderzoeken, of de voor genomen actie wel uitvoerbaar was. Tot deze vier afdelingen, die als het ware de spits moesten af by ten, behoorde ook Ysaelsieyn. Deze plaats werd speciaal genomen omdat 't hier nog een echt ontgin ningsdorp betreft, hetwelk mol de bedrijfsstructuur en de arbeidsbezet- ling nogal sterk afwijkt van vele andere dorpen. Om dit te demonstreren zullen wy hier eens enkele cijfers noemen. Vooraf dient echter vermeld te worden, dat deze cijfers, wat betrelt de bedryfsoppervlakte, gebaseerd zyn op de toestand van 1 Mei 1950, welke na dien datum nog aanzienlijk is gewijzigd, doordat er verschillende nieuwe kavels in Peelplan Zuid in gebruik zyn genomen. In totaal werden hier 115 bedrijven ge-enqueteerd, die hun hoofdberoep hebben in de landbouw, dat wil zeggen, het grootste gedeelte van de arbeidstijd werk vonden in eigen bedryf. Deze 115 bedrijven exploiteerden in totaal 1728 Hectaren. De gemid delde bedryfsgrootte in Ysselsteyn bedraagt dus circa 13.50 H.A. Dit is wel een zeer hoge uitkomst de hoogste van Limburg. In dit nog maar 30 jaren bestaande dorp, is practisch nog geen een boerdery gesplitst en wil men deze gezonde toestand daar houden, dan krijgt men nog meer problemen. Volgens de plaatselijke enquête commissie vinden in Ysselsteyn 256 volwaardige arbeidskrachten werk in he1" landbouwbedrijf. Op het tijdstip van de enquête waren er daar werkzaam 234, zodat er hier momenteel sprake is van een tekort van 22 personen. Bekyken we de toestand op iets langere termijn, dan zien we, dat er in het tijdvak vanaf heden tot 25 jaar geleden, 66 personen door jon gere moesten vervangen worden wegens het bereiken van oen te hoge leeftijd. Hier staat echter tegenover, dat er op deze gecontroleerde bedrijven nog 166 jongens beneden 14 jaar aanwezig waren, welke in de toekomst in het arbeidsproces ingeschakeld kunnen worden. Uit deze cijfers blijkt wel, dat er op heden in Ysselsteyn nog een klein tekort is, maar dat zelfs hier in de toekomst een groot overschot aan boerenzoons zal zyn waar te nemen. Het zal dan ook zaak zyn, dat alle beschikbare middelen aangewend worden om nieuwe vestigingsmoge- lykheden te vinden, hetzij in verdere ontginningen, hetzy ook buiten onze landgrenzen. Alleen reeds de enquête van Ys selsteyn brengt reeds vele problemen naar voren. We zyn dan ook heel nieuwsgierig, wat de resultaten wel zullen zyn over geheel Limburg. Een woord van aanmoediging voor onze boeren, om daadwerkelijke steun te geven aan deze actie, zal wel overbodig zijn, gezien de zeer grote belangen, die op het spel staan. YOEDSELBUREAU YENRAY Henseniusplein 16 Tel 416 Knikenvoeder Pluimveehouders, welke de kuikens voor 1 April op het bedryf hebben gehad, kunnen een toewijzing voor voeder ontvangen, voor hennetjes 11a 13 weken. Om hiervoor in aanmerking te ko men moeten de betreffende pluim veehouders op MTandag 0 of Dinsdag io April voor de middag op het Bureau komen met het vervoersdo cument, dit zijn de kuikenbonnen Het betreft hier slechts een voor schotverstrekking van voeder. Bij een volgende voedertoewyzing zullen voor alle jonge hennetjes, ouder dan 13 weken, voederbonnen verstrekt worden. De P.B.H. H. EMONTS. lopig praktisch niet meer kan worden aangeboden Het publiek heeft daarbij zyn behoefte aan nieuwe artikelen, die geen onmiddellijke, maar slechts aanvullende behoeften bevredigen, doen gelden, he^ overige heeft aller lei achterstand. -voor 50 jaren terug No. van 6 April 1901 Op i April herdacht de hand- boogschuttery „Diana" haar 4-jarig bestaan. Tot bestuursleden werden herkozen Willem Wijnhoven, Jac. Folbers en Henri Michielsen. Op 2 April werd een veemarkt houden. Er stonden ongeveer 280 runderen aan de lijn. De Yenrayenaar de heer E. Kruijtzer, was een bekend specialist op het gebied van bijenteelt. Op tal van Limburgse plaatsen hield hy lezingen. De Ryk8normaalschool te Venray zou het nieuwe leerjaar met 27 leer lingen beginnen. 4 April vergaderden de onder wijzers te Merselo. W. de Haan, hoofd van de school te Leunen, hield een redevoering. Tot bestuursleden van de R.K. Onderwijzersbond afd. Venray werden gekozen G. H. de Ponti, M. van Rysvryck en M. Janssen. Terwyl men in de krant kan lezen, dat de pryzen van kolen en vele andere onontbeerlijke artikelen met de dag stijgen, heeft deze week ae Tweede Kamer onderhandelt, als men het kan zeggen, over enkele procenten meer loonopslag. Allerwege was men het wel eens, dat de vijfde loonronde to weinig was, maar terwyl de katholieken het te weinige wilden vergoeden met een hogere kinderbijslag, waarvan vooral de grote gezinnen het meest profiteren, waren het de socialisten die enkele procenten meer loon wilden geven. De regering heeft reeds verklaard, met dit laatste voorstel niet accoord te kunnen gaan. Daarnaast is minister Lieftinck met de plannen op tafel gekomen om iets van de 300 millioen gulden, die de defensie ons de eerst volgende vier jaren kost, terug te krijgen. Daarvoor komt hy allereerst met oen verhoging van de Vennootschaps belasting van 40 tot 45 pet. Verder een verhoging van de in komstenbelasting, waarover elders in dit blad meer. Dan nog een beperking van de kinderaftrek voor de inkomsten- en vermogensbelasting, een verhoging van de vermogensbelasting tot 0,6 pet, een verhoging van de omzetbelasting van de motorrijtuigenbelasting o.a. voor vrachtauto's en bussen met 30 pet., motoren met 40 pet. en personen wagens met 60—120 pet. en dan verder nog een verhoging van accijns op gedistilleerd, waardoor o.a. ons glaasje 5 cent duurder is geworden. Al deze verhogingen by elkaar, zullen per jaar 245 millioen op moeten brengen. Verder heeft de regering mede gedeeld, dat de jongste loonronde, door handel en industrie, niet mag worden doorberekend, terwyl boven dien nog eens uitdrukkelijk is gezegd, dat de inkoopsprijzen van vandaag slechts mogen worden verhoogd met de winstmarges, die men rekende gedurende i Juni 1949—31 Mei 1930. Hierbij mag de verhoogde omzet belasting plus 3 pet. extra gerekend worden. De regering heeft verder de bouw- bevoegdheden van de gemeente besturen zodanig beteugeld, dat bouw werken boven de 100.000 gulden niet meer mogen worden uitgevoerd, even min als kleuterscholen en gymnastiek lokalen, terwyl verder ook kerktorens voortaan taboe zyn. Zo worden we wel op hardgrondige wyze aan het verstand gebracht, dat we de voorafgaande jaren wel wat vlug van stapel .zijn gelopen en be ginnen we nu eerst te merken, wat Engeland reeds jaren geleden vrij willig op zich nam, dat we arm zyn en dat slechts hard werken er ons weer boven op kan helpen. Ooit zó geproefd? Margarine is het lekkerst als ze werkelijk kers-vers is Om goed te weten hoe lekker werkelijk kers-verse margarine smaakt zou U van een pakje moeten proeven, dat recht uit de fabriek komt Dat kan een hutsvrouw niet. tenzij ze klant van De Gmyter is Wan! De Gruyter s margarine met het wapen is de enige margarine, die U werkelijk kers-vers. recht uit de fabnek zonder tus senhandel. kunt kopen Margarine me I het wapen kost 54 cent Door 10 korting nog goedkoop bovendien.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1